a Zlste Jaargang ZATERDAG 19 No. 6647 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND De onmachtige Rijksdag BINNENLAND 3)e Êeicbelve DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad SL oent Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. V Een denkfout van het „Han delsblad" Het Episcopaat heeft een verklaring gegeven over de z.g. rotary-beweging, gisteren in ons blad vermeld. Het „Handelsblad" commentarieert deze verklaring op de volgende wijze: De strekking van deze verklaring is niet nieuw. Zij ligt geheel in de lijn van een politiek die niets aanvaarden of dulden wil, dat niet het stempel draagt van het kerkelijke roomsche gezag. Ook niet wan neer het object waarom het gaat op zich zelf goed is en nuttig en veredelend. Wij lichten een zin uit deze verklaring. „De Rotary is een... vereeniging.die de maatschappij wenscht te verbeteren en de leden wenscht op te voeden tot. eerlijke, onbaatzuchtige mannen. Het nastreven van dat doel is zeker prijzenswaardig". De katholieke geestelijkheid erkent het hier met zoovele woorden. Men zou zoo zeggen: wat wil men meer, en wat kan een Katholiek erbij verliezen ook langs dezen weg mede te werken aan de bevordering van eerlijkheid en onbaat zuchtigheid. Ten bate van het algemeen en van zichzelf. Maar zoo te denken schijnt ketterij te moeten heeten. In deze redeneering ligt een groote denk fout! Wij meenen deze onmiddellijk te kunnen, bloot leggen door aan het „Handelsblad" de volgende vraag te stellen. Er is een katholieke vereeniging zooals er vele zijn die een hoog en edel doel na streeft, dat door ieder weldenkend mensch „zeker prijzenswaardig" moet worden geacht. En zou nu het „Handelsblad" in zijn liberale lezers kunnen goedkeuren, indien zij tot deze vereeniging toetraden gesteld, dat dit mo gelijk was zelfs ook als er een liberale ver eeniging bestond, die hetzelfde doel beoogt? Ons dunkt: ongetwijfeld niet! En dat is ook heel verklaarbaar: En nie mand zou dat beschouwen als... ketterij! Het „Handelsblad" maakt de denkfout, dat, als twee hetzelfde doen, dit dan altijd geheel en al hetzelfde is. Er kan zoo veel verschil zijn in den weg, welke door die twee wordt bewandeld, in de middelen, welke door die twee worden ge bezigd! Het streven naar eerlijkheid en onbaatzuch tigheid is eenzelfde daad van Katholieken eenerzijds en van vrijzinnige leden van de Rotary-beweging, die zich daarbij losmaken {van iederen Godsdienst, anderzijds. Maar 't is, zender eenig bewijs, al aanstonds voor ieder duidelijk, dat beide categorieën van personen bij de practische toepassing van dat streven veel van elkaar zullen verschillen. En het moet ook iedereen duidelijk zijn, dat een Katholiek, die bij dat streven zijn godsdienstige beginse len loslaat, veel erbij kan verliezen ten na- deele van het algemeen en van zichzelf. Wij, Katholieken, hebben open oog en op rechte waardeering voor al het goede, wat van niet-katholLeke zijde geschiedt. En ons Door luchtig Episcopaat geeft daarvan blijk in zijn verklaring over de Rotary-beweging Maar, als wij het goede willen nastreven, niet los van den Godsdienst dan meenen wij voor dit standpunt ook waardeering van anderen te mogen verwachten! Wij hopen, dat het „Handelsblad", zijn denkfout herstellend, zoo ruim zal kunnen denken! Gelijkheid en ongelijkheid In het „Volk" schreef iemand een ingezon den stuk, waarin hij nu eens aan de redactie van het socialistisch orgaan recht-uit vraagt, cf het overeenkomt met de socialistische opvat tingen, om „het een vanzelfsprekend feit te vinden, dat b.v. de onderwijzer een veel groo- ter inkomen moet hebben dan de putjesschep per en de ingenieur en de professor weer een veel grooter dan de schoolmeester, of, laten we het liever andersom stellen, dat de land arbeider zooveel minder moet hebben dan een andere arbeider (professor)". De redactie van het „Volk" plaatste er het volgende naschrift bij: Dit vraagstuk heeft vele kanten. De op lossing van den inzender is schijnbaar de gemakkelijkste maar voor de practijk heeft zij bitter weinig waarde. Voorloopig is de vraag, of een professor te veel verdient, veel minder urgent dan het feit, dat de landarbeiders, en nog een aantal andere groepen van de bevolking veel en veel te weinig verdienen. Wie dit euvel bestrijdt, helpt meteen den rangen- en standengeest in onze maatschappij bestrijden. En voor wij de salarissen van den professor gaan herzien, dienen wij eerst het vraagstuk vah 'het arbeidsloos inkomen en van de on dernemingswinsten behoorlijk onder de oogen te zien. De rest is van later zorg. Terecht merkt de „Tijd" hierbij op, dat het „Volk" om dit vraagstuk heendraait als een slimme kat om de heete brei. Laat het blad toch eerlijk erkennen, dat ook in een socialistische maatschappij verschil in inkomen zou moeten bestaan, noodzake- 1 ij k zou zijn. Een g e 1 ij k h e i d, zooals in demagogische socialistische geschriften zoo dikwijls wordt voorgehouden als mogelijk in een socialisti- schen heilstaat, is pure fantasie of erger. Dat wil echter niet zeggen, dat er een schrijnende ongel ij kheid móet bestaan. Daartegen is Paus Leo XIII in Rerum Nova rum krachtig in verzet gekomen. En daartegen keert zich ook de katholieke maatschappij-leer. DUITSCHLAND HINDENBURG NAAR HET RIJNLAND VERTROKKEN. Rijkskanselier Brüning blijft thuis. Rijkspresident von Hindenburg is Don derdagavond met den trein van 8.50 uur van het Potzdammerstation vertrokken om met staatssecretaris Meissner en luit.-ko- lonel von Hindenburg zijn reis naar het bevrijde gebied te ondernemen. Hij zou Vrijdagmorgen vroeg te 9 uur in Trier aan komen en na een rondrit door de stad aan de feestelijkheden deelnemen. Do bevrijdingsfeesten worden volgens program doorgevoerd. Zij worden echter zoo eenvoudig mogelijk gehouden. De Rijkskanselier dr. Brüning, zal, te gen zijn eerste plan in, met het oog op den politieken toestand niet aan de feesten deelnemen, doch in Berlijn blijven. Een prachtige gift. De apostolische nuntius heeft een be drag van 50.000 lire geschonken ten behoeve van de nagelaten betrekkingen der slacht offers van de mijnramp in Silezië. FRANKRIJK FRANSCHE BELANGSTELLING VOOR VERAART'S REGENMAKERIJ. Niet alleen van Duitsche zijde, maar thans ook uit Frankrijk toont men belang stelling voor de proeven van den heer A. W. Veraart tot het kunstmatig verwekken van regen. Een der grootste landbouworgani saties van Frankrijk, de „Federation des Syndicats Agricoles de l'Oranie" heeft zich gewend tot het Fransche Gezantschap te 's Gravenhage teneinde contact te krijgen met dén heer Veraart voor proefnemingen op grooten schaal met name in Algiers. Bereids heeft een bespreking tusschen den handelsattaché der Fransche Legatie, den heer Glazer, en den heer Veraart plaats gehad, waarin de eerste voorberei dende maatregelen werden getroffen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat eenige afge vaardigden der genoemde Fransche land bouworganisatie met den heer Glazer de proefnemingen zullen komen bijwonen, die de heer Veraart zich voorstelt begin Augus tus te Scheveningen te houden. POLEN De vervanging van Pilsudski. De president der republiek heeft den oud-minister van oorlog, generaal Kenar- zenski, met de voorloopige leiding van het ministerie van oorlog belast. Naar ver luidt zal hij deze functie slechts vervullen voor den duur van het verlof van maar schalk Pilsudski. Officieel wordt het ge rucht dat Pilsudski zou zijn afgetreden, te gengesproken. De Krakauer Knrier verze kerd dat Pilsudski de feitelijke leider in Polen blijft. In een ernstig uur aan haar plicht verzaakt Oproep van den Rijkskanselier aan het Duitsche volk „De Duitsche Rijksdag heeft thans na een levensduur van twee jaar voor haar tijd zich haar noodlot op den hals gehaald. La ten we gerust zeggen: Het was nogal ver diend". Met deze woorden leidt de „Germania" haar bespreking van het voorgevallene in den Rijksdag in. „In de uren van grooten nood en ernstige plichten heeft de Rijksdag op gevaarlijke wijze versaagd en de Rijks- regeering de noodverordeningswet uit de hand geslagen. De Rijksdag heeft het uiterste bereikt van haar falen en van haar ongeschiktheid om verantwoording te dragen, doordat hij een meerderheid vond, die de door de regeering ter hand genomen noodverordeningen, welke in het staatsbelang dringend noodig waren, we derom uit de handen wrong. In deze situatie bestond slechts de eeni- ge mogelijkheid, waarvan de Rijkspresi dent gisteren gebruikt maakte, dat hij nJ. den Rijksdag naar huis zond. De financieele en economische sanee ring, die de rijksregeering energiek heeft aangevat, staat in ieder geval in den par- lementsloozen tijd niet stil. Wat in dit op zicht gedaan moet worden, moet gedaan worden uit ernstig plichtsbesef tegenover staat en volk, en dat zal ook gebeuren". De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft: „In dezen Rijksdag gebeurde het ongelooflijke, n.1. d - parlementaire par tijgeest over de kXi: dteekening van den Rijkspresident beslissen mocht. Wij zullen een nieuw parlement moeten kiezen, hoewel juist door de ervaringen der laatste dagen in de breedste lagen van het volk de overtuiging gegroeid is, dat het Duitsche volk zonder Rijksdag zaak kundiger en juister geregeerd zal kunnen worden". Het spannende oogenbilk der stemming. Het was wel een oogenblik van spanning toen de stemming een aanvang nam. Toen het resultaat bekend jverd, haalde Brü ning, onder vrijwel ademlooze stilte onmid dellijk uit zijn portefeuille het decreet van den Rijks^president, dat hem machtigde, den Rijksdag te ontbinden. Hij las bet rus tig voor. Er volgde een onbeschrijfelijk tumult, terwijl de Rijksdag uit elkander ging. De Communisten maakten een herrie van be lang, konden zich niet weerhouden, „weg met Hindenburg" te schreeuwen, en zetten de Internationale in. Buiten, op het groote plein voor het Rijksdaggebouw, wachtte een enorme menigte op den uitslag van de stemming, en toen de Rijksdagontbinding bekend werd, barstte de spanning los in luidruchtig gejuich. Een ander deel van de massa protesteerde. En afwie ooit ge loofde, dat de Duitschers geen politieke belangstelling kennen, schrijft de corres pondent van „De Tijd", kon vandaag op het Rijksdagplein het tegendeel bewezen zien. Hartstochtelijke redevoeringen, ge- improviseerd, vóór en tegen de Regeering. Onwillekeurig drong zich het gevoel op, dat zij daarbuiten een veel krachtiger en vitaler parlement vormden dan de volks vergadering, die in het Rijksdaggebouw zooeven voor ontbonden was verklaard. Want van al wat gebeurd is, of liever van alles wat niet gebeurd is, en toch zoo dringend had moeten gebeuren, al een jaar lang, draagt de machtelooze Rijksdag de schuld. Niet deze of gene partij alleen, maar alle partijen. Het partijwezen woe kert in Duitschland zoo ontzaggelijk, dat het al het andere als het ware verstikt. De partij gaat boven het vaderland. Het volk beslisse over zijn toekomst. De Rijksregeering heeft den volgenden oproep gericht tot het Duitsche volk: De Rijksdag heeft de middelen gewei gerd, welke het rijkskabinet noodig had om zijn taak te vervuren. De noodverordenin gen van den Rijkspresident zijn afgewezen door een kleine meerderheid, die zelf niet in staat is om de verantwoording over te nemen. Tot het volk gaat thans de oproep uit, zelf over zijn toekomst te beslissen. Wil het Duitsche volk de Rijksregeering datgene ontzeggen wat tot behoud der Duitsche economie en tot veiligstelling der sociale verplichtingen noodig is? Dat is de vraag van den veertienden September. De rijksregeering zal er zorg voor dra gen, dat Rijk, landen en gemeenten hun taak kunnen vullen. De Rijksregeering: get. Dr. BRüNING, Rijkskanselier. (volgen alle ministers). Noodverordeningen opgeheven, nieuwe in bewerking. Volgens het verlangen door den Rijksdag uitgedrukt in zijn besluit van 18 Juli, wor den ingevolge art. 48, par. 2 van de Rijks grondwet de beide noodverordeningen van 16 Juli 1930 buiten werking gesteld. De uitvaardiging van de nieuwe nood verordeningen is na het besluit van de Rijnlandfeesten, omtrent Woensdag in de komende week, te verwachten. Met de uit werking er van wordt echter door de be trokken departementsafdeelingen aan stonds een aanvang PORTUGAL EEN SAMENZWERING ONTDEKT. Tegen de regeering. In Portugal heeft, men een samenzwe ring tegen de regeering ontdekt. Reeds heeft, naar officieel wordt medegedeeld, de regeering echter alle maatregelen getrof fen om de samenzweerders in het leger en onder de burgerij onschadelijk te maken. De politie zou door de in een anonymen brief vervatte aanwijzingen op het spoor der samenzwering zijn gekomen. EGYPTE. DE ENGELSCHE OORLOGSBODEMS AANGEKOMEN. Kalmeerend effect. De aankomst der twee Britsche oorlogs bodems schijnt de geesten gekalmeerd te hebben. Zooals men weet heeft de Engelsche re geering in het begin dezer week de twee vlagschepen „Queem.Elisabeth" en „Romil- lies" naar de Egyptische wateren gezon den. BRITSCH-INDIE INDIE'S VERZET TEGEN ENGELAND. Economische gevolgen van den boycot Do economische toestand te Bombay is den laatsten tijd steeds slechter geworden. Nadat reeds verschillende katoenspinne rijen de laatste dagen gesloten waren, zul len thans opnieuw verscheidene groote spinnerijen het bedrijf staken. Een eige naar van een groote katoenspinnerij ver klaarde dat spoedig 200.000 arbeiders werk loos zullen zijn. CHINA. ZENDELINGEN GEVANGEN GENOMEN. Expeditie ter bevrijding onderweg. Zes-en-dertig Amerikaansche en ver scheidene Engelsche missionarissen, die aan den bovenloop van de Min-rivier bin nen het gebied van de opstandelingen wa ren geraakt, zijn door deze gevangen ge- Gisteren is uit Foetsje aan boord van een rivierstoomboot een expeditie, waar toe vertegenwoordigers van het Amerikaan- sche en het Engelsche consulaat behooren, vertrokken ten einde do vrijlating der ge vangenen te bewerkstelligen. VOORNAAMSTE NIEUWS De Rijkskanselier heeft een oproep ge richt tot het Duitsche volk. STICHTING „DE GRAAL" TE LINDENHEUVEL. Bezoek van Z. D. H. Mgr. Aengenent. De Bisschop van Haarlem, Mgr. J. D. J. Aengenent heeft op zijn doorreis vanuit Maastricht Donderdag een bezoek ge bracht aan de stichting „De Graal" van de Vrouwen van Nazareth te Lutterade- Geleen. Te omstreeks half drie arriveerde Mgr. door burgemeester Damon van Geleen af gehaald, op het Clubhuis „Do Graal", waar do vlag vroolijk wapperde en de Graalineis- jes stonden opgesteld, die Mgr. den Graal- groet brachten. In de fleurig versierde bovenzaal wa ren als gasten tegenwoordig: Pastoor I. Schoenmaeckers, kapelaan M. Kissels, van Lindenheuvel, burgemeester en mevr. Da- men, mr. dr. W. J. F. Frowein, directeur der Staatsmijnen in Limburg, de heeren J. Mous, chef der Sociale Afd. der Staats mijnen, en A. Heintgens, secr. van het Fonds van Social© Instellingen der Staats mijnen en mej. L. van Kersbergen, directri ce van do Graalbeweging (Centraal Graal- bestuur) te Den Haag. Nadat de Overste van de te Gelecn wer kende groep der Vrouwen van Nazareth Mgr. hartelijk welkom had gehceten, reci teerden enkele leerlingen van „Onze Graalschool" het begin van het St. Jans- Evangeu'e tn nog enkoe verzen, waaron der „Het Lied van de Terwe (Bené de Clercq). Mgr. sprak een hartelijk dankwoord tot de meisjes en moedigde haar aan, vol ijverige aanhangsters van do Graal te worden. Daarna begaf het gezelschap zich naar het confectie-atelier „Ons Graalhuis", waar in de kleurige atelierzaal Mgr. werd ontvangen met een welkomstlied. Ook hier hield Mgr. een korte, hartelijke toespraak, waarin Hij met verwijzing naar hot op schrift van den door haar zelf gelegden eersten steen Gods Zegen afsmeekte over het werk der meisjes en haar verder Te ven. In de keurige clubkamer der beneden verdieping, richtte Mgr. zich tot den heer Frowein, om hem hartelijk dank te zeggen voor de krachtdadige medewerking, welke de directie der Staatsmijnen steeds ver leent bij de sociale verzorging van de mijn- werkersjeugd, waarop de heer Frowein ant woordde het een geluk te achten, dat ook in Limburg de Vrouwen van Nazareth werkzaam zijn. Na nog een kort samenzijn op Huize „de Graal" vertrok Mgr. Aengenent per auto naar Sittard, om zijn reis voqrt te zetten. CONFLICT SLAGERSBEDRIJF. Grieven van de „Vereenigde Amster- damsche Slagers". In de op 30 Juli a.s. in het Hotel „de l'Europe" te Utrecht (c houden jaarlijk- sche algemeene vergadering van den Nc- derlandschen Slagershond stelt het Bonds bestuur zijn mandaat ter beschikking, naar aanleiding vap een gerezen conflict tus schen de grootste afdeeling van den bond „De Vereenigde Amstcrdamschc Slagers" en de bondsleiding. Naar aanleiding daar van heeft „Dc V.A.S.", tot alle bij den Ne- derlandschen Slagershond aangesloten re den een rondschrijven gericht, waarin net besluit van het bondsbestuur om zijn man daat ter beschikking te stellen onorganisa torisch wordt genoemd, omdat de Slagers- bond de grieven van de uitgetreden afdee ling niet kent. Volgens het rondschrijven heeft de voorzitter van den Nederlandschen Slagershond de gelegenheid daartoe op een in Utrecht gehouden buitengewone bonds vergadering ontnomen. Bovendien geeft de bondsleiding geen gevolg aan het besluit dier vergadering, om een commissie van onderzoek in te stel len, welke zou te onderzoeken hebben ol dc grieven van „V. A. S." juist zijn of niet. Waar het bondsbestuur dit besluit der t>uj- tengewone bondsvergadering negeert, moet naar „De V. A. S." schrijft het ter be schikking gestelde mandaat aanvaard worden. „Dc V. A. S." keert terug, wan neer het bondsbestuur verdwijnt. Indien de jaarvergadering daarmede niet accoord gaat, zal do gewone verkiezing van leden van het bondsbestuur plaats hebben, die inmiddels reeds bij enkele candidaatstelling zijn herkozen.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1