NED. OOST-INDIE WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1930 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER Wielrijder aangereden en gedood. Maandagmiddag werd op de Nassau- kade te Amsterdam, ter hoogte van de Raampoort een fietser aangereden door een auto, welks bestuurder, die het onge val zag aankomen, nog probeerde te rem men. Echter zonder resultaat. De aan- geredene werd in bewusteloozen toestand naar hefc Tesselschadeziekenlhuis vervoerd, •waar hij korten tijd later aan de beko men verwondingen is overleden. Auto door motortram meegesleurd. Op den rijksweg tusschen Velp en De Steeg is een vrachtauto van een Arnhem- sche limonadefabriek door een motordefect naast de rails van de Geldersche tram blij ven stilstaan. Een oogenblik later werd de wagen door de tram van de G. T. M. ge grepen en 200 meter meegesleurd. De chauffeur van de vrachtauto wist zich door van den wagen te springen in veiligheid te brengen. De vrachtauto werd zwaar be schadigd. Autobus in de sloot. Zondagvond is te Schore (Zeeland) in den z.g. Smckkelhoek een autobus van den heer Van Fraassen uit Goes in de sloot ge reden, doordat de chauffeur iets te ver uitweek voor een anderen autobus. In den bus zaten behalve den chauffeur 23 perso nen, die te Hulst een voetbalwedstrijd had den bezocüt. De heer L. M. Krijger uit Goes werd door de glasscherven gewond aan een arm en de heer J. van der Stolpe uit Kloetinge aan den rug. Dokter Pfeiffer uit Kapelle was spoedig ter plaatse en verleende geneeskundige hulp. Jongen door een vrachtauto gegrepen. Op den Amstelveenschen weg te Am stelveen is Zondag ter plaatse, waar eenige dagen geleden een juffrouw werd doodgereden, een knaapje van 8 jaar, dat aldaar gelogeerd was, bij het oversteken van den weg door een vrachtauto gegre pen en overreden. De jongen werd in bewusteloozen toestand in een café bin nengedragen, waar een ontboden genees heer constateerde, dat hij o.a. 'beide bee- nen gebroken had. Per auto werd de knaap naar een der Amsterdamsche zie kenhuizen vervoerd. Aan de gevolgen overleden. De turfventer L., die Zondagnacht te Almelo door een auto van den 'heer H. ten B. werd aangereden, is Maandag avond in het E..K. ziekenhui? aldaar over leden. Bij hefc sloopen van den Engelschen kruiser aan de Hondsbossche Zeewering gebeurde de vorige week een ernstig on geluk. De arbeider O. Greeuw viel bij 'het in de hoogte brengen van een takel, waarvan de staaldraad knapte, in zee en kreeg een zware schijf op zich. Zijn on derbeen werd daardoor verbrijzeld. Door infectie is de man in het ziekenhuis te Alkmaar overleden. A. K., die vorige week op het college te Rolduc van eèn ladder viel, is in het zie kenhuis te Kerkrade, zonder tot bewust- zijn te zijn gekomen, overleden. Hij was 31 jaar oud en reeds achttien jaar te Rolduc werkzaam. Doodelijke val. De 29-jarige C. van Grevenhoek, een man zonder vaste woonplaats, is- in een woning aan de Bloklanustraat te Rotter dam van een trap gevallen, tengevolge waarvan hij is overleden. Uit een mast gevallen. Te Rotterdam is aan boord van het in de Rijnhaven liggend s.s. Hopudane de rijf-en-veertig-jarige donkeyman R. Dun can uit den mast gevallen. Met een ern stige wervelfractuur is de man naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Trap van een paard. Dinsdagmiddag kreeg de elf-jarige A. Deckers te Eckelrade in het veld een trap van een paard. Hij werd ernstig aan het hoofd verwond. In zorgwekkenden toe stand is de jongen naar het ziekenhuis Cal- variënberg te Maastricht overgebracht. Doodelijk ongeval aan boord van Nederlandsch stoomschip. Gistermiddag viel de 17-jarige lichtma troos M. G. Dullaert, uit Rotterdam, aan booid van het Nederlandsche Stoomschip „Zosma", der Hollandsch OostiAziëlijn, in de haven van Genua bij het dichtdekken der luiken, in het ruim. De ongelukkige bekwam daarbij een schedelbreuk. In bewusteloozen toestand is hij naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij eenige uren later is overleden. Betonstortbak op het lichaam. Gisterenochtend werd de 20-jarige ar beider, J. L. uit Recbheim, die in een der pijlersputten voor de nieuwe Maas brug, in Maastricht, werkzaam was, door een langs de ka/belbaan aangevoerden en neerdalenden zwaren ijzeren betonstort bak getroffen. Tengevolge van den hevi- gen slag liep de man inwendige kneuzin gen op en werden enkele ribben gebro ken. De getroffene werd door den G. G. D. overgebracht naar ihet ziekenhuis „Cal- variënberg". Verdronken. Maandagavond had te Maarssen een 25- jarige schippersknecht uit Amsterdam, vermoedelijk bij het vastleggen van zijn schuit, het ongeluk uit te glijden en in de Vecht te vallen. Het ongeluk werd door niemand opgemerkt en eerst toen de man vermist werd, begon men te dreggen. Na eenigen tijd werd het lijk opgehaald. Dinsdag is in het kanaal tegenover de cementfabriek te Maastricht verdron ken de schippersjongen A. van Nispen. Kunstmatige ademhaling bleek tevergeefs te worden toegepast. Brand te Gouda. Gisterennacht is op de da Costakade te Gouda totaal uitgebrand de woning van den metselaar van den B. Het vuur, dafc ontstaan is- door een petroleumka chel, welke dicht bij waschgoed was ge plaatst, breidde zich zoo snel uit, dat de bewoner, diens echtgenoote en hun beide kinderen zich moesten redden door zich uit een raam, via een afdakje, in den tuin te laten zakken. Met drie stralen 'heeft de brandweer dezen feilen brand in de dichtbevolkte wijk gebluscht. De belendende perceelen kregen zeer veel waterschade. De schade, welke ruim f 10.000.bedraagt, wordt voor het groot ste gedeelte door verzekering gedekt. DUITSCHE VROUW AANGERAND. Met een mes bedreigd en van geld beroofd. Uit Spekholzerheide wordt gemeld, dat aldaar een vrouw uit Aken, die de grens was overgekomen om eenige inkoopen te doen, 'a avonds door twee manspersonen is beetgegrepen en van haar geld be roofd. De vrouw, die aangifte van het geval heef gedaan bij de marechaussee, verklaart, dafc de mannen haar met 'n mes wilden om "t leven brengen. Zij had echter kans gezien te ontvluchten en 'heeft daarbij enkele snijwonden opge- loopen. Een uitgebreid onderzoek wordt ingesteld. Ontsnapping uit het gesticht „Bloemendaal". Een verpleegde uifc het krankzinnigen gesticht „Bloemendaal" heeft kans gezien te ontsnappen en vluchtte in de rich ting van Monster. Een verpleger, die den vluchteling onmiddellijk op het spoor kwam en per rijwiel achtervolgde, riep te Monster assistentie van de politie in, daar de vluchteling nogal hardhandig van zich afsloeg en geen aanraking van den verpleger gedoogde. Bij den molen werd de vluchteling door een viertal personen overmand en naar de stichting teruggebracht. Verduistering. Naar wij vernemen is door de politie gearresteerd een hotelemployé te 's-Gra- venhage, die ten nadeele van zijn directie in den loop van de laatste jaren een be drag heeft verduisterd van enkele duizen den guldens. HET ONTSTAAN VAN WINDH00ZEN. De hoosvorming van verleden Zondag. Naar aanleiding van de windhoozen, die Zondag 3 Augustus aanzienlijke verwoestin gen aanrichtten te Oud-Gastel, Aalst (Lienden) en op het eiland Voorne is door heit Koninklijk Nederlandsch Meteorolo gisch Instituut een onderzoek ingesteld, dat blijkens de voorloopige resultaten wel eenig idee zal kunnen geven omtrent de juistheid van de bestaande theorieën over hoosvorming. Deze theorieën veronderstellen, dat een windhoos deel uitmaakt van een grooten horizontalen luchtwervel, welks einden naar de aarde zijn omgebogen. Over de draaiingsrichting van een dergelijken wer vel is men heb echter niet eens. De een spreekt van een draaiing met de wijzers van de klok mee, de ander van een tegen gestelde richting. Nu is het heel goed mogelijk, dat van de hoozen van den 3en Augustus, die van Voorne en Putten het eene uiteinde, die van Oud-Gastel en Aalst het andere uit einde van den wervel hebben gevormd. De draaiingsrichting van beide hoozen zou dan verschillend moeten zijn. Het is dus van veel belang deze te kunnen vaststellen. Een tweede interessante bijzonderheid is, dat het onweersgebied blijkens mede- deelingen, van vrijwillige waarnemers vrij wel ge,heel tusschen de beide banen der hoozen en hun verlengde inligt, terwijl de meeste berichten van blikseminslag en hagelval in de banen van de hoozen liggen. Een grondig onderzoek zou dus niet al leen resultaten kunnen geven voor de theorie van hoosvorming, maar ook nog van belang zijn bij een toetsing van eenige theorieën over het onweer. De hoofddirecteur van het Koninklijk Ne derlandsch Meteorologisch Instituut roept daarom de medewerking in van allen, die zich van het weer van Zondag 3 Augustus nog eenige bijzonderheden kunnen herinne ren, door hun te verzoeken, hiervan mede- deeling te doen aan het Instituut. Speciaal berichten van personen, die de hoos ge zien hebben en de draaiingsrichting hebben kunnen vaststellen, zullen zeer op prijs ge steld worden. Verdere berichten omtrent onweer, tijd en trekrichting van de bui, en vooral ook blikseminslag en hagelval zijn van groot belang. Het spreekt van zelf, dat slechts die berichten waarde hebben, die op eigen waarneming berusten en waarbij de waar nemer zeker is, dat het door hem waarge nomen verschijnsel verloopen is, zooals hij het beschrijft. Zeker zullen deze berichten er hunne toe bijdragen om de verschijnselen, die zich bij hoosvorming voordoen, theoretisch tot oplossing te brengen. BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN ERNSTIG VERKEERSONGELUK IN WESTFALEN. Drie motorrijders gedood. Op den straatweg van Lünen naar Hamm zijn gisternacht in een bocht twee motor rijwielen in volle vaart op elkaar gebotst. De twee berijders van het eene motorrijwiel werden op slag gedood, terwijl de twee broers, die het andere bereden, met zware kwetsuren naar het ziekenhuis vervoerd moesten worden. Op den weg daarheen is een hunner gestorven. Kort na heb ongeluk reed in de duister nis een andere, eveneens door twee jonge lieden bereden motorrijwiel, op de twee op elkaar geloopen motoren. De beide per sonen werden over de straat geslingerd en eveneens zwaar gewond. De oorzaak van het ongeluk is het feit, dat een der motoren zonder licht den bocht wilde nemen, en daardoor niet door den ander werd opgemerkt. Vier toeristen verongelukt. Naar uit Lyon gemeld wordt, zijn vier Fransche Alpinisten in de Fransche Al pen door een lawine overvallen en bedol ven. Twee onmiddellijk te hulp gezonden expedities slaagden er na veel moeite in drie lijken te bergen. De vierde veronge lukte is nog niet gevonden. Drie scholieren uit Keulen verongelukt. In het dorp Pragaten, aan den voet van de groote Venediger Gruppe in OostiTirol, vertoeft op het oogenblik een groep van 20 scholieren uit Keiden. Op 9 Augustus heeft de groep bij slecht weer e-en tocht naar de bergen gemaakt, waar de scho lieren in verscheidene groepen zijn ge scheiden. Drie jongens, twee van vijftien en één van zestien jaar, zijn op een hoogen rots geklommen, hoewel zij er heelemaal niet voor waren uitgerust. De jongens, die naar edelweis zochten, zijn van den met sneeuw bedekten rots gevallen en omge komen. Hun lijken zijn naar Linz gebracht en vandaar naar Keiden vervoerd. Ontploffing in een fabriek te New-York. Door een ontploffing bij een poging tot fabricatie van een vanille-ex tract zijn te New York (stad) de bovenste ver diepingen van een fabriek op het bijge bouw gestort. Tot nu toe heeft men één doode geborgen, terwijl 13 -menschen kwetsuren 'hebben opgeloopen. Spoorlijn bij Ir.nsbruck door aard verschuiving bedolven. Gisterenmiddag is de spoorlijn naar Innsbruck door een aardverschuiving bij heb dorp Seefeld bedolven. Over een lengte van 130 meter worden de rails door een aardmassa bedekt. De sneltrein van Münohen naar Innsbruck kon nog tijdig tot staan worden gebracht. NOODWEER IN ZUID-AFRIKA. Vijftien personen omgekomen. De Zuid-Afrikaansche Unie wordt ge teisterd door orkanen, zware regen? en sneeuwval, waardoor groote sohade wordt aangericht. Vooral de vissohers- vloot heeft veel geleden; 15 personen, van wie twee blanken, zijn verdronken. Noodweer in Oost-Servië. Vreeselijke onweders hebben gewoed in de omgeving van Nisj, waarbij hevige hagelbuien grooto schade aan de' gewas sen hebben toegebracht. Een jonge boer werd gedood naast een kudde, die hij be waakte. Een zware storm heeft van ver scheidene huizen in de omliggende dor pen de daken afgerukt, terwijl tal van bo'omen ontworteld werden. Storm boven de Dnjepr. Uit Kief wordt gemeldGedurende een storm zijn verscheiden tientallen personen op de Dnjepr in levensge vaar geraakt. Zes vrouwen en drie kinde ren zijn om het leven gekomen; de overi gen konden gered worden. Synagoge in Roemenië in brand gestoken. De synagoge van het Roemeensohe stadje Sziget is door onbekende daders in brand gestoken. De synagoge behoort tot de grootste van het land. De autori teiten konden de Joodsohe bevolking sleohts met moeite van de plaats van den brand weren. Mijn met bommen bestookt. Een mysterieuze gebeurtenis in Pro- videnca in den staat Kentucky heeft enorm opzien gebaard. Boven de mijnen van de firma Icador Young verscheen Maandag plotseling een bommenwerper van onbekenden oorsprong, die 9 bom men neerwierp, tengevolge waarvan de electrische installaties van de mijn totaal vernield werden. De overheid vermoedt, dat men hier te doen heeft met een daad van wraak, aangezien deze mijnen sedert eenigen tijd het tooneel zou zijn geweest van heftige twisten tusschen georganiseerde en onge organiseerde arbeiders. Eigenaar van schiettent doodgeschoten. Te Caudry (Frankrijk) heeft een merk waardig ongeval plaats gehad. Een jongmensch had in gezelschap van een vriend een schiettent bezocht, waar zij hun vaardigheid op het geweer be proefden. Toen zij de schiettent verlieten en onder de menigte verdwenen, kwam de eigenaar van de tent te voorschijn. Na eenige passen geloopen te hebben viel hij plotseling in de armen van eeni ge omstanders, onder den uitroep: „Ik ben gedood". Enkele seconden later gaf hij den geest. Bij de lijkschouwing werd geoonstateerd. dat hij waarschijnlijk per ongeluk door een kogel getroffen wa?, welke het hart had geraakt. De politie zoekt naar de beide jongelieden, van wie men vérïnoedt, dat zij bij dit ongeval be trokken zijn. Bekend hoteldirecteur te Zürich vermoord. Toen in den nacht van Zondag op Maandag de directeur van het bekende hotel „Waldhaus Dolder" te Zürich in zijn auto wilde stappen, zag hij, dat een onbekende aanstalten maakte om het zelfde te doen. Toen hij den man aan sprak, trok deze zijn revolver en loste een schot op den directeur, die in de hartstreek geraakt werd. De misdadiger wisfc te ontkomen en tob nu toe heelt men geen spoor van hem gevonden. Te Zürich heeft het geval groote op winding veroorzaakt, omdat korten tijd geleden een autobezitter, die zich tegen een autodief wilde teweerstellen, door de zen werd neergeschoten zonder dat de politie erin slaagde den dader te arres teeren. Roemeensohe roovers aan het werk. In Roemenië zijn 90 boeren door ban dieten geheel uitgeschud en van alles, wat zij bij zich hadden, beroofd. De roovers hielden de boeren met hun wagens op een straatweg aan en sleepten hun slachtof fers naar een naburig bosch, waar zij hen aan de boomen vastbonden. De roovers verdwenen daarop met alles, wat van hun gading was. De boeren konden eerst wor den verlost, toen voorbijgangers door hun hulpgeroep opmerkzaam waren geworden. OPSTAND VAN GEVANGENEN TE POSEN. In de gevangenis te Posen, die op tet oogenblik vol gevangenen is, brak gister avond een opstand uit. De oorzaak van den opstand was, dat het eten volgens de ge vangenen niet toereikend is en dat zij slechts half gekookte aardappelen voor hun avondmaal ontvangen. Blok I van de gevangenis, dat onge veer 600 gevangenen bevat, vormde het uitgangspunt van den opstand. De gevan genen schreeuwden en sloegen de ruiten kapot, braken de ramen en plinten er uit en vernielden de inrichting hunner cellen. Het gebrul der gevangenen was ver in den omtrek te hooren en een groote onrust maakte zich van de bewoner? der stad meester, daar het gerucht de ronde deed, dat een aantal gevaarlijke roofmoordenaars was uitgebroken. De politie omsingelde het gevangenis gebouw en zette de toegangsstraten af voor het verkeer, daar men vreesde, dat de communisten van de gelegenheid gebruik zouden maken om een aanval te doen op de politie en de gevangenis. Alle pogingen om de gevangenen tot be daren te brengen mislukten. Zelfs toen men een honderdtal belhamels naar an dere cellen bad overgebracht, luwde de opstand niet. In de late avonduren zag men zich ge noodzaakt de brandweer te alarmeeren, die de oproerlingen in hun cellen bespoot. Eerst te middernacht gelukte het de rust te herstellen. ERNSTIGE TOESTAND IN DE VEREENIGDE STATEN. Scherpe daling der temperatuur. In verscheidene staten heerscht reeds gebrek aan le%-ensmiddelen ten gevolge va-n de alles vernielende droogte, waar door de levensmiddelenproductio een laagterecord voor de laatste 2 jaar heeft bereikt. De armen kunnen zich in som mige streken geen voldoende voeding meer verschaffen. Men vreest voor be smettelijke ziekten ten gevolgo van het gebrek aan water. De waarde der sedert 1 Augustus door de droogte vernielde landbouwproducten wordfc op 100 millioen dollar geschat. De regenbuien, welke de laatste dagen gevallen zijn, waren niet voldoende om een einde te maken aan de droogte en de vooruitzichten wat het weer betreft zijn niet bemoedigend. De plotselinge daling iu de temperatuur, welke in het geheele land is ingetre den, heeft n°g meer tot het bederf dei- voorraden levensmiddelen bijgedragen. Deze temperatuurdaling is zóó scherp, dat in een der steden van het Westen zelfs vorst is geregistreerd. Prsidenfc Hoover heeft zijn plan, om zijn vacantie in het Rotsgebergte door te brengen, opgegeven. Na-ar door amb tenaren van het Witte Huis wordt ver klaard, is de president van oordeel, dat hij nuttiger werkzaam kan zijn te Was- hington bij het beramen van maatregelen tot verlichting van de droogte-crisis. I Inbraak bij von Siemens. Naar de Vorwarts meldt is gisteren nacht inbraak gepleegd in de villa te Charlotbenburg van Karl Friedrich von Siemfens, directeur-generaal van het groote Siemens-concern. Er zijn juweelen van groote waarde gestolen. Nader wordt gemeld, dat de inbraak de nieuwste streek is van den beruchten Fritz Backnick, die zich voor controleur van electrische leidingen uitgeeft. Fritz Baohnick heeft met zijn daden reeds vaak opzien gebaard en de autori teiten bezig gehouden. Zijn sjrsteem is steeds hetzelfde. Hij wacht 'af tot de bewoners van een huis weg of op reis zijn gegaan. Zijn mededeeling, dat hij de licht, of de telefoonleidingen moet na zien, vindt steeds geloof. Het personeel leidfc hem van de eene kamer naar de andere en hij slaagt er haast altijd in zijn begeleider even weg te krijgen. Nau welijks is hij alleen of 'hij ?laat zijn slag. Met zijn voortreffelijk inbrekersgereed- schap opent hij snel kasten en deuren en voordat zijn begeleider terugkomst heeft hij reeds sieraden en zaken van waarde opgeborgen. Reeds sedert 1913 oefent Bachnick zijn practijk uit. Zijn buit van gisteren bedraagt honderdduizenden. Hij stal een gouden handtasch mefc gouden beurs, een lange, echte paarlen ketting met platinasluiting, en een hanger zoo groot als een driemarkstuk, die met bri1 janten en paarlen is bezet, een platina- armlband, paarlen en briljanten, een gou den sigarettenkoker en andere sieraden. Volgens de vroegere ervaringen verdwijnt Bachnick, nadat, een groote slag is gehikt, voor eenigen tijd uit Berlijn. Waar hij zich in de provincie schuil houdt en waar hij zijn buit laat, weet men nog niet. In de provincie^ geeft Bachnick zich uit voor „Oberingenieur" en betrekt me-t zijn vrouw eerste kla? hotels. 2 OOK HIER VOETBALVLEGELS. Aneta seint uit Soerabaja: Bij het einde van de voetbalwedstrijd tusschen Tiong Hwa en Excelsior, welke met 20 door Excelsior werd gewonnen, ontstond een zeer hevige vechtpartij tus schen het Chineesch en Europeesch publiek De een-en-twintigjarige Samson werd door een Chineesch toeschouwer zoodanig ge troffen, dat hij in zeer ernstigen toestand naar de C.B.Z. moest worden gebracht. Voorts werden verschillende spelers van Excelsior gemolesteerd. De politie voor kwam erger en arresteerde een zestal bel hamels. ANAK KRAKATAU VERSCHIJNT WEER. Aneta seint van Langeiland: Van Zaterdag op Zondag worden 1170 erupties geteld. De hoogste eruptie bereikte een hoogte van 1650 M. Van Zondag op Maandag werden geteld 1129 erupties waar van 4 boven de 1500 M. De grootste hoogte was 1600 M. Het eiland Anale Krakatau is weer boven water zichtbaar. Er zijn thans vier eruptiepunten, de seismische werking is zeer sterk. DOOR DEN STROOM GEDOOD. Aneta seint uit Bandoeng: De heer Beiser, werkzaam bij de N.V. Industrieele Maatschappij Gebr. v. Swaay, is tijdens het monteeren van krachtinstalla ties bij het nieuwe radio-laboratorium te Tegallega in aanraking gekomen niet de hoogspanningsleiding. Hij was op slag dood SPORT MOTORRIJDEN Kampioensrit Delftsche Motorclub. De Delftsche Motorclub organiseert op 24 dezer een kampioenswedstrijd over 200 K.M., gesplitst in een ochtendrit van on geveer 100 K.M. (Delft, Rotterdam, Schie dam, Hoek van Holland, Westland, Delft) en een middagrit eveneens van ongeveer 100 K.M. (Delft, Alphen, Ter-Aar, Leiden, Delft). WIELRENNEN Leidsche Ren- en Touristvereen. „Swift". Hedenavond heeft „Swift" haar gewone clubrit over 18.6 K.M. Tijd en plaats zoo als bekend. WATERSPORT De wedstrijden der K. N. M. C. Het plan bestaat do jaarlijksehe wed strijden der K. N. M. C. op Zondag 14 September op den Westeinderplas bij Aalsmeer te doen plaats hebben. In overleg met liet bestuur der Nieuve Meer wordt overwogen, evenals verleden jaar, een feestavond in Aalsmeer te ge ven. Wedstrijden zullen worden uitgeschreven voor iedere klasse, waarvoor voldoende be langstelling blijkt te bestaan. Met het oog hierop worden jacliteigena- ren (ook zij, die niet lid der K. N. M. C. zijn), uitgenoodigd reeds nu aan het secre tariaat. mede te deelen, of men aan een wedstrijd al of niet met voorgift wenscht deel te nemen. Hierbij moeten de afmetin gen van de motorboot en eenige omschrij ving (bijv. open boot of kajuitjacht) als mede kracht en merk van motor worden medegedeeld. Gedurende de eerste week van Septem ber za-1 het definitieve programma worden toegezonden.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6