KERKNIEUWS BINNENLAND LASTER DONDERDAG 24 JULI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 KARDINAAL BOURNE. Z. Em. Kardinaal Bourne, de Engelsche primaat, zal de Hongaarsche Emericus- feesten gaan meevieren. Hij zal drie da gen te Budapest verblijf houden, en wel IS, 19 en 20 Augustus a.s., terwijl hij zich alsdan zal aansluiten bij de Engelsche en Nederlandsche bedevaartgangers. R. K WER KL IE DENVER BON L De Voorjaars-Verbondsvergadering te Breda. Tweede dag. Gistermorgen werd de vergadering reeds om half negen 'heropend. Terstond kwam aan de orde de vaststelling der versflagen van „Herwonnen Levenskracht". Door een der afgevaardigden werd de fiinancieele gestie van H. L. besproken. Hij bepleitte de garantstelling door de aan gesloten bonden voor de patiënten nit him midden, die sanatoriumverplegrng noodig hebben. Het lange wachten vooraleer men opgenomen kan worden, zou moeten ver dwijnen. Van andere zijde werd die ge dachte ondersteund en een andere finan cieel^ regeling, vooral der inkomsten, be pleit. De Verbondissecretaris, de heer Schutte beantwoordde de gemaakte opmerkingen en verdedigde het financieel beleid van het bestuur. Het verslag werd hierop goedgekeurd. Door den geneesheer-directeurvan het. sanatorium „Berg en Bosch" werden eenige mededeelingen gedaan over het sanatorium. Sedert de tien jaren, dat heb sanatorium bestaat, is er een groote verandering ge komen in de behandeling. Bij de stichting van heb sanatorium werd gerekend op 90 pet. ambulante en 10 pet. bedlegerige pa tiënten. Thans zijn er 50 a 60 pet. bedle gerig. Waar de toestand zich aldus heeft gewijzigd, is een nieuw sanatorium noodig. Dit nieuwe sanatorium zal in alle opzich ten uitstekend moeten zijn. Dat zal veel geld kosten, zeide spr., maar daarvoor mag men rekenen op de groote offervaardigheid dér katholieke arbeidersbeweging. Inmiddels was de burgemeester van Breda, mr. dr. van Sonsbeeck ter verga dering gekomen, die door den voorzitter werd begroet met een oprecht woord van dank voor de wijze, waarop het gemeen tebestuur van Breda de oongressisten had ontvangen. Nauwelijks waren hierop de besprekin gen weder heropend, of het bezoek werd aangekondigd van Z. D. H. Mgr. P. Hop FEU1LLETON Vrij bewerkt naar het Duitsch G. HOCKS. (Nadruk verboden). 40) De gedachte, dat hij voor den Eeuwigen Rechter zou moeten verschijnen brak Kle- ber's koppigheid. „Wil u dan zoo goed zijn", vroeg hij met bevende stem aan den dokter, „er voor te willen zorgen, dat er een geestelijke komt? En dan maar, hoe eerder, hoe liever." De dokter beloofde hem dit en vertrok. De geestelijke verscheen spoedig en na dat deze eenigen tijd met den zieke alleen was geweest, verzocht hij den directeur dei- gevangenis inspecteur Hoek te laten komen met den griffier van de rechtbank. In tegenwoordigheid van deze menschen verklaarde Kleber, dat hij den generaal had vermoord. Hij had hem eerst azijn ge geven bij het souper en bang, dat dit geen voldoende uitwerking zou hebben, had hij arsenicum door den wijn gemengd, dien de generaal gewoon was iederen avond voor het naar bed gaan te gebruiken. Een stuk van het papieren zakje, waarin het vergift bewaard werd, had hij in den zak van de japon van freule Von Trotten gestopt, toen deze zich even in de ziekenkamer bevond. Kleber bekende alles. Ook wees hij de plek aan, waar hij heb hangslot van de blikken trommel verstopt had, dat ook la ter door Hoek op de aangewezen plaats werd gevonden. Van deze bekentenis werd proces-verbaal opgemaakt, welk stuk door alle aanwezi gen alsmede door Kleber zelf onderteekend werd. mans, bisschop van Breda, die vergezeld van zijn secretaris, den weleerw. heer J. Baeten en van den aalmoezenier van den arbeid in het bisdom Breda, den weleerw. heer J. F. van der Maden, de verbonds vergadering met zijn bezoek kwam ver eeren. Begroeting van Mgr. Hopmans. Nadat de leden van het Verbondsbe- stuur waren voorgesteld, hield de heer de Bruijn een begroetingsrede. Reeds in 1904, aldus spr., toen Uwe Door luchtige Hoogwaardigheid nog secretaris was van het bisdom Breda, werd door U. D. H. bij gelegenheid van den eersten Bre- daschen Katholiekendag medegewerkt aan de tot standkoming van den Bredaschen Diocesanen Bond van werklieden. Ook als bisschop bleef U. D. H. met de katholieke arbeidersbeweging meeleven en herhaal den steun verleenen, nog laatstelijk bij het aanstellen van een priester voor het werk der centrale commissie voor de vrouwen organisatie. Niet alleen om Uw persoon maar ook als vertegenwoordiger van het Doorluchtig Episcopaat begroeten wij U. D. H. en betuigen aan het Episcopaat zeer nadrukkelijk onze onderwerping en onze gehoorzaamheid. Spr. besloot met een woord van géluk- wensch met de hooge onderscheiding, die Mgr. dezer dagen van Z. H. den Paus heeft mogen ontvangen. Toespraak van Z. D. H. den Bisschop van Breda. Mgr. Hopmans richtte zich na deze be groeting met een woord van dank tot de vergadering. Altijd, zeide Mgr., heeft het R. K. Werkliedenverbond mijn sympathie gehad en steeds heb ik de organisatie ge steund, overtuigd ais ik ben, dat het drin gend noodzakelijk is, dat de werklieden in katholieke bonden vereenigd zijn. Ik ben dan ook hier gekomen zeide Mgr., om opnieuw uiting te geven van mijn belang stelling en om n te zeggen, dat uw ver bond ook mijn steun in de toekomst zal hebben. Het Nederlandsch Episcopaat is er van overtuigd, verklaarde Mgr., dat de werklieden, die niet in katholieke bonden zijn georganiseerd, langzamerhand onver schillig worden voor den godsdienst door de groote gevaren, waaraan zij zich bloot stellen. Het verheugt 'daarom het Neder landsch Episcopaat, dat in het verleden door het Werkliedenverbond de lijn is ge volgd, die door de bisschoppen is uitge stippeld. Moge dat ook in de toekomst zoo blijven, want andere landen zijn afgunstig op Nederland en schrijven de goede toe standen, die hier heerschen, toe aan het volgen der leiding, die door de bisschoppen wordt gegeven. Mgr. besloot met de hoop uit te spreken, dat men steeds overtuigd zal blijven, dat het Episcopaat ook het Werkliedenverbond zal blijven steunen, vooral met het oog op de hoogere belan gen der aangesloten leden. De heer de Bruijn dankte Mgr. nogmaals _voor de hooge eer, die door het bezoek aan deze vergadering werd bewezen en verzicht om den bisschoppelijken zegen. De Bisschop verklaarde tot zijn spijt dc vergadering niet langer te kunnen bijwo nen en verliet, na de vergadering te heb ben gezegend, de zaal, terwijl de congres sisten spontaan het „Aan U, o Koning der eeuwen" aanhieven. Hierop werd de behandeling der agenda voortgezet. In het bestuur van „Herwonnen Levens kracht" werden de heeren L. H. van Rooyen en P. Serrarens herkozen, terwijl in de controle-commissie de heer F. Ni- vard werd aangewezen. De verslagen over de Centrale Volks bank, van de Levensverzekering-Mij. „Con cordia" en van de Centrale Ziekenkas, wer den na eenige bespreking goedgekeurd. Het rapport inzake solidariteits- staking. In behandeling kwam hierop het rapport der commissie inzake solidariteitsstaking. De geestelijke verliet hem het laatst van allen. „Eerwaarde", vroeg hij, „wilt u voor me bidden, dat God mij genadig moge zijn? Ik heb me laten verleiden door -de heb zucht en nu eerst besef ik ook, hoeveel kwaad ik gesticht heb door allerlei laster over freule Von Trotten uit te strooien, omdat ik er voor vreesde, dat zij alles van den generaal zou erven en ik niets zou krijgen. Ik heb nu vreeselijk spijt van al les, wat ik gedaan heb en zou dit goed wil len maken, maar dat is onmogelijk." In het aangezicht des doods was deze man geheel veranderd. Toen de geestelijke hem den volgenden morgen bezocht, kon deze hem nog juist in zijn laatste oogen- blikken bijstaan. Het was voor Agathe von Wolfenstein een vreeselijke vernedering van haar neef te moeten vernemen, dat Greta von Trot ten geheel onschuljdig was en welk ge vaar zij zelf geloopen had door Kleber van den moord aangeklaagd te worden. En al zou deze aanklacht op niets uitgeloopen zijn, dan zou toch in elk geval de blaam op haar gekleefd hebben, dat ze met den kamerdienaar had samengespannen met het doel in 't bezit te komen van het geld van haar oom, iets waarvan ze Greta- be schuldigd had. Ze zag nu haar dwaling zeer goed in en toonde zich dadelijk bereid Greta eerherstel voor haar lasterlijke aan tijging aan te bieden en dat ™;«t alleen, doch er ook bij Greta op aan te dringen een deel van de erfenis aan te nemen. Egbert von Holm, Klara's broer, had nauwelijks van den geheimraad verno men, dat de moordenaar van den generaal ontdekt was, of hij haastte zich dit aan zijn zuster te melden, die nog altijd de gast was van minister Hosten in Berlijn. Ivlara was zóó verheugd over dit bericht, dat ze besloot Greta daarmee dadelijk ge luk te gaan wenschen. Broeder en zuster waren zeer verwon Qver dit rapport werd een langdurige dis cussie gevoerd. De voorzitter der commissie, de heer O. J. Kuiper, beantwoordde de gemaakte op merkingen, waarna de rapporteur, de zeer- eerw. pater mr. dr. Beaufort O.F.M., de groote lijnen van het rapport-, dat reeds vroeger is gepubliceerd, in het kort nader toelichtte. Eenige, door het Verbondsbestuur voor gestelde wijzigingen, werden door de com missie overgenomen. Door het verbondsbestuur werd hier-op voorgesteld het- volgende besluit te nemen: De Verbond-svergadering, gehouden op 22 en 23 Juli te Breda, bij de behandeling van het rapport inzake de solidariteits staking, constateerend dat eene bestudee ring van het concentratie-vraagstuk, meer speciaal met het oog op de arbeidersbe langen wenscheilijk is, verzoekt het Ver bondsbestuur de commissie, welke het rap port inzake de solidariteitsstaking samen stelde, desgewenscht uitgebreid met eenige deskundigen, uit te noodigen ook omtrent het concentratie-vraagstuk een rapport uit te brengen. De vergadering vereenigde zich met dit voorste! met een woord van dank aan de commissie en in heb bijzonder aan den rap porteur. De besprekingen over 't solidari- teits-rapport werden ook bijgewoond door prof. W. Koenr-aadt, van het groot-semi narie te Hoeven. Inleiding prof. mr. W. Pompe. Tot slot der Verbond-svergadering werd door prof. mr. W. Pompe, uit Utrecht, een inleiding gehouden over reclasseering en arbeidersbeweging. In deze inleiding be pleitte prof. Pompe het groote nut, dat er voor de arbeidersbeweging in gelegen is, zich ook met de reclasseering bezig te hou den, nu de organisaties een groote machts positie zijn gaan innemen en nu de reclas seering aan breedte en diepte zooveel heeft gewonnen. Voorts is in het strafrechtstel sel de opvoedingsgedachte doorgedrongen, zoodat zij zich ook met succes kan bezig houden met de individueele vorming van zwakke, broeders in de maatschappij, om hen weer te maken tot goede arbeiders en goede burgers. Op de Verbondsvergadering volgde nog een Vakbondsvergadering en een vergade ring van de bij de weerstandskas en het reservefonds aangesloten bonden, terwijl des namiddags om half drie een bezoek werd gebracht aan de N. V. Hollandsche Kunstzijde Industrie. „Msbd." HET BOETEKLEED VAN WIJNKOOP. Men laat hem op de mat staan. Het boetekleed ontsiert den man niet. Ongetwijfeld. Maar in het kamelharen boetekleed van den heer David Wijnkoop op de mat te moeten staan, zonder door de Communistische partij Holland van de dwalingen zijn weegs maar tot het voor portaaltje van zijn voormalige partijgenoo t-en te worden toegelaten, is verre van een politiek pretje. In zijn jongste openlijke „verklaring" had hijgeschreven,mnet alles accoord te gaan wat Moskou over hem geliefde te beschikken dat zijn vroegere poging tot oprichting van een eigen groep „een politieke fout en een vergrijp tegen de Derde Interna tionale was"; dat „de likwidatie van onze groep" heeft bewezen, lioe het vroeg of laat door zijn fouten toch tot een „politiek bankroeeb" moest komen; dab hij voortaan getrouw zou optrek ken met Moskou tegen „de nationale bour geoisie en het kleinburgerlijk intellect"; dat zijn vroegere meeningen „verouderd en dus verkeerd" waren en daarentegen die van Moskou ten eenenmale „juist"; dat hij de groep-de Visser „onbelem merd als de leidster" zou erkennen in „het volvoeren van de revolutie". Ondanks dezen zwa-ren gang naar Mos kou, nemen de leiders daar geen genoe gen met de berouwvolle „verklaring". Zij heet „onklaar en onvoldoende", ja, in derd, toen ze hun vroegere kennis zagen binnentreden en toen deze hen Egbert's brief liet lezen, veranderde die verwonde ring in heerlijke vreugde. „Wij hebben altijd op God vertrouwd", zei Eduard bewogen, „en we zijn in ons ver trouwen niet beschaamd geworden. En heerlijk vinden wij het, dat die goede tij ding ons gebracht wordt door u. U hebt ons altijd een goed hart toegedragen en nu moet u het weer zijn, die ons komt mededeelen, dat onze beproeving ten ein de is. Hoe zullen we u daarvoor danken V' Klara bleef dien middag lang bij de Trottens op bezoek en daardoor werd tus- schen die drie menschen een band van vriendschap gelegd, die nimmer zou ver broken worden. XX. „Of de dokter zoo spoedig mogelijk naar 't ziekenhuis zou willen komen. Er is een man binnengebracht, die zelfmoord heeft willen plegen. Hij is nog niet dood, maar de kogel zit nog in zijn hoofd." 't Was een oppasser van het ziekenhuis, waaraan Eduard als directeur-geneesheer verbonden was, die deze boodschap bracht. Eduard zat juist aan tafel met zijn vrouw, die vroeger Klara Holm heette en met zijn zuster, die nu den naam droeg van mevrouw Berg. Hij had een vermoeien- den dag achter den rug en zou graag de rest van den dag in den huiselijken kring gesleten hebben, doch de plicht riep hem. Hij begaf zich naar 't ziekenhuis, ver wijderde met- heel veel moeite den kogel uit de wond en legde het eerste verband, waarbij hij zooveel aandacht aan zijn werk wijdde, dat hij den man niet herkende, die niemand anders was dan de bankier Goldberg. Hij had gespeculeerd, al zijn geld verloren en komendo van de beurs had hij zich in het rijtuig, dat hem naar huis moest brengen, een kogel door het hoofd ge jaagd. UIT DE RADIO WERELD Programma's voor Vrijdag 25 Juli. Huizen, 298 M. Na 6 uur: 1071 M. Uitsl. NCRV.-uitz. 8.159.30 Concert. 10.30—10.50 Bijbellezen. 12.302.00 Concert. Mevr. C. v. RavenzwaayMöllennkamp, zang, H.H. H. Hermann, viool, H, v. du Horst Jr., cello, Mevr. R. A. v, d. HorstBleekrode, 2.004.00 Gramofoonpl, 4.005.30 Concert. Mevr. G. de Knegtter Haar, sopraan, Hr. L. v. d. Lek, hobo en viool, Mej. R. Bete, piano. 5.306,30 Orgelbespeling door George R- bert. 6.306.40 Koersen. 6.407.00 Gramofoonpl. 7.007.30 Bezoek van den radiodokter. 7,308.00 A. J. Herwig: „Juli-planten en Juli wekr in den tuin". 8.0010.15' Uitzendavond. Spreker: Dr. P. Marang. Concert door de Arnhemsche Orkest Vereeniging. 10.15—10.20 Perber. 10,2011.30 Gramofoonpl. Hilversum, 1875 M. 10.00 VPRO. Morgenwijding. 12.152.00 AVRO. Concert. Omroeporkest Jean Janssens, tenor. 2.003.00 AVRO. Gramofoonpl. 3.004.00 AVRO. Concert. Omroepkwintet. 4.0 VARA. „Onze keuken" door P. J. Kers. 4.45 VARA „Voor onze kinderen". 5.45 VARA. Concert door het VARA-Orkest. 6.05 VARA Actueel allerlei, te verzorgen door het N.V.V. Daarna: Vervolg concert 7.45 VARA. Politieber. 8.01 VPRO. Persber. 8.05 VPRO. Gramofoonpl. 8.45 VPRO. Dr. J. C. A. Fetter: „Het tra gische in den mensch". 9.20 VPRO. Gramofoonpl. 10.00 VPRO, Persber. 10,10 VPRO Voorlezing uit „Rieuwertje Brand" van A. Smeding, doo:r Ds. E. D. Spel berg. 10.30 VPRO. Gramofoonpl. 11.15 VARA Gramofoonpl. 12.00 VARA. Sluiting. Daventry, 1554,4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Concert. V.. Olof, viool, S. Crook, 12.50 Orgelconcert door L. H. Warner. M. Tarrant, mezzo-sopraan. 1.502.50 Gramofoonpl. strijd met „de bolsjewistische methode Zij behoort onderdaniger te worden ge steld en ook in bijzonderheden de ge maakte fouten te erkennen en terug te nemen. De „Tijd" merkt nu op: Zoo luidt het vonnis, dat Wijnkoop be- teckent wordt in „De Tribune", waar pas nog werd beweerd, dat de Katholieken aan het touwtje moeten loopen van den Paus. Maar de bandrekel Wijnkoop dan? Eerst in het boetekleed buiten op de mat. En om hem hokvast te maken, wordt hij nu zwaar aan de ketting geslagen! Uitvoering van de Ziektewet in de Sigarenindustrie. Naar het „Volk" verneemt, is in de depe week gehouden bestuursvergadering van de Algemeene Bedrijfsvereeniging voor Ziekengeldverzekering in de Sigarenindus trie besloten, de voorschotpremie te bren gen van 2 op 3 pet. van het loon der ar beiders. Deze week zal reeds de bijdrage in de premie door de arbeiders gebracht worden van 1 op 1.15 pet. van het loon. De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten tot 'het doen bouwen van een nieuw V o s s i u s-g ymna-sium op een terrein bij het Zuider-Amstelkanaal. Toen Von Trotten den volgenden morgen in het ziekenhuis kwam, vertelde zijn as sistent hem, dat Goldberg er slecht aan toe was. „Wie, zegt u?" „Goldberg, de bankier." Toen Eduard dien naam hoorde, veran derde hij er van. „Goldberg, de man, dien u gister gehol pen hebt. Hij moet gespeculeerd en al zijn geld verloren hebben", vervolgde de assis tent. „Hij heeft vannacht een slechten nacht gehad. Zooeven heb ik hem een spuitje gegeven en nu is hij wat kalmer, maar toch heb ik zijn vrouw laten komen, want ik geloof, dat hij 't niet lang meer zal maken. Eduard begaf zich naar de zaal, waar Goldberg lag en voor den eersten keer na vele jaren zag hij Marie terug. Maar wat zag die vrouw er uit! Hoe was ze veran derd Kommer en verdriet stonden op haar gelaat te lezen en van haar vroegere schoonheid was geen schijn meer overge bleven. Fletse wangen, doffe oogen, ha ren met hier en daar een grijs tintje, dit alles merkia Eduard met één oogopslag aan haar op. Bedrukt stond ze daar aan het ziekbed van haar echtgenoot als een beeld van geknakten trots. Ze herkende Eduard niet dadelijk. „Ik zou mijn man zoo graag thuis wil len hebben, dokter, want ik kan niet tel kens hierheen komen. Mijn kind is ook zoo ziek. Zou hij vervoerd mogen worden?" „Het is beter, dat inv man hier blijft", antwoordde Eduard bewogen. „Hij heeft een bijzonder verpleging noodig. Maar als u 't gaarne hebt, dat hij thuis komt, zal ik zelf meegaan en u den besten verpleger geven, dien we hier hebben. Wat scheelt uw kind?" „Mijn kind kan niemand helpen maarwie is u? Groote God!Is u Edudokter Von Trotten. „U vergist u niet, mevrouw. Ik ben di 4.20 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsberichten. 6.50 Verslag van cricketwedstrijd. 7.00 Zang door Helen Henschel. 7.207.40 Lezing. 7.50 Concert. Orkest. L. England, piano. 9.20 Nieuwsber. 9.45 Lezing. 10.000 „Twelve Thousand". Hoorspel van B. Frank. 11.2012.20 Dansmuziek. P a r ij s „R a d i o P a r i s", 1725 M. 12.502.20 Gramofoonpl. 4.05 Orkestconcert en soli. 9.05 Concert. Piano en orkest. 9.50 „Don Juan" van Mozart. Orkest en solisten. Langenberg, 473 M. 7.257.50 Gramofoonpl. 7.508.50 Orkestconcert. 10,3511.35 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl, 1.252.50 Orkestconcert. 5.506.50 Kamermuziek. 8.359.20 Concert door Kinderkoor. 9,20 „Der Narr mit der Hacke". Hoorspel van E. Reinacher. Muziek van H. Ebert. Daar na tot 12.20: Orkestconcert. Kalundborg, 1153 M. 12.202.20 Orkestconcert. 3.505.50 Orkestconcert en voorlezing. 8.209.20 Orkestconcert. 9.2010.20 Zang en voordracht. 10.4011.2 Kamermuziek. Brussel, 508,5 M. 3.20 Concert. Orkest en violiste. iUt de Kur- zaal te Ostende. 5.20 Trio-concert. 6.55 Gramofoonpl. 7,35 Gramofoonpl. 8.50 Concert uit Luik. 8.35 (338,2 M.) Concert door de SAROV. Z e e s e n, 1635 M. 6.107.20 Lezingen. 7.207.50 Gramofoonpl. 10.50 Berichten. 12.201.15 Gramofoonpl. 1.15 Berichten. 2.203.20 Gramofoonpl, 3.204.50 Lezingen. 4.505.50 Concert. 5.508.20 Lezingen. 8.20 Orkestconcert. 9.20 „Der Narr mit der Hacke". Hoorspel van E. Reinacher. Daarna tot 12.50. Dans muziek. Bij kon. besluit is aan den lieer H. J. de Groot, inspecteur-generaal van het nijverheidsonderwijs, met ingang van 1 November op zijn verzoek eervol ontslag verleend, met dankbetuiging voor de langdurige en gewichtige door hem be wezen diens ten. Een voordeelige' reke ning. De rekening der gemeente Oude Tonge over 1929 sluit met een voordeelig saldo van ƒ28.826, of 20 pet. van de gebeele uitgaaf. De totale netto-productie der geza menlijke steenkolenmijnen in L i ni b u r g gedurende de maand Juni be droeg 916.045.46 ton. Het totaal aantal ar beiders der gezamenlijke steenkoolmijnen in Limburg bedroeg op 1 Juli 26,271 onder- grondsch, 11.037 bovengrondsch. Totaal 37.308 arbeiders. Het aantal werkdagen gedurende de maand Juni bedroeg: Staats mijnen en mijnen Laura en Vereeniging 24; overige mijnen 23. Er zouden plannen bestaan, om het B i s s c li o p p e 1 ij k Museum te Haar lem te vergrooten en voor een deel te ver nieuwen onder leiding van den architect J. Stuyt, uit den Haag. recteur-geneesheer van dit ziekenhuis en ik wil alle middelen aanwenden, waarover ik beschikken kan om uw man te redden, maar dan moet hij streng bewaakt worden, want anders rukt hij het verband van zijn hoofd af." „Ik zal hem zelf verplegen, maar ik moet naar mijn kind. God moge het u loo- nen, dat u reeds zooveel voor mijn man gedaan hebt." Dokter Von Trotten zorgde voor het vervoer van den zieke. Toen Eduard in het huis aankwam, waar alle kamers verzegeld waren, behalve die, welke Marie voor eigen gebruik n^dig had, kwam ze hem tegemoet om hem te bedan ken. „Armoede heeft mijn man tot zelf moordenaar gemaakt. Hij hing aan het geld. Geld was hem alles. Van geld hield hij meer dan van mij en van zijn kind. U is gewroken, mijnheer Von Trotten". „Dat mag u niet zeggen, mevrouw. Nooit heb ik aan wraak gedacht en van harte gunde ik hem zijn rijkdom. Maar mag ik uw dochtertje even zien?" Eduard stond aan het ziekbed van het tienjarige meisje, dat er uitzag, alsof het zes was. „Wie is uw dokter, mevrouw „Ik heb geen dokter. We konden hem niet meer betalen. We waren daarvoor te arm". „Zou ik dan uw dochtertje mogen be handelen „Dat zou al te vriendelijk van u zijn." „Ik kom morgen terug om ze te onder zoeken. Van nu af is ze mijn patiëntje." Het gelukte Eduard niet Goldberg iiv- 't leven te houden, maar toen hij begraven werd, kon hij Marie troosten met de vaste hoop, dat hij haar dochtertje met Gods hulp zou genezen. EINDE.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5