UIT DE RUNSTREEK GEMENGDE BERICHTEN DINSDAG 5 AUGUSTUS 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 HILLEGOM. Ondertrouwd: J. H. A. Beenders en M. M. van Houten. Getrouwd: J. Belien en M. B. van Steijn C. van der Neut en A. Boering P. Cornet en M. C. Brouwer. Geboren: z. van M. M. van Houten De Klerk z. van P. C. ZethofZui derduin z. van W. J. van ElGeiten beek. d. van E. van BeekRietveld. d. van W. S. BroekerSepp. z. van T. van der ZwartMainz. d. van F. C. Ottevan der Weijden OUDE WETERING. De Storm. Maandagmorgen kwam met den stormwind in den rug een zeiljacht je de Braassemermeer afzeilen. Toen het scheepje de Wetering in wilde varen bleek dat de draad van de pont van Van Stave ren gespannen was, zoodat doorvaren niet mogelijk was. Het. stormde echter zoo he vig, dab de stuurman het scheepje niet meer in zijn macht kon houden, met het gevolg, dat het op den wal liep en spoedig volgeslagen was. De inzittenden liepen geen letsel op. Concert. Zaterdagavond gaf het mu ziekgezelschap „Eruditio" een Oranjecon cert bij gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder. Ditmaal had het korps plaats genomen op de Motor boot van den heer H. Los, waarmede langs het geheele dorp werd gevaren. Hoe wel de lucht er telkenmale zeer dreigend uitzag, bleef het toch droog, hetgeen er zeer toe meewerkte 0111 het concert te doen slagen. Op den wal was groote be langstelling. Behalve het brengen van hulde aan het Koninklijk Huis had de vereeniging, zooals trouwens altijd bij hare concerten nog een bijzonder doel op het oog, nl. het winnen van de genegenheid Aan de inwoners. Vooral nu het bestuur met plannen rondloopt, om een muziek tent te plaatsen is finantieele steun dub bel welkom. SASSENHEIM. Personalia. Voor het M. U. L. O.- examen is geslaagd J. C. Ie C'lercq, alhier. Schenking. Door Mevr. van Zonne veld geb. de Coster zijn aan de gemeente ten behoeve van het Gemeentehuis aange boden twee planten. De grootste, een Phoenix Robelini, en de kleinste, een Iven- tia- Forsteriana. De planten die dankbaar door de gemeente zijn aanvaard, zijn ge plaatst in de hal van het Gemeentehuis. Personalia. Mej. C. Hulsbosch slaag de te Rotterdam voor het examen Nut tige Handwerken. Herw. Levenskracht. Begunstigd door goed weer. werd Zaterdagavond een rondgang door het dorp gemaakt met mu ziek voor de bloempjesverkoop van Herw. Levenskracht. Een keurkorps van dames bracht op handige wijze de speldjes „aan den man''. De opbrengst van deze bloern- verkoop bedraagt 146.50. ALPHEN AAN DEN RIJN. De storm. De schade door den storm hier aangericht heeft zich bepaald tot het ontwortelen van enkele boomen langs Hoflaan, Steekterweg en Visserpark. Gevestigd: van Noordwijk Maria J. v. d. Tol, dienstb.; Nieuwerkerk a. d. IJssel: J. Karreman, dienstb.; Harmeien: C. A. Ekelschot echtgen. van P. A. van Kleinwee; Maastricht: M. van Arkel wed. S. de Vries; Bodegraven: M. J. Punselie echtgen. van F. Donker; Utrecht: P. P. Fils cn gezin; Duitschland: IT. Chilla; Ha- zerswoucle: J. Olyhoek; Koudekerk: A. Uit hol en gezin, fabr.arb.; Muiden: M. Kam ping en gezin, ijzerwerker; Leiden: P. A. den Hartog. Vertrokken naar: Zwolle J. J. den Hertog; Anna Paulowna: E. A. Blommaert; Bussum: S. A. Hoekendijk; Sneek: L. van Foeken; Heel en Panheel: H. W. A. Fles- kens; Eindhoven: L. H. Fleskens; Nuland: P. J. Fleskens; Woubrugge: M. de Kleijn; Rhenen: J. Wiggemansen en gezin; Kam pen: C. P. Splinter; Arnhem: Corn. I. Sneep; Eindhoven: C. Brouwer; Kampen: F. Nak en gezin; Schoterland: Tj. Hof man. Geboren: Matheus Adrianus, z. van M. van Gils en A. M. van den IJssel. Elisabeth, d. van H. Verkade en C. van Beek. Kars, z. van K. van de Stouwe en C. Rosbeek. Gerrit, z. van J. Stigter en M. van Hartogh. Hendrik Dirk, z. van J. G. van Breda en P. Molenaar. Wilhelmus Eusebius Jozef Johannes Ge- rardus, z. van J. A. O. J. M. Doedens en C. M. Groot. Wilhelmine Lydia Anne Marie, d. van H. J. M. Markx en J. Th. R. M. Wubbels. Grietje, d. van M. van den Akker en G. Verduyn. Gehuwd: J. W. den Hartog 22 j. en A. J. H. Kleijn 21 j. Overleden: Th. v. d. Post 18 innd. ZOETERWOUDE. Geboren: Hillegonda Maria, d. van A. P. Hoogeveen en C. A. de Jong Krina, d. van P. Peetersma en M. de Pooter Petrus Cornelis, z. van W. v. d. Drift en A. A. v. d. Ploeg. Johanna Hendrika, d. van A. C. Slingerland en M. de Jong Pieter, z. van B. de Jeu en M. Rijnsburger. Leendert, z. van Z. de Vogel en A. Ravensbergen. Adriaan Marinus, z. van A. van Klave ren en N. J. de Jonge. Adrianus Cor nelis Maria z. van A. J. Mooijman? en H. J. Hooijma-ns. Ondertrouwd: Jacou'bs Rijsdijk, 31 j. en Helena van Rijt, 30 j. Getrouwd: Hendrikus Theodorus van Kampen en Maria Cornelia Hooger- vorst. WOERDEN. „DE KAMER DER VERGETELHEID". De oudheidkundige verzameling op het stadhuis. We hebben dezer dagen eens een bezoek gebracht aan de Oudheidkamer „De kamer der vergetelheid". We mogen het wel zeggen. Wat is de oorzaak, dat hel overgroote deel der Woerdenaars deze kamer, drie hoog op het stadhuis nog nooit is komen bekijken Is het de vrees voor het moeizame trappen klimmen in een voor hem vreemd, officieel ge bouw Of de schuchterheid, die hem bevangt, als zij voor de groote deur komen van het huis, waar de bestuurderen der stad met wijs beleid de Woerdensche belangen behartigen Hoe dan ook we konden in het minst geen slijtage bemerken van de treden, die leiden naar de oudheidkundige schatkamer, waar zoovee) merkwaardige dingen uit Woerdens verleden te zien zijn. Al gaan deze zaken dan niet terug naar het vroegste bestaan van Woerden als stad, zij wijzen toch naar de uitingen en '1 stadsleven van oud-Woerde naars in een tijd, die voor ons honderd, twee honderd, driehonderd en meer jaren terug gaat. Bij het binnentreden der kamer, die zorg vuldig was afgesloten, moesten we onmiddel lijk denken aan de noeste werker voor en ijverig vorscher in Woerdens verleden, wijlen pater Richardus van Scheyndel, die onge twijfeld het leeuwenaandeel heeft gehad in de oprichting. Zijn zorgzaame hand heeft overal kaartjes geplaatst bij elk voorwerp of ge schrift met naam en toelichting, zoo deze noo- dig mocht blijken. Zoodoende is hel voor iedereen zeer gemakkelijk gemaakt zich in deze, voor velen, onbekendheid ademende ruimte, te oriënteeren. We willen eenige grepen doen uit het ten toongestelde, misschien dragen we er nog iets toe bij om een of andere lezer naar deze plaats te lokken, om zoo toch eenige waar deering te toonen voor het werk van pater Richardus. Aan de wand hangen eenige zeer oude plat tegronden van Woerden (een b.v. van 1749), waarop duidelijk zichtbaar aangegeven zijn de ligging der wallen en grachten, benevens de welbekende poorten o.a. de Utrechtsche en Leidsche poort. Van deze twee poorten zijn ook eenige aparte teekeningen te bezichtigen. Twee reproducties van een paar oude prenten van Woerden geven ons een typisch beeld van eenige stadsgedeelten. Van de plaats waar nu de R.K. Kerk en het Klooster staan, is een teekening aanwezig, waarschijnlijk gemaakt door iemand, die op het kasteel (nu centraal kleedingmagazijn) op het eind der 18e of in het begin 19e eeuw heeft gevangen gezeten. Eenige schetsen van het oude stadhuis, over welk gebouw we het straks nog even zullen hebben, ontbreken natuurlijk ook niet. Een keur van 1788 handelt o.a. over het Oranjefeest, waarin ook van maatregelen worden gesproken tegenover hen, die bij zulke feesten ongelukken zouden kunnen veroorza ken. b.v. (in gewoon Hollandsch) „niemand mag op eigen gelegenheid vuurwerk ontste ken." Het is interressant zulk een keur uit dien tijd eens te lezen. Verder liggen o.m. ter inzage een geschre ven catechesatieboek uit de 18e eeuw, een lijst van schepenen van Woerden van 1652 1798, een brandweerreglement van 1829, een reglement van de beurs van steen- en pannen bakkersknecht. Uit den Franschen tijd zien we o.a een geschreven sommalie van generaal C. F. de Jonge, opperbevelhebber in Rijnland, aan de Fransche commandant van Woerden om deze over te geven, terwijl een doodenlijst de namen aangeeft van hen, die bij de ramp van 24 November 1813 zijn gevallen. De te bezichtigen voorwerpen zijn van zeer verscheiden aard. We zien b.v. eenige z.g. Ja- ccbkannetjes, van grijs geribd aardewerk, uit de 16e eeuw, een dekstuk van haardtegels met het wapen van Karei V (1554), eenige steenen kogels afkomstig van het kasteel, terwijl we tevens de sterkte van de oude stadsmuren cenigszins kunnen beoordeelen naar den paar „reuzenmoppen", waarvan deze gebouwd wa ren. Een bijzonderheid is ook de schraagsteen, die volgens de overlevering bij de Vischbrug uit de Rijn is opgehaald en eertijds diende om de klok in de hal van het stadhuis te schragen. Dat de menschen uit de 18e eeuw andere „kopjes" gebruikten om uit te drinken, dan wij zien we b.v. aan een houten melkpint van 1777, waarin het jaartal en het wapen van Woerden in den bodem zijn ingebrand. Aan twee ijzeren staven met ketting beves tigd liggen de twee schandsteenen, welke vroeger boven de kaak voor het stadhuis hin gen. Als we ze even probeeren op te tillen merken we wel dat het geen peulschilletje was deze te moeten dragen. Een rechterschouderblad van een walvisch, eertijds uit de Rijn opgevischt, dat zich nu hier bevindt, heeft waarschijnlijk vroeger ge diend als uithangbord van een herberg. Het is voorzien van het wapen van prins Maurits. Een ijzeren lanspunt, waarschijnlijk uit de 16e eeuw, zou, als zij spreken kon, misschien kun nen vertellen, hoeveel menschenlichamen er mee zijn doorboord. Van latere datum zijn b.v. een schaaf van 1789 en een uithangbord 1800) met de woorden „tabak, snuif en si garen", destijds toebehoorend aan de winkel van L. van Leeuwen Zn., in de Voorstraat. Er bevindt zich tevens bij een groot mes voor het kerven van tabak. De scherpte heeft echter door de tand des tijds geleden. Uit de Fran sche tijd dateert een raamkozijn, waarschijn lijk gekomen van de De Dubbele Sleutel en waarin zich nog een kogel bevindt, door de Franschen er in 1813 ingeschoten. Ook uit deze tijd is afkomstig een geweer van de Haagsche Oranjegarde vermoedelijk bij de vlucht op de 24ste November 1813 in de Rijn geworpen. Het is natuurlijk lang niet alles, wat we hier opgesomd hebben, maar het geeft toch eenigs- zins een idee van wat er zoo al op onze oud heidkamer te zien is. ZEVENHOVEN. Vertrokken: 'F. Schalkwijk, M. Schalkwijk en M. P. Mol naar Nieuwveen C. van :t Hooft en gezin naar Woerden Wed. Mesman naar Bovenkerk. Gevestigd: T. J. van Amerongen van Nieuwveen. DE CYCLOON BOVEN VOORNE EN PUTTEN. Uit Heenvliet meldt men nader aan het „Vad.": Het is niet een welvelstorin geweest, maar inderdaad een cycloon, die van het Haringvliet over Oudenhoorn, den Abben- broekschen Polder, den Heenvlietschen Polder en dan langs het dorp Heenvliet is getrokken. Van onderen zag de cycloon er uit als een lange witte streep, ter breedte van een meter, gezien van een afstand van 7 K.M., in trechtervorm. Hoog in de lucht zag men zeer donkere wolken, die door elkaar dwarrelden; de wolken waren in 't midden van een grijsachtige kleur. Iemand te Heenvliet w-erd 7 meter weg geslingerd en liep daarbij inwendige kneu zingen op. Eenige andere personen werden door den wind 4 a 5 meter verplaatst. Het glas van de vernielde kassen werd soms 1200 M. ver weggeslingerd; koeien worden van den dijk geworpen, en aan de reeds geoogste gewassen werd aanzienlijke scha de aangericht, zooals aan de sehooven tar we, en sommige hoepen hooi zweefden honderd meter hoog in de lucht. De cycloon verdween in noordelijke rich ting. Het water in de Nieuwe Maas bij Nieu- wersluis werd tot kerkhoogte opgezogen. Al les ging met veel lawaai gepaard het leek of een leger vliegmachines over Heenvliet trok. Men begrijpt niet, dat er geen ernstige ongelukken zijn gebeurd. Tien minuten te voren was op den weg van den cycloon over een hoogen dijk een autobus met 21 Heenvlietschc meisjes ge passeerd, die in Brabant gingen kampee- De schade wordt geraamd op IS a 20 mille. Twee gezinnen werden geheel geruï neerd. Voor hen zal een collecte worden gehouden. DE STORM VAN GISTEREN Ook gisteren is liet nog niet rustig ge worden in de dampkring boven ons land. Uit verschillende sterken komen berichten over onweer, hagelslag en stormschade. Uit Amersfoort. Te Amersfoort heeft de stormwind in den namiddag veel schade aangericht in plantsoenen en tuinen. Veel boomen zijn omgewaaid, terwijl aan het fruit ontzet tend veel schade is toegebracht Van een in itanbouw zijnde meubelfabriek in de Nij verheidsstraat woei een groote blinde muur om, welke reeds drie weken geleden gereed was gekomen. Er bleek ondeugdelijke spe cie bij den bouw te zijn gebruikt. Het toe zicht der bouwpolitie schijnt hier ook niet voldoende te zijn geweest. Te Zuilen. Door den storm van Maandag werd te Zuilen het dak van het clubgebouwtje van de voeibalvereeniging Elinkwijk geheel af gerukt. Het gevaarte kwam terecht op den Daaischeweg. Verschillende telefoondraden werden vernield. Boven Arnhem. Gistermiddag woede boven Arnhem een hevige storm die overal in de stad nogal wat schade heeft aangericht. De rieten schutting om den tuin van Musis Sacrum werd vernield. Op het Velperplein werd een zware tak van een populier afgerukt waardoor dc electrische lichtleiding daar ter plaatse ernstig werd beschadigd. Op Sonsbeek weiden eenige boomen ontwor teld. Persoonlijke ongelukken kwamen niet De storm op de Zuiderzee. Te Schokland is binnengebracht het zeil jacht van gebroeders de Herder uit Har derwijk, die in den storm het anker verlo ren had. Na vele vergecfsche pogingen was het eindelijk liet politievaartuig uit Urk gelukt het jacht binnen tc brengen. Dc drie opvarenden bevinden zich behouden aan boord. Laag water. De Zuidwestelijke torm heeft het water in de Zuiderzee naar het Oosten gedre ven, waardoor aan de Xoord-Hollandsche kusten zoo weinig water staat, dat de ge wone dagelijkwschc booten niet bij de Oran jesluizen kunnen komen. Verscheidene stoombooten zitten op het oogenblik vast. „N. R. Crt." ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Door een auto gegrepen en gedood. Gistermiddag half twee reed een auto bestuurd door den heer v. D. uit Den Haag over den Zutphenschen straatweg in de richting Zutphen. Plotseling kwam van achter een boom een zekere S. Opper man wonende Hoogstraat te Apeldoorn met een rijwiel aan de hand, waarop een kind gezeten was. S. werd door den auto gegrepen cn tegen den grond geslingerd. Na naar het ziekenhuis te zijn vervoerd is hij kort daarna overleden. Het kind be kwam niet het minste letsel. De fiets werd totaal vernield. Doodelijke aanrijding. I11 den nacht van Zondag op Maandag is door eenige personen uit den Helder, welke per auto van Wicringen kwamen, op den afsluitdijk van Ewijksluis—Wjp.rrn- gen, J. Wiggers uit Brcczand gemeente Anna Paulowna, die per rijwiel passeerde, aangereden. Naar wij vernemen, had de chauffeur zich in verband met eenige re paraties te Vieringen even verwijderd, waarvan de inzittenden, die onder den in vloed van sterken drank verkeerden, ge bruik maakten om den auto op gang te brengen. Deze is later ter hoogte van het vliegkamp De Kooi over den kop geslagen cn aan den oever van 't Noord-Hollandsch Kanaal terecht gekomen. Hierbij kwamen de inzittenden er goed af. De auto werd licht beschadigd. Dc aangereden Wiggers is evenwel gisteravond aan de gevolgen van deze aanrijding overleden. Kind overredon en gedood. Te Eibergen heeft een tragisch ongeval plaats gevonden. Het zevenjarig zoontje van den heer Nyenhuis te Rekken, reed mest den knecht op de kar mede. Toen de met den knecht op de kar mede. Toen de kar moest verwijderen reed plotseling het paard aan, met het treurige gevolg, dat 't knaapje van den wagen gleed en overre den werd. Het kind is bijna direct aan de gevolgen overleden. Het auto-ongeluk te Maatstricht. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen is de echtgenoote van den Amerika a nschen toerist overleden. Dc hoeren Wilton en Beunenbrink zijn nog steeds in het zieken huis. Hun toestand is bevredigend. GEVAARLIJKE ZANDSTORTINGEN. Waarschuwing voor de jeugd. Aan het oind der vorige weck heeft zooals men weet een droevig ongeval te Bloemendaal weer ceng aangetoond hoe gevaarlijk het is, kinderen zonder geleide in de duinen te laten ronddolen. Ditmaal was het een elfjarig jongetje, logétje uit Den Haag, het slachtoffer. Een zandstor- ting heeft het ventje blijkbaar verrast. De duinen toch vormen geèn vastlig gende grondmassa, aldus de „Tel." Slechts door intensieve beplanting gelukt het een duin vast te leggen, maar dan nog brok kelen dikwijls goheelc stukken af, vooral na een periode van veel regen en wind. Hebben de oude beplante duinen in alle geval nog een vrij groote stevigheid, to taal onsolide daarentegen zijn de zand verstuivingen of zoogenaamde wandelende duinen. Indien de wind langdurig uit één rich ting heeft gewaaid, verplaatst het niet begróeide duin zich en wel op een wijze, die het gevaar van zandstortingen mee brengt. Het zand wordt n.l. naar den top geblazen, die gaat overhellen cn weldra een eind buiten do duinbasis uitsteekt. Gaat men nu op een dergelijk overhellend stuk staan of ondergraaft men het. dan valt hefc .plotseling naar beneden en krijgt men een zandbad. Volwassenen weten zich meestal .hieruit wel te redden, doch kinderen kunnen met hun geringe krach ten zich soms geen uitweg banen en ko men jammerlijk om. En het zijn juist de kinderen, die graag in een zandverstui ving spelen, omdat zij cr zoo prettig kun nen „scheppen". Een groote vijand van de duinen zijn de konijnen. Deze huizen er in waarlijk ontstellende massa. Zij graven diepe ho len en lange gangen. Het liefst zoeken zij een mooie stevige duin daarvoor uit. Van boven gezien lijkt hot of een dergelijke met konijnengangen ondergraven duin zeer vast ligt. Gaan kinderen er op spelen en springen, dan stort hij echter eens klaps in, begroeiing en al meesleurend. Soms verdwijnen heele boomen in de diepte. Bijzonder gevaarlijk is het kruipen in de konijnenholen zelf, of het met een schopje vergrooten er van. Onlangs zagen wij een paar jongens, die in een dergelijk vergroot hol een soort kampement hadden opgeslagen. Diep onder den grond ver maakten zij zich en zaten lustig sigaretten te rooken. Een wel zeer riskant bedrijf. Het verdient aanbeveling, dat ouders hun kinderen slechts onder geleide van vol wassenen het duinterrein insturen, en dan nimmer gewapend met een schop. Voor zandscheppen is het strand uiter mate geschikt. De duinen zijn dat niet. Doodelijk mijnongeluk. Gistermorgen heeft op de Domaniale mijn te Kerkrade een doodelijk ongeval plaats gehad. Dc 38-jarige meesterhouwer Fl. Sonnenschein uit Bleyerheide stortte op dc 380 M. verdieping in een opbraak naar beneden en weid dood opgenomen. S. was gehuwd cn laat één kind achter. Doodelijke val. Gistermorgen te 11 uur is aan.boord van het Duitsche s.s. „Usaramo", liggende in de Jobshavcn, de 65-jarige kwartiermeester E. S. uit Hamburg, die bezig was een ka- belblok vast te maken in de mast, vermoe delijk tengevolge van vermoeiheid naar beneden gestort en met het hoofd op het dek terecht gekomen Dc scheepsdokter kon slechts den dood constateeren. Voorloopig bevindt zich het lijk nog aan boord Verdronken. Gisternacht omstreeks 12 uur is bij het aan boord gaan van het Duitsche stoom schip „Schwarzesee", liggende aan paal 14 in de Maashaven te Rotterdam, de Duit sche stoker F. C. K. uit Hamburg, die in gezelschap Was van twee matrozen, te wa ter geraakt en verdronken. Gistermorgen om 10 uur is het lijk opgevischt door de po- litieboot II, overgebracht naai het bureau van de rivierpolitie en vervolgens naar de Algemeene Begraafplaats. De zeven-cn-twintig-jarige ongehuwde schippersknecht van D. uit Oqd-Vosmeer is bij St. Philipsland overboord gevallen on verdronken. Zondagavond is te Meerkerk het 7-ja- rig zoontje van den heer Versluis bij het visscheu in het Zederikkanaal verdronken. Hoewel de 'knaap spoedig gevonden werd, bleken de levensgeesten reeds geweken. Vier personen te water geraakt. Gisteren is buitengaats van IJmuiden bij hel beloodsen van het Grieksche s.s. „Py- theas" de jol van de stoomloodsboot met 4 inzittenden omgeslagen. Drie personen konden door het s.s. „Py- fheas" worden gered, terwijl de zeeloods J. Stam bewusteloos werd opgepikt door de loodsboot zelf. Deze heeft dirocf den loodsdicnst ge staakt en in naar binnen gekomen om ge neeskundige hulp in te roepen. De toestand van den loods is van dien aard, dat hij eenige dagen buiten dienst moet worden gesteld. Kano op zee omgeslagen Zondagmiddag omstreeks één uur is een kano, waarin dc negentienjarige A. E. B. uit de Zuidcrparklaan 12 tc VGravenhage zich op zee bevond, varende iu de richting naar Kijkduin, in dc nabijheid van de ha ven van Rcheveningen omgeslagen. Geluk kig werd het ongeval opgemerkt door een opvarende van con der kleine visschersboo- ten, waarmee in het badseizoen tochtjes op zee worden gemaakt. Ter hoogte van Sein post werd het jongemensch opgepikt, uil geput van vermoeiheid. Na door den G. G D. naar Den Haag te zijn gebracht, kwam hij na cenigen tijd op verhaal en kon toen huiswaarts kceren. Inbrekers te Wychen aan het werk Op vier plaatsen hun slag geslagen. Te Wychen bij Nijmegen is .Zondagnacht op vier plaatsen ingebroken. Het eerst bij den heer Soetekouw, postbeambte, die ech ter wakker werd, waarop de inbrekers ijlings de vlucht namen en toen dc woning van den heer Bloemen binnendrongen. Ook hier werden zij in hun werk gehinderd. Vervolgens zochten zij hun kalis in de villa van dr Ruys van Digtercn, waar zij onge veer honderd gulden stalen. Dan drongen zij binnen in het huis van E. de Klein, waar zij echter niets vonden. Tenslotte sloegen zij een grooteren slag in dc villa van notaris de Stubbc. Zij sloegen eenige raampjes stuk cn 11a tevergeefs in het kan toor beproefd te hebben de kluis te for-' ccercn, waar een groot bedfag aan geld ge borgen was, drongen zij door in de kamer van mevrouw, die builen het land vertoefde. Hier werd een kistje met zilvergeld en gouden sieraden gestolen. Hoe hoog het bedrag is, kon nog niet worden vastge steld. De politic stelt, in samenwerking met de ijii'cegsche recherche, ccn ernstig onder zoek in. De „Vorst van Geleen". Eischl een kasteel op! Mr. Leufkens, die aanspraak meent te kunnen maken op den titel van vorst van Gcleen. heeft aan den graaf dc Marchant et d'Anscmbourg te Amstcnradc het vol gend schrijven gericht: „Ondergetcckcndc sommeert u het kas teel Amstcnradc, gelegen onder de heer lijkheid Oirsbeek der gemeente Amsten- rade, welk kasteel, domeingoed van het graafschap Gelcen, door u zonder eenig recht of titel wordt gebruikt en bewoond, onmiddellijk te ontruimen, te verlaten en met overgifte der sleutels ter vrije be schikking van ondergeteekende te stel len." Plotseling krankzinnig. Gisteren is dc 42-jarige Turksclus koop- man A. C'. omdat hij plotseling krankzin nig was geworden overgebracht naar hel ziekenhuis aan den Coolsingcl te Rotter dam. Terwijl men bezig was zijn logies in orde te maken, trok de koopman een zak mes uit zijn zak cn gaf daarmee zijn be waker, broeder de B. eenige steken. De steek toegebracht in het dijbeen van den broeder was van dien aard, dat de verple ger in het ziekenhuis moest worden opge nomen. Trein ontspoord. Nader wordt gemeld, dat gistermiddag omstreeks halfdrie van een naar Amster dam vertrekkenden clectrischen trein, on geveer boven de tunnel aan den Beukels- dijk te Rotterdam, de achterste as van Jen achtersten truck van het voorste rijtuig ontspoord is. Do trein reed toen op net Zuidelijkste spoor, een doodloopendc lijn, die met een wissel aansluit op het eerst volgende spoor, dat eerst enkele tiental len meters verder met een reeks wissels aansluit op de volgende stellen rails. De trein kwam juist voor deze wissel tot stil stand. Dc ontspoorde wielen hadden de lijn vrij ernstig beschadigd. Deze moest eerst in orde worden gebracht, voordat men den ontspoorden wagon weer op de rails kon plaatsen. Hiermee is uiteraard veel tijd gemoeid geweest. De reizigers uit den trein van half drie zijn met een anderen trein, ongeveer een uur later naar hun be stemming vertrokken. Tegen half acht was de Zuidelijkste lijn weer vrij. Gedurende dien tijd heeft men veel moeite gehad met liet rangecren van de personentrein. Do kopperrons van het station D. P. waren voor een groot gedeelte geblokkeerd. Een en ander heeft eenige stagnatie in den treinenloop ten gevolge gehad.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 7