DINSDAG 5 AUGUSTUS 1930 BENOEMINGEN. lr\ het Bisdom Haarlem. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft, benoemd tot: Hoogleeraar in de Kerkelijke Geschie denis op het Groot Seminarie te W a r- moiid, den zeereerw. hooggel. heer J. Henneman; Leeraar aan het Klein Semina-rie te Heemstede den zeereerw. zeergel. heer J. v. d. Linden, die kapelaan -was te Krom menie. De zeereerw. heer Henneman, die be noemd is tot professor aan het Groot Seminarie, is geboren te Alkmaar in 1897, priester gewijd in 1921 en sedert 1924 leeraar aan het Klein Seminarie. De zeereerw. heer v. d. Linden is gebo ren te Amsterdam in 1904, en was kape laan te Krommenie. 121/2 Jaar Kapelaan aan de Kathedraal. Zaterdag was de weleerw. heer G. Keij- zer te Haarlem, 12 1/2 jaar kapelaan der kathedrale kerk en dit feit is Zondag op hartelijke wijze door de parochianen ge vierd. Des morgens had een algemeene H. Communie plaats voor de geheele parochie. Om half elf droeg de jubilaris een plech tige H. Mis op geassisteerd door de wel eerw. heeren P. L. Bangert als diaken en W. Polder als subdiaken, beiden kapelaans der parochie. De Hoogeerw. heer L. A. A. M. Westerwoudt, plebaan, hield een indruk wekkende feestpredicatie, waarin Z. H. E. de verdiensten van den oudsten kapelaan der parochie, op treffende wijze schilderde. In het priesterkoor was o.m. aanwezig Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aeugenent, terwijl vele eerw. heeren geestelijken uit Haarlem en omgeving van hun belangstelling blijk ga ven. Terstond na de Hoogmis had heb ge meenschappelijk ontbijt plaats voor fami lieleden en genoodigden in de groote zaal van heb patronaat aan de Leidschevaart. Ook Mgr. Aengenent, die den jubilaris toe sprak, was onder de aanwezigen. Met een hartelijke toespraak werd na mens heb feestcomité het cadeau der pa rochie aangeboden, dab met het oog op de a.s. benoeming van den jubilaris tob pas toor bestond uit een bedrag in geld. Ver der kwamen feliciteeren het kerkbestuur, het bestuur der dames-congregatie van de H. Familie en de Edelwacht. Van half drie tot vier uur werd een zeer druk bezochte receptie gehouden. Een plechtig lof, waaronder kapelaan Kejjzer een hartelijk dankwoord sprak, met Tc Deum besloot den feestdag. „Msbd." Z. D. H. MGR. VUYLSTEKE. t VIOARIS-APOSTOLICUS VAN CURACAO. Uit Curasao bereikt do „Msbd." het te legrafisch bericht, dat aldaar gisteren op Gl-jarigen leeftijd is overleden mgr. Mi chael Antonius Maria Gregoriu» Vuylstekc, titulair bisschop van Karadron en vicaris- apostolicus van de Hollandsche Dominica nen-missie van Curasao. Zooals men weet, kwam in de maand Mei het bericht uit Ouragao, dat monseig neur Vuylsteke na een bezoek aan den in aanbouw zijnde nieuwe kerk van Wish, langs den weg is komen te vallen, waar door hij een zeer ernstige heupfractuur be kwam. Di*. Boomgaard, die juist op het punt stond met verlof naar Holland te gaan, oordeelde een emsiige operatie noodzake lijk, welke hij niet zonder bedenking acht te. Gelukkig was zijn plaatsvervanger, dr. Hugenholz, reeds in de kolonie aangeko men, en tezamen met dezen en nog drie an dere assisteerende goneeshceren verricht te dr. Boomgaard deze zeer gecompliceer de operatie. Het eerste gevolg was, dat mgr. Vuylsteke, geheel gewikkeld in een gipsverband, zeker drie maanden lang plat te bed zou moeten blijven liggen. .Tuist dezer dagen zou het verband voor het eerst afgelegd worden, maar mgr. Vuylsteke was bovendien dc laatste jaren een ernstige asthmalijder. Blijkbaar heeft zich nu den Iaatsten tijd een ernstige com plicatie voorgedaan, waardoor tengevolge van het een en ander een einde is gekomen aan dit werkzaam en rijk verdienstelijk priesterleven van 34 jaren missiearbcid. Michael Antonius Maria Vuylsteke werd 31 Juli 1SG9 in het voormalig Delfshaven geboren. Als dertienjarige knaap ging hij naar het St. Dominicuscollege te Nijmegen om zich voor het priesterschap voor te be reiden. In 1SSS trad hij te Huisscn in do orde van St. Dominicus, en 15 Augustus 1S95 werd hij tot priester gewijd door den mis siebisschop Mgr. Alph. M. Joosten, Vicaris Apostolicus van Curagao, die toen wegens ziekte in het Moederland vertoefde, en waar hij kort daarop kwam te sterven. Reeds in 1896 werd pater Vuylstekc door den hoogeerw. pater-provinciaal Lud. Theissling aangewezen voor de missie van Curagao. Amper veertig jaar oud govicl hem toen na zes jaren arbeids in deze missie do hooge onderscheiding, dat hij werd uitver koren tot opvolger van den inmiddels over leden Vicaris Apostolicus van Curagao, mgr. van Baars en dat hij verheven werd tot dc bisschoppelijke waardigheid. En mgr. Vuylsteke's bestuur is Curagao tot groote zegen geworden veel en vruchtbaar heeft de energieke Kerkvorst gearbeid. R. I. P. Pater H. v. d. Vloodt O.E.S.A. t In „Maris Stella" te Schoveningen is overleden de weleerw. pater H. v. d. Vloedt O.E.S.A., kapelaan van de St.- Augustinuskerk te Utrecht. Pater Apollonlus O.F.M. t Na een ziekte van eenige weken is in het St. Josephziekenhuis te Heerlen over leden Pater Apollonius van der Mazen ).F.M.. leeraar in de Geschiedenis aan de R. K. H. B. S. voor jongens to Heerlen. Fe overledene was van af de oprichting aan de school verbonden en heeft er 17 jaar gewerkt. BINNENLAND NED. R.K. BOND VAN HANDELS-, KANTOOR- EN WINKELBEDIENDEN Vergadering van den Bondsraad. Zondag 3 Augustus j.l. vergaderde de bondsraad, van bovengenoemde organisa tie onder voorzitterschap van den heer A. van Hamers veld. Ter vergadering werden uitvoerige me- dedeelingen gedaan betreffend den stand van verschillende acties, welke gedurende den Iaatsten tijd door den bond zijn ge voerd. Zoo ook over de onderhandelingen inzake het afsluiten van collectieve ar beidsovereenkomsten met een aantal coö peraties, met de N.V. Ned. Verzekering- Maatschappij „St. Willibrordus", terwijl men ook met de Verzekering-Mij. „St. Pe trus" tot een goed resultaat hoopt te komen. Naar aanleiding van het op 13 Juli j.l. gehouden congres te Amersfoort werd geadresseerd aan de Eerste Kamer, aan den Minister van Arbeid en aan den Di recteur-Generaal van den Arbeid. Voorts werd vernomen, dat bij Auping's Matras- seiifabriek te Deventer reeds meer dan 20 arbeiders werden ontslagen. Dit wordt toegeschreven aan de intensieve actie van het stakend kantoorpersoneel en hunne bonden, waarnaast geconstateerd wordt, dat de fabrieken der concurrenten be hoorlijk in het werk zitten. In verband met een dezer dagen ver schenen verslag der bestuursvergadering van den Ned. R.K. Middenstandsbond en 'het daarin vermelde over de oprichting van scholen voor winkelpersoneel, sprak ook de bondsraad zich eveneens' uit voor de oprichting van katholieke instituten op dat gebied, waar zulks maar eenigs- zins mogelijk blijkt. Het Bondsbestuur werd opgedragen onder het oog te zien, welk standpunt het voortaan verder zal innemen ten opzichte van het zitting ne men in de commissies van z.g. neutrale scholen voor winkelpersoneel. Dan kwamen aan de orde een aantal onafgewerkte voorstellen der bondsver gadering van 1929. Deze voorstellen wer den na uitvoerige bespreking alls afge handeld volgens prae-advies van het Bondsbestuur, het voorstel-Maastricht echter om het insigne der organisatie ver plichtend te stellen, werd met 2 stemmen voor verworpen. Mededeeling werd gedaan betreffende eenige wijzigingsvoorstellen op het regle ment der werkloozenkas. Aan het Doorluchtig Episcopaat zal worden geschreven, dat het verzoek der R.K. Middenstandsorganisaties om dis pensatie voor de viering van Allerheili gen, welke dag dit, jaar op cen Zaterdag valt, do bediendenorganisatie redelijk voorkomt en zal aan de R.K. Midden standsbonden hiervan mededeeling wor den gedaan en tevens worden verzocht de R.K. bedienden voldoende gelegenheid te geven hun godsdienstplichten to vervullen door bijvoorbeeld op dien dag hun zaken iets later te openen. De studie-adviescommissie van den bond zal worden uitgebreid tot vijf leden, ter wijl op een volgende vergadering nadere mededeelingen zullen worden gedaan over het eventueel samenstellen cener com missie van redactie voor het orgaan. De winterpi*opaganda had de speciale aandacht, van het Bondsbestuur en dc afdeelingcn werden hieromtrent reeds uit voerig geïnstrueerd, waarmedo de Bonds raad zich met algemeene stemmen kon vereenigen. Het voorstel van den heer Zorn, Utrecht inzake de pemionneerïng van de gesala rieerde bestuurders, werd tot een volgende vergadering uitgesteld. Betreffende den financieelen toestand der organisaties werd geconstateerd, dat op de balans van hef. eerste halfjaar 1930 cen gezonde ontwikkeling van dat de partement tot uiting komt. Het beleid, van den penningmeester werd met algemeene stemmen goedge keurd. 3RINS TAKAMATSU TE 'S-GRAVENHAGE. Komende van Brussel en begeleid door den heer Shojiro Ohtaka, zaakgelastigde van Japan te 's-Gravenhage, die hen tot Roosendaal was tegemoetgoreisd, zijn Maandagavond met don Pullmann-trein te G uur 5 min. aan het Hollandsche .Spoor station in de Residentie aangekomen. Prius Takamatsu en zijne echtgenoote Prinses Kokirko, met wie hij 4 Februari jl. in het huwelijk trad. De Prinses droeg een prachbigen bloem ruiker. Het Japansche Vorstelijk Paar werd bij de Koninklijke wachtzaal dc trein kwam voor deze gelegenheid op dit bijzondere perrongedeelte aan officieel begroet. In cle eerste plaats namens H. M. de Koningin door graaf Du Monceau, Grootmeester van Harer Majesteit's Huis en Oppcrcercmo- niemeester. Met een hartelijk woord heet te Z.Exc. den Prins en de Prinses namens de Koningin welkom in Hare Residentie stad. Vervolgens werd het Japansche hoogc Echtpaar namens den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, jhr. mr. Beelaerts van Blokland, begroet door jhr. mr. Rendorp, Referendaris, chef der Directie van het Protocol aan het Departement van Buiten- landschc Zaken. Verder waren ter begroeting aanwezig alle leden van het, Japansche Gezantschap te •'s-Gravcnhage, met hunne dames; de Consul van Japan te Amsterdam, Baron Sweeris de Landas Wyborch; dc gezant van Brazilië te 's-Gravenhage, de heer Leste Ohermont en zijne echtgenoote, en voorts eenige dames en hèeren behooren- de tot de Japansche kolonie in ons land. Alvorens de Koninklijke wachtzaal te betreden, poseerden de Prins en de Prin ses, benevens de leden van lnm gevolg (waarvan de namen dezer dagen reeds DE LEIDSCHE COURANT gemeld zijn) en overigens alle autoriteiten en verdere dames en heeren, tot een groep vereenigd, voor een groot aantal persfoto grafen. Daarna begaven Prins en Prinses Taka matsu en gevolg zich door de Koninklijke wachtzaal naar gereedstaande auto's, lot daar begeleid door de vertegenwoordi gers van Koningin en Minister Beelaerts. Het gezelschap reed naar het Palace- Hotel te Scheveningen, waar, zooals ge meld, bij nader inzien, in verband met. den botreurenswaardigen brand in het Hotel des Indes, de Prins en Prinses gedurende hun verblijf van een twaalftal dagen in ons land hun verblijf zullen vestigen. Voor heden staat een bezoek aan eeni ge merkwaardigheden in Den Haag op het programma. BEZOEK VAN NEDERLANDSCHE CONSERVENFABRIKANTEN AAN BRUNSWIJK. De Nedorlandsche Bond van Fabrikan ten van Verduurzaamde Levensmiddelen in blik en glas, waarvan de zetel geves tigd is te Leiden, heeft op 28, 29 en 30 Juli j.l. een excursie gemaakt naar Bruns- wijk, het giootste conservencentrum van Duitschland Het gezelschap bestond uit 10 fabrikan ten, benevens den secretaris van den Bond. Het doel der reis wa-s heb bezichtigen va,n eenige moderne conservenfabrieken, die machines, bussen, etiouetten en andere utensiliën voor de conservenindustrie ver vaardigen. De organisatie van deze reis was in handen van de Einkaufgesellschaft der Deutschen Eonserven-Industrie, Zweig- stolle Braunschweig, die op uitmuntende wijze zorg heeft gedragen, dat de Neder- landsche Fabrikanten datgene te zien kregen, wat voor hen uit vakkundig oog punt wetenswaardig en van het grootste belang is. Het bezoek had plaats tijdens de boo nencampagne. Bezichtigd werden de con servenfabrieken van de firma W. Saseberg, do firma C. Th. Lampe, de firma W. L. Abrens en de Dveiring Konservenfa-briek, alle gelegen te Brunswijk, zoomede de conservenfabriek Busch, Barnewitz Co. te Wolffenbutel. Het bezichtigen van meerdere conser venfabrieken stond nog op het programma, doch door gebrek aan tijd heeft zulks niet kunuen plaats hebben. Bovendien werden nog bezichtigd de machinefabrieken IvargesHammer en Herbert Kricheldorf en Brü.sor, beide ge legen te Brunswijk, welke machines, in het conservenbedrijf benoodigd, vervaardigen. Do modernste machines werden door deze fa-brieken aan het Hollandsche gezelschap getoond. Eyeneens werd een bezoek gebracht aan de firma I. A. ScTimalbach, blikwarenfa- briek, zoomede aan de etiquettenfabriek August Wehrt, beide gelegen te Brunswijk. Ten. slotte werd het Oonsevvevi-Techni- cum bezichtigd, alwaar dr. Sevger een in teressante voordracht, voor de Noderland- sche fabrikanten hield. De excursie kan dan ook uit vakkundig oogpunt als uiterst leerzaam worden be schouwd. De Duitsche fabrikanten zijn tevens geslaagd om voor hunne Nederlandsche collega's het aangename met het nuttige te vereenigen, zoodat deze excursie in ieder opzicht als zeer geslaagd mag wor den gequalificeerd. Dc excursie werd besloten met een be zoek aan Harzburg, dcartoe in staat ge steld door de Duitsche gastheeren, welke hiertoe de noodige vervoermiddelen had den beschikbaar gesteld. SPORT VOETBAL DE TOER VAN RAPID. Verandering der wedstrijddata. Doordat Rapid voor den Mitropacup op 2-4 Augustus tegen Genova spelen moet, kan het programma der door de Oosten- rijksche kampioenen in Nederland te spe len wedstrijden niet afgewerkt worden zooals aanvankelijk was vastgesteld. Thans is nader overleg gepleegd en is van dezen toer het volgende programma ontworpen. Dinsdag 12 Augustus te Amsterdam x\jax—Rapid. Donderdag 14 Augustus te 's-Gravenha- ge A. D. O.—Rapid. Zaterdag 16 Augustus waarschijnlijk te Amsterdam: K. N. V. B.-elftal (waarschijn lijk Ned elftal)—Rapid. Zondag 17 Augustus te Eindhoven: P. S. V.Rapid. Woensdag 20 Augustus waarschijnlijk te Rotterdam: K. N. V. B.-elftal—Rapid. Het kan ook zijn dat de K. N. V. B. even tueel 16 Augustus te Rotterdam en 20 Augustus te Amsterdam speelt. De beslissing of dit programma zoo goed gekeurd zal worden hangt van don ïv. N. V. B. af. De betrokken clubs hebben reeds met de gewijzigde data genoegen genomen; voor hen komt het trouwens vrijwel op hetzelfde neer. Voor den K. N. V. B. is het, wel cen te leurstelling afstand te moeten doen van den Zondag (24 Augustus) waarop even tueel een hoogere recette verkregen wordt dan op een avond in de week. Waar ech ter het hoofddoel is den eigen spelers een goede oefening te verschaffen (een betere is in de gegeven omstandigheden niet denkbaar), daar nemen we aan, dat do bond over dit financieele bezwaar heen stappen zal en mogelijk komt Rapid daar in ook cenigszins tegemoet. Mocht de K. N. V. B. op de oorspronkelijke data blij ven aanhouden, dan zal Rapid komen en dus den wedstrijd togen Genova voor den Mitropa-cup niet spelen. Dooh dan krijgt men een tegenpartij die met tegenzin uit komt, hetgeen niet de bedoeling kan zijn. Wordt in de voorgestelde wijziging der data toegestemd, dan komt Rapid met haar volledige kampioensploeg uit. LAWN-TENNIS Int. tenniskampioenschappen in Duitschland Nederlandsche deelnemers. Gevolg gevende aan een uitnoodiging van den Duitschen L. T. B., zijn mej. Cou- querque, xnej. Canters en Timmer gisteren op reis gegaan naar Hamburg om deel te nemen aan de internationale kampioen schappen, welke daar deze weck gehou den worden. De beide dames zullen teza men in het dames-dubbelspel uitkomen, Timmer met mej. Canter in het gemengd dubbelspel, v/aarin voorts mej. Couquerque met den Nieuw-Zeelandschen veteraan Fisher uitkomt. Timmer speelt vermoede lijk met dezen of met den Cambridge-spe- ler Malfroy het heeren-dubelpol. Er is zeer sterke bezetting van dit tour- nooi. De Japansche Davis Cup-spolors en de Australische hebben alle ingeschreven, Harada, Ohta, Abe en Sato, Hopman, Moon, Willard en Crowford. Voorts een sterke Engelsche ploeg met Gregory, Les ter, Hughes en de dames Godfroe, Watson, Mudford en Haylock. Dan miss Ryan, de Duitsche dames mej. Aussem, mevr. Fried- leben, mèj. Rost en alle sterke spelers als Prenn, Kleinschroth, Kuhlmann, Land- mann, Dessart, enz., de Tsjech Menzel, de Oostenrijker Matejka, de Franschen Bous- sus, Buzeïet, George, Gentien. Timmer heeft in het heeren-enkelspel in een groep geloot, waarin ook de Japanner Sato en de Australiërs Willard geplaatst zijn. Hij heeft het dus reeds in de derde ronde niet gemakkelijk Bousus wacht hem, indien zij beide succes hebben, in den kwart-eindstrijd. Mej. Canters heeft in haar groep mej. Sandison, de Indische kam pioene en mej. Couquerque stuit al spoedig cp mevr. Friedleben. De eerste dag. Reeds de eerste dag van de Internatio nale Duitsche tenniskampioenschappen bracht een verrassing. De Engelsche Davis- cupspeler Dr. Gregory verloor n.l. in vijf sets van don Berlijner Lorenz. Dc uitslagen van de belangrijkste par tijen luiden: Heerenenkelspel: David (Engeland) slaat Hartz (Berlijn) 57, 75, 46, 75, 63. Sehaefer Yougoslavië verliest van Nourney Duitschland 36, 3—6, (58. Lorenz Berlijn slaat Dr. Gregory Enge land 3—6, 6—4, 4—0, 6—4, 8—6. Damesenkelspel: Mej. Aussem slaat inevi*. Springer 61. 6—0. Mej. Lowenthal slaat mej. Sandison 6—3, 1—6, 6—3. Damerdubbels-pel: Mevr. Schomburgh en mej. Aussem w:o. WATERPOLO A.Z.C. I—G.Z.C. Ill 8-1. Onmiddellijk komt A.Z.C. in den aan val, een kogel van Jongeleen wordt onscha delijk gemaakt, 't Blijkt een kort uitstel, weer zwemt de A.Z.C.-voorhoede mooi op. C. v. Leeuwen wordt den bal toegespeeld en Alphen heeft de leiding. Dezelfde spe ler, die door zijn snel zwemmen en behen dig plaatsen van het leder bijzonder op valt, vergroot spoedig voor A.Z.C. de voor sprong. Uit een scrimmage voor het G.Z.C.- doel werpt van Leeuwen den bal over het hoofd van den G.Z.C.-keeper (3—0). Raap horst komt dan aan de beurt om uit een voorzet van rechts te doelpunten. C. van Leeuwen besluit dan de eerste helft, om uit een corner voor A.Z.C. den stand op 5—0 te brengen. Na de hervatting heeft G.Z.C. eindelijk eens succes als haar midvoor na keurig opzwemmen weet te doelpunten. A.Z.C. komt weer sterk in de mee:derheid. Jongeleen zendt uit het midden een kogel in, die doel treft (6—1). Weer volgt cen snel opzwemmen der A.Z.C'.-voorhoedc. Raaphorst plaatst den bal in handen van den G.Z.C.-keeper, die wegwerkt. De bal belandt evenwel bij C. v. Leeuwen, die korte metten maakt (7—1). Uit een cor ner belandit tot besluit de bal nogmaals in het G.Z.C.-doel. A.Z.C. was over het geheel beduidend sterker. A.Z.C. II—G.Z.C. IV 1-3. Reeds de eerste minuut neemt G.Z.C. de leiding. A.Z.C. tracht dan den achter stand in te halen, maar het samenspel blijkt zoek. G.Z.C. denkt er anders over. Als haar voorhoede mooi opzwemfc, wordt het leder op korten afstand in doel ge plaatst. Rust 20 voor Gouda. Direct na de hervatting vergroot G.Z.C. de voorsprong (30). A.Z.C. verkleint dan door S. Bonte den achterstand en valt wel is waar nog enkele malen aan, doch onge wijzigd komt het einde. L.Z.V. IV—D.Z.V. I. Hedenavond om 8 uur zullen in de zweminrichting nabij den Hooge Rijndijk L.Z.C. IV en D.Z.V. I (Delft) een weel- strijd spelen om het kampioenschap van den Haagschen Zwembond. POSTDUIVEN De Gevleugelde Vrienden (Alphen). De postduivenvereeniging „De Gevleu gelde Vrienden" te Alphen a. d. Rijn hield Zaterdag 2 Augustus een wedvlucht met jonge duiven vanaf Soignies, afstand 17S K.M. De duiven bereikten als volgt hun hokken: 1 en 2 P. G. Borgers; 3. A. Bergs- hoef; 4 en 5 A. de Heij; 6 en 7 P. G. Bor gers; 8. A. de Heij; 9. H. Bauer; 10. P. G. Borgers. Aankomst eerste duif 5.05.43; laatste duif 5.12.ÖÖ. EERSTE BLAD PAG. 2 LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 4 tot en met Zondag 10 Aug. a.s., waargeno men dooi* de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35, telef. 136 en A. J. Donk. Doezastraat 31, telf. 1313. STADSNIEUWS DE OUDSTE DEKENFABRIEK VAN ONS LAND. Het 125-jarig bestaan van de firma Zuurdeeg. De dekenfabriek „De Blauwe Klok" van de firma Zuurdeeg Zn. aan de Oude Singel herdenkt heden haar 125-jarig be staan. Van de fabrieks- en kantoor-ge bouwen hing de vaderlandsche driekleur uit en vele omwonenden hadden even eens, uit sympathie me-t dit jubileum, de vlag uitgestoken. In een der vertrekken van de fabriek was een heel aardige feestzaal ingericht, die smaakvol met tapijten was behangen. Een weelde van bloemen, aangeboden door het personeel in zijn verschillende groepeeringen, door leveranciers e.a., sier de de zaal. Het geheele personeel te zamen een zeventig personen was1 in de feestzaal bijeengekomen ter huldiging van den patroon, den heer F. C. Zuurdeeg, die te ongeveer 10 uur met. zijn echtge noote en beide zoons het gebouw binnen kwam. Door ihet jongste meisje van de fabriek werden aan mevrouw* Zuurdeeg bloemen aangeboden, waarna, do patroon en zijn familie door den boekhouder, den heer Landzaat, naar hun plaatsen werden ge leid. Het eerst voerde het woord de procu ratiehouder, de heer A. Wendel, die na mens het geheele personeel den heer Zuurdeeg gelukwensehte met dezen ge- denlcwaardigen dag, die zeer zeker een mijlpaal in zijn leven is. Wat de bijzon dere feiten van het verloop der firma betrof, die wilde spr. niet schetsen, maar één feit wilde spr. naar voren brengen, namelijk dat van de 125 jaren, dat de zaak bestond, de tegenwoordige firmant 40 jaar persoonlijk aan het bedrijf heeft deelgenomen. Het tijdperk, waarin hij werkzaam was, heeft goede vrucht voort gebracht. Door nauwgezetheid en werk lust is het fabrikaat tot een van de aller beste'gemaakt, dat zelfs in 't buitenland een goeden naam heeft, bewijze de hoog ste onderscheiding, verleend op de ten toonstelling te Pretoria in 192S. Voor de belangen van het. personeel heeft, de patroon steeds een open oog en spr. besloot met den wensch, dat de 5e generatie de voetsporen moge dr ukken- van de voorgaande. Namens het personeel bood de 'heer Wendel aan een tegeltableau, voorstel lende het fabrieksgebouw, vervaardigd door de „Porseleyne Fles", naar ontwerp van P. Senf. Vervolgen» sprak de heer Landzaat, die de hoop uitsprak, dat de zaak nog lange jaren de vruchten moge plukken van de bekwame, tactvolle en soepele leiding van t'hans. Spr. is er tevens van overtuigd, dat de oudste zoon een waardig opvolger zal zijn, die de eervolle naam van de familie zal weten op te houden. De vroegere meesterknecht, de heer H. H. Sierat sprak' namens het fabrieksper- soneel. In de afgeloopen jaren is er heel wat gebeurd. Tijden van voorspoed wissel den af met tijden van tegenspoed; thans mag de fabriek zich verheugen in goeden welstand. Van kind af heeft spr. den heer Zuurdeeg zien opgroeien tot- patroon. Als we u zien, zei spr., zien we in u het. beeld van uw vader een patroon voor wie de arbeiders geen slaafsche vrees behoeven ie hebben, omdat hij met hen medeleeft. Bij ziektegevalion is dit. dikwijls bewezen. Velen zullen dit als de laatste feestdag beschouwen, die zij aan de fabriek mogen medemaken. Onze jaren beginnen te klim men, zei spr., ook de uwe, en daarom ver heugt het ons, dat uw zoon dezelfde eigen schappen bezit, die wij bij u en uw vader mochten zien. Spr. besloot met den wensch, dat de naam van de firma Zuur deeg en Zn. steeds meer bekendheid zal verkrijgen. De heer J. Sierat zeide, dat uit de ver siering van de zal reeds blijkt, welke hoog achting hot personeel den firmant toe draagt. De zaak moge vele moeilijkheden hebben doorgemaakt, door ijver en ener gie is het fabrikaat op zulk een peil ge bracht, dat het ook in het buitenland een goeden naam heeft. Ook mevr. Zuurdeeg, die bij vele gele genheden achting en liefde voor het per soneel heeft betoond, wenschte spr. geluk. Spr. hoopte tenslotte, dat de nieuwe pa troon met dezelfde lust en energie als zijn voorgangers de naam van de fabriek om hoog zal voeren. Dc heer F. C. Zuurdeeg sprak nu zijn „medewerkers" toe. Spr. noemde het een groot voorrecht dit feest te mogen mede- maken, maar dg persoonlijke huldiging hem gebracht is te ver gegaan. Want wat gepresteerd is, komt. niet in hoofdzaak op spr.'s rekening maar op die zijner voor ouders en al degenen, die in het bedrijf medewerken en hebben medegewerkt. Spr. betreurt het, dat de fabriekschef, de heer Tegelaar, door ziekte verhin derd is. Voor het geschenk betuigt spr. zijn besten dank en hij achtte het een mooie attentie, dat in het tegeltableau ook zijn voorvaderen vereeuwigd zijn. Spr. dankte het geheele personeel voor zijn medewerking in het afgeloopen tijd vak en riep aller verdere hulp in, om te zamen te werken „tot geluk van ons allen en tot bloei van onze zaak". Hierna werd de eerewijn rondgediend en werd een foto van het geheele gezel schap gemaakt.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2