y) 21ste Jaargang DONDERDAG 24 JULI 1930 No. 6651 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN De aardbevingsramp rond Napels BUITENLAND z S)e DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Maar we zouden het over 011 zucht hebben, welke alles achter zich laat aansleepen. Verbluft stonden we toen on ze zegsman verzekerde: Mijnheer U kunt gerust schrijven dat het thuisbezorgde pakket gemiddeld 20 tot 40 cent kost! Weet TJ wel, dat in een groote zaak de kleinste helft van het personeel bij den administratie en expeditie betrokken is? Ik geloof niet dat het Hollandsche pu bliek in dit opzicht zoo te veranderen zou zijn, dat de prijs van het product er voor deel van zal kunnen hebben. De slagers hebben het al eens beproefd. Ze bepaal den den prijs van het pond vleesch 5 cent lager voor hen die het aan den winkel kwamen afhalen. Er werd zoo weinig ge bruik van gemaakt dat de slager enkel verlies leed. Hij kou zijn personeel niet verminderen en moest bovendien talrijke 5 cents-stukken derven." Tot zoover het „Vad." Ja, als nu 'ns contant betaald werd! Dat zou een beteekenende vooruitgang zijn voor vele winkeliers, vooral voor kleinere, die daardoor beter de concurrentie met de groote zaken zouden kunnen voeren en volhouden. En, wat verschillende branches betreft, kunnen kleinere winkeliers in het oeconomisch leven, in het distri'butie-pro- ces een maatschappelijk zeer nuttige, een door vele koopers terecht zeer gewaar deerde, taak vervullen; zoo dat het jam mer zou zijn, indien deze winkeliers wer den weg-geconcurreerd door enkele kapi taal-sterke oollega's. Oontant betalen dat moest regel zijn! 't Zou voor de winkeliers een groot voordeel zijn en daardoor ook indirect voor de koopers, omdat de prijs van de artikelen, langzaam misschien maar zeker, zou dalen. En dit systeem zou ook daar door zoo nuttig zijn voor winkelers en voor koopers, beiden, omdat er niet zou worden gekocht, wat relatief of absoluut boven de draagkracht ligt van de koopers. Er kimnen geweldige theorieën worden opgezet, om verbetering te brengen in maatschappelijke wantoestanden. Maar de eenvoudige theorie van contant betalen, eenvoudig in pnactijk gebracht, zou, naar onze besliste overtuiging, al heel wat on gezonde plekken uit de maatschappij weg rijden! Dit nummer bestaat uit twee bladen Over de economische crisis „Ons oeconomisch leven. Een onderhoud met een der eerste kooplieden" door- deze titels trok gisteravond een artikel in het „Vaderland" onze aandacht. Geen diepe beschouwing over en nog veel minder een afdoende verklaring van de heerschende crisis in het oeconomisch leven werd ons in dat artikel gege ven. Toch troffen ons in het verband van dat artikel weer eenige zij 't dan niet nieuwe gedachten. Wij laten- hier de be doelde passage volgen. „Indirect speelt toch wel onze gemak zucht een rol. Misschien nergens laat zich de kooper zoo verwennen als in ons land; en de leelijkste verwenning is wel dat hij prompte bediening eischt, terwijl hij het tijdstip van betaling aan zich houdt. Och, als men eens wist, hoeveel ellende daar door wordt aangericht. Wij weten van be trekkelijk kleine zaken met onbetaalde klantenrekeningen tot in de duizenden. Kon nu de winkelier ook op een dergelijke houding van zijn grossiers rekenen, het zou zoo erg niet zijn. Maar de grossiers wissel komt prompt op tijd. Men kan zich de zorg van menigen winkelier niet te hoog aanslaan. Als ieder dus op tijd of contant betaalde zoudeu zeker groothan del- en detailprijs niet zoo'n hevigen af stand tusschen zich laten. Wat heeft de winkelier aan een bundel goede maar on betaalde vorderingen als hij op een oogen- blik voordeelig zou kunnen inkoopen maar het moet laten bij gebrek aan contant HINDENBURG IN COBLENZ. De Rijkspresident beschouwt de feestvreugde en ziet naar de plek waar enkele uren later het vreeselijk ongeluk zou plaats hebben Veel grooter dan gisteren vermoed werd Geheele steden en dorpen verwoest. Het aantal dooden loopt in de honderden SENSATIONEELE CIJFERS. Volgens de laatste berichten is het aan tal dooden in het aardbevingsgebied rond om Napels veel grooter dan men gisteren kon vermoeden. De „Popoio di Roma" maakt melding van 600 dooden in de gemeenten Lacedo- nië, Biscia, Rocchetta en Monteverde en van 100 dooden in de gemeenten Montecal- vo, Cungoli en Savignano. Te Melfi alleen zouden 200 dooden en 400 gewonden te be treuren zijn. Bij deze cijfers zijn echter nog lang niet alle slachtoffers van de aardbe ving inbegrepen. Tengevolge van den toe stand van de straatwegen en het gebrek aan verkeersmiddelen heeft men vele af gelegen plaatsen, dorpen en buurtschap pen alsmede alleenstaande boerderijen en villa's nog niet kunnen bereiken. Een troosteloozen aanblik biedt Ariano. Twee kerken en de carabineri-kazerne zijn geheel met den grond gelijk gemaakt. Van de meeste huizen zijn nog slechts de zijmuren blijven-staan. Onder de puinhoo- pen der ingestorte muren zijn soms heele gezinnen bedolven. Volgens den correspondent van „United Press" zijn te Benevento drie duizend be woners levend begraven. De geheele stad Villa Nova Albanese is volkomen verwoest; twee- tot driedui zend bewoners zijn begraven in de ruïnes, heele families zijn onder de puinhoopen bedolven. Het is onmogelijk vast te stel len, hoeveel menschen vermist worden, daar alle openbare gebouwen vernietigd zijn. De dooden worden door de soldaten opgedolven en op draagbaren weggevoerd. Velen zijn onherkenbaar verminkt en de lichamen der kinderen zijn totaal verplet terd. De dooden worden, zoodra zij uit de puinhoopen te voorschijn zijn gehaald, be graven, terwijl de overlevenden in de kerk rouwdiensten houden. Vele honderden zijn reeds opgegraven en ter aarde besteld op het kerkhof, terwijl nog hondertden lijken op draagbaren wachten op begraving. Villa Nova del Battista, de voorstad van Villa Nova Albanese, bestaat niet meer. Kam men aanvankelijk aan, dat slechts Napels «n de onmiddellijke omgeving der stad door de natuurkrachten waren geteis terd, thans is het duidelijk geworden, dat de ramp zi&h over een veel en veel groo ter gebied heeft uitgestrekt. Rechtstreeks getroffen zijn namelijk de provincies Cam- pagnia, Apolia en Ba-silecate, alle gelegen in de nabijheid van den Monte Vulture, een sedert duizenden jaren uitgedoofden vul kaan. Zooals vanzelf spreekt, is de materieele schade enorm. Hoeveel deze schade be draagt, valt nog in de verste verte niet te overzien, ook reeds omdat betrouwbare berichten dienaangaande nauwelijks te ver krijgen zijn, aangezien het telefoon- en te- legraafverkeer gedurende langen tijd was onderbroken. Verscheiden dorpen moeten echter totaal zijn verwoest. Te Rio Nero is ook het weeshuis inge stort. Een groot aantal kinderen werd daarbij bedolven; verscheiden weesjes wer den op slag gedood, terwijl een aantal andere met zware kwetsuren naar het zie kenhuis is vervoerd. Een vrouw, die nadat het gebouw reeds gedeeltelijk was inge stort op heldhaftige wijze trachtte eenige kinderen, die jammerlijk om hulp riepen te bevrijden, werd bedolven, toen bij den volgenden aardschok de rest van het wees huis instortte, en bekocht haar heldenmoed met den dood. Te Napels werd de eerste schok des nachts om acht minuten over een waar genomen, enkele minuten la-ter door twee nieuwe schokken gevolgd. Op hetzelfde oogenblik ging ook reeds het elektrische licht uit, met het gevolg dat de wilde pa niekscène zich in de diepste duisternis af speelde. Te Napels zelf zijn overigens in tegenstelling tot de oorspronkelijke berich ten, die van talrijke dooden en gewonden spraken, slechts drie personen in het ge drang om het leven gekomen, terwijl ook het aantal der zwaargewonden slechts ge ring blijkt te zijn. Gezien de grenzenlooze verwarring, die in de tallooze nauwe en bochtige steegjes onmiddellijk na de aard beving bestond en den doodelijken angst der verschrikte bewoners, die allen tracht ten zoo spoedig mogelijk den zeeoever te bereiken, mag het een wonder worden genoemd, dat de ramp in deze volkrijke stad niet meer slachtoffers heeft geëischt. Nieuwe aardschokken. Het staat nog geenszins vast, dat de ramp thans tot het verleden behoort. Te Napels werd namelijk gisterochtend om ruim halfzeven een nieuwe aardschok waargenomen, die verscheiden seconden duurde en vooraf werd gegaan door twee hevige ontploffingen in de zwavelbronnen van Pozzuoli. Het schijnt, dat Napels zelf slechts op het kantje af voor een nog veel ernstiger catastrofe gespaard is gebleven. Deskundi gen verklaren namelijk, dat indien de ver ticale schokken slechts een paar seconden langer hadden geduurd en iets sterker waren geweest, geen gebouw te Napels overeind zou zijn gebleven. De in de Golf van Napels gelegen eilan den Ischia en Capri zijn gespaard geble- Ook in de omgeving van Melfi zijn nieuwe aardschokken waargenomen, waar door het aantal dooden opnieuw gestegen is. Dfe berichten omtrent het aantal slacht offers worden steeds ongunstiger. (Men zie een nadere opgave van het aantal dooden onder de rubriek Telegram men). Een gift des Pausen. De Paus heeft een belangrijk bedrag beschikbaar gesteld voor de slachtoffers. VAN HET VATICAAN. KARDINAAL SCAPINELLI - Z.H. de Paus heeft kardinaal Scapinelli benoemd bot kardinaal-ambtenaar van de pauselijke kanselarij. DUITSCHLAND MOORDAANSLAG OP EEN EX-PARTIJGENOOT. Naar de Temps meldt is in den afgeloo- pen nacht te Berlijn een politieke moord aanslag gepleegd op den nationaal-socia- list. Kohier, die vroeger lid was van de communistische partij. Hij werd voor zijn woning door communisten opgewacht, die tevergeefs hadden getracht er binnen te dringen. Toen dit hun niet gelukte losten zij revolverschoten door de vensters, zon der echter Kohier te treffen, die zich nabij zijn huis verborgen had. DE ONTVOERDE JEUGDIGE RUS. De zaak van de ontvoering van een jeugdigen Rus is nog steeds niet opgehel derd. Gebleken is, dat Schmidt de gearre steerde Rus, die den knaap zou hebben ontvoerd, sinds geruimen tijd toenadering tot dezen had gezocht en hem geraden zou hebben het ouderlijke huis te verlaten In den nacht van 3 Juli vertrok de jonge Scharschold ook inderdaad, na eerst in de woning van Schmidt te hebben overnacht, via Kiel naar Rusland. Uit Kiel schreef hij nog een korten afscheidsbrief aan zijn ouders. Voor zijn vertrek had hij op het Sowjet Russische consulaat een visum voor Rusland op zijn pas laten plaatsen. Het consulaat deelt mee dit visum niet te heb ben kunnen weigeren, daar Schaischold ouder is dan 16 jaar. Verzekerd wordt ech ter, dat het consulaat den jongen man ook aan het noodige geld en aan proviand voor de reis zou hebben geholpen. Of dit inder daad het geval geweest, zal uit het onder zoek moeten blijken. De Derutra, de Duitsch-Russische on derneming, waar Schaischold sr. in dienst was, deelt mee, dat men Schaischold, die als boekhouder aan de onderneming was verbonden, op staanden voet heeft moeten ontslaan, omdat hij zich aan een ernstig verzuim had schuldig gemaakt. Hij heeft toen nog een proces gevoerd tegen de Derutra, maar dit verloren. De jonge Schaischold, aldus de Derutra, zou het ou derlijke huis vrijwillig hebben verlaten, daar hij door zijn vader slecht werd behan deld. De Derutra meent, dat de Duitsche consul-generaal te Petersburg van Schai schold gemakkelijk zal kunnen vernemen, wat dezen heeft bewogen naar Rusland te reizen. OOSTENRIJK. HET HALSSNOER VAN MARIA- THERESIA. Aartshertog Leopold Salvator, die te New-York woont, en tegen wien een aan klacht was ingediend wegens verdui stering in verband met den verkoop van 't historische halssnoer van zijn tante, Aarts hertogin Maria Theresia, heeft de mede- deeling ontvangen, dat de instructie ten vroegste in October zal kunnen plaats hebben, daar de twee voornaamste getui gen, barones Eisenmenger, gevolmachtigde van de aartshertogin, benevens de aarts hertogin zelve, in Europa vertoeven. De aartshertog was op eigen verzoek in het Huis van Bewaring opgesloten tenein de op deze wijze de zaak te bespoedigen. Deze verwachting is echter niet in vervul ling gegaan. Het halssnoer, een geschenk van Napo leon I aan keizerin Maria Louise ter gele genheid van de geboorte van den koning van Rome, is door Leopold Salvator en den met den verkoop belasten Engelschen overste Townsend aan een New-Yorksch juwelier verkocht. Van de koopsom had den beiden het grootste deel als „onkos ten en commissie" in mindering gebracht en de aarthertogin slechts een gering be- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De aardbevingsramp in Italië is veel grooter dan vermoed werd. De stad Villa Nova Albanese totaal verwoest; 2000 a 3000 menschen moeten levend begraven zijn. Nieuwe gevechten in China. Nadere bijzonderheden omtrent de ramp te Coblenz. (Buitenl. Berichten, 2de blad). Ernstige overstrooming in Yorkshire. (Buitenl. Berichten, 2de blad). drag doen toekomen. Een Reutertelegram uit New-York meldt dat de aartshertog op vrije voeten is ge steld tegen het storten van een borgtocht van 7500 dollar. ROEMENIE DE VERVOLGING DER JODEN. In de Parijsche „Volonté" heeft Ber nard Lecache, voorzitter van den interna tionalen bond tegen het antisemitisme, een dringenden oproep aan allen ge plaatst om op te komen en te protesteeren tegen do Jodenvervolgingen, welke den laatsten tijd in verschillende deelen van het koniilkrijk en vooral in Zevenburgen en de Boekowina voorkomen en die steeds erger worden. Kort na de verkiezing, enkele maanden geleden, van den antisemitistischen leider Coeza in het parlement, droegen de ver volgingen der Joden nog slechts een spo radisch karakter. Maar sindsdien is het steeds erger geworden, zoodat ook in de regeeringspers thans wordt aangedrongen op krachtige maatregolen. De heer Leca- ohe haalt talrijke authentieke gevallen aan van brandstichting en geweldpleging tegen Joden. „Dit alles is voldoende", zoo besluit hij „om de aandacht te trekken. Ik heb niets vermeld, dan wat authentiek is. Ik heb met opzet nagelaten de paniekstemming en den doodsangst te beschrijven, waarin duizenden en duizenden Joden in Roeme nië leven." En de heer Lecache eindigt zijn relaas met een dringende bede om hulp. EGYPTE. DE CRISIS IN EGYPTE. Geen buitengewone zitting van het congres. Koning Foead heeft, naar uit Caiix wordt gemeld, in overleg met Sidki Paslia afwijzend beschikt op het verzoek van de Wafdpartij, om het parlement in buiten gewone zitting bijeen te roepen. Verder wordt gemeld, dat men in Egyp te met groote bezorgdheid het optreden van de agenten der onafhankelijkheids partij tc Londen gadeslaat, evenals do vriendelijke wijze, waarop de pogingen de zer agenten te Londen worden ontvangen. Verklaard wordt, dat, indien de Engcl- sche regecring tegenover de onafhankc- lijkheidspartij zóo'n vriendelijke houding blijft aannemen, dit waarschijnlijk tot het aftreden van de tegenwoordige regeering en den terugkeer van Nahas Pasha als minister-president zal leiden en de gevol gen dan niet te overzien zullen zijn aan gezien Nahas Pasha voornemons is, vast to houden aan de voorstellen, welker nict- onderteokening door koning Foead tot het tegenwoordige conflict heeft geleid. Bovendien is het teekenend, dat de Italiaansche regeering te Londen heeft tc verstaan gegeven, dat zij niet zou terug schrikken voor de zending naar Egypte van 2 of 3 oorlogsbodems, indien Engeland niet op afdoende wijze voor de bescherming der buitenlanders zou zorgen.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1