BlackCat ALLEEN VOOR BLACK CAT LOOKERS MAANDAG 4 AUGUSTUS 1930 DE LEID5CHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 Doop een vrachtauto overreden. Vanmorgen om 9 uur wilde de vrouw van j C. T. te Amstelveen per fiets een stilstaande auto passeeren. Op hetzelfde oogenblik nader- j de van den tegenovergestelden kant een zware j vrachtauto. De vrouw kwam te vallen, waar- door zij onder de vrachtauto raakte. Den chauffeur treft geen schuld. Door een auto overreden. Zondagmiddag is te IJmuiden het 6-jarig dochtertje van de weduwe V. bij het oversteken van de straat door een motorrijder overreden. Het kind is 's avonds aan de gevolgen over leden. Tegen den motorrijder is proces-verbaal opgemaakt. ERNSTIGE AUTOBOTSING IN LIMBURG. Jen zwaar cn twee licht gewonden. Auto totaal vernield. Zaterdagmiddag reden over den Meers- senerweg bij Mariënwaard drie autobussen met oud-leerlingen van de Rijkskweek school te Maastricht. Men had een tocht door Zuid-Limburg gemaakt ter gelegen heid van het vijftigjarig bestaan van deze onderwijsinrichting. De bussen werden ge volgd door een luxe-auto, bestuurd door den eigenaar, den heer E. Steunenbrink, leeraar te Rotterdam, waarin was gezeten de heer Th. Brouwers uit Leiden. Ter hoogte van Mariënwaard trachtte de luxe wagen de reünisten te passeeren. Juist na derde uit tegenovergestelde richting de auto van den Amerikaanschen tourist Oder A. B. Hilton uit de prairie Hill Chicago, die met zijn ecbtgenoote en den heer Joan Winifred op doorreis naar Rotterdam was. Een botsing was onvermijdelijk. De wagen van den Amerikaan werd totaal vernield. De vrouw geraakte achter de stuurinrich ting bekneld. Vier personen waren noodig om haar te verlossen. Zij had een schedel breuk en een diepe s-nede in den hals, ter wijl haar knieën waren gebroken. De klee- ren waren van haar lichaam gescheurd. De heer Steunenbrink werd door den stuurstang verwond. Hij zal vermoedelijk eenige weken moeten liggen, hoewel zijn toestand niet gevaarlijk is. De geneeskun dige dienst heeft de gewonde vrouw in zorg- wekkenden toestand naar het ziekenhuis Calvariënberg te Maastricht vervoerd. De reünist Brouwers bekwam een kleine hoofdwonde. Hij zal nog deel kunnen ne men aan de verdere vergaderingen. De politie was ter plaatse om het geval nader te onderzoeken. DE VERBLINDENDE AUTOLICHTEN. Botsing van twee auto's, Tegen 11 uur gisteravond zijn twee auto's op den Haarlemmerweg even voorbij Sloterdijk met elkaar in botsing gekomen, tengevolge van de helle verlichting der schijnwerpers. In de auto, die uit de rich ting Haarlem kwam, zaten een heer en een dame. Beiden werden gewond en naar het ziekenhuis overgebracht. I>e andere auto was op weg naar den Haag. De inzit tenden hiervan zijn met den schrik vrij komen. Auto door een trein -gegrepen. Chauffeur ernstig gewon d. Aan het Maliebaanstation te Utrecht was men Vrijdagmiddag bezig van een vrachtauto stroo over te laden in een wa gon. Een daar aanwezig zijnde chauffeur vroeg den eigenaar van de auto den wa gen te mogen draaien, om zoodoende het laden te vergemakkelijken. De chauffeur reed de wagen toen over den spoorwegover gang, welke slechts door het personeel van de spoorwegen wordt gebruikt. De auto werd gegrepen door een goederentrein, 12 M. meegesleurd en toen tegen een seinpaal gesmakt. De chauffeur slingerde eruit en werd bloedend aan het achterhoofd ge wond, terwijl hij klaagde over inwendige pijnen. Na voorloopig verbonden te zijn, is de man naar de Rijks-klinieken overge bracht. De auto was door de locomotief in twee stukken gebroken. Het eerste ongeluk op den nieuwen weg naar 't Gooi. Op den nieuwen Rijksweg bij den Thie- renschen weg te Bussum moest gisteren een reeks auto's stoppen vóór de benzine tram die van Huizen kwam. In de file be vond zich een motorfiets bestuurd door den heer J. P. V. uit Amsterdam. Op de duo zat zijn vrouw. De auto, die achter hem reed eri. bestuurd werd door den heer J. V. kon niet tijdig stoppen. De duo rijdster raakte bekneld en kreeg ernstige been- en knie wonden. Ongeluk bij een tewaterlating. Schilder doodgevallen. Bij het te water laten van een schip van de werf van de N.V. Scheepswerven vh. Gebr. G. H. Bodewes te Hasselt, is de scheepsschilder Eibers, van Zwarte- sluis, die op het achterdek van het schip stond, getroffen door het roer, waardoor hij van het schip op de helling stortte. De man werd bewusteloos opgenomen en is na eenige oogenblikken overleden. Hij was veertig jaar oud, gehuwd en vader van .twee kinderen. Verdronken. Te Ternaard is het 4-jarig dochtertje van T. Talsma in de vaart geraakt en verdronken. De 9-jarige Van Poppel, die in de Prinsengracht bij de Brouwersgracht te Amsterdam, waar hij woonde, bezig was met een bootje te spelen, is in de gracht gevallen en verdronken. Tusschen Dierum en Ternaard is het 4-jarig meisje van schipper T. Talsma. dat op een brugleuning speelde in het kanaal geraakt en verdronken. Gistermiddag is op de Diezerkade te Zwolle een bejaarde schipper te water ge- •akt en verdronken. Na geruimen tijd ^«rgen slaagde de politie er in, het lijk den drenkeling op te halen. Van een zandbak gevallen. In de Delftschelaan te 's-Gxavenhage is Vrijdagavond de 4-jarige L. H. van een zandbak gevallen en heeft een schedel breuk bekomen. De Geneesk. Dienst heeft het kind naar het. ziekenhuis aan den Zuidwal aldaar gebracht. Aan de gevolgen overleden. De dame in de Prins Hendriklaan te Utrecht, die in brand vloog bij het smelten van was en met- zware brandwonden over dekt in het St. Antonius Gasthuis werd opgenomen, is daar spoedig overleden. Tramontsporing. Nabij Hasselt is de tram-trein Zwolle Blokzijl ontspoord. De locomotief kantelde, terwijl de machinist gewond werd. CYCLOON BOVEN VOORNE. Groote materieele schade. Gistermiddag heeft boven de plaatsen Heen- vliet en Abbenbroek op het eiland Voorne en Pulten een cycloon gewoed, tengevolge waar van groote schade is aangericht aan verschil lende boerderijen en tuinderijen. De cycloon kwam tegen 6 uur namiddag opzetten en trrii in Noordoostelijke richting over het eiland. Vooral tusschen de plaatsen Heenvliet en Geervliet werd groote schade aangericht. Van verschillende boerderijen werden de daken af gerukt, terwijl de te velde staande gewassen vernield werden. De telefoon- en telegraaf verbindingen werden door de kracht van den cycloon volledig gestoord. Zeer vele broeikas sen zijn vernield. Ook boven Abbenbroek is groote schade aangericht. Voorzoover op het cogenblik bekend is, zijn geen persoonlij ka ongevallen voorgekomen. De cycloon duurde slechts 5 minuten. Kinderverlamming. Te Vlaardingen, Waddinxveen cn te Oude-Xiedorp zijn gevallen van kinder verlamming geconstateerd. BRANDEN. BRAND IN HOTEL DES INDES. Gisternacht omstreeks half drie ontdek te een hoofdcontroleur van den Particu lieren Nachtveiligheidsdienst, dat er vlam men stegen uit het dak van het aan de Lange Voorhout gelegen bekende hotel Des Indes. Met behulp van een politie agent werd onmiddellijk de brandweer gealarmeerd. Ook de nachtportier van het hotel werd onmiddellijk gewaarschuwd. Toen men in het hotel naar boven ging ontdekte men dat een zoldergedeelte op de hoogste verdieping in brand stond. Met behulp van de brandweer, die met veel materiaal ter plaatse was verschenen, gelukte het den brand té localiseeren. Be halve het zoldergedeelte zijn nog drie daar onder gelegen logeervertrekken uitgebrand. Kon de brand dus niet al te groote schade aanrichten, de waterschade is zeer aan zienlijk en voorloopig niet te schatten. Alle gasten waren gewekt. Een gedeelte werd gebracht naar de dependance en andere bleven in de groote hall. Begrijpelijkerwijze veroorzaakte een en ander nog al wat consternatie, maar van een paniek onder de gasten was geen sprake en alles verliep in de volmaakste orde. Boerderij-brand in landelijk Am sterdam, In het landelijk gedeelte van de gemeen te Amsterdam, onder Osdorp, aan den Lutkemeerweg, is Zaterdagmiddag onge veer 5 uur brand uitgebroken in de boer derij van C. Hoogendam. Het vuur ont stond in de hooischuur en tastte weldra den grooten koestal en het daarachter ge legen kleine woonhuis aan. Om de brand weer te waarschuwen, moest een wielrijder naar het op eenige kilometers afstand ge legen dorp Sloten rijden, zoodat. het ge- ruimen tijd duurde, voordat de Amsterdam- sche brandweer op het terrein van den brand verscheen. Inmiddels was reeds de j vrijwillige brandweer uit Osdorp met een handspuit uitgerukt. Deze bestreed het vuur niet één straal en plaatste ook een standpijp op de duinwaterleiding. De druk daarop was echter zeer gering. De Amster- damsche brandweer, onder leiding van brandmeester J. J. Eissenberger, legde vier stralen uit, gekoppeld op een motor spuit. Behalve de koestal met inhoud en het kleine woonhuis gingen 12.000 K.G. hooi en stroo verloren. Bij het omhalen van de rest van de hooischuur werd een brandwacht licht gewond. Tot laat in den avond duurde de nablussching van het smeulende hooi. Te Aarswoude is de boerenplaats van den heer K. Vel en bewoond door den heer C. Moon, tot den grond afgebrand. Niets van den inhoud is gered kunnen worden. De bewoners konden zich slechts met moeite redden. Verzekering dekt de schade. ZICHZELF BIJ VECHTPARTIJ GEWOND. De 19-jarige F. Wilssens, van beroep veldarbeider en werkzaam in den IJpolder bij den landbouwer Beijl, afkomstig van de Zeeuwsch-Belgische grens, is Zaterdag avond te ruim elf uur op den Dam te Zaan- i dam om een 25-jarig meisje uit Zaandam in een vechtpartij gewikkeld met haar be- 1 geleider, zekeren Stevens. De laatste be weert te zijn aangevallen^met een scheer mes. nadat W. tevergeefs gepoogd had het meisje met een nieuwen dolk te treffen. In de worsteling, die nu volgde, en waarbij W. onder kwam te liggen, heeft hij met het scherpe mes zichzelf bijna den hals afgesneden, zoodat men vreest voor zijn leven. De dolk en het scheermes zijn in beslag genomen. F. W. kon niet verhoord worden. De commissaris va-n politie, de heer S. v. d. Laan, leidde terstond persoon- lijk het onderzoek. De getroffene is naar het ziekenhuis overgebracht. „Cri." INBRAAK TE LOOSDUINEN. Door het persbureau Vas Diaz, 't Gebeurde een dezer dagen bij storm achtig weer en regen, dat des avond3, toen het reeds donker was, een bewoonster van de Ockenburgstraat vreemde geluiden hoorde in de woning harer buren, welke afwezig waren en eerst middernacht thuis zouden komen. Bij aandachtig luisteren kwam zij toch tot de heilige overtuiging ge luiden te hooren en dat het wel degelijk mannenstemmen waren, zoodat zij kippen vel over 't geneele lichaam kreeg. Zonder talmen besloot zij dan ook de naaste bu ren te waarschuwen, zoodat spoedig een post van mannen en vrouwen aanwezig was. Een der mannen trok de stoute schoenen aan, keek over de heining en zag zoowaar een der ramen opengeschoven, 't liet dus geen twijfel over of er waren per sonen binnen. Vier man klom dan ook over de heining en versohaften zich door 't openstaande raam toegang naar binnen nauwelijks binnen zijnde, werd 't doodstil. Vast besloten de inbrekers dood of levend in handen te krijgen werd de voorkamer deur opengetrokken en een doordringend „Hè daar, handen op!" klonk door de stilte. Na eenige seconden kwam evenwel de leuke oplossing en klonk fier door de ka mer: „Hier is 't persbureau Vas Diaz te Amsterdam". Heb bleek, aldus de „ïtes.bode", dat de bewoners juist een radiotoestel hadden gekocht en dit nog niet gewoon zijnde, bij het verlaten hunner woning, vergeten had den het toestel of te zetten. Dc zenuwen waren spoedig gekalmeerd, en de rust weer volkomen hersteld. Z ij n sl Inbreker te Baarn. slag geslagen tijdens de feestelijkheden. Zaterdagavond, tijdens de feesten al daar, heeft een inbreker getracht zijn slag te slaan en wel in de Vincent- van Gogh- laan. Hij wist daar één der huizen binnen te komen en onderzocht daar alles, doch kon blijkbaar niets van zijn gading vinden. Daarop drong hij een naburige woning binnen, waarvan de bewoners naar het feest Avaren. Toen dezen later thuis kwa men, misten zij een bedrag aan geld, een foto-toestel en verschillende andere voor werpen. De politie stelt een onderzoek in. Inbraken, Gisternacht is ingebroken in het kan toor der fa. Schampers te Helmond. Door openschuiving van een raam wisten de dieven binnen te komen. Er wordt een bedrag van ruim 300 gemist. 'JDn den nacht van 25 op 26 Juli is in gebroken iu een tijdelijk Onbewoonde villa te Huis ter Heide. Er wérd voor ongeveer 500 aan gouden en zilveren voorwerpen ontvreemd. De Zeister politie wist de hand te leggen op de twee daders, recidivisten, die nog in het bezit van het gestolene waren. Eenige dagen geleden hebben zij ook een bezoek gebracht aan een onbewoond zomerhuis te Boseh en Duin. Zij werden naar Utrecht overgebracht. Met den spaarpot er van door. Sinds Vrijdagmiddag is de kellner H. M., die houder was van de spaarkas van het café de Korenbeurs te Helmond, met een bedrag van S00 verdwenen. BÜITENL BERICHTEN ONGELUKKEN AARDBEVING BIJ DE KASPISCHE ZEE. VIJFHONDERD DOODEN, VIERDUIZEND GEWONDEN. Twee steden verwoest. Uit Moskou wordt gemeld, dat een aard beving den Noordoostelij ken oever van de Kaspische Zee zwaar getroffen heeft. De steden Oeritsky en Tsjepajef, die vroeger Goeriëf en Alexandrofsk heetten, zijn vrij wel geheel vernield. Vijfhonderd inwoners werden gedood en vierduizend gewond. Do rivier de Oeral is bovendien buiten haar oevers getreden en heeft Oeritsky over stroomd. Ook. vele dorpen zijn vernield, doch daar zijn slechts betrekkelijk weinig slachtoffers gevallen, aangezien de bewo ners in het algemeen slechts in hutten wo nen, waarvan de instorting geen levens gevaar meebrengt. WAND VAN LEEMKUIL INGESTORT. 30 Personen bedelven. Uit Melila in Spaansch-Marokko meldt men, dab in de nabijheid dezer stad een ernstig ongeluk heeft plaats gehad, dat aan 16 personen het leven heeft gekost. Ongeveer 30 inboorlingen, mannen en vrouwen, waren bezig met het graven en vervoeren van leemaarde, toen een deel van den wand van de leemkuil plotseling instortte. Alle 30 inboorlingen werden door den instortenden grond bedolven. Uit de omliggende dorpen kwam spoe dig hulp opdagen. Den geheelen dag werd met man en macht gewerkt. Tot nu toe zijn 16 dooden, 15 vrouwen en één man, ge borgen, alsmede tien gewonden. 5 gratis coupons jj Afd CADEAUX V,1 THE BLACK CAT vA] 528 Rijswijkschew1 DEN Ha/C -Gelieve mij gratis en franco te zenden cadeaulijat en 5 coupons lïb>ÜDÖT$ KLOKJf Prima ulrwerk. Een nieuw Engeïsdfe 1 metaaj? Als goud' in het gebt'tbk. GRATIS VOORJ^S®00"®4*9 VIRGiN iAf M StCA8ETTt>t 10 voor 20c! 20 voor Adres j Voor een adres wordt slechls een geteekende coupon erkend. KWALITEfTS SIGARETTEN - STANt )AARD F<jyjj?MAAT~ KWALT ETS( A 0 EAl; Y ERNSTIG SPOORWEGONGELUK BIJ RYBINSK. Zeven dooden, 21 gewonden. Uit Moskou wordt gemeld, dat Vrijdag middag op het traject MoskouRybinsk een ernstig spoorwegongeluk heeft plaats gevonden. Een rangeer-locomotief raakte los van een goederentrein, en kwam te recht op een personentrein, die juist na derde. Machinist en stoker konden van den locomotief springen, maar van den personentrein werden een goederenwagen en twee personenrijtuigen versplinterd, waarbij zeven personen gedood en 21 zwaar gewond werden. FATALE ONACHTZAAMHEID VAN OVERWEGWACHTSTER. Volle autobus in Portugal door trein vermorzeld. Door onachtzaamheid van een vrouwe lijken overwegwachter heeft bij Braga in heb noorden van Portugal een ernstig on geluk plaats gehad. De vrouw, die bezig was de wasch op te hangen, vergat de hoo rnen te sluiten, toen de trein voorbijreed. Een autobus met 19 personen, die juist de rails wilde oversteken, werd gegrepen, honderd meter meegesleurd en geheel ver nield. Vijf personen werden gedood, acht zwaar en vier licht gewond. „N. v. d. D." NOODLOTTIGE PROEFNEMING MET GASMASKERS. Woensdagnacht waren naar de „Köln. Ztg." meldt eenige. arbeiders van de A.-G. fiir Stickstoffdünger te Keulen, bezig met heb probeeren van hun gasmaskers, welke aan alle arbeiders waren uitgereikt. Onder leiding van een brandweerman waren zij heb daarvoor bestemde lokaal binnenge gaan, hadden de gasmaskers voorgedaan en wachtten op heb aansteken van de patro nen, wélke een gas bevatten, dat op liet oogvlies werkt. Nauwelijks waren de pa tronen aangestoken, of er volgde een ge weldige ontploffing, die het geheele ver trek in lichtelaaie zette. De brandweerman gooide de deur open en gaf te kennen, dat men zich naar buiten moest begeven en door zich daar op den grond te rollen moest trachten de brandende kleeren te dooven. De arbeiders volgden echter het voorbeeld van den brandweerman niet, doch holden in hun brandende kleeren weg. Met brandwonden overdekt werden de mannen in hét ziekenhuis opgenomen. Twee hunner zijn inmiddels overleden, ter wijl drie anderen in levensgevaar verkee- ren. Daar het onderzoek nog niet beëindigd is, valt er over de oorzaak der ontploffing nog niets met zekerheid te zeggen. Men vermoedt, dat er in een naast het proef lokaal gelegen vertrek gerookt is, zoodafc het gas, dat door de kieren van de deur in het zijvertrek gedrongen is, daar door een brandende sigaret is ontstoken. Noodweer in Breisgau, In het Zuidelijk deel van de Breisgau was het gisteren noodweer, hetgeen veel schade heeft veroorzaakt. Vele peppels en vruchtboomen vielen ten offer aan een wer velstorm. Bij opruimingswerkzaamheden te Loerrach kwam een 23-jarige boerenknecht in aanraking met een neergewaaiden draad van de hoogspanningsleiding en werd op slag gedood. Noodweer teistert Frankrijk. Het weer is in de afgeloopen paar dagen in Frankrijk buitengewoon slecht geweest en vooral de kust van Bretagne is door een zwaren storm geteisterd. Te Brest is groo te schade aangericht en bij Lorient werd de scheepvaart stilgelegd. In de oostelijke provincies werden de wijndruiven door den hevigen storm grootendeels vernield, ter wijl de bliksem groote schade aanrichtte in het departement Herault, waar ook menschenlevens zijn te betreuren. Parijs heeft niet zoo erg geleden, hoewel het de laatste da-gen voortdurend heeft geregend. DE DUSSELDORPSCHE MOORDENAAR Peter Kürten's schuld staat vast. Naar het „Berliner TageblaJ-t" ver neemt, heeft het onderzoek der politie in de affaire-Kürten in den loop der laatste eken zóóveel bezwarende feiten aan het licht, gebracht, dat ook het laatste restje twijfel aan Kürten's schuld er door is weg genomen. Volkomen opgehelderd en bewezen d.w.z. geheel onafhankelijk van Kürten's eigen bekentenissen en eventueele herroe ping van de door hem afgelegde verklarin gen zijn niet minder dan 48 moorden resp. pogingen tot moord en 35 brandstichtingen Peter Kürten heeft de door hem tijdens het onderzoek der politie gevolgde tactiek, om zonder omwegen bekentenissen af te leggen en zichzelf voortdurend van nieuwe misdrijven te betichten, tegenover den vechter van instructie niet gehandhaafd. Integendeel heeft hij een, zij het mislukte, poging ondernomen, om een aantal beken tenissen te herroepen. Voor het over- groote meerendeel der te Dusseldorp ge pleegde misdrijven staat het bewijs echter onomstootelijk vast. Daarentegen ie het aan twijfel onder hevig, of hij inderdaad, zooals hij ver klaart, de dader is van de moorden en brandstichtingen in het gebied rondom Altenburg. Kürten's vrouw, die men naar een sa natorium had overgebracht, waaruit zij een paar weken geleden is ontslagen, is ge heel en al van streek. Herhaaldelijk heeft zij reeds verklaard zelfmoord te zullen plegen. De autoriteiten zijn er van over tuigd, dat zij van het misdadig bestaan van haar man niets lieeft afgeweten. Zij is vastbesloten zich van haar man te laten scheiden. Bovendien heeft zij een request bij den Pruisischen minister van Binnen- landsche Zaken ingediend, ten einde te verkrijgen, dat haar naam wordt gewij zigd, opdat zij door de wandaden van haai man niet zelf haar verdere leven gebrand merkt zal blijven. Beestachtige wraakneming. Volgens berichten uit Boekarest heeft zich gisterennacht bij het dorpje Na-ra ja een ontzettend drama afgespeeld. Een ar beider, Rnaga geheeten, heeft uit wraak voor zijn ontslag het geheele gezin van zijn voormaligen werkgever op beestach tige wijze vermoord. In den nacht sloop hij de slaapkamer van zijn patroon binnen en vermoordde diens echtgenoote en haar drie kinderen met bijlslagen. Daarna ging hij naar een zijkamer, waar de man met nog twee kinderen sliepen. Hij verwondde hen zóó zwaar, dat aan hun herstel wordt ge twijfeld. Reeds bij zijn eerste verhoor leg de de moordenaar een uitvoerige beken tenis af. Des morgens werd hij nogmaals verhoord. Plotseling gelukte het hem in een onbewaakt oogenblik heb tegen den muur staande geweer van een gendarme te grijpen, waarmede hij een sohotlos-te op den wachtcommandant BalaJban, die zwaar gewond werd. Daarop nam de man de vlucht, achtervolgd door eenige gendarmes. Hij wist een groep boomen te bereiken, van waar hij een waren kogelregen op zijn achtervolgers liet neerkomen. Teil slotte werd hij door den kogel van een gendarme getroffen en op slag gedood. Een moeilijke arrestatie. In een café bij het Schlesische Bahnhof te Berlijn is gisterochtend een aannemer uit Adlershof, die een belangrijk bedrag van een bank had gehaald, aangevallen door een aantal Poolsche bandieten, die hem zijn portefeuille, inhoudende 1800 mark ontrukten. De aanranders werden echter terstond achtervolgd door een groote me nigte en door enkele agenten; twee vlucht ten in een ander café en vervolgens langs de achtertrap tot op het dak van het huis. Een kon ontkomen over een naburig dak, de ander werd door een agent gepakt. Deze had veel moeite den man, die zich hard nekkig tegen zijn arrestatie verzette, te boeien. Tijdens de worsteling op het dak van het huis bevond de agent zioh voortdu rend in levensgevaar. De menigte volgde beneden in groote opgewondenheid den spannenden strijd. De arrestant is een oude bekende van de justitie. Het gestolen bed>ag werd in een zijner zakken gevon den-

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10