SPOOR's MOSTERD DONDERDAG 24 JULI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Onder een autobus geraakt. Meisje op slag gedood Dinsdagmiddag is de zes-en-half-jarige J. R. op den Molenberg te Heerlen onder de gemeente autobus geraakt. De aanrij ding was zoo ernstig dat de dood onmid dellijk intrad. Het meisje werd naar het ziekenhuis overgebracht. Den chauffeur treft geen schuld. Door de tram gegrepen en gedood. Te Klazinaveen is de 20-jarige zoon van de wed. Koster terwijl hij met zijn motor de tramrails passeerde, door de locomotief gegrepen en zoodanig verwond, dat hij aan de gevolgen overleden is. Rijtuig met schoolkinderen te water. De heer G., hoofd der Hervormde School te Kamerik, zou Dinsdag, zoo vertelt het „U. D." met de kinderen der hoogste klassen een reisje gaan maken. De reis was als volgt uitgeschreven: per as naar "Woerden, vandaar via Utrecht naar Am sterdam, waar Artis zou worden bezich tigd. Daarna zou een watertocht worden gemaakt, zoodat het een prachtdag boloof- de te worden voor de kinderen. Bij de wo ning van het hoofd, der school was men saamgekomen. Enkele namen plaats in auto's, de rest in Utrechtsche wagentjes. In het rijtuig van den heer G. D. zaten elf kinderen. De vreugde der kinderen was echter van zeer korten duur. Op weg zijnde, omstreeks acht uur, geraakte het lemoen van het rijtuig van D. op een ge geven oogenblik gehel los, waardoor het rijtuig stuurloos was geworden. Het rijtuig reed met volle vaart nabij het gemeente huis de Kamerikschewetering in, sloeg over den kop en verdween in de diepte met twaalf inzittenden. Hevig was het ge schreeuw der kinderen. Inmiddels schoten omwonende personen toe, .die niet aarzel den te water te gaan om hulp te verleenen Met vereende krachten werden de drenke lingen allen op het droge gebracht. Enke len waren licht gewond en één bewuste loos. Daarna werd direct het rijtuig gelicht om zeker te zijn dat niemand er onder zou zitten. Waren de omwoners niet direct toe geschoten om hulp te verleenen, dan was de ramp niet te overzien geweest. Auto van den dijk geslagen. Woensdag heeft te Varik (Geld.) een auto-ongeval plaats gehad, dat nog be trekkelijk goed is afgeloopen. De heer v. K., wonende te Nijmegen, reed door onbe kende oorzaak plotseling den Waaldijk af, met het gevolg, dat de auto over den kop sloeg. Zijn moeder, wonende te Varik, be kwam een hoofdwonde, terwijl de overige inzittenden, vier in getal, lichte ontvellin gen opliepen. De auto is ernstig bescha digd. Een geneesheer verleende de eerste hulp, waarna de vrouw naar haar woning vervoerd werd. Door een auto gegrepen. Te Haren (Gron.) is mevr. J. van H. al daar, toen zij uit een autobus was gestapt, door een passeerenden auto gegrepen. Zij moest met een ernstige hoofdwonde en een beenfractuur worden opgenomen. De chauf feur heeft geen schuld. Verdronken. Onder Odoorn is het lijk van J. M. uit Buinerveen, die aan toevallen lijdende was in een sloot gevonden. Sedert Zondag werd M. vermist. Doodelijke trap van een paard. De landbouwer J. Elenbaas te Poort vliet kreeg een zoodanigen trap van een paard, dat hij aan de gevolgen daarvan is overleden. In brand geraakt. Bij bet spelen met lucifers, grepen plot seling de kleeren van het drie-jarig zoon tje van den heer T. G. aan den Amstel- dijk te Nieuwer Amstel vlam. Alhoewel de vlammen spoedig met behulp van een divandek en jassen werden gedoofd, be kwam het kind toch nog zoodanige brand wonden, dat het in ernstigen toestand naar een der Amsterdamsche ziekenhuizen moest worden overgebracht. KINDERVERLAMMING. Te Olst is een geval van kinderverlam ming geconstateerd bij een kind van an derhalf jaar, terwijl te Holten een kind van een jaar door deze ziekte is aange tast. Te Heerlerheide hebben zich drie ge vallen voorgedaan van kinderverlamming. Éen tweede geval van kinderverlam ming is te Vriezenveen (O.) geconstateerd. Een 103-jarige te Maastricht. Donderdag 7 Augustus hoopt Madame Magnée te Maastricht haar 103-den ver jaardag te herdenken. De weduwe Mag née Prechter te Maastricht werd 7 Au gustus 1827 aldaar geboren uit een gezin van vijf kinderen (hun moeder bereikte den leeftijd van 86 jaar) en is ruim 66 jaar weduwe. Zij u-*«ft zeven kinderen gehad, Een schreiend kind in een auto. Het volgende niet-alledaagsche geval heeft zich Woensdag in den namiddag in de Grootemarktstraat te 's-Gravenhage af- waarvan er thans nog drie in leven zijn. Toen een bij haar inwonende 78-jarige zoon een tweetal jaren geleden overleed, ver huisde zij naar haar jongste dochter. Te voet ging zij toen naar haar nieuwe wo ning aan den St. Servatiusweg. Het totaal aantal kleinkinderen, achterkleinkinderen, die overal verspreid wonen, bedraagt meer dan 150. Zij brengt den dag door in gebed en lichte huishoudelijke werkzaamheden. Haar physieke gesteldheid is in het alge meen nog betrekkelijk goed; het gezicht en gehoor bewijzen haar nog goede dien sten. Schertsend verklaarde zij op haar lOOsten verjaardag, nu ook haar 200sten verjaardag te willen vieren. Diefstal van 1500. De heer v. L. wonende op het Scheven. Veer te 's-Gravenhage, deed bij de politie aangifte van vermissing van 1500 uit zijn woning. In verband hiermee is aangebracht verdacht van dien diefstal, de twintig-ja rige J. M. v. d. B. Bij dezen persoon wer den verschillende sieraden en 300 gulden in beslag genomen. Een oude truc. Een woonwagenbewoonster heeft dezer dagen bij een ouden boer in het Culern- borgsche Veld een bedrag van ongeveer 500 aan bankpapier weten te ontvreem den. Zij kocht voor enkele guldens twee antieke borden, welke op den schoorsteen mantel stonden, vroeg geld terug van 25 doch verlangde daarbij twee briefjes van 10, gemerkt met letter K., omdat deze naar zij den boer wijs maakte, twee kwar tjes duurder waren. De oude man gaf haar den zin, en liet zich door de vrouw gedienstig helpen bij het uitzoeken van het bankpapier. Toen hij even later tot de ontdekking kwam, dat hij zijn papiergeld kwijt was, was de De oplichter in bruine pij. We hebben reeds gisteren gemeld, hoe een zeker9 J. B. M. Iv., oud 23 jaar, van beroep schoenmaker, wonende te Den Haag, kans gezien heeft verschillende menschen te Poeldijk op een geraffineerde manier op te lichten. De „Westerbode" meldt hieromtrent nog het volgende: K. gaf zich uit als pater van de Congre gatie van het Goddelijk Woord van het Missiehuis van Steijl of Uden. Hij maakte zich als zoodanig bij de menschen bekerr-i en vroeg een offertje voor de Missie. Ook nam hij intenties op voor H.H. Missen. De menschen, die helaas niet gevraagd heb ben naar zijn bewijs van den Bisschop, ga ven uit liefde en sympathie voor het edele Missiewerk hun giften. Zoo heeft hij ruim 14 dagen in de paro chies van Poeldijk, Kwintsheul, Waterin gen, en naar we vernemen, ook van Mon ster zijn rol als pater-missionaris gespeeld. Wel schijnen er sommigen getwijfeld te hebben, maar door allerlei trucjes en uit vluchten schijnt hij telkens weer zijn figuur te hebben kunnen redden. Zaterdagmorgen is de argwaan bij een familie te Poeldijk zoo groot geworden, dat zij nog dienzelfden dag op onderzoek naar Den Haag is getogen in 't Bezuiden- hout, waar hij opgaf te vertfceven het geen bij onderzoek natuurlijk niet klopte en bij de Haagsche politie. Toen is vrijwel met zekerheid komen vast te staan, dat men met een oplichter had te doen. Ook heeft men intusschen de maréchaussée gewaarschuwd. Zondagmorgen is er vanaf den kansel te Poeldijk nogmaals gewaarschuwd. Maandagmorgen kwam „de pater" weer naar Poeldijk. Hij moest namelijk terugko men bij de familie van Eussen aan den Monsterschen weg. Toen de „pater" bin nen was, heeft de heer van Eussen naar zijn bewijs gevraagd, hetgeen hij natuur lijk niet kon toonen. De heer van Eussen is toen met hem naar de pastorie gewan deld van waaruit hij even later werd over gegeven aan de Poeldijksche politie, die hem naar de maréchaussée-kazerae te Loosduinen heeft gebracht, waar hij in politie-bewaring is gesteld, om van daaruit in de handen van de Justitie te worden overgeleverd. Malversaties? Tegen den brievenbesteller K. te St. Philipsland, die verdacht wordt van mal versaties, zal een strafrechterlijke vervol ging worden ingesteld. Een heer en een dame met drie-jarig kindje waren per auto in de binnenstad gekomen om boodschappen te doen in de Bijenkorf. Zij parkeerden in de Groote marktstraat in het gedeelte tegenover de Achter Raamstraat aldaar. Toen bleek, dat het kind sliep, werd besloten de kleine niet te storen, doch rustig in den wagen te laten en dezen naar behooren te sluiten waarna beer en dame Bijenkorfwaarts lie pen. Vermoedelijk hielden de boodschappen wat langer op dan gedacht was, althans de kleine werd na eenigen tijd wakker en gaf ten aanschouwe en aanhoore der voor bijgangers te kennen, dat het 'm daarbin nen begon te vervelen. De wagen was ech ter zooals gezegd afgesloten, zoodat zich de buitenstaanders niet over liet kind konden ontfermen, tenzij een ruit zou wor den ingeslagen. Tot laatstbedoeld middel schenen enkele omstanders te willen over gaan, doch dit werd verhinderd door een inmiddels verschenen agent van politie. Eindelijk, ruim een uur nadat zij den wagen hadden verlaten, keerden de heer en de dame daar terug, waarop het drie tal de reis voortzette, doch niet dan, na dat in eenige minder vleiende bewoordin gen enkele omstanders hun oordeel aan het adres van eerstgenoemde beiden had den te kennen gegeven. Het Eindhovensche zwembad gesloten. Dinsdag zijn door B. en W. van Eindho ven op advies van den Geneeskundigen Dienst, de zwembaden van het Eindhoven sche zwembad gesloten, wegens het con- stateeren van de besmettelijke ziekte van Weil, waarvan een geval door dr. van Gils weid aangegeven. De bacterie voor deze besmettelijke ziekto wordt in het water der Dommel en in het zwembad ge zocht. Met de noorderzon vertrokken. Te Sluiskil is een Italiaansch arbeider, die met 400 was uitgezonden om beta lingen te doen, er met dit bedrag vandoor gegaan. Gebleken is, dat hij zich per auto naar Brussel heeft laten vervoeren. VAN EEN RAADSAGENDA. Gebrek aan animo voor een raadszetel. Gistermiddag vergaderde de gemeente raad van Hoeven voor het afdoen van een agenda welke" slechts vijf punten ter be handeling bevat, nl. een lijstje van inge komen stukken, enkele subsidie-aanvragen en het hoofdpunt der agenda: „Raadsva- cature". Dit laatste puntje was in niet minder dan 14 puntjes onderverdeeld, waarvan de convocatie aan de raadsleden ten aanzien van deze te behandelen zaak de volgende opsomming geeft, aldus de „Msb.": „Raadsvacature" a. Benoeming van Adriaan van der Sanden; b. Niet-aanneming zijner benoeming door Adriaan van der Sand en; c. Benoeming van Petrus Johannes Wij nen; d. Niet-aanneming zijner benoeming door Petrus Johannes Wijnen; e. Benoeming van Jacobus Hubertus v. Loon; f. Niet-aanneming zijner benoeming door Jacobus Hubertus van Loon; g. Benoeming van Christiaan de Eond; li. Niet-aanneming zijner benoeming door Christiaan de Rond; i. Benoeming van Cornelis Hubertus de Vroom j. Niet-aanneming zijner benoeming door Cornelis Hubertus de Vroom; k. Benoeming van Adrianus van Aken; 1. Niet-aanneming zijner benoeming door Adrianus van Aken; m. Benoeming van Godefridus Wilhel mus de Moor; nAanneming zijner benoeming door Godegridus Wilhelmus de Moor". Eindelijk I Een auteur. Een uitgever heeft den volgenden brief ontvangen, aldus lezen wij in het „N. v. d. B.": Geachte Heer, Het doel van mijn schrijven is ik heb een dichtwerk liggen van ongeveer 300 schriftbladzijden en nu wilde ik UEd. prijs vragen indien ik er toe besluit om deze te laten drukken goede druk en helder glad papier en net bandje er om heen wilt u mij a. u. b. inligtingen hier over verstrek ken iedere bladzij is beschreven met 20 22 regels ik wacht op antwoord. Vriendelijk Groetend, En zorgen dat ze overal geplaatst wor- den. Door gebrek aan schrijfpapier heb ik dit maar geschreven op een blad met een ver jaringsdichtje. Zonder iemand mteursrecht te schen den, laten wij de volgende dichtregels uit het verjaringsdichtje volgen: OP UW GEBOOETEDAG Door den vriendschapsband gedreven Kom ik nu tot U eens even Want dit is mij bijgebleven Uw verjaardag hier in 't leven En ik bied u mijn handdruk teven Aan den wensch, ze overal te plaatsan, kan natuurlijk zonder moeite worden vol daan, zegt het blad. DROEVE TOONEELEN TE COBLENZ BIJ DE IDENTIFICATIE DER SLACHTOFFERS. Bergingswerk wordt nog steeds voortgezet. De bevolking der stad Coblenz is volko men terneer geslagen door het ontzettende ongeluk, dat de feestvreugde in rouw heeft doen verkeeren, schrijft de „Tel." Een dichte menigte verdringt zich in de nabij heid van de plaats, waar Dinsdagavond zoovelen den dood hebben gevonden. De toegang tot de kade zelf is afgezet. Politie en brandweer zijn nog altijd aan het dreg gen, aangezien verscheiden personen, die het noodlottig vuurwerk moeten hebben bijgewoond, als vermist zijn opgegeven, terwijl hun lijken zich niet onder de gebor gen slachtoffers bevinden. Het lijkt uitgesloten, dat slachtoffers uit dezen stillen arm van de Moezel, die tij dens den winter als vluchthaven voor de Eijnscheepvaart dient, in den Eijn zijn ge- Heldhaftige redders. Het staat thans vast, dat alle kinderen van het pensionaat, die zich op de ponton brug bevonden, zijn omgekomen. De non, die de meisjes begeleidde, kon uit het wa ter worden getrokken. Het pensionaat is gevestigd te Kheinwallen bij Broth. Bij de redding hebben zich twee perso nen speciaal onderscheiden. De wachtmees ter der Schupo, Klein, uit Metternich, sprong in volle uniform te water en redde tien personen, terwijl ook de postconduc- teur Kirch, verscheiden keeren zijn leven waagde. De uit Coblenz afkomstige indus trieel Peter Klöchner heeft den burgemees ter 10.000 mark doen toekomen. Plechtige rouwzitting. In de raadzaal had gisteren de rouw zitting plaats, naar aanleiding van de ramp die de stad heeft getroffen. De zaal was met rouwfloers behangen, de gordijnen waren neergelaten en slechts de omfloerste lichten verspreidden een zwak en gedempt licht. Aan den muur hing een groot met crêpe gedra.peerd crucifix, geflankeerd door twee kandelabres. Toen de rijkspresident aan het stadhuis Een overzicht van de plaats, waar het ongeluk gebeurde dreven. Daar men derhalve kan aannemen, dat de lijken der nog vermisten zich op den bodem der rivier bevinden, heeft men in die richting een naniwkeurig onderzoek in gesteld, zonder hiermede echter resultaten te bereiken. Het aantal der vermisten be draagt nog steeds zes, zoodat bij de ramp in totaal 42 personen het leven moeten heb ben verloren. Onder de dooden bevindt zich een zesjarig jongetje uit Akron in den staat Ohio. Hij logeerde bij zijn grootva der te Coblenz en is met dezen omgeko men. Bij de identificatie der dooden speelden zich hartverscheurende tooneelen af. Tel kens weer zag men in de met rouwfloers behangen zaal mannen en vrouwen binnen- wankelen, om onder de vele dooden het stoffelijk overschot van een familielid te herkennen. Nog altijd is de oorzaak van de ramp niet vastgesteld. Niet juist is de meening, dat de brug slechts weinig begaan werd. Zij werd in elk geval geregeld benut dooi de arbeiders van de werf der Gebrüder Stumm en door de bezoekers der badin richting. Ook tijdens de bevrijdingsfeesten van December j.l., ter gelegenheid van de ontruiming der stad, zijn honderden per sonen de brug gepasseerd. Nimmer heeft zich daarbij een ongeluk voorgedaan. Een vertegenwoordiger van het Pruisische mi nisterie van Verkeerswezen zal heden te Coblenz arriveeren, ten einde het onder zoek naar de oorzaak te leiden. Naar de eerste-burgemeester der stad, dr. Russell, verklaarde, zal nauwkeurig worden onderzocht, wie eventueel voor de ramp verantwoordelijk moet worden ge acht. arriveerde, bewaarde de menigte, die Dinsdag het hoofd van den staat vroolijk had verwelkomd, een ernstig stilzwijgen. In de zaal waren o.a. aanwezig ministers van hot rijk en van Pruisen en de leden van het gevolg van den president. Bij de opening maakte de burgemees ter, Russell, melding van het ontzettende ongeluk, dat. aan bijna 40 menschen het le ven heeft gekost. Zeer onder' den indruk nam vervolgens president von Hindenburg, als eereburger van de stad Coblenz, het woord. Hij zeide: „Diep bewogen sta ik, oud-bewoner van Coblenz en eereburger, in uw midden, om mijn innig medegevoel uit te spreken over het groote ongeluk, dat op zoo ruwe en plotselinge wijze een einde heeft gemaakt aan de feestvreugde van gisteren. Ik denk met weemoed aan de omgekomenen en met warme deelneming aan hun nagelaten betrekkingen. Waar het mogelijk is, zal ik in den nood helpen. Gisteren heb ik de vreugde met u gedeeld, vandaag voel ik met u de diepe smart, die u en het land heeft getroffen. Thans moeten wij de arme treurende nabestaanden in hun leed troos ten". Nadat de burgemeester den president voor zijn woorden had gedankt, verhieven de aanwezigen zich van hun zetels, om aldus de nagedachtenis van de omgekome nen te huldigen. Vervolgens werd de zitting opgeheven en vertrok de president naar Berlijn; voor de nagelaten betrekkingen heeft hij tiendui zend mark beschikbaar gesteld. De minister van Verkeer, von Guerard, heeft een commissaris naar Coblenz ge zonden, om een onderzoek naar het onge luk in te stellen. ONGELUKKEN. ERNSTIGE OVERSTROOMINGEN IN YORKSHIRE. Reddingsexpedities uitgezonden. In het Esk-dal in het Britsche graaf schap Yorkshire zijn ten gevolge van de buitengewoon hevige regens overstroomin gen ontstaan, waardoor spoorlijnen en bruggen zijn weggespoeld en talrijke ge zinnen zijn geisoleerd. Ten gevolge van de overstrooming is een vrouw om het leven gekomen, terwijl men vreest, dat er nog meer slachtoffers te betreuren zijn. Red dingsexpedities zijn naar het overstroo- mingsgebied onderweg. AUTOBUS IN AFGROND GESTORT. Bij den terugkeer van een toer naar den „Tête noire" bij Ohamonix is een autobus, waarschijnlijk tengevolge van het weigeren der remmen in een afgrond gestort. Van de inzittenden alle jonge meisjes werd één meisje gedood, 5 werden gewond, ter wijl ook de chauffeur verschillende ver wondingen opliep. Noodlottige ketelontploffing. Uit Brünn (Moravië) wordt gemeld: Bij landarbeid op een goed bij Stara Djala in Slovakije is de ketel van een locomobiel gesprongen, waarbij een hooimijt in brand vloog en drie arbeiders in de vlammen om kwamen. De machinist en de steker van den locomobiel, kwamen er met lichte ver wondingen af, doch vijf andere arbeiders werden door de rondvliegende stukken ijzer meer of minder ernstig gewónd. Vrachtschip door brand vernield. Gisteren is in de haven van Marseille brand uitgebroken aan boord van het Fransche stoomschip „Calonne" dat Vrij dag a.s. naar Madagascar zou vertrekken. Het vuur verspreidde zich met groote snel heid over het gehecle schip, dat met meer dan dertig ton kolengruis was geladen, waarvan een gedeelte m de lucht vloog. Den geheelen middag volgde de eene ont ploffing op de andere, het geheele schip werd vernield. MOERASKOORTS IN WEST-TURKIJE. Vijftienduizend personen aangetast. In West-Turkije is een moeraskoorts- epidemie uitgebroken, Waardoor niet min der dan 15.000 personen zijn aangetast. De regeering heeft doctoren en verplegings- personeel naar de geteisterde gebieden ge zonden. Afnemende hitte in de V. S. Tn dp. Vereenigde Staten neemt de hitte eenigszins af, hoewel gisteren nog tempe raturen van 33 graden Celsius werden waargenomen. Volgens de voorloopige schatting zijn 300 personen ten gevolge van de hittegolf om het leven gekomen. In ver scheiden deelen van het land hebben de laatste dagen ernstige onweders gewoed; ongeveer 20 personen werden gedood. Bevolking der V. S. 123 millioen. Op groncl van de resultaten eener voor loopige volkstelling in 41 staten der Unie nadert het zielental der Vereenigde Staten van Noord-Amerika de 123 millioen. Dit cijfer komt neer op een toeneming der be volking met 17.246.000 zielen in den loop der laatste tien jaar.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6