UIT DE OMGEVING ZATERDAG ^JULI 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 RUSLAND DE KERKVERVOLGING IN RUSLAND. Goddeloosheid is „staatsgodsdienst". De „Osservatore", dio haar gegevens uit de beste bronnen put. heeft haar materiaal omtrent den toestand van kerk en gods dienst in Rusland weer belangrijk uitge breid, schrijft de „M&b.". Het orgaan der Italiaansche regeering heeft zijn vertegenwoordiger in Riga kort geleden een uitvoerig verslag laten uit brengen en de „Osservatore" neemt in groote lijnen dit verslag over. De feiten, die hierin vermeld worden, worden bovendien bevestigd door betrouw bare berichten, die voortdurend op het Vaticaan en bij het pauselijk Oostersch in stituut binnenkomen. Volgens het verslag van het „Gioraale d'Italia" zijn dit jaar in de Sovjet-unie 422 kerken gesloten en in Januari reeds in de Oekraine 42 kerken. In dc twee laatste jaren heeft een mas sa-vernieling van godshuizen plaats ge had. Door ontploffingsmiddelen werden vele heiligdommen van groote godsdiensti ge, artistieke en geschiedkundige beteeke- nis vernield, zooals o.a. hét beroemde kloos ter van den H. Simeon, de kerk van Maria geboorte in Moskou, de Hemelvaartskerk in Nizjni Nowgorod en nog twee andere van ouds beroemde bedevaartkerken in Kiew en in Tr&jtsk bij Moskou en nog zoo veel andere juweeJen van Byzantijnsche bouwkunst, die alle met den grond gelijk gemaakt werden. 'De anti-godsdienstige propaganda wordt in het sovjet-„paradijs" met alle macht be- •forderd. In alle scholen behoort zij tot de verplichte vakken. Men heeft zelfs der tien hoogescholen gesticht in Saratow, Ni- kolajew, Orel, Tiflis, Bakoe, Turkestan, Moskou, Odessa, Astrakan, Rostow, Tse- repowets en Iwanowo-Woznesiensk om de „predikers" der goddeloosheid op te lei den en te vormen. Daarentegen zijn alle voor den verkoop van godsdienstige werken ingerichte boek winkels van rijkswege gesloten; de opla gen van godsdienstige literatuur zijn inge trokken en al vernietigd. Bijbels en kerk boeken werden verbrand, of als pakpapier gebruikt. Verboden zijn alle parochieele vergade ringen en diocesane synoden. Het is den geestelijken zelfs verboden, zich binnen hun eigen terrein vrij te bewegen; ook mogen zij den eeredienst niet uitoefenen in parti culiere woningen. In één woord, de gods dienst mag zich niet uitbreiden onder de menschen, het ongeloof echter wel. De goddeloosheid is een staatsaangele- genheid, zij is de officieel bekrachtigde hoogste en eenige ware leer. De grootste onverdraagzaamheid zegeviert. De geloovige wordt beschouwd ab een „verkapte" tegenstander van de sovjets, als een „opstandige" tegen den staat. De godsdienstvervolging wordt tevens beschouwd als een middel, om den staat te verdedigen. Reeds vroeger werd gesproken van een gewelddadige sluiting der kerken. Hier naast echter voltrekt zich een langzame doodstrijd der kerken, die door economi sche dwangmaatregelen veroorzaakt wordt. De wet schrijft voor, de kerken tegen zeer hooge bedragen te verzekeren. Zoo moet bijv. voor een klein kerkje een jaar- lijksche verzekeringspremie van 3000 goud roebels betaald worden. Daar de geloovigen dit bedrag bijna niet bijeen kunnen brengen, wordt de kerk van staatswege opgeheven „wegens weigering om belasting te betalen" of „op grond van een vrijwillig besluit der burgers". Personen, die zich tegen de sluiting der kerken verzetten worden tot dwangarbeid of gevangenisstraf veroordeeld. De levensvoorwaarden der geestelijken zijn, zooals men weet, eenvoudig ondrage lijk, niet alleen wegens de overmatige belastingen in geld en natura, maar ook wijl zij gerekend worden tot <lc klasse van personen, die niet werken. Dientengevolge hebben zij, gelijk bekend, geen aanspraak op levensmiddelenkaarten en geen recht op een woning Dikwijls worden priesters zonder gerech telijk vonnis eenvoudig verbannen. Tegen particulieren, die hen of de kerk onder steunen, worden strafmaatregelen getrof fen Wie aan geestelijken onderdak ver schaft, moet een verhoogde belasting be talen. De kerkzangers worden uit de standsor ganisaties der sovjets uitgesloten. Dc leden van den kerkeraai co de rechtskundige adviseur daarvan worden gerekend tot het niet-werkend gedeelte der bevolking en evenals dc gecstelkijen, van het kiesrecht beroofd; ook van hen worden extra-belas tingen geheven. Bij het geringste protest, of ingrijpen langs gercchtelijken weg worden bisschop pen, priesters en geloovigen gearresteerd •en zonder voorafgaand vonnis in de gevan genis geworpen, of verbannen. Hierbij wordt de termijn der verban ning steeds weer opnieuw verlengd, zoodat deze ten slotte levenslang wordt. Het aantal gewone geestelijken, dat in de gevangenis geworpen wordt, is'eenvou dig weg niet nader te bepalen. Daags vóór Kerstmis werden alleen reeds in Moskou zestig geestelijken gevangen genomen en verbannen. Volgens een onvolledige statistiek bevin den zich 197 bisschoppen in de gevangenis, of in ballingschap. De president van het pauselijk Oostersch instituut, mgr. d'Herbigny, heeft nog en kele aanvullende mededeelingen gedaan uit bevoegde Russische bronnen. Aan de Rc- meinsche „Corrispondenza" deelt hij me de, dat ook de gezinnen van de orthodoxe geestelijkheid met geweld uitgeroeid wor den. Meedoogenloos worden de geestelijken vermoord en dikwijls, zooals in Kasjir, uit het venster op straat geworpen. Het interview met den metropoliet Ser- gius werd door dezen onder de zwaarste bedreigingen onderteekend en vooral, om een aantal gevangenen het leven te red den. Om een schijn van gematigdheid te wek ken, hebben de sovjets weliswaar den me tropoliet de vrijlating van 500 orthodoxe geestelijken gewaarborgd en het recht ver zekerd, om te Moskou een kleine theologi sche school te openen. Maar steeds nog smachten duizenden orthodoxe geestelijken en meer dan honderd bisschoppen in de ge vangenis. CORRUPTIE BIJ DE COÖPERATIES DER SOVJETS. De leiders worden terechtgesteld. Meer dan honderd verkoopers en andere beambten van coöperatiewinkeis te Mos kou zijn in de gevangenis geworpen. Zij worden er van beschuldigd gerantsoeneerde levensmiddelen gesto.eu en tegen woeker prijzen verkocht 'e hebben aan personen, die geen recht bad Jen op gerantsoeneerde levensmiddelen. Naar van officieele zijde verklaard wordt, heeft le Moskou een formeele smok kelaarskring bestaan van 25 coöperatie- winkels en is gedurende het laatste half jaar voor verscheiden honderdduizenden roebels aan levensmiddelen gestolen. Onge veer 65.000 K.G. suiker, 20.000 K.G. zeep, 1S000 K.G. boter, 7000 K.G. thee en andere levens- en gebruiksmiddelen zijn door be ambten, die vertrouwensfuncties bekleed den, gestolen. De beschuldigden werkten op zeer een voudige wijze. Wanneer arbeiders met hun kaarten kwamen en de bonnen lieten af scheuren, werden deze bonnen niet, zoo als voorgeschreven, van een stempel „on geldig" voorzien, doch verkocht aan ande ren, die daarvoor weer levensmiddelen kwamen halen. De leiders van deze bende zullen terechtgesteld worden. HILLEGOM. Eerste Plechtige H. Mis. Op St. Laurentiusdag (10 Aug.) wordt de. weleerw. heer P. Koop tot priester van het H. Hart te Stein in Limburg gewijd, terwijl de neomist op O. L. Vr. Hemel vaart in de parochiekerk van St. Joseph zijn eerste plechtige H. Mis zal opdragen. Gaarne wekken we de katholieken van Hillegom en in het bijzonder, die van St. Joseph op, in deze laatste dagen van voorbereiding voor den a.s. Priester-Mis sionaris te willen bidden. Een collecte van „afdanksels". De pa rochianen van St. Joseph hebben per cir culaire namens deze Instelling een opwek king ontvangen voor een bijzondere col lecte. Verzocht wordt nl. om „afdanksels". Daarmee wordt bedoeld goud, zilver of edelsteenen, die niet meer gebruikt wor den, omdat ze uit den smaak zijn, door an dere vervangen zijn of niet meer worden gedragen. Deze liggen vaak te slingerden, gaan van kastje tot muurtje en sorteeren geen enkel nuttig effect. Ze wachten mis schien op den schoonmaak om dan weer in een ander verloren hoekje geduwd te worden en bewaard. Waarde voor den be zitter hebben die sieraden niet of vrijwel niet. Welnu, deze kunnen verzameld wor den en zullen dienen voor de verfraaiing van de Monstrans. Wat niet voor de H. Sacramentsvereering bruikbaar is wordt te gelde gemaakt, welke opbrengst dienen zal voor de beschildering van het priester koor. Gaarne wekken we op, een en ander eens te overwegen. Er is schier overal wel iets dat gemist kan worden. Het bekende offerblok, dat bij Eucharistische dagen (dus ook a.s. Zondag) achter in de kerk staat moge voor het schoone doel ruim worden bedacht. Ondertrouwd: J. M. J. Oremus en M. P. Schrama D. de Wagt en A. Vledder. Getrouwd: H. J. C. van Driest en P. C. van Dijk. Geboren dochter van M. Schave- makervan Maris d. van A. van Oei van der Knaap zoon van J. J. Hylkema Schmal zoon van A. PhilippoBin- nenkade zoon van P. F. van Oorschot Van der Aart dochter van W. van den BergKruijt dochter van M. H. S. Rus manRoeien. Overleden: J. Meijer weduwe F, Goosen 89 jaar J. P. van der Drift vr. 7 maanden A. Schilpzand m. 86 jaar. KATWIJK AAN DEN RIJN. Gevecht met stroopers. De bosch wachter H. K. in ,de Pan" ontdekte op controle in de duinen een drietal stroo pers. Toevallig waren ook bij hem zijn broer D. K., H. B. en de 18-jarige L. uit Katwijk aan Zee. Met z'n vieren toog men er op uit om de, stroopers te bekeuren. Deze zetten het op een loopen doch wer den na een korten jacht toch ingesloten. Bij een poging om te ontkomen gooide een der stroopers, (het waren 3 bekende Hage naars) E. Woudenberg, den jongeheer L. met kracht een stroopersschop naar het lichaam, waardoor L. ernstig werd ver wond aan de heup. Hij had niet alleen een vleeschwond doch ook het heupbeen was beschadigd. Dc stroopers waren in- tusschen gevat en tegen hen is proc.-verbaal opgemaakt. E. W. werd vastgehouden en wegens verzet en toebrengen van lichame lijk letsel naar het gemeentehuis te Kat wijk aan den* Rijn overgebracht en in de cel ingesloten. Later is hij vervoerd naar het politiebureau te Katwijk aan Zee om Zaterdagmorgen naar Den Haag te worden overgebracht. L. werd naar Katwijk ver voerd, waar dr. Hueting hem .verbond, waarna hij per ziekenauto naar het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden werd over gebracht. W. is een goede bekende bij de politie en hoeft ook nog eenige maanden afzondering te goed. NOORDWIJKERHOUT. HET NIEUWE RAADHUIS. In den loop van deze week is door be- stuurderen en personeel van onze gemeen te met man en macht gewerkt om de in ventaris van ons oude raadhuis over te brengen naar het nieuwe gebouw, dat thans inwendig zoo goed als afgebouwd is. Door de welwillendheid van onze ge meente-secretaris zijn wij dezer dagen in de gelegenheid geweest een en ander tot in bijzonderheden te bezichtigen. Het gebouw heeft aan de zijde van den Heerenweg een monumentale stoep, aan weerszijden een hardsteenen opgang, ge sierd door een tweetal steenen leeuwen en waarbij nog 2 beelden, voorstellende een bloemenmeisje en een knielende bollen- rooier, binnenkort worden aangebracht. Binnentredende door de zware, eiken, ijzerbeslagen deur betreden we de eerste verdieping, allereerst een vestibule, met links in den wit-steenen wand een groote gedenkplaat met inscriptie: „Anno Domini 1930 A. A. C. M. v. Iersel, burgemeester E. Oostdam Hzn en P. J. Warmerdam Hzn„ webhouders J. Geerlings, Jhr. J. H. Gevers, C. v. d. Klauw, W. Th. Lange- veld, A. H. v. Noort, L. M. v. Noort, E. Oostdam Jzn., J. W. v. Parera. en J. Pas- schier, raadsleden J. A. M. Pijnenburg, secretaris A. J. Kropholler en Ir. A. Sie- bers, architecten". Door een porte-brisé, waarvan één deur met automatische sluiting, treden we in de monumentale hal. Daar vinden we rechts de breede toegang tot de raads zaal. Boven deze deur vinden we in de boog een gestyleerde roos met omschrift „Salus publica suprema lex esto" (het alge meen welzijn zij de hoogste wet) in tegel uitvoering. De raadzaal zelf houdt een sfeer van ernst en degelijkheid. De blank eiken raadstafel in U-vorm, waaromheen 15 ze tels in zelfde eiken uitvoering, met groen velours, vult het middengedeelte. De vloer is gedekt met één groot Perzisch tapijt, de muur beneden voorzien van een eiken lambrizeering, boven in baksteen opge trokken, versierd met enkele ornamenten in tegels, b.v. wapen der gemeente (gouden leeuw op een blauw veld), en bloemfigu ren: duindoorn, zeedistel, duinroosje en strandwin.de. Het plafond is van zwaar Ameriikaansch grenenhout, met nauw-lig- gende balken, in 't midden gedragen door een zware moederbalk. Glas-in-lood ramen laten ruim licht toe. Een prachtige electri- sche lichtkroon is in aanleg. Vanuit een drietal breede bogen heeft men vanaf de publieke tribune een goed uitzicht op de raadszaal. Op deze tribune is plaats voor een 30-tal personen, waar voor een breede bank en stoelen gereed staan. Hier vinden we in de muur nog en kele tegel-symbolieken: hond (waakzaam heid), slang in 8-vorm (oneindigheid) en duif (trouw). Juist tegenover de raadzaal ligt de bur gemeesterskamer, met groot eiken bureau, waarop telefoon unet aansluiting naar alle afdeelingen van nel gebouw, alles eenvou dig maar smaakvol ingericht. In de hal is verderop rechts een rust bank voor wachtend publiek, waarboven een nis, waarin een op beton geschilderde triptiek van de hand van kunstschilder Dirk Nijland te Wassenaar, voorstellende linkerstuk: duinlandschap met de typische verwaaide denneboom, eigen aan deze streek; middenstuk: bloembollenvelden met duin-achtergrond; rechterstuk: duin landschap met stuifgat, waarachter een afzanderij met zandzuiger in werking. Naast, de burgemeesterskamer ligt die van den secretaris, door een glaswand van de secretarie gescheiden. In den muur tus- schen hal en secretarie zijn een drietal lo ketten. Voor de klerken en gemeente-ont vanger staan een viertal bureaux gereed, waarvan 2 dubbele. Verder is de ruimte gevuld met dossier-kasten en kaartenkas- ten van staal. Vanuit de secretarie voert een trap omlaag naar het gelijkvloers gelegen ar chief, brandvrij, met als toegang een zware Lips-deur. In 't archief is de kluis van den gemeente-ontvanger met nummer en sleutel-sluiting. Op stalen stellingen zijn diverse bescheiden ordelijk gerangschikt. Een ijzeren trap voert omlaag naar een tweede archief als reserve-ruimte. Achter in de hal zien we in de wil-stee- nen muur een groot tegeltableau: „Concor dia res parvac crescunt", vrij vertaald: eendracht maakt macht. Daar is nog rechts een kamer voor B. eti W. Beneden deze kamer is een lokaliteit voor verkiezin gen, zittingzaal voor belasting-ontvanger, enz. Hieraan sluit aan het arrestanten- lokaal met een tweetal solide cellen, ra men behoorlijk afgesloten met zware tra liën. De toegang tot deze lokaliteiten, waafbij behooren bureau van politie, bu reau voor openbare werken, geeft, via- een vestibule, de zij-ingang van het raadhuis. Nog vinden we hier de stookplaats voor de centrale verwarming, welke met olie wordt gestoo'kt. In de secretarie kan deze op een bepaalde temperatuur ingesteld worden. Is deze bereikt, dan schakelt de verwarming automatisch uit. Een groote autogarage is nog onderge bracht in het achtergedeelte, met groote eiken deuren, toegang over de plaats naar de breede achter-poort van den steenen muur, die alles omgeeft. In het oude raadhuis zal nog slechts een enkele raadsvergadering plaats vinden. Einde Augustus zal het nieuwe plechtig in gebruik genomen worden, thans reeds wordt de administratie gevoerd op het nieuwe. Koe gedood. Bij den heer B. Meeu wenoord werd een koe loopend in de weide door den bliksem getroffen en gedood. NOORDWIJK. Geen prettige uacantie. Het zoontje van den heer W. V., welke gevlast zal hebben op de groote vacantie, kwam den eersten dag bi; het spelen zoodanig te vallen, dat hij zijn been brak. Na overgebracht te zijn naar het izekenhuis te Leiden werd het beentje gezet en kon hij weder huiswaarts keeren, De va cantie zal intusschen wel minder prettig voor hem verloopen. LISSE. Hinderwet. B. en W. dezer gemeente hebben aan de Coöp. Veilingsvereeniging voor Bloembollenkweekers H. B. G. (G.A.) te Lisse vergunning verleend ingevolge de Hinderwet tot het oprichten van een on- dergrondsche benzinebewaarplaats met af tapinrichting op het perceel plaatselijk gemerkt Grachtweg no. 75, kadastraal be kend gemeente Lisse in sectie D no. 3412. Mend- en klauwzeer. In de week van 13 tot en met 19 Juli hebben zioh alhier 3 gevallen van mond- en klauwzeer voorge daan nl. bij de veehouders K. de Groot, P. J. Warmerdam en J. Keijzer. DE KWAKEL. Door den bliksem. Twee koeien behoo- rende aan den veehouder Oliemans, wo nende aan het Jaagpad, werden Donderdag middag door het vreeselijk onweer getrof fen en gedood. Aanbesteding. Bij onderhandsche aanbesteding is Vrijdagmiddag door den heer C. J. v. d. Zeijden, architect te Uit hoorn, aanbesteed het bouwen van een melkwinkel met woonhuis en koeler voor den heer A. Rekelhof, melkslijter alhier. Ingeschreven hadden: C. Rijneveld Jz. 4590; A. J. de Beus 6279; M. v. Gas teren 6448; W. de Horde 6475; M. B. C. van Egmond 6620. Gegund aan den laags ten inschrijver. OEGSTGEEST. Volksbond. Donderdagavond hield de afdeeling Oegstgeest van den Ned. R. K. Volksbond een ledenvergadering in Sint Willibrord. De Voorz., de heer A. J. Dof- ferhof, opende de vergadering met gebed en heet al de aanwezigen, van harte wel kom in het bijzonder den geestelijk advi seur kapelaan van Schaik. Spr. betreurde het dat de vergadering zoo slecht bezocht was, vooral omdat het zoo'n belangrijke agenda was. Door den secretaris werden de notulen van de vorige vergadering voorgelezen, met dank werden goedgekeurd. Vervolgens werden de ingekomen stuk ken behandeld. Naar aanleiding van een schrijven van het Comité van Katholieke Actie te Haarlem, betreffende de Kathe draalfeesten op Zondag 27 Juli a.s. werd besloten om eraan deel te nemen en wer den drie personen benoemd om de afdee ling Oegstgeest te vertegenwoordigen. Ook was er een schrijven binnengeko men van Herwonnen Levenskracht om medewerking voor den verkoop van loten. De voorzitter spoorde de leden aan eens extra in de portemönnaie te tasten en een lot te lcoopen aangezien de prijzen zeer mooi zijn en het voor een goed doel is. Er staan nog honderden leden op de wacht lijst om uitgezonden te worden voor ver pleging. Een lot kost 50 cent. Ook werd medegedeeld, dat er een voorloopig Comité was benoemd, bestaande uit de heeren A. X. Dofferhof, W. de Dubbelden en J. H. Kuijken om te gaan werken voor oprich ting van een eigen afdeeling. Spreker hoopte in de volgende vergadering meer te kunnen mededeelen. Het comité zal op 15 Augustus a.s. al een bloempjesdag or- ganiseeren en hoopt dat de leden spon taan hun offertje zullen brengen voor dit mooie doel. Ook werd besproken om op 6 Augustus a.s. eeil uitstapje te maken met de kinde ren van de leden van den Volksbond naar Zandvoort en Groenendaal tegen den prijs van 25 cent per kind. Met goed weer zal dit een aardig uitstapje zijn. Men kan zich de volgende week opgeven bij den bode. Ook werden de leden nog aangespoord om lid te worden van de brandstoffen- spaarkas St. Antonius, onderafdeeling van den Volksbond, daar het ledenaantal de laatste maanden zoo vooruit gegaan is en hoe grooter dat het aantal leden is hoe meer er gedaan kan worden. Er zijn al verscheidene goedkoope aanbiedingen voor brandstoffen binnen gekomen. Staande de vergadering gaven zich nog eenige leden als lid op. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter om ruim 10 uur dc vergadering met gebed. TER AAR. Een fietsendief op 't spoor. Een on bekend persoon bood in Langeraar een damesfiets te koop aan, die hij, naar zijn zeggen, van iemand te Woubrugge had gekocht, en weer wilde verkoopen. Hij had de fiets echter niet bij zich, doch moest j deze nog halen. Een en ander kwam ter oore van de politie, die onmiddellijk haar 1 Woubrugsche collega's waarschuwde. Hoe- wel bijna den geheelen nacht werd gepost I werd niets verdachts opgemerkt. Toch bleek dien nacht in Woubrugge een damesfiets te zijn verdwenen. Vermoedelijk heeft de dader een anderen weg genomen. Naar wij vernemen is echter de politie den dader op het spoor. Degene, die het karretje, dat i beneden de waarde is verkocht, in zijn be- i zit heeft, doet verstandig zich ten spoe digste aan te melden. Gemeenteraad. De gemeenteraad komt Maandag 28 Juli in openbare zitting J bijeen ten gemeentehuize des namiddags te 7 uur n. t. Agenda1. Ingekomen stukken. 2. Vast- stelling gewijzigd contract voor stroom- afname van Leiden. 3. Benoeming lid hoofdstembureau (vac. H. Vis). 4. Wijziging begrooting 1930. 5. Voorstellen van B. en W. 'betreffende plaatselijke belasfcingver- I ordeningen in verband met de nieuwe fi- nancieele verhouding tusschen Rijk en ge meenten. 6. Aanbieding gemeenteverslag over 1929. 7. Vaststelling afrekening met de schoolbesturen betr. exploitatie jaren 1925, 1926, 1927. Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den, gezien het verzoek van: a de Commanditaire Vennootschap „Liga" om vergunning tot het oprichten van een instrumentmakeaj in het perceel Hartesteeg No. 5; J b. A. Leuven en W. H'V^/aaidefe om ver gunning lot het oprichteif vaimeef meubel fabriek in het perceel Xi|uw|Tïfcifn No. IPS; Geven kennis aan hafc^pfibliek, dajT ge noemde verzoeken met de bijlageap'op de Secretarie dezer gemeente ter j*rsie gelegd zijn; alsmede dat op Zat^Pag, den 9en Augustus e.k. des voormj^raags te half elf uren in het perceel Bijlstraat 125 (Bureau van Gemeentewerken) gelegenheid zal wor den gegeven om bezwaren tegen deze ver zoeken in te brengen. LEIDEN. De Zondagsdienst der huisartsen zal worden waargenomen door de doktoren: Timmermans, Schreuder en Hovens Grove. De Zondagsdienst te Oegstgeest zal worden waargenomen door Dr. Vare kamp, telef. 1916. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 21 tot en met Zondag 27 Juli a.s. waargeno men door de apotheek P. du Croix, Ra penburg 9, tel. 807. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Met een redelijken aanvoer waren de prijzen, alhoewel iets lager, toch bevredigend. Betaald werd: Riddersporen 810 ct., Asters blauw 80 80 ct., idem rood 6576 ct., idem wit 1 1.10, Statice 1012 ct., Godesia 1.201.40, Convili S595 ct., Kopgodesia- 44.50, Lathyrus 1012 ct., Gladiolen 6595 ct., extra soorten 44.30, rose Anjers 35 40 ct., idem rood 3545, Gentaurea 40-45 ct., witte Lelies 1214 ct., Stroohloemen 810 ct., Pompoen-Dahlia's 2.102.20, Dahlia's 3.704.10, Margrieten wit 60 65 ct., Zinnia 2.102.40, Rozen: per bos van 20 stuks: Pernet 0.901, Butterfly 1.101.20, Rosalandia f 11.10, Colum bia f 11.10, Hadley 1.201.40, Golden Ophelia 1.10—1.20. UIT DE RIJNSTREEK HAZERSWOUDE. Tentoonstelling Missienaaikring. Onder overgroote belangstelling, zoowel van bijna alle parochianen, als van perso nen van omliggende plaatsen en zelfs van meerdere andersdenkenden uit het dorp, hield de nog zoo kort bestaande R. K. Missienaaikring: „Ons Missiewerk", op Donderdag 1.1., hare eerste tentoonstelling in café Vreeburg. Het moet voor de actieve leden en be stuur en niet minder voor de ijverige leid ster dezer vereeniging wel een voldoening zijn geweest, dat de belangstelling zoo ver de verwachtingen overtrof en nog meer dat de vele bezoeksters en bezoekers niet alleen een kijkje kwamen nemen, doch ook door hun financieele steun de dames in de gelegenheid stelden om hun begonnen werk met grooter kracht in de toekomst door te zetten. Het succes was dan ook alleszins ver diend, want bij een beschouwing van deze tentoonstelling moest het. een ieder op vallen, dat er door de dames, onder kun dige en bekwame leiding, hard is gewerkt om de lasten van een priester, welke in de verre missielanden zijn moeilijke taak vervult, een weinig te verlichten. Dat men ook het organiseeren van een dergelijke tentoonstelling met de daaraan verbonden loterijen, grabbelton enz., met gerustheid aan de dames kan overlaten, bewees wel de keurige rangschikking der verschillende gemaakte kleedingstukken, de juiste plaatsing van dc vele bloemen en bloemstukken en de overzichtelijke opstel ling van de diverse prijzen der loterijen. Ook de orde is volkomen bewaard ge bleven, ondanks de overvolle zaal de» avonds en ondanks het feit dat bij de slui ting eenige enthousiaste jongelui van hun medeleving blijk gaven door het zingen van „Lang leve de Missienaaikring". Aan allen, die op eenigerlei wijze heb ben bijgedragen aan het succes van dezen dag, komt dan ook zeker een woord van dank toe. Het zou ons echter te ver voeren om hier bijzondere vermeldingen te ma ken, maar toch kunnen wij niet nalaten hier een speciaal woord van hulde te bren gen aan degenen, die het initiatief hebben genomen tot het stichten van deze mooie charitatieve instelling, terwijl ook de vele zorgen en moeiten van bestuur en leidster hier niet onvermeld mogen blijven. Dames-leden der Missienaaikring, wij roepen u toe: gaat voort op den ingeslagen weg, werkt eendrachtig samen met uw leid ster en bestuur om op die wijze uwe ver eeniging tot grooter bloei te brengen. En gij, dames en jongedames van Ha- zerswoude, welke nog geen lid zijt, bedenkt u eens goed, of ook gij niet wekelijks één avond kunt vrijmaken, om op deze wijze het schoone missiewerk, waaraan door mis sionarissen en religieuzen zoovele moeiten en zorgen worden besteed, op daadwerke lijke wijze te steunen.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2