MAANDAG 4 AUGUSTUS 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 STADSNIEUWS PLECHTIGE INSTALLATIE VAN PASTOOR J. C. VIJVERBERG. Gisteren heeft de hoogeerwaarde deken van Leiden, A. H. J. M. Homulle, den nieuwen pastoor der St. Josephparochie, den zeereerw. heer J. C. Vijverberg, plechtig als zoodanig ge- installeerd. De plechtigheid had om kwart voor negen vóór de Hoogmis plaats. Op het altaar staande, las de hoogeerw. deken den benoemingsbrief voor, waarna door het koor het Veni Creator werd gezongen. Nadat vervolgens de nieuwe herder gehoor zaamheid aan het kerkelijk gezag had beloofd en dit met den eed op het Evangelieboek had bevestigd, overhandigde de deken hem de sleutels der kerk, het missaal, de kelk en de priesterlijke gewaden, waarna hij op den kan sel, bij biechtstoel en doopvont in de verschil lende ambten zijner priesterlijke werkzaamheid werd bevestigd. Tenslotte werd de nieuwe herder, staande bij de Sacristie, in 't bezit gesteld van de rech ten der kerk van St. Joseph. Hierna droeg de in zijn ambt bevestigde her der voor 't eerst de Hoogmis voor zijn nieuwe parochianen op. Onder de H. Mis hield de hoogeerwaarde deken een toespraak tot de geloovigen. Toen, aldus de hoogeerw. deken, de mare door deze stad ging, dat de pastoor van St. Joseph verplaatst was, was er droefheid in deze parochie, droefheid ook bij hem zelf. De Ker kelijke Overheid wilde hem beloonen voor de moeiten en zorgen, voor de slapelooze nach ten, door hem te geven een leven zonder gelde lijke zorgen, terwijl hij toch zou kunnen wer ken met volle kracht. En toch bedroefde het hem, omdat hij te veel zag naar wat hij ging verlaten, zonder te zien naar wat hem wachtte. Begrijpelijk! Want hij ging verlaten het kind zijner zorgen, zijn kerk, een der schoonste van ons bisdom. Hij voelde de smart van scheiden en er was treurnis in zijn hart. Velen ook zijner parochianen treurden omdat zij zagen heengaan een goed vriend, een vader, hun pastoor, die zoo lange jaren bij hen was geweest. Maar de overheid zond een nieuwen priester, die nu in uw midden is, en die u .zal leiden met dezelfde liefde en dezelfde kracht, blijde aanvaardend alle zorgen, omdat God hem geroepen heeft. De hoogeerw. deken wenschte dan de pa rochie geluk met de keuze van dezen ziele- herder, wiens vruchtbaar priesterleven spr. langen tijd van nabij mocht gadeslaan. Steeds wist hij aller liefde tot zich te trek ken. Deze nieuwe herder vraagt van u de lief de van uw hart, zooals ook anderen hem die steeds gaven; hij vraagt van u ook het offer van uw geld voor dezen tempel om de zorgen te verlichten. Vooral echter vraagt hij de liefde, die zich uit in het gebed, dat hem steunen moet in zijn werk. Zoo zal hij dan zeker vele jaren zegenrijk onder u kunnen arbeiden. Hierna werd door den pastoor het H. Mis offer voortgezet, waarmee tevens deze plech tigheid een einde nam. Ver. voor Volkstuinen. Zaterdagmiddag om half vijf hield de Ver- eeniging voor Volkstuinen „Ons genoegen" op haar tuinen aan de Driftstraat haar eerste pro- pagandamiddag van dit seizoen. Bij de aan- zigen waren, behalve enkele gemeenteraads leden, ook de wethouders, de heeren J. Splin ter en T. Goslinga. Deze propagandamiddag werd opgeluisterd door muziek van het Leidsch Politiemuziek- gezelschap. Geopend werd door den 2den voorzitter, den heer J. van Weizen, die alien, in 't bijzonder het Gemeentebestuur, welkom heette. Spr. ging in korte trekken na wat er in korten tijd hier bereikt was; hoe hier de grond van een wildernis tot mooie tuinen waren herscha pen; waarbij hij tevens dank bracht aan den technisch adviseur, den heer Jonker, opzichter der plantsoenen, voor diens waardevolle ad viezen. Het moeten worden, aldus spreker, up to date volkstuinen en daarom hoopte spreker dat de leden zoo noodig hiervoor financieelen steun zouden geven. Hierna werden de tuinen in oogenschouw genomen en werden ververschingen rondge diend. Tenslotte had onder de leden een verloting plaats van huishoudelijke artikelen, tu'.n- bouwgereedschappen e.d. R. K. Reidansclub „Utile Dulci". De leden dezer club worden dringend verzocht, hedenavond (Maandag) ter repe titie te komen in dc Romanuszaal aan de Zooals onzen lezers bekend, zal het morgen 125 jaar zijn geleden, dat de firma- Jan Zuurdeeg en Z11. werd opgericht. Ten kantore Oude Singel 174 zullen tusschen 3 en 5 uur, zij, die wenschen blijk van hunne sympathie te geven, daarvoor in de gelegenheid worden gesteld. N.V. Stoomgistfabriek en Distilleerderij „De Valk", v.h. T. H. Ritman en Co. In de dezer dagen gehouden vergadering van aandeelhouders van bovengenoemde vennootschap vroeg de heer J. A. Ritman, die reeds sedert geruimen tijd den wensch te kennen had gegeven zich uit zaken te willen terugtrekken, per 1 September a.s. ontslag als directeur, welk ontslag hem op de meest- eervolle wijze werd verleend. De heer Ritman verklaarde zich desge vraagd bereid als commissaris der ven nootschap te willen optreden, welk door de aandeelhouders ten zeerste werd ge- wardeerd, omdat op deze wijze de vennoot schap nog vele malen van de adviezen van den heer Ritman zal kunnen profiteeren. Als nieuwe directeur werd met ingang van denzelfden datum benoemd de heer W. J. van der Heijden, alhier en als ad junct-directeur de heer T: H. Ritman, zoon van den oud-directeur. Ten slotte werd nog benoemd als com missaris de heer D, van Eek alhier. UIT DE OMGEVING HILLEGOM. Eerste plechtige Heilige Mis. Het was Zondag weer groot feest in de St. Martinus-parochie, doordat de Zoon van de familie Verheugd, die wij, doordat zij voor eenigen tijd hun intrek hebben ge nomen in Huize St. Joseph, de eer hebben onze parochianen te noemen, zijn eerste plechtige Heilige Mis in de parochiekerk opdroeg. Pater Chr. Jean Verheugd van dc Con gregatie der H.'Familie, die op 27 Jiili '30 in de kloosterkapel St. Johan Bergmans te Oudenbosch, door Mgr. P. Hopmans, tot het H. Priesterschap was gewijd, besteeg Zondagmorgen te 10 uur het rijk versierde hoogaltaar van de St. Martinuskerk, om zijn eerste plechtig dankoffer aan god op te dragen. De neomist werd daarbij geassisteerd door den Z.Eerw. Heer Pastoor Jos. Wes ter, uit Amerika als presb. ass. door kape laan C. Verheugd uit den Helder, broeder van den Neomist, als diaken, en de eerw. heer S. Staats, toekomstig Priesterzoon van de parochie, als Subdiaken. (Dc derde zoon van do familie Verheugd kon bij deze plechtigheid niet tegenwoordig zijn door zijn verblijf in Amerika). In het priesterkoor hadden plaats ge nomen de zeereerw. heer Jos. J. M. Krook, pastoor der parochie, de weleerw. heeren D. Schoenmaker en .T. Verhaar, kapelaans der parochie, pater J. van der Linden uit Tilburg en de hoogeerw. heer Ebbinkhui- sen, oud-regent van Hageveld, thans in Huize St. Joseph, alhier. Na het evangelie besteeg kapelaan C. Verheugd van den Helder, brodcr van den neomist, den kansel om de feestpredikatie te houden. Z.Eerw. had hierbij tot tekst gekozen „de Heer heeft het gezworen, het zal Hem niet berouwen, Gij zïjt priester in eeuwigheid." In duidelijke bewoordin gen zette spreker uiteen wat de priester is tusschen hemel en aarde. Een zeer treffend oogenblik was het, toen de ouders en familieleden uit de hand van hun derden zoon en broeder de H. Communie ontvingen Na het H. Misoffer paf de neomist den zegen met het Allerheiligste, terwijl ver volgens het zangkoor onder de uitstekende leiding van don directeur, den heer liede- ker. de vierstemmige Priestercantate van S. W. Franken, met mannen- en jongens stemmen uitvoerde. Des middags werd receptie gehouden is een der vertrekken van het St. Gerardus Majella-pat-ronaat, waarvan een druk ge bruik gemaakt werd. De dag sloot met een plechtig Lof, gece lebreerd door den neomist met assistentie. Personalia. De heer M. J. v. d. Mey is door de Arrondissementsrechtbank te Haarlem beëedigd als Makelaar in levend en geslacht vee. DE ZESDE SOCIALE STUDIEWEEK Algemeen onderwerp: Leekenapostolaat (Van onzen Correspondent). ROLDUC, 3 Augustus. De Rolducsche weken trekken als een magneet steeds sterker. Er moest daar om worden voorkomen, dat to velen zouden ingaan op de gastvrijheid van de oude abdij- stichting. Dus werd er gerantsoeneerd. Maar in de geheel gevulde Aula viel dit uit de meer dan 400 deelnemers niet waar te nemen. De collega's van de pers waren zelfs in grooter getal opgekomen, en met de autoriteiten was het niet anders. Bij dc opening waren er buiten de lesgevers reeds: minister Ruys, oud-minister Bon- gaerts,_ kerkelijke en wereldlijke leiders op velerlei gebied, de directeur van Roldtic, de burgemeester van Iverkrade, en het Duitsche Rijksdaglid Joos. De opening. „Nummer één", kondigde dr. Poels aan met forschen hamerslag. Daar klonk het „Aan U, o Koning der Eeuwen"; en dr. Schiphorst, de trouwe pianist van voorgaande keeren, zat ook nu weer trouw op zijn post. Het openingswoord van dr. Poels was een hartelijke dank aan Rolduc en de les gevers. Maar verder klonk een ernstige les op. De doctor wees op het teveel van alles eenerzijds, op het tekort anderzijds, met dit laatste voornamelijk bedoelende de mil- lioenen „Heimats-, Besitz- en Arbeits- losen". Er moet georganiseerd leekenapostolaat zijn, aldus cle voorzitter, om weg te ko men uit de wantoestanden op velerlei ge bied. De onderwerpen der acht lessen zou den wel in staat zijn, dat leekenapostolaat nog eens uitdrukkelijk te beschouwen. Over het welslagen van deze zesde Stu dieweek had di*. Poels geen zorg: ,.ze slaagt van zelf!" De Rolducsche weken gaan nu eenmaal met welslagen gepaard. Nog meer had de voorzitter op zijn hart; maar in de korte samenvatting der lessen zal het genoegzaam tot uiting ko men. Leekenapostolaat op Kerke lijk terrein. De eerste lesgever was prof. dr. Se'o. Tromp S.J., sinds korten tijd te Rome, wiens wijze woorden van de vorige „week" nog diep in het geheugen liggen. Het doel zijner les was, het leekenaposto laat te belichten volgens de uitspraken der laatste Pausen, met name Pius XI. Leekenapostolaat is als volgt te defi- nieeren: dc deelname van de leeken aan het apostolaat van de hiërarchie, tot uit breiding van het Rijk van Christus. De spreker toonde dan aan, dat het lee kenapostolaat noodzakelijk volgt uit het wezen van het Katholicisme. Eenerzijds is het leekenapostolaat de individueele bele ving van het Christendom door gebed, woord en daad, voorbeeld en offerende be langstelling anderzijds is het, als eigen organisme, organisch ingebouwd in het groote organisme der Kerk. De leer van Pius XI over het organisch leekenapostolaat is: de leiding der hiër archie, de inbouw in de hiërarchie niet in de theoretische, maar in de praktische orde. Er zij organisatie volgens leeftijd, rang en stand, er kome vorming van kern troepen anders gerangschikt: jeugd organisatie, organisatio van volwassenen, keurtroepsvorming en centrale leiding. Na aldus het religieuse-, en het leeken apostolaat te hebben bezien, kwam dr. Tromp tot den directen arbeid van hen, die als Christenen toonen, een anderen Christus te zijn, die de liefde ten volle beoefenen. Willen we de wereld hervormen, dan moeten we beginnen met zelfheiliging, b.v. in gesloten retraite. Verder is er: jeugd- vorming, gehoorzaamheid aan de Bisschop pen. Gaat deze laatste wankelen, dan zijn we geen goed deel meer in Gods Kerk. Als gebruikelijk, was er ook in deze studieweek gelegenheid' tob vragen stel len. En_ even. gebruikelijk is het, dat de krant zich hier buiten houdt. In de oude Rolducsche kerk werd nu een plechtig Lof gecelebreerd, .waaronder predicatie van pater dr. J. Vester C. M. te Rumpen. -Naar aanleiding van den tekst „adveniat reguum tuum ons toe- kome Uw rijk", legde de redenaar uit, dat we steeds moeten bidden, opdat Gods rijk voor allen moge komen. Na te hebben ver klaard, wat we met het gebed bereiken, besloot zijneerw. met den wenk, hoe wc moeten bidden. Na- liet souper werd zoo'n echt aange name Limburgsche praatavond gehouden, waar menig pakkend woord wercl gespro ken zeker niet door de minsten onder de deelnemers. Hier werden waarheden gezegd nu niet in strenge taal, maar soms in zeer humoristischen trant. Ze zul len haar uitwerking zeker niet missen. Hiermede was de eerste dag ten einde. Hoog bezoek. De N.V. A. C. van der ♦Schoot ontving Vrijdag bezoek van den ex-keizer van Duitschland. Deze was ver gezeld van zijn gdmalin, zijn zoon Prins Oscar van Pruisen met echtgenoote en kin deren, alsmede gevolg. Het gezelschap kwam met 6 auto's te 11 uur. De kantoren en pakplaatsen werden bezichtigd, waarna volgden de kweekerijen van vaste planten aan de Meerstraat. De gasten werden ont vangen en rondgeleid door den heer A. C. van der Schoot Jr., een der directeuren der N.V. Het gezelschap toonde zich zeer dank baar voor de ontvangst en vond het be zichtigde bizonder interessant. De Hol- landsche en Duitsche vlaggen wapperden van de gebouwen aan de Van den Endelaan. Te 1 uur vertrokken de kooge gasten. De Hillegommerbrug. De werkzaam heden aan deze brug vorderen thans flink. De ijzeren balken zijn geplaatst en met het maken der eerste helft van het bo vendek wordt e'cn aanvang' gemaakt. Juist op den vastges telden datum van 2 Augus tus kon de afdamming verwijderd worden en kwam de doorvaart vrij. Dit was van het grootste balang, daar heb varen der bollenkisten begint. Zwemspcrt. Heb gemeente-diploma voor geoefend zwemmer werd behaald dooi den heer C. Velthuys, B. H. Terlouw, W. Warmerdam, P. J. Kwast en J. W. Rus man, Dat voor zeer geoefend zwemmer werd behaald dcor de heeren P. H. W. Velthuys en L. F. Kraay. HOOGMADE. Personalia. Voor het examen Nuttige Handwerken is geslaagd Mej. A. J. C. M. Raak. ZOETERMEER—ZEGWAART. INSTALLATIE VAN DEN NIEUWEN PASTOOR. Moest pastoor verleden Vrijdag in zijn nieuwe parochie arriveeren, de eigenlijke installatie of kerkelijke inbezitstelling zou eerst geschieden op Zondag d.a.v. vóór de Hoogmis. Voorafgegaan door een zestigtal bruidjes, ieder met een schitterend bloem stuk in de hand, werd de pastoor, gevolgd door den hoogeerw. deken Jansen, die in naam van den bisschop de plechtigheid zou verrichten, vanaf de pastorie door de kerk geleid, terwijl alle parochianen op -treffende wijze een welkomstlied zongen. Aan het altaar gekomen, las de hoogeerw. deken eerst den l>enoemingsbrief voor. Daarna werd: het Allerheiligste uitgesteld terwijl het zangkoor op voortreffelijke wijze de vierstemmige „Veni Creator" van Vranken ten gehoore gaf. Volgens Kerke lijk voorschrift legde de nieuwe pastoor aan de trappen van het altaar de gebrui kelijke eed af van gehoorzaamheid aan den bisschop en beloofde hij zijn parochie getrouwelijk te zullen dienen. Toen zulks beloofd en beëedigd was, kon de deken hem veilig de sleutels overreiken der kerk, waardoor de parochie in het bezit werd gesteld van den nieuwen pastoor. Tot teeken daarvan werden aan dezen het Missaal, de kelk en de gewaden over gereikt, welke gebruikt worden bij den H. Dienst. Achtereenvolgens Averd de pas toor geleid naar preekstoel, biechtstoel, doopvont en sacristie, welke \oortaan door hem gebruikt zullen worden bij dc uitoefening van zijn heilig ambt. Tot bekrachtiging der installatie werd het kruisteeken gemaakt over den nieuwen pastoor en tot sluiting der plechtigheid VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Toenemende spanning tusschen Turkije en Perzië. Nieuwe botsingen met de politie te Bombay. Loonsverlaging in Amerika. Aardbeving bij de Kaspische Zee. Twee steden verwoest; vijfhonderd dooden. (Buitenl. Berichten, 3de blad). BINNENLAND. Gisteren heeft over een gedeelte van ons land een cycloon gewoed. Groote scha de te Voorne. (Gem. Berichten, 3e blad). Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den, gezien het verzoek van: a. de firma Dros en Tieleman om ver gunning tot het oprichten van een zeep fabriek op het perceel Zoeterwoudsche wee No. 3; b. de firma Backer en Co. om vergun ning tot het oprichten A^ï^een caramelf fabriek in de perceelCTi jCaeciliastraa, Nos. 59 en Turfmarkt 8, gelet op de artikelen 6j wet, geven kennis aagi genoemde verzoeken de Secretarie dezer gernqi gelegd zijn, alsmede dat.,-órf Zaterdacp den 16 Augustus e.k. des yoorjhiddags iM half elf ure in heb perceel' Brepstraat 1® (Bu reau van G emeente av c rtëbn) geldfenheid zal Avorden gegeven om/ bezwarejF tegen deze verzoeken in te h/engen. Burgemeester en Wethouders den brengen éer algemeene keprf^T dat door hen vergunning is ^^ïeend aan: a. J. Kleine en rechtveidarifgenden lot het uitbreiden van de faj^lek van matrassen, bedden en bedA-lc^leên in heb perceel Sta tionsweg No. 1b. The Texas Company en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een ondergrondschc bewaarplaats voor benzine in het perceel Rijnsburgersingel No. 39, met aftapinriehting vóór dat per ceel. Agenda Maandag R. K. Reidansclub „Utile Dulci", S.30 uur, repetitie Mare. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken Avordt van Maandag 4 tot en met Zondag 10 Aug. a.s., Avaargeno- men door de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35, telef. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, telf. 1313. hield de deken een korte toespraak tot de geloovigen, Avaarin hij de beteekenis uiteenzette der plechtigheden, en bij de gelukwenschen voegde hij de vurige ver maningen om in hun pastoor te blijven zien, niet een mensch met menschelijke gebreken, maar om in hem te blijA'en zien Avat hij feitelijk is, den plaatsbekleeder van God. Na de H Mis, die er op volgde en die op zeer verdienstelijke wijze Averd opge luisterd door het zangkoor, trok de pas toor door de lange rij bruidjes naar de pastorie en moest aan het einde der plech tigheden een foto van den pastoor temid den der bruidjes, de feestelijkheden ver eeuw,sen. NOORDWiJK. Loterij Huisvesting Comité. De verlo ting uitgeschreA*en door het R. K. Huis vesting-Comité, waarvan de hoofdprijs aa*as een reis naar- de Passiespelen te Obevam- mergau, heeft Vrijdag haar trekkingslijsten uitgegeven, Avaaruit blijkt dat de hoofd prijs ge\*allen op no. 1303, hetAvelk alhier verkocht is geworden bij den lieer S. Zwet sloot. Den gelukkige winnaar proficiat! ZATERDAGMID DAG werd het laatste deel van den nieuAven ver keersweg van Amsterdam me; het Gooi ge opend. - Mejuffr. A. C. van Voorst Vader, dochter van den hoofd ingenieur van Rijkswaterstaat, knipt het lint door, en. opent den nieuwen weg ZATERDAGNACHT brak in Hotel des Indes te Den Haag brancl uit. Dc Aderde verdieping brandde geheel uit. De Haagsohe hoofd-commissaris en de commandant Besselink waren tijdens •het 'blusschingswerk op het terrein aanwezig

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2