KERKNIEUWS LUCHTVAART DINSDAG 29 JULI 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 GEMEENTERAAD VAN WARMOND Gisteren hield de Raad dezer gemeente een vergadering onder voorzitterschap van den heer A. J. L. Ketelaar, burgemeester. Nadat deze de bijeenkomst met het gebruikelijke ge bed had geopend, sprak hij als volgt: DE INGEBRUIKNEMING VAN HET RAADHUIS. Edelachtbare heeren. Het is mij een aan gename en eervolle taak u een hartelijk wel kom te mogen toeroepen nu op heden het nieuwe Raadhuis officieel in gebruik genomen zal worden. Hiermede is weer on nieuwe phase voor het bestuur en de administratie eezer gemeente aangebroken en het zij mij vergund eenige woorden aan het verleden, het heden en de toekomst van Warmond te wijden Reeds in het jaar 866 is de naam dezer ge meente als Warmelda vermeld in een inven taris en mag Warmond dus tot de oudste plaatsen in den lande gerekend worden. La ter komt deze naam als Warmunda voor in een oorkonde uit het jaar 1063 om daarna te veranderen in Warmonde, waaruit ten laatste de tegenwoordige naam Warmond is ontstaan. In vroegere jaren al is Warmond steeds een gezochte verblijfplaats geweest, hiervan getui gen de kasteelen het Huys te Warmondt en Teilingen, later Lockhorst genaamd, alsmede vele buitenplaatsen waarvan sommige als Oogstergeest en Leerust thans nog aangetrof fen worden. Ook in onzen tijd biedt Warmond een aangename verblijfplaats aan hen, die de voorkeur geven aan de heerlijke natuur boven het gewoel der groote steden. Warmond is steeds een middelpunt van geestelijk leven geweest. Waren het in de middeleeuwen twee groote kloosters, thans wordt deze luisterrijke traditie voortgezet in het Groot Seminarie en het behoeft geen ver wondering te wekken, dat Haarlems Kerk voogd die ook zoo nauw met onze gemeente verbonden is geweest, deze plaats uitkoos voor het stichten van een philosophicum, dat ook weldra in gebruik genomen zal worden. Dcor doelbewust optreden is het Gemeentebestuur onder de bekwame leiding van mijn ambts voorganger erin geslaagd van het stille War mond een plaats te maken, die door heel Ne derland en zelfs daar buiten bekend en ge zocht is, getuige het groot aantal vreemdelin gen dat telkenjare hier heen komt voor het beoefenen van de watersport op onze onver gelijkelijke meren. Het kleine en rustige plaatsje is uitgegroeid tot een flink dorp met een nijvere bevolking die voortdurend in wel vaart toeneemt. De cultuur van bloembollen is een belangrijke industrie geworden en be zorgt velen een ruim bestaan. Warmond is niet altijd in het bezit van een raadhuis ge weest. Voordat voor ruim zestig -jaren het oude Raadhuis aan de tegenwoordige Burgemeester Schölvinckstraat geopend werd, hield de Raad zijn vergaderingen in de dit jaar afge broken rechtkamer van het Hotel „De Stad Rome", terwijl de administratie verricht werd door een .burgemeester-secretaris alleen. Het oude raadhuis, hetwelk voor de toen malige grootte der gemeente en de te verrich ten werkzaamheden meer dan voldoende was, is echter in den loop der tijden, toen de be volking toenam, en vooral toen de werkzaam heden in verband met de overheidsbemoeiin gen aanmerkelijk uitgebreid werden, allengs te klein geworden. Eenige cijfers mogen u zulks verduidelijken. Het aantal inwoners bedroeg in 1870 1290, en in 1900 1649, terwijl het thans 2950 bedraagt. Evenzoo zijn de be- grootingcijfers toegenomen. Bedroegen deze in 1870 6408.55l/s en in 1910 ƒ11949.57, thans sluit de begrooting met een bedrag van 121.310.28. Ook voor volkshuisvesting is veel gedaan. Ik verwijs hiertoe naar de stich ting „Warmunda" en de Padox-wijk. Het aan tal woningen is hietdoor zeer toegenomen en is van woningnood in deze gemeente geen sprake. Het is daarom zeer begrijpelijk dat het Ge meentebestuur besloot te zorgen voor een rui mer en meer representatief raadhuis. Reeds in het jaar 1927 was de gemeente eigenaresse geworden van de villa Welgelegen op een der mooiste plekjes van het dorp, en in het vorig jaar werd besloten aldaar het raadhuis onder te brengen. En op heden is dat voornemen verwezenlijkt en het nieuwe raad huis op eenige kleinigheden na voltooid. Mo ge het uwen Raad gegeven zijn op deze plaats onder Gods zegen, menig belangrijk en goed besluit tot heil onzer gemeente te nemen. Een woord van dank mag zeker gebracht worden aan hen, die door het geven van cadeaux zoo zeer hebben bijgedragen tot de verfraaiing van dit gebouw. Moge dit nieuwe Raadhuis geheel voldoen aan de te stellen eischen. En hiermede verklaar ik het raadhuis der ge meente Warmond geopend. De heer Onderwater thans het woord ver krijgende sprak als volgt: Woorden Mijnheer de Voorzitter! fk meen, dat ik namens den geheelen Raad spreek als wij ons ten volle aansluiten bij de woorden van dank, die u aan verschillende hebt gebracht. Toch, mijnheer de voorzitter, zouden wij nog een bijzonder woord van dank willen brengen aan u die de moeite en zorgen vanaf bouw en meubileering van het nieuwe raadhuis hebt gedragen, want als praktische huisvrouw hebt u van oud nieuw laten maken en alles wat bruikbaar was hebt u weer een nuttige bestemming gegeven. Wij danken u hartelijk voor den arbeid en zorgen aan ons raadhuis besteed en wenschen, dat gij nog lange jaren met pleizier in dit nieuwe raad huis zult arbeiden. Wij danken u ook nog voor uw mooie geschenk. Ook de beide wet- hóuders willen wij een woord van dank bren gen voor de moeiten en zorgen aan ons raad huis besteed en wenschen ook hen toe, dat zij in dit huis nog vele jaren mogen arbeiden voor het welzijn van onze gemeente. En dan ook nog een woord van dank aan den secre taris en overige ambtenaren, die de rommel van het verhuizen hebben medegemaakt. Wij hopen, dat zij allen in dit rustige huis in vrede en eendracht met elkaar nog lang mogen arbeiden in het belang van hun gezin en in het bijzonder van onze gemeente Warmond. Hierna nam de heer Bakker het woord en sprak als volgt: Bij de eerste zitting van den Raad en de opening van het nieuwe raadhuis, kan ik niet nalaten u, mijnheer de voorzitter, als hoofd der gemeente, mijn gelukwenschen aan te bie den. Ik doe dit met bijzondere vreugde, om dat ik in u meen te mogen zien de jeugdige ambitieuse en talentvolle leider van onze ge meente, van wiens beleid ik de grootste ver wachtingen koester. Ik hoop, dat u vele jaren met opgewektheid én energie hier werkzaam zult zijn tot heil van de gemeente Warmond. Als ik van het nieuwe raadhuis spreek, dan gaan mijn gedachten in het bijzonder terug r.aar twee mannen, die ik wil gedenken; ten eerste oud-burgemeester Schölvinck, die krachtig medegewerkt heeft om het raadhuis op deze plaats gevestigd te krijgen. Aan hem is het te danken, dat wij thans hebben een raadhuis op mooien stand gelegen, wat, voor zoover als het den dienst betreft, voldoet aan de eischen, die men er aan kan stellen. Het zal voor den heer Schölvinck zeker ook een voldoening zijn, dat wij thans, nu de econo mische toestand van ons land er niet meer zoo rooskleurig uitziet en voor de gemeenten groo te zuinigheid vereischt wordt, een gebouw hebben, waarvan de kosten van- rente en on derhoud voor een gemeente als de onze niet te bezwaarlijk zijn. En thans nog een kort woord van dank aan wethouder Oudshoorn. Voor hem moet deze dag een heel gelukkige zijn. Hij heeft de eer ste onderhandelingen gevoerd over den aan koop van dit pand en hij heeft werkelijk een strijd moeten voeren om het raadhuis bier ge vestigd te krijgen en hij heeft gezegevierd. Aan critiek heeft het werkelijk niet ontbroken, maar zelfs de meest nurkschen zullen thans moeten getuigen, dat de plaats toch zoo slecht niet is en wij een raadhuis hebben ge kregen wat Warmond waardig is. Voor een groot deel hebben dit aan hem te danken en het is mij daarom een behoefte hem daarvoor nog eens van deze plaats hartelijk dank te zeggen. Hierna werd nog een kort woord gespro ken door den secretaris, die namens het per soneel zijn gelukwenschen aan den Raad aan bood, waarbij hij duidelijk deed uitkomen, dat dit nieuwe gebouw zeer ten goede kwam aan de uitvoering van den dienst. Een pleidooi voor 't Lageland'. Ook de heer van Schie sprak nog een kort woord namens de Lagelanders, waarbij hij mededeelde, dat het voor hem een groot ge noegen zou zijn, wanneer in dit nieuwe raad huis besluiten zouden genomen worden, waar bij aan de Lagelanders waterleiding en elec- trisch licht zou worden verschaft. Aan alle sprekers bracht hierna de burge meester een woord van dank voor hun wen schen en hoewel hij het lid van Schie niet kon verzekeren, dat binnen afzienbaren tijd het Lageland van water en electrisch licht zou zijn voorzien, kon hij hem wel de verzekering geven, dat te dezer zake zoowel van hem als de beide wethouders de grootst mogelijke steun te verwachten zou zijr Een i i Raadslid. Hierna verzocht de voorzitter den secreta ris en den heer van Schie het nieuw benoem de raadslid, den heer C. Wilbrink, binnen te leiden, Nadat deze hieraan gevolg hadden gegeven legde de heer Wilbrink in handen van den voorzitter de voorgeschreven eeden af, waarna deze den heer Wilbrink hartelijk welkom heet te in den Raad. Het zal voor u, aldus de voor zitter, een zware taak zijn de opengevallen plaats van uw voorganger te vervullen, want noode hebben wij den heer Heyl gemist en zijn kundige adviezen werden steeds op hoo- gen prijs gesteld. Prettig als hij was in den omgang zal hij moeielijk zijn te vergeten. Ik twijfel echter niet of met al de krachten in u zult u trachten mede te werken in het belang dezer gemeente. De heer Wilbrink bracht de voorzitter dank voor de tot hem gerichte woorden. Zeer zeker is spreker er van overtuigd, dat het een zwa re taak is de opengevallen plaats te vervullen op een wijze als zijn voorganger. Deze taak, aldus spreker, is mij niet gemakkelijker ge maakt door het bedanken van verschillende mijner partijgenooten, die boven mij op de lijst stonden. Mocht oogenschijnlijk uitwendig het lid Heyl niet tot de buitengewone krachten gerekend zijn, binnenskamers was hij dit zeer zeker, hetgeen uw Raad wel het beste zal weten. Hem te evenaren, dit zal mijn streven zijn, daarbij voor oogen houdende de belangen der gemeente zoowel op geestelijk als stoffe lijk gebied. Hierna werd overgegaan tot voorlezing van de notulen welke zonder op- of aanmerkingen en onder dankzegging aan den secretaris werden vastgesteld. De ingek. stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Verzoek van het Bestuur van de Chr. H B. S te Leiden om een toelage uit de gemeente kas groot 173.68 als vergoeding voor leer lingen uit deze gemeente die in 1928 de school bezocht hebben. Wordt evenals andere jaren met algemee- ne stemmen besloten de gevraagde vergoeding toe te kennen. Verzoek van den Ned. Politiebond St. Mi chael om een subsidie voor het jaar 1931 ten dienste der vakschool. De heer Wilbrink vindt dat subsidieering van dergelijke instellingen meer behoort tot de competentie van het Rijk en de Provincie hetgeen de voorzitter betwist. Het is ook in het belang der gemeente, aldus spr., dat goede veldwachters opgeleid worden. Wordt besloten de gevraagde subsidie toe te kennen. De Oranje-feestelijkheden. Verzoek van de Oranje-commissie te War mond om op 2, 3 en 4 September gebruik te mogen maken van de gemeentelijke terreinen gelegen aan de Baan, tot het plaatsen van vermakelijkheden tijdens de feesten. De heer Wilbrink oordeelt zulks niet noodig en om principieele reden kan hij zijn stem aan het voorstel van B. en W. niet geven. Hij wil dan ook geacht worden te hebben tegengestemd. Het voorstel wordt hierna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Verzoek van den heer W. A. Visch om een einde te maken aan den vervuilden toestand van zijn sloot, veroorzaakt door vuilnis, dat door de bewoners van Warmunda in een daarachter liggende sloot grenzende aan zijn sloot geworpen wordt. De voorzitter zegt, dat eerst is ingekomen een schrijven van den heer Visch waarin zijn verzoek in nog minder parlementaire woorden was vervat als thans. Hij heeft dit verzoek thans op zegel gesteld, daar het anders voor kennisgeving zou worden aangenomen. B. en W. bullen te dezer zake die maatregelen ne men, die noodig blijken te zijn en hebben te dezer zake reeds een voorloopig onderzoek ingesteld. De heer Onderwater zegt, dat de toestand daar ter plaatse inderdaad onhoud baar is. Wij hebben toch hier een. verordening, aldus spreker, die het storten van vuilnis in slooten verbiedt. Wellicht verdient het aan beveling deze eens streng toe te passen. Wan neer enkele processen-verbaal zijn opgemaakt zal men zulks afleeren. De voorz. zegt ook te dezer zake een scherper politietoezicht toe. Verzoek van G. Maurits en P. v. d. Kroft, bewoners van de Wasbeeklaan onder deze ge meente, om een electrische kabel te leggen voor verlichting hunner perceelen vanaf het perceel bewoond door C. M. v. d. Geest. De Stedelijke Lichtfabrieken te' Leiden eischen, dat gegarandeerd wordt, aldus de voorz., een stroomverbruik van 1250 K.W.U., welk ver bruik door de gemeente gegarandeerd moet worden, of zij eischen een bedrag groot 780 au fonds perdu of het betalen van een an- nuiteit van 73 per jaar gedurende de jaren 1931/1949. Dit laatste zouden B. en W. wil'.en aanbevelen. Na eenige bespreking wordt be sloten, dat deze bijdrage per jaar zal worden gedragen door de beide aanvragers en de ge meente voor gezamenlijke rekening en hiervan, een notarieels akte te doen opmaken. Moch ten nog meerdere aansluiten dan zal dit be drag door vieren worden gedeeld en zoo ver volgens. De burgemeester zal het hier naar toe leiden dat de gemeente de beslissing krijgt over het al of niet aansluiten van verzoekers. Komt ter tafel: Aanbieding gemeentever slag- Wordt voor kennisgeving aangenomen. Het verkeer in de B. Nederburgh-laan. Openstelling Burgemeester Nederburghlaan voor motorrijtuigen in beide richtingen. Hier over staakten in de vorige vergadering de stemmen. De heer van Moorsel verklaart zich tegen openstelling en hij zou liever de gegeven vergunning tot berijding willen in trekken. De voorz. zegt, dat een dergelijke in trekking van B. en W. niet te wachten is, doch wil de heer van Moorsel zijn zienswijze for muleeren in een voorstel, dan zal spreker dit in stemming brengen. Hiertoe wenscht de heer van Moorsel niet over te gaan. Het voorstel van B. en W. tot opensteling wordt hierna verworpen met vier tegen drie stemmen, waar door de toestand van thans bestendigd blijft. Besloten wordt aan- de controleurs op de naleving der verordening met betrekking tot het telen van aardappelen een belooning toe te kennen van 30 per persoon. De belastingen. Een tegenstander verkeer. Vrcemdelingen- Herziening belastingverordening in verband met de nieuwe wet op de financieele verhou ding tusschen Rijk en Gemeenten. Na eenige bespreking wordt besloten vast te stellen een verordening op de heffing van opcenten op de gemeenlefondsbelasting tot ten hoogste 80 opcenten (geen progressie) en jaar lijks het getal opcenten te bepalen. Voor het belastingjaar 1931/1932 wordt dit getal be paald op 5. Mede wordt besloten de gemeente voor de heffing der personeele belasting naar de eerste twee grondslagen in te deelen in de 7e klasse en verder hun College te machtigen al datgene te verrichten wat voor goede uit voering zal noodzakelijk blijken te zijn. Aanvullingscrediet groot 500 ten behoeve van het vreemdelingenverkeer. Aan de hand van cijfers licht de voorz. deze aanvraag uit voerig toe. Spreker zegt, dat in een vorige ver- tend te bezigen voor reclame. B. en W. heb- gadering besloten is 500 te voteeren uitslui- ben zich hieraan geheel gehouden daar uit sluitend voor reclame doeleinden 700 is uit gegeven. Spreker meent daar er thans reden te over zijn de tweede 500 in principe door de Raad toegekend, thans definitief toe te kennen. De heer van Moorsel zou dit bedrag gaarne op 300 gebracht zien. Men gaat te veel bou wen op de gemeente, aldus spreker, doch de belanghebbenden zelf moeten meer bijdragen. De heer Wilbrink is van oordeel, dat de ge meente zich zooveel mogelijk buiten deze aan gelegenheid moet houden en alles moet over laten aan het particulier initiatief. Bovendien h spreker van meening en velen met hem, dat door de vele vreemdelingen hier de producten stijgen in prijs. Dit wordt zoowel door wet houder Zwetsloot als den Voorzitter uitvoerig weerlegt. Ook de heer Bakker zet in een klare duidelijke rede uiteen waarom het Vreemde lingenverkeer voor deze gemeente van zoo'n groot belang is. Spreker wijst in dit geval op Zandvoort, dat 20.000 voor dit doeleinde beschikbaar heeft gesteld. Na nog een langdurige bespreking, waar aan alle leden deelnamen, wordt met 5 tegen 2 stemmen besloten de gevraagde subsidie toe te kennen. De voorz. zegt hierna, dat door verschillende ingezetenen dezer gemeente en ook enkele buiten de gemeente geschenken aan B. en W. voor het nieuwe raadhuis aan geboden zijn. Hij stelt voor deze geschenken in dank te aanvaarden, waartoe met algemeene stemmen besloten wordt. Bij monde van wethouder Zwetsloot wordt een voorstel der beide wethouders naar voren gebracht om alle in dienst zijnde ambtenaren der gemeente premie-vrij pensioen toe te ken nen. De heer van Moorsel wilde dit premie- vrij pensioen alleen uitstrekken tot die amb tenaren wier salaris wordt vastgesteld door het Rijk, alzoo van den burgemeester, secreta ris en ontvanger, en motiveerde zulks met het feit, dat ook een verhooging der bijdrage van het Rijk in deze salarissen wordt toegekend. Het voorstel der beide wethouders in stem ming gebracht wordt met 5 tegen 2 stemmen verworpen, terwijl het voorstel-van Moorsel, ondersteund door den heer Wilbrink, wordt aangenomen met algemeene stemmen. Wijl de gebruikelijke rondvraag niets op leverde, werd de vergadering, nadat de heer van Moorsel nog had aangedrongen op het aanschaffen van rookmaskers, gesloten. EEN TORENGARAGE. De enorme garage in verdiepingen, thans in Den Haag in aanbouw, nadert haar voltooiing. Een kijkje op het typisch bouwwerk BENOEMINGEN. In het Bisdom Haarlem. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Pastoor te Amsterdam (H.H. Petrus en Paulus), den zeereerwaarden hooggeleerden heer W. Xolet, die profes sor was aan het Groot-Seminarie te War mond en tot leeraar aan het Klein-Seminarie Hageveld te Heemstede, den weleerw. heer J. L: Bouman, die kapelaan was te Uit geest. Z. D. H. MGR. J. H. G. JANSEN. In het St. Antonius-gasthuis te Utrecht opgenomen. Naar de „Tijd" verneemt, is Z. D. H. Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht, wegens een lichte ongesteldheid in het St. Antoniusgasthuis te Utrecht op genomen. MGR. DR. J. TH. BEYSENS. Benoemd tot geneim-kamerheer van Z. H. den Paus. Het is welhaast een jaar geleden, dat prof. Beysens op zijn verzoek eervol werd ontslagen als buitengewoon hoogleeraar vanwege de St. Radboud-stichting aan de Utrechtsche Universiteit, waarmede de eyeu eervolle als verdienstelijke loopbaan werd afgesloten van dezen priester-ge leerde. Met groote voldoening en volle instem ming zal daarom het bericht vernomen worden, dat het Z. H. den Paus behaagd heeft, den ten vorigen jare afgetreden hoogleeraar om zijn uitnemenden staat van dienst te honoreeren met de hooge onder scheiding van het gehcim-kamcrheerschap. Oud-prof. Beysens is Rotterdammer van geboorte. In de Maasstad zag hij 13 Febr. 186-1 het levenslicht in een talrijk gezin, dat niet. minder dan vier zijner zoons tot de priesterlijke waardigheid geroepen zag. Na de seminariën Hageveld en Warmond als student te hebben bezocht, keerde hij op beide instituten resp.'in 1891 en 1895 we der, om zich op zijn beurt aan de opvoe ding der jeugdige levieten te wijden. Vooral op het. Groot-Seminarie vond prof. Beysens gelegenheid zijn voorliefde voor de wijsbegeerte ruim baan te geven en daar ook legde hij den breeden grond slag voor het gebouw der buitengewone eruditie, waarvan zijn colleges en later zijn talrijke geschriften blijk gaven. Achtereen volgens toch gaf de Katholieke wijsgeer verschillende verhandelingen in de Xeder- landsche taal in het licht, over: Logica, Crileriologie, Zielkunde, Xatuurphilosophie, Algemeene Metaphysica, Theodicee, Ethiek, De Vrijheid van den Menschelijkeri wil, Eigendomsrecht, Wijsgeerige Staatsleer, Wijsbegeerte van liet Strafrecht. In 1909 nam prof. Beysens afscheid van het seminarie Warmond, om de functie te gaan vervullen, welke hij voor kort eerst heeft neergelegd. Dat. prof. Beysens intusschen ook aan de Utrechtsche „Alma Mater'' de gelegen heid vond tot volle ontplooiing van zijn rijke talenten, die binnen en buiten de mu ren van het Óude Sticht, bewondering en waardeering ontmoetten, is buiten kijf. Had de Leuvensche Universiteit, den Ka tholieken geleerde reeds een jaar te voren (1908) opgenomen onder haar doctores honoris causa, de vaderlandsche intellec- tueele wereld bleef niet achter. Zoo werd de nieuwe buitengewone hoogleeraar opge nomen in den besloten kring van het. Pro vinciaal Genootschap van Kunsten en We tenschappen en werd hij mede lid van de Vereen, voor de Wijsbegeerte en het Recht. Met den Monseigneurs-titel is nu door het hoogste Gezag in Godes Kerk de kroon gezet op de waardeering, die het even moeizame als verdienstelijke levenswerk van mgr. dr. Beysens van tijdgenoot en na geslacht mag opvorderen. „Msb." EEUWFEEST BROEDERS VAN ONZE LIEVE VROUW VAN LOURDES. Gisteren vierde de Congregatie van de Broeders van O L. Vrouw van Lourdes te Dongen haar honderd-jarig bestaan. 's Morgens droeg Mgr. Hopmans een Pontificale H. Mis op in de kapel van Overdonk. Z. D. H. werd geassisteerd door deken Batenburg van Dongen en rec tor van Ostade van Overdonk. Als troon- diakens fungeerden de weleerw. heer Koen- raads, rector van het gasthuis, de weleerw. heer Franken, rector van het gasthuis. De overige functies werden waargenomen door pastoor Dirven en de kapelaans Daverveld, Konings. Buickx en Verrarcns. Hei zangkoor van de broeders zong de vier-stemmige Missa Solemnis van Renner. In de plechtige PI. Mis waren met de om wonenden aanwezig de burgemeester, de wethouders en de gemeente-secretaris van Dongen, de leden van het comité uit de burgerij tot aanbieding van een huldeblijk, de overste der succursaal-huizen en vele belangstellenden en vrienden der broeders. Xa de H. Mis had een feestelijk ontbijt plaats, waaronder rector van Ostade woor den van welkom richtte tot Mgr. Hopmans en de autoriteiten en woorden van dank tot de broeders. Hierna werd een feest cantate op tekst, van broeder Cajetanus, getoonzet door broeder Carmel. ten ge- hoore gebracht. Daarna, wenschte Mgr. Hopmans de congregatie' geluk met het honderd-jarig bestaan. Mgr. zeide, gedurende de H. Mis, die hij in de kapel had mogen opdragen, Gods zegen te hebben afgesmeekt over het werk der congregatie. Daarna bood burgemeester Switzar van Dongen als voorzitter van het feestcomité uit de burgerij het feestgeschenk aan. Dit bestond uit een som gelds bestemd voor een altaar. De burgemeester sprak warme woorden over het vele werk, dat de broe ders reeds tot stand hadden gebracht, vooral op het gebied 'van onderwijs en deelde mede, dat het H. M. de Koningin had behaagd den eerw. Broeder Chrysos- tomus, provinciaal overste, te -benoemen tot officier in de Orde van Oranje-Xassau. Hierna werd het Wilhelmus gezongen. Vcnolgens werd het woord gevoerd door mr. Tilman, voorzitter *van het college van regenten van 's-Hertogenbosch, dr. Jane, geneeskundig-directeur van het- gesticht „Voorburg" te Vught. Vele anderen maak ten nog hunne gelukwenschen kenbaar. Een kweekeling bood namens de inwonen- den een geschenk aan onder couvert. Des middags werd een zeer druk be zochte receptie gehouden. De provinciaal overste sprak vervolgens woorden van dank tot Mgr. Hopmans. H. M. de Koningin en het gemeentebestuur en tot allen, die hadden medegewerkt om dit feest te doen slagen. Ten slotte dankte nog de Generale Over ste uit. Oostakker (België). In den middag werd een plechtig Lof gecelebreerd door rector van Ostade. Tegen den avond gaf het harmonie- gezelschap „Aurora"' een concert. De pa- tronaatsharmonie „Laurentius" bracht, den eerw. broeders een serenade. De feestelijk heden werden besloten met een grandioos vuurwerk. Retraites. ftetraites voor niet-Katholieken en voor hen, die tot het Katholiek geloof zijn overgegaan, zullen gehouden worden te Bilthoven. Julianalaan 256: 2330 Aug. (dames) Pater Wijnandus Sluijs O. F. M.? 15—22 Sept. (heeren) Pater Wijnandus Sluijs O. F. M. BROAD WINT DE EUROPA- RONDVLUCHT. De Europeesche rondvlucht is gewonnen door den Engel schman Broad, die Zon dagmiddag om 4.33 uur als eerste op het vliegveld Tempelhof te Berlijn, het eind punt, landde. Een duizendkoppige men- schenmenigte, die zich op en om het vlieg veld verzameld had, juichte den winnaar geestdriftig toe. Eenige seconden later landde de En- gelschman Butler, die echter voor den tweeden prijs niet in aanmerking komt, omdat hij in Posen, waar bij de landing zijn propeller gebroken was, een andere propeller aan zijn toestel had gemonteerd, wat volgens de bepalingen niet is toege staan, zoodat hij van daar „buiten mede dinging-' aan de verdere vlucht heeft deel genomen. DE „R. 100" VERMOEDELIJK HEDEN NAAR CANADA. Het Engelsche luchtschip „R. 100" zou, wanneer de weersomstandigheden gunstig I zijn, heden naar Canada vertrekken. Men j rekent, dat de vlucht naar Montreal 60 a I 70 uur zal duren. I Majoor Scott verklaax-de, dat hij over de bestuurbaarheid van het luchl schip tijden» den proeftocht zeer tevreden is geweest.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 7