SPORT DE KAAGWEEK LASTER ZATERDAG 19 JULI 1930 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 ROEIEN DE NEDERLANDSCHE KAMPIOENSCHAPPEN. Doordat de vier van Laga zich had te ruggetrokken in verband met het uitkomen in de acht, werd er eenige wijziging in het programma gebracht. Om 6.40 werd begon nen met de eerste heat Vierriems- gieken van de Laak en Triton. De Laak wint met 21/2 lengte voorsprong in 7 min. 49 4/5 sec. De tijd van Triton was 7 min. 58 1/5 sec. Het volgend nummer is de eerste heat van de Tweeriemsgieken, waarvoor starten de Maas en Triton. De Maas neemt dadelijk de leiding en op 250 M. is er reeds een volle lengte ver schil. Triton komt op de laatste 50 M. krach tig opzetten, de Maas wint evenwel met 11/2 lengte in 9 min. 13 2/5 sec. Om 7 uur 30 wordt de tweede heat ge roeid tusschen die Leythe en Nereus. Hoe wel die Leythe veel vluugger slaat neemt de kalm roeiende ploeg van Nereus de lei ding, er is al heel spoedig licht tusschen de booten. Op 500 Meter is het verschil reeds twee lengten. Nereus roeit 25 slagen per mi- nut t, die Leythe 30. Op 750 meter leidt Ne reus met 3 lengten. Zoo blijft het voorloo- pig. Tegen het eind loopt Nereus nog meer uit, waardoor de Amsterdammers met groot verschil winnen in 9 min. 91/5 sec. Hierna komt de beurt aan het nummer Skiff. Eerst starten Njord (v. d. Meer) en Het Spaarne (Cox). Cox neemt de leiding dch v. d. Meer houdt mooi vol waardoor op 250 meter de booten gelijk liggen. Dan komt een groote boot in de baan, v. d. Meer moet eery flink stuk omsturen en een oogenblik hebben beide skiffeurs last van de hevige golven. Het is een mooie strijd, waarin Cox met gering verschil leidt. Op 100 meter leidt Cox met een taflcngte. Daarna loopt hij echter verder uit. Op 1250 leidt hij met bijna twee lengten. Beide skiffeurs houden goed richting. Cox blijft ook verder de snelste van de twee te zijn. Vijfhonderd meter voor het eind leidt hij met bijna 4 lengten. Op 1750 meter is het verschil nog het zelfde. Aan het eind loopt Cox nog wat verder uit. Hij wint met een zestal lengten ver schil in 8 min. 31 sec. Vervolgens starten Het Spaarna (Pieter- se) en A.R.S.A. (Boerma). Boerma (A.R.S.A.) wint met groot verschil in 8 min. 25 1/5 sec. Tot slot komen de Achtriemsgie- k e n. In de eerste heat tsarten Nereus en Triton. Nereus start zeer sn'el, leidt daardoor op 250 Meter met een taf lengte. Nereus slaat 38 slagen. Triton iets minder. Op 750 Meter leidt Nereus met 1/4 lengte. Het wordt een ver-woede strijd, beide ploegen geven elkaar niets toe. Op 1000 Me ter loopt Triton wat in, het verschil is dan een taflengte. Zoo gaat het verder. Plot seling gaat Nereus spurten waardoor het verschil een halve lengte wordt. Op 1500 Meter is het verschil nog hetzelfde. Triton loopt weer iets in, doch op 1750 Meter gaat Nereus opnieuw spurten en in een oogen blik is het verschil 1 lengte. Nereus loopt nog iets verder uit en wint met 11/2 lengte den fraaien strijd in 6 min. 56 2/5 s-ec. In de eerste heat starten Nereus en de Maas en Laga, waarvoor om even over 9 uur het startsein wrdt gegeven. Op 500 Meter leiden de rooden met een halve lengte. Laga doet 36 slagen per mi nuut. Op 750 M. is het verschil nog gelijk. De Maas slaat iets sneller loopt daar door wat in. Dan spurt de Maas waardoor de Rotterdammers de leiding nemen, die op 1250 Meter een Meter bedraagt. Boord aan boord wondt dan verder geroeid, bei de ploegen roeien en oogenblik gelijk, doch op 1500 Meter geeft de geweldige kracht van de Maas den doorslag. In een oogen blik leidt de Maas met een halve lengte. Op 250 Meter voor het einde is het.ver schil nog hetzelfde. Laga gaat dan spurten, doch de Maas antwoordt onmiddellijk. Met een halve lengte wint de Maas in 6 min. 57 1/5 sec. ZEILEN De motorboot- en onderlinge zeilwedstrijden Een veelbelovend begin van het zeilersfeest 't Was gisteren de eerste dag der Kaag- week en wie gezegd heeft, dat het slechte weer der laatste dagen zijn oorzaak vond in het ophanden zijn der Kaagweek heeft het alweer mis gehad. We hebben op de Kagerplassen den eersten dag allerminst te klagen gehad. Het verblijf was er heel prettig, want er was, ondanks de weer voorspellingen en ondanks den slechten stand van den barometer zon en er was wind, twee factoren, die zoozeer hun in vloed doen gelden op een. slagen van het watersportfeest bij uitnemendheid in ons klein landje: de Kaagweek. Toch had het weer niet nagelaten zijn invloed uit te oefenen op den inzit van de Kaagfeesten. De bezitters van jach ten, van zeil- en motorbooten hadden heel begrijpelijk natuurlijk deze week niet zoo veel haast gemaakt met hun tocht naai de Kaag en terwijl anders de groote trek reeds in het begin der week merkbaar is, kwamen de watersportenthousiasten nu eerst Donderdag naar de Kaag getogen, terwijl de trek ook gisteren nog lang aan hield. In den middag, toen de geheele be schikbare ruimte tegenover het Kaagter rein, in de luwte achter de boomen bij „De Eenzaamheid" door de tallooze booten bezet was geworden, leverde de Kaag weer het gewone aanzien van ieder jaar. Over de belangstelling bij de wedstrij den konden we op dezen eersten dag, die een hooge mate van intieme gezelligheid steeds biedt, evenmin klagen. Er waren er reeds velen, die met animo de diverse verrichtingen der motorbooten volgden. De aandacht concentreerde zich als ieder jaar natuurlijk voornamelijk op hetgeen zich voor het wedstrijdterrein afspeelde. Dit waren dit jaar de nummers flesschen- spel en ringsteken. Het nummer regelma tigheidswedstrijd heeft vrijwel alleen be koring voor de deelnemers, die daarin een proeve van bekwaamheid in motorkennis en stuurmanskunde moeten afleggen. De Amsterdammer A. Thomassen a Thuessink van der Hoop toonde zich de beste onder de negen deelnemers. Wat de andere wed strijdnummers betreft, vindt men de re sultaten hieronder. Bij de zeilwedstrijden werd ook reeds goede belangstelling door de zeilers ge toond, wat wel bewezen wordt door het feit, dat in de onderlinge wedstrijden reeds zes klassen gezeild werden. Naast den jollenwedstrijd trok vooral de regen boogklasse veel belangstelling. 't Was prachtig zeilweer toen het startuur aange broken was. Een groote groep van de tien deelnemers lag hoog aan de startlijn, ter wijl van Staveren met zijn Hollandia van dit gewoel wegbleef en wat lager positie had gekozen. Hij startte daardoor wel iets later, maar dat bracht hem dadelijk weer eenig voordeel. Ook Van der Meij bofte daarmee, want hoewel hij veel te laat de startlijn passeerde, liep hij aan den lagen wal toch dadelijk een heel stuk uit, aangetrokken door den trek van den wind. Beiden wisten daardoor in de voor hoede te komen en zelfs, slecht voorafge gaan door de Duke, als tweede cn derde den boei op het Zweiland te ronden. Daar na ontstond er dadelijk felle strijd en bij het opkruisen tegen den wind naar het Norremeer bleek al dadelijk wat de zeilers in hun mars hadden. Van Staveren had zijn weertje, wist dan ook onmiddellijk uit te loopen om onbedreigd den kop te ne men en zijn voorsprong hoe langer hoe meer te vergrooten, waardoor hij tenslot te met mooi verschil als eerste eindigde. Tusschen de overigen werd gedurende den geheelen wedstrijd vinnige strijd geleverd en hier ging het vooral tusschen Duke, Gaai, Karekiet, Methusalem, El en De Leede III. Tenslotte wisten Karekiet en Methusalem als tweede en derde aan te komen. De uitslagen luiden: Regelmatigheidswedstr ij d voor motorbooten: 1. Zeehond, eig. M. N. J. Thomassen k Thuessink v. d. Hoop, 2. Aspasia, eig. C. J. W. van der Schoot, 3. Shamrock, sstuurm. E. Vonck. Flesschenspel voor motor booten: 1. Poseidon, eig. J. van Os 2 flesschen in 52 sec., 2. Magdalena, eig. M. Kaghelland, 2 flesschen in 59 sec. Ringsteken voor motorboo ten 1. Poseidon, eig. J. van Os, 3 rin gen in 1 min. 45 sec.; 2. Aspasia, eig. C. J. W. van der Schoot, 3 ringen in 3 min. 3 seconden. Open sloepen (handicap)1. Iris, 'stuurman ir. J. de Breij in 1 uur 0 min. 30 sec. ber. tijd; 2. Lucia stuurm. M. M. de Monchy, in 1 uur 0 min. 39 sec. ber. tijd. Open scherpe jachten (handi cap): 1. Lea, stuurm. ir. T. Hoekstra, in 1 uur 53 min. 44 sec., 2. Onschuld, stuurm. P. H. Romeijn Jr. in 1 uur 53 min. 57 sec. Onderlinge regenboogwed- s t r ij d 1. Hollandia, stuurm. C. van Staveren, in 1 uur 56 min. 57 sec., 2. Kare kiet, stuurman dr. A. P. van Rijn, in 2 uur 0 min. 11 sec.; 3. Methusalem, stuurm. A. H. Nierstrasz, in 2 uur 2 min. 44 sec. Onderlinge 12 Voetsjollen- w e d s t rij d voor jongelingen beneden 17 jaar: 1. Mieke, stuurm. F. Bakker in 1 uur 17 min. 39 sec., 2. De Glipper II, stuur man D. Kagchelland iiul uur 18 m. 13 sec. Canadeesche kano's: 1. Snuffel stuurm. M. Ruitensohildt, 35 min. 4 sec. Kajaks 1. De Ruiter, stuurm. S. de Wit 44 min.; 2. Paling, stuurm. R. Schud- deboom 44 min. 1 sec.; 3. Najade, stuurm. Jac. Lemdink, 44 min. 36 sec. ZEILEN De zeilwedstrijden te Sandham. Gisteren werd in zeer zwakken wind gezeild. Eerste in 6 M. klasse was Nor men IV, Frankrijk, tijd 5 uur 4 minuten 2 sec. De Hollanders kwamen zeer laat bin nen. WATERPOLO Het Y kampioen. Door een zeer fraaie 40 overwinning Donderdagavond in het Sportfondsenbad te Amsterdam op U. Z. C. behaald, is het Y kampioen van de eerste klasse. De Dolfijn naar het kampioenschap. Gisteravond heeft de Dolfijn met 60 gewonnen van D. J. K., zoodat de Dolfijn zoo goed als zeker kampioen wordt, tenzij van G. Z. C. verloren wordt, hetgeen al zeer onwaarschijnlijk is. De stand is nu: gesp. gew. gel. verl. v.t. pnt. L. Z. C. 6 4 11 19—14 9 Dolfijn 5 4 1 26—5 8 D. J. K. 6 2 1 3 20—18 5 G. Z. C. 5 5 9—37 Ook in de res. eerste klasse B. volgt D. J. K. II het voorbeeld der ouderen. Gisterenavond wonnen de reserven van Dolfijn met 72 van D. J. K. II. Hier is de stand:! gesp. gew. gel. verl. v.t. pnt. L. Z. C. n 6 4 11 15—9 Dolfijn II 5 3 11 21—11 7 D. J. K. II 6 2 4 16—23 4 G. Z. O. II 5 1 4 10—20 2 H. Z. en P. C. veter.—L. Z. C. IV 0—2. Bovengenoemde wedstrijd voor de H. Z. B.-competitie is Donderdagavond in het mooie Zuiderparkbad gespeeld. De Haag- sche veteranen waren in het veld, welis waar iets sterker dan L. Z. C. IV, maar tot doelpunten brachten zij het niet, mede dank zij keurig keepen van Hansen. De Leidenaars daarentegen wisten, voor de rust door Matze, na de rust door Boon, van een paar vrije kansen te profiteeren en daarmede de overwinning te behalen. G. Z. C.—A. Z. C. 1—3. A. Z. O. trok gisteravond naar Gouda om voor den G. Z. B. te spelen tegen G. Z. C. IV. De Alphenaren die aanvankelijk hun tegenpartij wat licht schenen te ne men, moesten dit met een doelpunt boe ten. Dank zij de vriendelijke medewerking van een der Gouda-spelers, die bij een scrimmage voor het G. Z. C.-doel den bal in eigen net werkte, werd de gelijkmaker geboren. Voor half time kwam in den stand geen verandering meer. Direct na de rust werd door beide partijen flink aan gepakt. Hoewel de kansen aardig op en neer gingen, met A. Z. C. in de meerder heid, kon de wedstrijd niet bepaald span nend worden genoemd. Tegen een schot van P. van Leeuwen bleek de Goudsdhe keeper niet bestand. Eenigen tijd later moest hij weer wijken voor een knal van Jongeleen. Aan G. Z. C. gelukte het niet meer den achterstand te verkleinen, zoo dat het einde kwam met 31 in het voor deel van A. Z. O. G. Z. C. comb.—A. Z. C. II 3—3. Deze wedstrijd eindigde in een gelijk spel. Hoewel G. Z. C. spoedig een voor sprong van 2 doelpunten verkreeg kwamen nog voor de rust; het eerste tegenpunt en de gelijkmaker van A. Z. C., beiden van de hand van Bonte. Na de rust wisten beide partijen elk nog een keer te doel punten. Een schot van Verduijn kwam in het net, nadat de scheidsrechter juist ein de had geblazen. VOETBAL DIOC. HAARL. BOND. R. K. Sportvereeniging „Teijlingen". A.s. Zondag trekken 2 junioren-elftallen naar Concordia te Hillegom om daar twee vriendschappelijke wedstrijden te spelen. Vertrek vanaf K. S. A. om 12 uur per fiets. Gezamenlijk gaan allen mede. De eerste wedstrijd vangt aan om 1 uur, de tweede om 2 uur, zoodat wij 3.30 uur weer te Sassenheim terug zijn. Ailen zorgen op tijd aan het K. S. A.-gebouw aanwezig te zijn. R. K. Sportvereeniging S. N. A. A.s. Zondag zal het voor beide elftallen weer een belangrijke dag worden. Om half één speelt S. N. A. II tegen V. V. L. II. Als wij de reserves eens aanspoorden om de noodige snedheid te ontwikkelen tegen vlugge tegenstanders. Dat zou hun spel heel wat verfraaien. Daarom reserves, laat Zondag eens zien hoe snel jullie zijt, dan heeft V. V. L. nog niet gewonnen. Het eerste elftal zal ook voor de ne derlaagwedstrijden uitkomen tegen V. V. L. I. Eerste elftallers jullie tegenstander is een sterke tweede klasser. Dus zijn wij geneigd een groote nederlaag te voorspel len. Maar aan u de taak om onze verwach tingen te beschamen. De supporters ver wachten wij in groot getal langs de lijn om hun favorieten aan te moedigen. Voor een op te richten junioren-elftal kunnen nog enkele plaatsen bezet worden. Gega digden kunnen zich opgeven bij den se cretaris. R. K. Sportvereeniging D. 0. S. Morgen om half 3 wordt op het D. O. S.-terrein, de finale gespeeld voor de B.- klasse tusschen Lisse III en Leiden III. Wie met den beker naar huis zal gaan ïs moeilijk te voorspellen, doch beide par tijen zullen elkaar weinig toegeven. Het belooft echter een spannende wedstrijd te worclen, zoodat het publiek hiervan kan genieten. D. O. S. I en II gaan naar de Kaag, om daar een tegenbezoek te brengen, D. O. S. II speelt om half twee en D. O. S. I om 3 uur. Beide elftallen veel succes. R. K. Sportvereeniging „Leiden". Morgen gaat een gecombineerd elftal uit de R. K. Sportvereeniging' „Leiden" naar Volendam. „Volendapi" is een sterke club, maar er zal hard gestreden worden om de eer van „Leiden" hoog te houden. Vertrek uiterlijk 11 uur per auto van het Stationsplein. Aanvang wedstrijd 2 uur. Leiden III speelt morgen tegen Lisse ni op het D. O. S.-terrein te Roelofarends veen in dc seriewedstrijden om den lsten of 2den prijs. De Leidenaars zullen er al les opzetten om den lsten prijs te be machtigen, zoodat ook hier een spannende strijd Iten worden verwacht. Aanvang 2 uur. Op de gisteren gehouden algemeene le denvergadering is in de vacature Meers hoek gekozen als voorzitter de heer H. E. van Haasteren. Als bestuurslid werd met groote meerderheid van stemmen de be kende speler Dick Kerkvliet gekozen. R. K. Sportvereeniging A. V. V. Zondag 20 Juli a.s. zullen wederom 3 der A. V. V.-elftallen in actie zijn. Het eerste elftal trekt naar Rotterdam om daar voor de St. Lodewijk-serio te spelen tegen St. Lodewijk II en wel om den len en 2en prijs. De wedstrijd vangt aan te 12.30 uur en belooft alleszins spannend te worden, daar beide elftallen hun best zullen doen den mooien beker te bemachtigen. Wij zijn er van overtuigd, dat de A. V. V.'ers hun beste beentje zullen moeten voorzetten, daar St. Lodewijk II een sterke tegenstan der is, waarvan zoo maar niet gewonnen is. Wij rekenen er op, dat allen hun best zullen doen den len prijs mede te nemen naar Leidschendam en vertrouwen, dat het een mooie faire wedstrijd wordt, waar in de sterkste de overwinning behaalt. Het 2e elftal en het Junioren-elftal a spelen om 2.30 en 1.30 uur resp. tegen BI. Zwart II en de BI. Zwart Junioren op het terrein te Veur een vriendschappeli.)- ken wedstrijd. Ook hier verwachten wij mooie en faire wedstrijden. Veel succes. CRICKET Overzicht. De proefwedstrijd voor het Nederlaudsch elftal welke 1.1. Zondag op het H. C. C.- veld is gehouden, heeft eenige stagnatie in de cricket-competitie meegebracht. Met vreugde begroeten we dan ook het vol ledig programma voor morgen. De toch al beperkte tijd van het cricket-seizoen wordt nog verminderd met de verregende dagen waardoor een volledige oompetitie in de groote le en overgangsklasse onmogelijk is. Volledige programma's zijn daarom zeker noodzakelijk om uit de ranglijst eenige conclusie te kunnen trekken om trent de krachtsverhoudingen der ver schillende teams. Wat is er b.v. op het oogenblik te zeggen van het krachtsver schil tusschen V. V. V. en V. R. A. Alge meen werd V. V. V. als sterker beschouwd en toch was het V. R. A. dat veertien da gen geleden kans zag het sterke H. C, C. II te verslaan, iets dai in geen drie jaren gebeurd is en dan deed ze dit nog wel zon der Lincke. Wat V. R. A. morgen tegen V. V. V. zal doen is niet zoo gemakkelijk te zeggen. Het terreinvoordeel kon hier wel eens beslissen. Het V. R. A.-terrein is buitengewoon groot en in slechte con ditie. Haarlem speelt tegen H. C. C. II en H. C. O. I tegen R. en W. De Hagenaars FEUILLETON Vrij bewerkt naar het Duitsch P. G. HOCKS. (Nadruk verboden). 36) „U moet me goed begrijpen, geheimraad. Het is verre van mij te denken, dat .uw nicht willens en wetens aan het complot meegewerkt heeft, maar ik vermoed, dat die schurk van een Kleber haar er op slinksche wijze ingehaald heeft om zich als 't noodig mocht blijken, op haar te kunnen beroepen." Sorben keek hoe langer hoe somberder. In zijn hart moest hij Hoek gelijk geven. Bij de opeisching van zijn vermeend erf deel had Kleber zich reeds op haar beroe- pep en hoe gaarne hij Agatha in bescher ming had willen nemen, zijn eerlijk hart verbood het hem. Hij mocht blij zijn, dat Hoek, die waarschijnlijk reeds meer wist, haar niet openlijk van deelname in het complot beschuldigde. „Ik kan u helaas niet tegenspreken", zei Sorben. „Ik vrees, dat u gelijk hebt. Maar wat heeft dit nu eigenlijk te maken met de ontmaskering van de schuldigen? Ik sta er borg voor, dat mijn nicht, al was ze dan tegen freule Von Trotten ingenomen niets verzwegen heeft, wat zou hebben kun nen leiden tot inzicht in de ware toedracht der feiten. Zij zou Kleber niet zoo onvoor waardelijk geloofd hebben, als ze niet over tuigd was geweest van zijn toewijding aan mijn oom en van zijn ijver om den werke- lijken schuldige te vinden." „Dat ben ik met u eens. Nu kan ik me in denken, dat Kleber zich volkomen veilig waant en daarvan wensch ik gebruik te maken. Neem eens aan, dat hij iemand dreigde bij 't gerecht aan te geven als den dader dan zou'daardoor alreeds bewezen zijn, dat hij vroeger iets verzwegen of valsch tegen freule Von Trotten getuigd heeft. Ik hoop, dat zijn hebzucht hem zoo ver zal brengen." „Goed. Maar op welke manier zou ik u daarbij kunnen helpen?" „Door freule Von Wolfenstein te zeggen, dat ze zich niet moet laten bewegen Kle ber ter wille te zijn, waarin dan ook. Laat hij smeeken, laat hij dreigen ze moet er zich niet aan storen. Ik weet, dat hij een proces wil gaan voeren tegen de erfgena men van den generaal. Dat proces moet u zijn loop laten. U moet het niet tegenhou den." „Ik moet bekennen", zei Sorben na eenig dralen, „dat ik, om alle opzien te vermij den, van een proces af had willen zien, voornamelijk ook, omdat mijn nicht Aga- the er veel voor voelt Kleber schadeloos te stellen. Ze is van meening, dat onze oom hem onterfd heeft onder invloed van freule Von Trotten, hetgeen ik niet wil geloo- ven. Ik zal nochtans uw zin doen onder voorwaarde, dat u alles in 't werk stelt den schuldige te ontdekken." „Dat doe ik reeds langen tijd en ik begin hoe langer hoe meer hoop te krijgen hier in te zullen slagen. Zoo ben ik nog altijd zoekende naar het hangslot van de blik ken trommel en naar het papieren zakje, dat het rattenkruid bevatte i en waarvan zich een klein stukje bevond in den zak van de japon van freule Von Trotten. Dat papieren zakje is niet verbrand. Men had het dan moeten ruiken en wat dat hang- slotje betreft ik heb al het vuil laten doorzoeken en men heeft het niet kunnen vinden." „Neem eens aan, dat u beide dingen vindt, dan zult u nog niet kunnen bewij zen, wie de trommel opengemaakt en het arsenicum in oom's drank gemengd heeft." Zij spraken nog in den breede over al lerlei dingen, die betrekking hadden op het gevoerde proces en waren het er over eens, dat Kleber er het meeste belang bij had, dat het laatste testament van den generaal onveranderd bleef. Hij zou "er zich dan op kunnen beroepen, dat het gemaakt was on der den drang, die freule Von Trotten op den generaal uitgeoefend zou hebben terwijl het zeker ongeldig zou zijn verklaard, in dien ze veroordeeld ware geworden, zoo dat hij dan toch in 't bezit van zijn legaat zou zijn gekomen. „We maken nu allerlei veronderstellin gen", zoo zei de geheimraad, toen hun on derhoud ten einde liep, „maar hiermee ko men we niet verder en om iets meer te be reiken, wil ik het er op wagen Kleber een proces tegen ons te laten voeren, doch, nog eens, onder voorwaarde, dat ik op u kan blijven vertrouwen". Hoek stond plotseling op. „Mijnheer de geheimraad", zei hij, „ik hoop te zullen slagen en daarom verzoek ik u niet te toe gevend te zijn voor Kleber. U zoudt anders nog wel eens heel veel last van dien door trapten schurk kunnen krijgen." XVII. Na het vertrek van Hoek bleef Von Sor ben nog een poos over het gesprokene zit ten nadenken. De inspecteur had gesproken van een complot, waarin freule Agathe op slinksohe wijze door Kleber ingehaald was en het kwam Von Sorben voor, dat Hoek aanstuurde op een herziening van het pro ces en dat., indien dit doorgang mocht heb ben, nicht Agathe daarbij zeer gecompro mitteerd zou worden. Hij hoopte, dat ze hem spoedig op zijn schrijven zou antwoor den. Van dat antwoord hing het af, wat hij verder zou doen. In plaats van een brief kwam Agathe persoonlijk naar Breslau om hem antwoord te brengen. Eerst hield ze zich erg onnoozel Ze kon zich maar niet begrijpen, wat er tegen was om Kleber, dien trouwen be diende van oom, haar vertrouwen te schen ken. De billijkheid eischfce, dat men hem van de erfenis gaf, wat hem toekwam en wat hem gelegateerd was, voordat „dat mensch" oom ingepalmd had. Hij was vrij gesproken, maar had toch een tijd in voor arrest gezeten en dat alleen, omdat hij de ware schuldige aangeklaagd had. Voor den smaaddien hij daardoor geleden had, mocht de familie hem toch wel eenige ver goeding schenken. ,Kleber is bij je geweest in Berlijn, niet waar?" vroeg v. Sorben eensklaps, toen ze uitgesproken had. Ze kreeg een hoofd als vuur. „Waarom?' stotterde ze. „Wat beteekent die vraag?" „Je verwarring zegt me, dat ik het gera den heb. Hij heeft je dus aangezet om naar mij toe te gaan en mij over te halen om hem wegens geleden onrecht schadeloos te stel len Agathe's verwarring werd nog grooter. „Om me over te halen is wel wat sterk uitgedrukt", zei ze. „Hij heeft er mij om ver zocht." „Alleen verzocht? Heeft hij je niet ge dreigd Die woorden troffen haar en verlegen vroeg ze: „Hoe weet je dat?" „Dus hij heeft gedreigd?" „Nu je 't zoo goed schijnt te weten, wil ik je wel zeggen, dat Kleber, toen ik de vrees uitsprak, dat je er niet voor te vin den zou zijn om hem geld te geven, mij gezegd heeft, dat hij ons zou aanklagen." „Dat kan hij doen, maar dat noem ik geen bedreiging." „Ik meende, dat dit wel een dreigement was. Wil je dan op onze familie den smaad laden, dat ze een trouwen dienaar onthoudt, wat hem volgens testamentaire beschikking toekwam „Wie zegt, dat hem iets toekomt en dat z'n eischen gerechtvaardigd zijn? Als ze dat waren, zou ik er dadelijk aan voldoen." „Karei, ik begrijp je werkelijk niet. Gre ta von Trotten doet afstand van het geld, omdat ze weet, dat het testament toch ongeldig zou verklaard worden...." „Zoo, weet ze dat? Dat is nieuw....' „Laat me uitspreken. jWij erven dus. Maar dan spreekt het vanzelf, dat Kleber ook zijn deel moet hebben." „Neen. Oom heeft me gezegd, dat Kleber niets zou krijgen. Hij had Kleber trouwenB reeds ontslagen „Dat was de schuld van „dat mensch riep Agathe, haar neef onderbrekend. „Ik weet het beter. Oom was in zijn laatste oogenblikken nog goed bij kennis, al kon hij niets meer zeggen. Hij wilde van Trot ten niets weten en drukte Kleber de hand, als om aan te duiden, dat het hem speet zoo'n trouwen dienaar onrecht aangedaan te hebben." „Agatheriep de geheimraad waar schuwend, „laat je niet verleiden om din gen te zeggen, die misschien iet waar zijn en die je, als ze wear zijn, vroeger hebt ver zwegen. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 13