21ste Jaargang WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1930 No. 6673 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND S)e £cki6clve0ou^omt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Eet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'e ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit twee bladen V Armenzorg in onze dagen „Op de Sociale Week te Rolduc heeft Mr. Kropman o.a. meegedeeld, dat van de 2-2. 800.000 gulden, welke Amsterdam per jaar verleent aan hulp voor de behoeftigen de verschillende kerkelijke gezindten, er slechts ƒ3.800.00 opbrengen. Verreweg het grootste gedeelte betaalt de gemeente. De juiste theorie, dat de overheid hier slechts aanvullend optreedt, is dus in de practijk precies het omgekeerde geworden. De overheid beoefent de liefdadigheid, en de Kerk treedt nog slechts aanvullend op. Het behoeft geen betoog, dat dit een geheel verkeerde toestand is, welke op de eerste plaats te wijten is aan het socia listisch streven, om alles door de overheid te doen regelen, maar welke toch ook door de schuld van zeer vele katholieken is ontstaan. De liefdadigheid moet weer terugge bracht worden van het gemeentehuis naar de Kerk. Voor ons Katholieken ligt hier een groot en zwaar werk van Iëeken-aposto- laat te wachten; een apostolaat, dat wij eerst hebben uit te oefenen op ons zelf en dan op anderen." Het bovenstaande lezen we in de „Gel derlander". En met de beschouwing, welke het Nij- meesche orgaan aan de Amsterdamsche cijfers vastknoopt, zijn wij het eens: Dè liefdadigheid moet weer teruggebracht worden van het gemeentehuis naar de Kerk. Wij zijn het hiermede eens, doch men mag zich niet ontveinzen de groote practische moeilijkheden. Over deze moeilijkheden willen wij 'n en kel woord zeggen. Maar eerst nog even de opmerking, dat die Amsterdamsche cijfers wel niet gehéél juist zullen zijn; de door de kerkelijke gezindten voor liefdadige doeleinden opgebrachte som zal wel feite lijk een grooter bedrag aanwijzen. Het wil ons toch voorkomen, dat een gemeentebe stuur niet zal achterhalen het totale bedrag der stoffel ij ke hulp <3e on schatbare persoonlijke hulp is hier, natuurlijk, buiten beschouwing door de kerkelijke gezindten aan behoeftigen ver strekt veel daarvan is op geen enkele begrooting of rekening te vinden. Maar, hoe 't ook zij, feit is, dat aan het gemeentehuis veel meer wordt ver strekt, dan bij de armbesturen enz. van alle kerkelijke gezindten tezamen. Dat is zoo in Amsterdam. Dat is ook zoo in Lei den. En dat het zoo eigenlijk niet móest zijn daarover zal wel onder ons geen verschil van meening bestaan. Maar daarin verandering te brengen, is niet zoo héél gemakkelijk; integendeel. De maatschappelijke toestanden, de nooden van zoo velen in de maatschappij zijn zoo groot, dat de kerkelijke armenzorg die geen dwingende macht heeft, om be lasting te heffen! vaa-k ver en ver on toereikend is, om deze te lenigen. Het ideaal: kerkelijk (en verder parti culiere) armenzorg regel, overheidsarmen- zorg aanvulling, dat ideaal moet in on zen tijd, helaas, 'n heel eind van zijn ver wezenlijking blijven; 't kan o.i. niet anders. Doch dat wil volstrekt niet zeggen, dat d&arop niet gericht moet zijn en blijven ons ernstig streven; dat niet in die richting zou moeten worden gewerkt en Wij, Katholieken, bezitten onze heerlijke charitatieve inrichtingen en instellingen, waar zoo velen geven het beste, wat zij bezitten hun persoon om behoefti gen van alle soort te ondersteunen, op te heffen. Wij onderhouden die inrichtingen en in stellingen met ons geld. Maar zouden er niet onder die inrich tingen en instellingen zijn, welke nog meer konden doen, nog nuttiger arbeid konden verrichten, indien zij zichzelf meer in de publieke belangstelling plaatsten, en daar door meer daadwerkelijke sympathie, meer medewerking zouden verkrijgen. Soms be schouwen Katholieke instellingen van ar menzorg zich als min of meer buiten de ge meenschap, gehéél buiten de publieke con trole staande. En daardoor doen zij zichzelf en dus het doel, dat ze beoogen, schade. Wij maken deze laatste opmerkingen, daartoe aanleiding vindend in de feiten, die wij kennen. VAN HET VATIC A AN DE GEZONDHEID VAN DEN PAUS. Telkens duiken geruchten op omtrent een ongunstigen gezondheidstoestand van Z. H. den Paus. Zoo meldde gisterochtend weer het „Volk" dat de Paus op sterven zou liggen. Naar echter officieel uit Rome wordt medegedeeld, verkeert de Paus in den besten gezondheidstoestand. De H. Vader verleent dagelijks talrijke audiënties en treft zelfs voorbereidingen om algemeene audiënties te houden. HONGARIJE. ST. EMERICUS-FEESTEN. Hulde aan Mgr. Diepen. Te Boedapest worden thans grootsche feestelijkheden gevierd ter eere van den H. Emericus, een der vroegere koningen van Hongarije. De eigenlijke internationale festivitei ten begonnen Maandagavond met een begroetingsreunie in de feesthal, een reus achtige hal aan den rand van Pest, die plaats bood aan 30.000 personen. De zaal was grootend eels gevuld, toen om half negen de kardinaal legaat met kar dinaal Séredi, luide toegejuicht, binnen traden. Op het podium bevond zich reeds een breede schare vaai bisschoppen uit alle deelen der wereld, w.o. ook de bisschop van den Bosch, mgr. Diepen. Na het welkomstwoord van kardinaal Séredi in het Latijn en in het Hongaarsoh, sprak allereerst kardinaal Sincero de me nigte in het Fransch toe. Hij legde den nadruk op het doel van het congres: den wereldvrede te bevorderen, door de be ginselen van Christus toe te passen, die gehuldigd worden door de Kerk, die alle volken en rassen wil omvatten in Gods liefde en vrede. Daarna gaf Zijne Eminentie plechtig den pauselijken zegen. Nadat vervolgens de burgemeester van Boedapest de aanwezigen verwelkomd had, brachten de vertegenwoordigers der verschillende landen de groeten over van hun volk. Achtereenvolgens spraken de vertegenwoordigers van Oostenrijk, Duitschland, Engeland, Nederland, België, Amerika en Tsjeoho Slowakije, voor het meerendeel kerkelijke hoogwaardigheids- bekleeders; ook de Vaticaansche Staat was vertegenwoordigd, evenals Duitsch land door een leek. Alle sprekers werden hartelijk toege juicht, vooral kardinaal Bourne en kardi naal Piffl, het meest van al echter mgr. Diepen. Toen deze op het spreekgestoelte toe trad, rees kardinaal Sincero van zijn ze tel, om den grijzen kerkvoogd van 's-Her- togenbosch tegemoet te ijlen en te om armen, waarop de Hongaren den Neder- landschen bisschop staande een ovatie brachten. Gelijk in de overige redevoeringen, klonk ook in het woord van mgr. Diepen een vurig enthousiasme over Katholieke soli dariteit, volgens het devies van Z. H. Pius XI „Pax Christi in regno Christi". Bij half elf was de begroetingsplechtig heid ten einde. Gisteren was het een Eucharistische dag. Een stralende zonneschijn hulde de stad in een feestelijk licht, toen de kardinaal legaat Sincero in de open lucht, op de GeneraLwiese te Boeda een plechtige H. Mis opdroeg. Het was een ontroerende plechtigheid, waarbij tienduizenden menschen aanwezig waren. Ook mgr. Diepen was onder de talrijke bisschoppen, die de H. Mis bij woonden. Niettegenstaande de geweldige drukte heerschte er een voorbeeldige orde. Om half twaalf werd in de feestzaal, welke zoo goed als geheel gevuld was, een internationaal Eucharistische hulde ge bracht. Behalve de Pauselijke legaat wa ren zes kardinalen en zeer vele bisschop pen tegenwoordig. EEN FELLE BRAND heeft te Wormerveer de molen ,,'t Vool" totaal woest. Wat er overbleef Graaf Albert Apponyi presideerde. Er waren 14 sprekers, o.w. alle kardinalen en de bisschoppen mgr. Diepen en mgr. Heij- len, die de H. Eucharistie van verschillend standpunt bespraken. Mgr. Diepen gaf een Latijnsche verhan deling over de H. Eucharistie als wereld- verlossend offer. Bij zijn komst op het po dium werd hij wederom met groote geest drift toegejuicht. De vergadering bood een imposant beeld. De kardinaal .aat gaf den zegen. In den middag heerschte te Boedapest een geweldige hitte, zooda-t voor heden enkele wijzigingen in het program zijn aangebracht. UTAUEN. MOORDAANSLAG IN LITAUEN. Op den chef der geheime politie. Uit Kowno wordt gemeld, dat gister middag een aanslag is gepleegd op kolonel Roesteika, den chef der geheime politie van Litauen. Roesteika werd in een hotel door twee mannen overvallen en door een revolver schot in het hoofd gewond, terwijl een der daders hem nog een dolksteek toebracht. Daar geen officieel bericht over het gebeur de is uitgegeven, is nog niet bekend, hoe zijn toestand is, doch men neemt aan, dat hij levensgevaarlijk gewond is. De daders namen de vlucht, doch wer den gegrepen. Later werd nog een per soon gearresteerd, die van medeplichtig heid wordt verdacht. De twee eerste ge arresteerden zijn een student en een man van ongeveer 40 jaar. Men neemt aan, dat het aanhangers van Woldemaras zijn. PERZIE EEN PERZISCHE NOTA AAN TURKIJE Tegen militaire samenwerking. In verband met de situatie aan de Turksch-Perzische grens, welke een ge volg is van den opstand der Koerden, heeft de Perzische zaakgelastigde aan den Turkschen minister van Buicenlandsche Zaken een belangrijke nota overhandigd, waarin wordt verklaard, dat de Perzische regeering onder geen enkele omstandigheid kan toestemmen in militaire samenwerking met Turkije tegen de Koerden op Per zisch grondgebied. PROTEST VAN PERZIE TE MOSKOU. Wegens grensoverschrijdingen. De Perzische regeering heeft door be middeling van haar gezant te Moskou bij de Russische regeering ernstig laten pro testeeren tegen grensscheidingen door het roóde leger. Perzië eischt, behalve een verklaring en verontschuldiging voor het betreden van Perzisch gebied door roode troepen, een schadevergoeding voor verwoest Per zisch eigendom. Sinds het voorjaar hebben in Azerbeids- jan herhaalde malen opstanden tegen het Sovjetregiem plaats gehad. De Russen ver moeden, dat de wapens, die hierbij ge bruikt werden, van Perzië uit naar Rus land gesmokkeld werden. Op 15 Juli heeft toen een afdeeling van het. roode leger de Perzische grens overschreden. De Russen zouden een gebied van meer dan 50 K.M. lengte ten Noorden van Ta- bris hebben geplunderd en gebrandschat. De Russen moeten alle Witgardisten, Ar meniërs en andere personen, die sympa thiseerden met den opstand in Azerbeids- jan, hebben neergeschoten. Nadat de streek verwoest was, trokken de Russen terug. De Perzische regeering verklaart, dat deze strafexpeditie zonder haar medewe ten en zonder haar toestemming is onder nomen en dat zij deze beschouwt als een „willekeurige schending van de territo riale rechten van een bevrienden staat". 8RITSCH-INDIE INDIE'S STRIJD TEGEN ENGELAND Een brief van Gandhi aan den onderkoning. Nadat de onderhandelingen over den burgerlijken vrede, tusschen de leiders der nationalisten en der gematigde In diërs in de gevangenis van Poona waren afgeloopen, heeft Gandhi j.l. Vrijdag een brief aan den onderkoning van Indië, Lord Irwin, gezonden. De diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" meent nu te kunnen mededeelen, dat dit schrijven den volgen den inhoud heeft: Gandhi verklaart den onderkoning, dat hij zeer goed inziet dat de onderkoning en de Britsche Labour-regeering, met het oog op de sterke conservatieve en liberale oppositie, tegenover Indië niet kunnen garandeeren, dat het resultaat van de „ronde-tafel conferentie" in een daad van werkelijke onafhankelijkheid van Indië, d.i. in den status dominion, zal bestaan. Hij verlangt echter, dat de onderko ning en de Britsche regeering zich ver plichten, deze politiek ter conferentie of ficieel tot de hunne te maken. Wanneer onderkoning en regeering een zoodanige verplichting op zich nemen en hunne belofte door het verleenen van een algemeene amnestie aan politieke gevan genen bekrachtigen, dan zullen, aldus Gandhi, de leiders der nationalistische beweging bereid gevonden worden, de thans gevoerde actie te staken. CHINA. DE HONGERSNOOD IN CHINA. Reeds meer dan een millioen slachtoffers. Grover Clark, de zaakgelastigde van Amerika in China, die persoonlijk een bezoek gebracht heeft aan de gebieden, die door den hongersnood geteisterd wor den, heeft thans zijn rapport gepubli ceerd, waaraan wij het volgende ontlee- nen: Een derde gedeelte van de bevolking der Provincie Sjensi is tengevolge van den honger gestorven: dat wil dus zeg gen, dat reeds een millioen menschen van honger zijn omgekomen. De overige twee millioen staat eenzelfde lot te wachten. Het Amerikaansohe hulpcomité heeft sinds 1 Februari 1930 voor een waarde VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De St. Emericusfeesten te Boedapest De hongersnood in China heeft meer dan een millioen slachtoffers gemaakt. De bekende millionair Van Lear Black is van zijn jacht in zee gevallen en ver- dronke a (Luchtvaart, 2de blad). BINNENLAND. De vaart in het Noordzeekanaal ge stremd wegens aanvaring van de Velzer- brug. (Gem. Berichten, 2de blad en Laat ste Berichten). De beruchte inbrekers te Muiderberg voor de rechtbank. (Rechtzaken, 2de blad). van 6.500.000 dollar naar China gezon den. In de provincie Sjensie werd in 22 districten hulp verleend. Militaire trei nen brengen het koren aan. De oogst komt P^s op het laatst van Augustus en in het begin van September binnen en de opbrengst is slechts 10 pet. van een normalen oogst. De leider van de Euro- peesche hulpcentrale, die door do kerk genootschappen is ingericht, prof. dr. Keiler, heeft in Londen overleg gepleegd met de afgevaardigden van heb Ameri kaansohe Hulp-comité voor China en met de vertegenwoordigers van den Cliinee- schen Nationalen Christelijken Raad uit Shanghai, die als bemiddelaars optreden. Volgens hun mededeelingen doet de Chineesche regeering tegenwoordig al 'het mogelijke om den nood te helpen lenigen en de rooverbenden leveren thans geen gevaar meer op voor een normale hulp verleening. Op de conferentie te Londen werd dan ook besproken, dat de Euro- pee-sche en Amerikaansche bulpoomité's samen zouden werken om zooveel en zoo snel mogelijk doelmatige hulp te verlee- Tsjang Hsoe Liang niet dood. Een Zondag te Peking uit Peitaiho ontvangen bericht van bevoegde zijde meldt, dat de doodgewaande gouverneur van Mantsjoerije, Tsjang Hsoe Liang, het uitstekend maakt en dagelijks tennis speelt. Ten aanzien van de z.g.n, muiterij te Peitaiho wordt gemeld, dat aan een aan tal officieren, in het district gestation- neerd, een groote som gelds was aan geboden als zij overliepen naar de Zui delijke troepen en tegen Tientsin op rukten. Generaal Tsjang Hsoe Liang riep de betrokkenen in een conterentie bijeen en arresteerde ze allen. Hij is nog steeds vastbesloten om neutraal te blijven in den strijd tusschen Noord en Zuid. PATER Dr. JAC. v. d. VELDT 0. F. M. Colleges in Amerika. Naar wij vernemen, bevindt pater' dr. mag, Jac. v. d. Veldt O.F.M., lector in het Franciscanerklooster te Weert (L.), zich momenteel in de Ver. Staten van Noord Amerika. Onder ongewoon groote belangstelling geeft hij er de zgn. Sum- mersChool-Colleges in de Psychologie. De pater gaf verleden jaar reeds colleges in verschillende Amerikaansche universitei ten. „Moederweelde". Door de N.V. Filmafdeeling van het Centraal Bureau der K. S. A. zijn de al- leenvertooningsrechten voor Nederland ver kregen van het nieuwe Fransche filmwerk „Maternité", dat zij voornemen zijn in Ne derland uit te brengen onder den titel „Moederweelde". De film is gemaakt naar het scenario en onder regie van de Fransche cineasten Benoit Levy en Marie Epstein. Hoofdver- tolksters in deze film zijn de bekende ac trices Andrée Brabant en Rachel Devi- rijs. De film stelt scherp tegenover elkander het droevig lot van de uit gemakzucht kinderlooze moeder en het geluk van haar, die de zorgen en vreugden van een kroostrijk gezin smaken mag. De eerste vertooningen in Nederland zul len geschieden te Amsterdam door den Ned. R.-K. Bond van Groote Gezinnen, in Rotterdam zullen de vertooningen gege ven worden in een der Tuschinsky-Thea- ters. Ongetwijfeld zal deze bijzondere film, die niet als kunstfilm wordt aangeboden, een buitengewoon succes oom*»»

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1