lieukenaeheimert ren, wanneer ge weet dat zij, aan wie ge dit vertelt, voortdurend te kampen heeft met ziekten. Natuurlijk kunt ge een dergelijk pijnlijk gesprek niet altijd vermijden. Wanneer er naar de gezondheid van U' en Uw gezin gevraagd wordt, zult ge er niet 0111 jokken, maar tracht ge vaarlijke klippen te omzeilen, terwille van anderen. Wie ge pijnlijk in het hart gekwetst hebt, vergeet het niet zoo spoedig, maar wie ge eerbied hebt getoond in dagen van smart, zal U dankbaar zijn. ELINE. ONS INTERIEUR. Een oud-Hollandsche meubileering is een van de gezelligste, die we ons denken kunnen, want we kunnen met de aanschaffing ervan op bescheiden voet beginnen en door bijkoopen tel kens aanvullen. Er is groote verschei denheid in oud-Hollandsche meubels, en naar gelang van de ruimte, welke de kamer biedt, kunnen we den aan koop uitbreiden. Stoelen met biezen zittingen, een massieve tafel, een effen rustig kar pet, een paar smal omlijste platen, een geolieden vloer of geheel bedekt met biezen matten, witte batisten gordijn tjes, tot aan den vensterbank reikend en schuin opgenomen, overgordijnen van Brabant-stof of andere niet te dik ke gordijnen met ouderwetsch patroon bedrukt en een eenvoudig laag buffet in ouden stijl, zooals men tegenwoor dig veel ziet. Een spiegel boven den schoorsteen mantel is uit den booze. Een hooge schouw is het verkiezelijkst. Daar bo ven prijken een paar blauwe borden of eenig tin- of koperwerk tegen een effen, rustigen achtergrond. Wanneer een drukke muurversie- ring en een druk karpet den achter grond vormen van 't oud-Hollandsch meubelwerk, zal dit het ameublement overschreeuwen door de woeligheid en dit zal daardoor aan schoonheid verliezen. Soms zien we de lambrizeering en plinten op verkeerde manier aange bracht, waardoor de kamer niet in evenwicht is te krijgen en iets druk kends heeft. Wanneer dan soms een spiegel, een groot schilderij of een meubelstuk geperst is tusschen twee deur-betimmeringen, krijgt het geheele interieur iets te massiefs, iets bonkigs, wat bij een eersten oogopslag opvalt en een gevoel van beklemming te weegbrengt. Plaats dus nooit te veel meubelen of schilderijen in een kleine kamer, maar zorg dat er voldoende ruimte overblijft om ons gemakkelijk te kun nen bjéwegen. ALEX. VVVVVVVtfv Nu het eigenlijk veel te warm is om nog warm eten te gebruiken, laat ik hieronder een paar sla-schotels vol gen, die met of zonder aardappelen gegeten kunen worden en voldoende voedingswaarden bevatten. In den laatsten tijd vinden de rauwkostscho- tels hoe langer hoe meer aftrek, en als men zich over het idee van eigen aardigheid heeft heengezet, zuilen deze zeker een groote plaats in ieder huisgezin gaan innemen. De schotels zijn zeer eenvoudig op te maken en gauw klaar, daarbij vooral nu goed koop en voedzaam. Wal willen de huisvrouwen nog meer? Eerst dan een gemengde sla-schotel. Men kan van de verschillende groen ten, die er nu te krijgen zijn, wat nemen, rasp deze fijn, na ze gewas- schen te hebben. De kropsalade wordt gewoon geplukt. De geraspte groenten bij de salade gevoegd en dooreen gemengd. Nu wordt de salade aange maakt; dit kan gewoon met slaolie en azijn, of citroen gebeuren, wat de geurigheid zeer verhoogd. Of men kan er mayonnaise vooi gebruiken. Om de mayonnaise pittig van smaak te laten zijn, hakt men een hoeveelheid peterselie en seldery fijn, ook een beetje tuinboonenkruid is heel geurig. De fijngehakte kruiden worden in 'n doek gedaan en stevig uitgeperst. Het nat dat er uitloopt roert men door de mayonnaise, welke men op het laat ste oogenblik over de sla heendoet en direct opdient! Een heerlijke en geurige schotel! HET BEWAREN VAN ETEN. Als voedingsmiddelen, die één dag of langer bewaard moeten blijven, een phosphorachlig licht geven, bijv. visch heeft dit vaak, dan moet men niet denken, dat het oneetbaai is, doch dit wordt veroorzaakt door een ont leding van de eiwitstoffen, WAARDEER ELKANDER. Een van de voornaamste factoren, welke er toe bijdragen het gezinsleven te veraangenamen en de goede ver standhouding onderling te bevorderen, is wel het mede-leven en meevoelen van elkanders belangen. Man en vrouw moeten er voort durend naar streven eikaars zorgen en vreugde te deelen, elkanders werk te waardeeren en de belangen van elkander te begrijpen. Broers en zusters onderling, de dochter ten op zichte van de moeder, de zoon tegen over den vader, moesten een stille overeenkomst gesloten hebben, van zelfsprekend en geheel spontaan, om elkanders wèl en wee aan te vullen en hun sympathie te toonen. Hoeveel misverstand is er uit on wetendheid en onverschilligheid van elkanders vreugde en verdriet ont staan, en hoe dikwijls volgt het inzicht eerst dan, wanneer het „te laat" is. We kunnen ons tekort nog goed maken, misschien niet meer ten op zichte van onze ouders, van onze broe ders en zusters, maar wellicht en in gróóte mate ten opzichte van onze kin deren. We mogen ze niet altijd wegzenden met een ongeduldig woord al hebben we nóg zooveel zorgen en beslomme ringen aan ons hoofd. Het kind is in de jaren van vorming zoowel geestelijk als lichamelijk. Als het steeds in U teleurgesteld woidt zal het met zijn vragen en met zijn verlangend kinderhartje naar anderen gaan en gij, ouders zult langzaam-aan niet meer de eerste plaats in dat hartje innemen. Te kneden als was is het kinderhart; het is te boeien door moeders vriendelijke stem, het is één en al belangstelling voor hetgeen vader doet. Maar is moeders stem ongeduldig en snijdt zij daardoor iedei verder kinder-gebabbel af, is vader haastig weggeloopen terwijl de kleine zijn schatten liet bewonderen, en al leen wacht op het woord van Vader, die mede-bewondert het product van pure kinder-bewondering, dan.... ja dan volgt een diepe ontnuchtering voor den kleinen kleuter. Hoeveel in spanning heeft de kleine zich soms getroost om tot het oogenblik te ge raken om vader en moeder deelgenoot te maken van wat hem zoo bovenmate boeit. Laten we trachten ons te verplaat sen in de kinderlijke gedachtengang en onze waardeering afmeten met de maatstaf, waarmede we als kind, zelf zoo gaarne werden behandeld. Stellen we ons met geheel ons wezen be schikbaar voor ons gezin; het zal mèèr vreugde geven en mèèr voldoe ning dan wanneer we ons ongeduld laten overheerschen. JENNY. ZOMER-MODE. De vele verrassingen, welke de mo de ons dit seizoen bracht, hebben we aanvaard en we zijn er langzamerhand wel mee vertrouwd geraakt. De lan gere rok, de hooge taille-lijn, de vo lants, de klokken, de Berthe-kraag, de pellerines en bolero-effecten, het zijn goede bekenden geworden en niet lan ger meer vreemden, waar we nog maar niet mee op ons gemak kunnen komen. Neen, we zijn er nu wel „in", al heb ben sommige zuchtend, anderen luch tig lachend toegegeven aan de eischen van H. M. de Mode. Er wordt veel crêpe georgette en georgette de laine gedragen, ook crêpe de chine en 'n zeer gewilde stof, n.l. een nieuw soort kunstzijde, veel gelijkend op zijden jersey. Strik-garneeringen op den rug vin den we bij japonnen en mantels. Zij worden meest onder den kraag aange bracht. Gemoesde foulard-zijde is en vogue voor mantel-costuums; in zwart en wit is dit materiaal zeer chique, ook wel opvallend, maar nooit uit den goeden toon vallend. Zwart en wit is meer dan ooit „bon ton", vooral wan neer deze beide kleur-contrasten in het geheele toilet worden terug gevon den. De hoed b.v. van slap, wit stroo met zwarte lintgarneering, de japon van zwart met witte crêpe de chine of crêpe georgette, kousen van zwarte zijde en zwarte schoentjes van fijn ma teriaal; een moderne paiasol in artis tieke uitvoering, waarbij een tasch van fijn gevlochten raffia of leder in wit- zwart uitgevoerd, voltooid dit zeer smaakvolle geheel. Nu ik het toch over de tasch heb, diene dit even vermeld. Bij namiddag japonnen worden tasschen van het zelfde materiaal als de japon gedragen of vormen één geheel met hoed en shawl. Voor de reis en sport-doelein- den wanneer een mantelcostuum of mantel van tweed gedragen tvordt, prefereert men een tasch van dezelfde stof met enveloppe- of anders de be kende „zip- of patentsluiting". ONZE ZOMERHOED. De teekening toont u een van Bang kok gevlochten hoed, die men zoowel in naturel kleur als in een modetuil geverfd kan koopen. Rond den bol is een gepliseerd lint gelegd, met een donkerder tint lint aan de bovenzijde, eveneens gepliseerd. De groote rand van de hoeden wordt in den hals naar voren getrokken en geven dus een cloche-idee. SCHOOL- EN SPEELJURKEN. DE MODERNE SCHOEN. Nu het weer zoo warm is, hebben de dames luchtige schoentjes noodig. Hier toonen wij u een wandelschoentje van dun glacéleer, met driehoekjes in twee verschillende kleuren versierd Het riempje, waarmede het schoentje gesloten wordt, gaat met een lusje langs den achterkant van een donker driehoekje, bevestigd aan het verbin dingsriempje, dat naar den voorvoet loopt. Het schoentje is buitengewoon élégant, vooral bij een lange van diepe klokken voorziene japon. EERBIED. Ik geloof dat we al te veel gewend zijn het begrip „eerbied" uitsluitend met het begrip „ouderdom" in ver band te brengen! Maar behalve ouder dom zijn er nog andere hoedanigheden in den mensch, welke ons eerbied af moeten dwingen en waardoor we in onze houding dit begrip dienen uit te spreken. Er is een eerbied, welke we aan den dag dienen te leggen ten opzichte van alle menschen. We moeten de wenschen van onze medemenschen eerbiedigen, het verlangen naar een dracht, naar rust; we moeten hun smart respecteeren en o, nog zoovele andere mogelijkheden zijn er, welke de eene mensch er toe aanzet den an- d^r eerbied te betoonen. Maar de mensch, die alleen in zich zelf opgaat, bemerkt de smart en den strijd niet van zijn medemenschen en daarom kwetst hij menigmaal dege nen, van wien hij houdt. Door v/oord en handeling, door een „te veel" en een „te weinig" kan me nige wond toegebracht worden. Vermijd te spreken over dingen, waarmede ge een ander pijnlijk treft. Toon U niet uitbundig vroolijk of fees telijk gestemd, als eep ander in leed is gedompeld. Praat niet over voorspoed, Uw fortuintje, dat ge pas gehad hebt, als ge weet, dat Uw toehoorder te dien opzichte stiefmoederlijk bedeeld is. Poch niet op de positie, die Uw man bekleed, wanneer ge in tegenwoordig heid zijt van haar, die het financieel 1 indut heelt. Spreuk te veel over de gezondheid van U en uw kinde GEKLEEDE JAPON No. 48(1. geheel vormt, terwijl de zijpanden er met de streep in verticale richting aan wordt bevestigd. Het rokje heeft op zij eenige diepe plooien. Twee zakjes ver sieren het geheel. Een donkergroen lintje doet dienst als dasje. Het derde jurkje is van gebloemde voilestof, waarvoor men vooral een klein patroontje uitzoekt in lichte kleu ren. Het lijfje is vrij lang en heeft van voren een looze sluiting, die echter dicht is, maar waar als versiering knoopjes en knoopsgaten opgemaakt zijn. Het wijde rokje wordt gerimpeld aan het lijfje gezet. Een wit zijden kraagje met een gepliseerd smal kantje versierd en dezelfde "soort manchetjes fleuren het aardige jurkje nog meer op. De twee bovenste knoopjes van het voorstuk kunnen wel open en vormen tevens de halsopening. De zakjes hebben een elastiekje in de zoom. Dit jurkje is voor meisjes van 810 jaar. Deze japon, die speciaal geschikt is voor gekleede middagjapon, is ge maakt van lichte toile de soie. Het lijfje is geheel glad en loopt tot in de taille. De lange wijde mouwen, met een klein manchetje afgewerkt, worden bij den schouder van smockwerk voor- Hier toonen wij u drie jurkjes, waar van het eerste is voor een meisje van een jaar of vijf. Het bestaat uit don kerblauw katoen, terwijl er een biesje op het rokje, langs de zakjes, langs de mouwtjes en aan het halsje is aange bracht van wit met een blauwe stip. Het lijfje, dat niet al te kort is, wordt aan het ruime rokje gezet. Men rimpelt eerst de ruimte der rok in en verdeelt deze op gelijke wijze over de breedte van het lijfje. De ronde zakjes krijgen door den zoom een elastiekje, waardoor ze al- tijd sluiten en het meisje niet steeds haar zakdoekje zal verliezen. Het halsje sluit met een splitje, sa mengebonden door een blauw lintje Het tweede prentje is een jurk van gestreept lichtgroen zephia voor een schoolgaand meisje. Het h'alsje wordt afgewerkt met een bobby-kraagje, ter wijl de mouwtjes dergelijke manchet jes hebben. Het voorstuk bestaat uit een rechte baan, die met de rok een zien. De hals-opening is V-vormig en af gewerkt met een schuine bies van de zelfde stof als de japon. Het heupstuk, dat vrij lang is, be staat geheel uit smockwerk, wat een zeer vlug en slank idee geeft. De rok bestaat verder uit twee ruime klokkende volants, die inplaats .van gezoomd, afgewerkt zijn met een schuine bies.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 11