21ste Jaargang MAANDAG 21 JULI 1930 No. 6648 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND KERKNIEUWS UIT DE OMGEVING DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling f2.50 per kwartaal Voor Leiden 19 cent per week Bij onze Agenten 20 cent per week Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'e ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van bet tarief berekend Kleine advertentiën, van ten boogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en verbuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen BELG1E BELGIE'S EEUWFEEST. Défilé van oud-strijders te Brussel. Ter gelegenheid van België's honderd jarige onafhankelijkheid heeft Koning Al- bert Zondagochtend het corps diplomatique ontvangen. De deken, mgr. Micara, richt te in een rede de vurigste gelukwenschen tot den Koning. België, zoo zeide hij, dat gehecht is aan de edelste doeleinden en in staat tot het schoonste initiatief, ziet zijn prestige met den dag groeien; wij zijn overtuigd, dat de Belgen, geschraagd door de krachtige eigenschappen van hun ras, voor hun land met Gods hulp een toekomst zullen bouwen, die het roemrijk verleden waardig is. De koning antwoordde, dat het noodig is voor België's toekomst, dat de Belgen in vrede werken en weten, dat er een dracht en vriendschap bestaat tusschen de volken. Hij begroette in de gezanten de boodschappers van dien vrede en hij verzocht hun, den onderscheidenen staats hoofden zijn hartelijken dank over te brengen voor hun gevoelens. Des middags is een groote optocht van oud-strijders, „het défilé der overwinning" genaamd, langs de koninklijke familie ge trokken. Dit défilé, dat ook door den mi nisterraad werd bijgewoond, en dat door fraai weer was begunstigd, duurde twee en een half uur, en wekte bij de talrijke toe schouwers groote geestdrift. De koning richtte een proclamatie tot de troepen, waarin hij hun hulde en dank bracht. Des avonds was de koning met prins Leopold en tal van militaire autoriteiten de gast aan een banket van onder-offi cieren en soldaten, die tijdens den oorlog op het slagveld tot ridder in de Leopolds orde waren benoemd; van de 248 gerid- derden zijn er nog 157 in leven. De koning sprak er in zijn tafelrede zijn vreugde over uit, dat hij de oud-strijders vereenigd terug vond tergelegenheid van het eeuwfeest. Wij wenschen, aldus Koning Albert, vurig den wereldvrede, maar de kleine landen kunnen pas ontwapenen als de groote heb voorbeeld hebben gegeven. De Koning besloot met vertrouwen uit te spreken in de toekomst, nu hij, zooals thans, constateert, dat-de eenheid tusschen Vlamingen en Walen in één wapenbroeder schap blijft voortbestaan. DUITSCHLAND HINDENBURG IN HET RIJNLAND. Daverend Welkom aan den Vrijen Duitschen Rijn. Ter gelegenheidvan de bevrijdingsfees ten in het Rijnland maakt de Duitsche rijkspresident een rondreis door het be vrijde gebied. Zaterdagmorgen heeft hij Spiers bezocht daarna begon te half twee 's middags zijn tocht door den Paltz. Slechts moeilijk laat zich 'n beeld schil deren van de schitterende huldiging, die den grijzen rijkspresident door alle kringen werd gebracht. In ieder klein wijndorp, dat zijn auto passeerde op zijn tocht, had de bevolking zich tot- den laatsten man langs den weg opgesteld. Ouden van dagen en zieken zaten voor de vensters en heb gewuif en hoch-geroep nam geen einde. In een dorp had men een kleinen drie-jari gen op een tafel gezet en boven hem een plakkaat aangebracht met: „Welkom aan mijn eerepeter". In de plaatsen, waar een oogenblik werd stilgehouden, in Keustadt, Germersheim en Durkheim was het verder rijden nauwelijks meer mogelijk, daar de geestdrift zich zoo spontaan uitte, dat de menigte de open auto van den Rijkspresi dent dicht omstuwde. Overal klonk het Duitschlandlied op, overal mengden de klokken haar bronzen stemmen in de feest vreugde. In Ludwigshafen geschiedde de intocht met moeite; de politie kon de me nigte niet in toom houden. De menschen- massa week ook niet, toen op de Musik- plaz het vriendelijke zomerweer omsloeg. Van den aanlegsteiger, waar de Rijkspresi dent aan boord van de stoomboot ging, wenkten tienduizenden hem een afscheids groet toe. Hetzelfde beeld bood de Rijn tot Mainz toe. De booten, die Hindenburg begeleidden waren stampvol. Ergens stond met reuzen letters „Welkom Hindenburg aan den vrijen Duitschen Rijn". Overal kraakten kanonschoten en huilden scheepssirenen den President ten groet. Terwijl de Rijkspresident den Rijn af voer, kon men op de oevers dichte men- schenmassa's waarnemen. Van de stamp volle plezierbooten, die heb presidentelijk schip ontmoetten, werd geroepen en ge wuifd. Te ongeveer 5 uur kondigde kanon gebulder de aankomst van den Rijkspresi dent te Worms aan. Aan boord van het stoomschip, dat zijn naam draagt, is Hindenburg vervolgens des avonds om half acht te Mainz aangekomen. Rond de landingsplaats waren tienduizen den menschen bijeengestroomd, die den Rijkspresident bij het verlaten van het schip hulde brachten. Op den Rijnstroom waren alle bij Mainz liggende schepen tot het houden van een parade bijeengekomen. Bij aankomst van den president werden sa luutschoten afgevuurd. Reeds tevoren wa ren vliegers den president tegemoet gevlo gen, om hem op het laatste traject als eeregeleide te dienen. Zondagochtend te ongeveer kwart voor elf kwam de rijkspresident, vergezeld door verschillende rijksministers en ministers van de omringende landen, op de Schiller- platz, waar het bevrijdingsmonument werd onthuld. In heb stadhuis, waar de feestbijeen- komst plaats had, hield dr. Curtius, rijks minister van buitenlandsche zaken, een groote rede, waarna aaii de hooge gasten een lunch werd aangeboden. Toen de lunch juist was begonnen ver scheen het luchtschip „Graf Zeppelin" bo ven de stad, luide toegejuicht door de be volking. Geruimen tijd bleef de luchtreus boven Mainz kruisen. Des middags vertrok Hindenburg na een telegram te hebben gezonden aan de weduwe van Stresemann, naar Wiesbaden, waar hij in het Kurhaus gehuldigd werd. Tr Wiesbaden was het gedrang in de straten bijna levensgevaarlijk. Toen de Rijkspresident het Kurhaus verliet, kwa men de estafetten aan uit Saarbrucken, Co- blenz, den Eifel, Worms en Aschaffenburg om Hindenburg de hulde der steden en dor pen uit hun gebied over te brengen. Op heb sportterrein woonde de president een door 5000 kinderen gegeven opvoering bij. Vervolgens begaf hij zich naar Elswille, waar hij bij den Rijkscommissaris voor het voormalige bezette gebied, Langwerth von Simmern, zijn intrek nam. Daar zal hij uitrusten van de vermoeienissen dezer eerste fcwee dagen. Heden vinden geenerlei officieele bezoe ken plaats. SOCIALISTEN DOEN NIET MEE. Het kringbestuur der sociaal-democra tische partij publiceert in heb Keulsche partijblad een boodschap aan de leden, waarin deze verzocht worden niet aan de bevrijdingsfeesten deel te nemen. In deze boodschap heet het, dat de sociaal-demo cratische partij niet daar kan verschijnen, waar ook de Stahlhelm verschijnt. Dit ver toon met de Stahlhelm, hoe uiterlijk ook, moet scherp worden afgewezen. Het kringbestuur grijpt echter het reeds lang opgevatte plan weder aan, om op het geeigende tijdstip zelf een bijzonder be vrijdingsfeest te organiseeren, dat met een partijfeest verbonden zal worden. De reeds in Koblenz aangekondigde soci aal-democratische deelnemers aan de fees telijkheden, worden verzocht hun toezeg gingen terug te treken. Slechts de sociaal democraten, die in een ambtelijke hoeda nigheid zijn uitgenoodigd, worden vrijge laten al dan niet tegenwoordig te zijn. ENGELAND DREIGENDE SPOORWEGSTAKING IN IERLAND. De Londensche bladen melden dat een spoorwegstaking in den Ierschen yrijstaat aanstaande is. Vijfhonderd vijftig passa giers uit Engeland, die Zaterdag te Kings town landden, kwamen tot de ervaring dat er geen treinen verbroken naar Dublin of de andere plaatsen van heb land. De Daily Express is van meening, dat een algemeene spooorwegstaking in Ier land onvermijdelijk is, als de regeering van den Vrijstaat niet ingrijpt. PORTUGAL DE JONGSTE SAMENZWERINGEN. Volgens een bericht der „Chicago Tri bune" uit Lissabon, is het aantal arresta ties in verband met de ontdekte samenzwe ring tegen de dictatuur zeer groot. Bij de beweging, welke de wederinvoering der grondwet beoogde, waren zeer vele officie ren, w.o. de generaals Cardosa en Barbesa, betrokken. De arrestanten worden naar de Azoren overgebracht. Het garnizoen van Lissabon houdt zich op alle gebeurtenissen voorbereid. BRITSCH-INDIE GANDHI ONWILLIG? Nieuwe ernstige botsingen. 'Naar de speciale correspondent van de „Petit Parisien" te Bombay meldt, heeft Gandhi, die met toestemming van den on derkoning in zijn gevangenis is geinter- viewd, verklaard dat hij er niet aan denkt de burgerlijke ongehoorzaamheid-beweging te staken, daar hij niet veel vertrouwen meer zeide te hebben in het woord van Engeland. Tc Jubbulpore in den Punjab hebben Vrijdag ernstige onlusten plaats gehad. Een groote menigte heeft een aanval ge daan op een vrachtwagen, waarmede ge tracht werd, sterke drank te vervoeren van het staatsentrepot. Congresvrijwilli- gers hadden reeds eenigen tijd de wacht gehouden voor de poort van het entrepot, zoodat het de douane niet mogelijk was, den alcohol te vervoeren. Toen ten slotte gepoogd werd, den alcohol met den vracht wagen weg te rijden, gingen do vrijwilli gers op den weg liggen. De politie trachtte hen uiteen te drijven, doch door een groo te menigte werd met steenen naar de agenten gegooid.. Ook een charge bleek geen uitwerking te hebben, waarna de po litie zich genoodzaakt zag, acht salvo's op de menigte te lossen. Twaalf agenten wer den gewond, o.w. twee ernstig. Vijftien personen uit het publiek moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. Het totale aantal gewonden wordt op zestig geschat. De toestand is thans kalm; het gevaar voor nieuwe ongeregeldheden schijnt ge weken te zijn. RUSLAND NAAR SOVJET-RECHT. De „Hamburger Edho" bericht: De heer Schainihold, die sedert vier jaren op een voorname post is bij de Duitsch-Russische opslag- en transport- maatschappij „Derutra", te Hamburg, kreeg voor eenigen tijd. van Sovjet-zijde in Rusland het bevel, onmiddellijk, en dat binnen weinige dagen, naar Rusland af te reizen, om daar over een of andere aangelegenheid verantwoording af te log gen. Schainihold weigerde en werd daarop door een rechtbank te Moskou ter dood veroordeeld. Op 18 Juli werd nu de 18- jarige zoon van Sehainhold door den in Russischen dienst staanden kanselarij secretaris Schmidt naar Kiel gelokt en daar op een schip gebracht, dat onmid dellijk naar Rusland afvoer. Wat daar met hem zal gebeuren, of gebeurt, daar over heeft de vader tot nog toe geen enkel bericht. Men vermoedt echter, dat de minderjarige, naar Sovjet-recht, de Tsjeka, als gijzelaar zal dienen. DE MAASTRICHTSCHE HEILIG- DOMSVAART. Zaterdag brak het zonnetje voor het eerst sedert den vorigen Zondag weder door en werd aan Maastricht met haar versieringen weder kleur gegeven. De tocht naar den St. Pietersberg met haar onderaardsche gangen, alsmede het concert op het Vrijthof werden successen zoodat met blijde hope de Zondag tege moet werd gezien. Ook Zondag hield het weer zich uitste kend en zoo werd het al vroeg zeer druk in de Limburgsche hoofdstad. Een Pontificale H. Mis, opgedragen dooi den hoogeerw. heer prelaat van Rochefort, was de inzet van dezen feestdag. In de Redoutezalen sprak jhr. Ruys de Beerenbrouck in een vergadering van do Limburgsche Vincentianen. Het hoogtepunt van den dag was, even als vorigen Zondag, de historische recon structie van den intocht van Maxirailiaan van Oostenrijk. Ditmaal was de stoet vergroot door de opname van enkele muziekkorpsen, die. hoewel 'fc trekken van muziek in een der- gelijken stoet natuurlijk historisch onjuist is, toch dankbaar door het weder geweldig talrijke publiek werd aanvaard. Weder bood het Vrijthof een schitteren den aanblik. Onder de talrijke autoritei ten op het imposante plein was ook de minister-president jhr. Ruys de Beeren brouck. Ook ditmaal kon de burchtbestorming op de Maas in verband met den zeer snel len stroom niet doorgaan. FRATER ADRIAN US t DE BLINDENVADER TE GRAVE OVERLEDEN. Zijn levenswerk. Iri het Blindeninstituut te Grave is in den ouderdom van 74 jaren en in het 57ste jaar van zijn kloosterleven overleden de bekende vader der blinden de eerw. frater Adrianus, in de wereld de heer W. A. Kemps, geboren te 's-Hertogenbosch. Zijn heele leven heeft frater Adrianus gewijd aan de blinden, om hun lot te ver zachten en hun het gemis der oogen min der te doen gevoelen. Op 22 September 1876 werd de eerw. frater Adrianus uit het Moedehuis te Til burg overgeplaatst naar het St. Henricus- gesticht te Grave, om zich daar te wijden aan het onderwijs der jonge blinden. In 1922 vierde frater Adrianus zijn gou den kloosterfeest, bij welke gelegenheid H. M. de Koningin de groote verdiensten van dezen eenvoudige frater beloonde met het officierskruis der Oranje Nassauorde. Met bijzondere toewijding trok de jeug dige frater-onderwijzer zich het lot der arme blinden aan. Op alle mogelijke wijzen trachtte hij het vanzelf sprekend tekort aan ontwikkeling zijner blinde leerlingen te verminderen. Hij vond vele leermidde len uit of verbeterde en vervolmaakte die. Ook in niet-katholieke kringen was fra ter Adrianus en zijn werk bekend. In de liberale „Nieuwe Rotterdamsclie Crt." van 25 Augusteus 1926 wijdde de heer A. jW. K. Tamson uit Den Haag een feuil leton aan frater Adrianus bij gelegenheid van diens gouden jubileum als blinden- onderwijzer. Aan dit feuilleton is het volgende ont leend Het is mij als nïet-katholiek meer dan een genoegen, eens uiting te kunnen ge ven aan de groote bewondering, die mij vervult voor een man, die zich op 2 Sep tember juist 50 jaren lang aan het blinden onderwijs heeft gegeven. Buiten den helaas beperkten kring van de vrienden der blinden is hij vrijwel on bekend. Maar daarbinnen heeft de naam van frater Adrianus een vertouwden, mooien klank en kan deze hoogst-bescheiden blij moedige op gevoelens van genegenheid, ge mengd met een beetje trots, staat maken. Hierbij behoef ik mij niet te beperken tot onze roomsche medeburgers: protestanten en joden, Nederlanders en buitenlanders kennen door zijn werk, ook voor hunne blinden verricht, onzen eigen frater Adria nus. Hij heet natuurlijk ook anders. In of ficieele stukken, zooals zijn geboorteakte, wordt hij genoemd W. A. Kemps. De levensgeschiedenis van dezen man van internationale beteekenis is gauw ver teld. Ik vernam haar, toen zijn waardige vriend aan den lessenaar zat van zijn kan toortje naast de Braille-drukkorij. In het St. Henricusgesticht to Grave, in 187G nog een inrichting ter verzorging van verwaarloosde kinderen, waren ook 5 blin den opgenomen, die een speciale oplei ding vereischten. Frater Adrianus werd daartoe als even twintigjarig jongeling aangewezen en kwam te staan voor dezo taak, die zijn geheele verdere leven zou vu-1 len. Dat dit ten minste een halve eeuw zou duren, werd niet verwacht. Immers frater Adrianus was door de dokters opge geven wegens de maagkwaal, waaraan hij leed, waar dan nog tuberculose bijkwam. Hij hield het tegen verwachting nog 10 jaar vol, maar toen scheen het einde te moeten komen. Een ander frater, Theophilus, vtercl gezonden om zijn werk over te nemen.... Maar tegen ieders verwachting herstelde de opgegeven lijder en hij voelt zich thans even gezond als zijn opvolger, die nu gele genheid kreeg meer op zijn gemak de pae- dagogie der blinden te bestudeeren. Om volledig te kunnen beseffen, wat frater Adrianus in al die jaren met voor beeldig geduld en grenzelooze toewijding voor de blinden heeft gewrocht, moeten we er ons toch even van doordringen wat zijn leerlingen missen, waardoor zij in hun le ven bij anderen achterstaan. Deze drukletters, waardoor ik tracht mijn gevoelens ten opzichte van fr. Adria nus aan u mede te deelen, zijn een volko men geheim voor onze blinde medeschep selen. Dit eenvoudige sommetje: 10.000 maal 1.00 is 10.000 kunnen zij niet con troleeren. Zij ruiken slechts den geur der bloemen, maar kennen niet de schoono vormem Zij voelen slechts de fijne krullen, maar zien niet het blonde kinderkopje. Niets zien zijaltijd is het duistere nacht. Zie, dat is diep treurig, en ik kan mij voorstellen, dat een ziende, die bind word,t een eind aan alles tracht te maken. Als hij niet tijdig 'n man als fr. Adrianus ontmoet. Dan kan hem berusting geleerd worden in zijn lot; hem bijgebracht- worden, dat zijn verder leven geen lijdensweg behoeft te zijn. Hij kan voor zijn correspondentie met de zienden het Brailleschrift leeren, waar mede de blindgeborenen allewetenschap in zich hebben moeten opnemen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Hindenburg houdt een triomftocht door het bevrijde Rijnland. Typhoon in Korea en Japan (Buitenl. Berichten). BINNENLAND. Overleden is frater Adrianus, de blinden- vader te Grave. (Kerkn., 1ste blad). Te Haarlem is een auto tusschen twee trams geraakt. Een doode. (Laatste Be richten). Te Lisse zijn twee kinderen overreden. Een gedood. (2de blad). NEDERLANDSCH PRIESTER INSTITUUT TE ROME De inschrijving, ook in ons blad gehou den, ten bate van het Nedcrlandsch Pries terinstituut te Rome zal 31 Juli worden gesloten. Wij hebben er al meer op gewezen, dat Katholiek Nederland hier een daad van nationale fierheid moet stellen, een daad van eerbiedwaardige nationale trots. Zoo onder onze lezers nog zijn, die voor den bouw van het Nederlandsch Priesterinstituut te Rome een offer willen brengen, verzoeken wij hen, dat te doen voor 31 Juli. En hier raak ik weer aan het levenswerk van den jubilaris, waarvan reeds in 1885 op een internationale tentoonstelling te Amsterdam aan minister Heemskerk Sr. getuigd werd in de volgende woorden: „Excellentie, als u den stand van Grave heeft ingezien, dan kunnen de andere in zendingen u niets nieuws meer leeren De daar gedemonstreerde leermiddelen waren geheel bedacht en eigenhandig ver vaardigd door den man, die hierdoor voor goed zijn naam vestigde. MGR. W. BOUTER. Naar wij vernemen, vertoeft Mgr. W. Bouter, bisschop van Nellore, momenteel in het St. Joseph's foreign Missionary Col lege Mill Hill te Londen, waar hij zeven en twintig priesters en zes en twintig sub diakens zal wijden. Waarschijnlijk zal Z. D. H. op *23 Juli a.s. het missiefeest te Boxtel bijwonen, dat gehouden wordt ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van hot Genootschap van de Heilige Kindsheid aldaar. Den 2-lsten Juli is Z. D. H. wederom in Amsterdam terug. „Msb." PASTOOR H. J. VAN DE VEN EERE-KANUNNIK. Bij gelegenheid van het eeuwfeest van de parochie van den H. Antonius Abt te Scheveningen, waarvan de herdenking gis teren op luisterrijk© wijze plaats vond door Mgr. Aengenent, Bisschop van Haar lem, werd een plechtige H. Mis opgedra gen, werd de zeereerw. heer pastoor H. J. van de Ven tot eere-kanunnik benoemd. NOORDWIJK. Fanfarecorps „Excelsior". Gisteren is het Fanfarecorps „Excelsior" naar het concours in Rotterdam geweest, uitge schreven door den Zuid-HoMandschen R.K. Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen. Welgemoed trokken zij 's morgens in een tweetal comfortabele autobussen naar Rot terdam, war hun verwachtingen met oen len prijs, in de derde afdeeling met 317 punten werden bekroond. Moge dit succes voor hen en hun directeur, den heer Com. de Haan, een spoorslag wezen op den in- :n weg voort te gaan. Winkelweek. Dc Xoordwijksche Win keliersvereniging zal te Xoordwijk aan Zee evenals vorig jaar, ook dit jaar weder een winkelweek organiseeren en wel van 5—12 Augustus a.s. De deelname voor de leden is gratis, voor niet-leden zal het inleggeld drie gulden bedragen.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1