NED. OOST-INDIE UIT DE RIJNSTREEK LAND- EN TUINBOUW DINSDAG 29 JULI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 In kokend water gevallen. Te Maastricht is het 3-jarig zoontje van den heer T. achteruit loopend in een emmer met. kokend water terecht geko men en deerlijk verbrand. Opname in het ziekenhuis Calvariënberg bleek noodza kelijk. Plotselinge dood. Zaterdagmiddag om drie uur kreeg de 41-jarige H. V., die per rijwiel op de Lijn baan reed, plotseling een hartverlamming. Het lijk is overgebracht naar het zie kenhuis Zuidwal. KINDERVERLAMMING. Bij een 6-jarig Amsterdamsch meisje dat. be Bussum logeerde, is kinderverlam ming geconstateerd. Het is in de barak ken opgenomen. Te Tubbergen hebben zich voorge daan een 2-tal gevallen van kinderver lamming bij een 9-jarig en een 2-jarig meisje. BRAND IN EEN SCHIP. Drie personen ernstige brandwonden bekomen. Gieterenavond te omstreeks 10 uur kwam een der matrozen van 'het in de Vulkaanhaven te Vlaardingen liggend Noorsch s.s. „Seierstad" in het matrozen- logies, toen hij bemerkte, dat het tus- sohenschot van het matrozen- en stokers- logies vrij warm was. Met behulp van eenige gewaarschuwde personen, werd het tusschenschot open gehakt; het bleek, dat het stokerslogies, waarin zich vijf personen bevonden, in lichte laaie stond. De personen werden er uitgehaald en een van hen had levens gevaarlijke en twee anderen ernstige brandwonden bekomen. Zij werden naar het ziekenhuis te Vlaar dingen overgebracht. De brand ie vermoedelijk ontstaan door dat een der personen, thans de meest ernstig gewonde, met een brandende siga ret was naar bed gegaan. Door de beide drijvende brandspuiten van het havenbedrijf Vlaardingen Oost werd de brand gebluscht. Het logies brandde geheel uit. De uitgerukte brandweer van Vlaar dingen behoefde geen dienst te deen. Branden. Te Hengelo (O.) is gisternacht brand ontstaan, vermoedelijk door kortsluiting, in het café Stoevenbeld. Het bovenper- ceel brandde geheel uit en het beneden huis kreeg veel waterschade. Tengevolge van hooibroei is te Dirks- horn(N.-H.) afgebrand de boerderij van den heer D. Hoogland. Verzekering dekt de schade. Een goede vangst. De centrale recherche te Rotterdam heeft gearresteerd den 32-jarigen F. M., den 28-jarigen J. F. V. en den 45-jarigen L. v. D. Van deze 3 mannen waren de eerste twee gesignaleerd in het Algemeen Politieblad, omdat zij werden verdacht van inbraken, gepleegd in "villa's te Laren, Zeist en Huis te Heide. De derde is een bekend opkooper. In zijn pakhuis is een groot gedeelte van de gestolen voorwer pen, grootendeels bestaande uit tafelzil ver, in beslag genomen. Hij zal wegens heling worden vervolgd. De beide anderen hadden een kamer aan de Hoogstraat ge huurd. Daar is een compleet stel inbre kers werktuigen en een geladen revolver in beslag genomen. De diefstallen werden van hieruit ondernomen en op klaarlich ten dag gepleegd. De dieven zochten bij voorkeur villa's uit van welke de bewo ners uitstedig waren. M. heeft reeds vele gevangenisstraffen in Nederland achter den rug en is pas sedert kort weer op vrije voeten. V. heeft vele jaren in Duit- sche gevangenissen doorgebracht. Auto op hol. Te Middelburg is een vrachtauto van Van Gend en Loos de in de Langedclft- stond toen de ehauffeur den starter na keek, die weigerde, er zonder bestuurder van doorgegaan, doordat blijkbaar de rem men niet goed aanstonden. De auto ver nielde een hardsteenen paal, bracht scha de toe aan de gevels van een tweetal panden, reed een anderen auto aan zon der dezen ernstig te beschadigen en stak toen de straat, over recht op den winkel der firma Helder af. Gelukkig wist. de chauffeur toen in den auto te springen, dezen van richting te doen veranderen en tob stilstand te brengen. Het mag een wonder heeten, dat in de sbeed? vrij druk ke straat geen persoonlijke ongelukken zijn voorgevallen. BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN. DE OVERSTROOMINGEN IN BRITSCH-INDIE. De overstroomingen in Britsch-Indië breiden zich thans uit over geheel Opper- Sind en vormen een ernstige bedreiging voor Shikarpur. Vijftienduizend dakloozen zijn met spe ciale treinen naar Sukkur en Kara te ji ver voerd. Ongeval in Berlijnsche gasfabriek. Gisterenmiddag 'heeft in de gasfabriek vr«. de Berlijnsche voorstad Mariënburg een ernstig ongeval plaats gehad. Door een steekvlam werden elf arbeiders meer of minder ernstig gewond. Vier hunner moesten naar het ziekenhuis worden over gebracht. Naar de doctoren verklaren, is hun toestand ernstig doch niet. levens gevaarlijk. HET GETEISTERDE ITALIË. Het opruimingswerk vordert snel. Een door het Italiaansehe ministerie van openbare werken uitgegeven commu niqué zegt dat de laatste 24 uren geen belangrijke wijziging in het cijfer der slachtoffers van de aardbeving gekomen is. Het bergen der lijken is- zoo goed als afgeloopen. De verschillende autoriteiten hebben onder voorzitterschap van den staats secretaris van openbare werken verga derd om over de herstellingswerkzaam- heden te beraadslagen. Koning Victor Emamuel is na zijn uitge- breiden tocht door het getroffen gebied te Rome teruggekeerd. Het voorstel van den koning om Villa nova op een veiliger plek weer op te bouwen, zal, naar het schijnt, door de re- gcering worden overgenomen, evenals bij Melfi en andere plaatsen. Er is namelijk gebleken, dab de plaatsen, die het meest getroffen zijn, alle liggen op den harden roskam in dit berggebied, terwijl plaatsen waarvan enkele zelfs dicht hij het aard bevingscentrum lagen, doch die gebouwd waren op dichte lagen van losse aarde, veel minder hebben geleden. De harde aaneengesloten rotsmassa neemt elke aardtrilling onverminderd over, terwijl door de losse aarde de trilling gedempt wordt. De koning heeft daarom voorgesteld, da; de verwoeste steden niet op de oude plek zullen herbouwd worden, doch op plaatsen, waar een dichte aardlaag de vevschrikking van een aardbeving mis schien verminderen zal. Met de reconstructie zal onmiddeliijk worden aangevangen. De gemeenten Accadia en Anzona moe ten als geheel en onherstelbaar verwoest worden beschouwd, evenals Villanova. Verder deelfc de minister mede, dat het thans bij het herstelwerk in de bedoe ling ligt om zoo veel mogelijk voor de dakloozen voor het begin ^n den winter nieuwe huizen gereed te hebben. Men hoopt b.v., dat te Melfi binnen drie maan den nieuwe huizen gereed kunnen zijn. Adrianopel door een cycloon getroffen. Blijkens een telegram uit Angora is Adrianopel in den nacht van Zaterdag op Zondag getroffen door een wervelstorm, die met hagelslag gepaard ging. De mi naret? van de moskee van Soliman zijn ten deele ingestort, die van de andere moskees geheel en al. De telefoon- en telegraaflijnen zijn gestoord. Menschen zijn er gelukkig niet bij omgekomen. Een barre winter op Nieuw-Zeeland, Blijken? een Beuterbencht uit Welling ton maken de beide groot-© eilanden van Nieuw-Zeeland op het oogenblik een bar ren winter door. Op sommige plaatsen heeft het voor 'het eerst in 30 jaar gesneeuwd. RELIGIEUS CONFLICT IN LIVERPOOL. Betooging van Protestanten tegen Roomsch Katholieken. Een Beuter-telegram meldt, dat het blijkens een bericht uit Liverpool aan de „Morning Post", gisteren aldaar in een der straten tot een ernstige vechtpartij is gekomen, welker oorzaak in een gods dienststrijd te zoeken is. Zoowel onder d© politie als het publiek werden tal van personen gewond. Volgens het blad had zich in een be paalde wijk, waar het agressieve Engel- schen protestantisme uit vroeger dagen nog sterk vertegenwoordigd is, het on gegronde gerucht verspreid, dat de Roomsch Katholieke bisschop van Liver pool een bezoek zou komen brengen om daar een in aanbouw zijnd kerkgebouw te bezichtigen. Een opgewonden menigte stroomde in de straten samen en plakte op verscheidene punten opschriften aan met' de woorden: „Geen Papisme". Een kloppartij volgde. De verduistering bij de New York City-Bank. V.D. meldT uit Parijs, dat de Venezo laan de Villanueva, die als directeur van het Parijsch filiaal der New York City- Bank 15 millioen fr. verduisterd heeft, thans door middel van een vriend de jus titie te Parijs heeft medegedeeld, dat hij zich in het Spaansche Vreemdelingenle gioen in Marokko bevindt, doch dat hij bereid is voor de Fransche justitie t* verschijnen, aangezien hij liever in de ge vangenis komt dan dat hij in het Vreem delingenlegioen komt. Er is door de Fransche autoriteiten nog geen beslissing genomen, of bij de Spaansohe overheid een verzoek om uit levering zal worden gedaan. Nieuwe houtladingen door de V. S. geweigerd. De adjunct-chef der douane te New York heeft-, naar men gelooft op recht- streeksche instructie van Washington, ge weigerd, vergunning te geven tot 'het los sen der ladingen van een Britsch en een Noorseh stoomschip, welke lading voor een deel bestaat uit hout, dat uit Rus land afkomstig is. De beide schepen kwa men uit Archangel. Men gelooft, hier te doen te hebben met het begin van een grooten commercieelen oorlog over de door dwangarbeid verkregen productie, en dat deze oorlog in de eerste, plaats zal leiden tot het verbreken der Russisch Amerikaansche handelsbetrekkingen. BRAND OP DE SUMATRA Tengevolge' van een lek in de olieleiding Aneta seint uit Panaroekan H. M's kruiser „Sumatra" heeft verschillende snel heidsproeven gemaakt over de gemeten mijl, waarvan het resultaat tot-dus-ver zeer bevredigend is geweest. Echter ont stond een lekkage in de leiding van de speciale verbrandings-olie, waarvan ge bruik wordt gemaakt voor het bereiken van groote snelheden. Als gevolg van deze lekkage geraakte de medegenomen hoeveel heid van deze olie uitgeput. In verband daarmede heeft de „Sumatra" ter recde van Panaroekan het anker uitgeworpen. Na afloop van een tweede krachtproef stoomde het schip naar Soerabaja op, toen in den nacht van 26 op 27 Juli brand uitbrak in ketelruim no.. Ill tengevolge van de bovenvermelde lekkage in de olie leiding. Gistermorgen om vijf uur nam de brand zulke afmetingen aan dat het noodig werd geoordeeld noodseinen te geven. Om 6 uur 40 vobrm. was mén het vuur in zoo verre meester, dat het gevaar geweken was, terwijl in den namiddag van dien dag het gelukte den brand geheel te blusschen. Gevaar voor het schip zelf bestaat er niet; de geleden schade kan echter nog niet worden vastgesteld, ofschoon deze waar schijnlijk groot zal zijn. Persoonlijke on gelukken kwamen gelukkig niet voor. Hr. Ms. Krakatau en een andere oorlogsbodem begeleiden Hr. Ms. Sumatra naar de reed© van Soerabaja. D© kans dat Hr. Ms. Su matra de reis naar Australië zal kunnen ondernemen is gering, omdat de repara tie vermoedelijk geruimen tijd zal in be slag nemen. MEKKA-GANGERS. De sterfte belangrijk afgenomen. Aneta seint uit Batavia: In het afgeloo pen bedevaart-seizoen zijn 26.900 van de 29.000 naar Mekka- vertrokken hadjis te ruggekeerd. Yan degenen, die niet zijn teruggekeerd (in totaal 2900) is een klein deel achtergebleven en de rest overleden, waaruit blijkt, dat de sterfte belangrijk minder is geweest dan in vorige jaren. UITVINDING VAN DR. GERRETSEN. Bacteriologische verwerking van de pulp der aardappel meelfabrieken. Naar wij vernemen, is dr F. C. Gerretsen, directeur van de microbiologische afdeel ing van het Rijkslandbouwproefstation te Gronin gen, erin geslaagd, een procédé uit te werken, waardoor het mogelijk is de pulp der aardap pelmeelfabrieken als grondstof te gebruiken voor de bacteriologische bereiding van buthyl- alcohol en aceton. De moeilijkheden, die ontstonden, doordat men hier te doen heeft met een in rotting ver- keerend, meest sterk verzuurd afvalproduct van wisselende samenstelling, zijn tenslotte op bevredigende wijze opgelost. Wij teekenen hierbij aan, dat buthylalcohol en aceton beide in zeer groote hoeveelheden gebruikt worden in de chemische industrie; buthylalcohol wordt als zoodanig en in den vorm van esters zeer veel gebruikt in de cel- luloselak-industrie; aceton vindt een zeer rui me toepassing als oplosmiddel, o.a. in de ace taatzijde-industrie. Verder herinneren wij er aan, dat de laat ste drie jaren in de Ver. Staten op geweldig grooten schaal langs bacteriologischen weg buthylalcohol en aceton worden bereid uit maïs. Indien het procédé-Gerretsen geschikt zal biijken te zijn voor fabriekmatige toepassing dan zal de Veenkoloniale landbouw groot voordeel kunnen hebben bij de vestiging van zulk een bischemisch bedrijf; immers de zet- meelbron is goedkoop en in groote hoeveel heid aanwezig. „Rotterdammer". ZILVEREN JUBILEUM VA-N DEN R. K. VOLKSBOND. Het wel' en wee der afdeeling. De afdeeling Woerden van den R. K. Volksbond gaat 15 November a.s. haar 25- jarig jubileum vieren. Zooals we reeds eerder meldden heeft zich een comité ge vormd om een gepaste feestviering van dit heuglijk feit voor te bereiden. We wen- schen dit comité nu alvast succes, want dit zilveren jubileum mag niet onopge merkt voorbijgaan. Het is niet ondienstig even de annalen open te slaan om het een en ander uit deze 25 jaar de revue te laten passeeren. Het eerst© plan om tot oprichting te ko men van een afdeeling Woerden van den Ned. R. K. Volksbond rijpte bij de heeren P. G. Harmsen, A. Smits, G. Snel en L. Polman, die allereerst zich de medewer king gingen verzekeren van de geestelijke overheid van hier. Deze werd volgaarne verleend. Mede door het toedoen van de weleerw. pater W. v. d. Berk werd de Se October 1905 een bijeenkomst gehouden in het Patronaat, waartoe alle R. K. werklie den van "Woerden waren uitgenoodigd. Een 60-tal personen waren hier tegenwoordig. Het plan werd algemeen toegejuicht. In tegenwoordigheid van eenige afgevaardig den van het Centraal Bestuur werd de op richting van de Volksbond op 15 Nov. een feit. De animo was er. Er gaven zich 60 mannen als lid op. In een vergadering op 26 December werd een bestuur gekozen en een onbwerpreglemenb opgemaakt. Bij de bestuursverkiezing werden reeds 90 stem men uitgebracht. Het bestuur zag er toen als volgt uit: A. Smits, voorzitter. L. Polman, secre taris, P. G. Harmsen, penningmeester. De overige bestuursleden waren de heeren: C. L. de Koning, A. Stekhof, G. W. van Eijk, H. Smit, H. Hoogland en W. de Vos. Geestelijke adviseur: de weleerw. pater W. v. d. Berk. In een vergadering van 10 Jan. 1906 werd het reglement behandeld en goedgekeurd. De Koninklijke goedkeu ring werd aangevraagd, die Maart 1906 afkwam. Door de heeren Rijswijk en Hoff man, leden van het Centraal Bestuur werd de afdeeling op 17 Januari plechtig ge- installeerd. Het aantal leden was toen reeds aangegroeid tot 107. De bijeenkom sten zouden gehouden worden in de Pa tronaatszaal des Woensdags van 710 uur. Hiervoor moest een vergoeding betaald worden aan het Patronaatsbestuur. Op den llden Februari werd de eerste feestavond gehouden, waarbij de tooneelvereeniging van het Patronaat haar medewerking ver leende. Het blijkt al gauw in de nu ko mende maanden dat het ijverige bestuur met de niet minder ijverige adviseur de vereeniging tot zoo groot mogelijken bloei willen brengen. Nog in 1906 werden ver schillende onderafdeelingen opgericht o.a. Winterprovisie, Onderlinge Hulp, „Utile Dulci" (tooneel). Tevens wordt, er gewerkt om ook zooveel mogelijk eereleden en -do nateurs te krijgen. In April wordt goedge keurd de jaarlij'ksche afdracht aan het hoofdbestuur te bepalen op 15 ets. per lid. Intusschen is ook de ruimte in heb Patro naat onvoldoende gebleken. Na beraadsla ging meent men het voordeeÜgste te kun nen doen tot verbouwing over te gaan. Hierdoor wordt aan de vereeniging tegen een jaarlijksche huur een eigen zaal ver schaft. Reeds op 25 November heeft de feestelijke opening hiervan plaats, waarbij de nieuw opgerichte tooneelvereeniging, onder voorzitterschap van de heer Blok, een schitterend geslaagde uitvoering geeft. Vele dankwoorden worden op dezen avond ook gesproken aan het adres van den onvermoeiden werker, den geestelijken ad viseur. Over het eerste jaar is men uiterst te vreden. Zelfs over de financiën. Een kas saldo van 237.89. We zullen uit de nu volgende jaarver slagen de voornaamste gebeurtenissen even naar voren brengen. 19061907. Collecte gehouden voor de stakende medebroeders te Helmond en Eindhoven. Verschillende lezingen georga niseerd op sociaal gebied. Hierbij werd geklaagd over slecht bezoek. Opgericht: „Eerbied in Gods Huis". Met- de vereeni ging Patrimonium werd een actie gevoerd bij het stadsbestuur om de Zondagsonthei liging op de twee Zondagen voor en na de Kermis tegen te gaan. Had succes! Om de Roomsch© vroolijkheid nog te kunnen verhoogen werd gezorgd voor muziek, 3 November 1907: de harmonie St. Francis- cus Solanus is geboren. 1907—1908. Plechtige „Rerum Novarum"- herdenking. Viering van het jubilé van den Paus. De heeren Smit en Hoogland uit het bestuur. Vervangen door Jongbloed en Mus ters. Stijging van het ledenaantal tot 160. 1908—1909. Pogingen tot oprichting van een onderlinge verzekering tegen brand gevaar. Een sociale cursus gegeven door den geestelijken adviseur. Een commissie (Musters, Blok, van Eek, Jansen, Slagmaat) ingesteld tot bestrijding van de werkloos heid der leden in den winter. De blijheid der leden over de gestadige groei der ver eeniging schijnt zich to moeten uiten. Er wordt, een Zangschool opgericht voor de jeugdige Volksbondertjes. Voor de ouderen een kegelclub, genaamd „Koekoek". De prachtige wandbeschildering van het lo kaal door de familie Hendrix. Slot van dit jaarverslag: vele vruchten werden dit jaar geoogst, geestelijke en tijdelijke". 1909—1910. Veel werkzaamheden, maar niet altijd even aangenaam, omdat wel eens vergeten werd broederliefde en ver gevingsgezindheid ter vergadering mede te brengen. We moeten hier even een zeer juiste opmerking van den toenmaligen se cretaris naar voren brengen: en toch. naast contributie en contributieboekje moet men altijd zorgen een kleine hoeveel heid van beide genoemde geestelijke stof fen bij zich te hebben, wil men tenminste met vrucht in de gehecle Katholieke sa menleving, in het bijzonder echter in het Katholiek vereenigingsleven werkzaam zijn". Collecte gehouden voor de stakers te Beek en Donk. Het ledental blijft niet ver beneden de 200. Weer wordt met Patri monium een succesvolle actie gevoerd voor de Zondagsrust in zake het melkventen op Zondag. Artikel 72 van het huishoudelijk reglement wordt gewijzigd; is er meer kas geld dan 10, dan moet dit geplaatst worden op een koninklijk erkende spaar bank. Er komt een inlichtingenbureau voor de leden. Meegedaan wordt aan de actie voor de wettelijke 10-urendag. Het eerste feestconcert door „St. Franciscus Solanus" op 15 Augustus. Een glorierijken dag is de 25ste September, wanneer de afdeeling Woerden met niet minder dan 100 man, begeleid door het muziekkorps, op de mee ting te Den Haag is vertegenwoordigd. Op het eind van dit verslag lezen we: de onderafdeeling tooneel struikelde, maar zal wel weer verrijzen". 1910—1911. Uit het bestuur gaan de hee ren G. W. van Eijk en d® ijverige secreta ris Polnïan. Vervangen door P. Nieuwen- huizen en G. van Rooyen. (Wordt vervolgd). nieuwkoop. Mond* en klauwzeer, Van de 140 boerderijen in deze gemeente, groot of klein, zijn er 106 besmet geweest dooi de veeziekte mond- en klauwzeer, waarvan intusschen van 7o de ziekte weer gewe ken is. Op veel boerderijen heerscht thans on-' der de varkens de vlekziekte, waaraan velen dood gaan. Personalia. De heer J. H. van Osna- brugge, in 192S tijdelijk ambtenaar ter secretarie alhier, is thans benoemd tot ambtenaar ter secretarie te Oudewater. Meije-brug. Nu de Schoordijk onder Bodegraven een zoo schitterende verbe tering heeft ondergaan, stelt het Gemeen tebestuur van Bodegraven pogingen in het werk om ook de Meije-brug nabij Zwammerdam, in eigendom en onderhoud bij den Polder Nieuwkoop en Noorden, verbeterd te krijgen. Deze brug n.l. is een groot verkeersobstakel door haar hoogo ligging en smalle overgang. Het is inderdaad te hopen dat deze pogingen tot succe? zullen leiden. BOORDEN. Coöp. Brandwaarborg-Maatschappij. Verschenen is het 22ste jaarverslag der Coöp. Brandwaarborg-Maatschappij Noor denNieuwkoop over heb jaar 1929. Ge houden werden 1 ledenvergadering en 10 bestuursvergaderingen. Toegetreden zijn 27 nieuwe leden, terwijl door vertrek of overlijden 16 leden aan de Maatschappij ontvielen. Het ledenaantal bedraagt thans niet minder dan 618. In totaal is bij de Maatschappij ver zekerd een bedrag van f 6.179.876.aan roerende en onroerende goederen, terwijl nog i? toegezegd een bedrag van f 54.562.zoodat het waarborgkapitaal j bedraagt 5 van f 6.234.441.of j f311.722.05. De herverzekering b'leef op I denzelfden voet doorloopen bot een be- j drag van f 3.335.278.87. Van de goederen die herverzekerd zijn heeft de Vereeni ging f 1.463.427.63. Aan brandschade moest uitbetaald worden in totaal f5.058.32. De j winst over 1929 bedroeg f 877.56. I Voor de eerstverzekerden werd de halve premie terugbetaald, wat een bedrag uit maakt v&mt f 1.338.09 yz. Het bezit van de Maatschappij vormt thans een bedrag van f 54.780.61 yAan premie's werd ontvangen f 9.362.98. De winst- en verliesrekening met ba- j lans zijn onderteekend door een oommis- sie van onderzoek, bestaande uit de le- I den W. van Diemen, B. Plomp en S. Kuijf, I alsmede dóór den Accountant, den heer I J. J. Rosier te 's-Gravenhage. De optimist: Even kijken, wat er van- avond in den Schouwburg gegeven wordt.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6