De huldiging van den vlieger Van Dijk DINSDAG 29 JULI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 Schiphol in afwachting. Het was al vroeg gistermiddag druk op ons vliegveld te Schiphol, want cr worden gelukkig nog veel Hollandsche harten wak ker, als heE geldt een flinken Hol land sch en jongen te laten zien, dat men Jan Koradat nog gaarne mag, schrijft het „Vad." Goed weer begunstigde de opmarsch naar Schiphol, dat zich in feestkleed had gestoken en zon maakte het feestkleed o zoo mooi. Er joegen wel wolken door de lucht en deze speelden verstoppertje met de zon, maar dat hoort juist zoo bij ons landschap en onzen landaard. Al wat officieel aan vliegen doet, of vaderlandsche daden te waardeeren weet, was present: do K.L.M., de Fokker-fabriek, het Comité Vliegtocht Ned. Indië, de Nationale Luoht vaart sfchool. de Ned.- Amerikaansche Kamer van Koophandel en de Vereeniging Het eereteeken voor Menschlievend Hulpbetoon Prins Hendrik, en zij hadden duizenden weten te bezielen, om Evert Van Dijk bij zijn terugkeer van een vliegtocht, welke de kolommen der we reldpers- dagenlang vulde, te zien, toe te juichen en zoo mogelijk even de hand te drukken. Immers hoe meer bijzonderheden over de Oceaanvlucht bekend worden, hoe meer blijkt, dat schier bovenmenschelijkc energie, vastberadenheid eneen beetje geluk de menschen in de luchtboot hebben in staat gesteld tot een daad, waarover men zelfs in onzen snelvcrgetcnden tijd nog lang zal napraten. Van halfvier tot vier werd het wijdo luchtruim boven Schiphol door duizenden oogen opgezocht, want v. Dijk zou na tuurlijk den vadcrlandschen grond weer bezoeken in zijn element: dat is door de lucht en in een vliegtuig. Op Waalhaven. Te kwart over drie daalde het Fokker- vliegtuig S 9, de PH'AGA met Evert van Dijk aan boord, op het Rotlerdamsche vliegveld Waalhaven. Van Dijk en zijn echtgenoote waren dc eersten, die uit het toestel stapten, luide toegejuicht door het geheele personeel van station Waalhaven, dat in n halven cirkel stond opgesteld. De heer Den Outer, waarnemend chef, begroette mevr. Van Dijk en bood haar bloemen aan. Er waren zeer velen op het vliegveld aanwezig, die Van Dijk hartelijk toejuichten. Aankomst te Amsterdam. Eeeds lang voor den vastgestelden lijd, uur, stroomden de belangstellenden naar het vliegveld Schiphol om getuige te zijn van de aankomst van den vlieger Evert v. Dijk die te zamen met Kingsford Smith, Stannage en Saul met de „Southern Cross" als eerste Nederlander van Oost naar West den Oceaan overvloog. Even drie uur ver scheen een militair escader boven „Schip hol". De mil. luchtvaart afdceling had n.l. een daadwerkelijke medewerking toegezegd bij de huldiging. Het cseader dat in formatie vloog werd aangevoerd door den comman dant der luchtvaartafdeeling majoor J. v. Santen, die de leiding had van de com mandogroep bestaande uit 3 vliegtuigen. De commandagroep' werd gevolgd door 2 escadrilles van 9 verkeersvliegtuigen, waarachter de jachtescadrille van den heer v. AVcerden Poelman, met 5 jagerver kenners. De achterhoede werd gevormd door 12 vliegtuigen van de vliegschool. Hoog boven het escader bevonden zich drie reserve toestellen, gereed om eventueel open ge vallen plaatsen aan te vullen. Een groot deel der vliegtuigen streek neer. De jachtvliegtuigen bleven echter in de lucht tot het geven van demonstraties. In deze oorlogsformatie hadden de 41 toestellen vanaf Soestcrberg via Amster dam zijn weg naar Schiphol genomen. Om 19 minuten over 4 landde het toe stel van Yan Dijk op Schiphol. Van Dijk geridderd. Als eerste spreker trad op de minister van Waterstaat mr. P. J. Reymer. Minister Reymer heeft in zijn rede mee gedeeld, dat het II. M. de Koningin heeft behaagd den heer Yan Dijk te benoemen tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Na den minister voerden nog verschil lende sprekers het woord. Na afloop dezer redevoeringen namen van Dijk en zijn echt genoote plaats, in een open auto, versierd met bloemen en kransen; voorop wapper den de Hollandsche en Amcrikaansche vlaggen. Een onafzienbare rij auto's met autori teiten, genoodigden en andere belangstel lenden, zetten zich onder het gejuich van de geweldige menschenmenigte in bewe- ging. Lachend knikte de glundere gebruinde kop van Van Dijk naar alle kanten, ont roerd door de vorstelijke huldiging. Overal langs den weg werd onze natio nale luchtheld hartelijk toegejuicht. In Slo ten vlagden vele huizen aan het ge juich kwam schier geen einde. Vooral in Amsterdam zagen wij zelden zooveel be- lancs telling. Via Amstelveenscheweg, Overtoom, Leid- schc Boschje, Stadhouderskade en Vijzel straat, werd naar het Carltonhotel gere den. Ook hier wachtten Van Dijk stormach tige ovaties. Het verkeer was geruimen tijd gestremd en nog lang nadat het echtpaar Van Dijk zich binnen de muren van heb gastvrije Carltonhotel in veiligheid had ge steld, bevond zich een groote menschenme nigte in de Vijzelstraat, in dc hoop nog een glimp van hun. luchtheld te aanschou wen. Zoo nu en dan ging een gejuicht op: Van Dijk vertoonde zich aan het venster! Het was een waardige ontvangst, die het Amsterdamsche publiek onzen eersten Transatlantische!! vlieger bereidde Evert van Dijk vertelt. Op de reis van Plymouth naar Londen heeft een verslaggever van de Maandag morgen hem een en ander laten vertellen over den zwaren tocht over den Oceaan. „Het was een taak", begon Van Dijk, ,,becl wat moeilijker dan we ons dat ge dacht hadden. Dc eerste zes uur waren ge makkelijk, zij het door een voortdurenden motregen. Doch toen viel de nacht, zoo stikdonker, dat er maan noch sterren te zien waren en toen kwam de dag weer, maar mot een misbank waardoor we twaalf uur aan een stuk volmaakt blind gevlogen heb ben. Of dat moeilijk was? Wij vlogen zoo laag mogelijk. Al kon ik maar de kruin van een golf zien dan zou dat me geholpen hebben, horizontaal te vliegen. Doch het was te gevaarlijk. De ontvanghal van onze antenne moest dikwijls ingehaald worden, omdat die door het Avater slierde. „En wc mochten niet over twee duizend meter dikke mistbank uit, niet omdat de motor dan zou bevriezen, dat kan pas op een hoogte van ongeveer 14.000 meter ge beuren, doch boven de mistbanken jagen dc verraderlijkste winden, Avelke ons minstens een 30 K.M. per uur in tegenstand kosten.' „Dat is het wat de vlucht van Oost naar West zoo moeilijk maakt. Wie van Amerika naar Europa vliegt, kan boven de mistban ken uitklimmen, de winden zijn hem in die richting bijna altijd gunstig en hij heeft er de koesterende zon overdag en de begelei ding van maan en slerrelicht bij nacht. „Dat alles misten Avij en één ding" dit met groote kracht betoond „is me avcI heel duidelijk geworden. Alleen te arliegen Aan Europa naar Amerika grenst bijna aan zelfmoord. Kingsford Smith en ik hebben elkaar om het uur precies afgewisseld. Wat deed u in die tusschenuren, slapen? interrumpeerde ik. „Geen kans er toe, de zorg A\ras- te groot. Ik trachtte aan andere dingen te denken, pompte benzine, vulde kaarten in, dwong me tot ontspanning yan m'n gedachten door iets te doen. Dat A\-as moeilijk soms. De slaap dwingt en dwingt, mijn oogleden voelden na tA\-intig uur als ballen A'an honderd kilo. Het turen op al de instru menten in den stuurstoel was van een on gelooflijke afmatting." En men kon het dezen man aanzien, dat hij hier zonder eenige pose eenvoudig ver telde, zonder een grein van overdrij\7ing, alleen de harde werkelijkheid. „Eten kon ik in het begin wat sand- whisky, om onze innerlijke en uiterlijke zenuwspanning werd zóó groot, dat ik geen koffie meer verdragen kon, alleen nog wa ter en zoo nu en dan een scheutje oude why sky, om onze innerlijke en uiterlijke verkleumingen Aveg te aa'armen. „Zoo kwamen wij ten slotte op New- Foui;dland. Ik heb er vijf uren geslapen, toen was ik totaal uitgerust en weer frisch als een hoentje. En met eenmaal het Aveten van land onder je een blauwe hemel had ons van de lachende kunst van Nova Scotia zeker gemaakt was de rest een akkefietje." Wat is uw bevinding vragen wij den aviateur. „Mijn bevinding", kwam het ruiterlijk antwoord, „is het volmaakt tegenoverge stelde van aa-at mijn verwachting was. Bij al de vroegere Oceaanvluchten welke mis lukten hield ik mij overtuigd dat de ma chine moest geweigerd hebben. Toen Kingsford Smith me dan ook vroeg of ik het aandurfde, antwoordde ik: „Zeker, als jij de machine garandeert." „Wel, aan onze machine heeft het niet gelegen, en kan het ook bij de andere Oceaanvluchten nooit gelegen hebben. Onze motoren liepen met de regelmaat van een elcctrische klok. Gelijk in de dagelijk- sche verkeersaviatiek de meeste ongeluk ken gebeuren door te laag te vliegen, zoo zijn daar ook m. i. alle a'orige Oceaauram- pen aan te Avijtep geweest. Het blindelings kunnen vliegen in den mist, dat is dc groot ste noodzakelijkheid a'oor den succesvollen aviateur." „Vandaar dan ook dat één man nooit dc a'lucht kan ondernemen a-an hieruit. Noch Saul, noch onze uitstekende' radio man konden onze kist piloteeren. Dat viel alleen op ons tweeën terug en zelfs zoo werd liet een felle strijd tegen moeheid en afmatting, tegen de afmatting Aan onze zenuwen en vooral tegen de dreigende slaap." SPORT VOETBAL Keurwedstrijden op het Feijenoordterrein. De Technische Commissie van den K. N. V. B. vergaderde Zaterdag jl. te Den Haag en stelde het Bondselftal dat Don derdag 21 Augustus te Rotterdam tegen de Oostenrijksche kampioen professional- vereeniging „Bapid" een oefeiiAvcdstrijd zal spelen a. v. samen: M. van den Bergen (V. O. C.); J. de Bruin (H. D. V. S.) aanA-oerder; H. v. Loon (Willem II); E. W. Sterk ('t Gooi); B. J. Paauwe (Feijenoord); T. van Oyen (Feijen- oord); A. P. M. Hendriks (Feijenoord); L. B. J. Ven te (Ncptunus); A. H. Schoema- ker (Quick, Den Haag); D. van Everdin- gen (Fortuna); J. van Nellen (D. H. C.). Zondag 24 Augustus Avordt Avederonl door een Bondselftal en wel te Amsterdam in het Olympisch Stadion een oefenwed strijd tegen „Rapid" gespeeld. Dit. bondselftal werd a. a'. samengesteld: A. Y. a*, d. Meulen (H. F. C.); H. A. Ver- metten (H. B. S.) aanvoerder, A. H. van Kol (Ajax); C. W. Ivools (N. A. C.); J. v. d. Wildt (V. U. C.); G. H. van Heel (Feijenoord); G. J. Landaal (A. G. O. V. V.); W. Tap (A. D. O.), P. a-an Reenen (Ajax); J. v. d. Broek (P. S. V.); E. v. d. Heijden (Wageningen). Na. afloop van dezen wedstrijd zal de Technische commissie het Nederlandsche elftal samenstellen a-oor den Zondag 14 September te Brussel te spelen België— Holland-Avedstrijd. Voor de op 14 September a. s. te houden keurwedstrijden op het Feijenoord-terrein te Rotterdam Averden de volgende elftal len samengesteld: Rood: L. Halle (Go-Ahead); J. de Bruin (H. D. V. S.); H. van Loon (Willem II); G. Entjes (Heracles); W. G. Andriessen (Ajax); G. H. F. Breitner (A. D. O.); A. P. M. Hendriks (Feijenoord), C. van Osch (A. D. O.), H. J. de Kreek (Go-Ahead), H. C. Mulders (Ajax), F. Homborg /Blauw Wit). Wit: P. H. Odijk (de Hollandiaan)J. J. F. van Run (P. S. V.), C. Wanders (Wa geningen); H. J. de Leeuw (Willem II); J. de Boer (Blauw Wit), C. Schlosser (He racles); A. W. Gerritse (BlauAv Wit); F. J. Schipper (Heracles), R. C. Ophorst (H. B. S.), D. a-an Everdingen (Fortuna), J. C. van Gelder (V. U. C.). Blauw: M. v. d. Bergen (V. O. C.); J. A. Diepenbeek (Ajax), M. Hoogesteeger (Excelsior); E. W. Sterk ('t Gooi), J. Zui- dema (Velocitas Gr.), A. Ferwerda (Blauw Wit); C. F. Meulema (Velocitas, Gr.), W. Lagendaal (Xerxes), A. H. Schoemaker (Quick, Hg), P. D. Strijbosch (Ajax), J. Aan Nellen (D. H. C.). Groen: A. Lammers (Be Quick, Z.); S. H". L. Hoen (Quick, Hg.), E. Lelyveld (V. U. C.); J. PaauAve (Feijenoord); B. J. Paauwe (Feijenoord), T. van Oyen (Feijen oord); Th. J. Adam (H. V. V.); L. R. J. Vente (Neptunus), W. H. Groenendijk (Feijenoord), A. C. Papenhoven (V. U. C.), S. Hamstra (Alcmaria Victrix). LAWN-TENNIS DE NAT. KAMPIOENSCHAPPEN TE HILVERSUM. De eerste dag. Gistermiddag namen de Avedstrijden om het nationale kampioenschap een aan- a-ang op de banen te Hilversum. Ondanks dat er eenige druppels regen vielen om een uur of drie, bleef het Aveer verder goed en kon het programma aroor heden vlot Avorden afgeAverkt. Het publiek, dat zooals te verwachten a\ras, op dezen eer sten dag nog niet zoo talrijk was, volgde met groote belangstelling de verschillende wedstrijden. Onder de vele partijen, die vanmiddag zijn gespeeld noemen wij in het heeren- enkenspel de ontmoeting tusschen den heer F. H. Karsten en Jhr. van Riemsdijk, die door den eerste gewonnen werd. Inte ressante dubbelspelen gaven te zien de heeren E. H. en AV. J. Karsten tegen AVis- s el ink en J. a-an de Garde en Aoorts Tho- len en Maris tegen a-an den Broek en Er- Avig. In dc laatste partij Averd meermalen zeer zuiA-er geplaatst, het spel was snel en gevarieerd. Verder trok het gemengd dubbelspel van inej. M. Roos en D. Rinkel tegen mej. E. de Wolff van AVesterrode en J. H. Wisse- link de aandacht, daar in deze partij vele interessante slagen te zien waren. De uitslagen luiden als volgt: Heerenenkelspel: A. Zijlmans sl. R. O. van Manen 60 60; Th. van Eek slaat F. J. Thoolen 62 G0; J. C. Schönfeld sl. Dr. B. Palsnia 6—3 6—2; E. H. Karsten sl. Jhr. H. A. C'. van Riemsdijk 61 64; W. Cal ten sl. V. Coster van Voornhout 6—4 6—0; H. M. Bloemhof sl. J. van der Garde 75 61; N. aran der Smit sl. F. H. Parmentier 6310S; E. H. Karsten sl. N. van der Smit 6—2 6—1; J. W. H. Lam- bach sl. K. a-an den Berg 4—6 61 75; A. Zijlmans sl. J. W. H. Lambach 46 75 9—7. Damesenkelspcl: Mcj. E. de Wolff van Westerode slaat mej. C. Fabius 60 63; Mevr. Milders Hemes sl. Mej. N. Kulshoff Pol 6—0 62; Mej. M. Fabius sl. Mej. H. Enthoven S—6 6—4; Mej. M. Roos sl. Mej. H. C. vau der Heide 64 62. Heerendubbelspel: E. H. Karsten en W. J. Karsten sl. Wisselink en J. van de Gar de 7—5 6—3; F. J. Tholen en H. Maris sl. J. G. van den Broek en G. E. Er wig jr. 6—2 6—2. Gemengd dubbelspel: Mej. C. Fabius en Jhr. W. de Beaufort slaan Mevr. Palama en Dr. B. Pasma- 62 64; Mej. C'. dc Vilder en W. J. Heynen sl. Mej. M. Fabius en Mr. J. C. Lee 26 S6 62; Mej. M. Roos en D. Rinkel sl. Mej. E. de Wolff a\ Westerrode en J. H. Wisselink 61 62; Mej. F. Groene wegen en J. van der Hagen slaan mej. N. HulshoffPoll en F. J. de Bruijn Tengbergen 61 2—6 6—0. WATERSPORT KANOWEDSTRIJDEN TE DUISBURG. West-Duitschland—Nederland 17—15. Op het Bertameer bij Duisburg vond onder gunstige weersomstandigheden Zon dag de Internationale kanowedstrijd plaats tusschen West-Duitschland en Ne derland. De prestaties der Nederlanders waren verrassend goed te noemen en men bleek het laatste jaar groote vorderingen gemaakt te hebben. Wel wonnen de Duit- schers op dit keer, maar het verschil in puntenaantal was zoo gering mogelijk. Met 1715 bleef de zege in Duisburg. Er waren zeer veel toeschouAvers. De uitslagen a-an den landenwedstrijd luiden: Eenpersoonskajak: 1. Weber, Keulen, 4 min. 12.6 sec.; 2. De Wit Stormvogels, Koog aan de Zaan, 4 min. 13 sec.; 3. B. Schram, Z. F. C., Zaandam, tijd 4 min. 17.2 sec.; 4. Jansen, Wanderfalke, Essen. Tweepersoons: 1. Schmitz, Werl Wiking Keulen, tijd 3 min. 50 sec.; 2. Haack en Rogalski, Meidericher K. tijd 3 min. 51.8 sec.; 3. Ruhenxan en Visser, Zaandam, tijd 3 min. 59 sec.; 4. A. Meijer en L. Prins, Z. F. C., Zaandam. Tweede race tweepersoonskajak: 1. B. Schram, Z. F. C., Zaandam en H. de Witt, Stormvogels, Koog aan de Zaan, tijd 3 min. 56 sec.; 2. Obcrschmidt en Kiihl Diissel- dorf, tijd 3 min. 59 sec.; 3. Van der Etadt en van het Hof, Z. F. C., Zaandam, tijd 4 min. 3 sec. Troostwedstrijd eenpersoons: 1. H. de Wit, Stormvogels, Koog aan de Zaan, tijd 3 min. 48 sec. Troostwedstrijd tweepersoons: 1. Wiking Keulen, tijd 3 min. 46 sec. Totaaluitslag: AVest-Duitschland 17 pun ten en Nederland 15 punten. Het resultaat van de HindenburgAved- strijden, die tevens gehouden werden, luidt: 1. Gau, AVestfalen, 41 punten; 2. Gau, Keulen, 29 punten; 3. Gau, Ruhr, 25 punten; 4. Gau, Duisburg, 13 punten. BOKSEN STRIBBLING—SC OTT. Scott knock-out in de tweede ronde. De Amerikaansche zwaargewichtbokser Young Stribbling heeft gisteren te Lon den in den eindstrijd tegen den Engelschen zwaargewichtbokser Phil Scott dezen in de tAveede ronde k. o. geslagen. Reeds in de eerste ronde had de Amerikaan zijn tegenstander tegen den grond geslagen. De uitslag van dezen match komt over een met hetgeen men van den beginne af a-erwachb had. en hetgeen ook tot uitdruk king kwam in de talrijk afgesloten wed denschappen, welke 31 voor Stribbling stonden. Naar verluidt zal de overwinnaar van dezen wedstrijd uitkomen tegen den wereldkampioen Max Schmeling. LAND- EN TUINBOUW „Boeren en Tuinders Onderlinge". De jaarvergadering van de afd. L. T. B. der „Boeren- en Tuinders Onderlinge" (te vens jaarvergadering der „Dioc. Ziekte On derlinge") wordt gehouden op Zaterdag 2 Aug. des namiddags te half 2 in bet ge- bouAv „St. Ba\-o", Smedestraat, Haarlem. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken G. Kalshoven, Ter-Aar, AVijk D 116; cur. Mr. J. A. Risseeuw, Alphen aan den Rijn. Opgeheven: A. van Haalem, Leiden. H. Naber, A 1 p h e n a, d. R ij n. J. G. Grönloh, Leiden. CORRESPONDENTIE. R, to R. jAVij hebben het ingezonden' stuk niet meer bewaard. AVij hebben ons niet kunnen voorstellen, dat men „op een kleine plaats", zooals u schrijft, zoo klein zou zijn, als u ons mededeelt. DE NEDERLANDSCHE OCEAANVLIEGER VAN DIJK IN NEDERLAND TERUG. De eerste groet op Schiphol. Dc heeren Dellaert, havenmeester, de heer Smit (Fokker-fabrieken) en de heer Plesman, directeur K.L.M., verwelkomen Evert van Dijk en zijn echtgenoote op Vaderlandschen bodem DE NEDERLANDSCHE OCEAANVLIEGER VAN DIJK ontving bij de huldiging op Schiphol de benoeming tot Ridder in de orde van Oranje Nassau. Minister Reymer wenscht den Ridder geluk

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 8