BINNENLAND LASTER MAANDAG 21 JULI 1930 NED. R. K. MIDDENSTANSBOND. Dezer dagen heeft te Utrecht het hoofd bestuur van den Ned. R. K. Middenstands bond vergaderd onder leiding van den heer C. J. G. Struycken te Den Haag. De voorzitter herdacht bij de opening het overlijden in zulke tragische omstan digheden, van den heer Röling, afgevaar digde van het hoofdbestuur der Bossche Diocesane, en wees in den breede op de groote verdiensten, die de beer Röling zich verworven heeft voor de R. K. midden standsbeweging in het Bossche Diocees. Aan de bureaucommissie werd décharge verleend ter zake van het aan de Eerste Kamer gezonden adres tot aanneming van de winkelsluitingswet. Mededeeling werd gedaan van de stap pen, die zijn ondernomen om te bereiken, dat in den vervolge ook de middenstand vertegenwoordigd zal zijn op de arbeids- conferenties te Genève, als daar onderwer pen aan de orde zijn, die speciaal de mid denstandsleden raken. Het hoofdbestuur nam mot vreugde ken nis van de definitieve heroprichting van den R. K. Bond van carossiers en wagen makers en van de oprichting van een R. Iv. Boncl van handelaren in heerenmodes. Een brief van de Kamers van Koophan del te Meppel en Amersfoort inzake do registratie van borgtochten werd om prae- advies in handen gesteld van een commis sie, bestaande uit de hceren H. G. J. van de Sand, Mr. J. van Hellenberg Hubar en mr. F. Back. Besproken werd de ten uitvoerlegging van het rapport der commissie inzake voorschotbanken in de plaatselijke afdee- lingen der standsorganisatie. Vastgesteld werd het programma van den op 15 en 16 October te Amersfoort te houden landdag van den Ned. R. K. Mid denstandsbond, waar aan de orde zullen worden gesteld de vraagstukken van den gecom'oineerden inkoop, samenwerking ten aanzien van den verkoop enz.; en de po sitie van het middenstandbedrijf in de mo derne bedrijfsontwikkeling. Vastgesteld werd een concept-leidraad voor de aangesloten vereenigingen inzake samenwerking en de vorming van midden standscentrales ter plaatse, ter behande ling met de besturen der beide andere middenstandsbonden. Tenslotte werd uitvoerig van gedachten gewisseld over het vraagstuk der oplei ding van het winkelpersoneel."' Besloten werd te streven naar eigen.opleidingsinsti tuten voor kathlieke winkelbedienden en toekomstige winkeliers. Slechts daar, w^ar een katholieke cursus door te gering aan tal leerlingen niet levensvatbaar zal zijn, zal aan de oprichting van neutrale cursus sen worden deelgenomen. SOBRIëTASDAG 15 AUGUSTUS TE UTRECHT. De Federatie Sobriëtas houdt op 15 Augustus te Utrecht een bijeenkomst, waar toe zijn uitgenoodigd al de Besturen van de afdeelingen van de Gewestelijke en Diocesane Commissies en Bonden en der aangesloten secties. Bovendien zijn de ver gaderingen toegankelijk voor alle belang stellenden. De bedoeling van deze bijeenkomst is te bespreken de zoogenaamde „Nieuwe Rich ting in Sobriëtas" en maatregelen te nemen tot meer intense propaganda in geheel 't land. De vergaderingen worden gehouden in de groote zaal van Tivoli van 11 tot 1 uur en van 3 tot 6 uur. In de eerste vergadering wordt door den Secretaris der Federatie Sobriëtas, den WelEerwaarden heer C. J. J. Terwischa van Scheltinga gesproken over de Nieuw.e Richting, de middagvergadering heeft als hoofdpunt een rede van den Zeer- Eerw. Pater Pater J. Jacobs, M. S. C. over de Nieuwe Richting in de praktijk. Er is blijkens ingekomen berichten in den lande veel belangstelling voor dezen dag, waarvan verwacht wordt een krachti- gen stoot tot hernieuwde actie. R.K. BOND VAN WONINGBOUW- VEREENIGtNGEN IN HET BISDOM HAARLEM. Zaterdag vergaderde bovengenoemden bond in restaurant „De Greef' te Den Haag. De voorzitter, de heer J. J. Velt, van Zaandam, opende de vergadering met den ohristelijken groet en een woord van welkom tot de talrijk opgekomen afge vaardigden. Hij doelde o.m. mede, dat het bestuurslid, de heer Donzen, wegens ongesteldheid verhinderd was de verga dering bij te wonen, daarbij de beste wenschen uitsprekende voor diens alge heel en spoedig herstel. In zijn openingswoord wees de voor zitter er nog op, dat van de van de zijde der regeering gedane toezeggingen in zake ruimere medewerking in het belang van de volkshuisvesting in de praktijk nog niet veel is gebleken. In het afgeloopen jaar is weliswaar 15 millioen voor woningbouw gevoteerd, doch hiervan kwamen 11 millioen ten bate van Eindhoven ten behoeve van woningbouw voor Philips. Alhoewel op zich zeer prijzenswaardig, volgt uit deze cijfers toch, dat voor andere woningbouw slechts 4 millioen beschikbaar is gesteld. Nog' deelde de voorzitter mede, dat het bestuur zich had voorgesteld eene reductie van f3 te verleenen aan die aangesloten vereenigingen, welke tot aan schaffing wenschen over te gaan van de twee verschenen boekwerkjes, inzake het financieel beheer van met rijkssteun wer kende bouwvereenigingen, geschreven door P. A. v. d. Drift, referendaris bij het departement van arbeid, en J. Robin, hoofdcommies bij voormeld departement. Dit voorstel werd door de vergadering aangenomen. De notulen werden, onder dankzegging aan den secretaris, onveranderd goedge keurd. Uit het jaarverslag van den penning meester stippen wij aan, dat de ontvang sten f S63.93 en de uitgaven f 239.54 be droegen, zoodat een kassaldo aanwezig is van f 624.39. Bij monde van den heer Rademaker, van Weesp, bracht de controle-commissie ccn gunstig rapport uit over het gevoer de financieel beheer. Tot leden van de nieuwe controle-com missie werden aangewezen de bouwver. „Dr. Sohaepman" te Amsterdam, Alk maar en Zaandam. Zoowel het jaarverslag van den pen ningmeester als de ingediende begroe ting konden de algeheele instemming der vergadering verkrijgen. Hierna was aan de orde heb jaarver slag van den secretaris, den heer A. J. M. Angenent. Daaruit memoreeren wij, dat bij den bond zijn aangesloten 23 wo ningbouw-vereenigingen met een aantal van 4016 in exploitatie zijnde woningen. Van zeer vele gegeven adviezen kon dit jaarverslag melding maken. Geestelijk Adviseur bleef ook dit jaar de zeereerw. heer Rector Bots, van Am sterdam, aan wien een bijzonder woord van dank werd gebracht voor de betoonde belangstelling en zijn zeer gewaardeerde adviezen. Technische adviseur zijn de heeren ar chitecten J. M. van Hardeveld van Am sterdam, J. J. Ham van Rotterdam en A. B. van Santé van Zaandam. Rechtskundig adviseur is mr. A. F. L. M. Tepe, wethouder van onderwijs te Leiden. De bond is aangesloten bij de Fede ratie van R.K. Diocesane Woningbouw- centrales en bij het Nederlandsch Insti tuut voor VolkshuisvesEng, waardóór aan de aangesloten vereenigingen het Tijd schrift voor Volkshuisvesting kon wor den toegezonden. Spr. eindigde zijn verslag met eene aansporing tot de niet aangesloten ver eenigingen om eveneens tot toetreding tot den Bond te besluiten, temeer omdat op het terrein der volkshuisvesting nog zeer veel te doen valt. Tot bestuursleden worden herkozen bij enkele candidaatstelling de beide aftre dende leden, de heeren J. - T. Velt van Zaandam en Lambert van Leiden. Aan de orde was nu een voorstel van de bourwvereeniging „St. Jozef" te Haar- DE LEIDSCHE COURANT lom inzake den bouw van woningen voor groote gezinnen. Na oen uitvoerige doch zakelijke discussie over dit voorstel werd de volgende motie met algemeene stem men aangenomen Molie. De R.K. Bond van Woningbouw- vercenigingen in het Bisdom Haarlem, in algemeene vergadering bijeen op Zater dag 19 Juli 1930 te 's-Gravenhage besprekende de dringende nood zakeli jk heid om voor de groote gezinnen een be tere huisvesting te scheppen; overwegende, dat voor de groote ge zinnen, op zich van zeer groote maat schappelijke beteckenis zijnde, veelal een behoorlijke huisvesting ontbreekt, om dat de bestaande gelegenheden hare fi nancieel© draagkracht overschrijden; overwegende, dat zij daardoor meestal onbehoorlijk zijn gehuisvest, hetgeen voor de gezinsleden en daardoor indirect ook voor de maatschappij minder gewenschtc gevolgen heeft; overwegende, dat in deze het parricu- lier initiatief te kort schiet; heeft met vreugde uit de Memorie van Antwoord aan de - Tweecle Kamer der Staten Generaal vernomen, dat zijne Excelentie zich bezig houdt met de vraag, wat in liet leader van het Woningbesluit. in het belang van een goede huisvesting der groote gezinnen kan worden gedaan; wil, gezien de urgentie, waarin het vraagstuk van goede en goedkoope wo ningen voor groote gezinnen zich thans bevindt, er bij Zijne Excellentie met ge paste vrijheid op aandringen zoo spoedig mogelijke regeling te treffen, opdat in mogelijke, regeling et treffen, opdat in den nood dei- groote gezinnen verbete ring kome; besluit deze motie ter kennis te bren gen van Zijne Excellentie clen Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid en te vens te publicecren in cle- pers ,en gaat over tot de orde van den dag. Op verzoek van den afgevaardigde van Delft, den heer Spendel, zal deze motie ook ter kennis worden gebracht van de. gemeentebesturen ter plaatse van de aan gesloten vereenigingen. Hierna hield cle secretaris een zeer in teressante inleiding over de circulaire van het Ministerie van Arbeid, d.d. 5 Mei 1930, betreffende de eigendomsoverdracht van woningen, gebouwd volgens de wo ningwet. Op deze inleiding volgde een bespre king, waarbij tot uiting kwam, dat de uitvoering van deze circulaire voor de besturen der woningbouwvereenigingen niet zonder vele moeilijkheden zal kun nen geschieden, alhoewel de bedoeling al gemeen werd toegejuicht. Nadat de voorzitter een woord van dank had gebracht aan den secretaris voor diens inleiding sloot de voorzitter deze zeer geslaagde vergadering op de gebruikelijke wijze. Iu den middag werd de vergadering gevolgd door oen zeer interessante ex cursie naar de verschillende woningcom plexen in Den Haag. EXTRA TREINEN OP ZONDAG. Het moeten groote uitzonderingen blijven. Het Kamerlid Kersten had aan den mi nister van Waterstaat vragen gesteld be treffende goedkoope treinen op Zondag, zoo b.v. van Rotterdam naar Arnhem en Nijmegen op 22 Juni. In zijn antwoord zegt de minister, dat het laten loopen op Zondagen van treinen tegen verminderden prijs groote uitzom- clering moet blijven en slechts verantwoord is, indien vervoer op andere wijze de Zon dagsrust nog meer zou verstoren. In dit verband nu zij aangeteekend, dat de ex tra treinen, waarover het hier gaat, ge middeld 760 reizigers vervoeren, terwijl hiervoor slechts door gemiddeld 3 perso nen extra arbeid wordt verricht, en het bewerkstelligen van een dergelijk vervoer bijv. per autobus wettelijk geheel vrij den dienst van een veel grooter aantal personen zou vorderen en bovendien voor de Zondagsrust in het algemeen veel sto- render zou zijn clan de loop van een en kelen extra trein. UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Dinsdag 22 Juli. Huizen, 1071 M. Uitsl. KRO.-uitzeningen. 8.15—9.30 Concert. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje. 12.151.15 Concert. K.R.O.-Trio. I.15—2.00 Gramofoonpl. 2.003.00 Vrouwenuurtjé. 5.006.00 Gramofoonpl. 6.016.15 Sportpraatje. 6.15—6.30 Gramofoonpl. 6.306.40 Koersen. 6.40—7.30 Gramofoonpl. 7.30—8.00 Dr. R. Post: „De toestand der Katholieken van Nederland in de zeven tiende eeuw". S.01—11.00 Concert. K.R.O.-Orkest. Tjal- ko Vcllinga (tenor). F. Boshart (piano). 9.30 c.a. Pcrsbcr. II.00—12.00 Gramofoonpl. Hilversum 1875 M. A.V.R.O.-uitzending. 8.019.45 Gramofoonpl. 10.0010.15 Mórgenwijding. 10.30—12.00 Concert door het Orkest uit liet A s ba-Theater den Haag. 12,15—2.00 Concert. A.V.R.O.-Kwintet. 2.003.00 Gramofoonpl. 3.00—4.00 Concert. Rie KaemenoKist (zang). D. v. Baale (viool). Egbert Veen (piano). 4.005.00 Concert uit Café „Moderne'' te Amsterdam. 5.005.40 Gramofoonpl. 5.307.15 Concert door de Amsterdamsche Orkestvereen. 7.157.45 Radio-Volksuniversiteit. Mu- ziekcursus. Inleider: Sem Dresden. Medew. van H. Rijnbergen (viool). 8.01S.20 Herdenking van Sir Conan Doyle door Dr. P. H. Rit ter Jr. 8.20 Concert. Omroeporkest. G. van Re- nesse en G. Hengeveld (piano). 9.00—9.30 A.V.R.O. Radio-tooneel. 9.3010.30 Concert door het Omroep orkest. 10.3011.30 Aansl. vgn Bellevuc Am sterdam. Ober Bayern. Oberlandier Ka- pellc Edelweiss. Tanzkapelle Joe Junkers. 11.3012.00 Gramofoonpl. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. "12.20 Concert. R. Shepherd (alt). H. Mackay (tenor). 12.50 Orgelspel door E. O'Henry. 1.20—2.20 Orkestconcert. DERDE BLAD PAG. 9 2.20 Televisie. 2.252.50 Gramofoonpl. 4.50 Concert. Orkest en orgel. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Voorlezing. 6.35 Nieuwsber. 7.00 Zang door H. Heyner. 7.207.45 Lezingen. 8.05 Piano-recital door M. de Pachmann. 8.20S.50 Lezing. 8.35 Fragmenten uit „Macbeth" van W. Shakespeare. 9.20 Nieuwsber. 9.45 Lezing. P a r ij s „Radio -Pari s", 1725 M- 12.50—2.20 Gramofoonpl. t. 4.05 Orkest concert en soli. 8.20 Concert. Orkest, en solisten. 9.50 Derde acte van „Die Walküre'', Wagncr. Orkest en solisten. Langenberg, 473 M. 7.257.50 Gramofoonpl. 7.508.50 Orkesteonccrt. 11.20—1.20 Bevrijdingsfeest uit Coblenz. Koor, orkest en orgel. Toespraken. 12.30 Gramofoonpl. 1.252.50 Orkestconcert. 5.50—6.50 Concert. Koor en hoorn-kwar tet. 8.209.20 Concert. Orkest en -violiste. 9.2Ó Orkostconcert. Kal und borg, 1153 M. 12.202.20 Orkestconcert. 3.505.50 Orkestconcert en voordracht. 8.209.20 Dansmuziek. 9.4510.10 Piano-recital. 10.3011.20 Orkestconcert. Brussel, 508.5 M. 5.20 Trio-concert. 6.50 Gramofoonpl. 8.35 Orkestconcert. In de pauzes; Be richten. 8.35 (338.2 M.) Goncert georganiseerd door de Sarov. Zeisen, 1635 M. 6.107.20 Berichten. 7.207.50 Gramofoonpl. 10.50 Nieuwsber. 12.051.40 Bevrijdingsfeest uit Coblenz. 2.20—3.20 Gramofoonpl. 3.204.50 Lezingen. 4.50—5.50 Concert. 5.508.20 Lezingen. 8.20 Orkcstcoucert. 9.20 Hoorspel-uitzending. 10.00 Liederen-voordracht door Irma Goda-u. 10.35 Verslag van de rondvaart van Rijkspresident von Hindenburg. R.K. HANDELSH00GESCH00L. Benoeming van twee Lectoren. In verband met de uitbreiding die aan het onderwijs aan de R.K. Handelshooge- sohool te Tilburg in het nieuwe cursus jaar zal worden gegeven, als wanneer naas't "de colleges voor het doctoraal eanien ook me>b de opleiding voor accoun tancy zal worden begonnen, heeft het Curatorium- twee nieuwe lectoraten inge steld, één voor rekeningwctenschap en één voor belastingrecht. Tot lector in de rekening-wetenschap Is benoemd de heer F. J. M. Tonino te Haarlem, en tot lector in belastingrecht de heer M. J. H. Smeets te Den Haag. F. J. M. Tonino. Geboren 5 October 1S95 te Delft, deed F. Tonino, na do lagere schoei to Delft en le St. Michielsgestel (Ruwenberg) te hebben doorloopen, in 1910 toelatings examen voor de 2de klasse H.B.'S. van het Cankdiis-Collego te Nijmegen, waar hij in 1914 eindexamen aflegde. Van 1914 tot December 1918 was hij onder de wapenen. Na cenige jaren op verschillende accountantskantoren werk zaam to zijn geweest, werd hij in Febru ari 1925 benoemd tot Directeur van het Hanze-Advies-bureau te Amsterdam. In datzelfde jaar behaalde hij het diploma van het Nederlandsch Instituut van Ac countants, en vestigde zich op 1 Augustus 1925 als accountant met een kantoor te Amsterdam cn ie Haarlem. Zoo ver zijn zeer drukke werkzaamheden het toelie ten, was de heer Tonino ook nog weten schappelijk werkzaam en. 'hield hijo.a. lezingen voor de R.K. Jongo Werkgevors- vereeniging over economische onderwer- P?D- M. J. H. Smeets. Limburger van oorsprong de heer Smeets werd ity 1896 le Roermond ge boren heeft hij zijn werkkring voor het grootste deel in het noorden des lands gevonden. Na zijn gymnasiale studie aan het Bisschoppelijk College te Roermond te hebben voltooid, trad hij in 1917 aan vankelijk tijdelijk in dienst van de ad ministratie der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen; in 1924 werd hij bevorderd tot inspecteur bij dat dienst vak. Hij was achtereenvolgens werkzaam to Enschedé, Roosendaal, Hansweert en tenslotte aan het Departement van Finan ciën te 's-Gravenhage. In heb weekblad dor Directe Bolas-bin- gen, Invoerrechten on accijnzen en dn „De Naaimloozo Vennootschap" publiccer- en de heer Smeets vele artikelen. In op dracht van de Vereeniging van Delftsche Ingenieurs bewerkte hij het onderdeel „Belastingen" in de uitgave „De Rechts kennis van den Ingenieur". Van zijn hand verschenen verder nog een 3-tal werkjes op fiscaal gebied. FEUILLETON Vrij bewerkt naar het Duitsch P. G. HOCKS. (Nadruk verboden). 37) „Ik heb er vroeger niet over gesproken, omdat men mij voor de voeten wierp, dat ik dat menscli nog zwarter zou maken, dan ze reeds is." „En nu vraag ik je op den man af, Aga- the, welke ellendeling heeft jou zoover we ten te brengen om mij al die dingen te ko men wijsmaken?" Agathe speelde de beleedigde. Ze stond op. „Jouw belangstelling in een geslepen huichelaarster brengen je er toe om mij verschrikkelijk te beleedigenwant dat doe je. En daarom vind ik 't beter ons ge sprek te eindigen. „Zooals je verkiest, Agathe. Maar wat ik je raden mag let toch vooral op je woorden, als je met anderen over deze zaak spreekt. Tot nu toe gelooft de politie, dat je door Kleber op sluwe wijze en bui ten je schuld in het complot bent betrok ken, dat hij tegen freule Von Trotten ge smeed heeft. Laat do politie nu niet geloo- ven, dat je er een werkzaam aandeel in hebt. Men heeft er zich over uitgelaten, dat dit wel eens waar kon wezen, omdat jij meer belang had bij de erfenis van oom dan Trotten, die er niets van wilde weten. En vind je het niet beneden je waardig heid te correspondeeren met een man als Kleber, dien je, wat nog erger is, in je wo ning ontvangt?" Met oogen, waaruit angst sprak, keek ze haar neef aan. Ieder woord, dat hij sprak, trof haar als een striemende geeselslag. „Zeg mij de waarheid AgatheJe kunt mij vertrouwen. Ik toch ben je naaste bloedverwant. En als je me alles bekentt, dan kan ik je misschien nog redden uit de handen van dien gevaarlijken man. De politie gaat nu reeds al uw gangen na. Loop toch niet je verderf tegemoet!" Ze bedekte haar gezicht met haar han den en begon te snikken. „O, dat is te veelsteunde ze. „Wat heb ik dan misdreven? En waarom houd jij me ook vóór schuldig?" „Agathe", zei Von Sorben, op kalmen toon, ,,'t is tot je eigen bestwil, dat ik je dit alles zeg. En daarom beken me al les, want dan kan ik je helpen. Ik weet, na alles, nu zeker, dat je handelt en ge handeld hebt onder den invloed van Kle ber." Haar trots brak. Ze schepte moed en zei: „Ik zal je alles vertellen, Karei. Je hebt gelijk, als je zegt, dat Kleber een ge vaarlijk mensch is. Maar wie kon dat den ken? Toen ik nog als gezelschapsdame op Seebach was, rekende ik er vast op, dat oom voor mijn toekomst zou zorgen. Ook Kleber vertouwde er op, dat oom hem goed zou bedenken. Oom was soms zeer lastig en dikwijls kroeg ik een standje van hem, waar Kleber bij was, die dan altijd met me te doen scheen te hebben. Zoo kwam het, dat ik hem na verloop van tijd graag mocht lijden en hem mijn volste ver trouwen schonk. Dit was dan ook de re den, dat hij mij, na mijn vertrek van See bach, zoo nu en dan berichtte, wat daar voorviel. In den waan, dat hij er over ver ontwaardigd was, dat een sluwe huiche laarster zich bij oom had weten in te drin gen en dezen trachtte te bewegen om ons te onterven, was ik zoo onvoorzichtig zijn brieven te beantwoorden en verzocht hem mij op de hoogte van deze zaak te houden, terwijl ik hem tevens een groote som gelds beloofde, indien hij 't kon verhinde ren, dat oom met deze avonturierster zou trouwen. Ik zou je dat alles wel vroeger verteld hebben", vervolgde Agathe, „als ik maar niet gezien had, dat je met die Trot ten zoo ingenomen was. Zoo was je, om maar wat noemen, met mij naar Seebach gekomen met het doel om haar bij oom onmogelijk te maken door hem tegen haar kuiperijen te waarschuwen en een paar uur later was je de beste vrienden met haar. Dat vergrootte mijn haat tegen die huiche laarster en ik geloofde Kleber, toen hij me toefluisterde, dat Trotten, nog voordat dc notaris zou komen, wel middelen zou weten te vinden, om hem weer tot andere gedachten tc brengen. Volgens Kleber zou ze dan ook gevraagd hebben, aan wien de generaal had geschreven, zoodat ze pre cies wist, wat er zou gebeuren. Midden in den nacht werd ik gewekt en toen ik zag, dat oom in levensgevaar verkeerde en ik Kleber daarover sprak, zei hij zacht tegen- mij, dat het hem leek, alsof oom vergiftigd was en dat dit wol de schuld van Trotten kon zijn, die hem dien avond azijn had ge geven bij zijn avondeten. Ik drukte Klc ber op het hart Trotten goed in 't oog te houden en, als er van misdaad sprake mocht zijn, er voor te zorgen, dat de sp ren daarVan niet uiigewischt zouden wc. den. De rest weet je. Ik wilde die schijn heilige niet bij oom toelaten en toen zc toch even bij 't bed kwam, moet oom haar weggeduwd hebben. Zoo beweert Kleber ten minste, 't Is evenwel opmerkelijk, dat oom heel niet naar haar gevraagd heeft «en zich geduldig door Kleber en mij liet hel pen." „Wanneer heeft Kleber je dat gezegd? Voor 't gerecht heeft hij daarover geen woord uitgelaten." „Toen hij me onlangs in Berlijn op zocht, vroeg hij me, of ik me dat nog her- inuerdc, dan zou ik dat kunnen getuigen. Eveneens, dat oom hein zelfs de hand zou gedrukt hebben." „Hij e i s c h t e, dat je dat zou getuigen, niet waar?". „Ja", zei Agathe ccn kleur krijgend van schaamte. „En nu je al zooveel schijnt to weten, wil ik je nog meer zeggen. Toen ik cenige bedenkingen maakte, begon hij te dreigen en nu leerde ik hem pas goed ken nen." „Waarmee dreigde hij „Geneer je niet en zeg me alsjeblieft alles." „O, ik krijg een kleur van schaamte, als ik er aan denk, dat ik dien schurk mijn ver trouwen heb geschonken en nu geloof ik zelf ook, dat hij Trotten valsch aange klaagd heeft. Hij dreigde mij er mee, dat hij ook mij op de bank der beklaagden kon brengen, omdat de moordenaar nog niet ontdekt was en omdat ook ik belang had gehad bij den. dood van oom. Ook mij zou hij er van kunnen beschuldigen, dat ik ar senicum door ooms wijn gemengd had. Nu profiteerden wij van ooms geld en hij erfde niets." „Wat 'n schurkEn dat liet je jc alle- •nl maar zeggen en liet je bang maken plaats van heni bij de politie aan te ge- :i 1 Hij is van plan je af te zetten en je ioelmaal in zijn macht te krijgen. Jc hebt 1 dwaas gehandeld, Agathe." „Ik dacht", antwoordde Agathe, die hoe langer hoe meer in 'l nauw gebracht werd, fidafc het beter was den man te bevrodigen dan hem te prikkelen; dat ik liever maar een offer moest brengen dan mij blootstel len aan zijn wraakzucht." „Om een schandaal te vermijden had ik ook wel een offer willen brengen, maar jo had jc niets moeten laten afdwingen, want het gevolg zal zijn, dat je den kerel niet meer kwijt raakt. Hij zal hoe langer hoe driester worden en telkens grooter geld sommen cischen. En daar komt nog bij, dat de politic haar gevolgtrekkingen gaat ma ken, als ze er achter mocht komen, dat een bloedverwante van den vermoorde hem bij zich ontvangt en mot hem betrekkingen onderhoudt, ja zelfs geld uitbetaalt." Agatlie zag nu zeer goed in, hoe dwaas en ondoordacht ze gehandeld had en dat haat en nijd tegenover Grcta de cenig® drijfveeren waren geweest zoo op te tre den, als ze gedaan had en nu begon ze er spijt van te krijgen. Dc zaak was inderdaad zeer ernstig. Kleber had Agathe gedreigd en had een klacht ingediend tegen de erfgenamen, van den generaal. Daar hij vrijgesproken was, kon hij bij het te volgon proces niets ver liezen, wel winnen en daarbij had hij 't in zijn hand de geheelc familie Von Sorben maar vooral fireule Agathe, aan de schande prijs le geven. Na kort overleg besloot de geheimraad handelend en zonder eenige verschooning jegens Kleber op tc lieden. Hij klaagde Kleber aan wegens afpersing en schreef aan inspecteur Hoek, dal hij met zijn bloedverwanten overeengekomen was aan den eisch ran Kleber niet te voldoen en den uitslag van 't proces zou afwachten. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9