Uit de stad van het Vaticaan Het Gezellen-Leven KERKNIEUWS ZATERDAG 19 JULI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 AFDEELING LEIDEN R. K. DIOC. VROUWENBOND Deze rubriek verschijnt des Zaterdags om de veertien aagen. Brieven, vragen en mededeelingen te richten aan één der redactieleden: Mejuffrouw Jo van der Laan, Rijnsburgerweg 20, Leiden; Zr. 1. van den Abeelen, Willem de Zwijger laan 25, Oegstgeest; Mevr. FehmersBoerKnottnerus, Warmonderweg 37 Jeroen, wij denken niet aan hem, die toch steeds gereed staat juist onze gebeden te verhooren, van ons. die leven op de plek, waar Hij predikte en waar Hij zijn leven heeft geofferd tot onze heiliging. Al leen in Noordwijk zelf, daar weten ze te vertellen van zijn hulp en gebodsverhoo- ring: Komt de visschersvloot binnen mét één kop minder, dan ze uitzeilde, dan trekken zij op naar hun Heilige, aan wien ze nimmer tevergeefs gesmeekt hebben, het lichaam van hun dierbaren terug te geven, opdat zij het in gewijde grond zou den kunnen begraven. Hebben wij geen gebedsverhooring noo- dog? Zijn er in onze gezinnen geen verlo ren zielen, die teruggebracht, moeten wor den Hebben wij geen zieken, die de ge zondheid terug verlangen? Geen ongeluk- kigen, die hun verloren geluk kunnen af- smeeken? Zouden wij dan niet met ver trouwen tot onze Heilige gaan, tot St. Jeroen? En onze jeugd! Zij die gelukkig en blij alles bezitten, wat zij verlangen! Kunnen zij niet met een dankbaar hart tot Hem gaan, bloemen strooiend, liedjes zingend en dansend? Allen kunnen meetrekken. Het vaandel van. onze R. K. Vrouwenbond voorop, bruidjes,- strooiend, misdienaartjes met lantaarns en onze reidansende meisjes! Dit is een gelegenheid, dat zij hun kunst op roomsche wijze in praktijk kunnen brengen. Laten zij meetrekken en onder de middagpauze na ons twaalf uurtje in de wei zullen zij dansen en allen zullen wij tevreden en gelukkig zijn en met. nieuwen moed onze plichten weer op ons nemen. Dat- is Roomsche Blijdschap: Trots leed en beproeving met opgelicht hoofd blij kunnen zijn. Dus Donderdag 7 Augustus trekt de R. K. Diocesane Vrouwenbond, afdeeling Leiden, achter ons vaandel aan, ter bêe- vaart op naar St. Jeroen te Noardwijk. Allen kunt gij gaan met uw kinderen. Wij nemen ons twaalfuurtje mee, gaan geza menlijk naar een wei in de buurt van de kerk, waar wij onze boterhammetjes eten. Dan zal ons reidansclubje toonen, dat zij dansen kan. En wij zullen toonen, dat wij Roomsche vrouwen zijn en dien dag, on zen St. Jeroensdag, niet thuis b i ij- ven! Namens het Bestuur R. K. Vrouwenbond: JO VAN DER LAAN. ZATERDAG 19 JULI 1930 Feestdag van St. Frederik, Bisschop en "Martelaar t 838. St. Frederik was de achtste bisschop van Utrecht. Geboren uit een adellijke Friesehe familie was hij vermaard, zoo wel door zijn afkomst als door zijn heilig heid. Op jeugdigen leeftijd werd hij pries ter gewijd en na Ricfi-ied's dood tot bis schop van Utrecht gekozen. Het eiland Walcheren, toen zeer be rucht- vanwege bloedschennende huwelij ken, bracht hij tot betere gedachten door onvermoeide prediking en voortdurend ge bod. Ook de Friezen, die op vele plaatsen in de leer omtrent do allerheiligste Drie eenheid aan liet dwalen waren, bracht hij tot het Katholieke geloof terug. Onder de H. Mis weid hij door twee onverlaten doodelijk gewond, doch aan die heiligschenners vergaf hij het onrecht en raadde hij aan de vlucht te nemen. Aan het samengeroepen volk voorspelde hij den aanstaanden inval der Noormannen en gaf hij zijn zegen. Daarna gaf hij zijn zalige ziel terug aan God, Die zijn lijden en strijden beloont in het hemelsch „vre derijk". Het feest van St. Frederik wordt ge vierd in het aartsbisdom van Utrecht en in het bisdom van Haarlem; de parochie kerken te Steggerda en Slooten in Fries land eeren in hem hun patroon. Zijn hei lige overblijfselen zijn in den storm der hervorming verloren gegaan, behalve een deel van den schedel, dat in het laatste kwart der vorige eeuw nog berustte hij de oud-katholieken te dezer stede. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Verbandcursus. De vervolgcursus op den verbandcursus gaat in September door. Willen zich nog leden hierbij aan sluiten, dan is spoedige opgave gewensoht. Een nieuwen verbandcursus zal bij vol doende deelname gegeven worden. Hoe meer deelname hoe minder kosten per persoon. Zij, die dezen begincursus wen- sclien te volgen, gelieven zich hiertoe vóór 35 Augustus op te geven bij heb bestuur. Moedercursus. Eenige leden hebben den wensch geuit een moedercursus te wil len volgen. Het bestuur zal tot oprichting hiervan overgaan, wanneer een voldoend aantal leden zich hiervoor aanmeldt. De gelegenheid staat daartoe open. Andere cursussen. Mochten leden den wensch te kennen geven ook andere cur sussen te willen volgen bjv. in handwerken, in rietvlechten, in Esperanto of in een an dere taal, dan zal het bestuur dit zeer gaarne onder de oogen Jien. Ook conver satieclubjes kunnen gevormd worden. Eigen-gebouw-fonds. Het bestuur wekt de leden nog eens op zich op te ge ven voor een vaste bijdrage, hoe klein dan ook, hetzij wekelijks, maandelijks of jaar lijks voor ons Eigen-gebouw-fonds. Wacht nu eens niet en geef u nog heden op. Kathedraalsfeesten te Haarlem op 27 Juli 1930. Bij de plechtige viering van de voltooiing der kathedrale kerk te Haar lem op Zondag 27 Juli a.s. zal onze afdee ling door vier afgevaardigden uit het be stuur in den optocht en bij de verdere feesten met het vaandel vertegenwoordigd zijn. AAN ONZE LEDEN! Donderdag 7 Augustus a.s. gaat een Leidsche processie ter bêevaart op naar •St. Jeroen te Noordwijk. Het is aangeplakt in alle kerken en allen hebben dat al ja ren lang gezien, niet verder denkend, en ook rustig thuis blijvend. Maar dat moet nu dit jaar eens niet gebeuren! We zullen eens nagaan waar om niet. In tijden van gevaar gaan we op zoek naar de wapens, die wij bezitten en houden ze gereed. Juist aan dat oppoetsen van wapenen en de toenemende bedrijvigheid in werkplaatsen zien de burgers, dat ei- gevaar dreigt. Ziet nu zelf eens rond op geestelijk ge bied. Congregaties worden gevormd, hun leef- en werkwijze zich aanpassend aan de nooden van dezen tijd: De Vrouwen van Nazareth werkend voor en onder onze fa brieksmeisjes. De Vrouwen van Bethanië in gebed en in werk voor het moderne heidenkind. Heiligdomsvaarten worden aangekondigd in Aken, Maastricht, Sus- teren enz. Toenemend enthousiasme voor bedevaarten hier in ons land zoowel als ver hier van de grenzen vandaan. Grootere voreering van de graven der Christenmar telaren uit de eerste tijden van de H. Kerk. En zeg dan eens, dat er geen gevaar dreigt. Moeten wij ons dan ook niet wapenen? We behoeven niet ver naar wapens te zoe ken. Ook wij hebben een Heilige te ver eeren gekregen, een Apostel, volgeling van St. Willibrord, die in het Rijnland het H. Evangelie verkondigd heeft, wiens woonplaat* was Norbhgo, het tegenwoor dige Noordwiik. ten Noorden der monding jrac den Rijn. Wat weten wij nog van St. Kaarten verkrijgbaar alléén op vertoon van uw lidmaatschapskaart van do R. K. Vrouwenbond afd. Leiden a 0.75, kin- derkaarten 0.50 bij Mevr. de Wed. Huy- bers-Sciaroni, Haarlemmerstraat 123 te genover Hartebrugskerk. Ziekentriduum. Een woord, wat bij velen onzer bekend heid begint te krijgen, bij eenigen ook een glimlach op heb gezicht toovert. De laatsten behoorden tob do uitverkorenen, die het ziekentriduum mochten meemaken. Drie lange dagen te zamen met Onzen Lieven Heer. Is er voor een ziel iets beters denkbaar? Aan de innig gelukkige gezichten ziet men, hoe goed het hen doet, weer eens op plechtige wijze het Heilig Misoffer te zien opdragen, het te mogen meeleven, hun pijnen en zorgen zoo van nabij met God te mogen bespre ken en van Hem kuip te vragen de groote en kleine kruisen te dragen. Zooiets groots en heiligs geeft kracht voor gansch een jaar van lijden, van moedeloosheid, van bijna niet te dragen pijnen. En wie zal zeggen, voor hoevelen het de terugkeer is tot de Moederkerk, tot Hem, die alle lijden genezen wilde, die door alle -tijden heen, de beste Heelmees ter was en Is. Bewondering moeten we hebben voor het comité, dat alles regelde, voor de verpleegsters, die met zooveel ijver een ieder geve wat hij noodig heeft, voor die massa onbekende werksters*, die de minder prettige, maar toch zoo noodza kelijke arbeid verrichtten. Allen voelen zich gelukkig, een steentje te mogen bij dragen tot welslagen van een zoo groot- schen arbeid, maar ook ontvangen allen dien rfjken zegen, die deze dagen in de Josephkerk zoo volop door Onzen Lieven Heer geschonken werd. ZUSTER v. d. ABEELEN Bibliotheek Academisch Ziekenhuis. Al sinds jaren bestaat er hier ter stede een vereeniging, die zioh ten doel stelt, wekelijks* lectuur te verspreiden onder de zieken, die- verpleegd worden in heb Aca demisch Ziekenhuis. Al zijn wij reeds in het bezit van een aardige verzameling boeken op allerlei gebied, toch zijn goede boeken, vooral lichte romans, ons zeer welkom en doe ik een vriendelijk verzoek aan alle lezers van deze rubriek, ons te helpen onze bibliotheek te verrijken. Kin derboeken en illustraties worden door ons ook zeer gaarne aanvaard. Vooral door de splitsing van oud- en nieuw- ziekenhuie hebben wij tegenwoordig twee boekenkasten te verzorgen en kunnen wij Door Prof. Frans Xaver Zimmerman. Rome, 15 Juli 1930. De groote uittocht is begonnen. Alles wat vacntie heeft, ontvlucht de Eeuwige Stad, waar de snikheete zomerluoht tril lend boven straten en pleinen hangt. De examens zijn beëindigd, de colleges geslo ten, de departementen liggen verlaten: al leen de ambtenaren die de loopende zaken hebben af te wikkelen, zijn op hun post ge bleven. De hitte is ondragelijk geworden en men zou blij zijn, als men aan het koele zeestrand van Dalmatië tot rust kon ko men in de verkwikkende stilte van het kalme water, waar ieder geluid in de on eindige verte verloren gaat. Want uit het moderne Rome is die kalmo rust en sere ne stilte der klassieke oudheid verdwe nen, sinds het moderne verkeer zoo op dringerig en misschien onbewust-geweldda- dig beslag gelegd heeft op alle pleinen en stralen der Eeuwige Stad. Zeker er zijn nog enkele plekjes aan den rand der Stad, waar de onwelriekende dampen der moderne vervoermiddelen nog niet zijn doorgedrongen en de betrekke lijk weinig talrijke bewoners zouden hier rustig kunnen genieten van een heerlijk panorama, als ten minste de pruttelende luidspreker van een buurman de avond stilte niet komt storen. Ook de Stad van j het Vaticaan is vanaf de Piazza del Risor- gimento en de Via della Porta Angelica door een zee van groot-stadsrumoer omge ven, maar zij heeft zich toch in ieder geval door dikke, grijze muren tegen al te groote opdringerigheid weten te beschermen. De bewoners van het Quirinaal zijn niet zoo ge lukkig, want de autos rijden bij voorkeur door de Via del Quirinale alleen de ver trekken van het Koninklijk Pa-leis, die langs de tuin?, ij de gelegen zijn, genieten een betrekkelijke rust. De koninklijke fa milie verblijft dan ook slechts zelden m. *t Quirinaal, maar bij voorkeur in de Villa Savbia, die te midden van heerlijke tuinen gelegen is. De gewone sterveling lcrijgt hier echter nooit iets van te zien, want hooge muren onttrekken dit lustoord aan de nieuwsgierige blikken van wandelaars en toeristen. Sinds enkele maa-nden geleden de auto bus de electrische tram ten deele verdron gen keoft, is Eome de meest lawaaience stad van de heele wereld geworden. Met voetgangers wordt haast geen rekening gehouden: het aantal verkeersongevallen is ontzettend toegenomen in de laatste maanden: in den regel heeft de chauffeur geen schuld want in 't algemeen rijden de Italiaanschc chauffeurs heel voorzichtig, maar de oorzaak is gelegen in de wanver houding tusschen de enge straten der oude stad en de voorgeschreven snelheid der autobussen die een groote kracht moeten ontwikkelen om de groote hellingen te ne men. Men wilde de electrische tram uit 'de binnenstad doen verdwijnen om rond de oude eerbiedwaardige kerken en naleizen een kring van volkomen stilte te leggen, maar dat is een absolute mislukking ge worden: van een dergelijke stilte is niets te bemerken. Rome is een groote heksen ketel van lawaai en benzine-stank gewor den. Allen de late avonduren en de korte nacht gunnen den bewoners der stad eeni- tijd om hun ramen open te zetten en eeni ge verfrisschende koelte te laten waaien in hun oververhitte huizen. Maar aan rus tig slapen valt dan niet te denken, want het nachtelijk rumoer pleegt een aanslag op de gehoorzenuwen van den rustigen bur ger. Om 12 uur worden de café's met veel lawaai van de zijde der bezoekers geslo ten. Rond 12 uur gaat het Theater uit dat volgens Romeinsch gebruik eerst om 9 uur begint: een half uur lang rijden auto's af en aan. en weerklinken de afscheidsgroe ten. Nauwelijks heeft de ongelukkige be woner van de Corso Umbe^-to z'n oogen dicht gedaan of om 1 uur worden de socië teiten en clubgebouw-en gesloten: weer het zelfde drukke lawaai. Om drie uur wor den de politiewachten afgelost: druk pra tend gaan zij groepsgewijze naar huis. Om 4 uur raast een dozijn motorrijders van den openbaren veiligheidsdienst met open knalpot over het gladde asfalt: een half uur later begint het licht te worden, en de bewoner van de Corso Umberto heeft zoogenaamd zijn nachtrust genoten. Zoo is het haast overal. Een dokter verklaarde onlangs dat men, om in een gekkenhuis te recht te komen, niets anders behoeft te doen dan op een druk tijdstip op en neer te gaan wandelen tusschen het Paleis der Prefectuur en de Via del Plebiscite. Toen de trams nog mochten rijden was het rus tig op de Piazza Cavour, maar nu is het er een echte hel geworden. Is het wonder, dat de Romeinen hun stad ontvluchten? heel wat boeken gebruiken. Ook giften of jaarlijksche bijdragen zijn heel hartelijk welkom tot aankoop van nieuwe boeken en onderhoud van de reeds bestaande bibliotheek. Namens het comité, A. COEBERGH, Rijnsburgerweg 146. „Sancta Veronica". In den zomer is de armoê meestal niet zoo erg groot, Ma-ar hoe gauw komt niet de winter met z'n zorg en met z'n nood, Nu is het de tijd van garen, de tijd van zorgen voor de kou, Maakt dus nu uw offergave, een een kleedingstuk voor man of vrouw. En heel graag ook voor de kleinen, want hen deert do kou 't meest, Stelt hun vreugde U voor oogen, gij bereidt hun heusch een feest. Graag zien wij U dus* verschijnen d' eersten Donderdag der maand, j Pie:erskerkkoorsleeg vijftien. Voort dus, vóór .de werklust taant. GESCHIEDENIS DER ST-JOSEPH- GEZELLEN-VEREEN IG ING. (Vervolg). Dat van tijd tot tijd het internationaal ka rakter der Vereeniging eens naar voren komt, behoeft ons, gezien haar oorsprong, geenszins te verwonderen. Houdt men dit in het oog, dan vindt men het vrij gewoon, dat in die zelfde week nog een vijftal Gezellen zich op maakte, om op Zondag 20 Juli in Keulen pre sent te zijn bij de plechtige Eeuwfeestviering van Kolping's geboorte. De oudste van de club, alias de reisleider, bracht op Zondag 27 Juli, voor een stampvolle Gezellenbijeenkomst, een uitvoerig verslag uit van dit schitterend geslaagde, echt Duitsclie feest. Deze, door de Symphonie opgeluisterde avond pakte de harten der jongelieden, die „en passant" een zoo juist megebracht lied leerden (Kolping's Graf) en tevens kennis maakten met het nieuw ingevoerd, internatio naal Kolpingsinsigne. Zoo leerden als vanzelf de Gezellen wat verder zien dan gewoon, door dat hun aan dacht weer eens extra werd gericht op den eerbiedwaardigen Stichter hunner schoone Vereeniging. Een dergelijk, actievol vereeni- gingsleven moest wel de belangstelling der ouders gaande maken en wij zien hen dan ook in grooten getale aanwezig op het luisterrijk gevierde Installatiefeest van 24 September, waarbij 40-nieuwe leerlingen in de groote Kol- pingsfamilie werden ingelijfd. Ongetwijfeld heb ben ook die ouders in den besten zin des woords mede-geprofiteerd van de beteekenis- volle feestrede, door den W. E. Praeses, met het hem eigen „feu sacré" uitgesproken. Op 5 October d.a.v, had de officieele instal latie plaats van 35 nieuwe Gezellen, welk feest als zoodanig, een grootsche herhaling was bovenvermelde Leerlingeninstallatie. Traditie getrouw werden deze historische feiten ve dienstelijk opgeluisterd door de afdeelingi Muziek, Tooneel en Gymnastiek. Men meene echter niet al zou 't er soms den schijn van hebben dat er in het Leidsche Kol- pingswerk enkel „rozen zonder doornen bloei den". Het tegendeel was reeds in het verleden gebleken en, zooals bij alle menschenwerk, werd dit bij herhaling weer aan den lijve ge voeld. Zoo ook in het najaar van 1913 en wel ten opzichte van het vroeger zoo gunstig be kende Teekenonderwijs. Hoe de Raad van Be stuur het ditmaal ook wendde of keerde, het ging de twee laatste winters ook al niet naar wensch dit jaar echter kon de gewone cursus niet doorgaan. Zoekend naar de oorzaak (en) van dit be treurenswaardig verschijnsel, denkt schrijver dezes allereerst aan den chronisch geworden, financieelen nood van deze nooit naar waarde gesteunde Leidsche Gezellenvereeniging. Ge volg: geen middelen om goede leerkrachten passend te honoreeren. Een ander gevolg bleef evenmin uit, n.l. een jaarlijks stijgende toeloop van leerlingen naar het uitnemend geoutilleer de „Mathesis". Intusschen had ook de R.K. Volksbond een met flinke subsidie gesteunde Teeken- school opgericht. Het Bestuur zorgde echter naar best ver mogen voor de 20 jongelieden, die zich ten langen leste nog kwamen melden, door hen, namens de Gezellen-Vereeniging te plaat sen op de Teekenschool van den R.K. Volks bond. De hoogst gelegen oud-teekenzaal werd daarna als magazijn ingericht, terwijl de lager gelegen zaal heel practisch werd omgevormd tot de zoogenaamde kleine vergaderzaal. Als zoodanig werd dit rustig-intieme lokaal het allereerst benut door de jeugdige Debating club, welker oprichting grootendeels te dan ken was aan de voortvarendheid van praeses v. d. Laar, die zoo mogelijk, altijd klaar stond, de wenschen van zijn Gezellen zoo spoedig mogelijk in daden om te zetten. Symphonie Franz Sweitzer. Zondag 1.1. vierde deze Onderafdeeling haar jaarfeest. Des morgens werd een H. Mis op gedragen tot intentie der leden in de S, Lode- wijkskerk. Onder de H. Mis naderde de leden ter H. Tafel. In het Gezellenhuis had vervol gens een gemeenschappelijk ontbijt plaats, waarbij druk werd gesproken. Des avonds bood de onderafdeeling den le den der Vereeniging een gezellige avond aan. De uitgevoerde nummers spraken wel duidelijk van de vooruitgang der spelers. Een enkele vermakelijkheid bracht tevens nog een klein sommetje in de kas van den penningmeester ter uitbreiding van het aantal instrumenten. Inschrijving van nieuwe leden. Maandag a.s. de derde Maandag der maand is de gebruikelijke nieuwe leden. Ter inschrij ving kunnen zich opgeven jongelingen vanaf 17 jaar. De candidaat-leden moeten te half negen komen in de Presidentskamer van het Gezellenhuis, Rapenburg 52. Kolping-Vacantie-Oord De Liebaard. Het bezoek van ons Vacantie-oord te Apel doorn is dit eerste jaar reeds zeer talrijk. Moeilijkheid gaf echter tot nu toe nog de zeer omvangrijke correspondentie van den Praeses. Ter vereenvoudiging nu dezer corresponden tie is ingevoerd een aanvraag-formulier. Zij, die voornemens zijn eenige vacantie-dagen in de Liebaard door te brengen, wenden zich om zulk een formulier tot den Praeses of den Senior. Het is zaak zich spoedig op te geven ook zelfs voor eind Augustus of de eerste helft van September. Sommige dagen zijn reeds totaal bezet. WAAROM LID VAN EEN ONDER- AFDEELING. Na onze inleiding komen we nu tot de eigen lijke zaak zelf, n.l. wat willen onze Onderaf- deelingen en hoe moeten wij van het willen der Onderafdeelingen het kunnen maken. Het woord „Onderafdeeling" zegt zelf, dat het een onderdeel is en tevens, dat er iets bo ven staat. Welnu, wat onze Onderafdeelingen betreft, moeten we steeds in 't oog houden, dat de St. Joseph's-Gez.-Ver. bovenaan staat en derhalve de Onderafdeelingen dienstig moeten zijn aan de \ereenigiag. Daaruit vloeit tevens voort, dat de Onderafdeelingen dienstbaar ge maakt moeten worden aan het geheele ver- eenigingsleven en dus nooit moeten groeien naar buiten, zoo, dat ze naast de vereeniging komen te staan. Onde Onderafdeelingen moe ten groeien in de vereeniging en een taak, een plicht van de Besturen is, zorg te dragen voor den juisten loop van zaken.. Want juist ge zien is 't, dat de Praeses als algemeen Voorz. de leiding van alles in handen heeft, waardoor een „kink in den kabel" zelden voorkomt. Stellen we ons voor een vereeniging zonder onderafdeelingen or een onderafdeeling zonder vereeniging. 't Kan niet, samengaan van beiden is noodig. Men voelt 't terstond, ze zijn voor elkander onmisbaar. Wat nu de onderafdeelingen willen, is voor sommige gezellen een schijnbaar wat te veel werk, alhoewel het toch voor allen duidelijk moet zijn, dat juist de uitwerking van onze deviezen, de uitwerking van het geheeie pro gram der Gez. Ver., de taak der onderafdee lingen is. Dat hebben zij begrepen, die ondanks veler lei moeiten trouw op hun post zijn gebleven. Dat ook moge gaan begrijpen ieder gezel, die nu nog staat buiten de onderafdeelingen, door de lezing dezer artikeltjes. S. M. DE KRUISHEEREN TE ST. AGATHA. Priesterwijding door Mgr. J. Olav Smit. Woensdagavond arriveerde aan het ge neralaatshuis van de Kruisheeren te SU- Agatha Z. D. H. Mgr. Joh. Olav Smit, tïtu- lair-bisschop van Paralus, tot het toedie nen van de H.H. wijdingen van sub-diako- naat, diakonaat en priesterschap. Mgr. W. van Dinter, mag. gen. der Orde, verwelkomde den Bisschop in een harte lijke toespraak, die door Z. D. H. werd beantwoord. Donderdagmorgen om 8 uur droeg Z. D. H. in de kloosterkerk een H. Mis op. Onder deze H. Mis werden tot sub-dia ken gewijd de eerw. Fraters: G. J. Jansen van de Wal, A. Th. P^nnebakker, J. A. v. Geffen, F. Cl oosterman, J. Scharff, P. Rooyakkers, H. van Boxtel, A. van Gils, M Brouwers en G. Peters, allen Fraters van de Orde van het H. Kruis. Tot diaken werden gewijd J. A. Busé, W. van Hees, F. Verhoeven en L. van Dijk, allen van de Kruisheeren-orde en Fr. Zeno van Wassenaar van de Orde der Ca- pucijnen. Gisteren werd door Z. D. H. een ponti ficale H. Mis opgedragen. De volgende Eerw. Heeren van de Orde van het H. Kruis werden tot Priester ge wijd: P: van Dooren, G. van Keysteren, Th Koster, A. Busé, W. van Hees, F. Verhoe ven en L. van Dijk. Als een bijzonderheid kunnen we nog melden dat tijdens het ruim 500-jarig be staan van het klooster der Kruisheeren te St. Agatha thans eerst de derde maal de H. Priesterwijding alhier plaats had. De eerste had plaats op 22 Juni 1725 door Mgr. F. J. Sanguessa O.F.M., Bisschop van Roermond en de tweede op 13 Sept. 1916 door Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's-Bosch. Consecratie Bisschoppelijk en Parochie altaar in de Kathedraal te Haarlem. Gistermorgen had in de Kathedrale kerk „SL Bavo" te Haarlem de plechtige consecratie plaats van het Bisschoppelijk en Parochie-altaar. Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, die de plechtigheid verrichtte, werd geassis teerd door de kapelaans G. Keizer en jW. Polder. Cantores waren de kapelaans der Ka thedraal Th. Sprenger en P. L. Bangert, terwijl de langere functies verricht werden door seminaristen van Warmond. Na de verschillende liturgische hande lingen droeg Mgr. de plechtige H. Mis op met gelijke assistentie. 133. Onlangs kreeg ik uit Amsterdam 100.— gestuurd van een onbekende Stichteres, of zooals zij haarzelf ook nog in de begelei dende brief noemt: onbekende soldaat. Ze dacht dat zij de eerste onbekende was, die als zoodanig in mijn boek zou inge schreven worden, maar daar vergist zij zich in. Er zijn nog enkele onbekende Stichters en Stichteressen. Zij is- wel de eerste „onbekende soldaat" en als zooda nig zal ze ook in mijn boek opgeteekend worden, 't Was waarlijk een lollige brief die dit soldaatje er bij schreef. Ik weet niet of zij maar gewoon soldaat is dan wel een „hooge". 't Kan er best een met 'n heeleboel steren zijn. Voor de zekerheid zit ik onder het typen van dit stukje zoo nu en dan eens aan te slaan. Stel je eens voor dat het een generaal is. Maar wacht, daar krijg ik een ideetje: Ik benoem zelf mijn. Onbekenden Soldaat tot generaal van een nieuw legertje. (Ik sla even plechtig aan). Wie van mijn lezeres sen stuurt mij nog meer honderd gulden? Dan wordt^ ge in het Stichtersboek inge schreven bij afdeeling „Onbekende Gene raal". Dat kan waarlijk mooi worden. Dat kan een lollig bataljon geven en als het clubje groot genoeg is, dan gaan we (ik als aalmoezenier) met z'n allen in een groote bus naar Sandvoort-an-de-See en dan trakteer ik op kwatta-soldaatjes (met de chocolade er bij, hoor) en vergeetme- nietjes! Afgesproken? Wat zal jk nu de volgende weken in spanning zitten. Misschien zal de Onbe kende Generaal eventjes, zoo maar heel eventjes, bekend moeten worden, want ze zal toch haar officieren moeten uitkiezen. Wat zullen wij een bekijks hebben! FATHER LEFEBER, Directeur. St.-Bonifacïus-Missïehuis Hoorn, Postrek. 120937. Als iemand de studie van een student wil bekostigen? Onder de nieuwe voor a.s. September zijn er natuurlijk wel weer bij die een Peetoom of Peettante kunnen ge bruiken.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6