Huldiging van Evert van Dijk bij zijn terugkeer te Wassenaar Mgr. Mutsaersoord te Venlo WOENSDAG 30 JULI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 Reeds lang voor het aangekondigde uur van aankomst van den koenen vlieger, heerschte een groote drukte en bedrijvigheid in de buurt van het viaduct, waar een ieder een plaatsje zocht, om de blijde intrede van den plotseling beroemd geworden inwoner van Wassenaar van dichtbij in oogneschouw te nemen. Zelfs op den spoordijk en de daken der huisjes bij het viaduct hadden verschillenden zich een goed uitkijkpostje uitgezocht. Aan het begin van den Zijdeweg had zich de eerewacht opgesteld, bestaande uit een gezelschap dames en heeren te paard, greo- tendeels inwoonsters en inwoners van Wasse naar, en waaronder zich ook 8 Haagsche paardrijders bevonden. De eerewacht stond ender leiding van den heer H. de Boer, direc teur der Wassenaarsche manege. Vervolgens stonden aan de zijde van den spoordijk in den Zijdeweg opgesteld een troepje Wassenaarsche padvindsters, alsook groep 16, afdeeling Padvinders Den Haag, ter wijl hierachter het Regiment Huzaren uit Den Haag (afdeeling Muziekkorps) de aankomst van den vliegenier verbeidde. De blijde incomste. Onder luid hoera-geroep arriveerde ten slotte de stoet om 3.15 bij het viaduct, de spanning der ongeduldige menschenmassa ver brekende, en reed geëscorteerd door een paar agenten van de Haagsche motorbrigade, onder den tunnel door, waar het mooie zonnige weer tot ieders „schrik?" plotseling door een regen bui van bloemen werd verbroken, welke zacht jes op het echtpaar van Dijk in de eerste open auto gezeten en niet van een parapluie voorzien, nederdaalde! Langs de fraai versierde ingang van den Zijdeweg, waarbij de met smaak gekozen af beeldingen op gekleurde vlaggen (volgens het ontwerp van architect Co Brandès, welke zijn medewerking hiervoor welwillend en be langeloos ter beschikking stelde), reed de auto, waarin het echtpaar van Dijk en de hee ren A. Boichel, voorzitter en J. H. Kruse- man Aretz, secretaris-penningmeester van het eere-comité gezeten waren, tot voor de daar opgerichte eeretribune. Hier hield de heer J. A. A. M. van Es, namens het eere-comité een toespraak, nadat de Muziekkapel van het Regiment der Haagsche Huzaren het Wilhel mus had gespeeld, gevolgd door een driewerf hoera, waarbij het echtpaar van Dijk in de auto rechtstond. De heer van Es heette den vliegenier op den Wassenaarschen bodem hartelijk welkom, en feliciteerde hem met het welslagen van zijn tocht, waarna hij hem een bloemenkrans aan bood namens het eere-comité en de Wasse naarsche bevolking (welke krans den heer van Dijk om de schouders gehangen werd), zeg gende, dat dit niet was was voor „den vorm", doch werkelijk van harte gemeend. Alvorens de heer van Es den vlieger de hand had kun nen drukken, riep deze, op de welbekende, hem eigen rondborstige wijze: „Hier van Es1", en reikte den spreker onder dankzegging de hand. Tevens wachtte hier de kleine Carla van Dijk de aankomst harer ouders af, en werd zij onder den uitroep: „Waar is je paps" door haar vader in de auto getild, waarna zij haar ouders met een klinkenden zoen begroette. Carla van Dijk bood haar vader dan ten mandje met witte anjers aan, terwijl het doch tertje van den heer van Es een bouquet bloe men aan mevrouw van Dijk, en een model van een Fokker-ééndekker aan haar dochtertje Carla overhandigde. De zegetocht door Wassenaar. Nadat de escorteerende ruiters zich voor de auto van den aviateur hadden opgesteld, werd onder applaus en luid hoera-geroep van het publiek de zegetocht door Wassenaar aan gevangen, langs de navolgende, reeds eerder bekend gemaakte route naar 't gemeentehuis „De Paauw": Zijdelaan, Calcarlaann, Witten- burgerweg, Stoeplaan, Groot Haesebroeksche- v.eg, Wilhelminalaan (Kieviet), Koninginne weg, Groot Haesebroekscheweg, links Schouw- weg door het dorp langs het postkantoor, Lange Kerkdam, Victorialaan. Hierbij werden onderweg eenige malen bloemen aan den beer van Dijk aangeboden ,door enthousiaste be wonderaars. Op het gemeentehuis was alles in gereed heid gebracht, om den vlieger een grootsche ontvangst te bereiden. Op het terras waren 2 hangende en 1 staande microfoon aangebracht, welke laatste diende ter uitzending van de hierna vermelde gehouden toespraken. In een achterkamer van het raadhuis bevond zich een versterker, welke de geluidsgolven naar Hilversum qverbracht, terwijl tevens een di recte telefoonverbinding met Hilversum was ingericht voor het geven van aanduidingen en dergelijke. De toestellen, afkomstig van de Ned, Seintoestellenfabriek te Hilversum, wer den door den heer Schreurs van de AVRO bediend, welke ons binnen ook even toestond, aan den kophoorn te luisteren naar de vroo- lijke wijsjes, waarmede de Wassenaarsche Muziekvereeniging „Excelsior" het ongedul dig wachtende publiek den tijd aangenaam verkortte. Geheele drommen menschen had den zich buiten opgesteld, aan beide zijden van het raadhuis, terwijl het tooneel vanaf den straatweg ook door vele automobilisten, fietsers en voetgangers welke alle nieuwsgie rig stilhielden, werd gadegeslagen. Op het terras van het gemeentehuis verzamelde zich langzamerhand een groot aantal autoriteiten, officieele personen en vooraanstaande inge zetenen van Wassenaar, waaronder wij o m. opmerkten: den burgemeester en zijn echtge- r-cote, prof. Kan met echtgenoote, wethouders Drop en Rooijakkers, dr. Kesler met echtge noote, den heer Jac. L. Gevers, voorzitter der Koningin Wilhelmina-Vereeniging, jhr. H. Loudon, den heer Plesman, diretceur der K. L. M. (welke ook reeds den vliegenier had op gewacht bij diens aankomst aan het viaduct), dr. H. Koppenschaar, den heer W. F. H. van Berkel en echtgenoote en verscheidene raads leden, w.o. o.m. de heeren C. C. v, d. Kroft en W. Boender. De muziekvereeniging „Ex celsior" defileerde met haar vaandels. De huldiging op het gemeentehuis. Om 4.45 naderde de triomphstoet eindelijk het gemeentehuis, onder het spelen van mu ziek door de huzaren, en stelden deze zich in het gras voor het terras op, daarvóór de dames en heeren ruiters te paard, en daar vóór de vereeniging „Excelsior". De Pickard- auto met den aviateur, en zijn echtgenoote en dochter reed tot voor de rechtertrap van het terras, waar de familie van Dijk uitstapte om zich op het terras te begeven. Hier wachtte den heer van Dijk een aardige verrassing, aangezien hij opgewacht werd door 2 colle ga's, n.l. den oud-vliegenier van Meel, welken hij met een spontaan „Hallo Rinus, hoe gaat het er mee!" begroette, en den marine-vlie genier van Millingen, welke hiervoor speciaal van den Helder was overgekomen. De heer van Dijk tilde op verzoek van een der pers fotografen zijn dochtertje op, om zichzelf, met Carla op den arm, te laten fotografeeren, doch toen de veeleischende fotograaf daarop nog vergde, den vader zijn dochter zoenend op de gevoelige plaat vast te leggen, ant woordde de vlieger heel categoriek: „Zoenen kunnen wij niet op commando". Verder hoor den wij hem verontschuldigend zeggen: .,Het is zoo beroerd, ik moet altijd iemand mijn rug toedraaien of ik moet maar heen en weer blij ven loopen", aangezien hij natuurlijk aan alle kanten door belangstellenden en bewonderaars omringd was. Hierna hield de burgemeester van Wasse naar de navolgende welkomstrede tot den heer van Dijk en zijn echtgenoote, welke toespraak tegelijk door de microfoon werd verder ge zonden: Rede van den burgemeester. Het is tot u, Evert van Dijk, dat ik als burgemeester van Wassenaar, bij uw feestelijke intocht in deze uw woonplaats, in tegenwoor digheid van een groote schare belangstellen den, vereenigd voor dit schoone raadhuis, Huize „De Paauw", eenige woorden ga rich ten. En als ik met opzet het plechtstatige „mijn heer" voor uw zoo dóór en dóór Hollandschen naam weglaat, dan is dat om daarmede aan te geven, dat ik in u zie den ronden Holland schen jongen, die eigenlijk wars van alle hul debetoon en maar zeer matig ingenomen met deze feestelijke ontvangst, zich meer thuis gevoelde onder zijn kameraden in het vlieg tuig, welks naam sedert kort over de geheele wereld algemeene bekendheid heeft verwor ven door den geslaagden tocht in Westelijke richting over den Atlantischen Oceaan. Evert van Dijk, het ligt niet op mijn weg hier lang uit te weiden over de bijzonderheden van den tocht. De couranten hebben er zóó vol van gestaan, dat ik me zou kunnen voor stellen, dat al die berichten en beschrijvingen ook voor u nog onbekende détails hebben be vat! Evenmin zal ik u aan boord komen met beschouwingen over de waarde en het nut van transoceanische vluchten. Neen, ik wil als Nederlander, als Wasse naarder, op eenvoudige Hollandsche wijze tot u zeggen, hoezeer wij allen respect hebben voor uw kunde en moed, die zeker een groot deel zullen hebben bijgedragen tot het slagen van den tocht van de Southern Cross dat wij allen trotsch zijn, ik zou haast zeggen zoo trotsch als de 5 pauwen, die in den gevel van dit raadhuis zijn uitgehouwen, op u, Neder lander en Wassenaarder, die, behoorend tot de mannen van Kingsford Smith, hebt mede gewerkt aan die kranige prestatie en die daarmede den naam van ons kleine dierbare Vaderland op aller lippen hebt gebracht en in de geheele wereld hebt hooggehouden. Ik wil u eindelijk zeggen, dat wij u, na deze afwezigheid vol onzekerheid, met dezen fees- telijken intocht met groote vreugde weer wel kom heeten in ons midden en u zoo straks gaarne teruggeven aan uw vrouw en uw kind je, uw gezin, dat gij, ik houd er mij van over tuigd, voor deze toch altijd gevaarlijke reis alleen hebt verlaten, omdat gij wist, dat deze tocht beter was voorbereid dan welke oceaan- vlucht voordien ook, dat deze reis dusdanig was georganiseerd, ik denk aan de draadlooze installatie, dat de daaraan verbonden gevaren zooveel mogelijk waren beperkt. Mevrouw van Dijk, het zij mij vergund, ook tot u een kort woord te richten. Wij zijn hier bijeen gekomen om uw echtgenoot te huldigen. Nü vieren wij feest, nil juichen wij, want de vlucht is geslaagd. Maar eenige weken gele den stapte uw man vol energie, moed en wil tot overwinnen, in zijn machine en gij b'eeft alleen achter met uw kindje en wachtte lange bange uren. Zeker, toen u trouwde met een piloot, wist u wat u boven het hoofd hing, maar toen u tenslotte voor het feit geplaatst werd was uw daad, d.w.z. niets doen maar wachten en berusten in overgave en met moed, er niet minder om. Daarvoor breng ik u gaar ne onze eerbiedige hulde en gelooft u mij als ik u zeg, dat het mij goed doet, dat ik met deze enkele woorden den koenen Oceaan vlieger Evert van Dijk weer mag teruggeven aan zijn gezin. Ik wil eindigen met op het echtpaar van Dijk een driewerf hoera uit te te brengen. Onder den indruk van de aan haar gerichte woorden, welden een paar tranen aan mevr. van Dijk in de oogen, doch vlug werd zij van de herinneringen aan haar angstige wacht-uren afgeleid door het duizendstemmige driewerf hoera, dta op voorbeeld van den burgemees ter zijne rede besloot, en waardoor haar ge zicht zich wederom verhelderde. Rede van den voorzitter van het eere-comité. Hierop volgde de rede van den heer Boi chel, voorzitter van het eerercoiqité, welke het zich een groot genoegen achtte, in de gelegen heid te zijn gesteld, den heer van Dijk na zijn. zoo welgeslaagden en moeitevollen tocht in Wassenaar welkom te heeten. Spr. zeide, het groote voorrecht te hebben gehad, het ver trek der Oceaan-vliegers bij te wonen, welk vertrek een buitengewonen indruk op hem heeft gemaakt, aangezien het zonder veel op zien en voorbereidende „reclame" plaats vond. Hij had de koene vliegers zoo rustig en kalm het sierlijke vliegtuig zien bestijgen, een laatste kus, een laatsten handdruk en fier steeg de machine omhoog, op weg naar haar verre doel. Dit was voor spr. een onvergete lijk oogenblik geweest. De heer Boichel illus treerde zijn vreugde bij het vernemen van de tijding, dat de uitverkorene vlieger geslaagd was, den zwaren tocht, waarvoor zoovele an deren mislukten, te volbrengen. Hoewel hij de consequenties hiervan niet kon overzien, deel de spr. mede, dat men te Wassenaar zeer blij is, dat de Oceaan-vlieger weer in den kling zijner kennissen en vrienden is teruggekeerd. Tenslotte bood hij den heer van Dijk de etre- v;ijn aan in een zilveren beker, welke hem tevens als geschenk werd overhandigd, ter herinnering aan dezen buitengewonen, onver- getelijken dag. De muziek zette nu een „lang zal hij leven" in, waarna de eerewijn aan de overige perso nen op het terras werd rondgediend, en zelfs de paardrijdsters en ruiters van hunne paar den gestegen, den vlieger kwamen begroeten, en hunne dorstige keelen kwamen verfrisschen De piloot aan het woord. Tenslotte sprak de heer van Dijk, na afloop van den eeredronk: Burgemeester, geachte aanwezigen, Wassenaarders! Het doet mij een buitengewoon pleizier, en het meeste pleizier, om mij hier rustig weder gekeerd te zien. Ik heb hier tal van vrienden en bekenden, en ook het schoone der Wasse naarsche natuur trekt mij zoo geweldig aan, dat ik mijn gevoelens niet tot uitdrukking kan brengen. Maar weest overtuigd van mijn oprechten dank voor de mij toebereide ont vangst. Ik ben een slecht spreker; ik ben slechts vlieger, daarom gaat het mij zoo be roerd af (op deze spontane mededeeling volg de een uitbundig applaus), maar in ieder ge val, ik drink op de gezondheid en den voor uitgang van Wassenaar". Hierna werd het publiek in de gelegenheid gesteld, den vliegenier op het terras te begroe ten, waardoor de heer van Dijk zóóveel han den te drukken kreeg (evenals zijn echtge noote), dat hij alras den burgemeester toe riep: „Schluss; ik zoo niet niet blijven door gaan!". Vriendelijk dankte hij allen, die hem feliciteerden, en noodde tevens den burgemees ter, hem met handjes-geven te komen hel pen! Daarna hoorden wij hem wederom vra gen: „Zit mijn das goed en transpireer ik rog niet?" De stroom van belangstellenden, we'ke schijnbaar onwillekeurig van plan waren, de heer van Dijk's handen te verlammen, werd eindelijk tegengehouden, en de vliegenier riep het publiek toe dat hij tot zijn spijt geen handen genoeg had medegebracht, om a'.len, die hem begroeten wilden, te voldoen. Met de begroeting van twee jongedames in Scheveninger kleedij, welke als laatsten voor hem passeerden, was hij ten zeerste ingenomen, wat zeer in defi smaak van het publiek viel, en de vaderlandsliefde van den koenen vlie ger wel demonstreert. Onder een donderend „Lang zal hij leven" slapte het echtpaar van Dijk eindelijk in de auto, waarna zij naar huis werden gebracht en de stoet zich ontbond. Het was een welge slaagd en goed georganiseerd feest, gelukkig door schitterend weer begunstigd. Voor de A. V. R. 0.-microfoon. Zondag a.s. des avonds om 9 uur zal de heer van Dijk voor de AVRO-microfoon spreken over zijn Oceaanvlucht met Kingsford-Smith. HOEVEEL BLINDEN ZIJN ER OP AARDE? Ofschoon het dank zij den vorderingen, die hygiëne en wetenschap in den loop der eeuwen hebben gemaakt, gelukt is het aantal blinden zeer aanzienlijk te vermin deren, treft men toch nog altijd naar professor Cords in de „Münchner medizini- sche Wochenschrift" mededeelt 2.390.000 'dezer ongelukkigen over de geheele we reld aan. Omgërekend op het totale aan tal menschen, dat .de wereld telt, komt dit neer op 136 blinden per 100.000 zielen. Vergelijkt men de cijfers voor de afzon derlijke landen, dan springt onmiddellijk in het oog, dat de meer naar het Oosten gelegen gebieden, derhalve die streken, die geheel of grootendeels van de moderne Westersche hygiëne zijn verstoken, ver uit steken boven het gemiddelde van 136. blin den per 100.000 zielen, terwijl de in.West- Europeeschen zin beschaafde landen er ver beneden blijven. Aan het hoofd dezer tragische lijst staat Egypte met zijn be rucht hooge aantal ooglijders, terwijl Bel gië de gelukkige békkesluiter is. Over de diverse landen verdeeld, is de toestand als volgt: Aantal blinden per 100.000 zielen Egypte 1325 Cyprus *730 China500 Britsch-Indië 241 Europeesch Rusland 200 Engeland 73 Frankrijk 71 Vereenigde Staten 62 Duitschland 61 Nederland 46 Canada 45 België 44 Voorts merkt professor Cords nog op, dab in die landen, waar verplichte inen ting bestaat, de voorheen zoo veelvuldige gevallen van blind worden van pokkenlij- ders thans natuurlijk tot het verleden be- hooren. Tevens is de wetenschap erin ge slaagd, talrijke andere gevallen van blind heid hetzij te voorkomen of te genezen. Groene staar komt vrijwel niet meer voor en heb verlies van het ooglicht als gevolg van ongevallen is tot een minimum be perkt. Dinsdagmorgen had te Venlo de offi- cieele opening van het mgr. Mutsaersoord plaats door Z. D. H. mgr. L. Schrijnen, bisschop van Roermond. Na aankomst van Z. D. H. den bisschop begaven zich de aanwezigen naar de ka pel. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij o.m. op: den zeereerw. heer J. van Oppen, deken van Venlo, mgr. dr. Poels, hoofdaalmoezenier van den arbeid, pas toor Donders van het mgr Mutsaersoord, de zeereerw. heeren Lenisen en Roncken, aalmoezenier van den arbeid te Venlo, den zeereerw. pater Meuffels, directeur dei- zusters van Liefde van den H. Vincentius a Paulo, Mere x^gnes, visitatrice der zus ters van Liefde, en de overste „zuster Ma deleine", mr. B. Berger, burgemeester van Venlo, en de wethouders H. Trienekens, M. Verbaarschot en mr. E. Janssen. Van de directie der Nederlandsche Spoorwegen waren aanwezig de heeren ir. H. van Maenen en ir. E. van Dijk. Voorts waren aanwezig de heer B. Mutsaers, be schermheer van het Herstellingsoord, broeder van wijlen mgr. Mutsaers en familieleden, de heeren J. Maenen, lid van Ged. Staten van Limburg, het Eerste Ka merlid de Bruyn, en het Tweede Kamerlid Kuiper, de heer Vesters, de architect ir. J. Kayser te Venlo, en ir. Engeler uit Am sterdam, en de aannemer Th. Spreeuwen- berg te Venlo, de heer de Leeuw, verte genwoordigde het „Belgisch Christelijk Syndicaat van Spoorwegmannen" en de heer Knebel de „Christliche Gewerkschaft Deutscher Eisenbahnen". Ten slotte merk ten we op de heeren F. Versteegh, be drijfsdirecteur van de Limburgsche Tram weg Mij., en Hellemans en Timmermans met bestuursleden. In een der met vele bloemstukken ver sierde zalen, richtte de heer Timmermans een welkomstwoord tot mgr. Schrijnen en de overige aanwezigen, en schetste in het kort het ontstaan, de ontwikkeling en het verdere streven van het eigen katholieke herstellingsoord. Dan nam -Z. D. H. mgr. Schrijnen het woord „Ik voldoe, aldus mgr., gaarne aan uw vriendelijk verzoek om dit, uw huis, te wil len openen. xAUereerst dank ik u voor uw hartelijke welkomstwoorden. Mgr. verklaar de het een voorrecht, te mogen spreken tot de prachtige organisatie van St. Ra- phaël. Uwe vereeniging, aldus mgr., stelt zich tot doel den katholieken geest te handhaven en te versterken bij hare le den. Dat is in onzen huidigen tijd, een. eisch die allernoodzakelijkst is. Die Ka tholieke geest immers bevordert den vrede in onze huisgezinnen en het geluk op deze aarde, en aldus handelt St. Raphael geheel in den geest van onzen H. Vader Paus Pius XI, volgens Zijne leuze: „Pax Christi in Regno Christi". Nu hebt gij op dezen hoogen berg mij ner vaderstad een monument opgericht dat getuigt van de wijsheid van uw bestuur en van de offervaardigheid uwer leden. Met de beste wenschen voor uwen bond open ik, aldus mgr., thans dit huis, terwijl ik de hoop uitspreek, dat het tot zegen moge strekken voor de leden van St. Raphaël. Vervolgens werd nog het worod gevoerd door den burgemeester van Venlo en den heer Haver, secretaris van Herwonnen Le venskracht. Ir. H. van Maenen, zeide namens de di rectie der Nederlandsche Spoorwegen met het streven van St. Raphaël mede te le ven en bood tot wederopzegging toe, een jaarlijksche subsidie van 2500 aan het mgr. Mutsaersoord aan. Vervolgens werd nog het woord gevoerd bouw het borstbeeld van wijlen mgr. Mut saers, door den heer Hellemans plechtig onthuld. Nadat eenige ververschingen waren aan geboden, werd een rondgang door de ge bouwen gemaakt, waarna de aanwezigen zich aan een gemeenschappelijk diner ver- eenigden. DÉ NEDERLANDSCHE OCEAANVLIEGER VAN DIJK is in zijn woonplaats te Wassenaar hartelijk gehuldigd. De glorieuse intocht TE VENLO IS HET MGR. MUTSAERS-00RD, het herstellingsoord der R.K. Vereeni ging voor spoor- en tramwegpersoneel St. Raphaël, door Z. D. H. Mgr. Schrijnen, Bis schop van Roermond, ingewijd. De autoriteiten en genoodigden bij de officieele opening

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 8