DINSDAG 5 AUGUSTUS 1930 DE LEIDSCHE COURANI TWEEDE BLAD PAG. S Laffe wandaad. Op den gisterenavond geleverden praat avond van de Sociale Studieweek te Rol- duc werd medegedeeld, dat in den nacht van Zondag op Maandag in het gehucht Lindeheuvel (Geleen) een Christusbeeld van het kruis was afgenomen en tegen een nabijzijnden muur gespijkerd. De da der van het laffe misdrijf is niet bekend ofschoon er vermoedens omtrent den schuldige bestaan. Een der sprekers, een eenvoudig arbei der uit Geleen, verklaarde namens zijn kameraden, dat de arbeiders van Gcleen voor een nieuw crucifix zullen zorgdragen uit eigen middelen. Minnenijd. Te Zaandam heeft Zaterdagavond een ernstige vechtpartij plaats gehad. F. W., een veldarbeider uit den Grooten IJpolder dezelfde, die eenige weken geleden het slachtoffer is geweest van een berooving had vroeger kennis gehad aan de Zaan- damsche schoone Anna D. Toen hij haa"r Zaterdagvond aan den Dam ontmoette in gezelschap van een an deren jongen man, ging hij het meisje met een scherp scheermes te lijf. Zij wist ech ter den aanval te ontwijken, waarop een worsteling volgde tusschen de twee jonge mannen. Toen W. zag dat het meisje niet gewond was, bracht hij zich zelf een diepe snede in den hals toe, echter niet zoodanig, dat zijn leven daardoor in gevaar is gebracht. Hij is op last van dr. van Rooijen via het politiebureau naar de kliniek overge bracht. Een verdwaalde kogel. Zaterdagavond is het op den Schiedam- schen Dijk te Rotterdam weer eens zeer rumoerig geweest. De politie moest her haaldelijk tot doorloopen aanmanen, aan welk bevel niet altijd dadelijk werd vol daan. Een van de belhamels heeft een mes getrokken en daarmee een dreigende hou ding aangenomen. Ter schrikaanjaging heeft een van de agenten een schot in de lucht gelost. Dit heeft korten tijd gehol pen, maar even later is het bij de Boymans- hol weer mis geworden. Opnieuw, heeft een van de agenten in de lucht geschoten. Even later heeft een schippersknecht zich aan het ziekenhuis aan den Coolsingel ge meld, met een schotwond aan de rechter hand. Waarschijnlijk is een van de kogels tegen een muur geketst en daardoor dus danig van richting veranderd, dat hij den schippersknecht, die op het voorbalkon van een tram stond, kon verwonden. Inbraak in een pastorie. Pastoor Brouwers heeft in zijn pastorie te Huiten gisternacht bezoek gehad van 'n ongenooden gast, die door het W. C raamp je was binnen gekomen. Ha de beneden verdieping der pastorie geheel te hebben doorzocht, is hij vertroken met medene ming van een bedrag van ongeveer 100 aan papier en zilvergeld, twee kistjes siga ren en het rijwiel van den pastoor, dat la ter in do Berkwijk onder de gemeente Til burg is teruggevonden. BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN NIEUWE AARDBEVING IN ITALIË. Wederom te Melfi. Uit Potenza wordt gemeld, dat er Zon dag te 12.10 uur te Melfi een nieuwe aardbeving is waargenomen, die zich golfsgewijze voortplantte van Rionero. Onder de bevolking, die uitteraard nog onder den indruk is van de laatste groote aardbeving, veroorzaakte deze nieuwe ge beurtenis natuurlijk groote consternatie, die echter tegen den avond bedaarde. Te Rionero weid het stadhuis beschadigd. Te Londen vijftien dooden. Gedurende het weekend te Londen wer den tengevolge van ongelukken langs den weg vijftien personen gedood en talloozen gewond. Bergbeklimmers verongelukt In Tirol hebben gisteren een tweetal toeristen den dood gevonden. Bij het beklimmen van een berg stortte een Duitsche student omlaag, terwijl in een ander geval een dame in den af grond stortte, doordat het touw, waarmede zij aan den gids was vastgebonden, brak. De lijken der verongelukten zijn nog niet, gevonden. Geweldige hitte in de Sahara. Volgens de bladen heerscht in het Wes ten van de Sahara een buitengewone hitte, evenals in de aangrenzende deelen van Marokko. Een groot aantal menschen is reeds het slachtoffer van de warmte geworden. Stormschade in Frankrijk. Een hevige storm heeft gisterenmorgen boven Parijs en omgeving gewoed. Bon men, telefoonpalen en schoorsteenen zijn in vele deelen van het departement van de Sein docr den storm omvergeworpen, doch geen ongevallen zijn daarbij voor gekomen. Groote schade werd voorts aan gericht door de onweders, die in verschil lende streken van Frankrijk tijdens dezen storm hebben gewoed. Brand in een magazijn. Vermoedelijk twee dooden. Zondagavond, kort na 10 uur, is te Saal- feld tengevolge van een defect in een lichtreclameleiding brand ontstaan in de etalage van het ,,Kaufhaus Becker Sa linger". Het vuur greep met buitenge wone snelheid door de localiteiten van de zaak om zich heen. Buinen enkele minu ten stond het geheele gebouw in lichte laaie. Gelukkig waren de meeste bewoners bui tenshuis. Een oude vrouw kon zich nog in veiligheid brengen door uit de derde verdieping in het vangscherm van de brandweer te springen. Tot dusver wor den nog twee kinderen vermist. Men vreest, dat de kleinen verbrand zijn. Velodroom door brand vernield. Het beroemde velodroom in de stads wijk Bronx, te New York, een reusachtig uit hout opgetrokken gebouw, dat 1S000 toeschouwers kon bevatten, ie gisteren nacht door brand vernield. De brand brak verscheidene uren na de gisterenavond gehouden renwedstrijden uit. Personen zijn bij den brand niet ge wond. Bioscoopbrand. Naar uit Sao Paolo gemeld wordt, lie pen drie en twintig kinderen brandwon den op, van wie drie zeer ernstige, bij een brand in een bioscoop, die ontstond, doordat een der kinderen, die met luci fers speelde, een stapel films in brand stak. Stationsbrand. Door een brand op het goederenstation te Forf William werd een schade aange richt van meer dan 1 millioen dollar. Een nieuwe Dom te Berlijn? Naar de „Berliner Zeitung" verneemt, worden sedert eenigen tijd tusschen de bevoegde Pruisische overheidsinstanties en den bisschop van Berlijn, mgr. dr. -Schrei- ber, onderhandelingen gevoerd over den bouw van een nieuwen dom te Berlijn, aangezien de Hedwigkerk, die thans als domkerk dienst doet, niet meer beant woordt aan de eischen, welke voor een kathedrale kerk gesteld worden. Het ligt in de bedoeling, dat de nieuwe kathedraal zal komen op het Plein der Republiek, ter plaatse, waar zich thans het gebouw van de opera-Kroll bevindt. Een later ontvangen Wol ff-te leg ram zegt, dat het bericht over den bomv van een nieuwen Katholieken dom- te Berlijn aan den „Platz der R'epublik" van be voegde zijde is van eiken grond ontbloot wordt betiteld. LETTEREN EN KUNST SIEGFRIED WAGNER f Op 66-jarigen leeftijd is gisterenmiddag te Bayreuth aan hartverlamming overleden de Duitsche componist Siegfried Wagner, over wiens wankelen gezondheidstoestand den laats ten tijd reeds herhaaldelijk be richten werden gepubliceerd. Als zoon van den beroemden Richard Wagner en Cosima Wagner werd Sieg fried den 6den Juni I860 te Triebschen bij Luzern geboren. De jonge Wagner studeerde eerst te Charlottenburg en vervolgens te Karls ruhe in de bouwkunde. Hij bouwde het mausoleum van zijn. grootvader Franz Liszt te Bayreuth. Later wijdde hij zich aan de studie der muziek. Sedert 1894 was hij als hulpdiri gent te Bayreuth werkzaam en sinds 1896 ook als dirigent. In 1895 verscheen zijn eerste groote compositie „Sehnsucht". Later volgden de opera's „Der Barenhauber", „Herzog Wild- fang", „Der Kobold", „Bruder Lustig", „Sternengebot", „Banadietriech", „Schwarz- schwanenreich", „Sommerflammen". Bekend zijn nog van hem de werken: „Der Friedensengel", „An allem ist Hüt- chen schuld" en „Der Schmied von Ma- rienberg". Na- den oorlog stelde Siegfried Wagner zich vooral tot taak, te werken voor den heropbloei der Bayreuther „Festspiele". HET GEBOUW VAN DE BEKENDE BAYREUTHER FESTSPIELE, welke onder leiding van den thans overleden componist Siegfried Wagner werden gehouden Bandieten, die het niet opgeven. De architect Waldemar Dietrich, uit Adlershof, die Zaterdagmorgen nabij het „Schlesisghe Bahnhof" in Berlijn door vier mannen overvallen werd en van twee duizend mark beroofd werd, is, naar de „Bezctam" meldt, in den nacht van Zater dag op Zondag nogmaals overvallen door dezelfde personen, die hem 's morgens hadden uitgeplunderd. Dietrich had avonds na elven het Berlijnsche „Polizeiprasidium", waar hij den geheelen avond had moeten door brengen in verband met verhooren en confrontaties, verlaten, en werd op weg naar het station op.de Jannowitzbrug door personen in een auto aangesproken en in den auto geduwd. Vier. mannen hielden hem met revolvers in bedwang en ontvoerden hem'naar Koe- penick. In een boschje tusschen Koepenick en Adlerhof lieten zij den architect uitstap pen en eischten van hem onder bedrei ging met den dood, dat hij het politie- protocol, dat hij thans op het „Polizei prasidium" moet onderteekenen, niet zou onderteekenen. Daarna lieten zij Diet-rich alleen ach ter en reden met gedoofde lichten naar Berlijn terug. De architect, een goedige man, was door dezen overval zoo geïntimideerd, dat hij weigerde naar het „Polizeipra sidium" terug te keeren. Men moest een auto- met ambtenaren van de recherche naar Adlershof sturen, om hem op het „Polizeiprasidium" in verhoor te nemen. Naar thans eerst bekend is, hadden Zaterdagmiddag drie vrouwen, die intus- schert gearresteerd konden worden, Die trich bij het verlaten van het politie- burea aangehouden en van hem geëischt, al zijn verklaringen over den roofoverval te herroepen. Voor dezen dienst boden zij hem aan, de 'helft van de gestolen som te restitu- eeren. Dietrich ging hierop echter niet in Vergiftiging door paddestoelen. Te Pilau zijn door het eten van padde stoelen tien personen onder vergiftigings verschijnselen ernstig ziek geworden. Tot nog toe zijn vier vrouwen aan deze ver giftiging overleden. Van de overige per sonen verkeeren er nog eenige in levens gevaar. MacDonald te Oberammergau, De Engelsche premier MacDonald is Zaterdag in gezelschap van zijn beide dochters en admiraal Meade en Sir Alex ander Grand te .Oberammergau aangeko men. Hij woonde Zondag de spelen in de eereloge bij. LUCHTVAART EEN NIEUW ENGELSCH LUCHTSCHIP? Grooter dan de „R 100". Volgens de „Sunday Express" is men voornemens een nieuw luchtschip te bou wen van grooter afmetingen dau de „R. 100". Eet luchtschip zal in staat zijn 50 pas sagiers mede te voeren en zal een gas- inhoud hebben van 7.5 millioen kubieke voet, terwijl de „R. 100" 5.5 millioen ku bieke voet inhoud beeft. Hiermede zou zelfs het luchtschip, dat thans in Amerika wordt gebouwd worden overtroffen. De snelheid van dit reuzenluchtschip zal meer dan 80 mijl per uur bedragen, zoo dat de reis van Engeland naar Canada in iets meer dan 36 uur zou kunnen geschie den. Hirth en Weller geven hun Oceaanvlucht op. De vliegers Hirth en Weller, die, zooals bekend, met tusschenlandingen naar Ame rika wilde vliegen, hebben de voortzetting van hun tocht opgegeven. De autoriteiten te Julianchaab op Groenland hebben na melijk telegrafisch medegedeeld, dat zich aldaar geen plaats bevindt, waar het vlieg tuig zou kunnen landen. Het vliegtuig wordt met het stoomschip „Minnesota" naar Montreal verzonden. MISS AMY JOHNSON TERUG IN ENGELAND. Stormachtig toegejuicht. Duizenden en nog eens duizenden, waar onder opvallend veel dames, hadden zich gisteren op en rondom het vliegveld te Croydon verzameld om miss Amy Johnson bij terugkeer in het vaderland toe te jui chen in verband met haar succesvolle vlucht EngelandAustralië. Hoewel haar aankomst belangrijk ver traagd werd door den hevigen storm er was zelfs sprake van dat het verkeersvlieg tuig waarmede zij zou arriveeren, dien avond Croydon niet meer zou bereiken bleef de menigte in het ongunstigste weer geduldig wachten. Het geduld werd be loond, want om even over negenen kwam het toestel in den avondschemer aansnor ren en streek vlot neer op heb verlichte aerodrome. Aan de stormachtige toejuichingen, waarmede de jeugdige aviatrice werd ont vangen, scheen geen einde te zullen ko men en het duurde dan ook vrij lang alvo rens een aanvang kon worden gemaakt- met de officieele receptie, welke door den mi nister voor de Luchtvaart geleid werd in naam van de Engelsche regeering. KINGSF0RD SMITH GEOPEREERD. Men meldt on9 uit Veere: Kingsford Smith is gisteravond om 9.15 door dr. Koch in het hospitaal te Middel burg geopereerd voor appendicitis. De operatie, die een uur duurde, is vol komen geslaagd. De patiënt sliep spoedig rustig. De dokter hoopt, dat hij binnen twee weken het hospitaal zal kunnen verlaten, maar zal van de gelegenheid gebruik ma ken om Kingsford Smith een volkomen rustkuur te doen ondergaan, hetgeen na de vermoeienissen van de laatste twee ja ren hoog noodig is. Kingsford Smith, was, zooals gemeld, Zondag naar Veere gegaan in de hoop, dat hij daar bij Dr. Hendrik Willem van Loon uit kon- rusten. Hij klaagde toen over he vige vermoeienissen-en pijn. Gistermorgen werd de pijn plotseling veel heviger en o.e dokter vond het beter hem ter nadere observatie in het Middel- burgsche Hospitaal te doen openemen. Tegen den avond deden zich verschijn selen voor, die op een acute blindedarmont steking wezen. De operatie heeft aangetoond, dat deze diagnose correct was geweest en dat langer wachten inderdaad gevaarlijk had kunnen zijn. Van de plannen om naar Australië te vliegen zal voorloopig niets kunnen komen. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: H. van Rijn, melkboer, Leiden. Cur. mr. H. W. J. A. Averbeck, Leiden. J. S. I. van Rijn, Zoeterwoude. Cur. mr. H. P. Bennewitz, Delft. A. H. Christiaanse, carosseriefabriek, N o o r d w ij k e r h o u t. Cur. mr. A. J. Romijn, Leiden. De Handelsvennootschap onder de firma W. de Bruin Zoon, boomkweekers, Bos koop en de leden D. de Bruin en G. de Bruin, Boskoop, boomkweekers, Boskoop. Cur. mr. A. B. van Hellemondt, Delft. H. Bos, kleermaker en koopman, A1- p h e n a. d. R ij n. Cur. mr. J. A. Risseeuw, Alphen. MAANDAGMIDDAG HEEFT Z. K. H. PRINS HENDRIK een bezoek gebracht aan de brand weertentoonstelling te Rotterdam. Z. K. H. bezichtigt de expositie BOVEN VOORNE EN PUTTEN heeft een hevige cycloon gewoed, welke veel schade neeft aangericht. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De cycloon woedde het hevigst boven het plaatsje Heenvliet. De boerderij van den heer v. d. Linden, die het zwaar te verantwoorden had en erg werd toegetakeld

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 8