21ste Jaargang MAANDAG 4 AUGUSTUS 1930 No. 6660 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND 3)e DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 oent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen V Verhaal over een Zweedschen melkboer Wij drukken hier af een bericht uit Stockholm van het H. N. d.d. 31 Juli: Een Zweedsclie melkboer, E. G. M. Soederberg, heeft dezer dagen een wereldrecord verbeterd, zonder het zelf te weten, door van de Skurubrug, een. hoogte van 34.75 M,, in het daar onder stroomende water te springen. Soederberg is lid van een zwcmclub en had een weddenschap met een vriend aangegaan, dat "lij een sprong zou doen, zonder te weten, dat hij daarmede een wereldrecord zou ver beteren. Hij nam een taxi en reed naar de brug, die een paar jaar ge leden gebouw is en Stockholm met 't Vermdoe-eiland over een diepen in ham van de Oostzee verbindt. Daar deed hij den sprong, terwijl alleen de chauffeur er getuige van was. Afge zien van een paar onbeteekenende kneuzingen aan de boenen, liep hij verder 'geen letsel op en zwom kalm verder. Het vorige wereldrecord op dit gebied staat ten name van Brand- sten, een Zweedsch-Amerikaan, die in 1910 te San Francisco van een hoogte van 91 Engelsche voet (27.75 M.) in het water sprong. Een andere Zweed, Loefvemark, vond te San Francisco den dood, toen hij" van een hoogte van 8o voet (24 M.) in het water sprong. Tien jaar geleden bood een Zweedsehe filmmaatschappij een som van 60.000 kronen voor dengene, die van de Skurubrug in het water durf de te springen, doch er waren geen liefhebbers voor te vinden, daar het algemeen oordeel was, dat een der gelijke sprong onvermijdelijk den dood beteekende. Soederberg heeft ver klaard, dat hij bereid is chn sprong te herhalen, mits hij daarmede een behoorlijk bedrag kan verdienen. Wat 'n beklagenswaardige melkboer! Als hij z'n toer te voren had aange kondigd, zich als springer had laten be kend en beroemd maken, dan was- hij nu over heel de beschaafde wereld gevierd als de 'he!kl van het wereld-record springen, hij was als een triumphater be groet en bejubeld door duizenden. En nu? Boven het hier afgedrukte be richt stond in een der bladen: „Waag halzerij van een Zweedschen melkboer". Nu heet 't waaghalzerij. En anders zou 't als een helden-daad zijn gevierd. 't Is toch mal gésteld met de decadente beschaving! En wij mogen er onszelf heusch wel 'ns rekenschap van geven; anders gaan we er gemakkelijk ook zelf met mee. Applaus en gejuich werkt aanstekelijk, ook zelfs op naturen, die ten onrechte of terecht mee- nen heel nuchter te zijn. Gymnastiek en sport kunnen heel goed zijn daarover gaat 't niet. Maar dat record-slaan in alle moge lijken vormen! Die overdreven vereering van zwemmers, boksers, trappers, renners, fietsers, springers, vliegers, enz.! Duizenden en duizenden ook be schaafde lieden, menschen van „stan ding", en die groot gaan op hun „edu catie"! zijn als dollemannen in hun waardeering voor sporthelden. En voor diezelfde duizenden is gesloten, absoluut gesloten, het levensboek, waarin beschre ven zijn de heerlijke levens van zoo vele geest el ijk-schoone en zedelijk-groote men schen, die God in Zijn goedheid aan de Avereld heeft geschonken. Toeren van nuttelooze waaghalzerij zijn de heldendaden in onze wereld van de cadente beschaving. Misschien is er wel een persoon of on derneming, die er voordeel in ziet, om dien Zweedschen melkboer z'n sprong te laten herhalen. Als deze dan lukt, dan krijgt hij veel geld en veel jubel. Als hij dood neervalt, haalt men de schouders voor hem op enzoekt naar een an dere sensatie! FRANKRIJK BRIAND'S FEDERATIE PLAN De a.s. besprekingen te Genève De „Ere Nouvelle" bericht, dat Briand bij zijn voornemen blijft, om het vraagstuk van de federatieve organisatie van Europa ter sprake te brengen op de September-vergade- rfng van den volkenbond. Hij is voornemens, een memorandum samen te stellen, bevattend alle punten van de ant woorden der verschillende Europeesche regee ringen. Men zal dan, volgens het blad, aan de re geeringen der Europeesche staten verzoeken, ip beraadslaging te treden over de middelen, waardoor het plan van Briand verwezenlijkt zou kunnen worden. RUSLAND HET ZILVERGELD VERDWIJNT Maatregelen van de regeering. De correspondent van de Vossische Zeitung te Moskou seint, dat het metaalgeld daar sinds enkele weken uit het verkeer begint te verdwij nen. Het gebrek aan zilveren munten van 10, 15 en 20 kopeken wordt sterk gevoeld. Deze ontwikkeling heeft de Gepeoe bewogen tot het tieffen van zeer krachtige maatregelen; een groot aantal kassiers en bedienden van coöpe ratieve ondernemingen zijn in hechtenis geno men. In de woningen van enkelen werden be dragen van 300 a 600 roebel in zilveren pas munt in beslag genomen. De meesten zullen worden vervolgd wegens bewuste anti-revolu tionaire daden en wegens het ondernemen van pogingen tot het ondermijnen van het bedrijfs leven. Zoowel de boeren als de bevolking in de steden spaart klein geld in verband met het gevoel van onzekerheid ten aanzien van den papieren roebel. Zijn koers heeft reeds sen disagio tusschen betaling in papier en in kleingeld, veroorzaakt. De regeering hoopt, dat door het bekend worden van de arrestaties en door de proces sen tegen de hamsteraars, die zeer spoedig zullen worden gehouden, het geldverkeer zich weder normaal zal ontwikkelen. VERZET IN RUSLAND TEGEN DE GRAAN- INZAMELINGEN Naar uit Moskou gemeld wordt, hebben de boeren in het district Terek in het Noordelijk deel van den Kaukasus zich tegen de ver plichte afgifte van hun graan aan de staals- aankoops-organisatie te weer gesteld. Zoo heeft een groep van 14 boeren een graanop- slagplaats van den z.g. „collectieven land bouw", waarin het voorheen aan hen toebe- hoorende graan was opgeborgen, in brand ge stoken. Het magazijn werd geheel in de asch gelegd, waarbij acht boeren gewond werden. BRITSCH-INDIE DE VERZETACTIE TEGEN ENGELAND Malaviya en Patel gearresteerd Zaterdagochtend zijn Pandit Malaviya en Vallabhai Patel, de huidige aanvoerders der Indische congresbeweging, benevens vier an dere leiders, veertig vrouwen en zes mannen De arrestatie geschiedde in verband met een betooging ter eere van de nagedachtenis van Tilak, een der eerste leiders van de Indische nationalistische beweging, die in 1920 is over leden. De betooging vond Vrijdagavond plaats, doch de pjoiitie hield den stoet tegen. Daarop gingen 200 volgelingen van Gandhi op den weg zitten, waar zij den geheelen nacht bleven ver toeven. Zaterdagochtend om halfacht gelastte de politie hen uiteen te gaan en toen de mani festanten weigerden aan dit bevel te voldoen, verrichtten de beambten charges op de menig te. Honderd personen werden in het verloop der relletjes gewond, terwijl in totaal 52 be- toogers werden gearresteerd.. Een aantal ge wonden moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. Na de incidenten van Zaterdagochtend heerschte er groote opwinding in de stad. De fabrieksarbeiders, die een dag tevoren door het sluiten van vier fabrieken op straat waren gekomen, hielden optochten en velen hunner maakten in vrachtauto's een luidruchtigen rondrit door de stad. Er braken opnieuw wanordelijkheden uit, toen de gearresteerde leiders voor den presi dent van het Gerechtshof werden gebracht. Een groote menigte had zich voor het Ge rechtshof verzameld; zij werd verscheiden ma len door de politie uiteengedreven. Vele per sonen liepen hierbij verwondingen op. Met uit zondering van Malaviya en Patel weigerden alle beschuldigden op de aanklacht te ant woorden. Malaviya verdedigde zich krachtig, v.aarbij hij trachtte te bewijzen, dat het optre den van de politie dom en ergerlijk was ge weest. Patel protesteerde tegen de toestanden in de politiebureaus. De president van het Hof bood den beklaagden tegen borgstelling vrij lating aan, hetgeen zij echter weigerden. Hier na werden hun vele faciliteiten aangeboden. Zoowel Patel als Malaviya ontvingen in de gevangenis een aantal bezoekers. TURKIJE TURKIJE EN PERZIE Toenemende spanning De spanning tusschen Perzië en Turkije is de laatste dagen weer sterk toegenomen. De Turksche ambassadeur te Teheran is plot seling afgetreden en vervangen door den eigen lijk voor Warschau bestemden huidigen ge zant te Sofia, Hoesrev bei. Terwijl tusschen Perzië en Turkije een scher pe notawisseling plaats vindt, komen steeds nieuwe stammen over de Perzische grens, die door aanvallen in de flank der Turksche troe pen de Koerden op de Ararat steunen. Ook uit Irak komen groepen over de Turksche grens. CHINA DRIEHOEKS-BURGERSTRIJD IN CHINA Nankings kans laag aangeslagen Naar uit Nanking wordt gemeld, hebben de voorloopig nog zwakke regeeringstroepen te Tsjangsja in allerijl hun stellingen versterkt, aangezien zij rekenen op een nieuwen aanval der communisten. Dezen hebben een spoorbrug, 50 K.M. ten Noorden van Hankau, in de lucht laten springen. Tsjang Kai-Sjek heeft twee divisies naar Hankau gezonden ter versterking van het garnizoen. De Britsche kruiser „Cum berland" wordt gereed gehouden om in geval van nood de buitenlanders aan boord te ne- Het garnizoen van Hankau richt in allerijl versterkingen op en is voorbereid op een spce- digen aanval van de roode troepen. Bij hun opmarsch naar Hankau maken de communisten een omtrekkende beweging langs Tsjangsja. De provincie Kiangsi is geheel bezet door communistische troepen. De regeeringstroepen bereiden de ontruiming van Wangtsjang en Kioekiang voor. Door generaal Feng, Wang Tsjing-wei en de andere Noordelijke leiders is een oproep verspreid aan de geheele natie om het roode gevaar te onderdrukken en de regeering Tsjang Kai-Sjek omver te werpen. Uit Tokio wordt gemeld, dat de Japansche regeering heeft besloten, te Nanking te protes teeren tegen de verwoesting van het Japan sche consulaat en van verschillende Japansche eigendommen te Tsjangsja. Te Tokio beoordeelt men de strategische positie der Nanking-regeering ongunstig. Men betwijfelt, of Tsjang Kai-Sjek de moeilijkhe den zal kunnen overwinnen van den Kwangsi- opstand en den strijd tegen het Noorden. INDO-CHINA COMMUNISTISCHE ONLUSTEN IN INDO-CHINA Drie dooden, tien gewonden Is in Frankrijk zelf de „communistendag" nogal kalm verloopen, in Indo-China is de dag volgens een mededeeling van het Fransche mi nisterie van Koloniën, niet zoo rustig voorbij gegaan. In Cochin-China verzamelde zich in de straten van Kang-Long in de provincie Travinh een menigte betoogers, die de burger lijke garde in het nauw bracht. Na driemaal tevergeefs de massa te hebben aangemaand, maakte deze van de wapenen gebruik, waar door drie inlanders werden gedood en tien gewond. Twintig personen werden gearresteerd Te Vinh heeft men een poging gedaan een sta king uit te roepen. In Annam kwam het tot groote betoo'gingen. AMERIKA DE ECONOMISCHE CRISIS IN AMERIKA Loonsverlaging van 20 pet. voor 16.000 arbeiders. Na onderhandelingen, die 4 maanden duur den, is tusschen den bond van arbeiders in de Amerikaansche kousenindustrie en de groote ondernemers een nieuwe tariefovereenkomst gesloten, waarbij de loonen voor 16.000 arbei ders bij 45 toonaangevende ondernemingen met 20 pet. worden verlaagd. In de overeenkomst zijn ook bepalingen op- nomen voor de beslissing van conflicten door een scheidsgerecht en de invoering van een particuliere verzekering tegen de werkloosheid. De nieuwe overeenkomst is tot stand geko men onder den druk van den slechten econo- mischen toestand en de toenemende werkloos heid, waarbij de concurrentie van de niet ge organiseerde arbeiders zich eveneens scherp deed gpvoelen. KOPEREN JUBILE TRANSFORT ARBEIDERSBOND „ST. BONIFACIUS" TE LEIDEN De een zijn dood is een anders brood! Het halve vaderland zit treurend en pruilend achter de beregende ruiten van een of ander buiten-pensionnetje maar voor de feestviering van dc R.K. Trans- portarbcidersbond ter gelegenheid van het koperen jubileum der afdeeling, was het uitgelezen weer. Vergaderen in een zaal tijdens de „hondsdagen" is meestentijds weinig aanlokkelijk, maar op een kille regenachtige Zondagavond is het een ware uitkomst. De tooneelzaal van het St. Antonius-Patronaat liep dan ook vol, en alle beschikbare stoelen moesten wor den aangerukt om de gasten een zit plaats te bezorgen. De toch reeds vriendelijke zaal was ter eere van het jubileum met bloemen hier en daar versierd. En de pianist, dc heer Neuteboom, bracht reeds dadelijk een vroolijke en opgewekte stemming door het spelen van „Wenn ich die blonde Inge" en meer dergelijke gevoelvolle nationale liederen. Zoo heerschte er een echte feeststem ming. Een stemming, die niet zonder grond, feestelijk was, want St. Bonifacius is een der pittigste vakorganisaties van den R.K. Volksbond, een afdeeling die gestaag in bloei en ledental toeneemt. Bovendien waren cr gisterenavond drie jubilarissen te huldigen, te weten de voor zitter, de heer J. van Leeuwen; de secre taris, de heer Steenbergen, en de pen ningmeester, de heer Th. v. d. Voort, die gedrieën vanaf de oprichting de afdee- ing hadden bestuurd. en met succes. De voorzitter van de feestvierende af deeling, de heer Van Leeuwen, sprak het welkomst-woord.. De feestvergadering is dit jaar vroeger dan men gewend is, zeidc spr., en wel om reden van de viering van het 12 y. -jarig bestaan. In gedachten ging spr. terug naar de oprichtingsvergadering, toen een „bond van fabrieks-, haven- en transportarbei ders in het leven werd geroepen. Voor den nieuwen bond gaven zich 23 leden op, maar nog niet opgericht zijnde, kwam er tegenspoed! De mobilisatie werd afgekon digd en het ledental daalde tot 14. Hulde bracht de voorzitter aan den tocnmaligen secr.-pcnningini., den heer v. Dam, die den voorzitter met moeitevollen arbeid ter zijde heeft gestaan oim de afd. in het leven te' houden. En niet alleen dat, de afd. breidde zich ook uit, waar door het Hoofdbestuur op het idee kwam de bond te splitsen in een voor fabrieks-, en een voor transport-arbeiders. Daar was in 't eerst heel wat op tegen! Want alles wat met werken was bereikt, zou nu worden uiteengerukt. De Bond van Transport-arbeiders begon haar tweede leven met.9 leden. Thans door de samenwerking van be stuur en leden mag de afdeeling zich ver heugen in een getal van honderd leden. (Applaus). Er is echter nog veel voor de organisa tie te doen. Zoovelen zijn verkeerd geor ganiseerd of staan buiten de organisatie. En toch is het een feit, dat wij elkanders steun harder noodig hebben dan eenige jaren terug. Wij kunnen óns organisatie leven niet beter vergelijken dan met %én groot gezin, waarvan Christus het hoofd is. Dat gezin probeert men weg te trap pen, en onze taak is het juist: alles te herstellen in Christus. Een gebeurtenis is er, die spr. zeer ter harte gaat. De secretaris, de heer Steen bergen, gaat door verandering van werk kring den Bond. verlaten. Hartelijk dank bracht spr. hem voor de prachtige samen werking en ook dankte spr. mej. Steenber gen, die haar man zoo dikwijls in den hui- selijken kring moest missen in het belang der organisatie. (Applaus). Na den voorzitter voerde het woord de heer v. Dam, die namens den R. K. Volks bond de Transportarbeiders gcluk- wenschte met dit jubileum. Deze geluk- wensch van het Volksbond-bestuur is wel gemeend, want de Transportarbeiders vor men een van de grootste afdeelingen, die zich onder de schutse van St. Willibrord hebben gesteld. Ten tweede bestond er tusschen de twee besturen altijd een pléi- z.ierigc samenwerking. En tenslotte ligt de Transportarbeidersbond spr. persoonlijk zeer na aan het hart, omdat hij deze afd. heeft helpen oprichten en de kinderziek ten ervan heeft meegemaakt. Daarom doet. het spreker des te meer pleizier, zoo'n groot getal leden hier aanwezig te zien en de lieer van Dam hoopte, dat de bon<J in lengte van dagen moge voortgaan met groeien. Vervolgens sprak de heer v. d. Veer, voorzitter van het feest-comité. Spr. zeide, dat er alle reden voor de afd. was om feest te vieren om daarna weer met frisschen moed en ijver verder te gaan. Er is veel bereikt, maar er had nog veel meer gedaan kunnen worden, als meerderen met de organisatie hadden medegewerkt. Drie leden viereu tegelijk met de afdee ling hun jubileum als bestuurslid, het zijn onze vrienden v. Leeuwen, Steenbergen en v. d. Veer. Deze heeren dankte spr. voor alle moeiten, die zij zich hebben getroost en voor de liefde die zij de afd. hebben toegedragen. Daardoor hebben zii in 't belang van de transportarbeiders en voor de geheele arbeidersbeweging veel tot stand gebracht. Spontaan is door de leden voor ieder con geschenk bijeengebracht niet als loon (want dat is niet mogelijk) maar als een klein blijk van waardeering. Mogen onze jubilarissen, besloot spr., nog met vele jaren als bestuurslid geze gend zijn en nog lang getuige zijn van den bloei der afdeeling (Applaus). Het tooneelscherm werd nu opgehaald en de geschenken aan de drie jubilarissen aangeboden. De voorzitter ontving een leunstoel en een boekenkastje, do secretaris een pendule met coupes en de penning meester vier stoelen en twee fauteuils. Aan de echtgenoot en van de drie be stuursleden werden bloemen aangeboden. De voorzitter, ook namens zijn mede bestuurders sprekend, dankte voor de hul diging en voor de prachtige geschenken. Het was alles te veel lof cn te veel eer. Maar het bestuür zal in de komende jaren weer zijn beste krachten aan de afd. ge ven Na deze huldiging begon het feest! Het trio „Naar ieders Genoegens" was door het bestuur aangezocht de leden te verma ken met liedjes en voordrachten. En het moet gezegd: het drietal deed zijn naam eer aan. Vooral om het knappe dienst meisje Antje met een baard in en aan haar keel is geschaterd. Een gezellige afwisseling bracht het vroolijke rad, waar mede smakelijke prijzen als koek, paling, wijn en taart werden verloot. Tot slot had een verloting plaats van twee kanarie-kooien, en daarna ging ieder naar zijn eigen kooi. Het was intusschen voor men 't wist over -"ht geworden.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1