I HEiEMlEl - TAAK TELEGRAMMEN E. S. OFFRSNGA, Plantsoen 51, Lelden MARKTBERICHTEN ZATERDAG 19 JULI 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 BAROMETER TELEGRAFISGH WEERBERICHT naar waarnemingen in den morgen van 19 Juli 1930, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt Hoogste barometerst.: 764.5 te la Coruna. Laagste barometerst.: 740.1 te Danzig. Verwachting tot den avond van 20 Juli: Meest matige Noordwestelijke tot Wes telijke, later mogelijk Zuid-Westelijke wind aanvankelijk nog zwaar bewolkt met en kele regenbuien en opklaringen en zelfde temperatuur. Later mogelijk opklarend en iets zachter. WATERTEMPERATUUR: Zweminrichting Hooge Rijndijk: 7 uur 20 gr. en 12 uur 20 gr. C. Zweminrichting .,De Zijl": 7 uur 18.5 gr. en 12 uur 18.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Zaterdagnamiddag 9.39 uur tot Zondagmorgen 4.32 uur. LUCHTTEMPERATUUR: 13.4 gr. C. BRUGGENBOUW Alvorens wij ertoe overgaan te schrijven van den huidigen toestand van onzen na- tionalen bruggenbouw, willen wijbegin nen een korte uiteenzetting te geven van de historische ontwikkeling der brug. Im mers, tot de juiste waardeering van het aesthetisch en zelfs het technische ele ment in de brug-construuctie, is het een eerste vereischto niet alleen inzicht te hebben in de moeilijkheden, welke zich bij de overbrugging zooal kunnen voordoen, maar vooral een kijkje te hebben op de historie van den bruggenbouw voor zoover de wetenschappelijke gegevens ons daartoe ten dienste staan. Bij een dergelijke be schouwing zou men- er allicht toe geneigd zijn de kwesties te uitvoerig en te grondig te willen bespreken, temeer daar juist in de detailpunten de meest interessante ge gevens te vinden zijn; doch wij zullen er ons toe moeten beperken slechts de alge- meene lijnen te volgen. Evenwel zullen deze indrukken voldoende zijn om aan te toonen, dat er een parallelisme te consta- teeren valt tusschen den cultureelen toe stand van een volk en de volmaaktheid, waarmede het de overbruggingsproblemen heeft weten op te lossen. Begrijpelijkerwijze is het ook onmogelijk op deze kwesties na der in te gaan, daar wij ons hier boven dien nog op het zoo uiterst moeilijke ter rein van den volkenpsychologie zouden be geven, op welk gebied nog zooveel omstre den kwesties bestaan. Toch loont het de moeite in het voorbijgaan op te merken, hoe primitieve volkeren, op slot van reke ning voor dezelfde problemen stonden als de moderne n.l. de overbrugging van een breedte over een kloo.f of rivier. Zij echter bezagen de moeilijkheden volgens hun cul tureelen staat en losten deze dan ook vol gens dien toestand op ofwel zij zaken er geen kans toe deze te overwinnen en legden zich er dan bij neer. Moest een breede ri vier worden overgestoken, dan zocht men een doorwaadbare plaats, wierp er stee- nen of hout neer en trachtte aldus aan den anderen oever te geraken. Bergstroomen en kloven werden met een touw, een boom stam of een hangende plank overbrugd. De huidige generatie echter beziet het hier gegeven probleem uit geheel ander oog punt, omdat zij bovendien rekening heeft te houden met de verschijnselen van haar cultuur, welke in dezen tijd vooral gele gen zijn in het verkeer te land en te wa ter. Tusschen de primitieve en de moderne vormgeving ligt echter een onnoemlijk aan tal variaties, welke echter in beginsel tot één proto-type kunnen worden herleid. Dit type is tenslotte niets anders dan het essentieele van de brug; een overspanning met twee steunpunten. De factoren, welke leiden tot de uiteenloopende vormen zijn in hoofdzaak: de stof, de breedte en de doorlaathoogte. Wat nu de stof aangaat kunnen wij opmerken, dat de tot nog toe voornamelijk gebruikte stoffen, welke zijn hout, steen, ijzer en beton, tegelijk ook de factoren zijn, welke de ontwikkelingsge schiedenis van den bruggenbouw bepalen. Wij willen daarom aan de hand van dezen de historische ontwikkeling van de brug nagaan. De allereerste periode, welke men ook momenteel nog kan gadeslaan bij primi tieve volkeren in verschillende vreemde werelddeelen, kende alleen de houten brug gen welke meestal uit palen waren samen gesteld. Eigenlijk is er weinig van deze vormen te zeggen en moeten zij slechts vol ledigheidshalve vernoemd worden. Al spoe dig na de houten bruggen komen de stee- nen, welke ook reeds uit zeer oude tijden dateeren; er zijn seltr. voorbeelden be kend, welke teruggaan tot den tijd der Babiioniër® on Aasyriërs. Deze bruggen bestonden, voor zoover men <iit uit de af beeld ing^n an opgraviag»n hoeft kitcnen opmaken, uit twee consulvormige steun punten aan de beide oevers, welke punten dan naar elkaar toereikten en daardoor de z.g. kraagbrug vormden. Uit dienzelfden tijd treft men ook de een voudige balkonconstructies aan, welke ech ter alleen voor de verbindingen van meer smalle beeken werden gebruikt. Als een natuurlijke groei ontwikkelden zich uit deze eerste vormen de halfcirkelvormige gewelven, omdat dit feitelijk genomen de j meest natuurlijke oplossing is. De tonge welven zooals zij werden genoemd, beston den reeds in 1000 voor Chr. bij de z.g. aqua ducten. De spanwijdte der Romeinsche ton gewelven is bij dezen niet hooger gekomen dan 20 tot 30 M. Eeuwen heeft men zich bij deze vormen gehouden en wij willen er terloops op wijzen, dat men den onder gang van het Romeinsche rijk en den stil stand der Westersche cultuur in dien tijd, ook de ontwikkeling in den bruggenbouw vrijwel geen voortgang vond. Totdat om trent de eerste helft der 12e eeuw een nieuwe vorm werd geboren, toen de halve boog de cirkel kwam vervangen. Eigenaar dig voor deze contructie is ook het stomp- hoekige brugdek, dat tot dan too altijd een horizontaal vlak was geweest. Gelijktijdig met den spitsboog in den kerkbouw ontwikkelt zich de spitsboog in den bruggenbouw, doch het is niet met zekerheid te bepalen, of dit het gevolg is van de wijziging in den kerkbouw, dan wel aan een Oosterscke invloed is toe te schrij ven. Wanneer eenmaal de Renaissance over Europa gekomen is, keeren de brug-archi- tecten tot den vorm der klassieke oudheid terug en voeren den halfrondboog weer in, welke echter spoedig overgaat in den elipsvormigen doorlaat; deze vormgeving i® omstreeks 1760 vrijwel algemeen in de Noordelijke en Zuidelijke streken. Voor j grootere werken kan men duidelijk zien met welke een zorg heb aesthetisch mo ment in deze constructies verzorgd is door een rythmische stijging naar het midden. Tegenover de stoenen bruggen, welke in deze tijden hun hoogtepunt reeds voorbij zijn, moet men de ijzer-constructies, welke na 17G0 dateeren, geheel anders bezien en beoordeelen. Naast de twee groote ken merken, welke zoowel aan steenen als aan de ijzeren brug gemeen zijn, heeft deze laatste wezenlijke verschils'-punten met de steenen brug. Bij ijzer toch wordt de na druk gelegd op de- afzonderlijke steunpun ten, terwijl bij steen de nadruk valt op de massa. Van aesthetisch oogpunt bezien, doet de ijzeren brug het veel beter in het landschap dan in de stad, omdat men bui ten een ruimer uitzicht heeft. Het massale van deze constructie en het eigenaardige van het lijnenstelsel komen dan pas beter tot haar recht. Gaat men de voordeelen na, welke de ijzeren brug biedt boven de steenen-constructie, dan kan op de eerste plaats worden aangemerkt, dat de ijzeren brug veel gemakkelijker kan worden ge wijzigd. Oucl ijzer kan bovendien voor al lerlei -doeleinden worden aangewend. Hier van heeft men in Duitschland zeer eigen aardige voorbeelden gegeven bij den bouw van een werkplaats van de oude spoorbrug- weg te Heilbronn. De spoorbrug nabij Wan gen werd geconstrueerd uit de deelen van een oude brug te Stuttgart en bestaat uit 62.4 ton oud en 24.1 nieuw ijzer. Wanneer men de Chineesche kettingbruggen als voorloopers wil nemen, kan men aanne- men, dat eerst in de 18e eeuw met den bouw van eigenlijke ijzeren bruggen is aan- j gevangen. Over de Sevqrn in het Cook- j brookdale werd in 1776 de eerste brug van gietijzer geconstrueerd; zij had een span- wijdte van 32 M. Verschillende andere ijzeren bruggen zijn geconstrueerd vooral na 1800. De ijzeren bruggen zijn van ver- i schillende type; in hoofdzaak onderscheidt men de balkbruggen, hangbruggen, boog- bruggen en tenslotte nog de kefbruggen, terwijl er daarnaast nog veel typen van een gemengd soort bestaan. Zooals de vo rige eeuw door de ijzeren brug werd geken merkt, zoo wordt het karakteristieke van i deze eeuw tegenover de voorgaande het I beton. In het begin van deze eeuw toch ving men aan met de constructie van de betonbruggen, hetgeen een ware' oplossing is geworden in den bruggenbouw. Van den eenen kant zocht men naar meer systema tische overspanningen en meende die te vinden in de ijzerenconstructies. Maar van den anderen kant past het maasachtige lij nenspel weinig of heel niet bij den massa- bouw der huizencomplexen en de modern e flatwoningen. Daarentegen bracht het be ton, dat in dezen toch wel overeenkomt met steen, omdat do bouwwerken uit beide stoffen den massalen indruk geven, de zoo gezochte oplossing voor de harmonie tus schen brug en stadsbeeld. Op verschillende plaatsen werden dan ook reeds zeer fraaie betonbruggen uitgevoerd. Zoo werden van de nieuwe groote IJselbrug de pijlers in .beton opgetrokken en de geheele voorbouw in beton uitgevoerd. Een zeldzaam aardig beeld van de aansluiting van de brug bij het stadsbeeld vindt men te Amsterdam, waar de nieuwe brug over de Admiralen- gracht het heel mooi doet bij het groote complex van de Jan Evertsstraat. Nabij Arnhem op den Apeldoornschen weg is een betonbrug gebouwd in het landschap en maakt een zeldzaam artistieken indruk, wat stevigheid betreft zal deze brug in geen opzicht voor eenige andere onder doen. De lezer zal begrijpen, dat wij ons tot deze enkele voorbeelden moeten be perken. De betonbouw, ofschoon nog zoo kort bekend, vindt overal een ruime toe passing, maar toch niet steeds op eenzelf de bevredigende wijze. Men zal zich echter hierover niet verwonderen, omdat zooiets bij een dergelijke korte ervaring van het materiaal haast niet mogelijk is. Niet al leen de aestketische zijde van dit vraagstuk eischt de aandacht, maar ook en vooral de materieele en doelmatigheidsoverwegin gen. Naarmate men het eene meer onder de knie krijgt, zal een harmonische oplos sing van de gecompliceerde vraagstukken beter te verkrijgen zijn. KANTONGERECHT TE ALPHEN. Uitspraken. Door het Kantongerecht te Alphen a. d. Rijn werden gisteren dé navolgende verstek- vonnissen gewezen. Wegens overtreding motor en rijwielwet (verordening der gemeente Bos koop) H. H. te Hazerswoude en A. K. te Nieu- werkerk a. d. IJssel beiden tot ƒ4 subs. 2 d. Wegens overtreding der motor- en rijwielwet J. B. te Boskoop, J. S. te Reeuwijk 4 subs. 2 dagen. J. H. tc Loenersloot en T. B. te Gouda ieder 6 subs. 3 dagen. H. P. S. te 's Graven- hage 10 cubs. 5 dagen en intrekking van rij bewijs voor den tijd van drie maanden. Motor en Rijwielverordening der gemeente Nieuwveen G. v. d. T. te Nieuwkoop 4 subs. 1 week tuchtschool. Politievrordening der gemeente Boskoop A. T. v. H. te Gouda 5 subs. 2 da gen, id. der gemeente Koudekerk G. C. N. te Leiden 5 subs. 2 d. Overtreding der verorde ning van de stoomvaart in de boezemwateren van Zuid-Holland H.-C. M. te Monster 5 subs 2 d. Leerplicbtwetovertreding C. v. W. en J. V. 6, subs 3 d. en M. W. R. te Ter-Aar 5 of 2 d. Overtr. art. 444 Wetb. van Strafrecht: J. C. H. te Rotterdam 8 subs. 4 d. Fietsen zonder licht. IC, H. "te Ter Aar, J. v. d W.. te Boskoop, C. C. de B. te Ter Aar allen tot 5 subs. 2 d. en rijden zonder reflector G. C. de B. te Ter Aar 5 subs. 2 d. UIT DE KATHOLIEKE WERELD Voor de invrijheidstelling van Spaansche Jezuieten werd een eigenaardige losprijs gevraagd. Shanghai (China). Agentia Fides: Vol gens ontvangen berichten worden dc t wee Spaansche Jezuieten uit het Vicariaat Wuhu (Ngankoei), n.l Pater Avito en Hi dalgo Zacarias, die door de communisti sche bandieten werden gevangen genomen, goed door hen beiiandeld. Doch, inplaats van voor hun invrijheidstelling een som gelds te vragen, eischen do communisten die hen gevangen houden, van de Chinee sche regeering wapens en n\unitie. Men weet nog niet wat die regeering op een dergelijke eisch zal antwoorden. Hoe dikwijls communiceert men in China? Shanghai. Agentia Fides: Op deze vraag kunnen we ter beantwoording het beste dc cijfers laten spreken. Indien men dus het aantal uitgereikte Communiën in Chiua deelt door het aantal Christenen, komt men op 7.3 voor 1927'28 en op 7.6 voor 192S;29. Het.is dus een tamelijk stabiel getal met een kleine stijging. Om de waarheid te zeggen, is het idee van een gemiddelde vooi een zoo uitge strekt gebied wel een beetje vaag. Als men een verdeeling in provincies of in synodale streken maakt, zijn de gemiddelden voor de twee laatste jaren ongeveer identiek. Bijna overal is een lichte stijging. De zeld zame gevallen van kleine dalingen kunnen worden verklaard door de communistische vervolging. Daaruit volgt dus. dan deze gemiddelden inderdaad vrij betrouwbaar zijn. Zou men die echter als basis nemen om vergelijkin gen te maken tusschen missies onderling of tusschen provincies, dan zou dit tot schromelijke vergissingen kunnen leiden. Daarvoor zijn de omstandigheden van de eene streek tegenover de andere tc zeer verschillend. Toch kan men, om tot homogenere een heden te komen dan die de provincie aan geeft, beter missie voor missie beschou wen. Het aantal Communiën per christen varieert tusschen 2.3 en 26.7. Op de gestelde quaesUe, past dus het volgende antwoord: Ja, in China wordt gecommuniceerd. Vergeleken bij de Katholieken in Europa, maakt het katholieke gemiddelde in China zelfs geen slecht figuur, met haar 7 of S communiën per jaar. Het katholiek Hospitaal te Tokio. Tokio (Japan). Agentia Fides: In de Ja- pansche hoofdstad komen de katholieke instellingen sterk tot bloei. Nog onlangs had in een der mooiste wijken van Tokio de inwijding plaats van de Kapel der Zus ters der Eeuwigdurende Aanbidding van het H. Sacrament. En nu pas weer,, op 25 Mei 1.1., op het feest van O. L. Vr. van Al tijddurende Bijstand, had do inzegening en de eerste steenlegging plaats van het Katholieke Ziekenhuis. Dit liefde-werk was het, wat de katho lieken zoo zeer noodig hadden. De Ame- rikaansche Methodisten, wieii het aan dollars niet ontbrak, bezaten al langen tijd het luxueuse hospitaal Sint Lucas. Zonder deze luxe na te streven, zullen de Franciscanessen Missionarissen van Maria, die de leiding hebben van dit ziekenhuis, het ongetwijfeld binnen zeer korten tijd, dank zij haar buitengewone naastenliefde, een reputatie van den eersten rang bezor gen. Mgr. Chambon M. E. P., Aartsbisschop van Tokio, zegende de eerste steen, in te genwoordigheid van de missionarissen, van de elite der katholieken uit de stad, en van de vele hooggeplaatste personen, waaronder men de Maire en de notabelen van die wijk opmerkte. Het corps diplo matique werd vertegenwoordigd door dc gezanten van België en Tsjecho-Slowakije, en door de militaire attaché van Frank rijk. Scheuring in de Duitsch Nat. Partij. BERLIJN, 19 Juli. (V.D.). Achttien Duitsch Nationale afgevaardigden, die gisteren tegen de afschaffing van de Nood verordening stemden, hebben bedankt als lid der partij. Voorts heeft graaf AVestarp in een brief aan dr. Herzenberg meegedeeld, dat ook hij bedankt als lid van de Duitsch Natio nale Volkspartij. s Door vallend gesteente gedood. REIFLAND (Ertsgebergte), 19 Juli. (V.D). Vrijdag heeft bij een instorting van stoen aan den ingang van de Saidenbachsperre een ernstig ongeval plaats gehad. Door hot instorten van steen werden' vijf arbeiders getroffen. Een van hen was onmiddellijk dood, terwijl de vier anderen ernstig ge wond werden. LAATSTE BERICHTEN' EEN „VLIEGCLUB" TE EINDHOVEN OPGERICHT. Met glijvliegen wordt spoedig begonnen. Men schrijft ons uit Eindhoven: Zooals reeds een kori bericht meldde is te Eindhoven ecu Aeroclub opgericht. Met glijvliegen wordt zoo spoedig moge lijk begonnen. De aankoop van een motor vliegtuig zal, zooals vanzelf spreekt, groo tere financiecle offers vragen en het zal dan ook noodzakelijk zijn, hiermede nog eenigen tijd te wachten, tenzij er phila-n- tropen gevonden worden die uit idealisme voor de vliegerij, de Aeroclub hierin den eersten tijd willen steunen. Reeds werd van een groote Benzinemaatschappij de toezegging ontvangen, het terrein gratis tc doen inrichten met een clubhuis, een han- gay voor een af twee kleine vliegtuigen, een windzak, enz. Het bestuur van dc club acht het daar om niet uitgesloten, dat deze schoone geste wel eens tot gevolg zou kunnen hebben <Lat "ook de eerstgenoemde wensch in vervul ling zou gaan. Het pionierswerk is zwaar en steun van allen is noodzakelijk en welkom. Het vliegterrein is gelegen in dc gemeen te Best op enkele kilometers afstand van Eindhoven aan den idealen hoofdverbin dingsweg naar Boxtel en 's Bosch. Boerderij afgebrand. De boerderij van J. Buseman te Oudb Pekela is afgebrand, waarbij ook een toom biggen en een paard in dc vlammen zijn omgekomen. Fabrieksbrand. Hedennacht is te Beverwijk de van hout opgetrokken Conservenfabriek van. den heer P. C. Docter, staande aan den Wij- kerm eenveg in vlammen opgegaan. Toen de brandweer met een motorspuit arriveer de, stond de fabriek reeds in lichter laaie en kon aau blusschen niet meer worden gedacht. Men moest zich alzoo bepalen tob het nathouden van de belendende percec- lcn, zijnde het woonhuis van den heer Doc ter en het fabrieksgebouw van' de „Be tuwe uit Tiel. De fabriek is totaal ver- weost. Verzekering dekt de schade. Hagelschade te Beverwijk. De schade veroorzaakt door den hagel slag in den avond van 22 Juli aan de land en tuinbouwgewasseii in dc streek Kennc- merland, is door de A'oor dit doel samen gestelde commissie van deskundigen, vast gesteld op ƒ54.324.84. Amerikaansch bezoek aan Wassenaar en Boskcop. Woensdag arriveerde m 3 Cadillacs uit Amerika, komende via .België een gezel schap Amerikanen uit Florida en omge ving, die onder leiding van Mr. North. Atlanta, C'a, een speciale studie \an <le bloemencultuur en parkaanleg hier te lande maken. De heer -1. G'habot, secretaris der t- keersafdéeling der Xederlandsdic-Amcri- kaanschc Kamer van Koophandel ontving het gezelschap te Rotterdam. Men bezocht Donderdag de tuinen van het Vredespaleis en eenige parken in Wassenaar. Hierop vertrok men naar Boskoop, waar de heer J. Dijkhuis, lid der firma Felix en Dijkhuis, bestuurslid van voor genoemde Kamer van Koophandel het ge zelschap ontving en aan dc lunch presi deerde. Hij greep deze gelegenheid aan, om in een keurige speech dc. Amerikanen te wijzen op den onoverkomelijke moeilijk heden, die Amerika aan Boskoop met het embargo heeft toegebracht en het onjuiste van dezen maatregel. Zijn rede werd be antwoord door den heer W. B. Roddenbcr- ry uit Cairo, Georgia, die opmerkte, dat nu, na bezichtiging van Boskoop, hij ten volle begreep wat men in Amerika door dit verbod moest missen en dat ieder van het. gezelschap op zijn wijze zou trachten opheffing van het embargo of een veran dering ten gunste van Boskoop ie ver krijgen. Hierop werd onder de kundige leiding van den heer Dijkhuis een wande ling door zijn kweekerij gemaakt en ver- (ËiiiiiiimiiiiiHiii minim mm minimi E Gedurende de Vacantie gelegenheid tof bijwerken E van Leerlingen van ALLE OrjderwijifnriJhcintjen: E Moderne Talen en Wiskunde- door BEVOEGD en ERVAREN Lieraar. miiiiiiiiiiimiiiimimmiiiiiiimimiiimimmiiiiiiiimmiiiiiiii BIOSCOPEN. Luxer: Goedgekeurd voor volwassenen. Trianon: Goedgekeurd. Casino: Goedgekeurd voor volwassenen. City: Afgekeurd. trok men via Veur, Voorschoten en Wasse- naar naar Scheveningen. Vrijdag stond een bezoek aan AalsmeerV bloemenveiling en de orchideeën-cultures vaii .Gebr. Barendsen op het program. Het gezelschap vertrekt Maandag naar Hannover. LEIDEN, 19 Juli. Boter. De prijzen van bot-er op de heden gehouden markt waren als volgt: prima, fabrieksboter (controle) 1.S0, priqia boerenboter 1.70—ï.80, goe de boerenboter 1.601.65 per kg. Aange voerd 87/8 en 19/16 vaten, wegende 1925 kg. Handel vlug. Eieren. Totale aanvoer 6321 stuks. Dc prijzen waren: kippeneieren 5.S0—6.50 cu eendeneieren 4.805.30 per 100 stuks. Handel vlug. Turfmarkt van 14 tot en met 19 Juli. Lange turf geen aanvoer, prijs 7.007.50 per 1000 stuks. HOTTERDAM, 18 Jub". Buiten!. Granen (Weekoverzicht van dc Makelaars Broe- delet en Bosman). Do laatste dagen is er aau de markt een beduidend betere stem ming. Het artikel La Plata Mais is nog steeds zeer schaarsch, in Rotterdam is niets disponibel en in Amsterdam zijn dc afgeloopcn week enkele kleine postjes bin nengekomen, welke tot hoogeu prijs er vlot bigingen. Ook Antwerpen trad als reddende engel op, want ook daar zijn een paar kleine posten aangekomen en vlot opgenomen. De Donau Mais profiteerde van lipt feit dat er geen La Plata is en werd tot stij gende prijzen verkocht. s Gerst, het goedkoopste "artikel, kwam ook eindelijk aan de beurt en. er gebeur den flinke zaken in do verschillende soor ten. Niettegenstaande de verhooging is dit artikel nog zeer koopwaardig. Lijnkoeken alleen de laatste twee da gen hooger gehouden, met iets meer vraag. BOSKOOP, 19 Juli. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Ophelia 18 24 cent, Golden Ophelia 1924 cent, Mar cel Royer 2531 cent, Hadley 5161 cent, Claudius Pernet 5155 cent, Columbia 28 cent, Butterfly 18—29, cent, Mac Keiler 4753 cent, Wilhelm Kordes 21 cents Mad. Jules Bouché 29 cent, Rosalan- dia 3451 cent, v. Rossem 30 cent, Phoebe 5180 cent. Florex 5259 cent, Polyanfha- rozen 51120 cent. Diversen: Dahlia's grootbloemig 41—56 cent, Lelies tigrinum 38 cent, Violieren 43 cent. Anjers 30 cent. ZEVENHOVEN, 18 Juli. Eierenveiling. Aangevoerd 7533 tsuks. Prijzen: kippen eieren 5.005.85 en eendeneieren 3.90 4.25 per 100 stuks. Kaas 30—31 cent per pund, boler 76 cent per pond, hanen 60 cent per sluk, zwarte bessen 24 cent per pond. Handel vlug. VEUR, 18 Juli. Groentenveiling. Eng. komkommers le soort 4.50, 2e soort f 2. 3e soort 60 ceni, wankl. 1.stek 10 cent; gele komkommers le soort 3.50, 2e soort 2.10, 3e soort 1.stek 25 cent, kropsla le soort 3.50, 2e soort 1.50, uit schot 30 cent, peen 9.50, stoofsla 2.50, Tomaten (mid.) 10.groote ronden 9, 2e soort 9.3r soort f~ 4.50, bonkeu 7, uitschot 1.00, rijp 10.andijvie 4.50, spinazie 15 cent, postelein lf)-.—rabarber 3.—, snijboonen 25.spercieboonch 18.—, bloemkool le soort 32.50, 2e soort f 12.uitschot f 1. KATWIJK a. d. RIJN, IS Juli. Groen tenveiling. Due of York per kist van 25 kg. 1.001.50, idem drielingen idem 40 80 eeni, Eigenheimers idem l.lo—l.K). peen per 100 bos f2.40—5.80, bloemkool per 100- 21.2022.90. Aanvoer 900 kisten groote aardappelen, 8400 bos peen. RIJNSATERWOUDE, 16 Juli. Eieren- veiling. Aanvoer 6964 kippeneieren 5.75— 6.40 en 394 eendeneieren 4.75—5.10 per 100 stuks, klapbessen 30 cent en zwarte bessen 30 cent per kg. ALPHEN a. d. RIJN. 17 Juli. E.crenvei- ling. Aanvoer 12200 stuks. kippeneieren 5.006.00 en eendeneieren 4.00 per 100 stuks. 18 Juli. Groentenveiling. Per 100 kg.: spinazie 912, tuinboonen 3.006.50, heerenboonen 1419, postelein 811. zuring 11.kroten 16, uien 3—5; Per 100 bos: peen 6.008.S0, andijvie *3.001.20; per 100 stuks: kropsla 3.00 J.n2U, komkommers 3.006.00, bloemkool I 2023, bloemkool II 67, per 100 pond: bessen f 69 en kersen f 812. R0EL0FARENDSVEEN, 19 Juli. Groen tenveiling. Snijboonen 1.751.95, idem afwijkend 1.60, stek 55—65 cent, prin- cesseboonen 2.152.30, dubbele stam 1.90, witte pronkboonen 80 cent per 10 kg.; Augurken: fijn 5.60, fijnbasterd 2.40, basterd 1.25, grof 0.991.00. bommen 70 cent, stippel 5560 cent alles per 25 kg. W1BSELNUTEKRINGEN (AMSTERDAM) (Niet officieel). Berlijn 59.33l/2 Londen 12.08l3/ly New Vork 2.48.48 Parijs 9.78 Brusse 34.711 j0 Zwitserland 48.31 Milaan 13.011 Mad."ic 28.871/., Oslo 66.571 Koiienhagen 66.571/,, Stockholm 66.79 Wcenc" 35.121/o Praag 7.38 Boedapest

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 3