ZATERDAG 25 JULI 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. lu UIT HET BOUWBEDRIJF. De vacantiedagen vastgesteld. Ingevolge het landelijk collectief con tract zijn door de samenwerkende Pa troons-organisaties, bestaande uit de Al- gemeene Patroonsvereeniging in de bouw bedrijven te 's-Gravenhage, de Haagsche Patroons-organisatie en de afdeeling Den Haag van den Ned. R. K. Bond van Bouw- patroons, de vacantiedagen voor de arbei ders vastgesteld op Maandag 4, Dinsdag 5 en Woensdag 6 Augustus a.s., zoodat op genoemde dagen niet zal worden gewerkt. DE R. K. STEENZETTERS EN E. M. 0. S. TE AMSTERDAM. Ruime steun dringend noodzakelijk. De strijd tusschen de R. K. Steenzetters en E. M. O. S. te Amsterdam is nog lang niet geluwd. Integendeel worden er door de syndicalisten voortdurend nog metho des uitgedacht om het den katholieke'n toch maar onmogelijk te maken werk te krijgen of werk .te kunnen uitvoeren. Dat E. M. O. S. veel aandurft, is bovendien wel gebleken, dat men door tot besmet-verkla ring der steenen over te gaan, in conflict is gekomen met de Federatie van Bouw vakarbeiders. En E. M. O. S. capituleert niet, ook al hebben de Federatiemannen laten weten, dat zij van deze strijdmethode niet gediend zijn. Maandagmorgen zijn, naar wij verna men, de werkzaamheden aan het bouwwerk aan de Kromme rtstraat hervat. Dit was voldoende voor E. M. O. S. om den werk lieden aan te zeggen, dat men hun „de koppen wel in elkaar zal slaan". De E. M. O. S.-leden blijken dus geen haar beter dan hun broertjes in het Sov jet-paradijs, die zich alleen staande kun nen houden door als kleine minderheid met den knoet in de vuist een millioenen- volk te terroriseeren. Waar men zich ook ongetwijfeld ook buiten Amsterdam voor dezen strijd inte resseert, nemen wij hier op de volgende ons toegezonden beschouwing Stelling nemen! Ongetwijfeld wordt het nu toch wel eens tijd, dat tegen het drijven van E. M. O. S. stelling wordt genomen. Het is toch werkelijk ongehoord, dat een -paar hon derd mannen aan patroons- en werklie denorganisaties van alle richtingen maar hun wil opleggen. Zijn de duizenden katholiek, christelijk of modern georganiseerden dan geen baas meer in eigen huis? En wat is van zulk een drijven het einde? Op dezelfde wijze, waarop E. M. O. S. thans het alléén-recht voor zich opeischt wat betreft het lossen van steenen, kan die organisatie straks ook gaan eischen cn afdwingen, dat op de bouwwerken, waar voor zij steenen hebben gelost, alleen ar beiders-metselaars, timmerlieden, schil ders enz. worden te werk gesteld, die hun richting zijn toegedaan. Het ga-at zoo langzamerhand lijken op een imitatie der Stalin-politiek. Dansen naar onze pijpen of de boel moet maar kapot en de koppen in elkaar. Hoogbloei van cultuur! Pater Henricus O.Cap. bespreekt in „Christus Koning", orgaan van de Neder- landsche Provincie der Capucijnen, het bloedig gevecht aan de Krommertstraat. Na een juiste schildering van het treffen vervolgt de schrijver: Dit gebeurde te Amsterdam, in den jare 1930, inden hoogbloei der „cultuur".. Ik moge hier op een en ander een paar lichtflitsen laten vallen. Hetgeen hierboven werd medegedeeld, was do eigenlijke openlijke uitbarsting! Wat lange, stiekeme, verbitterde strijd is daaraan voorafgegaan! Eiken dag en ieder uur! Wat vinnigheid bij de leden van E. M. O. S„ die toch collega's waren v. d. E. M. M.-'ers en op hetzelfde werk te mid den derzelfde gevaren van liooge ladders en diepe kuilen, van steigers en daken, him brood verdienden. Wie verzekert ons, dat het levensge vaar, wat hen openlijk dreigde, in 't ver borgen niet eiken dag heeft gegluurd op losse planken, of glibberige steenen. Maar ook zonder dat, beseft u goed, wat het zeggen wil: Thuis een vrouw hebben, die op het weekloon wacht! 't Niet missen kan! En danherhaaldelijk afgewezen worden, door laffe patroons, of door patroons, die gebeukt tusschen allerlei buffers, kwalijk anders meenen te kunnen zeggen dan: „je bezorgt me te veel last; ik houd niet van herrie En is er eindelijk werk gekomen, dan alles verzuurd zien, door een gloeienden haat, die hen op den voet volgt; dien ze speuren, bij eiken blik, bij ieder woord, bij al bun daden. Beseft u wat het zeggen wil: verreweg de minderheid tc zijn, en dan zejeer we ten, dat een machtige meerderheid je al léén maar noodgedwongen tijdelijk duldt en niets zal ontzien om jc bij de eerste ge legenheid de beste radicaal broodeloos te maken Waarom die knellende banden niet ge broken! 't Kostte maar één ruk. Waarom de brui niet gegeven van al dat Roomsch georganiseer! Voor 't oog, aansluiten bij M. O. S., en alles ware dik in orde ge weest En dan „nee" zeggen; ieder uur „nee"; en bij den Roomschen bond blijven, dat is: gesard worden, iederen dag opnieuw, zwart gevloekt worden en alles vergald zien!. „Stoker van de Harwich-boob", heeft men den zomer als ik, gepakt en gezakt als voor een Pool-expeditie, door de straten van sommige steden trok, ben ik wel ooit. door 'n half ontkleed publiek, be groet: „dag meneer de Winter". En ik kan niet zeggen, dat ik dan immer een „held" me voelde Lui met pit en durf. Ik ken de E. M. M.-lui niet. Heb extra niet geïnformeerd naar hun gedrag en levenswijze in 't alledaagsche leven, om des te vrijer, des te ongedwongener hier te hunnen schrijven. Wat bezielt die Roomsch georganiseer den? 16 het eenvoudig aan parade doen en aan reclame? Willen opvallen? Is 't een soort sport? Zonderling doen en koppig zijn; op hun manier, E. M. O. S. willen sarren? Dit is toch wel een oer-praïsohe uitleg- Maar, zelfs in dat geval, zijn 't karakters; kerels geen bleekneuzen; lui met pit en durf,, die onder n harden kop een fiksche ruggegraat hebben; mannen van sta-vast, die geen gedresseerde circus-beesten ver kiezen te zijn, al mag de zweep nog zoo gevaarlijk knallen in de hand van ooit ha-lve-diermenschen Ik kan me vergissen: maar me dunkt: ik zie hier juist. Ik stel me de lui voor: wat bonkig en 'n tikje ruw en verweerd; geen godgeleerden zijn het, met alle dog matische kwesties onder de knie, maar heel-gewoon-ontwikkelden, die echter met Gezelle kunnen getuigen: al sloeg men mn schedel aan scherven, nog kon men me 't kruisje ontstelen, door moeder eens op m'n kopje geteekend. Lui, die moeten ploeteren voor d'r boterham, maar in 't hart goudkorrels ronddragen; lui, die heel wat lievef een tientje hebben dan 'n koperen cent, maar 't in elk geval langs Room schen weg, niet via Moskou, verdienen willen. Lui ten slotte, die, om d'r gods dienst-beleving, niet opzien tegen 'n opia- waaier, bij herhaling hun toegediend door handen van ijzer. Zou dit werkelijk zoo zijn, dan wou ik graag het eelt in d'r handen kussen en de rimpels gladstrijken op hun zorgenvoor- hoofd; dan zijn 't martelaren van den dag tot dag in het circus van de bouwvak ken. Op den kansel enthousiast zijn, is een klein kunstje; deftig in 't zwart en met witte handschoenen aan, in de kerk vóór of achter het Allerheiligste loopen, eischt van den leek geen offers; maar: telkens weer de huid volgescholden krijgen of de schenen blauwgeschopt, overal uit de doppen moeten kijken, opdat er nog geen ergere dingen gebeuren, dit brengt heuseh geen lollig vacantiegevoel over je. Den hemel dank, onze stoftijd heeft nog helden. Voor alles: werk en steun! Gelukkig, onze stoftijd heeft nog helden. Maar men moet ze niet alleen laten staan en rustig toezien, hoe ze de kastanjes uit het vuur halen. De moeilijkheden zijn groot. De strijd is zwaar en vraagt offers. De arbeid onder vindt veel stagnatie. Het liggeld der schui ten loopt op. Het vervoer eischt hoogere kosten. Er is schade aan het materieel, aan rijwielen en kleeding. Het eerst noodige is werk. Ze hebben het bij tijd en wijle. Maar ze moeten het ook houden. Laten wij dan ook hopen, dat de pa troons hen in hun strijd willen steunen door heb beste en krachtigste middel: werkverschaffing. Voor hen moet het, dunkt ons, toch ook van belang zijn, dat er een eind komt aan het bouwen van cellen, dat er orde is en vrijheid in het bedrijf en dat het uit is met de sympathiestakingen. Maar daarnaast kunnen ook particulie ren hen steunen. Allereerst natuurlijk de katholieke ar beidersbeweging, welke zich zeker niet af zijdig zal houden. Het zou echter ook, niet zoozeer om het geld, dat ze evenwel goed kunnen ge bruiken, maar meer als sterkend en steu nend blijk van medeleven, zeer wensche- lijk en goed zijn, indien mede uit andere kringen en uit liet land aan deze actie werd deelgenomen. Omdat het hier gaat om de kracht en liet bestaansrecht eener katholieke orga nisatie, omdat het voor de geheele Room- sche arbeidersbeweging zaak is, dat deze strijd wordt gewonnen en eens en voor goed het onbetwistbaar recht, dat deze katholieke arbeiders de gelegenheid moe ten hebben rustig en ongestoord hun werk te verrichten, wekken wij er gaarne toe op en dringen wij er met klem op aan, dat men goed nota neemt van en bijdragen stort op het Rijksgiro-nummer van den R. Iv. Bouwvakarbeidersbond te Amsterdam of zijn bijdragen opstuurt naar de 3e Hugo de Grootstraat no. 7 te Amsterdam. Het Rijksgironummer is: No. 55900. Uitvoering Boterwet. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw, gezien de ministerieele be schikking van 29 Juli 1902 (st.crt. van 31 Juli 1902, no. 177), laatstelijk gewijzigd bij ministerieele beschikking van 16 Februari 1927, directie van den Landbouw, no. 220, 5de afd„ houdende met intrekking van vroegere beschikkingen, nadere uitvoering van art. 11, derde lid, juncto artikel 7, eerste lid, der Boterwet, heeft achter het bepaalde sub jlll van 4 van eerstgenoem de beschikking heb volgende toegevoegd: „jIV op verpakkingen van margarine, welke uitsluitend uit plantaardig vet is bereid en bestemd is voor Roemenië mogen in plaats van het woord „Margarine" de aanduidingen „Pflanzenfett" of „Graisse végétale" worden gebezigd; voor die aanduidingen is afwijking geoor loofd van den vorm en dc afmetingen, in 1 dezer beschikking ten opzichte van het woord „Margarine" bepaald; vrijheid wordt gelaten wat betreft het aantal malen, dat de aanduidingen zijn aan te brengen". GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. TRAGISCH ONGEVAL. Onder zand bedolven en gestikt. Gistermiddag omstreeks kwart over vijf waren werklieden van de kalkza-ndsteenfa- briek der firma L. de Ridder en van der Heide te Rhenen bezig met het wegwer ken van den zwarten grond onder aan de daar ter plaatse ongeveer 35 Meter hooge Grebbeberg. Vermoedelijk door de vele regens der laatste dagen is de berg over een oppervlakte van vijftig Meter aan het verschuiven gegaan. Een der werklieden, Pluigers zag de za-ndmassa aankomen en waarschuwde zijn 66-jarigen mede-arbei der Verschuur. Het was echter te laat, de mail werd door een stuk vallende bosch- grond getroffen en onder het zand bedol ven. Onmiddellijk werd aangevangen met werkzaamheden om Verschuur te bevrij den. Na een uur gelukte dit, doch de le vensgeesten waren intusschen reeds gewe ken. Dr. Waller van Rhenen constateerde den dood. Het slachtoffer was gehuwd. Verdronken. Een negenjarig jongetje uit Hilversum dat te Utrecht logeerde, was Donderdag in de Martkhaven gaan visschen. Te ongeveer zes uur maakte, aldus het „U. D.", het knaapje een onvoorzichtige beweging, gleed uit en viel te water. Een machinist der spoorwegen, die zich in de nabijheid bevond, dook den drenkeling na, maar mocht bij zijn eerste pogingen geen succes hebben. Pas nadat vier of vijf maal gedoken was, gelukte het, het ventje bo ven te brengen en op den wal te krijgen. Dadelijk werd een aanvang gemaakt met kunstmatige ademhaling, maar, hoewel dit lang werd voortgezet, mocht het niet geluk ken, de levensgeesten weder op te wek ken. Motorboot gezonken. Gistermorgen is nabij de sluis te Malden bij Nijmegen in het Maas en Waalkanaal gezonken de motorboot van de gebrs. Ariëns uit Deest (Maas en Waal). Het mo torschip, dat geladen was met zaad, wilde een grootere boot passeeren, maar kwam daarmede in botsing. De motorboot schep te water en zonk. De drie opvarenden wis ten zich in veiligheid te brengen. Het scheepvaartverkeer ondervindt geen last. Men is met lichten begonnen. Op een zandplaat geloopen. Donderdagmorgen is htet tankschiü Uni lever 10, schipper A. Dolk, met een lading traan voor de Jurgensfabrieken onderweg van Antwerpen naar Zwijndrecht, tenge volge van het nemen van een verkeerde' vaargeul, in het Hellegat bij Willemstad op een zandplaat geloopen. Het schip brak doormidden, waardoor de inhoud van één ruim verloren ging. Bij hoog water is het schip vlot gekomen en naar Zwijndrecht gesleept. Stoomtramlocomotief ontspoord. Donderdagavond is de losse locomotief 'van de Westlandsche Stooüitram Maat schappij door het breken van een onder wiel op den Nieuwenweg te Honselersdijk ontspoord. Er hadden geen persoonlijke ongevallen plaats, doch de tramrails werd vrij ernstig gehavend, waardoor de volgende personen trein moest worden opgehouden en het per sonenvervoer verder per autobus plaats had. GR00TE BRAND TE GROOT SCHERMER. Drie huizen afgebrand. Gistermiddag ongeveer 1 uur is brand ontstaan in de garage van den heer J. Kieft te Groot Schermer (N.-H.). Het naast gelegen perceel, het woonhuis van den heer <3. Kieft Pzn., stond weldra ook in lichtelaaie. Aan bluschen viel niet te denken, en beide perceelen brandden ge heel uit. Ook het tegenoverstaande woon huis van den heer J. Kieft Hzn. vatte vlam en eveneens een daarachter gelegen timmer- schuur van den heer J. Pilkis. Ook deze 'perceelen waren iet meer tc redden. Het woonhuis van den heer Pilkis, dat even eens vlam vatte, kon nog behouden blij ven. De motorspuit van Groot Schermer kon den brand alleen niet blusschen; de motorspuiten van Schermerhorn en De Rijp hebben hulp verleend. Alles was verze kerd, met uitzondering van eenige ma chinerieën. De oorzaak van den brand is onbekend. Brand. Te Renkum brak een uitslaande brand uit in de arbeiderswoning van D. J. v. d. L. aan den Keijenbergscheweg. De vrouw des huizes bevond zich alleen thuis omdat haar man op de fabriek was en de kinde ren zich in de school bevonden. De buren zagen de vlammen door het dak naar bui ten uitslaan ter plaatse waar het hooi was geborgen. De inboedel van het huis kon grootendeels door de buren in veiligheid worden gebracht, zoomede twee varkens en een rijwiel uit een aangrenzend schuur tje. De vuurhaard zat in het hooi. zoodat hooibroeo waarschijnlijk de oorzaak van den brand is geweest. Dc brandweer, die spoedig ter plaatse was, slaagde er in nog een klein gedeelte van het huis en het aangrenzende schuurtje te behouden. Verzekering dekt de schade. Diphterie te Nispen. Te Nispen (N.-B.) heerscht de diphterie in zeer ernstige mate. Reeds oen drietal patiënten is aan de ziekte overleden. MOORDAANSLAG TE DUSSEN. De dader in arrest gesteld. Donderdagavond ongeveer tien uur heeft de een en dertigjarige H. van Gerwen te Dussen een moordaanslag gepleegd op zijn broer, door tweemaal met een jachtgeweer op hem te schieten. Een der kogels ver oorzaakte slechts een onbeduidende verwon ding. De dader is naar de strafgevangenis te 's-Hertogenbosch overgebracht. De aanleiding tot deze daad was eeu broedertwist. Diefstallen en inbraken. Gisternacht zagen surveilleerende agen ten te Oosterbeek twee hun onbekende personen, die zich op verdachte wijze bij verschillende panden ophielden. Toen het tweetal zich ontdekt zag, namen zij op hun rijwielen de vlucht, achtervolgd door de po litie. Tijdens deze achtervolging wierpen de vluchtenden flesschen gortpap in een perceel bouwland, welke flesschen latei- door de politie werden gevonden en inbe- slag genomen. Het gelukte de achtervol gende agenten één der personen onder de gemeente Arnhem te arresteeren, waarbij hij werd ovérgebracht naar het politiepost huis aan den Rijnbrug. De andere, die wist te ontvluchten, werd herkend van een aan het hoofdbureau van politie te Arn hem berustende foto, en den volgenden morgen door de Arnhemsche politie gear resteerd. Beide verdachten kwamen op het bureau van politie te 'Oosterbeek terecht waar zij voor den burgemeester werden geleid. Inmiddels wa-s komen vast te staan, dat den afgeloopen nacht was ingebroken in het openbaar slachthuis te Heveadorp, waar gerookte ossentongen werden ge mis i, die op het rijwiel van een «der ver dachten werden aangetroffen. De flesschen gortpap bleken ontvreemd van een melk wagen, die op een erf aan de Emmastra-at had gestaan. De politie meent door deze aanhouding de hand te hebben gelegd op een paar personen, die den laatsten tijd deze buurt onveilig hebben gemaakt. Te Iittervoort wisten tot nog toe on bekende dieven op klaarlichten dag de woning van den landbouwer P. H. binnen te dringen. De bewoners bevonden zich in het veld. Het huis werd van onder tot bo ven doortocht. Met den ontvreemden buit, een som van ongeveer 40 wisten de die ven een goed heenkomen te vinden. De te Heerlen wonende koopman H. M. G. is Donderdagavond door de Heer- lensche recherche gearresteerd, daar hij verdacht wordt iemand van een groote som geld te hebben beroofd. Bij huiszoeking bij G. werd het geld gevonden en in beslag ge nomen. G. is ter beschikking van den com missaris van politie gesteld en zal naar Maastricht worden overgebracht. Oplichterspractijken. In talrijke gemeenten van Oostelijk Noord-Brabant zijn menschen gedupeerd door de oplichterspractijken van iemand, die beweert beschadigde linnengoederen te verkoopen uit een afgebrande weverij. De verkooper beweert in opdracht dier weverij te handelen, en vertoont stoffen, welke inderdaad uiterlijk den schijn dra gen schade to hebben geleden. Ze zijn n.l. met slijk besmeurd. Gebleken is echter, dat deze bevuiling opzettelijk is aangebracht om het verhaal aannemelijk te maken. In tusschen zijn de koopende dames bij den neus genomen, want de zoogenaamde „koopjes" prima linnen kosten weliswaar „slechts" 1.25, doch de kenner onder scheidt spoedig het echte linnen van de aangeboden stof, welke slechts congo- linnen van circa 0.30 per el blijkt te zijn. Een geheimzinnige verdwijning. Bij -de N.V. Vischerij Maatschappij is be richt ingekomen van den Katwijker motor- logger „Christina", Katwijk 40, op het oogenblik verblijf houdende te Lerwich (Engeland), dat het lid van de bemanning P. Lourense op onverklaarbaare wijze is verdwenen. Het schip was 15 Juli j.l. uit Vlaardin- gen vertrokken. P. L„ die 35 jaar is, voer als oudste lid van de bemanning. Men neemt echter aan, dat hij niet ge heel normaal is. Terwijl hij bij de Vis- scherij Maatschappij Haarlem als woon plaats had opgegeven, vertelde hij aan an dere personen, dat hij te Middelburg woonde. Geen van de opvarenden heeft hem zien verdwijnen. Men vermoedt echter, dat de man on derweg over boord is gevallen en verdron ken. BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN Tunnel van den Semmering-spoorweg ingestort. Terwijl in een tunnel van den Semme ring-spoorweg reparaties werden verricht, stortte een deel van dien tunnel in, waar door één arbeider werd gedood, en drie andere zwaar werden gewond. Eén der zwaargewonden verkeert in levensgevaar. Verder liep nog een aantal arbeiders lichte verwondingen op. Autobotsing bij Innsbruck. In de nabijheid van Innsbruck zijn gis termiddag een auto waarin zich het Ber- lijnsch echtpaar Guttmann met drie kin deren en een kinderjuffrouw bevond, en een auto uit Innsbruck op elkaar gebotst. De inzittenden van den Berlijnschen wagen liepen allen min of meer ernstige verwon dingen op en de bezitter van den wagen een schedelbreuk, waaraan hij in het zie kenhuis te Innsbruck is overleden. Twee dames en een kind uit den wagen van Innsbruck werden eveneens gewond. Drie personen bij autobotsing gedood. Te Bielen bij Nordhausen zijn een tou- ristenauto en een postauto met elkaa,r in botsing gekomen, waarbij drie personen werden gedood en verscheiden andere» zwaar gewond. Ernstig ongeluk in Lunapark. In het Lunapark te Omaha stortten vier wagens uit de achtbaan van twaalf meter hoogte naar beneden. Van de inzittenden werden er vier op slag gedood. Er zijn ne gentien gewonden, o.w. drie ernstig. Aardschokken in Bulgarije. Gisternacht is in het Bulgaarsche aard- bevingsgebied een aantal aardschokken ge voeld. Er werden zes huizen beschadigd. Nadere berichten zijn nog niet ontvangen uit dit gebied, dat na- de groote aardbe vingsramp van 1928 te Philippopel zeer rustig is geweest. De schokken waren dit keer in het oude oentrum Skobelewo het sterkst. Aardbeving op Nieuw-Zeeland. Een sterke aardbeving, die een minuut aanhield, is waargenomen te Westpoint in heb district Kara-mea op Nieuw Zeeland. De beving werd minder krachtig gevoeld te Wellington. Er is geen schade aange richt. Ook guur weer in Spanje. Ook in het grootste gedeelte van Spanje heerscht guur herfstweer. In plaats van de normale' behaaglijke zomerwarmte van 30 tot 35 graden, wijst de thermometer te Madrid de lage temperatuur van 14 gr. aan. In het bergland van Guadarrama, niet ver van Madrid, valt met sneeuw vermengde regen. DE RAMP TE C0BLENZ. Wie is verantwoordelijk? Nu de bevolking van het zwaar getrof fen Coblenz zich eenigszins hersteld heeft van den eersten schok en de ontzetting over heb gebeurde, treedt de vraag meer en meer op den voorgrond: Wie is verant woordelijk voor deze gruwelijke ramp? De officieele verklaring, dat het hier een ongelukkig© samenloop van omstan digheden betreft, bevredigt niemand. Zonder vooruit te willen loopen op het resultaat van het van officieele zijde in gestelde onderzoek, schrijft de correspon dent van het „Berl. Tag.", is reeds thans te zeggen, dat bij grootere voorzichtigheid van de plaatselijke autoriteiten het onge luk voorkomen had kunnen worden. Bij zulk een groot, door duizenden bezocht feest-, dragen de autoriteiten een groote verantwoordelijkheid en behooren veilig heidsmaatregelen voor het verkeer wel uiterst nauwkeurig te worden overwogen en vastgesteld. En dit is, zoo meent de correspondent op grond van zijn inlichtin gen te kunnen verklaren, niet het geval geweest. Wel functionneerden de politie maatregelen, om het publiek op een be hoorlijken afstand te houden van dc auto van den rijkspresident, uitstekend, maar het toezicht op heb verkeer en de bewaking van de ongeluksbrug waren volkomen on voldoende. Het argument, dat bij het groote nachtelijke feest in December van het vorige jaar na de afmarsch der Fran- schen alles goed is gegaan, vermindert vol strekt niet de verantwoordelijkheid van de autoriteiten. Juist het feit van de gewel dige ïnensclienmassa, die zich toen heeft gevormd, waardoor dat feest als een soort generale repetitie voor de groote ontrui mingsfeesten was te beschouwen, had de verantwoordelijke personen er toe moeten brengen, ditmaal uitgebreide voorzorgs maatregelen te nemen, speciaal voor dit ge deelte van het terrein. Dc correspondent verklaart, dat de betrokken autoriteiten van waterstaat en politie hem eerlijk heb ben bekend, dat aan de pontonbrug in de vluchthaven niet is gedacht. Verder wordt de bewering van de auto riteiten, dat de brug bijna niet door het verkeer wordt gebruikt-, tegengesproken. Vooral in den zomer wordt de weg veel gebruikt, door lieden, die naar de in de nabijheid gelegen badinrichting gaan. Naar do „Strombauvehwaltung" den correspon dent meedeelde, was de brug, die in 1887 werd gebouwd, berekend op een maximum belasting van 280 K.G. per vierk. M. Op den avond van het feest steeg de belasting tot 400 a 500 K.G. per vierk. M. Bij het on derzoek van de resten van de brug is ge bleken, dat deze in haar technische con structie geheel gaaf was; geen breuk was gevonden. Alleen de overgroote belasting heeft de drijvende deelen onder water ge- druko en de pontons op die wijze doen om slaan. „Wanneer wij geweten hadden", verklaarde een ambtenaar van de „Rhein- scrombauverwaltung", dat- ex* zulk een ge weldige toeloop zou komen, hadden wij on voorwaardelijk de brug afgesloten". Waar mee de groote fout in de verkcersorgani- satie is erkend.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10