NI VA' UIT DE RIJNSTREEK STADSNIEUWS Agenda UIT DE PERS WOENSDAG 30 JULI 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Bollenschuur afgebrand. Hedennacht is do bloembollenschuur van de firma Telkampv. Leeuwen aan de Noorderlaan geheel uitgebrand. Hoe de brand ontstond, is nog onbekend. In de schuur lag een zeer groote hoeveelheid tulpen en hyacinthen opgeslagen, een groote waarde vertegenwoordigende. Het woonhuis, dat aan de schuur is vastgebouwd, bleef behouden, hoewel het dak reeds door het vuur was aangetast. Door het spoedig cn ingrijpend optreden van de brandweer werd echter uitbreiding voorkomen. De schade welke geraamd wordt op 10 a 21 duizend gulden wordt door ver zekering gedekt. KATWIJK. De keuringsdienst ontduiken. In het weiland van den heer v. d. M. werd door v. d. M. een nood slachting verricht van een varken. Dat 's gewoon. Maar minder gewoon is dat v. d. M. het varken in twee helften splitste en de cadavers aan twee verschillende slagers verkocht of althans daar bezorgde. De hulpkeurmcester kreeg hiervan echter lont en na onderzoek bleek het geval te zijn als bovengemeld. Proces verbaal had plaats cn het boutje werd in beslag genomen. LISSE. Inenting. Op Dinsdag, den 5 Augustus a.s. bestaat er, tijdens de gewone spreek uren van de geneeskundigen, alhier, ge legenheid tot kostelooze vaccinatie. Roodvonk. In de week van 20 tot cn met 26 Juli j.l. is binnen deze gemeente wederom een geval van roodvonk gecon stateerd. Mond- en klauwzeer. In de week van 20 tot cn met 26 Juli j.l. zijn binnen deze gemeente twee gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd en wel bij de veehouders M. Duineveld cn J. Rotteveel. Loting. Van de lichting 1031 dezer gemeente zijn slechts 2 dienstplichtigen vrijgeloot van de 79. N00RDWIJK AAN ZEE. Winkelweek. De Noordwijksche win keliersvereniging te Noord wijk aan Zee, zal weder een winkelweek organiseeren van 5 tot en met 12 Augustus. Dinsdag avond 5 Aug. te S uur zal deze winkelweek geopend worden door den heer Burgemees ter in het paviljoen „Atlantis", waarna een rondgang met muziek zal plaats hebben en de Jury de étalages zal keuren. Donder dagmiddag 7 Aug. te 2 uur zal een Bloe mencorso gehouden worden, waarvan de opstelling zal plaats hebben op het auto park, 's avonds te 7 uur prijsuitreiking bloemencorso en etalagewedstrijd in „At lantis". Dinsdag 12 Augustus lampion-optocht met muziek als sluiting van de winkelweek Als het weder medewerkt belooft het weer een gezellige week voor onze badplaats te worden. Vertrouwd wordt, dat velen aan het Bloemencorso zullen deelnemen. N00RDWIJK. Gevonden, Gebrand zilveren broche, zilver heerenhorloge mets stukje ketting, lorgnet in étui, gummibinuenbal met stof fen buitenbal, donkerblauwe jongensjekker, bruin lederen portem. inh. tienrittenkaart en eenig geld, een paar witte damesschoe nen, Lipssleutel no. 6657, blauw ceintuur, B. H. S.-sleutel no. 07696, rood badmuts met twee witte randjes, beige kniekous, oud damesrijwiel, zilveren ring met blauw Bteentje, taschje met. spiegeltje, zakdoek, en beursje, gebreide ceintuur, belasting- merk in étui, konijn, lederen muilkorf, jong hondje wit met zwartbruine vlekken, groe ne kinderp'irtem., pot kogellager verm, van auto, kleine pot met kogellager, foxterrier zwart en bruin ruwharig. Inlichtingen uitsluitend op Woensdag en Zaterdag van 121 uur nam. ter politie- bureele te Noordwijk-Binnen. Gevestigd: M. M. P. H. van Vliet van Botterdam thans Mariagesticht Lan- geveld L. Verboon van Rijswijk, Dr. Mr. W. v. d. Berghstichting, Zwarteweg P. Haarsma, verpl. uit Grootegast, idem G. Pool verpl. Amsterdam, idem G. Zwiep, diestbode, Haarlem, Rembrandtweg 9 A. Hirn, dienstbode, Den Haag, Rem brandtweg 2 W. Hop, kamermeisje, Harderwijk, Oude Zeeweg 5 E. Schaefer dienstbode, Zeist, Oude Zeeweg -10 M. Vinovsky, Letland, N. Boulevard 3 L. Eichholzer serveerjuffrouw Den Haag, Z. Boulevard 5 C. J. Oostdam, dienstbode, Leiden, Voorstraat 132 W. A. Albracht Verweerd, Egb. de Grootstraat 34 A. van Kampenv. d. Berg, Noordwijkerhout Zandvoortschestraat 12 J. S. de Regt- Bijdendijk, Doorn, Breloftpark 17. Vertrokken: G. P. Walters, Brou wersgracht 133, Amsterdam A. Meijning los werkman alsvoor M. C. Heemskerk, dienstbode, Dorpsstraat 1, Oegstgeest A. K. Jansen, kamermeisje C 370, Hattum J. A. Klein, koopman-schilder, Scheep makerstraat 69, Den Haag H. Veltman, arbeider, Heerenweg, Lisse J. H. B. Berkemeijer, electricien, Rijnsburg. Geboren Adrianus Johannes, zoon van C. J. Alders en A. P. Alkemade Johanna Antonetta, dochter van A. de Bes en G. Ammeraal Adriana Geertrui- da, dochter van Th. G. Rornijn en M. A. Binken Johannes, z. van J. Mourits en M. Koster Daniël Pieter, zoon van D. P. Lindhout en L. van Duivenboden. Ondertrouwd: A. v. d. Zwet, 28 jaar en J. v. d. Berg, 25 jaar A. Wete- rings 67 jaar en C. Koeman 50 jaar. Overleden Ludolph George Julius Berkemeijer 65 jaar Maarten v. Duin 67 jaar wednr. van N. v. d. Wiel. SASSENHEIM. Openlucht-Concert. Ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Konin- ging Moeder zal het plaatselijk muziek korps „Crecendo", a.s. Zaterdag een con cert geven in de tent. Geboren Gerardus Theodorus, z. v. J. J. Wesseling en J. L. Cassel, Trijntje, d. v. J. van Nieuwkoop *n C. Daudeij. Adriana, d. v. C. D. van Coevorden en J. M. H. Bergman. Helena Gerarda, d. v. J. W. Kortekaas en A. M. Onderwater. Overleden Hendrikus Theodorus Kniest, 11 dagen, z. v. P. Kniest en A. A. M. Giesbergen. Gevestigd: J. Schoneveld, Floris- schoutenstraat 25 van Warmond. J. van 't Wout, Hoofdstraat 144 van Lisse. Mej. E. J. Koning, Hoofdstraat 107 van Drie bergen. N. Bouwmeester geb. van Wijk, Rijksstraatweg la van Hazerswonde. Mej. A. M. Kortekaas, Zandslootkade 32 van Bloemendaal. Vertrokken: J. Hoesen van Tij loosstraat 23 naar Vlagtwedde. Mej. W. H. Kouwenhoven van Teijlingerlaan 41 naar Oegstgeest. C. Bageman en gezin van Rijksstraatweg 9 naar Voorhout. VOORSCHOTEN. Verloren. Gouden dameshorloge een pet. Geboren: Adriana Maria d. van H. H. van Meijgaarden en C. M. Zaat Ma ria Jacoba d. van W. de Bruijn en M. C. van der Meer. Getrouwd: E. Jongstra en C. Segaar. Gevestigd: J. C. Kooijman van Zoeterwoude Wed. P. van Doorn van Den Haag J. A. Markus van Den Haag M. A. B. Charlos en zoon van Waalre J. Borgsteijn en echtg. van Leiden T. P. de Geus en gezin van Loosduinen A. Dam van Den Haag M. Nieuwen- huis geb. Huiskes van Den Haag Wed. W. H. A. Varossieau van Leiden. Vertrokken: J. A. Tanis naar Woer den Wed. van Papenrecht en gezin naar Oegstgeest K. J. W. Verwaijen naar Wassenaar G. Rietdijk naar Baam- brugge Wed. D. W. Gesmg naar Bode graven H. N. M. A. Robertz naar Lan- geraar L. Jonkers naar Voorhout J. Taal en echtg. naar Visvliet S. Mandi naar Visvliet. W0UBRUGGE. Jubileum. Het jubileum van 40-jari- gen trouwen dienst van den heer W. Buis op de scheepswerf alhier ging niet onop gemerkt voorbij. Van de directie, den heer W. A. Boot ontving hij een gouden horlo ge met inscriptie en van het personeel een keurige hangklok. Deze dag zal voor hem onvergetelijk blijven. ALPHEN AAN DEN RIJN. Het voetbalterrein van „Alphen". Zoo als bekend zal binnen afzienbaren tijd de voetbalvereeniging „Alphen" niet meer kunnen beschikken over het huidige ter rein Als gevolg daarvan zal dus naar een nieuw terrein moeten worden gezocht, het geen groote financieele kosten met zich meebrengt. Om daaraan zooveel mogelijk 'egemoet te komen is een commissie ge armd, welke zich ten doel stelt de benoo- d?gde gelden daarvoor bijeen ie brengen. O.m. is haar voornemen in September a.s. een bazar te houden. Aanrijding In de Hooftstraat werd gistermiddag de wielrijdende winkelier O. door een passeerende vrachtauto aangere den. O. kwam te vallen en liep aan hoofd en beenen eenige verwondingen op, ter wijl bovendien zijn kleeren aanzienlijk be schadigd werden. Het nummer der auto is onbekend. Personalia. Bij de te Utrecht gehou den Mulo-examens zijn o.a. geslaagd Grietje Bogaar en Betsy Boxhove, leerlin gen der O.U.L.O. school aan den Ouds- hoornschen weg. LEIDERDORP. Gemeenteraad. Vergadering van den gemeenteraad Donderdagvond te 7.45 u. Agenda: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Behandeling der ver ordening op den aanleg van wegen. 4. Be handeling adres M. v. d Velden om vergun ning tot aanleg van een straat. 5. Behan deling adressen om vergunning tot oprich ting van een radio-distributie-inrichting. 6. Vaststelling voorwaarden ophalen van asch en vuilnis. 7. Reclame schoolgeld. 8. Vaststelling kohier straatbelasting. 9. Aan bieding gemeenterekening 1929. 10. Goed keuring rekening Gezondheidscommissie. 11. Subsidie Chr. H.B.S. te Leiden. 12. Be noeming leden commisie van toezicht op het correspondentschap Arbeidsbemidde ling. 13. Overname „Wijde Steeg" van G. den Braver. 14. Wijziging begrooting 1930. 15. Rondvraag. NIEUWKOOP. Schoolreisje. De kinderen uit de hoog ste klasse der R.-K. school alhier zullen deze week een schoolreisje maken naar Am sterdam om van daaruit een bezoek te brengen aan Marken en Volendam. Personalia. De heer J. J. van dei Burg, in 1929 ambtenaar ter secretarie al hier is in gelijke functie benoemd te Hilva- renbeek. WOERDEN. De brug bij 't politiebureau. De brug bij het politebureau nadert gelukkig haar voltooiing De gemaakte verbreediug zal een groote verbetering zijn op dezen druk ken rijweg. Terwijl een sedert geruimen tijd lastig verkeersobstakel, „de brug in herstel", weer zal verdwenen zijn. Botsing tusschen fiets en motor. Gis teren had een aanrijding plaats bij de Snellebrug. Een wielrijdster, die van den Oudshoornschen weg afkwam, wilde in de goede richting de brug oprijden, toen een motorrijder, zekere A. v. S., nog net voor langs wilde passeeren. Hierbij raakte hij het achterwiel van de damesfiets, die tegen den grond sloeg. Wonder boven wonder kwam deze er zonder noemenswaardig let sel af. Het achterwiel van de fiets werd ge heel vernield. Te onbesuisd gereden. Wegens over treding van de motorrijwielwet werd dooi de politie proces-verbaal opgemaakt tegen zekere J. W. M. D., door wie de veiligheid van het verkeer in gevaar werd gebracht. Een fiets verloren. Bij de politie werd aangifte gedaan, dat in de stalhouderij van den heer Ruys sedert geruimen tijd een fiets bewaard wordt, waarvan men de her komst nog niet heeft kunnen nagaan. Op de eigenaar wordt nog steeds gewacht. Personalia. Voor het te Utrecht ge houden hoofdacte-examen is geslaagd de heer Lip, alhier. ZOETERWOUDE (H.-R.). R.-K. S.V. „Meerburg" (Zoeterwoude H.-R.) Alle leden worden nog eens herinnerd aan de jaarlijksche algemeene vergade ring, die morgen, 30 Juli 's avonds te acht uur in het patronaat zal gehouden wor den. De agenda dezer vergadering is be kend gemaakt op het zwarte bord in het Patronaat. Aller opkomst dringend ge- wenscht! Belangrijke zaken komen mor genavond aan de orde ZOETERWOUDE. Aanbesteding Poelbrug. Dinsdagmor gen had ten gemeentehuize de vanwege de gemeente gehouden aanbesteding plaats van de vernieuwing van de Poelbrug in den Vlietweg. Ingeschreven werd door: W. van Beek te Leiden voor 1699Gebr. Mol te Leiderdorp voor 2156; A. J. van Vliet 1895; L. J. Bosman ƒ2450; Erven Paar- dekooper 1837Nic. Overdevest 1870 J. J. Bodewijk ƒ1905 A. H. Volleberg 1668 en Chr. J. Kluiters 1679. Laatstge noemden zijn allen woonachtig te Zoeter woude. Door Burg- en Weths. is het werk gegund aan A. H. Volleberg, alhier. Verkoop van vleeschwaren. Blijkens ingesteld onderzoek worden door verschil lende winkeliers te dezer plaatse rookspek, worst en andere vleeschwaren verkocht zon der dat zij daartoe van B. en W. de ver- eischte vergunning hebben bekomen. In verband daarmede is door het gemeente bestuur tot de betrokkenen een schrijven gericht dat zij alsnog ten spoedigste moe ten voldoen aan het bepaalde bij de Vleeschkeuringswet en de lokalen, waarin het bedrijf wordt uitgeoefend, aan de goed keuring van het college moeten onderwer pen. Het Kerkepad. In verband met de af wijzende beschikking door den raad, op een verzoek van, belanghebbenden om het onderhoud van Kerkelpad voor rekening der gemeente te nemen, heeft thans het R.-K. Kerkbestuur in de Zuidbuurt, dat tot bedoeld onderhoud verplicht is een verzoek van gelijke strekking bij den Raad ingediend. De mod der-wegen. Tengevolge van 't slechte weer der laatste weken zijn de we gen in zeer slechte conditie gekomen. De gemeente heeft daarom losse werkkrachten aangesteld, wie in samenwerking met de gemeente-werklieden zullen trachten in den kortst mogelijken tijd deze wegen te ver beteren. GEMEENTERAAD. Kasgeldleeningen. Hoewel van het bedrag van pl.m. ƒ4.500.000 waarin krachtens verschillende door den Raad genomen besluiten thans door geld- leening zou zijn te voorzien, reeds eene som van rond 3.900.000 is uitgegeven, be hoefde tot dusver niet tot opneming van kasgelden te worden overgegaan. In verband echter met den huidigen kasstand en met het oog op de groote be talingen (aannemingstermijnen van groote werken e,a.), die binnenkort zullen moeten worden gedaan, is het waarschijnlijk, dat in het 3e kwartaal 1930 tot opneming van kasgeld moet worden overgegaan.^ Bovendien zullen, bij aanneming van ons voorstel tot aankoop van de aangebo den aandeelen in de N.V. „Leidsche Duin water Maatschappij", de hiervoor noodige middelen uit een tijdelijke kasgeldleening moeten worden gevonden, indien niet voor de betaling een vaste geldleening wordt aangegaan.' Het komt B. en iW. daarom gewenscht voor, dat voor het 3e kwartaal 1930 het maximumbedrag der kasgeldleeningen wordt vastgesteld op 2.000.000. B. en W. geven den Baad mitsdien in overweging, hun College te machtigen, ge durende het 3e kwartaal 1930 over te gaan tot het sluiten van kasgeldleeningen tot zoodanig bedrag, dat op geen enkel tijdstip in dat kwartaal de kasscbuld de som van 2.000.000 te boven gaat. Verkoop berm en sloot. De heer Th. de Boer, te Noordwijkerhout verzocht B. en W. van de gemeente te mo gen koopen een gedeelte berm met halve sloot langs den Haarlemmertrekvaartweg, gelegen nabij de Pilarenbrug. Tegen den verkoop van bedoeld gedeel te berm c. a. bestaat noch bij de Commis sie van Fabricage noch bij het College van B. en W. bezwaar. Ook thans kan de prijs voor den berm worden gesteld op 1.per M2., ver hoogd met 0.09 per M2. voor het hak hout en 0.10 per M2. als vergoeding voor het rooien van de stoven, overeenkomstig het raadsbesluit van 5 Juli 1920. Met de zen totaalprijs voor den berm van 1.19 per M2. gaat adressant accoord. Voor de halve sloot is verzoeker bereid een koop prijs van 0.20 per M2. te betalen, met welken prijs eveneens genoegen kan wor den genomen. Bouw nieuwe school Noordeinde. Op 28 October 1929 besloot de gemeen teraad medewerking te verleenen aan het bestuur van de Vereeniging voor Christe lijk Onderwijs alhier tot stichting van een school voor uitgebreid lager onderwijs in het gebouw Noordeinde 3. De kosten van aankoop en die van ver- bouwing en inrichting van dat perceel tot eene school voor u. 1. o. zullen naar raming ongeveer 81.400.bedragen. Aangezien bet bestuur voornemens is zoo spoedig 'mogelijk tot uitvoering van zijne plannen over te gaan, zullen thans de daarvoor benoodigde gelden beschik baar moeten worden gesteld. Mitsdien geven B. en W. den Raad in overweging de volgens de raming benoo digde gelden ad 81.400.toe te staan. Uitbreiding school Hooglandsche Kerkgracht. Bij een om prae-advies in handen van B. en W. gesteld adres d.d. 3 Juli jl. ver zoekt het bestuur van de Gereformeerde Schoolvereeniging alhier medewerking te verleenen tot de uitbreiding van zijn schoolgebouw voor uitgebreid lager onder wijs aan de Hooglandsche Kerkgracht met twee lokalen en tot aanschaffing van de in verband met die uitbreiding benoodig de schoolmeubelen, leer- en hulpmiddelen. Deze uitbreiding wordt vereischt door belangrijke toeneming van het aantal leer lingen. Onder mededeeling, dat bij deze aan vrage de wettelijke voorschriften in acht genomen zijn, geven B. en W. den Raad in overweging medewerking te verleenen aan het genoemde schoolbestuur tot uitbreiding van zijn school voor uitgebreid lager on derwijs aan de Hooglandsche Kerkgracht met twee lokalen en tot aanschaffing van de in verband daarmede benoodigde schoolmeubelen, leer- en hulpmiddelen. De Endegeesterlaan. In de raadsvergadering van 7 Juli werd het voorstel van B. en W., om de Commis sie van Beheer over de gestichten „En degeest", „Voorgeest" en „Rhijngeest" te machtigen tot het doen aanbrengen van een klinkerbestrating op den Hoogevoort- sohen weg (Endegeesterlaan) voor de som van 10.000.op verzoek van B. en W. tot een volgende vergadering aangehou den, teneinde de Commissie in de gelegen heid te stellen zich omtrent de wijze van verharding van dien weg nog nader te be raden. Blijkens haar ter visie liggend nader advies is de Commissie thans tot de slot som gekomen, dat, nu ook met het aan brengen van een wegdek van gewalste teerslakken of teersteenslag een naar het oordeel van deskundigen voldoend sterke wegconstructie wordt verkregen, deze wijze van verharding uit financieel oogpunt de voorkeur verdient boven een klinkerbestra- ting. B. en W. zich met dit. gevoelen vereeni- gende, geven zij den Raad in overweging de Commissie van Beheer over de gestich ten „Endegeest" c.a. te machtigen tot het- doen aanbrengen van een wegdoek van gewalste teerslakken of teersteenslag op den Hoogevoortschen weg (Endegeester laan) voor de som van 7000.te beta len uit de middelen van het afsc-hrijvings- en vernieuwingsfonds dier inrichtingen. Alsnog te behandelen: Benoeming van een tijdelijk leeraar in geschiedenis en aardrijkskunde aan het Gymnasium, voor den cursus 9301931. Door het vertrek van den tijdelijken leeraar in de Geschiedenis en Aardrijks kunde, dr T. E. van der Bij, is in deze vak ken een vacature ontstaan, waarin door benoeming van een tijdelijken leearra zal moeten worden voorzien. Curatoren doen voor de benoeming van een tijdelijken leeraar in de Geschiedenis en de Aardrijkskunde aan het Gymnasium voor den cursus 19301931 de volgende, niet-alphabeteische aanbeveling: 1. dr. R. E. Dinger Hattink te 's-Gravenhage. 2. O. J. P. Kars, doctorandus in de geschiedenis te 's-Gravenhage. Handelsregister K. v K. Wijzigingen: 1097. W. Th. A. Ber gers, Leiden, Haarlemmerstraat 216. Sla- rij. Wijz. handelsn. thans: Arnold H. Ber gers. 2172. P. H. J. Vreeburg, Leiden, Leven daal 165. Slagerij. Uittr. E.P. H. J. Vree burg, Leiden, d.d. 91 Juli 1930. Wijzo han delsn. thans: B. Eradus v.h. P. H. J. Vree burg. Nieuwe inschrijving: C. Veef- kind, Leiderdorp, Hoofdstraat 43E. Winkel in koloniale waren. E.: C. Veefkind, Lei derdorp. Op de R.-K. Begraafplaats aan de Zijl- pord had varmorgen de ter aardebestel- ling plaats van het stoffelijk overschot van den S-jarigen G., leerling der Leidsche Bui tenschool te Katwijk, die de vorige week te Katwijk aan den Rijn door een tramonge val het leven verloor. Enkele medeleerlin gen waren op den doodenakker aanwezig. De kist was bedekt met een 6-tal kransen. De beaarding werd verricht door den zeereerw heer kapelaan B. Dorbeck. Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet. Burgemeester en Wethoudqps van Lei den brengen ter algemeene» kennis, dat door hen de beslissing op metfverzoek van: a. de Wed. H. de Kenjzef om vergun ning tot het uitbreiden fan jle wasch- en strijkinrichting in het èercSel Stations weg No. 35, en b. J. C. van Heusden lm \lrgunning tot het oprichten van een 'brooHbakkerij in het perceel Oude Rijn No. 11, is verdaagd. LEIDEN. Zondag. Feestvergadering herdenking 121/2-jarig bestaan der afd. van den R.-K. bond van Transportar beiders, St. Antoniuspatronaat, Hazewindsteeg, halfacht. 's Mor gens 8 uur Algemeene H. Com munie in de Lode wij kskerk. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 28 Juli tot en met Zondag 3 Aug. a.s. waargenomen door apotheek M. Boekwijt, Vischmarkt 8, telef. 552. Dr. H. NAN reinigt mond UNO's rArtpPASTA {5&75c.p.tube tn/tanden. EEN SYMPATHIEKE ACTIE. Het Huisgezin schrijft: In een onzer katholieke onderwijsbla den kwam voor eenigen 'tijd de klacht voor, dat de onderwijzers door de gering heid van hun salaris vaak gedwongen wer den een vrouw te huwen, die niet paste bij de verhevenheid van hun ambt. „Deze klacht klonk onsympathiek en on billijk: hoe verheven het onderwijzersambt ook moge zijn, de onderwijzersvrouwen blij ven 'daar niet beneden, en, wat ook iets en zelfs veel zegt., haar huishoudelijk beleid weet er in te slagen de beide eindjes aan een te knoopen en, terwijl haar echtvriend zich soms in de hoogten der wetenschap pelijke bespiegeling verliest, zorgt zij dat het. bescheiden salaris zoo nuttig mogelijk wordt besteed. Of de onderwijzerssalarissen dan geen verbetering vereischen? Deze vraag behoeven wij niet meer be vestigend te beantwoorden. En zoo begroeten we met. instemming de hernieuwde actie onzer katholieke on derwijzersorganisaties voor een betere sa- larieering. Die betere salarieering wordt voor allen gewenscht: wat door de kortingen sedert 1924 aan de regeling van 1920 werd ontno men, is door latere bezoldigingsbesluiten zoo onvoldoende hersteld dat een defini tieve regeling niet kan uitblijven. Men wenschtj kort en goed, het salaris peil van 1920 terug. Maar onze onderwijzersorganisaties hou den klaarblijkelijk rekening met de moge lijkheid dat de minister van Financiën niet zoo toeschietelijk zal zijn als zij hem graag zagen. En als katholieke organisaties hebben ze een geopend oog voor den gezinseisch, voor den factor loon naar behoeften in plaats van uitsluitend het loon naar werk te laten gelden: hiervoor kunnen zij wel in christelijke kringen we zeggen daar om nog niet: in christelijk-politieke krin gen instemming verwerven, maar stui ten wis en zeker op een zoo krachtig denk baar verzet bij de modern georganiseerde onderwijzers en bij de politieke partijen van links. Voor drie categorieën van onderwijzers nemen onze organisaties het in het bijzon der op: voor de jonge leerkrachten die niet bij hun ouders inwonen en een te groot stuk van hun ëalaris aan kost en inwoning zien weggaan; voor de ongehuw de onderwijzers die tot den huwbaren leef tijd zijn gekomen en financieel ook in staat moeten zijn een huwelijk aan fce^ gaan; voor de vaders van gezinnen, speciaal van groote gezinnen. Nu onze organisaties zóó hun actie op zetten en gaan voeren, zullen ze de mo dern georganiseerde onderwijzers niet naast zich krijgen, maar hen tegenover zich zien. Doch juist daarom pleit het voor haar principieel inzicht, dat ze haar eigen weg gaan en geen eenheidsfront trachten te vormen waar de stof voor een eenheids front ontbreekt. Bij haar streven mogen zij van den steun der Staatspartij en haar vertegenwoordi ging in het parlement verzekerd zijn. Verzekerd ook van de instemming der katholieke ministers. En al heeft minister De Geer onlangs een uitdrukking gebezigd, waaruit men heeft pogen af te leiden dat hij den steun aan groote gezinnen, omdat het groote ge zinnen zijn, niet genegen was, tegen een goede regeling kan hij geen andere dan, hoogstens, bedenkingen van financieelen aard opperen, en deze vinden in den toe stand onzer financiën geen steun. De actie onzer onderwijzers kan op de sympathie der openbare meening onder ons rekenen, en dezerzijds zal het aan medewerking om ze tot een goed einde te voeren, niet ontbreken".

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2