BINNENLAND De Slavin van het Zwijgen woensdag 30 juli 1930 de leidsche luurant TWEEDE JSL.AU TAG. 8 KONINGIN EN PRINSES OP DE THUISREIS. Donderdag in Nederland. De Koningin en Prinses Juliaiia zijn he denochtend. vroeg per auto van Kopenha gen naar Fred erica gereisd, vanwaar per trein de reis naar Nederland vervolgd is. H. M. en H. K. II. worden Donderdag 31 dezer te 8.47 te Amersfoort (station) te rug verwacht. MARIABOND IN HET BISDOM HAARLEM. Jaarvergadering te Amsterdam. De Mariabond in het bisdom Haarlem heeft gisteren in het St. Elisabeth-patro- naat te Amsterdam, zijn 22ste jaarverga dering gehouden onder leiding van mej. A. M. A. Kokshoorn. Voor den aanvang der vergadering droeg de bondsadviseur, kapelaan Th. W. Taman in de Capucijnerkek aan de Lijnbaans gracht een H. Mis op voor de zielerust van de overleden bondssecretaresse, mej. A. M. C. Mooyman. Nadat allen het Sobriëtas-lied hadden gezongen, sprak mej. Nolten namens de ontvangende Centrale Maria-Vereeniging eenige woorden van welkom. In haar openingswoord herdacht de president de overleden secretaresse, voor wier zielerust zij het gebed der aanwezi gen vroeg. Vervolgens wijdde spr. waardee- rende woorden aan de nagedachtenis van wijlen Mgr. v. d. Wetering, van freule A. van der Schueren, presidente van den Bos- schen Mariabond en van pater Ildefonsus. Spr. spoorde voorts de afgevaardigden aan niet te verslappen in de bestrijding van het alcoholisme, dat door goedkoopen wijn, bier en cocktails nog steeds voort woekert. Nadat de notulen waren gelezen en goedgekeurd, bracht de penningmeesteres- se het financieele verslag uit, waarmede de afgevaardigden zich vereenigden. Vervolgens werd voorlezing gedaan van de verslagen der Noord- en Zuid-Holland- sche Propagandacommissie en van de Diocesane Jeugdcommissie. Uit het jaarverslag van de secretaresse mevr. J. Dekker-Koedooder is ontleend dat het aantal aangesloten afdeelingen stationair bleef op 46 en dat het ledental steeg tot 2574, waarvan 638 geheelonthou- sters. Het verslag maakt voorts melding van het feit., dat aan Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent een bedrag van 156.de op brengst der offerweek, werd aangeboden ten behoeve van de devotiekapel te Heilo. De aftredende vice-voorzitster, mej. A. M. P. Sarn werd bij acclamatie herkozen, in de vacature ontstaan door het overlij den van mej. A. M. C. Mooyman werd ge kozen mevr. J. van der Nagel-v. Nuffelen Den Haag. Daarna werd gepauzeerd. Te omstreeks twee uur werd gisteren de vergadering voortgezet Men ving het tweede deel der bijeenkomst aan met het zingen van „Roomsche. Blijdschap". Daarna werd de gelegnneid geopend tot het stellen van vragen. Gevraagd werd of het hoofdbestuur de mogelijkheid wil overwegen, door de R.-K. Drankweer een altaar te doen aanbieden voor de St. Bavo-kathedraal De voorzitster zegde toe, deze aangele genheid in het Hoofdbestuur te zullen be spreken en eventueel in samenwerking met het Kruisverbond terzake te handelen. Op een desbetreffende vraag werd ge antwoord, dat besprekingen zullen worden gevoerd met de leiding der retraitehuizen om te bewerken, dat aan jeugdige retrai- tanten geen bier zal worden geschonken. Naar aanleiding van de mededeeling, dal de heer G. P. Bon op 3 Augustus a.s. voor de radio zal spreken over drankbe strijding, werd in overweging gegeven ook eens een spreekster voor de radio te doen optreden op een voor dames geschik- ten luistertijd. Besloten werd, dat aan vereenigingen, welke twee afgevaardigden zenden naar den op 15 Aug. te Utrecht te houden So- briëtas Landdag, de reiskosten voor een afgevaardigde kunnen worden geresti tueerd. In verband met de vraag hoe het gesteld is met de actie om het bezoek van jeug dige personen aan bierbrouwerijen tegen te gaan, werd gewezen op het verbod van de Interdiocesane Jeugdcommissie voor Jongelingenclubs om bierbrouwerijen te bezoeken. Daarna kwam in behandeling het voor stel van de Maria-vereeniging H. Hart uit Den Haag om het doel, waarvoor de gel delijke opbrengst van de offerweek wordt besteed vooraf bekend te maken zulks om een grooten opbrengst te bevorderen. De vergadering vcreenigde zich met 't prae-advies van het Hoofdbestuur, dat af wijzend luidde. Geruimen tijd besteedde de vergadering vervolgens aan de behandeling van het ont- werp-reglement, dat na aannemÜig van enkele amendemnten in verband met de „nieuwe richting" werd vastgesteld. Na afhandeling van de agenda hield pa ter A. Lubachs een rede over „De waarde van de offergedachten, gelegen in de drankbestrijding, gezien in het licht van onzen tijd." Na rondvraag werd de vergadering ge sloten. R.-K. BOUWVAKARBEIDERSBOND „ST. JOSEPH". Bondsraadsvergadering Maandag is te Utrecht in het St. Jo- sephgebouw de bondsraadsvergadering van den R.-K. Bouwvakarbeidersbond „St.- Joseph" aangevangen. De bondsvoorzitter sprak een kort openingswoord. Bij de be handeling van de voorstellen van het hoofdbestuur en de afdeelingen terzake de wijziging van het huishoudelijk reglement werden de volgende belangrijke besluiten genomen. De aanspraken op bondsrechten gaan verloren o.a. door: schuld tengevolge van een vanwege den bond opgelegde boete en onrechtmatig genoten uitkeeringen. De onrechtmatig ontvangen uitkeeringen kunnen voortaan ook ingevolge het regle ment worden gekort. Voortaan wordt er niet meer gespro ken over „propagandisten" of „vrijgestel den", maar over „bestuurders". De bondsraad zal worden samengesteld door 't bondsbestuur, de bestuurders en controleurs in algemeenen dienst, de plaat selijke bestuurders en een aanlal afge vaardigden van districten gelijk aan 11/2 maal vorengenoemde caterogieën; ook de verkiezing van laatstbedoelde afgevaardig den werd geregeld Voor den bondsraad werden geen plaats vervangende afgevaardigden benoemd. De leden zijn van het betalen der volle bondscontributie vrijgesteld: a. wanneer zij persoonlijk geen inko men hebben b. wanneer zij uitkeering uit de werk- loozenkas ontvangen: c. wanneer zij de reglementaire uitkee ring ontvangen tengevolge van staking of uitsluiting d. bij het vervullen Van militaire dienst plichten, gedurenden den actieven dienst- -tijd. In de gevallen, bedoelde onder b en c van dit artikel bedraagt de contributie voor vergoeding der afdeelingskas 5 cent per week, plus de contributie voor de werk- loozenkas en den eenen cent voor admini stratiekosten. Bij een inkomen uit anderen hoofde dan onder b en c. van dit artikel bedoeld, hooger dan 80 pet. van het loon, geldend der plaatse waarin de afdeeling, waarbij het lid is ingeschreven, gevestigd is, moet de volle bondscontributie worden betaald. Bij een inkomen, tengevolge van ziekte, ongeval, steun door het verrichten van an deren dan beroepsarbeid van 80 pet. en minder van het loon bedoeld in de vorige alinea, wordt geen bondscontributie be taald. Bij een inkomen van 50 tot ert met 80 procent wordt de halve bondscontributie betaald. Bij een inkomen hooger dan S0 procent wordt de volle bondscontributie betaald. Vrijstelling van het betalen der bonds contributie wordt evrlecnd voor ten hoog ste zes maandenna het verstrijken van dezen termijn is het afdelingsbestuur ver plicht, een met redenen omkleed voorstel aan het bondsbestuur te doen, teneinde verlenging van vrijstelling te erlangen. Het bondsbestuur beoordeelt of er vol doende termen aanwezig zijn, om opnieuw geheele of gedeeltelijke vrijstellias van het betalen der bondscontributie te verleenen. Na het verstrijken van dezen termijn zal opnieuw een verzoek om geheelo of gedeel telijke vrijstelling tot het bondsbestuur moeten worden gericht. Het bondsbestuur zal ernstig overwegen of in de volgende bondsvergadering plan nen dienen te worden voorgelegd ter ver betering van de bepalingen der werkloozen- kas. Besloten werd naar aanleiding van in de jongste bondsvergadering aangehou den voorstellen inzake het geven van een directe verpleging van tuberculose leden door Herwonnen Levenskracht, dat 't bondsbestuur deze aangelegenheid nog na der voor een volgende bondsvergadering zal bezien. Vervolgens hield de heer A. C. de Bruyn, voorzitter van het Werkliedenverbond een korte rede. Dinsdagmorgen werd door den bonds adviseur F. van Leeuwen in de St. Willi- brorduskerk een H. Mis opgedragen. In het St. Josephsgebouw vereenigden daarna de bondsraadsleden zich aan het ontbij.. Om half tien werd het nieuwe bondskan- toor aan den Bemuurde Wecrd door den bondsadviseur ingezegend en werd het H. Hartbeeld geintroniseerd. „Tijd". ARBEIDERS IN DEN LANDBOUW. Een tekort in Limburg, Wij lezen in de „Volkskr.": De vorige week werd uit Venraai aan den „Gelderlander" bericht, dat daar een zoodanig tekort aan werkkrachten voor den landbouw bestaat, dat de districtsarbeids beurs genoodzaakt was, arbeiders in Po len te zoeken. Dit wekte verbazing Immers, zoo werd opgemerkt, „Neder land zelf telt onder de bij het R.-K. Werk liedenverbond aangesloten vakbonden 783 werklooze landarbeiders, waarvoor werd uitgekeerd 22.513S0 aan werkloozensteun". Ook wij kunnen dit niet verklaren. Het bericht uit Venraai trok zoo bijzon der onze aandacht, omdat wij ook in Zuid- Limburg in de laatste drie jaren geregeld klachten hoorden over een tekort aan ar beiders bij de boeren. Deze klachten noorden wij in verband met onze informatie naar eenige gevallen van moord en diefstal in kleine plattelands plaatsjes door boerenarbeiders niet uit Limburg afkomstig. Ons werd toen medegedeeld, dat de boe ren in die streek van ons land, waar vele arbeiders plaatsing zoeken in het mijnbe drijf, geen geschikt personeel kunnen vin den, ofschoon vrij hooge loonen worden betaald. Zij vragen'dit dan per adverten tie in een bekend neutraal landbouwblad van heb Noorden. In <len regel komen een- ter alleen ongewenscTite elementen hierop af. Krasse staaltjes werden ons hierover medegedeeld. Hët was op Sommige boer derijen zoo erg, dat de vreemde arbeiders niet in huis konden worden vertrouwd en menigmaal, na korten tijd gewerkt te heb ben, plotseling, zonder voorafgaande waar schuwing, vertrokken, schulden of besto lenen achterlatend. Eenige weken geleden vernamen wij nog, dat twee boeren zich moesten behelpen met één arbeider. Wij hebben bestuursleden van Boerenbon den hierop gewezen, omdat in dezen toe stand toch verbetering kan worden ge bracht. In andere streken des lands zijn immers landbouwarbciders werkloos. Of zich onder deze werkloozen ook arbeiders bevinden, bekwaam en geschikt voor de kleine boerderijen van het Zuiden wij bedoelen arbeiders, die alle in 't bedrijf voorkomende werkzaamheden kunnen ver richten weten wij niet. Maar dat valt te onderzoeken. Onze katholieke organisaties in het land bouwbedrijf zijn uitgebreid genoeg, om hier hulp te verleenen. Desnoods ware te over- UIT DE RADI0-WERELP Programma's voor Donderdag 31 Juli. Huizen 1071 M. Voor 6 uur 298 M. 8.159.30 KRO. Morgenconcert. 1 0.0010.30 NCRV. Zang door Dames- 10.3011.00 NCRV. Ziekendienst. 11.3012.00 KRO. Godsdienstig halfuurtje. 12.151.15 KRO. Concert door het KRO.- Trio. 1.152.00 KRO. Gramofoonpl. 2.002.30 NCRV. Gramofoonpl. 2.30400 KRO. Gramofoonpl. 4.005.00 NCRV. Ziekenuurtje. 5.006.30 NCRV. Solistenconcert (piano, viool, zang). 6.30 NCRV. Koersen. 6.407.40 NCRV. Orgelconcert. 7.408.00 NCRV. Gramofoonpl. 8.009.00 NCRV. Solistenconcert, (zang, fluit, piano). 9.0010.00 NCRV. Carillonbespeling Pa leis Amsterdam. lO.OO NCRV. Persber. 10.1011,00 NCRV. Gramofoonpl. Hilversum 1875 M. 8.009.45 AVRO Gramofoonpl. 10.0010.15 Morgenwijding. 10.3012.00 Concert door het Rembrandt- Iheaterorkest. o. 1^ v. D. Hartogs. 12.152.00 Concert door het AVRO-Kwin- tet. 2.003.00 Gramofoonpl. 3.003.30 Fragmenten uit een boek van Jack London door L. Ezerman. 3.304.00 Solistenconcert: S. Smirnoff, zang, J. Keesen, viool. E. Veen a. d. vleugel. 4.004.30 Halfuurtje v. d. zieken. 4.305.00 Vervolg, solistenconcert. 5.005.45 Gramofoonpl. 5.45-^-7.15 Concert door het Haarlem's Klein-orkest, o. 1. v. A. Nieman. 7.157.45 Volksuniversiteit. Causerie over de techniek in onzen tijd door Prof. Dr. W. Schermerhorn. 8.009.00 Operaconcert. L. Muskens Sleurs, Hélène Cals. Chr. de Vos, koor en versterkt omroeporkest o. 1. v. J. J. v. Ame- 9.009.30 „De Pastoor uit den bloeijenden wijngaerdt", spel v. F. Timmermans. 9.309.45 Concert door het versterkte Om roeporkest o, 1. v. N. Treep. 9.4510.00 L. Noiret met liedjes aan de wegen de stichting van een landbouw-ar- beidsbeurs. Dat er in elk geval iets ha pert aan dc arbeidsbemiddeling, staat vast. AVij schrijven dit, om nogmaals de aan dacht op het geval te vestigen. Meer des kundigen kunnen wellicht middelen aan wijzen, om hier betere verhoudingen te- scheppen tusschen vraag en aanbod. LANDBOUWHOOGESCHOOL. Studietoelagen. De mogelijkheid bestaat, dat voor jonge lieden van zeer goeden aanleg voor weten schappelijke studie, die zich tot de studio aan de Landbouwhoogeschool te Wagenin- geii voelen aangetrokken, een beperkt aan tal studiebeurzen beschikbaar wordt ge steld. Deze studietoelagen worden door en kele bijzondere vereenigingen versterkt, wier doel het is aan hen, voor wie een stu die te grootc financieele offers vraagt, gel delijke hulp te verleenen, en waarbij do Regcering met subsidie steunt. De toela gen dragen het karakter van rcntelooze studievoorschotten. Dc verylichling be staat derhalve, dat de gelden na voltooiing der studies worden terugbetaald. De rege ling der terubstaüng komt in hoofdzaak overeen met die, welke geldt voor Rijksstu diebeurzen. Begaafde jongeliedne, die dit jaar eind examen H. B. S. of Gymnasium gedaan hebben en zich voor land- of tuinbouwkun dig ingenieur willen bekwamen, kunnen zich vóór 5 Augustus a.s. onder overlegging van puntenlijsten en getuigschriften wen den to het bestuur der Vereeniging „Land bouwfonds Katholieke Studiebelangcn'' (Voorzitter: prof. P. G. Groenen, hoog leeraar aan het Groot-Seminarie, te "War mond). 10.00 Persber, 10.15 Vervolg concert. 11.0012.00 Gramofoonpl. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Concert.,. I.20 Orgelspel door R. Foort. 2.202.50 Gramofoonpl. 3.20 Kerkdienst. 4.05 Concert. 4.35 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing en Nieuwsber. 7.00 Piano-recital door F. Dawson. 7.20 Lezingen. 8.05 Concert. 9.20 Nieuwsber. 9.45 Lezing. 10.00 Dansmuziek II.0012.20 Dansmuziek. 12.2012.25 Televisie. „R a d i o-P a r i s", 1725 M. 12.502.20 Gramofoonpl. 4.05 Dansmuziek. 4.35 Kinderuurtje. 9.05 Concert. 9.50 Concert. Kwartet en solisten. Langenberg, 473 M. 7.257.50 Gramofoonpl. 7.508.50 Orkestconcert. 10.3512.15 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl. I.252.50 Orkestconcert. 5.506.50 Orkestconcert. 8.2010.20 Orkestconcert. 10.20 „Zehn Kanuten lagern am Rhein". Daarna tot 12.20 Orkestconcert. Kalundborg, 1153 M. 12.202.20 Orkestconcert. 3.505.50 Concert. Orkest en violist. 8.209.10 Concert. Doedelzak-Trio en piano 9.109.55 „En Pokkers Tos". Blijspel in één bedrijf van Erik Bogh. 10.1511.20 Orkestconcert. II.2012.50 Dansmuziek Brussel, 508.5 M. 5.20 Trio-concert. 6.50 Gramofoonpl. 8.35 Trio-concert. 9.20 Symphonie-concert uit de Kurzaal te Ostende.. Sobiëtasdag 15 Augustus. Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid, Monseigneur J. H. G. Jansen, Aartsbis schop van Utrecht heeft welwillend toege zegd, de namiddagvergadering te zullca bezoeken. Het belooft aldus schrijft men ons een drukke dag te worden, daar ook van de verst afgelegen afdeelingen berichten binnenkomen van deelname. Radio-omroep-controleurs Met ingang van I Augustus zijn, voorloo- pig voor den tijd van een jaar, benoemd tot. radio-controleur: 1. R. D. Bouma, gepensionneerd O.-I. ambtenaar, te 's-Gravcnhage: 2. G. J. Landweer, oud-inspecteur der gemeentelijke 'belastingen Ie Amsterdam, te Soestdijk; 3. Jos. J. Robitsch, ambtenaar der pos terijen, telegrafie en telefonie op wacht geld, te Haarlem. Werktijdenbesluit voor winkels De minister van Arbeid, H. en N. heeft bepaald, dat, indien de vrije halve dag van een arbeider, werkzaam in een winkel, in een der weken, waarin Maria Hemelvaart of Allerheiligen valt, in afwijking van het te zijnen aanzien op de arbeidslijst ver melde wordt gegeven op dien in dc weken vallende feestdag, de vermelding daarvan kan geschieden, door op een naast dc ar beidstijd gedurende de betreffende weck opgehangen gèsehrift met inkt aan to tee kenen den naam van den betrokken arbei der en den feestdag, waarop deze regeling wordt toegepast. feuilleton Uit het Engelsch van FRED. M. WHITE. 3) Richford; was door de dame aan zijn andere kant in een gesprek over sport gesleept, zoodat Beatrice en haar tafelbuurman niet bang behoefden te zijn, dat ze gestoord zouden worden. Hun oogen ontmoetten elkaar een kort oogenblik. „Ik geloof niet, dat ze veel reden heb ben om te benijden", antwoordde het meis je. „Kolonel ik wilde u iets vragen, dat u onder deze omstandigheden waarschijn lijk een vreemd verzoek zal lijken. Iedereen houdt van u en vertrouwt u en zoolang ik u ken, heb ik dat ook gedaan. Wilt u mijn vriend zijn, wanneer er iets gebeurt en ik een vriend noodig zal hebben? Wilt u me dan helpen? Ik weet, dat het heel gek is...." „Dat is het heelemaal niet", zei Ber- rington bijna fluisterend. Hij wierp een snellen blik op het ongunstige gezicht van Richford. „Menschen, die zooveel beleefd hebben als ik," ging hij voort, „zien vaak dingen die anderen ontgaan. Ik begrijp volkomen wat u bedoelt. Als ik in Engeland ben, zal ik komen als u mij noodig hebt. Maar u moet er wel omdenken, dat mijn tijd erg inbeslag genomen is. Mijn heele verloftijd „Maar u hebt toch geen bepaalde werk zaamheden tijdens uw verlof „Ik heb een taak te vervullen; een on derzoek, een nasporing, die nooit schijnt te willen eindigen. Vanavond dacht ik, dat het einde gekomen was en vreemd genoeg in het hotel hier. Ik kan de bijzonderheden niet vertellen tusschen al deze babbelende en lachende menschen, want het is een droevig verhaal. Maar als u bij toeval ooit een dame in het grijs zou ontmoeten met donkere oogen eii zacht, grijs haar1" „Dat is wel heel eigenaardigverklaar de Beatrice verbluft. „Dis is vanavond in deze zelfde eetzaal geweest „Ah Het geluid kwam als een pijnlijke zucht over Berrington's lippen. Tusschen het luidruchtig gepraat en gelach van de ande re gasten, waren de kolonel en het meisje min of meer geisoleerd, zoodat ze rustig konden praten en hij vervolgde op zachten vertrouwd ijken toon: „Dat is zeker heel merkwaardig. Ik zoek naar een dame in het grijs en ik vind haar spoor in de nabijheid van dit hotel heel toevalligalleen doordat ik hier vanavond eet. En u hebt haar hier in de kamer ge zien?" „Ja, zc scheen hier bij vergissing binnen geloopen te zijn; het is ook geen wonder, als iemand die hier niet bekend is, in dit reuzen hotel verdwaalt. Ze was heelemaal in het grijs en haar oogen en haar haar waren precies zooals u het beschrijft. En toen. ik haar naar haar naam vroeg, ant woordde ze, dat ze de Slavin van het Ver bond was en verdween". Kolonel Berrington's visch lag onaange roerd op zijn bord. De trek van melancholie werd dieper en het duurde even voor hij i weer sprak. „De Slavin van het Verbond", herhaalde hij eindelijk op peinzenden toon. „Daar mee is de toestand tragisch-juist weerge geven En dat is alles wat u me van haar vertellen kunt? Als u haar weer ziet maar het is niet waarschijnlijk, dat dit ge beuren zal. Ik zal u een anderen keer de geschiedenis vertellenhier tusschen al die frivole menschen is me dat niet moge lijk. Het is, zooals ik al zei, een droevige geschiedenis, en in groote trekken herin nert ze me aan uw eigen geschiedenis, juf frouw Darryll". „Is mijn geschiedenis dan ook droevig?" Beatrice bloosde en glimlachte. „In welk opzicht is het droevig?" „Wel, we behoeven op het oogenblik niet in bijzonderheden te treden", antwoordde Berrington. „Laat het u genoeg zijn, als ik zeg, dat Mark Ventmore een vriend van mij is. Met Paschen hebben we elkaar in Rome ontmoet en mijn medemenschen hebben vaker de gewoonte om mij confi denties te doen. Begrijp je mij? Is het te- laat, Beatrice? Ik zal je wel bij den naam noemen, nietwaar? Je bent zooveel jonger dan ik en ik kende jc al toen je nog een kind was." Beatrice's oogen vulden zich met tranen. „Het is een grootc troost voor me, dat ik zoo'n trouwen vriend in u gevonden heb", antwoordde ze moeilijk. En zichzelf in de rede vallend, ging ze voort„neen, ik wil geen wijnWaarom duwt die kellner mij de wijnkaart zoo opdringerig onder den neus „Dus je bent heel zeker, dat het te laat is?", vroeg Berrington opnieuw. „Het is onvermijdelijk; het is een kwes tie van plicht. Kijk naar mijn vader Berrington keek in de richting van Sir Charles, die zich juist met een innemenden glimlach naar zijn knappe tafeldame over- boog. Hij zag er uit als iemand die seen zorgen ter wereld kent. „Ik begrijp niet wat Sir Charles er mee te maken heeft", zei de kolonel. „Mijn va der heeft er alles mee te maken. Ziet hij er niet gelukkig en welvarend uit?" En toch is het nog maar een paar uur ge leden, dat ik hem heel anders gezien heb. En dc gedachte alleen, dat een daad van mij ellende en schande over hem zou kun nen brengen Beatrice brak den zin af, toen ze de uit drukking op Berrington's gezicht zag. Het was haar duidelijk dat ze genoeg, méér dan genoeg had gezegd. „Ik begrijp het volkomen", zei de kolo nel ernstig. „Eerst uw vader, opdat z ij n dagen verlengd worden in het land der goede diners en van dc voordecligc zaak jes Maar het is een schandeIk heb er eenvoudig geen woorden voor. Wel alle duivels, duivels, daar heb je dien vervloek te kellner weerBeatrice lachte zenuw achtig bij de plotselinge verandering van toon van haar buurman. De donker-oogigo Zwitscrschc kellner had zich weer over den stoel van het meisje gebogen en drong er beleefd op aan, dat zc toch wat wijn zou nemen. Hij had een wijnkaart in de hand «li zelfs Berrington's gestreng en militair wenkbrauwfronsen, was niet in staat om hem op de vlucht te jagen. „Neemt u een lichten rooden wijn....'', mompelde hij. „No. 74 is heel geschikt. wil madame misschien zoo goed zijn om even te kijken? Een oogenblikje maar, Ma dame Do Zwitser scheen een uiterst vasthou dende man en duwde Beatrice de kaart in de hand. Het was een in rood en goud fraai uitgevoerde wijnkaart, waar oogen- schijnlijk niets bijzonders aan was, maar op een rand tegenover no. 74 stond een pot loodnotitie, in een handschrift, dat de oogen van het meisje deed schitteren en haar het bloed naar het gezicht joeg. Het waren maar een paar woorden: „In de kleine serre achter den salon. Zoo gauw als het maar kan." „Ik zal me over dien kellner moeten be klagen", zei Berrington. En toen ver schrikt: „Wat is er, Beatricevoel je je niet goed „Er mankeert me niets, fluisterde Bea trice. „Ik smeek u om vooral niet de aan dacht van de anderen op me te vestigen. En op het gedrag van den kellner is niets aan te merken. Hij moest me een bood schap brengen. En hij heeft het heel han dig gedaan. Kijkt u maar Beatrice hield den kolonel den wijnkaart voor en Berrington zag met één oogopslag op welke wije haar dc boodschap gebracht was. Toen tuurde hij even op dc potloodno titie en zei: „dat handschrift komt me be kend voor ik moet dat eerder gezien heb ben het heeft zoo iets karaktristicks." „Het is het schrift van. Mark Ventmore." Berrington glimlachte. De soldaat in hem had schik in het avontuurlijke van het ge val. „Ik heb hem ruim een week geleden geschreven," vervolgde Beatrice snel. „Als hij mijn brief gekregen had en direct was gekomen, wie weet wat er dan gebeurd wasIk was me er op het oogenblik, dat ik hem schreef nog niet bewust van, hoe benard tic positie van mijn vader was. Ik vermoed, dat Mark alles weet. Waarschijn lijk is hij juist in Londen teruggekomen en voelt hij, dat als hij me niet direct tc spre ken krijgt, het te laat zal zijn. O, meneer Berrington, ik moet Mark direct spreken, ik moe t." (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5