DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND ZATERDAG 25 JULI 1930 DE LE1DSCHË COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 ,CHE BAAI Rampen. Prijs den dag niet, voor daft het avond is. Als de zon 's morgens zoo vroeg lacht, moet hij vaak 's avonds huilen. Een paar volksgezegden, die maar al te dikwijls op waarheid blijken te berusten. Wij ondervinden het in onze vacantie, als wij 's morgens met stralende gezichten erop uittrekken om te genieten van het geen de natuur biedt en 's avonds terug- keeren huiverend en nat, overplast door die goede gave, welke wij in de vacantie slechts matig kunnen apprecieeren. Maar wat beteekenen zulke kleine zwarigheden vergeleken bij hetgeen deze week in Co- blenz en in cïe omgeving van Napels is voorgevallen. Hoe heerlijk begon de Dinsdag, een dag van vreugde voor Coblenz, de stad aan de samenvloeiing van Moezel en Rijn, de stad waar de Duitsche Rijn pas goed mooi be gint te worden. President von Hindenburg bezocht de stad op zijn rondreis, welk be zoek de aanleiding was tot het vieren van het bevrijdingsfeest. De beroemde Deutsche Eek en de ves ting Ehrenbreitstein, eertijds bezet^door vreemde troepen, werden 's avonds schit terend verlicht en in den gloed gezet van vreugdevuurwerk. Opgetogen keerde de menigte huiswaarts. Plotseling geschreeuw en gegil en groote verwarring. Een lichte pontonbrug was bezweken en circa veertig menschen vonden den dood. Het vreugdegejuich verstomde in het gansche Rijnland. In de omgeving van Napels werd juist het oogstfeest gevierd, want de vruchten der aarde waren overvloedig. De dag was loom en drukkend geweest en aan den horizont flikkerde hel weerlicht. Een avond om achter een goeden dronk land- wijn te zitten en een lied te zingen op alles wat goed is in dit leven. Plotseling trilde de aai*de; muren stortten in; zwarte duis ternis, gekraak en gegil. Den volgenden dag melden de kranten een geweldige cata strophe, waarbij verscheidene dorpen groo- tendeels verwoest zijn en honderden doo- den zijn te betreuren. Welvarende dorpen zijn veranderd in trieste puinhoopen, waar over angstige ouders en kinderen loopen, zoekend naar de lijken van Kun dierba ren. Prijs den dag niet voordat hij geheel voorbij is. Schoon schip. Of wij den dag moeten prijzen, waarop de rijksdag werd ontbonden, weten wij nog niet. Wij zullen de ontwikkeling der politieke gebeurtenis sen in Duitsch'land moeten afwachten; maar dat er een slechteren rijksdag uit dc stembus te voorschijn zal komen, lijkt ons uitgesloten. Voor de eerste maal beleeft dc Duitsche republiek een Rijksdagontbinding op een duidelijk omlijnd politiek vraagstuk. Dc dekkingsontwerpen van de regeering zijn in het geding. Nu deze verworpen zijn, doet rijkskanselier Briining een beroep op het land. Als voorbereiding voor de komende ver kiezingen zijn de partijen bezig zich op nieuw te groepeeren. Aan de rechterzijde heeft de hergroe peering vrijwel haar beslag gekregen. De strijd, die haar innerlijk verscheurde, is uitgestreden. Aan den eenen kant staan die groepen, welke door actief mede te werken, den staat in hun geest willen wij zigen, en aan geleidelijke infiltratie van hun macht en hun denkbeelden de voor keur geven. Dat zijn de twee nieuwe par tijen, die dezer dagen zijn geconstitueerd: de eene, van Treviranus tot Westarp, de volksconservatieve partij, de andere onder Schiele's leiding, een zuivere boerenpartij. Aan den anderen kant staat Hugenberg aan het hoofd der onverzoenlijken. Dezen zien slechts heil in een „rücksichtslose" oppositie. Eerst door chaos en moeilijkhe den meenen zij het heil te kunnen berei ken. De splitsing, die er thans is, heeft de situatie verduidelijkt. De oude Duitsch- nationale partij was opgericht in de eerste dagen na de omwenteling, teneinde een verzamelpunt te zijn voor allen, die de democratische republiek bestreden. En dit doel heeft zij gediend tot het eind. Maar binnen deze partij waren velerlei gezindheden; klein-burgerlijke Christelijk- socialcn naast imperialistische al-Duit- schers, principieele conservatieven naast agrariërs. Ivaiscrtreue jonkers reikten de hand aan revolutionaire, studentikooze jeugdleiders, grootgrondbezitters gingen samen met de geloovige kleine burgers uit de steden, kapitalisten van het zuiverste water waren de bondgenooten van natio nalistische, arbeiterfreundliche wereldher vormers. De tegenstellingen kwamen naar voren, toen het ééne, samenbindende element ver zwakte. Niet langer was het meest elemen taire bezit: het vaderland, in zijn bestaan bedreigd. Op een negatief parool kon men niet samengaan. En toen moest men kie zen: met Hugenberg het avontuur eener meedoogenlooze oppositie wagen of tegen hem ingaan en met de partijen van het midden (centrum, volkspartij) contact zoe ken. Machtig als Hugenberg was, immers bezitter van de rechtsche partijbladen en van de partijkas, duurde de strijd lang. Maar thans is hij volstreden. Het radicale, avontuurlijke element be hield, met Hugenberg, de organisatie der partij. De anderen hebben zich opnieuw moeten constitueeren. Wij zullen hopen, dat deze vreedzame partij-omwenteling er toe zal bijdragen, om de situatie in den rijksdag wat te verhel deren, want met den tegenwoordigen rijksdag was geen land te bezeilen. Onrustig Egypte. Ook Egypte- land, het oude Pharaonenrijk, dat nog slechts in de oudheid schijnt te leven, maakt critieke dagen mee. De Wafd-partij wil met alle geweld het parlement bijeen hebben, hetgeen door den koning is gewei gerd. Het is de Wafd-partij er om te doen, om het nieuwe kabinet Sidhy een beentje te lichten en zij gevoelt er weinig voor om zich in deze door de grondwet gewaarborg de liefhebberij te laten beknotten. In een geheime zitting heeft deze machtige partij besloten om heden (Zaterdag) ondanks het verbod, een buitengewone zitting van het Parlement te houden. Deze zitting zal ech ter buiten het Parlementsgebouw plaats vinden. De regeering is voornemens, alles in het werk te stellen om deze bijeenkomst te verhinderen, zoodat het gevaar voor nieuwe botsingen zeer groot is. De regee ring heeft alle maatregelen getroffen. Cairo is overvuld met militaire troepen. Wan neer onregelmatigheden mochten uitbre ken, zal de regeering de leiders van de Wafd daarvoor verantwoordelijk stellen en een strafvervolging tegen hen instellen. Dc propaganda van de Wafd onder het leger wordt zeer krachtig gevoerd, doch de re- geering gelooft, op de loyaliteit der troepen te kunnen rekenen. Wanneer zulks noodza kelijk is voor de bescheiming van de vei ligheid der vreemdelingen zal zij, zooals zij te kennen heeft gegeven, niet aarzelen, geweld te gebruiken. Het groote stadion te Alexandrië doet op het oogenblik dienst als legerkamp. De bevolking is nerveus en angstig en het zakenleven, zoowel in de Egyptische als in de Europeesche wijken, is verlamd. Alle teekenen wijzen erop, dat Egypte staat voor een groote revolutionaire beweging en een verbitterden strijd tussohen den Ko ning en de Wafdpartij, die Egypte wil ma ken tot een sterken nationaal-Egyptischen staat, bevrijd van alle buitenlandsche in vloeden. De Wafd komt er op het oogen blik openlijk voor uit, dat zij haar doel thans mede wil bereiken door het uitroe pen van de republiek of door de vervanging van Koning Foead door een nieuwe dynastie. Exit Tsjitsjerin. Door de be noeming van Litwinow tot volkscommissa ris van buitenlandsche zaken in Rusland is de bestaande toestand slechts beki'achtigd. Want Tsjitsjerin, die nog altijd dezen post heette te bekleeden, was al lang feitelijk uitgeschakeld. Langen tijd vertoefde hij om gezondheidsredenen in het buitenland, maar in Januari vaii dit jaar keerde hij op aandi'ingen van de Sovjet-regeering naar Rusland terug. Echter niet om zijYi ambt te hervatten. Hij vertoeft thans in een bad plaats in den Kaukasus. Tsjitsjerin had afgedaan. Hij is .doof de „revolutie" ver- LITWINOW. bruikt, al wordt ook door velen aangeno men, dat het niet alleen redenen van ge zondheid zijn, maar ook meeningsvei*schil- len met zijn plaatsvervanger Litwinow, die tot zijn definitieve ter zijde stelling hebben geleid. Tsjitsjerin was, in tegenstelling met Litwinoxv, een diplomaat van origine. Hij kreeg zijn opleiding in den tsaristischen diplomatieken dienst, waaruit hij echter wegens zijn deelneming aan de revolutio naire beweging werd verwijderd. Maar zijn oorsprong verloochende zich niet en in vele opzichten was deze bolsjewistische minister van buitenlandschp. zaken een di plomaat van den ouden stempel. Sedert het uitbreken van zijn ziekte in 1928 heeft de feitelijke leiding van het Rus sische departement van buitenlandsche zaken in handen gelegen van' Litwinow. Deze was het die in de laatste jaren de TSJITSJERIN. woordvoerder was van de buitenlandsche politiek van de Sovjets. Hij zal nu worden bijgestaan door Krestinsky, als eerste, en door Karachan als tweede plaatsvervan gende commissaris van buitenlandsche za ken. Verder is Rykof van zijn post als voor zitter van den Raad van Volkscommissa rissen ontheven. Hebben op zichzelf deze wisselingen in de Russische ambtelijke wereld geen be lang voor het buitenland, daar de commu nistische partij toch de lakens uitdeelt, zij wijzen er op, dat Stalin na zijn op het communistisch congres behaalde overwin ning onder zijn medewerkers een kleine zuivering houdt. SPORT VOETBAL DIOC. HA'ARL. BOXD. R. K. Sportvereeniging S. N. A. A.s. Zondag zullen wederom alle elf tallen in actie zijn. Om half één zullen S. N. A. II en St. Bernardus II den strijd aanbinden. De reserves, die zoo goed hun nederlaagwedstrijden begonnen, zijn er de laatste weken leelijk uit. Maar we zullen hopen, dat de moed er niet uit is, tweede elftallers, en dat jullie Zondag eens goed aanpakken, dan kan jullie de overwinning niet ontgaan. Anders is het met het eer ste elftal, dat tegen St. Bernai-dus I zal uitkomen. Eerst al een paar invallers en dan tegen de kampioen van de afdeeling, dat belooft wel weer een flinke nederlaag. Of jullie moeten er anders over denken, eerste elftallers, dat je de zaken niet te kalm opneemt en denken: we verliezen toch. Want zoo mag er nooit over gedacht worden hoor! Als jullie allemaal fliuk sa menspeelt en volhoudt tot het eindsignaal klinkt dan heeft Bernai-dus nog niet gewonnen. De Junioren spelen hun eersten wed strijd om 5 uur tegen A. S. C. uit Zoe- terwoude. Hier valt niet veel van te zeg gen, daar wij hen nog niet in het veld ge zien hebben. Maar we zullen hopen, dat het meevalt en dat het een aardige wed strijd wordt. Voor de supporters kunnen wij gerust goede sport voorspellen. R. K. Sportvereeniging V. V. L. A.s. Zondag worden de sei'iewedstrijden wederom voortgezet. Om 1 uur speelt St. Lodewijk III tegen A. V. V. III voor de winnaarsronde der 3de afd. Om 2.15 uur was vastgesteld de wedstrijd Leonidas VDuiven IV, doch deze wed strijd moest op verzoek worden uitgesteld. Om 3.30 uur speelt Leiden II tegen Gr. Willem III voor de 2de afdeeling. Dit belooft zeker een spannende strijd te worden. Om'1.30 uur gaan de junioren hun eer sten wedstrijd spelen te Leidschendam tegen een junioren-elftal van A. V. V. Vertrek per fiets om half één. R. K. Sportvereeniging A. V. V. Zondag speelt het le elftal te 2.45 uur voor de Gr. Floris-serie tegen R. I. A. I Dit zal voor de 1ste elftallers een zwai'e wedstrijd worden, daar R. I. A. nog altijd over een flinke ploeg beschikt, maar wij gelooven toch, dat A. V. V., als er goed wordt samengespeeld en flink wordt aan gepakt, wel een gelijk spel behalen kan; we zullen afwachten en reknen op een mooien en fair en wedstrijd. Het 3e elftal speelt te 1 uur voor de V. V. L.-serie tegen St. Lodewijk III, terwijl A. V. V. b om 1.30 uur op eigen terrein vriendschappelijk speelt tegen V. V. L. Jun. Wij kunnen van deze wedstrijden weinig zeggen, daar de elftallen ons niet bekend zijn. Wij vertrouwen, dat het even eens mooie wedstrijden zullen worden en men de A. V. V.-kleuren hoog houdt. Veel succes. op Zondag 3 Augustus, dus morgen over een week, op het Sporthof te Sassenheim tegen Teijlingen II voor de nederlaagwed strijden. Gaarne zag het bestuur, dat „Meerburg" volledig naai-, Sassenheim ging zooda£ wij hopen, dat alle leden van het eerste elftal dien dag vrij houden. CRICKET XEDERLANDSOHE CRICKETBOND. Overzicht. Het programma voor de eerste klasse vermeldt eenige heel interessante wedstrij den. H.C.C.—H.C.C. I trekt, hiervan wel de meeste belangstelling. H.C.C. I toch zal wel z'n uiterste best doen om revanche te nemen op de nederlaag van 8 Juni 1.1. en de kans op revanohe is niet zoo gering, ge zien de minder goede resultaten van de a.s. kampioenen in de laatste wegen. Men zie slechts naar de nederlaag van H.C.C. II tegen V.R.A. en de lang niet eclatante zege op dc hekkensluiters 1.1. Zondag. Mocht H.C.C. I er werkelijk in slagen het tweede elftal te kloppen, clan krijgen we een span nende race te zien om den eere titel. V.R.A. speelt tegen V.O.C. en V.V.V. te gen Rood en Wit. De Amsterdamsche teams zullen zich wel niet van de wijs laten bren gen en zorgen dat ze meester blijven van de 3de en 4de plaats. H.O.V.S. ontvangt P.W. P.W. doet de laatste weekn aai'dige dingen en een nieu we overwinning van de Ensohecleërs zou ons niet erg verwonderen. Intusschen geloo ven we niet dat H.O.V.S. het zoover zal laten komen. Haarlem speelt tegen A.C.C. en heeft hoogstwaarschijnlijk A. Maas weer ter be schikking. Is dat het geval dan rekenen we op een overwinning van het zwakste zusje. In de Overgaxxgsklasse speelt Ajax tegen Kampong in Utrecht. Ajax mist Rice die nog niet heelemaal hersteld is en H. de Vrind. Dc gebroeders Godding zijn weer naar Indië vertrokken. Het elftal ziet er nu aldus uit: v. d. Mey (capt.), H. Meyer, I. Dozy, L. Janssen, A. Janssen, D. v. d. Putten, H. Bijleveld, P. de Jongh, D. v. Breen, D. J. Boon en P. de Vrind. Er kan gewonnen worden moi'gen en het zal noodig zijn wil Ajax in „the running" blijven. H.C.C. 3 staat op liet oogenblik bovenaan en zal wel winnen van R.C.H. L.O.C. speelt thuis tegen het sterke H.O.V.S. II en zal wel eenige moeite heb ben met de puntjes in Leiden te houden. Vermelden we voorts nog dat Ajax a.s. Dinsdag een friendly speelt tegen Phoenix en Woensdag een tegen „de Kolibris". Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Eerste klasse. R. W.V. V. v.; V. R. A.-V. O. C„; H. C. C. IIH. C. C. I; HaarlemA. C. O.; H. D. V. S.—P. W. Overgangsklasse. Kampong—Ajax (L.); H. C. C'. III— R. 0. H. Tweede klasse B. V. O. C. IIQuick (H); SpartaPhoe nix II; L. C. C.—H. D. V. S. II. D e r cl e k 1 a s s e B. H. B. S.—Quick II; H. D. V. S. III Excelsior II. R. K. Sportvereeniging „Meerburg". De jaarlijksche algemeene vergadering zal gehouden worden op Woensdag 30 Juli we zullen afwachten en rekenen op een da dezer vergadering is reeds bekend ge maakt op het zwarte bord in het patro naat. Uit den aard der zaak zal deze ver gaderiug zeer belangrijk worden. We krij gen o.a. de jaarverslagen van onzen secre taris en verkiezing van bestuursleden. We willen daarom alle leden aansporen Woensdagavond aanwezig te zijn en even- tueelc wenschen en klachteu naar voren te brengen! Zoo'n vergadering immers wordt niet gehouden om wat gezellig met elkaar te pi-aten, maar beoogt vooral om door gezamenlijk overleg „Meerburg" in bloei te doen toenemen. Dus allen Woens dagavond present in het patronaat! Aan onze athleten moeten wij meedee- len, dat de atletiekwedstrijden van „Le onidas" morgen niet zullen doorgaan, maar tot latere datum zijn uitgesteld. Het eerste elftal van „Meerburg" speelt DE EERSTE DAG VAN DEN VIERDEN TOETSMATCH. Australië maar 275 voor 7. Uit Londen wordt gemeld: Den eersten dag van den vierden toetsmatch, welke te Manchester wordt gespeeld, scoorden de Australiërs 275 runs voor het verlies van 7 wickets. Het weer was naargeestig, terwijl heb buitenveld zeer vochtig was. Woodfull cn Ponsford speelden zeer voorzichtig, en doorstonden gedurende twee en een half uur de aanvallen van de Engelsche bowlers, die voortdurend wei*clen afgewisseld. Zij brachten dc score tot 106, toen Duckworth Woodfull bij de slips ving. Brandman bleef niet lang aan bat, daar hij door Duleepsinhji schitterend werd ge vangen. Kippax stond Ponsford keui-ig ter zijde, tot dat de laatste na vier uren bat ten door Hammond werd gebowld (voor 83). Kippax werd door Chapman op overwel digende wijze gevangen. Kippax deed 2 uren over zijn 51 runs. AAN DEN VIJVER OP DEN HEMELSCHEN BERG te Oosterbeek had Donderdagavond de eerste opvoe- ring plaats van het Openluchtspel „De Zanger", van Johan Wesseling, met medewerking van een knapen koor, ruitergroepen en vendelzwaaiers. De schrijver van het stuk inspecteert de costuums GROOTE FEESTEN AM DEUTSCHEN ECK WAAR DE AARDE BEEFDE. Links Amalfi, het romantische stadje aan de Golf van Salerno. Reehts een kijkje in de straten van Napels

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 13