Stotien-wling NOUVEAUTÉS VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 GEMEENTERAAD VAN VOORHOUT Gisteravond vergaderde de Raad -dezer gemeente onder voorzitterschap van den Burgemeester. Tegenwoordig waren alle leden. Als voorstemmer werd aangewezen de heer W. van der. Laan. Nadat de Voorz. de vergadering met het gebed had geopend, werd het nieuw benoemd lid van den Raad, de heer H. J. Vester, door den Secretaris binnengeleid, en legde hij in handen van den Voorzitter de vereischte eeden af. De Voorzitter verwelkomde den heer Vester als lid van den Raad en hoopte dat hij de voetstappen van zijn voorganger den heer Van der Hulst, zou drukken, die al tijd het belang van de gemeente heeft voor gestaan. De heer Vester dankte voor het gespro kene en zou trachten het belang van de gemeente steeds te dienen. Vervolgens werden de notulen van de vorige vergadering ongewijzigd vastge steld. Ingekomen zijn: Een schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring van de verlenging, van de kas- geldleening ad 200.000.voor de water leiding; Een schrijven van Ged. Staten houden de concessie tot uitbreiding van het wa terleidingnet in de gemeente Noordwijker- hout. Deze stukken wei-den voor kennisgeving aangenomen. Besloten werd aan de R. K. Politiebond „St. Michael voor het jaar 1931 een sub sidie te verleenen van 10.voor de Po- litievakschool. Voor kennisgeving werden aangenomen de begrooting 1931 en de rekening 1929 van de Gezondheidscommissie te Alphen aan den Rijn. Ingekomen was een verzoek van den heer J. van Dijk, alhier, om den grond langs den Bergh van Heemstedeweg te mogen koopen. B. en W. hebben hierop geantwoord, dat zij den grond behoudens goedkeuring van den Raad, hebben aangeboden voor een totalen prijs van 12.210.berekend naar 10.000.per H.A. Hierop heeft Van Dijk een bod gedaan van S000. B. en W. stellen voor op dit bod niet in te gaan. De heer Van der Voet zou hierover wel eens willen praten in comité-generaal op het eind der vergadering. Hiertoe werd besloten. Een leening voor de water leiding. In behandeling kwam het voorstel van B. en W. tot het aangaan van een geldlee- ning ad 150.000.voor het waterleiding bedrijf tegen den koers van 99.5 en tegen een rentevoet van 4 3/4 pet. De heer Nijssen vindt het rentepercen tage hoog in vergelijking met de gemeen te Hillegom. De voorzitter zegt, dat dit zit in de grootte van de leening. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. In behandeling kwam vervolgens het voorstel van B. en W. tot vaststelling dei- rentepercentages in rekening-courant tus- schen de gemeente en het waterleidingbe drijf. 1 UIT DE OMGEVING 0UD-ADE. Mgr. Aengenent als stuurman op een motorboot. De Bisschop van Haarlem bracht zoo- als bekend gisteren een bezoek aan Oud- Ade in verband met de eeuwfeesten der parochie. Van Oud-Ade zou Mgr. zich be geven naar Warmond, om daar vandaag de priester-retraite te sluiten. De rechte verbinding tusschen beide plaatsen is het Kagermeer. De firma Akerboom en van Lent te de Kaag vonden den heer Minken uit Am sterdam gaarne bereid den Bisschop in zijn motorboot „Terry II" over de Ivager- meren naar Warmond te brengen. De Rijkspoütieboot legde gisterenmid dag te 5 uur in de sloot voor de pastorie te Oud-Ade aan en bracht den Bisschop naar het gehucht Zevenhuizen, waar mgr. op de „Terry II" overstapte. De heer Minken, zijn eehtgenoote en kinderen, alsmede de overige leden van het gezelschap werden aan mgr. voorge steld. Toen de boot eenigen tijd op de meren was, vroeg de heer Akerboom, of de Bis schop zelf niet wilde sturen? De heer Min ken merkte daarbij op, dat dit een klein kunstje voor mgr. was, want „hij stuurde iederen dag", wa,arop de Bisschop harte lijk lachend antwoordde, dat hij deze boot met minder zorgen zou besturen, om dat het zijn eigen „schip" niet was! En toen stuurde de Bisschop de Terry II" over de meren, eerst naar het dorp de Kaag en vervolgens terug naar War mond. In Warmond aangekomen, stapte mgr. aan wal, na zijn dank te hebben betuigd voor de mooie tocht over de meren. N00RDWIJK. De nieuwe financieele voorstellen. Naar wij vernemen komt de raad dezer gemeente Dinsdag a.s. te S uur bijeen in besloten vergadering len einde voorloopig te bespreken de gevolgen van de wet fi nancieele verhouding tusschen rijk en ge meenten voor onze gemeente. Schoolartsendienst. Naar wij verne men stellen B. en W. aan den raad voor in principe te besluiten tot medewerking aan den op te richten schoolartsendienst voor de gemeenten Hillegom, Lisse, Sas- senheim, Noordwijkerhout en Noordwijk. De provincie dr.aagt 50 pet. in de kosten bij. B. en W. stellen voor het gemiddelde percentage te bepalen per jaar. Hierover ontwikkelde zich een uitvoeri ge discussie tusschen de heeren Van der Laan, Van der Voet en den voorzitter. Tenslotte werd besloten het voorstel uit te stellen tot de volgende vergadering. De nieuwe belastingen. Zonder hoofdelijke stemming werden achtereenvolgens de volgende voorstellen genomen aangaande de financieele ver houding tusschen rijk en de gemeente. (Uitvoerige, voorstellen hieromtrent zijn reeds geplaatst). a. de gemeente voor de heffing der Per soneels Belasting te handhaven in de 7e klasse b. voorloopig geen gebruik te maken van de gegeven bevoegdheid om in de hef fing der Personeele Belasting wijzigingen te brengen; c. geen opcenten te heffen op de Perso neele Belasting en op de Gemeentefonds- belasting; d. de heffing van 50 opcenten op de Ver mogensbelasting ingaande 1 Mei 1931 in te trekken; e. voor de heffing der gemeenLefondsbe- lasting de gemeente te rangschikken in de derde klasse; f. thans nog niet over te gaan tot hef fing der woonforensenbelasting. Vervolgens bieden B. en W. den Raad de gemeenterekening over het dienstjaar 1929 aan, met een batig saldo van 5.550.20 voor den gewonen dienst en met een na- deelig saldo van 126.604.77 voor den Ka- pitaaldienst, hetgeen zijn oorzaak vindt in het feit, dat voor de stichting van het wa terleidingbedrijf nog geen definitieve lee ning was gesloten. Na enkele stemmingen werden de hee ren Van der Voet, Nijssen en Vester geko zen om de commissie te vormen voor het nazien van deze rekening. Ten slotte werd de begrooting voor het dienstjaar 1930 nog gewijzigd. Bij de rondvraag vroeg de heer Witte- man of er niets aan te doen was, dat de menschen op het weiland van den heer Jansen een vuilnisbelt maken. De voorzitter zegt, dat B. en W. in deze al rapport hebben van de Gezondheids commissie en dat niet de eigenaar van het weiland deze vuilnisbelt maakt doch de aangrenzende bewoners. Evenwel zal er nogmaals een onderzoek worden ingesteld. Vervolgens vroeg de heer Witteman den ophaaldienst voor faecaliën beter te doen werken, omdat de persoon die hiermede belast is in deze erg laksch is. De voorzitter zegt dat de persoon reeds herhaalde malen is gewaarschuwd en dat steeds op vluggere bediening wordt aan gedrongen. Ten slotte vroeg de heer Witteman nog wanneer de wekelijksche inning van de waterleidinggelden in werking trad, zulks met het oog op den komenden winter. De voorzitter zegt dat dit, reeds waar schijnlijk deze maand zal geschieden, doch in ieder geval voor den aanstaanden win ter, zoodat dan degenen, die zulks wen- schen, per week kunnen betalen. Hierna sloot de voorzitter de vergade ring en ging men over in comité-generaal. LEI DSCHENDAM. Kcninginnefeesten. Woensdag 3 en Donderdag 4 Sept. a.s. zullen te Veur— Leidschendam wederom de jaarlijksche Koninginnefeesten gehouden worden. Het bestuur der Wilhelmina-vereenïging heeft, zooals alle jaren, weder voor een uitgebreid en schitterend programma voor die dagen zorg gedragen en het beloven zeker een paar schitterende dagen te wor den. De feesten zullen worden ingezet met een verlichte Gondelvaart op Dinsdag 2 Sept., waarna een schitterend vuurwerk zal worden afgestoken, terwijl de Harmonie „Sl, Cecilia" en de Chr. Gem. Zangver- eeniging „Zanglust" hun medewerking zul len verleenen. De le dag zullen des morgens de groote kinderfeesten gehouden worden, voorafge gaan door een groote optocht der kinde ren. Des middags te 2 uur zijn er groote volksspelen. De 2e dag in den voormiddag is er ring steken met auto's en in den namiddag ringrijderij met paard en tilbury; alles om mooie prijzen. Op het feestterrein zullen zich vele at tracties bevinden, o.m. zweefmolen, draai molen, cake-walk, hoeplatent, circus enz. Het geheel belooft dus een paar gezel lige en mooie feestdagen. WARMOND. Vorstelijk bezoek aan de Kagermeren. Gistermiddag circa half vier arriveerde aan de jachthavens 't Fort— Cieco alhier 1 de Japansche Prins Takamatsu, broeder j van den Japanschen keizer, met zijn ge- I mal in en gevolg. Ter verwelkoming waren op genoemd terrein aanwezig Burgemeester A. J. L. Ketelaar en wethouder Alb. Oudshoorn. Door laatstgenoemde werd de Prins met zijn gevolg naar de boot geleid, wel ke boot door de heeren Oudshoorn en Kieken ter beschikking was gesteld. Te circa half zes keerde het hooge ge- zeischap terug en de Prins sprak zijn i groote voldoening uit over de schitterende boottocht en was vol lof over het prach tige typische Hollandsehe waterland- schap. „St. Mathias". Dp R. K. Muziekver- ceniging „St. Mathias" behaalde op het concours te Kethel den eersten prijs. WOIJBRUGGE. Geboren: Cornelia Maria d. van C. Hillenaar en C. W. Hoogeveen. SASSENHEIM. Concert. Bij gunstig weer zal de mu ziekvereniging „Crescendo" a.s. Zater dag een buitenconcert geven, hetgeen ver leden week om bijzondere omstandigheden geen doorgang kon hebben. De verjaardag der Koningin. Op Za terdag 30 Aug. zal in het K. S. A.-gebouw een volkszangavond worden gehouden welke zal worden geleid door den heer Ann. Spoel. Ook zal door beide plaatse lijke muziekkorpsen een buitenconcert ge geven worden, waarschijnlijk in de omge ving van het Raadhuis. Deze dubbele avond van zang en muziek wordt gegeven als iets extra ter herdenking van den 50sten verjaardag van H. M. de Koningin. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Openlucht-concert. Concert door het Mannenkoor „Kunst na Arbeid" te Alphen aan den Rijn op Maandag 11 Augustus 1930 des avonds te 8 uren op de tent in de Sta tionsstraat. Programma: 1. „Dorschliedje", J. AV. Balke. 2. „Goeden Nacht", Fred. J. Roeske. 3. „Bede", G. A. Heinze. 4. „Nim mer Nacht", Andriessen. 5. „De Bruid", H. J. den Hertog. 6. „Herders Zondagslied", C. Kreutzer. 7. „Avondkoor", idem. 8. „Bel- lot.je", P. M. Zijderlaan. 9. „De Spijskaart", Carl. Zóllner. 10. „Wat ik heb", A. Zonder. 11. „Fideldom", S. WetigWeissenborn. 12. „Najaarslied", C. A. Galesloot. Voetbalterrein „Alphensche Boys". Zondag zal de opening plaats hebben van het terrein van de R. K. Voetbalvereeni- ging ..Alphensche Boys", met medewerking van de R. K. S. V. „Wilskracht". Tevens zal alsdan een voetbalwedstrijd plaats hebben tusschen Alphensche Bovs I en O. V. V. I. Gevestigd Kinderen Mulder van 's-Gravenhage Johan van Brakel en ge zin van Koudekerk C. Vlaskamp en ge zin van Zwammerdam Niesje Kooren eehtgenoote van H. Stapper Jantje Jon ker van Amsterdam C. Vermeer en ge zin van Schiedam A. J. Enthoven Min Voorhout W. H. Meskempen van Olden burg (Duitschland) A. Leijnse van Gorssel Nellie van Nood van Arnhem H. R. Overbeek en gezin van Slochteren Wilhelmina van der Klei van Slochte ren Kinderen Kortman van Rotterdam. Vertrokken: J. N. van der Blonk en gezin naar Schiebroek K. Mellema en gezin naar Amersfoort J. W. den Hartog naar Valkenburg J. H. van Leeuwen naar Amsterdam Plonia An- genent wed. C. Verruijt naar Bodegraven Marijtje Jansen eehtgenoote van J. Roest naar 's-Gravënhage H. Bos en gezin naar Nijmegen Reina I. Hanssens naar België Bardina J. van Houten naar Stoutenburg A. van de Stouw.e naar Loenen Nieuwersluis. Schout van de zitting worden geweerd, desnoods met behulp van de krachtige hand der Justitie, zoo die noodig geoor deeld wordt in te roepen, ook zal men ophouden Lid der Vergadering te zijn, wanneer iemand drie zittingen achtereen zonder wettige beletselen op de vergade ringen niet verschijnt. Extra-contributie voor Ziekenhuisfonds.— Door het bestuur van het ziekenhuisfonds „Onderlinge Hulp" is besloten in de maand Augustus tweemaal contributie te heffen van de leden. De kas is niet meer toerei kend, daar er den laat sten tijd zooveel pa tiënten voor het ziekenhuis zijn. BODEGRAVEN. Gevonden. Een huissleutel. Verloren een handtaschje met inhoud en een belas tingplaatje 19301931. Inlichtingen ter se cretarie. Geboren: Pietje d. van E. de Jong en M. Oosterwijk. Ondertrouwd: W. H. P. van der Velden 31 j. en T. Oskam 28 j. Gevestigd: M. Hoogendoorn, zon der beroep, van Zwammerdam. M. van der Klis, zonder beroep, van Wassenaar. H. Bijker, boerenknecht, van Leimuiden. H. Zweije, en gezin, ambtenaar N. S., v. Utrecht. F. van Gunsteren, dienstbode, van Rotterdam. Vertrokken: M. P. IJsselsteïn, dienstbode, naar Gouda. J. G. van der Werff, schoenmaker, naai' Haarlem. A. C. Treur, zonder beroep, naar Leiden. H. Hogendoorn, boerenknecht, naar Linscho- ten. A. van den Berg, dienstbode, naar Heemstede. H. C. M. A. Kraaij. zonder beroep naar Rozenburg. G. M. Pijnacker dienstbode, naar Woubrugge. H. J. Plomp, timmerman, naar Hillegom. K. Liezenga, en gezin, landarbeider, naar Gouda. LEIDERDORP. Geboren: M. van DijkOttema, zoon P. StraathofBoot, zoon M. Hoger- vorstBlom, dochter L. M. v. d. Geest 'Belt, zoon. Ondertrouwd: W. M. Plomp, 34 jaar en W. Plomp 30 jaar. Gevestigd: C. van der Leek, Hoog- madescheweg 28 R. Lijsten, Hoogmade- scheweg 16 H. M. Pleij van der Valk Boumanweg 8 A. Hoogeboom, Achth. weg 32. Vertrokken: K. M. Verkuijlen naar Leiden, Nieuwe Rijn 73 G. van den Bosch naar Californië H. de Roode naar Leiden, Morschsingel, aan boorcl M. A. Lambert naar Amsterdam, Van Speijkstraat 1211 A. M. Wesselman naar Zaandam, Oranjestraat 37 C. Splinter naar Oostvoorweg P. J. Stuif zand naar Leiden, Utr. Jaagpad 134 M. Colijn, Leidschendam, Broekweg 57. Wij ontvingen reeds EEN PAKHUIS VOL voorbind 396 Wegens plaatsgufiilk MOyEN thans ALLE REET ANTEN ZOIMERS/OFFEN ER UIT, en Hebben wij onze PRIJZEN NOGMAALS ENORM VERLAAGD Profiteert nog heden hiervan „RAADSKELDER" GEEN NEDERLANDSCH? Wie dit meent, vergist zich. Mr. A. J. van Vessem schrijft in N e e r- landia, het orgaan van het Algemeen N ederlandsch Verbond Eerst thans neem ik kennis van het vreemde stukje: „Weg met den Raadskel der", in de Juni-aflevering van „Neerlan- dia", dat op zoo weinig hoffelijke wijze een nieuw toegetreden lid onzer Vereeni- ging begroet, dat zioh verdienstelijk maakt door zijn streven, om in verschillende plaatsen van ons land gelegenheid te ge ven om in echt Nederlandsche omgeving spijs en drank te gebruiken. Wellicht is het de bedoeling van dit stukje om te be- toogen, dat „Raadskelder" geen goed Ne derlandsch zou zijn en dat de met dit woord aangeduide inrichting „Raadhuis- kelder" genoemd zou moeten worden. Dit berust dan op een vergissing. Een „Raad huiskelder" is elke kelder onder een Raad huis, een „Raadskelder" is een „Raadhuis kelder", die door een besluit van den Raad ingericht is tot gelegenheid, waar men spijs en drank gebruiken kan. In Duitschland heeten deze inrichtingen „Ratskeller" of „Stadtkeller". In Utrecht had men in den ouden tijd ook reeds een inrichting, die „Stadskelder" wat weer overeenstemt met het Duifc- sche „Stadtkeller" geheeten werd, een benaming, die overgegaan is op een Utrechtsche particuliere firma. „Raads kelder" evenals „Stadskelder" is een woord dat door zijn taalkundige samenstelling even goed Nederlandsch is als „Ratskeller" of „Stadtkeller" Duitsch is. In Nederland, waar het instituut vroeger ook bestond, is het een tijd lang verdwenen, hetzij onder invloed van Calvinistische opvattingen, hetzij onder invloed van de laat-17de eeuw- sche en lS-eeuwsche stedelijke aristocrati sche oligarchie, die zulke inrichting allicht te plebejisch en te weinig naar Parijschen trant vond, wellicht ook door een samen werking van deze beide factoi-en. In Duitschland daarentegen heeft de instel ling zich sterk ontwikkeld en een groote verbreiding verkregen. Daardoor is het ver klaarbaar, dat de instelling als „Ratskel ler" wereldbekend is geworden en dat de instelling bij het huidige geslacht Duitsche herinneringen opwekt. Maar dit neemt niet weg, dat én de naam èn de instelling „Raadskelder" even Nederlandsch zijn als het woord „Ja", dat ook door de Duitschers gebruikt wordt. Nu van de twee benamingen, die in de Nederlandsche en de Duitsche taal voor de bedoelde instelling bestaan („Raadskel der" „Ratskeller" en „Stadskelder" „Stadtkeller") de eerstgenoemde door de hierboven aangestipte historische ontwik keling weveldbekend is geworden en zoo wel den Nederlander als den vreemdeling onmiddellijk zegt, wat bedoeld wordt, heeft terecht zoowel de Raad van Utrecht als te voren die van 's-Hertogenbosch en daarna die van Maastricht aan deze benaming voor de tot nieuw leven gewekte aloude Nederlandsche instelling de voorkeur gege ven. Schrijver dezes verheugt er zich over, dat in ons hoe langer hoe meer verfranscht, verduïtscht, veramerikaanscht vaderland eindelijk eens een zakenman voldoende vertrouwen heeft in den Nederlandschen zin van ons Volk, om een speculatie aan te durven op den zin van ons volk voor het eigenaardig Nederlandsche en het is ver heugend te zien, dat, wanneer het Neder landsche publiek in de gelegenheid gesteld wordt, in een dergelijke omgeving te ver toeven, blijkt, dat het dit op prijs stelt. En het is dan ook bevreemdend, dat, waar ons land nog overdekt is met „hotels", „kur- hausen", „restaurants", „café's", „lunch rooms", „tearooms", „lounges", „bars", juist de eenige en eerste Nederlandsche benaming, die zich op dit gebied vertoont, bij haar verschijning met een ingezonden stuk in „Neerlandia" bekogeld moet wor den. LUCHTVAART De vlieger Cunningham terecht De Australische vlieger Cunningham (die van Australië naar Engeland onder weg is) is gevonden aan de kust van het eiland Flores, waar hij gisteren goed en wel geland was. Zijn toestel is onbeschadigd. Hij is van plan spoedig zijn tocht naar Birma te her vatten. Naar verluidt, is hij te Boleng, een qlorp aaji de kust, geland. NIEUWKOOP. Uit de.oude doos. Dezer dagen ki%am ons in handen een reglement van den Polder Nieuwkoop en Noorden, nog dateerende van 26 Januari 1817 en wij kunnen niet nalaten enkele artikelen daaruit over te nemen. Alle de leden welke tot deze vergade ring behoren, in welke betrekking elk der- zelve dan ook zijn mag, zal daar bij moe ten tegenwoordig zijn op eene boete van zes stuivers, en een half uur te laat ko mende twee stuivers verbeuren, ziekte al leen kan slechts verschooning en bevrij ding van boeten te weeg brengen, andere cquisen worden niet aangenomen; welke boeten zullen moeten worden betaald aan de Schout. De Schout, en bij absentie van derzelve den Dijkrigter moeten de vergadering pre- sideeren, en in geval van verschil de stem men bij een besluit opnemen, en ook de order der Vergadering bewaren. Indien een der Leden op het drijven van één der te doene Schouwen zonder onderscheid, ziekte echter alleen uitge zonderd, mogt. absent blijven, zal dezelve tien Stuivers boete moeten betalen, en die een half uur te laat komt Drie Stuivers. De Naschouwen zijn hier niet onder be grepen, alzoo de Vergadering aan zich be houd om daarover te beschikken zoo als zij in diergelijke omstandigheid te raden zal worden. Bij elke zitting zal de Schout de Ver gadering openen met de woorden: Ik ver klaar de Vergadering geopend, en sluiten met de woorden: Ik verklaar de vergade ring gesloten. In alle vergaderingen heeft de Schout het eerste en ook het laatste het woord, en zoodra een der Leden eenig voorstel heeft te doen, zal hij aan den Schout het woord moete vragen en dit verkregen heb bende zal men zijn voorstel mogen ont wikkelen doch alles met bescheidenheid en zonder iemand van de vergadering in het minste te beleedigen. Zoodra iemand van zijn voorstel afwijkt, en onderwerpen behandelt, die niet tot dat voorstel betrekking heeft, alsmede wan neer men regtstreeks of zijdelings een der leden door woorden of daden beleedigd, kwetst of lastert, zal den Schout, de zoo danige tot orde" roepen en dit vruchteloos zijnde, zal hij van het verhandelde mentie notulen doen maken, en de vergadering illico sluiten. Gedurende de zitting zullen de Leden volstrekt geene sterken dranken noch wij nen gebruiken. Een kop koffij of thee zal echter geoorloofd zijn. Deze bepaling zal ten alle tijde door den Schout stipt moeten worden nagekomen als zullende de gevol gen, die uit eene overtreding hiervan mog- ten komen te ontstaan voor rekening van den Schout en voor het geheel komen te ^loopen. Die mogt weigeren zich aan dit tegen woordig Reglement of aau een genomen besluit te onderwerpen, houdt op Lid dei- Vergadering uit te maken, en zal door den WOERDEN. Opgepast met de fietsplaatjes. Ver schillende menschen hebben hun belasting plaatje in een leeren étui aan hun fiets hangen. Men zij echter voorzichtig met dit er te laten aanhangen. Zelfs in huisZoo werd gisteren 'bij de politie aangifte ge daan, dat van een in een vestibule staande fiets het leeren étui met belastingplaatje was afgesneden. Dit wordt een dure rij wielbelasting voor de betrokken persoon. UIT DE PERS LEERZAME CIJFERS. Het Maandblad van het Bureau van Sta tistiek der Gemeente Amsterdam gaf oi> langs belangrijke cijfers omtrent het wel en wee van de hoofdstad des Rijks. Handel en verkeer ontwikkelden zich in 1929 op bevredigende wijze, de gemeentebedrijven bloeiden, de economische toestand was'over het algemeen beter dan in 1928, liet per centage werkloozen werd kleiner, terwijl een ontvangst van bijna 2 millioen aan belasting op publieke vermakelijkheden kon worden aangemerkt als een bewijs van materieele welvaart. De statistische cijfers leeren echter ook iets anders, zegt d e Zeeuw. Heb geboortcijfer ging ook nu weer ach teruit. Was het in 1916 nog 18.16 per dui zend der bevolking, in 1929 liep het terug tot 17.61. Een zeer belangrijke teruggang dus. Het aantal huwelijken was iets hooger dan het vorige jaar en bedroeg 6391, maar het aantal dat kerkelijk beves-tigd werd liep terug van 2037 in 1928 tot 1987. De overgroote meerderheid van de huwelijken die gesloten werden, ging dus buiten de kerk om. Een dertig jaar geleden was dit nog an ders. In 1900 werd nog ruim 65 pCt. dei- huwelijken kerkelijk bevestigd. In 1920 was bet percentage gedaald tot 36 en thans is heb teruggeloopen tot 31. Daarentegen nam heb aantal echtschei dingen toe. Een halve eeuw geleden waren echtschei dingen nog betrekkelijk zeldzaam. In het jaar 1920 werden echter reeds 477 huwe lijken door scheiding ontbonden, terwijl in 1929 dat aantal gestegen was tot niet minder dan 652. Men moet evenals bij alle cijfers, ook bij het beoordeelen van deze cijfers voorzichtig zijn. Maar toch hebben ze wel iets te zeg gen. Bij stoffelijke welvaart, achteruitgang op godsdienstig en zedelijk gebied. De band met de kerk verslapt. De klem van het Christelijk beginsel ten opzichte van gezin en huwelijk wordt min der gevoeld. Leerzame cijfers.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6