LUCHTVAART ALLERLEI ZATERDAG 19 JULI 1930 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 14 zullen ongetwijfeld flinke overwinningen behalen. P. W. krijgt A. C. C. op bezoek en als Jannink op dreef is geven we A. C. C. heel weinig kans. V. O. C. speelt tegen H. D. V. S. Het zal cr spannen tussehen de oude rivalen. In de Overgangsklasse gaat Ajax aan den kop. Morgen'gaan de Leidenaars naar Hilversum met een invaller voor v. d. Mey. In diens plaats speelt mee de uit Indië teruggekomen Ton Janssen. Het elftal ziet er nu als volgt uit: I. Dozy, H. Meyer, L. Janssen, T. Jans sen, P. de Vrind. H. de Vrind, Bijleveldt. Th. Rice, Jos. Godding, v. Breen en D. v. d. Putten. We wens'chen ze veel succes toe. Dit zal trouwens wel noodig zijn ook, want, H. T. C. C. kon met innings winnen van V. R. A. en dat wel met eenige iifVallers do verre reis naar Eindhoven zal onder nemen. L. O. C. gaat naar Phoenix II en zal zich v/el de sterkste toonen. De Leid- sche beschikt tegenwoordig over een aar dig elftal vooral onder de jongeren schui len heel aardige krachten. Ajax II ontvangt H. D. V. S. III. Nu S. de Jongh weer van de partij is, mogen we misschien op een klein succesje hopen. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Eerste klasse. HaarlemH. C. C. II; H. C. C. I—Rood en Wit; V. R. A.—V. V. V.; P. W.— A. C. C.; V. O. C.-H. D. V. S. Overgangsklasse. Hilv. C. G—Ajax (L.); H. T. C. C.— V. li. A. II; Quick (N.)-R. W. II; R. C. H.Phoenix. Tweede klasse. Quick (H.)Excelsior; Phoenix IIL. C. C.; H. D. V. S. II—V. O. C. II. Derde klasse B. Excelsior IIH. C. C. IV; Ajax II H. D. V. S. III. WIELRENNEN Leidsche Ren- en Touristvereen. „Swift". Zondag clubrijden over 50 K.M. A en B klasse gezamenlijk. Junioren 12.5 K.M. Bijeenkomst S.30 uur Clublokaal, start om 9 uur. Rijswijksche Wielerbaan. Donderdagavond heeft op de Rijswijksche Wielerbaan de voorwedstrijd van het Kam pioenschap van Nederland over den lan gen afstand zonder gangmaking plaats ge had. Deze wedstrijd ging over 50 K.M. (125 ronden) en was opengesteld voor in de provincie Zuid-Holland woonachtige ren ners. Van de 34 ingeschrevenen kwamen er 28 uit. Het is een aardige, levendige wed strijd geworden met veel uitlooppogingen en hard gejaag van het begin tot het. ein de. Telkens trok er een renner tussehen uit, doch de serieuze poging kwam eerst toen er nog 70 ronden te rijden waren. Ma terna, Wals en Ceurremans ontsnapten toen en namen een 100 meter voorsprong. Het tempo werd Ceurremans weldra te machtig en er bleven dus alleen aan het hoofd gaan Materna en Wals. Het peloton zette toen de achtervolging in met dit gevolg, dat deze groep uiteen viel en Alkema, Graafmans en Wildschut zich bij de twee leiders kwamen voegen. Dit 5-tal joeg flink door, maar Heslinga en Lorie trokken het peloton toch gelei delijk bij. Toen nog 47 ronden te rijden wa ren, waren de vluchtelingen achterhaald, doch deze jacht had ten gevolge gelia I, dat er van de 28 deelnemers nog maar 17 in de baan waren. Slechts enkele ronden bleef het veld bijeen. Materna liep toen weer weg en Heslinga, Wals, Wildschut, Bronger en Alkema kwamen zich bij hem voegen en na een lange harde pace slaagde dit zestal cr in een ronde uit te loopen. Enkele ronden voor het eind werden deze zes uit de baan genomen om de ove rigen onder elkaar de spurt te laten uit vechten. Hees liep weg en xverd niet ach terhaald, waarna de eindspurt de volgorde bracht: Lorie, v. Rossum, 1 lengte en Bak- huys 11/2 lengte. De zes renners, die een ronde voorsprong hadden genomen kwamen nu in de baan om over 10 ronden a'erder te kampen. Deze sprint had tot uitslag: 1. Wals, 2. Heslinga, 3. Materna, 4. Wilschut, 5. Alkema en 6. Bronger. In het geheel plaatsten zich dus voor den eindstrijd om het Kampioenschap van Nederland (de Nationale kampioen schap pen. Avorden 2 en 3 Aug. te Amsterdam ver reden) Wals, Heslinga, Materna, Wild schut, Alkema, Bronger, Hees, Lorie, van Rossum en Bakhuys, waarbij vermoedelijk nog komen v. d. Leur en W. Krens, die een medische verklaring hadden en op grond van ongesteldheid hun kansen niet konden verdedigen. WANDELSPORT DE VIERDAAGSCHE AFSTANDS- MARSCHEN TE NIJMEGEN. De laatste dag. Gisteren was liet de laatste dag van de afstandsmarschen en deze bleek de beste te zijn. In de vroege ochtenduren vertrok ken 1422 deelnemers en slechts drie vielen den laatsten dag af. Geen van de buiten- landsche loopers behoorden tot de uitAal- lers, ook geen militairen. Alle groepen, die in aanmerking komen voor een korpsprijs, zijn er zoo goed als allen in geslaagd. Nimmer is het aantal deelnemers zoo groot, het aantal uitvallers zoo klein ge weest. De Minister voor Defensie, Mr. Deckers, volgde in gezelschap van tal van hoofdofficieren van verschillende wapens met groote belangstelling het verloop van de marsehen. Om vijf uur had de prijsuitreiking plaats op het Molenveld, in tegenwoordigheid van tal van burgelijke en militaire autoritei ten. Do Minister reikte persoonlijk de prij- i zen uit, ingeleid door Jhr. van Weyler, de voorzitter van de Regelingscomrnissie. Het kruis werd uitgereikt aan 58 dames, aan 4 Duitschers, 6 Franschen, 12 Noren, 23 Engelscken en honderden Nederland- scbe militairen en burgers. De Minister sprak zijn groote voldoening uit over deze marschen die van groot belang zijn voor de lichamelijke opvoeding van het Neder- landsche volk. Om 6 uur vertrok de Minister voor De fensie uit Nijmegen. Gisteravond had. een reünie plaats in de „Vereeniging". De Vierdaagsche Internationale af standsmarschen 1930 behooren weer tot het verleden. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Weer een doodelijk ongeval te 's-Gravenhage. Gistermiddag omstreeks half één heeft het verkeer in Den Haag wederom een slachtoffer geëischt. De 19-jarige mej. J. Pointenier, wonen de Laan van Meerdervoort, fietste met haar jonger zusje op de Sportlaan. Het zusje was geslaagd voor haar Mulo-exa men en had daarvoor van haar ouders een nieuwe fiets ten geschenke gekregen. Zoo als begrijpelijk is was het tweetal gister morgen in zeer opgewekte stemming een ritje gaan maken. Toen zij vroolijk kou tend het Meezenplein genaderd waren kwamen zij te dicht naast elkaar te rijden, waardoor de fietsen elkaar raakten en de beide zusjes Ti tuimeling maakten. Helaas passeerde juist op 't zelfde moment een zware tractor met. aanhangwagen, geladen met vleesch. 't Oudste zusje kwam met het hoofd terecht voor het achterAviel van den aanhangwagen, dat het meisje over den hals ging. Vreeselijk gewond werd heb slachtoffer zieltogend in een spoedig ter plaatse zijn de auto a'an den Eersten Hulpdienst ge dragen en naar het Roode Kruisziekenhuis vervoerd, waar zij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. De politie heeft onmiddellijk een uit gebreid onderzoek ingesteld, dat heeft uitgewezen dat den chauffeur a'an de auto, geen schuld treft. Wielrijder onder een wagen gedood. Gistermiddag heeft aan den Nieuwen Weg te Groningen een doodelijk verkeers ongeluk plaats gehad. Een wielrijder, die nog juist voor een van den anderen kant komenden ZAvaren vleesch wagen Avilde pas- seeren, Averd door de paarden van dien wagen gegrepen en op den grond geAvor- pen. De zware wagen ging over zijn lichaam. De man heeft nog even geleefd, de politiedokter moest echter spoedig den dood constateeren. De identiteit van het slachtoffer, dat vermoedelijk tussehen de 30 en 40 jaar is, is nog niet vastgesteld. Nader is gebleken, dat het slachtoffer is de 37-jarige behanger D. Eisses. Roekeloos autobestuurder. Donderdagavond is de heer K. Nijssen uit Klundert, die per rijwiel uit de richting station Lage ZwaluAA'e huisAvaarts reed, op den driesprong door een in de richting Moerdijk rijdende auto, bestuurd door den heer Prins uit Hillegersberg, bij het over steken a'an den Rijksstraatweg aangereden. Met een ernstige hoofdwonde en inwen dige kneuzingen Averd de beer N. Opgeno men en kon na voorloopig verbonden te zijn naar zijn woning per auto worden vervoerd. De autobestuurder, die met een vaart van 100 K.M. reed, was na het onge- a-al doorgereden, doch de marechaussee kon hem bij de veerboot aanhouden en proces-verbaal opmaken. Vrachtauto gekanteld. Gistermiddag is aan den Helderschen- weg bij Koedijk (N.-H.) een vrachtauto van den heer Vriesman van den weg geraakt, doordat een naast den chauffeur zittende juffrouw dezen aanstiet als sein dat zij het eindoel van haar reis had bereikt. De chauffeur raakte daardoor zijn stuur kwijt. De auto kantelde en raakte defect. Do juf frouw werd gewond en is naar een zieken huis gebracht. De vrachtauto is later naar Alkmaar gesleept. Door een auto aangereden. Te Raiuverd is de boerenknecht S. Ja ger bij het oversteken van den weg door een auto uit Leeuwarden aangereden. Zwaar gewond aan boenen en armen is de man opgenomen en naar het ziekenhuis vervoerd. Door den stroom gedood. Het 15 maanden oud zoontje der familie G. v. d. V. te Pekelderveld (Wildervank) wist bij het schakelbord te komen, met het gevolg, dat het in aanraking kwam met den electrischen stroom en bewuste loos werd opgenomen. Het kind is aan de gevolgen overleden. Aan bekomen brandwonden .overleden. Tengevolge van de bekomen brandwon den bij het springen van een laschappa- raat, is de monteur J. Goda-nus te Mep- pel overleden. Verdronken. Bij het ZAvemmen is Woensdag te Leer een jong echtpaar verdronken. Te Utrecht is Donderdagavond een vierjarig knaapje spelenderwijs in het wa ter van den Minstroom geraakt en ver dronken. Toen een 10-jarig kameraadje, dat het gebeuren zag, hulp had gehaald, was het kind reeds in de diepte verdwenen. Donderdagmiddag is te Best de 22- jarige sigarenmaker v. d. B., terwijl hij aan den kant van het "Wilhelminakanaal stond te visschen, vermoedelijk door een beroerte getroffen, te water geraakt en verdronken. Te Oudenbosch is het lijk opgehaald van een marskramer, in den volksmond geheeten Jan van Bergen op Zoom. Te Hedol is gisteren het lijk opge haald van den 19-jarigen P. de Boer, die Maandag van de spoorbrug viel en ver dronk. Uit den trein gesprongen. Een Duitsche dame uit Haarlem was gisteren naar Amsterdam gegaan, om daar den Duitschen trein via Arnhem te nemen en zich naar Stuttgart te begeven. Zij nam echter den trein, die via Brussel naar Bazel gaat en merkte haar vergissing eerst toen de trein op weg was. Hierover maak te zij zich zoo zenuwachtig, dat zij pardoes uit den trein sprong. De bestuurder van een uit Haarlem ko menden trein zag haar op de spoorbaan loopen en wist zijn trein nog bijtijds tot stilstand te brengen, waarna de dame werd opgenomen. In Amsterdam werd zij aan een vernoor onderworpen, waarbij zij zich uiterst ver ward betoonde. Zij zat vol Bchrammen en builen, maar av&s er oA'erigens wonderlijk goed afgekomen. Men heeft haar ter obser vatie naar het Binnengasthuis overge bracht. Toen de 56-jarige Jonkvrouwe Storm van 's-Gravenzandei uit Soesterberg gis teravond te kwart voor zes op het station te Amersfoort uit den trein van Amster dam wilde stappen, terwijl deze nog in be weging was, geraakte zij met haar beide beenen tussehen het perron en de tree plank van den wagon bekneld. Bewusteloos werd zij opgenomen, ver bonden door een inmiddels gewaarschuw- den geneesheer en per ziekenauto naar het R.-K. ziekenhuis vervoerd. Haar toestand is zeer ernstig. Wagen van een trein ontspoord. Gistermiddag omstreeks half twee is bij het viaduct over den Schenkweg te 's-Gra venhage door verkeerden wisselstand de laatste wagon van den z.g. Genua-trein, een Mitropa-Avagen, uit de rails geloopen. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. De trein werd gerangeerd. Beide hoofd sporen werden onbruikbaar. De wissel werd A-ernield. Een der hoofdsporen Avas na een uur weer bruikbaar. Het andere zou, naar men meldde, na eenige uren pas in orde zijn. Een en auder gaf eenig op onthoud in den treinenloop. Kinderverlamming. Te Gouda is opnieuw een geA'al van kinderverlamming geconstateerd, ditmaal bij een jongen van 13 jaar. Het aantal ge vallen is hiermede tot 32 gestegen. De Ambachtsschool is gesloten. Ook de bij eenkomsten aran de plaatselijke afdeeling van het Nederlandsche Meisjesgilde zijn afgelast. De hagelslag te Zevenbergen. Blijkens de gedane schattingen der Com- missie-Hagelschade, te Zevenbergen, be draagt de totale schade 120.420.72. Hoog water. Te Klundert ondervinden de landbou wers veel last A'an den hoogen Avaterstand. Van den landbouwer de L. dreef ongeveer 6 H.A. hooi weg. DE MOORD TE VALBURG. Nadere bijzonderheden omtrent den dader. Naar wij vernemen is de dader van den moord te Valburg op het 8-jarig knaapje D. B. 39 jaren oud en geboortig uit Til burg. Hij was een oud-verpleegde van het Leger des Heils. Den laatsten tijd Avas hij werkzaam bij een landbomver te Valburg. Hij is Vrijdag op transport gesteld naar Arnhem. Het vermoorde knaapje is een kind uit een gezin van zeven kinderen. Berucht inbreker gesnapt. Na lang zoeken is het de recherche te Heerlen Donderdagavond gelukt in Heer- lerbaan den beruchten Duitschen inbreker H. L. te arresteeren, die thans zweiwen- de is. Genoemde L. maakte den laatsten tijd Heerlen en omgevang door tal van inbraken onveilig. Tweemaal brak hij o.a. in in het Molenbergpark, in de Chr. school aan de Ceintuurbaan, in de muziekschool en voorts ook te Kerkrad e. L. had de ge- Avoonte des avonds over de grens te ko men en voor het aanbreken van den dag weer te verdwijnen. Hij zal ter beschikking Avorden gesteld A'an de justitie te Maas tricht. Hardvochtige bejegening. Toen na herhaald duiken een arts een in den Weerdsingel te Utrecht gevallen knaapje op 't droge had gebracht en men den bewusteloozen knaap de eerste de bes te woning Avilde binnendragen, om daar te pogen do levensgeesten Aveer op te Avek- ken, werd men aan de deur door den be woner afgescheept met de Avoorden: „ik wil die natte boel niet in m'n buis heb ben". Elders was men gelukkig mensch lievender, zoodat de knaap kon worden behandeld en bijgebracht. BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN. LOCOMOTIEFKETEL ONDERWEG GESPRONGEN. Twee dooden en drie gewonden. Op rijftig kilometer afstand van Winni peg (Canada) ontplofte de ketel der loco motief aran een goederentrein. Machinist en stoker werden gedood en drie personen ge wond, wa-arvan één ernstig. Ontploffing aan boord van een stoomschip. Twee dooden. Gisternamiddag heeft er aan boord van het Fransche stoomschip „Sphinx", dat met bestemming naar het Verre Oosten was uitgevaren, een ontploffing in de machine kamer plaats gehad, tengevolge waarvan het schip genoodzaakt werd in de haven terug te keeren. Door de notploffing werden twee perso nen gedood, en zeven gewond. Een der ge wonden is een Europeaan, de overige zijn Annamieten en Chineezen. Op een ijsberg gevaren. Een radio-telegram seint, dat de Brït- sche a'rachtstoomer „Dalyran" op een ijs berg is geA'aren, elf mijlen ten Noord Aves- ten van Belle Isle. De bemanning van de „Dalyran" telt 3 koppen. Men kent de grootte der toegebrachte schade niet, maar neemt aan, dat het water in twee ruimen loopt. De Britsche paketboot „Athenia" is ter plaatse aangekomen, waar een dichte mist hangt. Men zal beproeven de „Daly ran", Avier positie niet gevaarlijk is, weer los te krijgen. TYPHOON OVER BENEDEN-JAPAN. Talrijke slachtoffers. Ongekende schade. Associated Press bericht uit Tokio, dat Beneden-Japan door een typhoon is geteis terd. De gouverneur der provincie Nagasa ki, heeft aan het ministerie van binnen- landsche zaken per draadlooze bijzonder heden geseind over de catastrophe, die on gekende schade heeft aangericht. Het ver lies aan menschenlevens is groot. Meer dere schepen zijn voor Nagasaki gezon ken. Eenige lijken konden reeds worden geborgen. Verscheidene openbare gebou- Aven zijn beschadigd. Koudegolf in Brazilië. Naar uit Rio de Janeiro gemeld wordt, heerscht op het oogenblik in Brazilië een koudegolf, en wel a'oornamelijk in de sta ten Sao Paolo, Panama, Santa Catharina, Rio Grande du Sul, waar het zelfs gevro ren heeft. Te Porto Allegre is een groote hoeveel heid sneeuw geA'allen. De temperatuur is daar gedaald tot 9 graden. Te Rio de Janeiro is de gemiddelde tem peratuur 15 graden. DE VERSTIKKINGSDOOD GESTORVEN Drama van een vader en vier kinderen. Tijdens verblijf a'an de vrouw des huizes te Parijs om een bruiloft a'an haar broer bij te wonen, speelde zich in haar aa-oning te Auxerre een vreeselijk drama af. Haar man sloot alle deuren en vensters, stopte de reeten toe en stak toen in de slaapkamer van hem en de 4 kinderen een houtskoolvuur aan. Toen de man den vol genden ochtend niet op zijn werk verscheen en men ook aan zijn woning geen gehoor kreeg, brak men de deur open. ZooAvel de mali als de vier kinderen vond men aan de gevolgen a'an kolendamp vergiftiging oa'erleden. Men vermoedt, dat de man door slechte economische omstandigheden tot zijn daad is gekomen. Straatgevecht tussehen boeven en politie. Twee dooden en drie ge av on den. Een heviggevecht werd in de straten van Adelaide geleverd tussehen ontsnapte dwangarbeiders en politie-agenten. Twee dwangarbeiders' werden door geweerko gels gedood, twee gendarmen en de chauf feur van een vrachtauto werden geAvond. De twee anderen der ontsnapte boeven kon men weer gevangen nemen. De mislukte reclame. Of hoe Lindbergh roet in het eten wierp. Van een vermakelijk voorval, dat nu een gerechtelijk naspel zal hebben, gewagen berichten uit Amerika. Voor Lindbergh voor zijn vlucht over den Oceaan startte, kwam de leider van de afdeeling propaganda van een sigaretten- fabriek bij hem en deed hem het volgende voorstel: de firma bood hem vijf duizend dollar aan, Avanneer hij zich wilde ver plichten, om, zoodra hij in Europa lande, de woorden uit te spreken: „Heeft u een Soimdsosigaret voor mij V' Lindbergh nam dit voorstel aan; de fir ma betaalde hem de helft van het overeen gekomen bedrag vooruit en de chef der propaganda vertrok naar Europa, om er zich persoonlijk van te overtuigen, dat Lindbergh bij zijn aankomst deze Avoorden zou uitspreken. Toen Lindbergh na een vlucht van zes en dertig uur te Le Bourget landde, kon hij eerst geen Avoord uitbrengen. De inspan ning van de vlucht, het enthousiasme, waarmede hij ontvangen Averd, honger en dorst maakten het hem onmogelijk, een Avoord te spreken. Plotseling zag hij, hoe de propaganda - chef van de fabriek, waarmee hij net con tract gesloten had, zich door de menigte heenwrong. VALKENBUBGtL.) Bondshotel „Jansen" Villa Or. Herman GOZEWIJNSTR/2^ TELEF. 65 Van ouds gunstig bek; alle eomf. Schitterende tuin. Auto-garag*. Luxe Touringcars. 366b Mmk^rfbev. J. JANSSEN- Op betzelfde oogenblik maakte zich echter een grenzelooze woede A'an hem meester, toen hij begreep, dat deze man met zijn succes, Avaarvoor hij leven en ge zondheid op het spel gezet had, reclame wilde maken. Hij sprong op den man toe. en sprak zijn eerste woorden, die echter helaas an ders luidden dan men Avas overeengeko men: „Als U mij nu een van uw stinksiga- retten aanbiedt, dan sla ik u tegen den grond." Geruimen tijd durfde de firma niets te gen Lindbergh inbrengen. Zij vreesde te recht, dat zij het geheele Amerikaansche publiek tegen zich zou krijgen. Thans echter heeft zij besloten van Lindbergh schadevergoeding te eischen. In Amerika ziet men den afloop A'an dit proces met spanning tegemoet. NOODLANDING BIJ BERLIJN. Van een vliegtuig Rotterdam—Berlijn. Het Fokkervliegtuig RotterdamBerlijn PHAGE, heeft gisteravond kort \'oor acht uur in de buurt van Wannsee bij Berlijn een noodlanding moeten doen. De bestuur der Sper had door den stroomenden regen de oriënteering verloren en kon het vlieg veld Tempelhof niet vinden. Bij de nood landing ging het toestel oa'er den kop, pas sagiers en bemanning bleven echter on gedeerd. De gefopte tol wachter. Johan Hebei behoorde heel zijn leA'eu tot de gelukkige menschen, die ondanks allen levensernst toch op tijd van een grapje houden. Van den tijd dat hij nog dorpsschoolmeester was, tot de jaren dat hij al lang den eerbiedwaurdigen titel a'an „kerkmeester" voerde en lid van den gemeenteraad was, mengde hij zich bijzon der gaarne onder het volk en luisterde liefst ongemerkt naar hun gesprekken. Geen wonder, dat hij een onuitputt-elij- ken schat a'an de mooiste boertige guiten streken kende die hij bij gelegenheid aan zijn vienden vertelde. Zoo zat Johan Peter Hebei op zekeren dag in een landelijk café en luisterde met genoegen naar een dispuut aan een tafel tje naast hem, over de vermeende sluw heid van een niéuwen tolwachter. Een boertje beweerde gehoord te hebben, dat de controleur er zich op beroemd had, een onfeilbaren blik op grenssmokkelaars te hebben. Een tweede boer uit een naburig dorp sloeg echter met listige oogjes een weddenschap voor, dat hij den sluwer, con troleur toch zou foppen. Hebei hoopte door een rondje achter do .plannen a'an den man te komen en ging bij de boeren zitten. Maar tevergeefsHij kwam alleen te Ave- ten, dat de weddenschap den anderen dag reeds zou plaats hebben. De zaak interesseerde Hebei zóó sterk, dat hij den volgenden voormiddag reeds in de nabijheid van het tolstation verbleef waar hij heel ongemerkt een gesprek met den controleur trachtte aan te knoopen. En werkelijk, toen hij handig het ge sprek op de moeilijke kunst der controle gebracht had, begon de tolwachter zich ge weldig op te hemelen. Haast in hetzelfde oogenblik echter kwam een zwaar beladen wagen met drie paarden bespannen aangerold en het sluAve boertje had waarempel de leidsels in handen. Maar hij zag er vandaag absoluut niet schrander uit, maar leek nu een goe dige domme boer. Vlak bij den tohvachter en Hebei liet hij de paarden stilstaan, klom heel voorzichtig en omslachtig a'an de graanzakken, waarop hij gezeten had, naar beneden, ging naast de paarden staan en legde de a'ingers op den mond.... toen keek hij angstig schuw naar de opgesta pelde zakken en fluisterde nauwelijks hoorbaar: „Haver!" De controleur wendde zich naar Hebei en fluisterde„Smokkelwaar Toen vroeg hij, om aan alle formalitei ten te voldoen: „Is er anders niets in de zakken?" En toen de boer nog eens angstig met een schuin oog naar de paarden keek en alleen maar eens zwijgend met het hoofd schudde riep hij zijn ondergeschikten, liet den eenen zak na den andere van den wa gen laden, met spitse controle-ijver door steken en af en toe een zak openen en nazien. Na een uur lang gewerkt te heb ben, was er nog niets verdachts gevon den. Vol ergernis schudde de controleur het hoofd, en snauAvde tenslotte het boer tje toe: „Waarom Avas je dan zoo schuw, alsof er een geheim Avas?" „Moest ik dat dan niet?" antwoordde de boer. „De paarden mochten toch niet we ten dat ik nog haver hadWant zij heb ben al in geen 4 maanden iets gehad". De controleur vloekte als een ketter en noemde hem een onbeschaamde vlegel! Hebei lachte echter smakelijk en zei alleen dit ééne Avoord: „Grapjas!"

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 14