MAANDAG 21 JULI 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 R. K. STATEN KIESKRING „GOUDA". Algemeene vergadering te Gouda. Zaterdagmiddag kwam de B. K. Staten- kieskring „Gouda" te Gouda in algemeene vergadering bijeen. De vergadering was'druk bezocht door afgevaardigden der plaatselijke kiesver- eenigingen en katholieke gemeenteraads leden uit den Kring, met het oog op het te behandelen onderwerp, speciaal genoodigd. Dc voorzitter dr. A. C. A. Hoffmann sprak het openingswoord. Het verslag der finantieele commissie gaf aanleiding tot verschillende op-en aan merkingen. Een voorstel van liet bestuur, om over 1929 de gcheele contributie te heffen, werd verworpen met -16—40 stem men. Door verwerping van dit voorstel zal men het afgcloopen jaar de halve contri butie verschuldigd zijn. Een wijziging van het reglement werd meegedeeld, n.l. dat bestuursleden als Sta tenleden en candidaten van het lidmaat schap der Prov. Staten tijdens het lid maatschap of candidaatschap als bestuurs lid op non-activiteit, worden gesteld. Hierna verkreeg het woord de heer Kee stra, burgemeester van Culemborg, voor het houden van een inleiding over het on derwerp: „Die rege-ling der gemeentebe lasting in verband met de nieuwe wet op de finantieele verhouding". Teruggaande tot de wet van 1897 her innert spr. aan de verschillende pogingen gedaan om den finantieelen toestand der gemeenten te verbeteren en verdere ont wrichting tegen te gaan. Minister de Geer heeft de oplossing ge vonden. De hoofdgedachte is: uitkeering overeenkomstig de behoeften, met in acht neming van de draagkracht en opheffing van belastingen, welke door groot e rek baarheid oorzaak zijn van groote ver schillen. De wet van 1S97 werd opgeheven en het Gemeentefonds er voor in de plaats ge steld. Uitvoerig zet spr. dan uiteen, hoe dit fonds gevormd wordt, door de gemeente- fondsbelasting, voor heel het land gelijk, en tevens 50 opcenten op de vermogensbe lasting. Bij de vcrdeeling over dc gemeen ten. welke geschiedt door een zeer inge wikkelde formule, wordt rekening gehou den met de factoren: lc uitgaven o.m. voor politie, L. O. en armenzorg; 2e. de draag kracht der ingezetenen en 3e. het getal ingezetenen. De uitkeering geschiedt dus naar behoefte en draagkracht. Geheel zui ver wordt dit echter niet doorgevoerd, er is een grens gesteld. Het rijk keert aan de gemeenten uit 3/4 der grondbelasting. Kan men de begrooting niet sluitend maken, dan kan men gaan tot 100 opcen ten op de fondsbelasting, is men er dan nog niet. dan zal men zijn toevlucht moe ten nemen tot andere belastingen, als straatbelasting, vermakelijkheidsbelasting enz. Met vrij groote zekerheid kan gezegd worden, dat de nieuwe wet in tal van ge meenten belastingverlaging zal brengen. Spr. waarschuwt echter om niet uitslui tend heil te zoeken in belastingverlaging, maar wat over te houden voor behartiging van .sociale en cultureel© belangen. Dat dit mogelijk wordt is een der groote verdee- len van de wet. Daarom is deze wet wel licht van grooter sociaal belang, dan me nige sociale wet. Doordat de mogelijkheid geschapen wordt voor het werken in so ciale en cultureel© richting is deze nieuwe wet ook op deze wijze heilzaam voor onze gemeenten. Door verschillende aanwezigen werden met betrekking tot hun eigen gemeenten vragen gesteld over de werking der wet in speciaal genoemde gevallen, waarop de inleider hun van antwoord diende. Tot secretaris werd gekozen de heer A. C. A. Deerenberg uit Schoonhoven. Pen ningmeester is de heer W. G. de Vroom te Blei s wijk. Kadat- was meegedeeld dat 2 Augustus een vergadering zal worden gehouden te Gouda tot oprichting van een vereeniging van B. K. raadsleden in den Sta-tenkies- kring Gouda, werden bij de rondvraag zeer uitvoerige en langdurige besprekingen ge houden over het. gevallen besluit in de Prov. Staten van Zuid-Holland tot het niet-droogleggen van de Beeuwijksche plassen; tevens kwam daarbij in het debat de houding der R. K. Statenleden. Dr. Hoffman verdedigde het beleid der R. K. Statenfractie bij de gehouden stem ming, daarbij met klem betoogend, dat, hoewel hij is -en blijft voorstander van drooglegging, hij tegen heeft gestemd, om dat. hij dit naar eer en geweten verplicht was te doen. Het niet aandurven dhr fin. verantwoording der drooglegging en het niet kunnen overzien der draagwijdte er van hebben ten slotte den doorslag gege ven. Spr. blijft, een krachtig voorstander der droogmaking, en, mocht dc zaak we der ter tafel komen dan zal hij, wamieer de omstandigheden gunstiger zijnn, met kracht er voor opkomen. Van de bestuurstafel werd geadviseerd om middels de Kamercentrale Leiden via de regeering de quaestie weer aanhangig te maken. Hierna sluiting. R.-K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus". Thans kunnen we meedeelen, dat de commissie, die zal voorbereiden de viering van het zilveren feest van den bond in 1932, samengesteld is als volgt: H. A. Vu- link, voorzitter Jos. A. van Scggelen, se cretaris; Joh. Mulders, penningmeester. Verder kregen zitting de hoofdbestuur ders J. de Laat en P. A. Smits en de oud hoofdbestuurder A. Tuns te Rotterdam, terwijl door de afdeeling Amsterdam haar bestuurslid G. A. Broer werd aangewezen. Besloten werd, dat de feestcommissie in •utember haar werkzaamheden zal begin- „Volkskrant". R. K. BOND VOOR GROOTE GEZINNEN. Centrale Raadsvergadering te Alkmaar. Gisterenmiddag is te Alkmaar de Cen trale Raadsvergadering begonnen van den R. K. Bond voor Groote Gezinnen. Voor dat de vergadering een aanvang nam had een rondgang door de stad plaats waarbij de E. K. Kapel St. Louis voor vroolijke mars-chmuziek zorgde. Aan het stadhuis gekomen, werd de Bond ontvangen door wethouder J. Rin gers. De voorzitter van de Bond voor Groote Gezinnen, de heer J. W. F. v. Meegeren, dankte voor de ontvangst. Hierna werd een aanvang gemaakt met de vergadering, waaraan, behalve door 45 afdeelingen, deel werd genomen door en kele afgevaardigden van Duitsche, Belgi sche en Fransche vereenigingen. De voorzitter besprak uitvoerig de toe komst van den bond, welke zeer hoopvol stemt. Hierna herinnerde spr. aan de motie, welke op het congres te Schoonhoven aan de regeering verzonden was, waarbij hij evenwel moest erkennen, dat er in het af- geloopen jaar aan de wenschen van den Bond maar weinig aandacht was besteed. Tevens meende spr. dat de Katholieke bond door de andere christelijke partijen te veel alleen wordt gelaten in zijn streven. Men moet evenwol niet uit het oog ver liezen aldus spr. dat zelfs voor ka tholieken, in overheid gesteld, de woorden in het program van de R. K. Staatspartij meer steun aan het groote- gezin, niet ai- tijd duidelijk voor den geest staat. Uitvoerig behandelde spr. ook dc nood zakelijkheid om in de gemeenten een krachtige gezinspolitiek te voeren. De aan de beurt van aftreden zijde le den van het hoofdbestuur de heeren ir. B. J. W. Heuser, J. M .H. de Boer werden herkozen. Ka eenige discussie werd vervolgens als plaats voor de volgende centrale Raadsver gadering den Haag aangewezen. Bij de behandeling van de voorstellen van de verschillende afdeelingen kwam aan de orde een voorstel van de afdeeling Arnhem om ten dienste van gemeente raadsleden en anderen een leidraad sa men te stellen over het voeren van de ge zinspolitiek. Het Hoofdbestur had de plan nen hieromtrent reeds uitgewerkt- en deel de mede dat een dergelijk boekje reeds in September het licht zou zien. Bij een bespreking over het instellen van compensatiekassen deelde de heer Du val, rapporteur in de Fransche Kamer, omtrent het pas ingediende wetsontwerp van compensatiekassen uitvoerig mede, hoe deze kassen in Frankrijk georganiseerd waren. Daar heeft men eerst geijverd voor het. vormen van particuliere compensatie kassen om er vervolgens- bij de regeering op aan te dringen, dit systeem verplich tend te stellen. Ook dr. Ballet (België) gevaardigde van den bond van krost- rijke gezinnen deelde mede dat de actie voor compensatie-kassen in België op een dergelijke manier is gevoerd. Ook daar heeft men geijverd voor dit systeem in de privaat-nijverheid om het vervolgens voor iedereen verplichtend te stellen. Ka schorsing van de vergadering had er een gemeenschappelijk diner plaats-, waarna door de afdeeling Alkmaar in den Concert-tuin een feestconcerfc wer aange boden, uitgevoerd door Alkmaar's B. K. Gemengd Koor, onder leiding van den heer Jac. K. Al en door de R. K. Muziekkapel St. Caecilia onder leiding van den heer P. K. Joosen. R. K. Bouwvakarbeidersbond. Kog pas hebben we meegedeeld, dat on ze Bouwvakarbeidersbond 25000 leden tel de; gisteren telde de bond reeds 26016! „Volkskrant". GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Kind overreden. Vrijdagmiddag omstreeks vijf uur heeft op den grintweg HellendöornKijverdal nabij Halfweg een ernstig ongeval plaats gehad. Het vijfjarig zoontje van den heer R. wilde de straat oversteken, juist toen uit dc richting Kijverdal een auto naderde, Hoewel de chauffeur uit alle macht remde, kon hij niet voorkomen, dat de kleine in aanraking kwam met het spatbord. Gister morgen is het kind tengevolge van de op- geloopen verwondingen overleden. Aan de gevolgen overleden. De 50-jarige brievenbesteller G. v. d. Kuil te Zeist, die Donderdag bij het over steken van den Woudenbergsellen Weg voor zijn woning door een auto werd ge grepen, is Zaterdagavond in de Rijksklinie ken te Utrecht overleden, een weduwe met. 8 kinderen achterlatend. DOODELIJK MIJNONGELUK. Onder steenen bedolven. Vrijdagavond had op de Oranje Kassau- mijn IT te Schaesberg een doodelijk on geluk plaats. De houwer L. C., wonende te Kerkrade, was in de ondergrondsche werken bezig met het opruimen van ko len, toen plotseling een instorting plaats vond. V. werd onder de neervallende stee nen bedolven en bekwam zoo ernstige ver wondingen, dat hij spoedig overleed. Het H. Oliesel werd hem nog toegediend. De ongelukkige was 22 jaar oud en pas kort gehuwd. Te water geraakt en verdronken. Woensdagmiddag geraakte de 12-jarige Visser, wonende aan de Molenkade te Alk maar, voor de ouderlijke woning spelende te water. Kadat meerdere reddingspogingen waren gedaan, mocht het eindelijk gelukken den knaap, die reeds zinkende was en in 'oe- wusteloozen toestand verkeerde, op het droge te brengen. Eenige inmidels geariveerden politie agenten hebben hierna kunstmatige adem haling toegepast, waarna hel knaapje naar het Stadsziekenhuis is vervoerd. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is hij daar aan de gevolgen overleden. Een drietal meisjes te Amersfoort za gen Zaterdagavond even half elf de 63-ja rige v. Z., over den Weverssingel loopen. Het trok uo aa idacht van dc meisjes, dat de man liep te slingeren langs den - eg Bij het Blauwe bruggetje gekomen zagen z-, de man plo'seting naar de wa:crkant sdhieten hij trachtte nog zich vast ?e grijpen aan langs den kant staande booinen, maar hij verdween van de pi.m. 3 meter hooge wal in* de beek. De meisjes gi'den om hulp en een passeerende postbeambte rende naar het politie-bureau. Agenten met dreggen waren oogenblik kei ijk ter plaatse. Ka ongeveer 20 minuten gelukte het den man uit het water te krij gen. Dr. Mcrtens zur Borg, intussehen ge waarschuwd, kon slechts den dood consta- teeren. De man was weduwnaar en Iaat een vol wassen dochter achter. Het ongeluk is vermoedelijk aan drankmisbruik te wijten. KINDERVERLAMMING. Te Raamsdonkveer. Te Raamsdonkveer deed zich een nieuw geval van kind er lamming voor. Het aan tal patiëntjes bedraagt nu 4. Te St. .lansteen. In de gemeente St. Jansteen is bij een knaapje kinderverlamming geconstateerd. DE „JOHAN VAN OLDENBARNEVELD" OP DE THUISREIS. Schoorsteenbranden in volie zee. De eerste thuisreis van de „Johan van Old-enbarnevelt" is, aldus schrijft men uit Genua aan de „Voorw.", niet geheel zonder incidenten verloopen. Tot tweemaal toe had men namelijk in volle zee schoorsteen branden te bestrijden. De eerste brand had plaats in den Indischen Oceaan en trok weinig de aandacht van de passa giers, daar hij in den nacht uitbrak. Uit de voorste der beide schoorsteenen steeg toen een regen van groote vonken op, die niet ongevaarlijk waren, temeer omdat er een behoorlijke bries stond, zoodat ieder vuurtje door den wind snel zou zijn aan gewakkerd. Het sloependek werd dan ook onder water gezét, terwijl de reddingboo ten eveneens nat gespoten werden. Ten einde de oorzaak van den brand, weg te nemen, moest het schip in aanmerkelijke mate vaart verminderen. De tweede schoorsteenbrand veroorzaak te heel wat^ meer consternatie. Het schip bevond zich toen in de Middellandsche Zee op ruim een dag varens van Genua. Het was elf uur in den avond en de meeste passagiers hadden zich reeds in hunne hutten teruggetrokken, toen een hofmees ter rond ging met het bevel om de patrijs poorten te sluiten. Daar de zee een spie gelend vlak was, wekte dit reeds bevreem ding en toen eenige oogenblikken de ma chines stopten en het electrische licht uit ging, zoodat men zich plotseling in duister gehuld zag, verschenen in de gangen heel wat dames met angstige vragende gezich ten. terwijl meer ondernemende passagiers zich," deels in nachtgewaad, naar het dek begaven voor een nadere verkenning. Op het sloependek bleek de vonkenre gen ditmaal niet zoo groot als den eersten keer, maar nu was er meer vuur binnen in den schoorsteen. Verschillende pijpen ston den bijkans wit gloeiend, een houten lad der, die zich in het schoorsteen-interieur bevond, had vlam gevat en op verschil lende plaatsen zag men vuur. Het dek werd ook nu weer ter dege nat gespoten. Spoedig bleek, dat er van eenig gevaar geen sprake kon zijn en het overgroote deel der passagiers ging dan ook rustig te bedde, terwijl menigeen niet eens de hut verlaten had, omdat men dacht, dat het schip stil lag ten einde niet te vroeg in Genau aan te komen. Als oorzaak van den brand werd het stukgaan van een metalen plaat genoemd, met welker vervanging een paar uren gemoeid waren. Al dien tijd dreef de „Johan van Oldenbarnevelt" ech ter langzaam voort op den stroom, met hoog in den voorsten mast twee roode lampen, als waarschuwend sein voor an dere schepen, dat de trotsche mailboot „niet manoeuvreervaardig" was. Te half twee kon de vaart worden hervat. De inbraken te Heerlen en Kerkrade. De beruchte Duitsche inbreker I., die Donderdagavond door de Heerlensche re cherche op Heerlerbaan werd gearresteerd en waarmee een goede vangst was gedaan, heeft bekend, dat hij te Heerlen 3 en te Kerkrade -1 inbraken heeft gepleegd. L. zal ter beschikking van de justitie te Maastricht gesteld worden. Inbrekers voor een leege brandkast. Zaterdagmorgen bemerkte de baas der steenfabriek der firma W. B. G. Dictz en H. D. Verpoorte te Culemborg, dat in de afgeloopen nacht op het kantoor inbraak was gepleegd. Om toegang te verkrijgen, heeft men vermoedelijk met een grooten beitel de voordeur bewerkt. Verder schijnt men in de meening verkeerd te hebben, dat er in de brandkast die met een val- schen sleutel geopend is, een groot bedrag aan geld aanwezig was, met het oog op de uitbetaling der loonen op Zaterdag. Hierin heeft men zich deerlijk vergist, daar de firma klinkende munt. steeds in veilige ha ven brengt. Ongeveer 10 is vermist, de aanwezige rentezegels bleven onaangeroerd. Direct werd de politie gewaarschuwd. Burgemeester Keestra, inspecteur Dortland en rechercheur Bergen Henegouwen waren spoedig aanwezig. Per auto reed de re cherche naar Waardenburg, om aldaar een rijkspolitiehond ou te halen. Tegen 9 uur hier gearriveerd, liep de hond van het kan toor, langs de lek in de richting Vianen. Door den regen is het onderzoek echter nog niets gevorderd. Het dienstmeisje als inbreekster. Dc 17-jarige M. v. Gulik, die vorige week had ingebroken in het huis van de familie H.. Bernulphusstiaat te Amersfoort is Za terdag door de Amsterdamsche politie ge arresteerd en naar Amersfoort overge bracht, waar zij een bekentenis heeft af gelegd. Van haar zusje in dienstbetrekking bij de familie H., had zij vernomen, dat de fa milie voor eenigen tijd uit de stad ging. Met de huissleutel is zij de woning bin nengekomen, doch om de gedachte aan een inbraak te geven, heeft zij een ruitje van het keukenraam vernield. De gestolen voor werpen-zijn alle gevonden. Van een oude inbraak te IJmuiden. Bij het graven van het nieuwe spuika- naal te IJmuiden deen vele excavateurs, in de wandeling ook wel „IJzeren Man" genaamd, meters zand verplaatsen. Dezer dagen haalde men een ijzeren geldkist naar boven, die bij opening bleek een spaarbankboekje te bevatten. Direct werd hiervan de politie te IJmui den in kennis gesteld. ,Wat was nu het geval? Op 27 Augustus 1921, dus nu bijna 9 jaar geleden, werd er bij den caféhouder Mus ters, die in de toen nog ongerepte Bree- saap woonde, ingebroken. Er werd een geldkistje, inhoudende een spaarbank boekje, waarop 1200 stond, alsmede een aantal gouden Engelsche pondjes, ten be drage van ongeveer 2000 ontvreemd. Van de dader(s) heeft men later nooit eenig spoor meer kunnen vinden. De dief(ven) begreep, dat hij met heb spaarbankboekje niets kon uithalen, waar op hij het Engelsche geld uit hetkistje nam en dit met het spaarbankboekje in de Breesaap begroef, tot het dezer dagen met den „IJzeren Man" weer in het volle daglicht werd geplaatst. Het merkwaardige van dezen vondst is, dat de man, die den excavateur bedient, vroeger een kostganger van den heer Mus ters is geweest en toen hij het boekje zag, zich oogeüblikkelijk den diefstal herinner de. De oorspronkelijke eigenaar en diens vrouw zijn inmiddels overleden, doch het kistje is aan hun dochter, die gehuwd is met den caféhouder W., thans wonende aan de Bik- en Arnoldkade te IJmuiden, overhandigd. Het spaarbankboekje is thans waarde loos, daar indertijd een duplicaat-iboekje werd uitgereikt. Zijn broeder met een buks geschoten. Zaterdagavond kwam het tot een twist tusschen de gebroeders J. uit de Rozen straat te Delft. Een der broers schoot den ander met een buks in zijn dij. De kogel moest Zaterdagavond nog operatief worden verwijderd. De dader meldde zich bij de politie. Daar hij door zijn broer met een bijl werd bedreigd, neemt men aan, dat hij uit zelf ver ediging handelde. Hij is niet in arrest gehouden. Prettig begin van een vacantie. Drie Rotterdammers, de gebroeders Br. hadden het plaatsje Acht in Brabant geko zen tot hun buiten- en vakantieverblijf. Een hunner was de anderen vooruitge- reisd en teen men elkander in Acht weer zag meende men eens te moeben klinken. Men wilde de herberg Ebben ook een weinig verdiensten gunnen. Juf E. was blijkbaar niet op een bezoek der heeren gesteld en "weigerde hen binnen te laten. Een viertal ruiten werden hiervan de dupe, waarvoor juf E. als contraprestatie een der gebroeders met een billardqueu een geducht pak slaag gaf. De agent van po litie v. d. Wal rekende den woesteling on der heftig verzet in. De andere broers slingerden over den weg en rolden meer malen in de sloot. Tenslotte werden ook deze twee verbaliseerd wegens dronken schap en een hunner werd wegens opgave van een valschen naam per celwagen naar het commissariaat van politie te Eindho ven vervoerd. Wegens verregaanden staat van dronkenschap kon geen der drie ver hoord worden. De ruitenvernieler had zich nog ernstig aan beide handen verwond. Industrieele spionnage? De directie van de Twentsche Kabel- fabriek te Haaksbergen deelt aan het „Hbld." mede: Te Haaksbergen heeft deze week een persoon, die naar nader is gebleken, een employé was van een concurrécrende on derneming elders, zich door insluiping toe gang verschaft tot de gebouwen der Twent sche Kabelfabriek te Haaksbergen. Deze persoon, die zich reeds eenige keeren op verdachte wijze in de nabijheid der fa briek had vertoond, logeerde onder val- sclien naam in een hotel te Haaksbergen. Door de politie ondervraagd, gaf hij ten slotte zijn juisten naam op, doch voegde hieraan een onware opgaaf omtrent zijn positie toe. De politie heeft de zaak in handen, zoo dat. dit muisje nog wel een staartje zal hebben. Tot de aap uit de mouw kwam. De oogen roodgerand van het vele schreien, de neus glimmend en glanzeud, zich scherp afteekenend tegen het bleeke, zorgelk gezicht, waarin diepe groeven liepen, het sprieterige haar verpletterd en de mond tevens, met trillende lip, zoo schoof de juffrouw, geknakt door groot ver driet het lokaaltje binnen, waar de aan vragen moeten worden gedaan, om patiën ten naar een ziekenhuis te doen vervoeren zoo vertelt de „K. R. Crt." En nauwe lijks was ze gezeten op het puntje van den stoel, dien de vriendelijke verpleger in zijn witte jasje haar behulpzaam had toege schoven, of de waterlanders kwamen op nieuw de dikke droppen glansden bol tusschen de trillende oogharen en lekten dan neer op den zwarten schoot, waarin zenuwachtige vingers een doorweekten zakdoek zochten. Een schokje van het ge bogen hoofd wijzigde den stagen gang van de pletsende tranendruppels. Ku schoven zij langs den spitsen neus en ééntje bleef bibberend aan het puntje hangen, totdat een vlugge beweging van handrug en ge- strekten wijsvinger het vocht verdreef. Maar blijkbaar liet het een kriebelig ge voel achter, want opeens werd de hand palm onder tegen den neus gedrukt en ve nijnig werd het puntje naar links en rechts geschoven. De man in het witte jasje had inmid dels een glas water aangegeven en gretig dronk de juffrouw een paar teugjes. - En wat is er aan de hand juffrouw? klonk de medelijdende stem. Oeh meneermijn man.... mijn arme manbegon de juffrouw 'weer op nieuw te snikken. Kom aan, vertel nu eerst eens] wat e: met je man is. Mijn man mot.Monk het hijgend, •en toen, met groote krachtinspanning, als in een wanhoopskreetmot naar het ziekenhuis Heb je een briefje van de dokter bij je? De juffrouw kon niet spreken en knikte slechts. Uit haar taschje vischte zij een verkreukt en beduimeld papiertje op, dat zij op haar knie eerst glad streek voor zij het met bevende hand aan den ander gaf. Deze liep het snel door en zag, dat het "ge val niet ernstig was. Kou, we zullen er voor zorgen juffrouw Ga maar weer kalm naar huis. Vandaag zullen we je man nog niet komen halen, hoor, zei hij goedig. Morgen zullen we wel eens zien Maar opeens was de -juffrouw opgespron gen en vol verontwaardiging riep ze Wablief? Mot ik nou nog een nacht met dien gooser optrekken? WANNEER HET REGENT OP SINT MARGRIET. Een fabel zonder beteekenis. Reeds uit de grijze oudheid dateeit het streven van den mensch, al-dus. schrijft de weerkundige medewerker van de „Tel.", zich aan de hand van gebeurtenissen in de ons omringende natuur een oordeel te vormen omtrent het te verwachten weer. Ditzelf de streven is oorzaak dat ook heden ten dage nog tal van spreekwoorden en volks- meeningen opgeld doen, welke verband leggen tusschen bepaalde kalenderdagen en het weer. Blijkbaar gaar men hierbij van de veronderstelling uir, dat het op zekere data heerschende weertype beslissend is voor den atmosferischen toestand gedu rende een langer of korter, al dan niet daarop aansluitend tijdvak. Inderdaad be staan er enkele spreekwijzen van deze soort waaraan een zekere practische waarde niet mag worden ontzegd, doch deze zijn verre in de minderheid en het meerendeel moet onverbiddelijk naar het rijk der fabelen worden verbannen. Tot deze laatste categorie behoort ook de stelling, dat, wanneer het op St. Mar griet (20 Juli) regent, de eerstvolgende zes weken ons eveneens overvloedig met he melwater zullen bedeelen, terwijl men in geval eener droge St. Margriet zijn para- pluie gerust anderhalve maand kan thuis laten. Deze meening is op generlei weten schappelijke basis gegrondvest en moet eenvoudig als bijgeloof worden gekwalifi ceerd. De ééne helft der profetie, n.l. die der „natte" zes weken, maakt nog de bes te kans den toets der critiek af en toe te kunnen doorstaan; immers zijn Juli en x^ugustus hier te lande normaliter de re- genrijkste maanden van het jaar, zooal niet wat het aantal regendagen, dan toch wat de hoeveelheid neerslag betreft. In deze. beide maanden te zanten vallen ca. 22 pet. der totale jaarsom ad rond 700 m.M.het verschil.met .Juni en September is vrij aanzienlijk, zooals uit onderstaande tabel blijkt: Kormale hoeveelheid neerslag Juni 61 Juli 78 Augustus 80 September 63 Ofschoon deze rijkelijke regenval in hoofdzaak moet worden toegeschreven aan de speciaal in die maanden vaak voorko mende onweersregens, weten wij toch allen uit eigen ervaring dat heel wat verregen de vacantiedagen op rekening van de der de zomermaand komen. Volgt dus in eenig jaar op een natten 20sten Juli een langdurige regenperiode, dan moet men zulks niet beschouwen als een bewijs van de juistheid der St. Mar griet-voorspelling. Doet men dit we] dan is de verleiding groot om zich een volgend jaar bij het uitblijven van regen op den fatalen datum illusies te maken ten aan zien van het weer gedurende de weken, welke ons nog van de intrede van Herfst maand scheiden en zulk cGg>??jiotïveead op timisme zou da-n licht op een deceptes kunnen uitloopen.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10