DONDERDAG 31 JULI 1930 >E LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 NEDERLANDERS IN ITALIË AANGEHOUDEN. Stappen van onze. regeering gevraagd. Het Eerste Kamerlid, de heer Mendels, heeft den minister van Buitenl. Zaken de vol gende vragen gesteld: Heeft dc minister kennis gekregen van het geen den Nederlandschen Staatsburgers Johan Schmidt en diens echtgenoole op een reis in Italië dezer dagen is wedervaren van de zijde der Staatspolitie aldaar? Heeft de minister daarin aanleiding gevon den, naar de juistheid der gepubliceerde fei ten een onderzoek te doen instellen, met name of genoemde personen, op later onjuist ge bleken vermoeden hunner politieke onge- wenschtheid, te Livorno van elkaar gescheiden meer dan een week lang in onzindelijke cel len aanvankelijk op water en brood zijn opgesloten gehouden, zulks in gezelschap van andere gedetineerden, onder wie wegens moord lot zware straffen veroordeelden, en of zij ten slotte Italië hebben moeten verlaten, tot de grens begeleid door een ambtenaar der ge heime politie, wiens reis- cn verblijfkosten zij uit hun beurs hadden te betalen? Zoo ja, welke resultaten heeft dit onder zoek opgeleverd? Indien de feiten juist mochten blijken, is de minister dan bereid, stappen te doen, opdat dergelijke behandeling Nederlandschen onder danen voortaan in Italië worde bespaard? Is het juist, dat van dc zijde van het Ne- derlandsche consulaat en het gezantschap te Rome, hoezeer die van het gebeurde op de hoogte waren gesteld, geenerlei hulp of tus- schenkorast is verleend? Zoo ja, waaraan of aan wie is dit te wijten? Nederlandsche Slagershond. De Nederlandsche Slagershond heeft giste ren te Utrecht zijn jaarlijksche algemeene ver gadering gehouden. De voorzitter, de lieer W. Schaab. wijdde in zijn openingswoord eenige woorden aan de nagedachtenis van den heer Joh. Heynen. Besloten werd de aangelegenheid van het ter beschikking stellen van zijn mandaat door het hoofdbestuur en de daarmee samenhan gende voorstellen in huishoudelijke vergade ring te behandelen. Aan de Vereeniging tot bevordering van sla gersvakonderwijs werd ten behoeve van haar vakschool een subsidie van ƒ250 verleend. Besloten werd, met het houden van een ver gadering in den winter, naast die in den zo mer, een proef te nemen. Inzake de afschaffing van accijns op het ge slacht zal de Bond actief blijven. Medegedeeld werd, dat binnenkort een groote actie vcor deze afschaffing kon worden verwacht. Na eenige bespreking vereenigde de verga dering zich met een voorstel van de Vereenig de Enschedeesche slagers om het bondsbestuur te verzoeken, zoo spoedig mogelijk stappen te doen, welke er toe leiden, dat personen, die de georganiseerde slagers tegenwerken of aan dezen in hun organisatie en bedrijf schade be rokkenen, van alle lusten van de instellingen voor en door de georganiseerde slagers ge sticht, algeheel worden uitgesloten en aan hun lidmaatschap een einde wordt gemaakt. Vervolgens werd in huishoudelijke vergade ring het geschil betreffende het beleid van het bondsbestuur behandeld. Steekp&nningen. De minister van arbeid, handel en nij verheid heeft een brief gezonden aan alle in eenigen onder zijn departement ressor- teerenden tak van rijksdienst werkzame ambtenaren en beambten, waarin met na druk wordt herinnerd aan het verbod tot- het aannemen van geschenken of z.g. steek penningen, in welken vorm ook, welke in of naar aanleiding van hun functie wor den gedaan of aangeboden. Onder steek penningen worden verstaan geschenken en belooningen, welke bedoeld worden hetzij als contraprestatie voor verleende diensten of verrichte werkzaamheden, het zij om den schenker met heb oog op toe komstige levering-en in een bevoorrechte positie te brengen. Iedere handeling in strijd met dit verbod zal als een reden voor onmiddellijk ontslag kunnen worden beschouwd, onverminderd eventueele toe passing van de strafwet. De ambtenaar, wien een geschenk of steekpenning wordt aangeboden, is gehou den, hiervan onverwijld mededeeling te doen aan het hoofd van den tak van dienst, waarbij hij werkzaam is. GEMENGDE BERICHTEN Van een zandauto gevallen en gedood. De 11-jarige A. J. M. J. uit Den Haag was gistermiddag met eenige vriendjes op den Van Vredenburchweg op een aldaar rijdenden leegen zandauto geklommen. Al spelende kwam dc jongen van den auto te j vallen en kreeg een der achterwielen over zijn hoofd. Hij was op slag dood. Wielrijdster aangereden. Op den provincialen weg tusschen Eind hoven en Nuenen onder de gemeente Eind hoven is gistermiddag de 37-jarige arbeid ster W. van den Burgd, afkomstig uit Nuenen, in de richting van Eindhoven door een personen-auto aangereden. In zorg- wekkenden toestand is de ongehuwde ar beidster naar het ziekenhuis te Eindhoven gebracht-. Men vreest voor haar leven. De politie heeft de auto in beslag genomen. Aan de gevolgen overleden. De landarbeider H. te Termunten. wien Vrijdag j.l. een wagenongeluk is overko men, is Dinsdag aan de gevolgen overle den. De Vier-en-zeventigjarige heer C. de G. die eenige dagen geleden op den Benoor- deiihoutscheweg te 's-Gravenhage werd overreden door een auto, is Dinsdagoch tend aan de bekomen verwondingen in het ziekenhuis overleden. LADING HAGEL IN DE HERSENEN. Bij een val van de fiets. Dinsdagnacht is de een en twintigjarige B. Nijhuis uit de buurtschap Mander on der Tubbergen, terwijl hij des avonds huis waarts keerde per rijwiel, op ongeveer 200 meter afstand van zijne woning dood ge vonden met verbrijzelde hersenen. Waar schijnlijk door een val van zijn rijwiel, is de volle lading met hagel van het jachtgeweer dat. hij bij zich droeg, in zijn hersens ge drongen en heeft den dood veroorzaakt. Van een steiger gevallen. Woensdagmorgen is de acht-en-vijftig- jarige opperman G. toen hij een steiger aan de Barteljorisstraat te Haarlem wilde verlaten, toen het afglijden van de boven ste sport van een ladder, naar beneden ge vallen. Hij werd naar het St„ Elisabeth- Gasthuis vervoerd, waar een hersenschud ding werd geconstateerd. Meisje in brand geraakt. Gisteren was het 14-jarig meisje W. W. uit de Poolstraat te Botterdam in het keu kentje der ouderlijke woning bezig met het vullen en aansteken van een spiritus- lichtje. Zij is daarbij in brand geraakt en luid gillende de straat opgeloopen. De waterstoker J. Z. uit die straat heeft het kind onmiddellijk in een deken gewik keld, waardoor de vlammen gedoofd wer den,. Met ernstige brandwonden aan het li chaam en de armen is het meisje naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overge bracht, waar zij in zorgwekkenden toestand is opgenomen. Door een locomotief gegrepen. Het zesjarig dochtertje van den heer U. te Gennep is bij dc Zandstraat'aldaar dooi de locomotief van een tram gegrepen en een eind meegesleurd. Nadat de machine tot stilstand was gebracht, gelukte het na veel moeite het arme kind te bevrijden. In zorgwekkenden. toestand is het meisje naar liet hospitaal aldaar vervoerd. Kleine oorzaken De Willemsbrug te Botterdam werd Dinsdagmiddag gedurende een uurtpe in be slag genomen door een wielrijder, die kans gezien heeft al dien tijd het verkeer tus- schen do beide Maasoevers st-il te zetten. Om te beginnen dwong hij een autoTms voorhein te stoppen om een ongeluk te voorkomen. De bus slipte echter en kwam in contact met- een vrachtauto, die tegen een andere vrachtauto aan botste, met het gevolg, dat eerstgenoemde zwaar bescha digd werd en later moest worden wegge sleept. Een meisje, dat zich in deze bus veilig waande, werd licht gewond. Dc ver oorzaker van al deze rampen was inmid dels op zijn fiets ontkomen en wordt nog steeds gezocht. ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Kind overreden en gedood. Gistermorgen geraakte tusschen Bar- chem en de Dollehoed het 3 1/2-jarig zoon tje van de familie Ot-ten uit Amsterdam onder een tram. Het kind was direct dood. Auto tegen een boom gereden. Te Molenbeersel, een Belgische grens plaats nabij Bocrniond, is Woensdagavond de heer J. Knuts Seears, te Rothen wonen de, met zijn luxe-auto in volle vaart tegen een boom gereden. Hij werd op slag ge dood en de auto totaal vernield. Vermoed wordt, dat de verongelukte door een be roerte werd getroffen Hij was gehuwd en vader van vier .kinderen. Dinsdagmorgen had op den Provincialen weg nabij Hooge Zwaluwe, een ernstig auto ongeval plaats. Een luxe-auto, waarin de familie van Drimraelen uit Klundcrt was gezeten, réed plotseling door het breken van het stuur tegen een boom, sloeg over den kop en kantelde in de sloof. Alle in zittenden werden door de glasscherven min of meer ernstig gewond. Een twee-en-zes- igjarige heer, die mede in de auto was gezeten, moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. EEN ZEER BRUTALE INBRAAK is te Amsterdam gepleegd in een goudsmidswinke! aan het Rokin aldaar. Hoe de daders binnenkwamen Verdronken. Het tweejarig zoontje van den heer K. Muurling te Echten is bij de ouderlijke wo ning verdronken. Te Renesse is een 16-jarige scholier uit Zierikzee bij het baden in zee verdron ken. Tc Venlo is het tweejarig kind van den heer V. in een onbewaakt oogenblik in een kuip met water gevallen en verdron ken. Een inwoner van Gestel, bijgenaamd Jan den Bels, wordt sinds 2 Juli vermist. Hij heeft zijn woning verlaten met medeneming van een riek en vermoedelijk zonder schoei sel. Daar hij de gewoonte had nabij Gennep- visch te gaan steken, is de mogelijkheid niet uitgesloten dat de man den verdrin kingsdood is gestorven. Zijn vrouw en twee kinderen verkeeren thans in zorgelijken toestand, geheel ver stoken van eenige bron van inkomsten. KINDERVERLAMMING. Drie kinderen overleden. Naar de „L. IC." bericht, waren de kin deren van den brievenbesteller P. v. D. van het kantoor te Heeze hij 'hun grootouders te Weert met vacantie. Toen de kinderen onwel werden, zijn zij naar hun ouders overgebracht, waar de ontboden genees- heeren aanvankelijk niet konden verklaren waaraan zij lijdende waren. Intusschen zijn drie der kleinen overleden, terwijl nog drie andere kinderen uit hetzelfde huis ziek zijn. Thans is geconstateerd, dat zij aan kinderverlamming leden. Te Hilversum. Te Hilversum hebben zich in een gezin aan de Van der Helstlaan twee lichte ge vallen van kinderverlamming vorgedaan. Te Nieuwieusen. Te Nieuwieusen is een geval van kinder verlamming geconstateerd. Te Gouda. Te Reeuwijk bij Gouda zijn twee geval len van kinderverlamming vastgeteld, bij jongens van 1 en 11 jaar. Dc R.-IC. lagere school aldaar is op last van den burge meester gesloten. Diphtherie. Te Nispen heerscht diphtheric. Uit voor zorg zijn beide scholen gesloten. BRANDEN. Woensdagnacht brak brand uit in den slagerswinkel van Debats in de Capucij- nenstraat te Maastricht. Het geheele be nedenhuis brandde uit. Dc bewoners, die boven sliepen, werden door de politic. Ver zekering dekt de schade: oorzaak onbe kend. Te Boeicnslaan is afgebrand de wo ning van Ch. Bos. Dc inboedel verbrand de ook grootendeels. Eenige kippen kwa men mede om. B. was verzekerd. Dinsdag is de land bouwers woning van L. de Boer Wehe (Gron.) afgebrand. Dc oogst verbrandde ook, alsmede een groote partij vlas. Alles was verzekerd. Het huis behoorde aan den heer L. Rijpma. Oor zaak hooibroei. Gistermiddag omstreeks halfvijf is de bliksem geslagen in de boerenwoning van P. Kersbergen te Goudriaan. Dc met riei gedekte woning brandde geheel af. Bliksem in een Haagsche tram ingeslagen. Woensdagmiddag is de bliksem ingesla gen in een motorwagen van lijn 2, toen deze zich op het Anna Paulownaplein té 's-Gravenhage bevond. De schakelkast vloog in brand en brandde vrijwel geheel uit. De passagiers, die doodelijk verschrikt den wagen verlieten, kwamen er echter goed af. Geen hunner liep eenige kwetsu ren op. Er is eenige materieele schade. WERELDREIS VAN EEN BRIEF. Waar men Wormerveer (N.-H.) heeft gezocht. Men schrijft uit Wormerveer aan de „Tijd": Een onzer ingezetenen ontving Maan dag een brief, welke ruim vijf maanden noodig had om de plaats zijner bestem ming te bereiken. Dc brief was op 23 'Fe bruari 1930 verzonden uil Algiers naar Wormerveer (N.-H.). De Iranschc post ambtenaar in Algiers zond den brief naar Nieuw Holland (Australië). Vandaar ging de brief naar Nieuw-Caledonië, een Fran- sche bezitting ten Noordoosten van Austra lië, waar hij op 22 April 1930 arriveerde. De Franschc post-administrate meende, dat N.H. beteekende: Nouvelles Hebrides, de Nieuwe Hcbridcn, een eilandengroep in den Grooten of Stillen Oceaan, een bezit ting van Engeland. Daar kwam de brief aan op 1 Mei 1930. Dc Engelschc postamb tenaar aldaar zette op den brief: Dutch Indies en zoo verzeilde de brief naar Ma kassar op hel eiland Celebes op 26 Juni 1930. Dc Nederlandsche postambtenaar in Makassar vond de oplossing van liet raad sel en zet-tc met rooden inkt op het adres: Noord-Holland. Op 2S Juli 1930 werd de brief in Wormerveer aan het juiste adres bezorgd. Zoodoende was deze brief in vier wereld deel én geweest: Europa, Azië. Afri ka en Australië. Nog niet vlug genoeg. Te Delft reed 's nachts op het Oude Delft een auto met slechts één brandende koplantaarn. Twee politie-agenten, die dit zagen, plaatsen zich op den weg en gaven den bestuurder een stopteeken. Deze reed echter met onverminderde vaart door. zoo dal de agenten op zij moesten springen om niet overreden te worden. Na telefonische mededeeling aan dc politie te Overschie werd de bestuurder, zekere van der V. uit Rotterdam, aldaar aangehouden en naar Delft gebracht. Er werd tegen hem proces verbaal opgemaakt,wegens overtreding van de motor- en rijwielwet en belemmering. Oneerlijk' postambtenaar. Een postambtenaar uil Bolsward, ver dacht van verduistering in dienstbetrek king en valschheid in geschrifte, is naar 't Huis van Bewaring te Leeuwarden overge bracht. Diefstal met geweldpleging. Gisteren heeft Ie Zennewijne, gemeente Ophemelt, een indringer de vrouw van een winkelier, die niet thuis was, gegrepen en met een mes bedreigd. Dc vrouw verloor het bewustzijn. De dief doorzocht den kast en laden en nam een bedrag van onge veer 8. De dief is nog niet gegrepen. Gevaarlijk baden. Hoe gevaarlijk het baden in zee nabij een golfbreker is, is gisteren weder gebleken. Dc politic aan het bureau Gev. Deynoot- weg te Scheveilingen kreeg bericht, dat bij het baden, in zee in levensgevaar verkeerde mej. C'. 13. Zij werd echter gered door haar vriendinnen mej. A. G. en mej. L. N.. die daarbij verwondingen aan armen en boenen kregen, welke aan het posthuis (Noorderstraat) zijn verbonden. Mej. B. Ijaaddc te dicht bij een golfbreker. Niet behoorlijk geremd. Uit het -onderzoek der politie is geble ken, dat de remmen van den auto, waar door dc 66-jarige A. Wieringa te Garmer- wolde (gemeente ten Boer) is overleden en gedood, niet in orde waren. Het parket te Groningen heeft een onderzoek ingesteld de auto is in beslag genomen. BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN. DE IN BELG IE OMGESLAGEN TOERISTENAUTO. Omtrent het ongeluk met den toeristen- auto, waarin zich 15 Nederlandsche toe risten bevonden, die de tentoonstelling te Luik hadden bezocht, vernemen wij, dat de auto op den terugweg naar Laroche langs de helling van Esneux in botsing is gekomen met een andere'auto. Van de in zittenden is dc heer Godefroid uit Am sterdam ernstig aan de ruggegraat ge kwetst. Hij is opgenomen in het hospitaal te Esneux. De lieer Ant. van de Velden, wonende in de Lcidschestraat te Amster dam, werd eveneens met verwondingen in het- hospitaal te Esneux opgenomen, waar uit hij echter weer is ontslagen. Van de overige inzittenden werden eenigen door glasscherven minder ernstig gewond. Zij hebben de reis voortgezet naar Wibrin bij Laroche. Nog meldt men ons, dat de toestand van den heer Godefroid naar omstandigheden redelijk wel is. TWINTIG KINDEREN ONDER ZAND BEDOLVEN. Een zestigtal kinderen speelde in een zandgroeve bij St. Helens in Lancashire, toen er plotseling een ernstige aardstor ting plaats greep. Èen twintigtal kinderen werd onder het zand bedolven, waardoor er drie werden gedood en negen gewond, waaronder één ernstig. TREINBOTSING IN ROEMENIE. Op het baanvak Boekarest, naar Con- stantza, in de nabijheid van het station Medsjidje, 'is een petroleurntrein in bot sing geweest met een goederentrein. Beide locomotieven en 20 wagons werden ver nield. Er werden vier personen gedood en twintig gewond. Dc schade bedraagt 10 millioen Lei. KRANKZINNIGENGESTICHT IN BELG IE AFGEBRAND. Te Thienen in België is een krankzinni gengesticht, dat door katholieke liefde zusters geleid werd, door een brand in de asch gelegd. Militairen van het garnizoen slaagden er in, 300 verp'eegden te redden. Van het gebouw is zoo goed als niets over gebleven. DE OVERSTROOMINGEN IN BR.-INDIE Meer dan honderd dorpen onder water Blijkens een rapport betreffende de overstroomingen in Sincl moesten dertig duizend slachtoffers van de ramp naar Soekkoer worden oveigebracht. Meer dan honderd dorpen staan onder water. Een oppervlakte van honderd vijftig vierkante mijlen tusschen de rivier en Shikkarpoer is geheej overstroomd. De schade toegebracht aan den oogst, den veestapel en de gebouwen is aanzienlijk. Verder wordt' gemeld, dat 'n drie hon derd bandieten van de gelegenheid ge bruik maken, om de verlaten woningen van rijke kooplieden te plunderen. Quetta is tengevolge van ernstige scha de aan de spoorlijn geisoleerd. TOENEMENDE ACTIVITEIT VAN DEN VESUVIUS. Dc activiteit van den Vesuvius is in de laatste 24 uur aanmerkelijk toegenomen, waardoor bij de bevolking, die nog leei't onder de verschi'ikking van clc aardbeving opnieuw onrust wordt gewekt. Des nachts vertoont de berg een fan tastisch schouwspel, daar vlamtongen af en toe teii hemel opstijgen. Een sectie van den kegel is opengespleten, waardoor een sterke gloed den hemel verlicht. De hoe veelheid ont snappende rook is niet be langrijk toegenomen, terwijl er evenmin sëhokken zijn geconstateerd. Een aardschok in Colon. Gistermiddag werd langs dc Atlantische kust van de landengte van Panama een enkele lichte aardschok waargenomen. De bevolking werd door een lichte paniek aan gegrepen. Er werd geen schade aangericht. De kinderverlamming-epidemie in den Elzas schijnt haar hoogtepunt nog niet te hebben bereikt; gisteren werden negen nieuwe gevallen geconstateerd. De ziekte schijnt zich echter niet tot kinderen te be perken; ook volwassenen schijnen than* aangetast te worden. Gisteren is n.l. een soldaat aan deze ziekte in het hospitaal bezweken. Nog steeds sterftegevalien te Liibeck. In den afgeloopen nacht is* te Lubeck aan de'gevolgen van de Calmettevoeding wederom een kind gestorven, waardoor het aantal sterfgevallen, dat aan het serum te wijten is, tot 63 is opgeloopen. incident in het geteisterde gebied. Er werd te Napels door de politie een 25-jarige spoorwegemployé gearresteerd, die te midden van een groote massa be langstellende vrouwen allerlei rampen stond te voorspellen en boetedoening pre dikte. De poliiieprefect van Napch heeft bepaald, dat een ieder die et waagt der gelijke geruchten in omloop te engen, onmiddellijk gearresteerd moet worden Te Benevento heeft een bejaarde man, die tijdens de aardbeving zijn verstand had verloren, een jongeman doodgeschoten dien hij zonder grond aanzag voor den minnaar van zijn vrouw. Toen de carabi- nieri's daarop zijn woning omsingelden, schoot hij eerst zijn vrouw dood en bracht vervolgens zichzelf Ölu het leven. Aanslag op een fabriek. Het W. B. meldt uit Solingen, dat vol gens mededeelingen van de politie van nacht om ongeveer iwcc uur een onbekend persoon, waarschijnlijk een stakende ar beider van de firma Klopp, een aanslag op het fabrieksgebouw heeft beproefd. Daartoe had hij van een hoogspannings leiding een draad in het gebouw getrokken om een helsche machine tot ontploffing te brengen. De ontploffing kwam echter te vroeg, zoodat de man zelf vaneen ge scheurd werd. Het onderzoek is nog aan den gang. Aan het fabrieksgebouw is vrijwel geen schade toegebracht. Een zeventienjarige moordenaar. De zeventien-jarige André Leloutrc is gearresteerd op zijn eigen bekentenis, den 19en Mei 1928 de Engelsche Miss Wilson te Le To'uquet te hebben vermoord. Een valsch bericht. Op gezag van dc „Tijd" berichtten wij gisteravond, dat de vertolkster van de Magdalena-rol in de Passiespelen te Ober- ammergau, Hansi Preisinger, overleden was. Thans deelt de „Msb." mede, dat niet Hansi zelf, doch haar vader is overleden.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6