LUCHTVAART De herziening van het gemeentelijk Belastingstelsel MAANDAG 4 AUGUSTUS 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 QUICK—AJAX. Gewonnen door Ajax met 36 runs op de 1ste innings. Ajax wint den toss en gaat- eerst fielden. De bal is toevertrouwd aan Rice en v. d. Meij. Vooral Rice bowlt- uitstekend. Zijn sterk varieerende ballen bezorgen de Quick-menschen veel moeite. Ai heel gauw is dan ook het openingspaar verdwenen; beide zijn gevangen op het- bowlen van Th. Rice. Maas den Har tog, die nu in komt vormt- met Burggraaf het gevreesde paar bats, dat Quick aan de runs moet helpen. Burggraaf slaat een paar mooie vieren. Maas den Hartog speelt zich heel langzaam in en krijgt dan een snelle leg- break van Rice welke hem te machtig is; hij scoorde slechts 2 runs. Burggraaf wordt even later ook door Rice gebowled; hij scoorde een niet- kanslooze 21 runs. Van de rest biedt alleen E. den Hartog (22) weerstand. Het totaal werd 82. Bowling- cijfers: Rice 742, v. d. Meij 339. Van der Meij heeft niet zooveel succes gehad. Z'n bowlen was echter heel goed; hij had echter geen geluk. Hel fielden van Ajax was beter dan ooit. Er is werkelijk geen run cadeau gegeven en op zoo'n ongelijk terrein als dat van Quick is dit een mooie prestatie. Na de lunch gaat- Ajax batten. Van de 6 eerste bats komt alleen Meyer met 30 in de dubbele cijfers. Op een gegeven oogenblik is de stand 6 voor 48. Het wordt algemeen betwijfeld of Ajax de benoodig- de runs zal maken. P. en H. de Vrind staan wel heel safe te spelen, maar veel hoop is er toch niet in het Ajax-kamp. Het- fielden van Quick is op dat moment niet erg best. De gebroeders de Vrind maken hiervan dankbaar gebruik en stelen menig kort runnetje. Na een paar ferme boundaries van P. de Vrind komt er weer hoop. De wedstrijd is nu buitengewoon spannend. P. de Vrind gaat nu vrijer spe len en de scoro rijst snel. Juist als de 80 op is wordt hij gevangen na een buiten gewoon nuttige 22 runs te hebben ge scoord, Rice zorgt even later voor de „win ning hit" en wordt dan gebowled. D. v. Breen en J. Snijders stellen dan H. de Vrind in staat om nog wat- runs te maken, hetgeen hij dan ook op den slow-bowler Maas den Hartog niet nalaat. Tenslotte bleef hij met 87 not out, een mooie pres tatie, op den sterken aanval van Quick. De uitslagen. De uitslagen zijn: le klasse. H. D. V. E.-A. C. C.; gew. door H. D. V. S. met- 6 runs op de le innings. Overgang. H. C. C. IllPhoenix; gew.-door H. C. C. met 4 runs (Phoenix S4. H. C. C. 88 voor 5); Quick (N)Ajax (L.); gew. door Ajax met 36 runs op de le innings, Ajax 118, Quick 82 runs. Ajax A.)D. V. C.; gew. door Ajax met 58 runs; Ajax 160. D. V. C. 102; V. V. V. II Albion, gew. door Albion met 72 runs op de le innings. 2e klasse B. Phoenix IIExcelsior; gew. door Ex celsior met innings en 45 runs; Excelsior 148, Phoenix 54 en 49a; H. D. V. S. II Quick (H.); gew. door H. D. V. S. met in nings en 9 runs; H. D, V. S. 143, Quick 53 en 81; SpartaL. C. C.; gew. door Sparta -met 33 runs op de le innings; Sparta 108, L. C. C. 75. ZWEMMEN Wedstrijden voor Politie- en Havenper soneel in „De Zijl". De onderlinge wedstrijden voor politie- en havenpersoneel zijn voorloopig vastge steld op Maandag 25 Augustus a.s. in de Zweihinrichting „De Zijl". Het bestuur van „De Zijl" hoopt, dat ook het havenpersoneel spoedig voor deze wed strijden zal inschrijven. Tevens zal dien avond een demonstratie in schoonspringen worden gegeven door aspirantleden 'van „De Zijl" terwijl de avond met een wat er- polowedstrijd zal worden besloten. De Europeesche kampioenschappen 1931. De Fransclje Zwembond zal de Euro peesche kampioenschappen zwemmen in 1931 organiseeren. Zij zullen te Parijs van 15 tot 22 Augustus in dat jaar plaats vinden Nederlandsche zwemmers in Brussel. Gisteren werd te Brussel voor Jun. een internationale 5X50 M. slag estafette ge houden, die het. volgende resultaat 1. Frankrijk tijd 3 min. 38 sec. 2. Belgie tijd 3 min. 42 sec. 3. Nederland tijd 3 min. 481/5 sec. 4. Belgie E WATERPOLO Dolfijn II—L. Z. C. II 3—2. dez e w ed str ij d ('b e slis sing eerste plaats afd. B. reserve eerste klasse) te Heemstede gespeeld. L. Z. C. had 2 invallers, Dolfijn was volledig. Het begin is voor de Leidenaars, als Munting een keer vrijzwemt, begaat een der Dolfijnen een overtreding, waarvoor hij het water uit moet; de toegekende st-rafworp geeft L. Z. C. de leiding (01). Na eenigen tijd va-n op en neer gaand spel met een kleine Leidsche meerderheid weet Munting na een prachtige rush te doelpunten (02). Na de rust moet een der L. Z. C.'ers voor een overtreding het water uit; zeven tegen zes spelend kost het de Dolfijnen niet veel moeite nu een doelpunt te ma ken (12). Even daarna is de Leidsche mid-achter zoo onfortuinlijk een bal ver keerd op den keeper terug te spelen en onhoudbaar voor Fleerkamp gaat de bal in het doel (22). Bij een volgenden aanval van Dolfijn constateert de scheidsrechter weer een overtreding, waarvoor een L. Z. C.'er het water uitmoet. Tegelijk wordt een tweede L. Z. C.-speler naar den kant- verwezen, om een, naar de meenig van den scheids rechter, ongepaste opmerking. Er is bovendien nog een strafworp toe gekend, die Fleerkamp schitterend houdt. Vijf tegen zeven spelend bedreigt de Leid sche ploeg enthousiast, het Amsterdam- sche doel, waartegenover een vrijliggende Dolfijn-speler vrijliggend naastschiet. Met een Leidsche aanval komt het einde. Er moet echter een beslissing zijn, dus er wordt verlengd. De Leidsche aanvoerder ontving van den scheidsrechter desgevraagd de mededeeling dat indien er een doelpunt gemaakt zou worden, de uitgezonden spelers weer aan het spel zouden mogen deelnemen. De L. F. C.-spelers gaven toen hun felle verdediging op en spoedig stond het 32 voor Dolfijn. Toen de L. Z. C.-ploeg daarna weer vol ledig aan de lijn verscheen wenschte de scheidsrechter slechts één der uitgezonde nen toe te laten. Hierover ontspon zich tusschen den scheidsrechter en den Leidschen aanvoer der een scherpe woordenwisseling, die er mede eindigde, dat- eerstgenoemde den wedstrijd staakte. Wat wel een onbevredi gend slot was. SCHAKEN NEDERL. SCHAAKBOND. De bondswedstrijden te Valkenburg. Het programma van de groote Bonds wedstrijden, die van 25 tot en met 29 Au gustus zullen worden gehouden in HcTel Creme-rs te Valkenburg is thans versche nen. Er zal worden gespeeld in de hoofd klasse, eerste en tweede klasse. Boven dien zullen de districtskampioenen elkan der moeten bevechten. Voor de noodige attracties heeft de Limburgsche Schaak bond gezorgd o.m. tocht door de grotten, concert op de ruine, autotocht door Zuid- Limburg, Limburgsche koffietafel etc. Op Zaterdag 30 Augustus heeft in Hotel Terminus te Utrecht de algemeene verga dering van den Nederlandschen Schaak bond plaats. Op 13 en 14 September zal te Düssel- dorf de jaarlijksche ontmoeting Rijnland- Westfalen contra Nederland plaats vinden. TAKACS EN TARTAK0WER IN ROTTERDAM. Takacs, de Hongaarsche schaakmeester, en dr. Tartakower, de meer bekende Poolsche schaakmeester, zijn na den lan- denwedstrijd te Hamburg, niet naar hun résp. woonplaatsen wedergekeerd. Takacs verblijft reeds enkele dagen in Rotterdam en dr. Tartakower is daar Vrijdag gearri veerd. De eerstgenoemde meester zal hoogstwaarschijnlijk Rotterdam voor goed tot zijn domicilie kiezen. Hij wil hier pri- vaatonderricht in het schaakspel verstrek ken, daarnaast cursussen in het schaken leiden en ook simultaanvoorstellingen ge ven. Voor de Nieuwe Rottcrdamschc Schaakvereeniging, tot wier gelederen hij wil toetreden, beteekenl hij een belangrij ke aanwinst. Deze vereeniging, die voor het naderende seizoen van de eerste klas competitiewedstrijden van den Nederland schen Schaakbond, bereids beschikken kan over de in de Nederlandsche schaakwe reld op den ovorgroncl tredende krachten Noteboom, Landau, Keemink, mr. Oskam en ir. van Weering, zal in genoemde wed strijden een goeden worp naar de hoogste plaats doen. Het is niet onwaarschijnlijk dat dr. Tar takower, die stellig veertien dagen en mis schien heel wat- langer in Rotterdam zal doorbrengen, Maandagavond in de Nieu we Rotterdamsche Schaakvereeniging een simultaanséance geeft. POSTDUIVEN „De Trekvogel". Wedvlucht vanaf Vilvoorde 13S K.M. (België). De vogels bereikten hun hokken als volgt: Gelost om 8 uur werden de vo gels geconstateerd als volgt: 1, 14, 16 en 33 R. Pet, 2, 17, 20 en 23 D. Klootwijk; 3, 6, S, 30, 36 en 39 O. P. Velt- huizen; 4 en II C. van Roode; 5 W. Kaa- paan; 7, 28, 37 en 50 J. v. d. Molen; 9, 10, 21, 24, 26 en 31 J. Braxhoven; 12, 15 18 en 25 G. Bergman; 13 en 19 J. R. Smits; 22, 35 en 40 J. van Polanen; 27, 29, 42 en 48 A. van Dorp; 32, 43, 45, 46, 47 en 51 A. N. Era dus; 34, 38 en 44 J. Selier; 41 en 52 H. Wallard; 49 G. van Dorp; 53 J. J. G. Uit- terdijk. De eerste vogel werd geconstateerd om 93132 en de laatste om 10lo9. POSTVLIEGTUIG STORT IN MEER VAN GENEVE. Twee dooden, drie gewonden. Zaterdag is het postvliegtuig, dat den dienst tusschen Lausanne en Ouchy en Evian onderhoudt, in de nabijheid van Lausanne in het meer van Genève gestort. De twee leden der bemanning kregen ern stige verwondingen. Van de drie passagiers zijn er twee verdronken, terwijl de derde, een dame, eveneens zwaar gewond werd. PROEFVLUCHTEN MET DE DO. X. Een Oceaan-tocht in voorbereiding? De groote Duitsche vliegboot Do. X zal heden bij gunstig weer een korte proef vlucht maken, ten einde de nieuw inge bouwde twaalf watcrgekoelde 600 P.K. Curtiss-motoren te probeeren. In den loop van deze week zullen dan nog ver schillende andere proefvluchten gemaakt worden, waarna verschillende vluchten ondernomen worden uaar Berlijn en naar de Oostzeekust, en vervolgens naar Zwit serland, naar de Middellandsche Zee en waarschijnlijk ook naar Nederland. Ver moedelijk nog in den loop van dit jaar zou men, naar verluidt, willen trachten met de Do. X een vlucht uaar Amerika te maken, wanneer de weersgesteldheid daar toe gunstig is. R. 100 NIET GESCHIKT VOOR OCEAAN-DIENST. Oordeel der officieren. Het luchtschip R- 100, dat thans te Montreal aan den landingsmast is ge meerd, is nagezien. Het ministerie van Luchtvaart meldt, dat in den bouw van het luchtschip geenerlei defect of fout is aangetroffen, doch dat aan de onderzijde van do horizontael vin het omhulsel over een tamelijk groote lengte is gescheurd. Materiaal voor de reparatie is aanwezig. Waarschijnlijk zullen boven Canada geen groote tochten worden gemaakt. In ieder geval zal de tocht naar Ottawa, die tbgen i 5 Augustus was bepaald, uitgesteld moeten j worden. De offiéieren en bemanning van het luchtschi-p werden Zaterdag te Montreal of ficieel verwelkomd. Zij hebben talrijke te- I legrafische en andere gelukwensehen ont vangen. Commandant Colmorc wenscht echter niet, dat aan den tocht- overdreven beteekenis wordt- gehecht. Naar zijn oor deel heeft tocht slechts de doeltreffend heid aangetoond van een luchtschip met stompen voorsteven en dikken romp, doch alle officieren zijn het er over eens, dat het luchtschip niet- beantwoordt aan de eisehen voor een bevredigenden en gcre- gelden dienst over den Atlantischen Oce aan. Sir Dennisstoun Burney, in wiens fa brieken het luchtschip werd gebouwd, is van meening, dat een luchtschip, tweemaal zoo groot als de R. 100 en in staat, S3 mijl per uur af te leggen, voor dezen dienst Geven Hirth en Weller Hun vlucht op? Uit- Reykjavik wordt- gemeld, dat de vliegers Hirth en Weller. die in etappes naar Amerika willen vliegen, en op IJs land zijn aangekomen, vreezen, dat hun tocht zal mislukken. De speciale brand stof, dio zij voor hun kleine vliegtuig noo- dig hebben, is tot dusver niet uit Kopen hagen aangekomen. Weller is van plan den tocht, op te geven en per schip naar Duitschland terug te keeren, indien de brandstof niet binnen enkele dagen aan komt. Indien hij de benzine alsnog tijdig ontvangt, zal hij de vlucht voortzetten via Zuid-Groenland en Labrador. Hij zal al leen bij gunstig weer starten, daar de machine slechts voor 16 uur vliegen brand stof kan meevoeren. „N. v. d. D." TRIEST EINDE VAN EEN „WERELDVLUCHT". Vliegtuig bij Harbour Grace neergestort. Het vliegtuig „City of New York", dat bij zijn voorgenomen vlucht om de wereld te Harbour Grace een tusschenlanding had verricht, is gisterochtend vroeg bij de poging om verder te vliegen (naar Ier land) vernietigd. Het toestel startte in het donker, bij kunstlicht, met groote snel heid. Doordat het onderstuk van het vlieg tuig brak, geraakte het in een groep hoo rnen, waarbij het totaal werd vernield. De vliegers, John Henry Mears en Henry Brown, bleven ongedeerd. DE VOORSTELLEN VAN B. EN W. II. Wij hebben Zaterdag de hoofd-strekking van de voorstellen van B. en W. medegedeeld. Hier volgen nog eenige bijzonderheden over de voorgestelde Straatbelasting en de Gemeentefondsbelasting. STRAATBELASTING. In de Gemeentewet worden de zakelijke be lastingen op den voorgrond geplaatst. Dit was reeds onder de thans nog geldende bepalingen het geval, doch ingaande 1 Januari 1931 is aan deze heffingen een nog belangrijker plaats in het gemeentelijk belastingstelsel toegedacht. Een van de beginselen der wet op de finan- cieele verhouding is n.l., dat meer dan tot dus ver de vaste outillage der gemeenten als bron van eigen inkomsten wordt vooropgesteld en dat de opcenten op de Gemeentefondsbelasting n et dan in geval van noodzaak tot hun uiterste grens worden opgevoerd. Wanneer men zich niet aan een bepaalde gemeente gebonden acht, kan men, indien de gemeente een groot deel van zijn inkomsten uit belastingen naar het inkomen verkrijgt, zich daaraan dikwijls gemakkelijk onttrekken, hetgeen met zakelijke belastingen niet zoo zeer het geval is, omdat deze meer verband hou den met de plaatselijke omstandigheden. Wordt in een gemeente een betrekkelijk hcog bedrag aan belastingen naar het inkomen ge heven, dan heeft vertrek van ingezetenen met groote inkomens naar elders verzwaring van belastingdruk voor de blijvende ingezetenen tot gevolg niet in het minst voor de nering doenden, die de gevolgen van dat vertrek on dervinden, niet alleen in verzwaring van las ten, doch ook in het gemis van goede afnemers Hooge belastingen naar het inkomen en. in mindere mate, naar de vertering, zijn voorts een belemmering voor vestiging van nieuwe ingezetenen. Zij, die vrijheid hebben zich te vestigen naar hun eigen keuze informeeren wel degelijk naar de op te brengen belastin gen. Ook na het in werking treden der nieuwe helasting-bepalingen zal, bij vergelijking van den belastingdruk van verschillende gemeen ten, wel voornamelijk worden gezien naar de geheven opcenten op de Gemeentefondsbeias- ting en de Vermogensbelasting en naar de ta rieven van de Personeele belasting. Vele ondernemingen en inrichtingen veroor zaken aan de gemeente niet onbelangrijke kosten, terwijl de winsten, in onderscheidene zaken hier gemaakt, voor een groot deel ten goede komen aan elders wonende deelgenooten c-f firmanten. Eenigszins worden die winsten ten behoeve van de gemeente belast door de heffing van opcenten op de dividend- en tan tièmebelasting en de personeele belasting voor kantoren en winkels. De opcenten op de divi dend- en tantièmebelasting worden echter al leen geheven van de naamlooze venonotschap- pen, enz., voor zoover die in de gemeente ge vestigd zijn (indien een N.V. elders zetelt, komt de gemeente slechts in aanmerking als er meer dan 10 personen geregeld in het be drijf werkzaam zijn) de personeele belasting voor kantoren en winkels beteekent voorts niet veel. Niet alleen is heffing van eene straatbelas ting noodzakelijk, doch daarnaast bestaan er vele andere redenen om die belasting in te voeren. De ten laste van de gemeente komende kos ten voor aanleg en onderhoud van wegen, voor hunne verlichting en voor afvoer van water en vuil zijn in de laatste jaren belangrijk geste gen en in de Memorie van Antwoord begroo ting 1930 is reeds medegedeeld, dat het hoofdstuk Openbare Werken in de naaste verdere toekomst wegens rente en aflossing nog aanzienlijk zal worden verzwaard en dat de meerdere jaarlijksche uitgaven op verre na niet door een gelijke toeneming van andere inkomsten dan belastingen zullen kunnen wor den gedekt. Vooral verbetering van bestratin gen, die binnenkort aan de orde moeten ko men en asphalteering van de hoofdstraten, welke ook op het programma staat, zullen veel uitgaven vergen; de centrale rioleering zal voorts tonnen gouds kosten. Een straat belasting is dan ook niet onbillijk en past zich aan bij de economische werken, die de gemeente verricht en die, hoewel ze ook van algemeen belang zijn, in het bijzonder ten goede komen aan de eigenaars van gebouwen en bedrijven. Wanneer Leiden nu een niet te hooge straatbelasting invoert, doet de ge meente nog slechts een bescheiden stap in de richting van zakelijke belastingen cn blijft zij op dit punt nog achter bij het stelsel, dat reeds onder de tegenwoordige wetgeving in vele gemeenten, waaronder de grootste, is in gevoerd, en zeer zeker na 1930 meer en meer toepassing zal vinden. Een matige heffing op gebouwde eigendom men zal niet zwaar drukken. De grondbelas ting (hoofdsom opcenten) bedraagt voor het gebouwd rond 380.000.a 390.000. Het percentage, dal van de belastbare op brengst, aangewezen in de kadastrale leggcis, wordt geheven, bedraagt in hoofdsom 4.86. Op de hoofdsom worden 20 opcenten ten behoeve van het Leeningsfonds 1914 geheven, eveneens 20 ten behoeve van de Provincie en 80 ten be hoeve van de gemeente. Met de 120 opcenten bedraagt het geheven percentage dus 10,692. Bij een algemeen percentage van 6 zal de op brengst van eene straatbelasting ruim 210.000.zijn, hetgeen voor de gemeente lijke huishouding een niet onbelangrijk be drag is, dat niet alleen van de ingezetenen, doch ook van buiten de gemeente wonenden, die belang hebben bij de gemeentelijke be moeiingen aan straten, enz,, wordt geheven. Tegen een uniform tarief kunnen evenwel ge gronde bezwaren worden aangevoerd. Een de gressief tarief, dat geen verband behoort le houden met de belastbare opbrengst, opper vlakte, e.d., doch met de kosten welke de ge meente maakt ten behoeve van de wegen, waaraan de gebouwde eigendommen zijn ge legen, is daarom aan te bevelen. Een heffings percentage van 6 achten wij gewenscht. Dit percentage dient te worden geheven van de eigendommen, welke gelegen zijn aan wegen, die door de gemeente worden onderhouden en verlicht en waarvan de gemeente voor afvoer van water en vuil zorg draagt. Indien de ge meente slechts twee van die voorzieningen voor hare rekening heeft, is het billijk een la ger percentage te heffen en kan worden vol staan met heffing van 4 van de belastbare opbrengst komen geen of slechts één van de drie bedoelde voorzieningen voor rekening van de gemeente, dan zouden wij het te heffen percentage op 2 willen stellen. In verschillende gemeenten wordt het te heffen percentage wegens eigendommen, ge'e- gen aan geasphalteerde wegen, iets hooger ge steld. Thans is dit voor Leiden nog niet van belang. Wanneer' evenwel tot asphalteering wordt overgegaan, kan zulks nader worden overwogen. De ongebouwde eigendommen zouden wij niet in de heffing willen betrekken, omdat de opbrengst daardoor niet in beduidende mate zou worden verhoogd en zulks veel adminis tratie en practische bezwaren zou meebrengen. Bij een regeling van de straatbelasting als bovenbedoeld, kan, rekening houdende met de toename van gebouwde eigendommen, de op brengst worden geschat op rond 200.000. GEMEENTEFONDSBELASTING. Ingevolge het bepaalde bij art. 14 van de Wet op de Financieele verhouding, moet bij ge meenteverordening worden bepaald, in welke van de 3 klassen, bedoeld in dat artikel, de gemeente wordt gerangschikt. De opbrengst van de Gemeenlefondsbelasting wordt, na vermindering wegens kwade posten, voor Leiden geschat op 652.000.welk be drag ten goede komt aan het in te stellen gemeentefonds, waaruit de Rijksuilkecringen aan dc gemeenten zullen worden gedaan. Bij indecling van de gemeente in dc tweede of derde klasse is de belasting hooger dan bij indceling in de eerste klasse, De meerdere opbrengst wordt rechtstreeks aan de gemeente uitgekeerd. Voor Leiden zou de Gemeenle fondsbelasting bij plaatsing in de tweede klas se 45.000.en bij plaatsing in de derde klasse ruim 90.000.meer opbrengen dan bij rangschikking in de eerste klasse. Het komt ons echter niet gewenscht voor, dat gebruik wordt gemaakt van de bevoegd heid om de gemeente te plaatsen in de 2e of 3e klasse. De Gemeenlefondsbelasting, vermeerderd met de daarop te heffen opcenten, neemt voor een groot gedeelte dc plaats in van de tot dus ver geheven plaatselijke inkomstenbelasting. Te Leiden vangt bij de laatste de belasting plicht voor ongehuwden aan hij een inkomen van 700.en voor gehuwden zonder kin deren bij een inkomen van 900.Bij rang schikking in de eerste klasse begint voor de Gemeen tefondsbclasting de belastingplicht voor ongehuwden eveneens bij een inkomen van 700.en voor gehuwden zonder kinde ren bij een inkomen van 800.Dit is dus voor gehuwden zonder kinderen iets ongun stiger. Bij rangschikking in de tweede klasse vangt de belastingplicht respectievelijk aan bi| een inkomen van 600.— cn 700.en bij rangschikking in dc derde klasse bij 500.— en 600.Rangschikking in de tweede of derde klasse in plaats van in de eerste klasse zou dus minder gegoede ingezetenen, die nu geen gemeentelijke inkomstenbelasting betalen, ic de heffing van de Gemeentefondsbelasting betrekken. In de gemeenten der 2e klasse bedraagt de belasting voor de lagere inkomens 2.meer en voor de hoogste inkomens 6.meer dan in de eerste klasse. Plaatsing in de tweede klasse verzwaart de belasting bij een belast bare som van 800.met 200 bij een be lastbare som van ƒ850.met 100%, bij een belastbare som van 900, met 66-/., en bi' een belastbare som van 10.000.niet slechts ls/3 Voor gemeenten der derde klas se is het verschil nog veel grooter (400 bij 800.— en 3*/a bij 10.000.—). Vernhts heffing van opcenten de hoofdsom van dc Ge meenlefondsbelasting ten hoogste met 80 (in bijzondere gevallen met 100 1'.',) kan vcr- hoogen, is hel duidelijk, dat plaatsing in een numeriek hoogere klasse voor de minder ge goeden ongunstiger is dan verkrijging van in komsten door heffing van opcenten. De regeling van den kinderaftrek is bij de Gemeentefondsbelasling gunstiger dan bij de thans geheven plaatselijke inkomstenbelasting. Bij de laatste beperkt zich de aftrek tot kin deren beneden den leeftijd van 16 jaar en bij dc Gemeentefondsbelasling worden voor kin deraftrek in aanmerking genomen de kinderen let 21 jaar. Ook dc bedragen van den aftrek ?ijn behoudens enkele uitzonderingen, bij de Gemeenlefondsbelasting gunstiger. Indien Leiden wordt gerangschikt in de eerste klasse, dan beteekent dit over het ge heel een verminderden druk voor de minder draagkrachtige ingezetenen. Een aantal inge zetenen, die wel in de gemeentelijke inkom- slenbelasting bijdragen,, zullen zelfs in het ge heel geen Gemeenlefondsbelasting verschul digd zijn. Heffing van opcenten. Artikel 243 (nieuw), eerste lid, van de Ge meentewet bepaalt, dat dc opcenten op de Geraeentcfondsbclasting op alle aanslagen tot een gelijk getal moeten worden geheven. Het tweede lid van dat artikel bepaalt, dat het in afwijking van dezen regel geoorloofd is, het tarief op zoodanigen voet in te richten, dat een geleidelijk stijgend getal opcenten wordt geheven bij toeneming van de belast bare som. In beide gevallen mogen echter niet neer dan 80 opcenten worden geheven, die alleen bij niet-progressieve heffing onder be paalde voorwaarden tot ten hoogste 100 op centen mogen worden opgevoerd. Progressieve regeling van opcenten brengt dus tevens een beperking in het te heffen bedrag mede. Bovendien is de Gemeentefondsbelasling reeds progressief geregeld. Daarbij komt, dat het gemiddeld inkomen van de aangeslagene» le Leiden niet hoog is. Een progressieve heffing zou dan ook niet zoodanig kunnen worden ge regeld, dat de minder draagkrachtiog ingeze tenen daardoor in beduidende mate zouden worden ontlast, terwijl daarentegen de weinige hoogere inkomens veel zwaarder zouden moe ten worden getroffen. Worden de opcenten progressief geheven, dan moet, indien tot belastingverhooging wordt overgegaan, alsmede bij verlaging van het to taal belastbaar inkomen of bij mogelijke tegen vallers, de belasting hoofdzakelijk voor de minder draagkrachtigen worden verzwaard, omdat van de hoogere inkomens reeds hel bij de wet toegestane maximum-getal opcenten geheel of bijna geheel wordt geheven. Moet it nu bepaald krokodillenleer hebben? Kalfsleer is veel mooier.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 7