R.H.W. Frui^Sojla De Slavin van het Zwijgen let op r. wyr 8356 WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 BINNENLAND NEDERLAND EN DE DUITSCHE GOEDEREN. Commentaar van de Duitsche pers op het besluit van den F. N. Z. om de boycot-actie te staken. Men seint uit Berlijn aan de „N. R. Crt.": Naar aaneliding van het besluit van den Algemeenen Nederlandchen Zuivelbond om de boycot-actie tegen Duitsche goederen te staken schrijft het Berliner Tageblatt, dat men in Duitschland met voldoening kennis Bal nemen van dit besluit, alhoewel het een einde zou komen na het mislukken van vanzelf sprekend was, dat aan de boycot de Duitsch-Finsche „particuliere" onder handelingen. De gevolgen van de boycot zullen echter niet zoo gemakkelijk uit den weg kunnen worden geruimd en te vreezen is zelfs, dat zich nog een uitwerking op de Nederlandsche kapitaalmarkt zal bemerk baar maken. Duitschland moet thans ech ter in de eerste plaats aan de nog bestaan de moeilijkheden in het Duitsch-Nederland- sche verkeer een einde maken; zoo moet de Duitsche boycot tegen Nederlandsche goederen, welke in West-Duitschland reeds is begonnen, terstond worden gestaakt. Bovendien zal de Duitsche regeering zoo snel mogelijk moeten mededeelen, welke haar plannen zijn ten opzichte van het bo ter- en kaastarief. De Vossische Zeitung schrijft, dat de Ne derlandsche Zuivelbond door zijn besluit een fout herstelt, welke hij beging toen hij wat al te overhaast een boycotbeweging tegen Duitsche goederen op touw zette nog vóór het resultaat van de particuliere be sprekingen met Finland bekend was. Het rijksdepartement van landbouw heeft nog geen besluiten genomen over den verderen gang van zaken; wel staat rijksminister Schiele cp het standpunt, dat de tegen woordig^ toestand onhoudbaar is en dat Duitschland niet mag gebonden blijven aan het in het verdrag bepaalde tarief voor boter en kaas. Het departement zal weldra bepaalde voorstellen ontwerpen en deze ter goedkeuring voorleggen aan het kabinet. Opmerkelijk is overigens dat een pers bureau, dat in verbinding met den Land bouw staat, te kennen geeft dat het opzeg gen van het Duitsch-Finsche handelsver drag wellicht een kabinetskwestie voor Schiele, den rijksminister van landbouw, zou kunnen worden. Kan hij het opzeggen van het verdrag niet doorzetten, dan zou hij moeten aftreden.- Wijnkoop moet boete doen. De „Tribune" bevat een manifest van bet Ekki, d.i. het te Moscou gevestigd uitr voerend comité van de communistische in tern., waarin de leden der Wijnkoop- groep, die" naar De Visser zijn Overgegaan, verwelkomd worden, maar schrijft daarin over „den verdeeldheidzaaier" Wijnkoop en de drie andere leiders der Wijnkoop-groep, die thans „na vijf jaar aan den vooravond van zijn volledig politiek bankroet aan de poorten van de Communistische partij aanklopt", het volgende: „Het EKKI ondersteunt volkomen het besluit van de C.P.H., en verwacht, dat het P-B. daarbij ook door alle revolution- naire arbeiders van Holland ondersteund zal worden, dat de leiders van deze gioep die vijf jaar lang een tactiek van verdee ling der communistische beweging hebben gevoerd, de tactiek van samenwerking met de reformistische bureuacratie heben verde digd, alleen in de C.P.H. opgenomen worden onder voorwaarde, dat zij hun scheurings- politiek zonder voorbehoud en ondubbel zinnig als verkeerd en misdadig erkennen, dat zij openlijk en duidelijk verklaren, dat hun tactiek naar het reformistische kamp heeft geleid, dat zij zonder eenige- voorbe houd toegeven, dat de Comintern en de C.P.H. in den strijd tegen de politiek van Wijnkoop en zijn vrienden volledig gelijk hebben gehad." Wijnkoop, Van Burink en de beide an deren moeien nog dieper buigen. FEUILLETON Uit het Engelsch van FRED. M. WHITE. 15) HOOFDSTUK X. Het parfum van de Gravin. Beatrice behoefde niet lang in onzeker heid te blijven. Na een paar minuten ging de deur open en Richford kwam zoo be hoedzaam naar buiten, dat Beatrice ter nauwernood tijd had zich in een portaal te verbergen- Maar het gelukte haar zich nog bijtijds onzichtbaar te maken en ze zag aan het vertrokken gezicht van den man, die haar zooveel leed berokkend had, dat hij een hevigen schok moest hebben gehad. Ge dronken had hij ditmaal blijkbaar niet hij mompelde iets terwijl hij Beatrice voorbij liep en keek op zijn horloge. Zoodra hij uit het gezicht was, ging Beatrice haar kamer binnen. De gravin stond bij de toilettafel en nam werktuigelijk een paar snuisterijen op, diep in gedachten verzonken. Beatrice's angst verdween toen ze zag, dat het étui met de diamanten er nog onaangeroerd lag Als het de bedoeling van de indringster was om ze te stelen, was ze in ieder ge val bijtijds om den diefstal te verhinderen. LOONEN IN HET PARTICULIERE BEDRIJF TE DEN HAAG. Varieerend van ƒ32—ƒ45 per week. Het gemeentelijk Statistiek Bureau te 's-Gravenhage publiceert in de juist ver schenen „Maandcijfers" gegevens omtrent den stand van de loonen in het particulier bedrijf in de Residentie op 1 Juni 1930. De contractloonen voor volwassen ar beiders in het typografisch, lithografisch en chemigrafisch bedrijf bedroegen op dien datum per week voor machinezetters, mo notype- en lettergieters en rotatiedrukkers A 38.40, voor galvaniseurs en stereoty- peurs 36, voor het boekbinders 34.56, voor rotatiedrukkers B, handzetters, druk kers en bewerkers van het toetsenbord 34.08. In het lithografisch en chemigrafisch be drijf ondergebracht in vijf loongroepen lie pen de weekloonen van fj24.50 tot 43, vol gens het contract. Deze contractloonen werden voor het grootste percentage daar ter stede echter te boven gegaan. Zoo ont vingen de machinezetters in het dagblad bedrijf loonen van 38.40 tot 46, de gal vaniseurs etc. loonen van 36 tot 42, de boekbinders loonen van 34.56 tot 36 en de handzetters loonen van 34.08 tot 40. In het bouwbedrijf waren de contract loonen voor volwassen arbeiders op 1 Juni 1930e voor betonwerker 38.40, loodgieter 38.40, metselaar 3S.4Ó, schilder 36, steenhouwer 37.80, stukadoor 39.69, tim merman 38.40, grondwerker 33, opper man 36. In het meubelmakers- en behangersbe- drijf wordt daar ter stede op de minimum- contractloonen een bijslag verleend, waar door de maximumloonen vanaf 31 Maart 1930 worden voor beeldhouwers 41.76, meubelmakers en stoffeerders 37.44 en behangers 36.48 per week, welke loonen gelden tot 2 Maart 1931 waarna zij weder worden verhoogd. In het metaalbedrijf bedroegen op 1 Ju ni 1930 de minimum—contractloonen voor volwassen arbeiders in de huistelefoonin dustrie ƒ31.50. POLITIEBOND ST. MICHAEL. Versterkte commissie van examinatoren. Het aantal candidal en, dat zich tot nu toe heeft aangemeld voor het dit jaar te 's Hertogenbosch te houden examen ter verkrijging van het politiediploma van St. Michael, bedraagt niet minder dan 593. Met uitzondering van slechts een klein deel ontvangen al de candidaten-politie- mannen in acfieven dienst en jonge man nen, die middels het diploma het trachten te worden, hunne opleiding aan de Politie- vakschool te 's-Hertogenbosch of aan een der onder deze school ressorteerende elders gevestigde politievakcursussen. Deze laat- sten staan onder leiding en toezicht van het Bossche Schoolbestuur en bedraagt het aantal daarvan, nadat de cursusen vorig jaar met eenigen werden vermeerderd reeds 20, opgericht te Amsterdam, 's-Gra- venha-ge, Utrecht, Hengelo, Nijmegen en verder in alle belangrijke gemeenten der Zuidelijke provinciën. Evfenals het getal cursussen bleek het ook noodzakelijk, met het oog op het groo- te aantal examinandi, de commissie van examinatoren te versterken en hebben daarin nog zitting genomen de hoeren: mr. B. J. H. Ruland, rechter te Maastricht; mr. J. H. Dautzenberg, ambt. O. M. b. h. Kantongerecht te MaastrichtJ. B. Gie- lens, inspecteur van politie te Utrecht en Th. B. J. E. van Roosmalen, inspecteur van politie te Utrecht. Vooral hierom verdienen bovengenoemde cijfers en bijzonderheden vermelding wijl daardoor duidelk de steeds voortgaande uitbreiding der confessioneeie politieoplei ding in het licht wordt gesteld, hetgeen voor een groot deel vooral moet worden beschouwd als een gevolg van den steun en de toenemende medewerking van zeer vele autoriteiten, vooral der Zuidelijke provin ciën en niet minder van den goeden klank en de waarde en waardeering, die het di ploma van St. Michael zich verworven heeft. Tegelijk springt daarbij in het oog, welk een belangrijke plaats de Ned. R.-K. Poli tiebond St. Michael met zijn 2100 R.-K. le den-politiemannen in het Nederlandsch politiewezen inneemt. Even was ze van plan om de gravin ophel dering te vragen over haar aanwezigheid hier, maar het meisje bedacht zich. Er scheen een of ander complot te bestaan, waarin de gravin en de generaal en Rich ford betrokken waren en het zou tactloos zijn om te laten merken, dat ze dat ver moedde. Dus stapte ze met een glimlach op de lippen de kamer binnen. „Ik zal u kunnen beschuldigen van een heel verdacht optreden", begon ze op een aller vriendelij ksten toon en plagend voeg de ze er aan toe: „ik zou bijna gaan geloo- ven, dat die kamenier maar een uitvlucht was." De gravin gaf een gilletje en haar ge zicht werd bleek onder het laagje rouge. Maar met verwonderlijke vlugheid be- heerschte zij zich en ze glimlachte vroolijk. „Ik ben betrapt", zei ze op denzelfd.cn honingzoeten toon,( als waarop Beatrice gesproken had. „Er staat mij niets anders te doen, dan schuld te bekennen en de cle mentie van de rechtbank in te roepen. Maar u behoeft niet bang te zijn: ik heb uw dia manten niet weggenomen, hoewel ik eerlijk toegeef, ze bekeken te hebben." Haar houding was zoo bewonderens waardig rustig en zeker, dat iemand die niet zooveel wist als Beatrice deed, er door misleid zou zijn. Onverschillig spelender wijs opende Beatrice het étui en zag dat de juweelen er nog waren Hun schittering was in den glans van het electrische licht als levend vuur. Beatrice keek naar de knappe oude da me; deze beet zich op de onderlip en klem de de Handen ineen. En het meisje wist, dat ze, als die vreemde den salon niet was binnengekomen en door zijn verschijning den generaal op de vlucht had geiaacd de dia- (Reel.) DE UITZENDING VAN ZWAKKE KINDEREN NAAR BUITEN. Nieuwe organisatie in het Bisdom Haarlem? Zooals gemeld, is met toestemming van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem door den Diocesanen Jeugdraad voor het bis dom Haarlem een commissie benoemd, welke de opdracht heeft gekregen voor het werk van de uitzending van zwakke kin deren naar buiten, een voor het heele bis dom werkende organisatie in het leven te roepen, waardoor op het gebied van de uitzending een plaatselijke eenheid tot stand zal komen in diocesaan verband. Na informatie doet de „Residentiebode" nadere mededeelingen inzake het in St.- Bavo meegedeelde. In 1919 is door het Doorluchtig Episco paat aan het R. K. Huisvestingscomité in Den Bosch opdracht verstrekt om zich te belasten met de uitzending van Roomsche zwakke kinderen naar buiten. Die opdracht bestaat nog steeds, maar heeft niet verhinderd, dat vooral in het bis dom Haarlem, vooral in Amsterdam, Rot terdam en Haarlem, naast het R.-K. Huis- vestngs-Comité, organisaties zijn opgeko men, welke zich met dit werk belasten. Pogingen om hier plaatselijke eenheid en centralisatie in te voeren zijn tot nu toe mislukt. Eenige jaren geleden is vanwege het R.-K. Huisvestngscomité voor het bis dom Haarlem, dat zich speciaal zou belas ten met de organisatie van dit werk in dat Bisdom. Aan den bestaan-den chaos op het gebied der uitzending heeft dit bureau geen einde kunnen maken, ook omdat de be staande afdeelingsn in rechtstreeksch ver band bleven met de centrale in Den Bosch. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft thans aan den Diocesanen Jeugdraad op dracht gegeven dit werk diocesaan te or- ganiseeren, door een plaatselijke en dioce sane eenheid tot stand te brengen. In overleg met Z. D. H. is daartoe een commissie van zes personen benoemd, drie geestelijken en drie leeken, welke met de voorbereidende werkzaamheden zijn belast. Het ligt intuschen niet in de bedoeling om zich van de landelijke centrale te 's-Hertogenbosch los te maken. De com missie heeft wel de opdracht om voor het Haarlemsche diocees met zijn groote ste den en waar het overgroote deel der werk zaamheden voor de uitzending van zwak ke kinderen ligt, een diocesane organisa tie te stichten, met eigen bureau en eigen bestuur, dat echter bereid is in federatief verband met de andere, bisdommen in een landelijke centrale samen te werken, om dat hier ook inderdaad, landelijke belan gen op het spel staan. De u-itzending der kinderen naar buiten,, zoowel in kolonie als in gezinnen, wordt niet beperkt door de grenzen van het bisdom Haarlem. De commissie, welke met haar eerste or ganisatorische werkzaamheden gereed is en daarop reeds de goedkeuring gekregen heeft, zal binnenkort besprekingen openen met het hoofdbestuur in Den Bosch, op wel ke wijze een samenwerking met de cen trale van het R.K. Huisvestingscomité en de nieuwe diocesane organisatie moge lijk is. Cursisten weigeren examen te doen. Op 7 en 8 Augustus zou te Breda, aldus het „Volk", het examen plaats hebben van het gevangenispersoneel, althans voor het opvoedkundige gedeelte. Daar de cur sisten hadden vernomen, dat de heer W. K. J. Meijer, directeur der Strafgevangenis, bij dit examen tegenwoordig zou zijn, werd, toen het examen een aanvang zou nemen, den examinator en genoemeden directeur medegedeeld, dat alle cursisten weigerden, wegens de aanwezigheid van dezen direc teur, aan het examen deel te nemen. De „medewerking" van de zijde van de- manten nooit weergezien zou hebben. En Stephen Richford was daarnet in deze ka mer geweest met die briljanten avonturier ster Dat zou Beatrice een lief ding waard zijn geweest, om het mysterie dat daar achter school, te ontsluieren. „Ik zal u vertellen, hoe ik hier kom", zei de gravin. „Ik voelde mij niet erg pret tig. Toen vroeg ik mijn kamenier om u te verzoeken op mijn kamer te komen. Het meisje kon u beneden niet vinden en toen ben ik zoo vrij geweest om zelf even te gaan kijken." „Dan kunnen we beter hier blijven pra ten", meende Beatrice. „Adeline wil jij dit étui beneden naar het kantoor brengen en den directeur vragen het in zijn brand kast op te bergen Maar wees voorzichtig, het zijn diamanten." Adeline, die juist binnengekomen was, nam het étui aan. De gravin had zich omge draaid, maar Beatrice kon haar gezicht in den spiegel zien. Het was groen van woe de. Het meisje vreesde, dat, als het étui met den kostbaren inhoud in de kamer was gebleven de diamanten niet lang meer in haar bezit zouden zijn geweestde gravin zou zich er desnoods met geweld van mees- ter hebben gemaakt, zoo fel was zij er op. Beatrice was zoo bang, dat ze Adeline tot de deur volgde. „Neemt u mij niet kwalijk", zei ze' tegen de gravin, „maar ik moest mijn kamenier nog iets zeggen." De gravin knikte glimlachend. Ze was zich zeïf weer. Beatrice ging de kamer uit en volgde Adeline op een afstand tot aan de trap. Het kon immers best, dat daar een handlanger heen en weer slenterde en op een teeken wachtte. In de hall liep gene raal Gastang op en neer en rookte een si garet, dat kon Beatrice van bovenaan de Ü1T DE RADIO WERELD Programma's voor Donderdag 14 Augustus. Huizen, 298 M. Na 6 uur: 1071 M. 8.15—9.30 Concert KRO. 10.0010.30 NCRV Zang door Dames koortje. 10.3011.00 NCRV Ziekendienst. 11.3012.00 KRO Godsdienstig halfuurtje. 12.15—1.15 KRO Concert. KRO-Trio. 1.152.00 KRO Gramofoonpl. 2.003.00 NCRV Gramofoonl. 4.005.00 NCRV Ziekenuurtje. 5.006.30 NCRV Concert „Amsterdamsch Vocaal Kwartet". 6.306.40 Koersen Vaz Dias. 6.407.40 NCRV Orgelconcert door Cor Kee. 7.408.00 NCRV Gramofoonpl. 8.0011.00 Lezing door Prof. Dr. Jul. Rich ter: „Vom Ringen um die Weltgeltung des Christentums". Muzik. medew. van „Het Hol- landsch Sextet". NCRV. Mevr. G. Stotijn Molenaar (sopraan), I.00 NCRV Persber. Hilversum, 1875 M. (Uitsl. AVRO-uitzending). 8.019.45 Gramofoonpl. 10.0110,15 Morgenwijding. 10.3012.00 Concert. Harmonie Orkest van het Rotterd. Philharm. Genootschap^ 12.152.00 Concert. AVRO-Kwintet. 2.003.00 Gramofoonpl. 3.304.00 Concert. Mevr. A. Hugel en Mej. H Simon (piano en zang). 4.005.00 Ziekenuurtje. 5.005.30 Gramofoonpl. 5.306.45 Concert. Orkest van het Rem brandt-Theater te Amsterdam. 6.457.15 Sportpraatje door H. Hollander. 7.157.45 Radio-Volksuniversiteit. Prof. H T. de Graai: „Wijsbegeerte en Cultuur". 8.019.00 Aansl. Theater Carré Amster dam. Eerste acte van „De Bruiloft van Oli vette". Opera-comique van Edm. Audran. 9.009.30 Kamermuziek S. Swaap en Ad. Poth (viool). 9.3010.00 Concert Omroeporkest. 10.00 Pers- en nieuwsber. 10.1510.30 Vervolg Viool-recital.. 10.3011.0 Vervolg Orkestconcert. II.0012.00 Gramofoonpl. den examinator en genoemden directeur cursus eenige maanden later een aanvang moest nemen dan elders in den lande, zijn hatelijke uitdrukkingen, de verhouding tus- schen directeur en personeel in het alge meen, schijnt de houding van de cursisten te hebben bepaald. Er zijn negen cursisten, vier leden van den C.N.A.B. en vijf van den A.R.K.A. De fabriek Coster te Gouda. Men zendt ons het volgende commu niqué: De te Goude gevestigde fabriek Coster werd in 1870 door wijlen den heer Jan Coïtèr opgericht en bestaat Dinsdag 19 Augustus 60 jaar. Op haar speciaai gebied, als fabri- cante van hulpstoffen voor de zuivel- en margarine-industrie en handel, heeft zij bekendheid en goede, zelfs heel oude relaties, wat vooral tegenwoordig als een goed teeken kan worden aangemerkt. De grondlegger der fabriek, die boter- handelaar en exporteur was, heeft voor eigen gebruik ometr. 1862 een vloeibaar boterkleuTsel weten samen te stellen en heeft zijn uitvinding in 1870 vxvor industrie en handel verkrijgbaar gesteld. Op dit speciaal gebied is de fabriek Coster te Gouda niet alleen de oudste in Neder land, doch zelfs in de wereld. Met het nieuwe artikel waren de boter- makers uit dien tijd zeer verheugd, alsook de ha-ndelaren, want de ellende en schade door het toenmalige zalf- of pastakleursel aangericht, wa-e aanzienlijk. Ook de grond leggers van de margarine-industrie be groetten in het vloeibaar boterkleursel en maohtig wapen ter vervolmaking van het nieuwe voedingsmiddel. Spoedig na de oprichting der fabriek in 1870 werd trap duidelijk zien. Maar hij scheen niets te merken en met een zucht van verlich ting zag Beatrice Adeline het kantoor in gaan en er even later uitkomen zonder het étui „Nu ben ik voor vanavond klaar", zei Beatrice, toen ze weer in haar kamer te rug was. „Ik heb over uw vriendelijk aan bod nagedacht; u kunt zich niet voorstel len hoe buiténgewoon ik die hartelijkheid op prijs stel". De gravin maakte een afwerende hand beweging. Ze had slanke handen en ze droeg vele ringen en aan een van de vin gers van de linkerhand hing iets, dat er op het eerste gezicht uitzag als een zijden draad. „Neemt u mij niet kwalijk", zei Beatrice, „u hebt iets aan een van uw ringen han gen. Laat ik het even verwijderen. Zoo. Heb isBeatrice zweeg plotseling en liep vlug de kamer door. Ze had een ver rassende ontdekking gedaan. Eerst had ze gemeend, dat die draad aan een van de rin gen hing, maar haar snel waarnemende oogen zagen al spoedig dat ze zich ver gist had. Op een van de slanke vingers van de gravin zat een laag was. Beatrice zag ook een weinig was in de palm van de hand. Ze begreep wat dit be- teekende. Was werd wel gebruikt om af drukken te maken van sloten en sleutels Maar ze waren toch nu al haar kamer bin nengedrongen voor hun aanval op die dia manten, dus waarvoor hadden ze nu nog een afdruk noodig voor een valsche sleutel vroeg ze zich af. Bovendien Stephen Richford had een echt exemplaar, zooals hijzelf verklaard had en die scheen, onbegrijpelijkerwijze ook in het complot te zijn. Neen, ze kon de be- teekenis van de üoging om wasafdrukken Da ven try. 1554,4 M 10.35 Morgenwijding. 12.20 Concert. I.20 Orgelspel door R. Foort. 2.202.50 Gramofoonpl. 3.20 Kerkdienst. 4.05 Concert. 4.35 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing en Nieuwsber. 7.00 Piano-recital door J. Friskin. 7.20—7.40 Lezing. 8.05 Piano-recital en liederen-voordracht door M. di Veroli. 8.20 Concert. Orkest, 10.00 Nieuwsber. 10.15 Lezing. 10.4012.20 Dansmuziek. 12.2012.25 Televisie. „Radio-Paris", 1725 M 12.502.20 Gramofoonpl, 4.05 Dansmuziek. 7.40 Gramofoonpl. 8.20 Concert. Orkest en solisten. Langen berg, 473 M 7,257.50 Gramofoonpl. 7.508.50 Orkestconcert. 10.3512.15 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl. 5.506.50 Orkestconcert. 8.209.20 Kamermuziek. Kwartet. 9.20 „Die goldene Eva", blijspel in 3 be drijven van Fr. v. Schönthan, en Fr, Kopper- Ellfeld. Daarna: Orkestconcert. Kalundborg, 1153 M. 12.202.20 Orkestconcert. 3.205.20 Orkestconcert. Zang. 8.208.50 Orkestconcert. 8.509.50 „Galgemanden". Hoorspel in één acte van R. Schildt. 10.1011.20 Orkestconcert. II.2012.50 Dansmuziek. Zeesen, 1635 M. 6.107.20 Lezingen. 7.207.50 Gramofoonpl. 10.2012.00 Lezingen. 12.201.15 Gramofoonpl. 1.152.20 Lezingen. 2.203.20 Gramofoonpl. 3.504.20 Lezingen. 4.205.50 Concert. 5.508.20 Lezingen. 8.20 „Leewsgeschichten". Voordracht en koorzang. 9.20 Orkestconcert. begonnen met het leveren van andere hulpstoffen voor de zuivelindustrie, als Icaasstremsel, kaaskfeursel, enz., waar door meermalen tot uitbreiding van het fabrieksgebouw moest worden overge gaan; in 1914 zou de fabriek zelfs twee maal grooter worden, maar door den oor log kon dit geen doorgang vinden. Omdat het niet mogelijk is zonder kaasstremsel de Nederlandsche kaasin dustrie gaande te houden, heeft het toen malig Ministerie van Landbouw onmid dellijk voor een stremselvoorziening inge grepen. Er ie dan ook steeds volop van dit onmisbaar artikel tijdens den oorlog geweest, waardoor de kaasindustiè op dit, gebied niet is belemmerd. Het voor de regeering gelukkig gevolg is geweest, dat de kaas belangrijke dien sten heeft bewezen bij de volksvoeding en ook bij de compensaties met de Cen- tralen en geallieerden, die naar de Hol land sche kaas snakten, in de loopgraven wel te verstaan. Schatkist en N. IJ. M. hebben mdlioenen op de kaas verdiend. Had dus de regeering redenen om uiterst tevreden te zijn, niet alzoo de fa briek Coster te Gouda, die tijdens den oorlog en ook daarna door wurgmaatrege- len is benadeeld. Het. indirect en ook het direot verlies is enorm en nog steeds is geen bevredigende oplossing met de fa- brik Coster te Gouda getroffen, maar dit zal toch eens moeten gebeuren. De bedoeling is het jubileum van Dins dag 19 Augustus niet feestelijk te herden ken; afgezien is van het houden van een ontvangdag. Het een en ander zal een intiem karakter dragen. te maken, voorloopig nog niet verklaren. Maar ze zou in ieder geval probeeren dien nacht licht te slapen; het zou Haar, na al de opwinding van dien dag, toch wel groote moeite kosten om rust te vinden. Maar toch voelde ze zich loom en uitgeput, ze had geen lust meer om te praten, zoodat de gravin, die dat merkte, al spoedig op stond met de medeèling, dat ze naar bed ging- Beatrice was blij, dat haar bezoekster weg was. Ze sloot zorgvuldig de deur en stelde een nauwkeurig onderzoek in de ka mer in. En na een poosje begon het tot haar door te dringen, wat de wa-s op de hand van de gravin beteekenen kon. Er hing een draadje was in het slot van de deur, die naar de kamer voerde, waar Sir Charles lag. Op het officieele zegel, dat de politie autoriteiten hadden aangebracht, was een stukje was zichtbaar, dat in Bea trice's hand viel, toen ze er met haar vin gers langs streek en zijn sporen had achter gelaten op het roode lak. Wat was het doel hiervan? Waarom moest iemand een afdruk van dat zegel hebben? Wa3 iemand van plan de kamer, waar de doode lag binnen te dringen, en waarom pijnigde Beatrice haar hersens om een verklaring te vinden, maar zonder succes. Ze was zoo door haar gedachten in beslag genomen, dat ze heelemaa-1 niet merkte, dat er een paar maal ongeduldig aan de deur geklopt werd. Eindelijk drong het tot haar door; ze sprong op om de deur open te doen, denkende dat het haar ka menier was die klopte. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5