BINNENLAND De Slavin van het Zwijgen VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 DE BOYCOT-BEWEGING TEGEN DUITSCHE GOEDEREN. Een motie van den Nederland- schen Bond in Duitschland. Het Dagelijksch Bestuur van den Ne derlandschen Bond in Duitschland heeft de volgende motie aangenomen: Het bestuur van den Nederlandschen Bond in Duitschland heeft op zijn verga dering van 5 Augustus met verontrusting kennis genomen van een bericht in de Berlijnsche pers, waarin mededoelingen waren vervat over een boycot-beweging tegen de Duitsche arbeiders in Nederland sche bedrijven. Het ligt niet op den weg van den Ne derlandschen Bond in Duitschland om zich te mengen in de wrijving, die op het ge bied der handelspolitiek tusschen Duitsch land en Nederland is ontstaan. Het be stuur van den N. B. i. D. zou het echter ten zeerste betreuren, indien de hierdoor ontstane conflicten zouden leiden tot maat regelen over een weer tegen de werkne mers van Duitsche nationaliteit in Neder land en Nederlandsche nationaliteit in Duitschland. Het bestuur van den N. B. i. D. heeft reeds kunnen constateeren, dat van do zijde van de Duitsche werkgevers sinds ge- ruimen tijd een druk op de Nederlandsche werknemers, in het bijzonder in West- Duitschland, wordt geoefend en deze, on danks een overeenkomst nopens gelijk stelling tusschen Nederlandsche en Duit sche werknemers van beide regeeringen, bij voorkeur voor ontslag in aanmerking komen, terwijl zelfs met ontslag wordt ge dreigd, indien deze Nederlandsche ar beiders zich niet laten naturalise eren en daardoor waarschijnlijk slechte Duit- schers worden. Het bestuur van den N. B. i. D. heeft cr geen oógenblik aan gedacht om van Nederlandsche zijde dergelijke maatregelen als repressaille te propageeren. Het be stuur heeft integendeel de hoop gekoes terd en maatregelen overwogen om in dezen zin te werken, dat zoowel de Duit sche arbeiders in Nederland zoover zij tot tevredenheid van werkgevers hun werk verrichten, in dienst worden gehouden, zoplang zulks mogelijk is. Nu de toestanden verscherpt worden, door de economische uiteenzetting tus schen Nederland en Duitschland, spreekt het bestuur van den Nederlandschen in Duitschland nadrukkelijk de hoop uit, dat. dit conflict niet zal worden uitgevochten op den rug van de werknemers. Het bestuur gaat hierbij uit van de overweging, dat niet slechts hét ontslag voor deze menschen op zich zelf leed en ellende beteekent, maar dat over en weer een groot aantal van deze menschen zou worden gedwongen om met hun gezinnen uit hun omgeving naar hun resp. vader landen terug te keeren, daar geheel ont worteld en armlastig zou moeten worden. Het bestuur hoopt daarom, dat alsnog, hetzij door regeeringsmaat-regelen, hetzij door heb juiste inzicht van dc werkgevers in Duitschland en Nederland, middelen en wegen gevonden worden om niet de Ne derlandsche en Duitsche arbeiders méér dan in de slechte economische tijden toch reeds het geval is, het slachtoffer te laten worden van de cconomisch-politieke toe standen. Een schrijven aan het bestuur van den Nederlandschen Jaar beurs. De Alg. Ned. Zuivelbond heeft, naar heb „Hbld." meldt, aan het bestuur van de Ned. Jaarbeurs te Utrecht een brief ge zonden, waarin hij wijst op de manier, waarop Duitschland de clausule van meest- begunstiging in liet Ned.-Duitsche han delsverdrag wil ontduiken, teneinde het invoerrecht op boter to kummen verhoo- gen van 27 1/2 tot 50 mark per 100 Kg. De brief vervolgt dan: „In verband met het feit, dat uw bestuur van 9 tot 18 Sep tember a.s. een internationale Jaarbeurs organiseert, waaraan ook een zuivelbeurs verbonden is en waarin volgens gewoonte ook Duitsche zuivelwerktuigen zullen uit komen, waartoe volgens een dezer da gen verspreide reclame-brochure de Duitsche fabrikanten speciaal aangemoe digd worden, zouden wij het op hoogen prijs stellen, indien uw bestuur zou kunnen besluiten, onze actie te steunen door geen standruimte voor Duitsche goederen te ver huren en aan de contractanten der even tueel reeds voor Duitsche goederen ver huurde ruimten te verzpoken, ditmaal, in verbapd met de boycot-beweging, geen deel aan de zuivelbeurs te nemen". DE LANDBOUWCRISIS. Hulp aan de tarweverbouwers gevraagd. Onder dagteekening van 25 Juli heeft heb Kon. Nederlandsch Landbouw-Comité liet volgende adres aan den minister van binnenl. zaken en landbouw gezonden: „Gelijk Uwer Excellentie bekend zal zijn, worden de tarweverbouwers ten zeer ste door de lieerschende landbouwcrisis getroffen. Een groot aantal hunner ver keert nu reeds in zeer moeilijke financieele omstandigheden. Als gevolg hiervan kan worden verwacht, dat, na het binnenhalen van den oogst, deze zoo spoedig mogelijk zal worden to gelde gemaakt, teneinde de beschikking te verkrijgen over contant geld om o. m. daarmede de geleverde kunstmest, de handwerkslieden en leve ranciers te kunnen betalen. Met vrij groote zekerheid kan dan ook worden voorspeld, dat, als gevolgd van dit te verwachten groote aanbod van tarwe, de prijzen, welke toch al tot een zeer laag peil zijn gezonken, nog meer zullen dalen, hetgeen catastrophale gevolgen zou mee brengen. Om zulks te voorkomen zal moeten wor- den verhinderd, dat het pas geoogste koren onmiddellijk bij groote partijen op do markt wordt geworpen. Zulks zou kunnen geschieden door van regeeringswege be kend te maken, dat ernstig wordt over wogen,. maatregelen te treffen om de tarwebouwers te helpen. Deze laatste zullen hiermede dan reke ning houden en in de hoop op een stijging van de prijzen, als resultaat van de dooi de regeering te treffen maatregelen, huil product geheel of ten deelc in handen houden, waardoor het overstelpende aan bod op de markten en daardoor het prijs- bederf zal worden voorkomen. Op deze wijze zal een later door de re geering te treffen regeling tot het steunen van den tarweprijs nog voor dezen oogst effect kunnen sorteeren. Het Kon. Nederlandsch Landbouw-Co mité verzoekt Uwer Excellentie beleefd doch dringend, wel aan bovenstaand ver zoek te willen gehoor geven, nl. wel te wil len bekend maken, dat wordt overwogen maatregelen 'te treffen om de tarweverbou wers te lielpen." WETTELIJKE EISCHEN MELK PRODUCTEN. Bestemd voor den uitvoer. Het Staatsblad bevat een koninklijk be sluit van IS Juli tot toepassing van art. 8 der Lancib. uitvoenv. '29, inhoudende voor schriften betreffende het waarborgen van bepaalde eigenschappen of hoedanigheid van uitgevoerde voortbrengselen van het landbouw-, tuinbouw-, veeteelt- en zuivel bedrijf met betrekking tot melkproducten en tot gepasteuriseerde en gesteriliseerde melk en room. Onder melkproduct verstaat heb besluit melk, al dan niet geheel of gedeeltelijk ontroomd, of room, die, al dan niet onder toevoeging van suiker, door uitdampen of op andere wijze is geconcendeerd of ge bracht tot poeder of blokvorm. Art. 2 bepaalt, dat het verboden is melkproducten, gepasteuriseerde of geste riliseerde melk, gepasteuriseerde of geste riliseerde room en als melkproducten, als gepasteuriseerde of gesteriliseerde melk, of als gepasteuriseerde of gesteriliseerde room aangeduide of kennelijk als zoodanig voorhanden waar uit te voeren of aan eenig middel van vervoer tot uitvoer aan te bieden, welke: a. andere vetten bevat ten dan die van melk afkomstig zijn; b. niet bereid zijn in Nederland; c. niet vol doen aan eischen met betrekking tot het minimum-vetgehalte, voor zooveel deze door den minister zijn gesteld, en niet voorzien zijn van aanduidingen, door den minister vastgesteld; d. vóór, tijdens of na de bereiding toegevoegde stoffen be vatten, aangeduid op oen door den minis ter vastgestelde lijst. Met betrekking tob waren voor medici nale of'andere bijzondere doeleinden be reid, kan door don minister van deze voorschriften, ontheffing worden verleend. Waren, als bedoeld in artikel 2, welke zijn ingevoerd, kunnen, met afwijking in zooverre van het in dat artikel bepaalde, worden wederuitgevoerd, indien ten gc- noege van de Rijkszuivelinspectie door den belanghebbende de herkomst uit heb buitenland wordt aangetoond, en met in achtneming van dc voorwaarden, met be trekking tob wed er-uitvoer door den mi nister te stellen. Als bewijs, dat de waar voldoet aan de gestelde eischen, kan uitsluitend dienen een bij de waar gevoegd certificaat vol gens een door den minister vastgesteld model. Certificaten kunnen uitsluitend worden gebruikt door: a. aangeslotenen en inge schrevenen bij een onder Bijkstoezicht ge stelde controle-instelling, welke is be voegd verklaard tot het uitreiken van deze certifcaten; bij, aangeslotenen en in geschrevenen bij een door den minister aangewezen controle-instelling, van welker beslissingen omtrent aansluiting en in schrijving bij den minister beroep open staat. Voorts is voor de controle-instelling een aantal verplichtingen vastgesteld, die aij de bij haar aangeslotenen moet opleggen. Bij niet nakomen daarvan kan het bestuur den aangeslotene een .boete opleggen van ben hoogsbe 10.000. Heb Koninklijk besluib treedt in werking op een nader te bepalen tijdstip. NEDERLANDSCHE JAARBEURS. Wordt van 9—18 Sept. gehouden. De achttiende Nederlandsche Jaarbeurs zal van 9 t.m. 18 September te Utrecht worden gehouden. Het nieuwe gebouwen complex, dat met de Voorjaarsbeurs 1930 in gebruik genomen is? en tweemaal zoo veel ruimte biedt als het eerste Jaarbeurs gebouw, staat voor deelneming open en het laat zich nu reeds aanzien, dat er, even als voor de Voorjaarsbeurs, ook voor de aanstaande Najaarsbeurs plaats te kort zal komen om alle deelnemers onder dak te brengen. Aan deze Najaarsbeurs zal we derom als eenige groep, welke alleen aan de Najaarsbeurs pleegt deel te nemen, een groep werktuigen en machinerieën voor de zuivelindustrie verbonden zijn. Mond- en Klauwzeer en legeroefeningen. Een adres van den Alg. Ned. Zuivelbond. Het bestuur van den Alg. Ned. Zuivel bond heeft zich tob den minister van De fensie gewend met een adres, waarin ern stige ongerustheid'' wordt geuit over de ko mende groote legeroefeningen, welke dit jaar op de Veluwe zulle*! worden gehouden. Hierbij toch zullen de manschappen, ko mende uit verschillende deelen des1 lands, in aanraking komen met besmette hoeven en weilanden en zoodoende de besmetting niet alleen overbrengen op onbesmette per- ceelen in de omgeving der oefening, doch deze ook na den afloop daarvan weder naar streken van ons land nemen, waar men tot nog toe vrij van het mond- en klauwzeer bleef. Aangezien aan dc verbreiding van het mond- en klauwzeer groote economische nadoelen verbonden zijn, hetgeen ons allen den plicht oplegt, deze zooveel mogelijk tegen te gaan, nemen wij beleefd de vrij heid, Uwe Excellentie te verzoeken hieraan mede te werken, door de groote leger oefeningen dit jaar niet te doen houden. Indien Uwe Excellentie hiertoe wilde be sluiten, zou zij den boerenstand in belang rijke mate aan haar verplichten. Een afschrift van dit schrijven is aan den minister van Binnenl. Zaken en Landbouw gezonden. UIT DE RADIO-WERELT Programma's voor Zaterdag 9 Aug. H u i z e n. Tot 1 uur: 298 M. Na 1 uur: 1071 M. Uitsluitend K.R.O.-uitzendingen. 8.159.30 Gramofoonpl. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje. 12.151.15 Concert door KRO.Trio. I.152.00 Gramofoonpl. 2.003.50 Kinderuurtje. 5.006.00 Gramofoonpl. 6.016.15 Sportpraatje. S. P. J. Borsten: „Tennis". II. 6.157.30 Gramofoonpl. 7.308.00 Cor Hermus: 8.0111.00 Concert door KRO.-Salon Orkest. 9.30 ca. Nieuwsber, 9.009.15 „Een Studentengrap die slaagde", Radio-tooneelspel in één bedrijf van D. J. de Klerk. II.0012.00 Gramofoonpl. Hilversum, 1875 M. Uitsl. VARA.-uitzending. 8.00 Orgelconcert door Fred. Wolfers, afgew. door gramofoonpl. 9.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. (Te verzorgen door den VPRO.). 10.15 Voordracht door Frans Hulleman. 10.30 Ziekenuurtje. 11.30 Gramofoonl. 12.00 Politieber. 12.15 Concert door VARA-Septet afgew. door gramofoonpl. I.45 Gramofoonpl. 2.00 VARA-liedjes voor VARA-kinderen 2.45 Paedagogisch concert. 4.00 Voor onze amateur-fotografen door D. v. Kreveld. 4.30 Gramofoonpl. 5.00 Landré: Ons huis een tehuis. 5.30 G. J. Zwertbroek: De geschiedenis van den radio-omroep in Nederland. 6.00 Kinderuurtje. 7.00 VARA-Varia. 7.10 Mededeelingen van het Reissecr. van het Instituut voor Arb. Ontwikkelink. 7.20 Gramofoonpl. 7.30 Bij de Pomp. Teun de Klepperman. 7.45 Politieber. 8.15 Conecrt door Haarlems Klein Orkest. 9.00 „Shelly, Super, Detective" of Geval Ken- nistone Quay 337. Hoorspel van Gerard Pil- ger. Het VARA-tooneel o. 1. van Willem van Capellen. 10.00 Persber. 10.10 Concert door J. Kanes (accordeon-vir tuoos). 10.25 Vervolg concert. II.00 Accordeonrauziek door J. Kanes. 11.15 Gramofoonpl. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 1.202.20 Orkestconcert, 3.50 Concert. Orkest, H. Bellis (bariton). 5.05 Orgelspel door R. New. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Nieuwsber. 7.00 Sportber. 7.05 Piano-recital door L. England. 7.20 Lezing. 7.40 Lezing. 7.50 „Stop Press". Revue van John Watt. Z. D. H. Mgr. Aengenent en de steenzettersactie in de hoofdstad. Het steenzettersconflict in de hoofdstad heeft thans ccn zoodanigen vorm gekregen, dat naast moreelen steun ook financieele steun van alle weidenkenden noodig is. Naa-r wij vernemen, heeft Z. D. H. Mgr. Aengenent, bisschop van Haarlem, zich thans openlijk met het geval bemoeid door goed te keuren en aan te bevelen heb hou den van kcrkcollectcn door de Amster- damsche pastoors. Daarmee is de groote beteekenis van dit conflict gedemonstreerd: de steunactie voor de steenzetters wordt voortgezet tot in de kerk, omdat er een nauw contact bestaat tusschen het optreden van deze menschen en de Kerk. Maar niet alleen is 't een katholiek be lang; het geldt hier een volksbelang, want de syndicalisten dulden niet dat wolke ar- 8.20 Concert. Orkest T. Philips (sopraan), R. Henderson (bariton), A. de Greef (piano). 10.00 Nieuwsber. 10.15 Lezing. 10.30 Berichten. 10.4012.20 Dansmuziek „R tf d i o - P a r i s", 1725 M. 12.502.20 Gramofoonpl. 4.05 Dansmuziek. 7.50 Gramofoonpl. 9.05 Solistenconcert. L a n g e n b e r g, 473 M. 7.257.50 Gramofoonpl. 7.508.50 Orkestconcert. 10.3512.15 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl. I.252.50 Orkestconcert, 5.506.50 Orkestconcert. 8.20 Vroolijke avond. Daarna tot 12.20 Or kestconcert. 12.201.20 Gramofoonpl. (Dansmuziek). Kalundborg, 1153 M. 12.202.20 Orkeslconcert. 2.202.50 Gramofoonpl. 3.505.50 Concert. Orkest en zangeres. 8.209.20 Orkestconcert. 9.409.55 Liederen-voordracht. 10.2011,20 Orkestconcert m. m. v. cither* virtuoos. II.2012.35 Dansmuziek. Brussel, 508.5 M. 4.20 Concert. Orkest en solisten. 6.50 Gramofoonpl. 8.35 Orkestconcert. 9.20 Concert vanuit de Kurzaal te Ostende. NEDERLANDSCHE TELEVISIE UITZENDINGEN? Plannen van het weekblad „Radio-Wereld". Waar de televisie nog te veel in het. stadium van proefnemingen verkeert-, zal van officieele zijde voorloopig nog geen vergunning voor het uitzenden van televi sie-demonstraties door de omroepvereeni- gingen worden verleend. Mede in verband met dc voorzichtige houding van dc B. B. C. in Engeland dien aangaande, acht men den tijd nog niet rijp om door het mogelijk maken van uitzen dingen volgens een bepaald systeem, tele visie de luisteraars de superioriteit hier van te suggereeren, terwijl later de moge lijkheid zou kunnen bestaan,, dat de aan geschafte ontvangtoestellen voor andere methoden van uitzending onbruikbaar zou den blijken. Met deze feiten voor oogen heeft het weekblad „Radio-Wereld" zich thans tot den minister van Waterstaat gewend met het verzoek tot het stichten van een ex- perimenteelcn. televisie-zender te mogen overgaan, ten einde de amateurs in de ge legenheid te stellen op dit terrein ont vangst-proeven te nemen. In het adres wordt voorgesteld om, wanneer de zend-energie bezwaren tegen het onderbrengen in de amateur-banen oplevert, voorloopig dc braakliggende golflengte van den Plioni-zénder hiervoor beschikbaar te stollen, zoodat ten spoe digste kan worden aangevangen. beider ook, hij zij katholiek, protestant of modern georganiseerd, arbeid verricht daar waar onze menschen de steenen hebben gezet. Dat is een onhoudbare toestand in een geordende samenleving cn indien thans niet met kracht wordt ingegrepen zullen de Federatiemannen het hcele bedrijfsle ven in Amsterdam gaan terroriseeren. Heel Nederland dient zich daartegen lo verzetten, en terecht zei Mgr. dr. Poels dezer dagen, dat de Amstcrdamschc man nen met volle handen moeten worden ge steund. Moge de daad van Z. D. H. Mgr. Aen genent en het woord van doctor Poels zeer velen aansporen spoedig een steun- bijdrage te zenden aan den R. K. Bouwvak arbeidersbond „St. Joseph", 3e Hugo de Grootstraat 7 Amsterdam (W.), rijksgiro no. 55900. FEUILLETON Uit het Engelsch van FRED. M. WHITE. 11) „Lady Rashborough zal niets meer met je te maken willen hebben, dat zal je zien. Die is natuurlijk woedend op je." „Nu, dan zorg ik voor mezelf. Jij duft toch niets te zeggen om een of andere reden ben je bang om iets te zeggen, dat zie ik aan den angst in je oogen." „En al de huwelijksgeschenken, die dia manten en alles?", vroeg Riehford zwakjes. „De huwelijksgeschenken, gaan naar de afzenders terug en de diamanten krijg jij weer en verder heb ik niets meer te zeg gen." Teen zc Riehford voorbij liep met opge heven hoofd en dc deur wilde uitgaan dronk het plotseling tot zijn besef door dat hij verloren had, dat hij overwonnen en verslagen was. In een opwelling van rnach- telooze woede greep hij het meisje bij de schouders vast. Zij gaf een kreet van pijn en keek om zich heen om hulp. En die kwam onverwacht. Mark Ventmore verliet juist op hetzelfde oogenblik zijn kamer en zag met één blik wat zich daar in die open deur op de gang afspeelde. Met een sprong was hij bij Riehford en trok mot een forschen ruk diens hand weg. Grommend als oen woe dende hond keerde Riehford zich naar den man, die zijn mededinger was en gaf hem een slag in 't gezicht. Daarop schoot Mark's vuist uit en zijn tegenstander viel op den grond met een groote, roode plek op zijn hoofd. Duizelig krabbelde Rieh ford overeind. „Wacht maar, vriendje, dat zal ik je nog wel eens betaald zetten Er klonk zoo'n boosaardig dreigement in die woorden, dat Beatrice rilde van angst toen Riehford zich verwijderde. Ze wist maar al te goed dat die slag niet vergeten zou worden en dat Riehford wraak zou nemen als hij de kans kreeg. Mark lachte; toen veranderde zijn gezichtsuitdrukking cn hij liet een zucht hooren. „Wat heeft dat te beteekenen, Bea trice?" vroeg hij ernstig. „Wat bezielt die man om zich zoo te vergeten V' „Ik kan me begrijpen, dat hij woedend is, Mark", zei Beatrice. „We hebben eens Uitgepraat. Nooit zal ik onder hetzelfde dak als Stephen Riehford wonen." „Goddank 1" klonk het van Mark's lip pen. In het kort vertelde Beatrice daarop wat er tusschen haar en Riehford was voorgevallen. En toen ze hem het telegram overreikte, zei hij „Dat was de daad van een schurkGe lukkig dat je dat telegram gevonden hebt. want nu beb jij het spel in handen. Maar wat ben je nu van plan om verder te doen V' „Daar heb ik nog niet over gedacht. De eerste dagen moeten de Rasboroughs me maar gastvrijheid verleenen. Als mijn va ders zaken afgewikkeld zijn dan zal er nog minder dan niets voor mij overblijven om van te leven. Maar ik heb nog wat juwee- len, die een paar honderd pond zullen op brengen. In ieder geval moet ik werk zien te vinden." Mark klemde zijn tanden stevig op el kaar om de woorden van liefde en teecier- heid in te houden, die hem van de lippen weldon. Het was nu geen geschikt oogen blik om aan zijn gevoelens uiting te ge ven. Hij vreesde dat het eenige meisje, waarvan hij ooit gehouden had, voor hem verloren was, maar hij hoefde goddank niet aan haar Ie denken als aan de vrouw van Stephen Riehford. „Over een paar dagen kom ik je opzoe ken, Beatrice", zei hij. „Al ben je door een wreed toeval aan dien man gebonden, ik doe jc geen kwaad als ik jc help, zooveel ik kan. God zegen je en behoede je". Mark boog zich over Beatrice's hand cn kuste die met een bijna eerbiedige teeder- heidtoen ging hij naar beneden. Hij was hier niet langer noodig, Beatrice zou naar haar familie gaan en hij moest maar rustig afwachten, hoe dc zaken zich zouden ont wikkelen. Mark liep naar de groote eetzaal om te gaan lunchen. Er was geen tafeltje onbe zet; de plaats die nog vrij was, was juist bezet door Riehford, die tot beider onge noegen tegenover Bcrrington terecht was gekomen. Do kolonel knikte tegen den man, die zich aan zijn tafeltje zette. Hij was niet verbaasd Riehford daar alleen te zien het was begrijpelijk dat Beatrice op haar ka mers bleef onder deze omstandigheden. Van de geschiedenis met het telegram wist Berrington nog niets. „Ik houd niet van dien poespas", zoi Riehford, toen de kellner hem het menu presenteerde. „Al die vreemde schotels zijn niet voor 'een echten Engelschman. Geef mij maar wat gebraken vleesch en aardappelen en een karaf brandy". De brandy kwam eerder dan de lunc-h- schotel en Riehford bediende er zich rij kelijk van. Bcrrington was verbaasd; hij had Riehford zich er meer dan eens op hoo ren beroemen, dat hij zelfden of nooit al cohol dronk. „Wat laten ze je hier lang wachten", mopperde Riehford. „Als ik in een van de kleinere restaurants in de stad was gegaan, had ik het allang gehad. O, daar komt de kellner al aan. Nu, ik Riehford zweeg opeens en keek als ge boeid naar den warmen schotel, waarop het vleesch lag. Er kwam een eigenaardige glinstering in zijn oogen en zijn mondhoe ken trilden. Berrington dacht een oogen blik, dat zijn tafelbuurman op het punt stond een zenuwtoeval te krijgen, hetgeen verklaarbaar zou zijn na de emoties van dien ochtend. „Er ligt zout op dien schotel", hijgde Riehford. „Wie heeft de brutaliteit gehad om Hij zei niets meer: zijn tong scheen ver lamd. De kellner keek hem angstig aan al was het zijn schuld niet, dat het zout op dien schotel lag. „Ja, het is zout", gaf de kellner too cu een heeleboel ook. Ik heb het niet eerder gezien. Het heeft waarachtig den vorm van een geweerkogel.... Toen ik in Zuid- Af fika was Berrington's glas rinkelde tegen zijn tan den toen hij een grooten slok nam. Rieh ford wenkte den kellner om weg te gaan. Toen stond hij onzeker op en dronk de rest van de brandy onverdund op. Met een aschgrauw gezicht en onzekere passen wankelde hij naar de deur. Toen hij die bereikt had, stond Berrington ook op en volgde hem. Hij zag nog juist, dat Rieh ford in een auto wegreedtoen riep hij cr zelf een aan. „Houd die auto daar voor jc in de galen, zonder dat het gemerkt wordt", luidde Ber rington's haastige opdracht aan den chauf feur. Ik zal je goed betalen; maar haast je!" HOOFDSTUK VIII. Audley Place 100. De chauffeur tikte aan zijn pet en sloeg het portier dicht. Berrington leunde ach terover in de kussens en rookte langzaam cn nadenkend een sigarethij zag nog steeds erg bleek. „Arm kind", mompelde hij. „Ik had er geen iclee van, dat het zoo erg met haar gesteld was." En de kolonel overpeinsde verder wat oen groot geluk het toch was, dat hij altijd liefhebberij had gehad om dingen te onderzoeken, die gewoonlijk voor den oppervlakkigen waarnemer, geen be lang hebben, maar waar heel wat meer achterschuilt, dan de meeste menschen denken cn weten, zooals bijv. dat onschul dige balletje zout van zooeven. „Goddank, dat ik nog een heele tijd verlof heb en daardoor voldoende gelegenheid om de zaak na te pluizen, dacht hij. „Mijn lieve grij ze dame, zelfs jouw zaken moeten voorloo pig blijven rusten." Het was een lange rit, de auto reed half Londen door; totdat de chauffeur eindelijk door dc spreekbuis vroeg, wat hij d<>n moest, daar de voorste auto stil gehouden had. „De heer is uitgestapt, meneer", bericht te <le man. „Hij staat bij het hoekhuis." „Rijd langzaam door", zei Berrington, en kijk welk huis hij binnengaat. Let goed op." (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5