NED. OOST-INDIE VRIJDAG 18 JULI 1930 JE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 ECONOMISCH INSTITUUT VOOR DEN MIDDENSTAND. Doel. Oprichters. Raad van Beheer. Rede van Minister Verschuur. Aan het Departement van Arbeid, Han del en Nijverheid werd dezer dagen nota rieel verleden de acte van oprichting der „Stichting Economisch Instituut voor den Middenstand", welke ten doel heeft het bevorderen van onderzoekingen, voorname lijk op economisch gebied, in het belang van den handeldrijvenden en industrieelen middenstand. Oprichters zijn de heeren F. K. J. He ringa, Hoofd der Af deeling Handel en Nij verheid van het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid, Prof. Mr. P. J. M. Aalberse, oud-Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, Mr. A. I. M. J. Baron van "Wijnbergen, voorzitter van den Midden- standsraad, J. H. van Linden van den Heuvell, voozritter der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Beneden Maas, W. G. Scheeres, voorzitter van de Vereeniging van den Ckristelijken Han deldrijvenden en Industrieelen Midden stand, Ed. G. Schürmann, voorzitter van den Koninklijken Nederlandschen Midden standsbond en C. J. G. Struycken, voorzit ter van den Nederlandschen R. K. Midden standsbond. De Raad van Beheer der Stichting, wel ke terstond na de oprichtersvergadering vergaderde, is als volgt samengesteld: F. K. J. Heringa, voorzitter (benoemd door den Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid), Prof. Mr. P. J. M. Aalberse, on der-voorzitter, J. Warner, voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordelijk Overijssel, Mr. A. I. M. J. Baron van Wijnbergen, Dr. J. van Beurden, Mr. H. Bijleveld en Mr. M. J. Wolff, leden, en J. J. R. Schmal, secretaris-penningmeester. De heer Mr. T. J. Verschuur, Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, die de eerste vergadering van den Raad van Be heer met zijn tegenwoordigheid vereerde, noemde het oogenblik van totstandkoming der Stichting een heugelijk moment voor den Middenstand. Van den thans begonnen arbeid, aldus spr., mogen onder Gods zegen groote resul taten voor den Middenstand worden ver wacht. Hetgeen tot nu toe van Overheids wege voo rden Middenstand kon worden gedaan, was slechts van bescheiden om vang, een feit, waarvan de oorzaken ge noegzaam bekend zijn. Eeuige uitbreiding onderging deze over heidsbemoeiing door de instelling van den Middenstandsdienst aan sprekers Departe ment. Dat reeds zoo spoedig daarna het totstandkomen dezer Stichting een vol dongen feit werd, is voor spr. een groote voldoening; dat zijnerzijds ten deze het initiatief is genomen moge het bewijs zijn dat er bij de Regeering met betrekking tot den Middenstand van defaitisme geen sprake is. Ook voor den Middenstand acht spr. kruid gewassen. In deze Stichting ziet spr. voor de Overheid een uitnemend mid del om van haar taak ten aanzien van den Middenstand datgene te maken, wat er redelijkerwijze van mag worden verwacht. Het is in dezen gedachtengang, dat de geheele Middenstand in den lande met hetgeen thans gescheidde, geluk mag wor den gewenscht, een gelukwensch, die zich uitstrekt tot allen, die voor de totstandko ming van dit nieuwe instituut hunne mede werking verleenden. Spr. noemde in dit verband de buitengewone leden van den Middenstandsraad, alsook de Kamers van Koophandel en Fabrieken, wier finan- cieele steun ten deze van zooveel belang is. Door samenwerking van genoemde cor poraties met de handelshoogescholen en andere wetenschappelijke instellingen is thans een vorm gevonden, waarin door coördinatie van alle betrokken belangen op dit gebied van economisch onderzoek het gewenschte resultaat zal kunnen wor den verkregen. Spr. herinnerde ten slott9 aan een woord van Thorbecke, dat de beste manier om een zaak ten einde te brengen is, haar te beginnen. Zulks geldt ook van deze Stichting. Haar werk kan voor de samenwerking op econo misch gebied van exemplaire beteekenis worden, indien althans voor ieder geval op zichzelf de meest geëigende werkwijze worde gevonden. Men zal zich aldus mate riaal kunnen verschaffen, dat voor een richtige beoordeeling van het midden- standsleven van onschatbare beteekenis is. De voorziter betuigde den Minister den dank van den Raad voor deze zijne vrien delijke woorden en memoreerde, dat het geen thans tot stand kwam de verwezen lijking beteekent van een reeds 20 jaren ge elden door Prof. M. P. J. M. Aalberse ge- opperd denkbeeld. OPBRENGST RIJKSMIDDELEN. In Juni. De Rijksmiddelen hebben in Juni 39.726.000 opgeleverd, of 59.000 minder dan verleden jaar. In het eerste semester van 1930 heeft de opbrengst 259.742.500 bedragen, wat nog 9.966.800 meer is dan een jaar geleden. W. FRANSEN JZN. t Te Leeuwarden is gisteren in den ouder dom van 64 jaar overleden de heer Wybe Fransen Jzn., tot voor eenigen tijd aan nemer, 6inds September 1923 wethouder van openbare werken dier gemeente en oud-lid der Eerste Kamer. De heer Fransen heeft, jaren lang in de stad zijner inwoning een vooraanstaande plaats, vooral in het Katholieke leven, ingenomen. Zoo was hij sinds 1901 lid van den gemeenteraad van Leeuwarden en van 19101922 lid van de Provinciale Sta ten van Friesland. In 1922 werd de thans overledene gekozen tot lid van de Eerste Kamer, in welk college hij tot 1929 zit ting had. Voorts was de heer Fransen lid van ver schillende commissies uit. den gemeente raad, gedelegeerde voor de gemeente in de vereeniging voor middelbaar technisch en ambachtsonderwijs en commissaris der Coöp. Vereeniging Woningbouw. In de volgende Katholieke vereenigingen had de overledene o.a. ook zitting: in de commis sie voor Beroep van R^ K. Bijz. Scholen in Friesland, Groningen en Drenthe als voorzitter; in de R. K. Woningbouwver- eeniging „St. Joseph", eveneens als pre sident en in de R. K. Kiesvereeniging te Leeuwarden als vice-voorzitter. De thans ontslapene was Ridder van de Romeinsche Orde der Advokaten van St. Pieter, terwijl de Oostenrijksche Regee ring korten tijd geleden hem de Roode Kruis-orde verleende. Tenslotte was de heer Fransen lid van den Middenstandsraad, van den Hoogen Raad van Arbeid, van den Raad van Be roep voor de Ongevallenwet en oud-voor zitter van den Ned. R. K. Bond van Bouwpatroons. Een maagkwaal, welk den overledene ongeveer tien maanden aan het ziekbed kluisterde, maakte een eind aan dit zoo verdienstelijk leven. De plechtige uitvaart wordt Maandag a.s. te negen uur gehouden in de parochie kerk van den H. Bonifacius en Gezellen te Leeuwarden, waarna te elf uur de ter- aarde bestelling op de R. K. begraafplaats zal volgen. De Maatscappij tot Bevorde ring der Toonkunst zal met ingang van het volgend seizoen een con servatorium voor muziek te Rotterdam op richten en openen. Willem Pijjper zou tot directeur der nieuwe instelling benoemd zijn. De gemeenteraad van Delft heeft aangenomen een voorstel van B. en W. om aan den Rotterdamschen weg een haven aan te leggen. De kosten bedragen 680.000. In verband met de opening van de zehaven te Dordrecht en het bezoek van H. M. de Koningin zal van 23—28 Sep tember een lichtweek worden georgani seerd. De ouders der leerlingen aan het gmnasium te Deventer, hebben in ver band met een leeraarsbenoeming, bij den Minister van Onderwijs stappen gedaan om dit raadsbesluit aangedaan te maken. In dien geen bevredigende oplossing wordt gevonden, zullen de ouders hun kinderen naar het gymnasium te Apeldoorn zenden. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Na het auto-ongeluk bij Doorn. Ds. Jongenbreur overleden. Ds. Jongenbrem:, die Woensdagavond; na het auto-ongeluk bij Doorn in het wijk huis te Doorn in zeer zorgwekkenden toe stand werd opgenomen, zooals wij gisteren reeds mededeelden, is des nachts te één uur aan de bekomen verwondingen overle den. De oorzaak van het ongeluk is te wijten aan het feit, dat ter plaatse tusschen de tramrails geen bestrating aanwezig is. Auto's die moeten uitwijken, komen meer malen op dit zandgedeelte terecht en bij eenige vaart slaan de wagens om. Verle den jaar waren aan dit euvel een zestal meer of minder ernstige auto-ongevallen te wijten. Toen gistermorgen te Veenendaal het bericht van overlijden van ds. Jongebreur bekend werd, heerschte er een algemeene verslagenheid. Ds. Snoek, die per ziekenauto naar zijn woning was overgebracht, is er redelijk aan toe. Hij heeft een gebroken sleutelbeen en enkele inwendige verwondingen. De heer J. H. Jansen, eveneens uit Vee nendaal, kwam er met enkele schrammen af, terwijl de chauffeur G. Beukhof met den schrik vrijkwam. Doodelijk ongeluk in Delft. Gistermorgen omstreeks 8 uur is te Delft de 48-jarige kapper J. v. W., wonende aan de Molslaan, toen hij met zijn fiets van de Reijneveldbrug kwam aanrgereden door een personenauto, bestuurd door K. uit Slikkerveer. Van W. bekwam een schedel breuk en werd per politieauto naar het St. Hippolytusziekenhuis overgebracht, waar hij kort daarna is overleden. BOTTER IN DE URKER HAVEN GEZONKEN. Oude visscher nog juist gered. Dezer dagen is in de Urker haven een oude visscher, G. K., ternauwernood aan den verdrinkingsdood ontsnapt. Hij lag te slapen in het voor-onder van zijn botter, de U.K. 211, welke hem tot verblijf dient, toen deze des morgens plotseling in zinken den toestand verkeerde. Waarschijnlijk had een rat een lek in de scheepshuid ge knaagd. Visschers, die zich op den havenkant bevonden, zagen het gebeurde en waar schuwden ijlings den slapenden schipper, die zonder dat, met botter en al in de diepte zou zijn verdwenen. Het grootste deel van het schip was reeds onder water, alléén het voorste stuk werd door de meer touwen nog juist boven' gehouden. Daar de uitgang langs trap en luik rqeds was ver sperd, moest men enkele planken uit het vooronder breken, om den ouden man te redden. Deze heeft door het ongeval niet alleen zijn onderdak, maar al zijn have en goed verloren. Verdronken. Het 2-jarig dochtertje van J. Dijkstra te Anjum is in een sloot bij het huis verdron ken. Gistermorgen sloeg de 36-jarige Spa kenburger visscher H. de Graaf in de na bijheid van Urk, bij het scheephalen der netten overboord. De man verdronk helaas. Hij laat een vrouw met vier kinderen ach ter. Te ver in zee. Woensdagmiddag ongeveer 3 uur gingen drie interne verplegers der stichting Bloe- mendaal bij golfbreker 26 baden, waarbij de 22-jarige K. V. zich te ver in zee waag de. Toen hij om hulp riep, geraakte zijn collega, de 21-jarige K. M., die hem te hulp schoot, eveneens in gevaar. Met Politiered- dirigsmateriaal werden zij door den derden verpleger O. P. uit de Rembrandtstraat, en een agent van politie gered. Noodlottig gevolg van een duizeling. Woensdagmorgen is te Buitenveldert onder Nieuwe-Amstel een schillenophaler door een duizeling bevangen en van den bok gevallen. Hij kwam hierbij met zijn hoofd op den weg terecht en bekwam een schedelbreuk. Na ter plaatse verbonden te zijn, werd hij naar een ziekeninrichting te Amsterdam overgebracht. Doodelijk mijnongeluk. In de mijn Laura, vlak bij Kerkrade, is de gehuwde mijnwerker L. onder afvallend gesteente geraakt. De dood trad onmid dellijk in. Aan brandwonden overleden. Mej. J. v. d. B., wonende Amsterdam- sche Veerkade te 's-Gravenhage, die bij het haarwasschen met benzol in brand was geraakt en naar hst gemeente-ziekenhuis werd vervoerd, is aldaar aan de bekomen verwondingen overleden. De aanranding te Eindhoven. Het onderzoek der recherche te Eindho ven, na de brutale aanranding op de ver pleegster van het R.-K. Gasthuis inge steld, heeft geleid tot de aanhouding van den vermoedelijken dader. Daar de ver pleegster echter den aanrander niet nauw keurig heeft kunnen opnemen, kon bij de confrontatie de identiteit niet dadelijk worden vastgesteld. Hoewel de aangehou dene blijft, ontkennen, wordt hij toch in voorloopig arrest gehouden. Hij zou hun zoon „uit de gevangenis helpen" Uit Hoogeveen wordt aan de „Tel." ge meld: Dezer dagen vervoegde zich te Noord een persoon bij den landbouwer D. aldaar, wiens zoon sedert eenigen tijd in de gevangenis zit. Deze persoon beweerde, dat hij in staat was tegen betaling van ƒ500 den zoon een strafkwijtschelding te bezorgen van eon half jaar. Hij toonde daarbij briefjes, welke geschreven zouden zijn door den zoon, zoodat de ouders in derdaad geloof hechtten aan de verhalen van dien man. Door zijn gladde tong en be slist optreden, wist hij de ouders zoo ver te krijgen, dat zij begonnen met f 300 te betalen. Hij gaf zich uit voor reclasseeringsraad, waarna de ouders 12 briefjes van 25 neer telden. De man ontving deze in dank en was wel zoo welwillend een ongezegelde kawitantie af te geven teu blijke van ont vangst, waarna hij vérdween. Toen de persoon in kwestie echter was vertrokken, begon 't echtpaar argwaan te krijgen. Zij besloten hun advocaat met het geval in kennis te brengen. 'Deze adviseer de hun de zaak in handen van de Justitie te stellen, hetgeen thans is gebeurd. De politie zoekt nu naar den oplichter. De inbrekende „voddenkoopman". De politie te Sneek heeft het. door den inbreker-voddenkoopman weggeworpen geldkistje gevonden. Er werd /4S0 in aan getroffen. Verder nam zij nog een groot aantal kleedingstukken m beslag welke als ont vreemd waren opgegeven. De politie be schikt nog over goederen, waarvan de eige naar onbekend is. De verdachte blijkt ook schuldig te zijn aan twee inbraakjes resp. op de Geeuwkade en de Koopmansgracht. De laatste paardentram! Woensdagmorgen heeft, naar men aan „De Tijd" mededeelt, met eenige plechtig heid de laatste rit plaats gehad van het in den lande eenig overgebleven paarden- trammetje, dat twee-en-dertig jaar lang schommelde van Makkum naar Harke- zijl v.v. Fraai gelakte, wei-gestoffeerde autobus sen hebben dit arcadisch vervoermiddel met zijn goedmoedige allure van een vo rige eeuw voor altoos naar het museum verbannen. Een aantal officieele personen, van wie wij noemen de heer Bieseveld, directeur der N.T.M. waaronder het trammetje res sorteerde en de heer Rink, die als raads lid van Wonseradeel nog eenmaal aan 't tot stand komen van dezen dienst had me degewerkt, vormden de laatste passagiers. Meer dan een half uur werd over het zes kilometer lange traject gereden en overal toonde de bevolking groote belang stelling. In hotel „de Zwaan" te Makkum werd der traditie getrouw koffie en Friesche koek rondgediend, waarna de genoodigden met de nieuwe Chevrolet-bussen naar Wit- marsum reden. Woensdagavond heeft de Makkumer be volking op haar beurt het trouwe vervopr. middel de laatste eer bewezen. Het oudste tramwagentje krijgt een plaats in liet Spoorwegmuseum te Utrecht, waar het kan wachten opde stoom tram 1 BU1TENL. BERICHTEN ONGELUKKEN. ONTPLOFFING BIJ DE WATER- LEIDING VAN SAN FRANCISCO. Tv/aalf werklieden omgekomen. Een groep arbeiders van 12 man werden gistermorgen gedood tengevolge van een gasontploffing, die veertig kilometer van Californië ten Zuiden van Livermore plaats had. Het ongeluk gebeurde in een tunnel, die bestemd was om water naar de stad te lei den. Door onbekende oorzaak heeft zich er echter gaa opgehoopt, dat toevallig in brand vloog. De ontploffing op een tankschip. EenNederlandsch vaartuig. Omtrent de ontploffing op een tankschip te Harburg meldt een Lloydstelegram, dat het getroffen vaartuig de Nederlandsche tanklichter „Neerlandia" is, toebehoorende aan een dochtermaatschappij van de N.V. Psh. van Ommerens Scheepvaartbedrijf. Treinbotsing in Zevenbergen. Eén doode, twintig gekwetsten Op de lijn Borsa—Szigel in het Noorde lijk deel van Zevenbergen is gisteren een passagierstrein in botsing gekomen met een goederentrein. De beide^ locomotieven en verscheidene wagons zijn vernield. Een passagier is bij het ongeluk om het leven gekomenongeveer 20 menschen hebben kwetsuren opgeloopen. Treinbotsing bij Milaan. Dertig gewonden. In de buurt van Medegno is gisteroch tend een goederentrein op een sneltrein geloopen. Tengevolge van de botsing zijn 30 menschen gewond. DE AARDBEVING IN GUATEMALA. Jalpatagua geheel verwoest? Volgens nadere berichten uit Guatemala zijn bij de aardbeving ten minste 30 perso nen om het leven gekomen, terwijl het'aan tal gewonden zeer groot moet zijn. Men vreest, dat de stad Jalpatagua ge heel verwoest zal worden, daar de schok ken nog voortduren. De regeering heeft voor de bewoners van het geteisterde gebied een hulpactie geor ganiseerd. DE „EDELWEISS"-EXPRESS AAN GROOT GEVAAR ONTSNAPT. Grondverzakking op de spoorlijn Brussel—Luxemburg. Tengevolge van den hevigen regenval der laatste dagen heeft zich Woensdag, bij Gembloers op de spoorlijn BrusselLuxem burg, na het voorbijrijden van den Pull- mantrein uit Amsterdam, een grondver zakking voorgedaan, waardoor de breedte der sporen over een vrij grooten afstand met rnuim 10 centimeter vermeerderde. Ge lukkig werd dit tijdig door een baanwach ter geconstateerd. Den geheelen dag moest het verkeer op dit druk bereden vak over één spoor worden geleid. Gisteren was de treinenloop echter weer normaal. DE MIJNRAMP IN SILEZIE. Wederom 6 dooden geborgen in Hausdorf. Uit Neurode wordtg emeld: Gisteravond laat is men er nog in geslaagd 6 dooden uit de Kutrschacht te bergen. Het aantal der vermisten bedraagt thans nog 33. EEN ONVEWACHTSCHE VONDST. Verraste inbrekers. Het zal niet dikwijls voorkomen, dat in brekers uit het huis, waarin zij hebben in gebroken, niet alleen niets meenemen, maar daar een waarde van 180.000 gulden achterlaten. Dit gebeurde niettemin een dezer dagen in Parijs, waar in een flat in de Rue Didot werd ingebroken. Toen de bewoner thuis kwam, vond hij zijn goheele garderobe overhoop gehaald en den inhoud van zijn bureau op den grond. Hij miste echter niets. Wei vond hij onder zijn bed een klein taschje, dat diamanten bevatte, ter waarde van 1S0.000 gulden. Waarschijnlijk zijn de inbrekers ge stoord en hals over kop op de vlucht ge slagen, met achterlating van den buit, dien zij elders veroverd hadden. Een „koninklijke" aanrijding. Koning Alphons van Spanje, die morgen de terugreis naar Spanje onderneemt, heeft gisteren deelngenomen aan een receptie in het Buckingham-Paleis te Londen. Op den rit naar het paleis had de auto van den koning een lichte botsing met een door een dame bestuurden wagen, waarbij een ruit achter dec hauffeursplaats brak, zonder echter iemand te verwonden. De koning sprong uit zijn auto, bood de dame zijn verontschuldigingen aan en gaf aan een inspecteur van politie zijn kaartje. Daarna ging hij weer in zijn auto en begaf zich naar het paleis. BANKBEDROG ONTDEKT. Amerikaansch gevolmachtigde uit Parijs verdwenen. De „Petit Parisien" bericht, dat een ge volmachtigde van het Parijsche filiaal eener New-Yorksche Bank sedert eenige dagen verdwenen is. Bij het onderzoek der boeken is gebleken, dat hij door onjuiste noteeringen een bedrag van ongeveer 25 miliioen francs verduisterd moet hebben. JACHT OP EEN MOORDENAAR. Een oude bekende gesnapt. De wandelaars, die gisterenmiddag zich ophielden in de omgeving van het Berlijn- sche hotel „Kaiserhof", woonden een ge beurtenis bij, welke den indruk maakte in scène gezet te zijn voor een filmopname. Maar het was bittere ernst. Een keurig gekleed heer, die uit een auto stapte voor het hotel, werd door eenige in burgerkiee- ren zijnde politiebeambten overweldigd en zwaar geboeid weggebracht. De gevange ne was een sinds ruim drie maanden door de politie overal gezochte moordenaar, Kurt Goldbach, die indertijd uit een Ber- lijnsche gevangenis is ontsnapt. Kurt Goldbach, die thans 28 jaar oud is, heeft in den nacht van 7 op 8 Febr. 1923 een Berlijnsch politiebeambte dood geschoten. Twee dagen later werd hij bij een inbraak door de politie gegrepen. We gens moord werd Goldbach tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Na drie jaar wist hij uit Je breken en naar Oostenrijk te vluchten, waar hij echter weer gevat werd en naar Duitschland werd terugge bracht. Tijdens zijn verblijf in de Berlijnsche gevangenis aan de Lehrterstrasse, wist hij gedaan te krijgen, dat hij in de hospitaal- afdeeling werd geplaatst ter observatie. Hij deelde zijn cel met e«n koopman, Schroder. In den nacht van 1 April ont stond in een andere afdeeling van het hospitaal een relletje, zoodat het bewa kingspersoneel moest ingrijpen. Van die gelegenheid wist Goldbach met zijn cel genoot gebruik te maken om uit te breken. Sindsdien maakte de politie jacht op den moordenaar, van wien bekend was, dat hij onmiddellijk van zijn wapens placht gebruik te maken. Op zijn arrestatie werd een belooning gezet van 1000 M. Gisterenmiddag heeft het noodlot Gold bach achterhaald. Dezelfde inspecteur van politie, die in dertijd het onderzoek geleid had in de aangelegenheid van den moord op een politiebeambte, was met enkele collega's op patrouille in Charlottsnburg, toen hem een keurige auto voorbij reed, waarin een elegant gekleede jongeman zat. Hij er kende onmiddellijk Goldbach, ofschoon deze zijn uiterlijk zooveel mogelijk ver anderd had. De politiebeambten begonnen in een taxi onmiddellijk de vervolging van de luxe auto, die tenslotte voor het Kaiser hof, waar de wagen stopte, werd inge haald. Juist, toen Goldbach wilde uitstij gen, wierpen de beambten zich op hem, voordat hij tijd had een revolver te trek ken. Bij het verhoor weigerde de gevangene te zeggen, waar hij deze drie en een halve maand had gezeten. Waarschijnlijk is hij in de provincie geweest en heeft hij daar inbraken gepleegd. Zijn celgenoot Schroder werd reeds 6 April weer gevat. Ontslagen werklieden mishandelen een opzichter. Gisteren kwam het op een bouwwerk te Pars tot ernstige kloppartijen, toen 30 ont slagen metselaars trachtten schade aan het bouwwerk toe te brengen. De opzich ter werd mishandeld en in de bouwkeet ge sloten, die in brand werd gestoken. Tusschen de te hulp geroepen politie en de metselaars kwam het tot een handge meen waarbij S werklieden gevangen ge nomen werden. De opzichter kon nog op tijd uit de brandende keet bevrijd worden. Moord. In de Slowaksche gemeente Repine in het district Wolowoje zijn door onbekende daders de 63-jarige mijnwerker Kostuk en zijn 20-jarige zoon Iwan in hun slaap door drie geweerschoten vermoord. Men verdenkt den tweeden zoon Wasil en diens vrouw en neef van dezen moord. Alle drie bevinden zich thans in hechtenis. OPZICHTER GESTEENIGD. Bloedige wraakneming van inlanders. De snijveldopziener H. C. Bellink van de suikerfabriek „Poerwodadi" van de te Amsterdam gevestigde N.V. Landbouw- Maatschappij „Pcerwodadi" (directie Ne- derlandsche Handel-Maatschappij N.V., te Amsterdam), gelegen m het gewest Oost- Java, afd. Madioen, district Maospati, 3 paal van de halte Barat O. L., is nabij Barat door een troep koelies vermoord. Meer dan 30 personen gooiden den assi stent met zware steenen, ook nadat hij reeds in een ravijn was gevallen. Men ver moedt, dat de heer Bedink enkele koelies heeft geslagen. Het politie-onderzoek is in j vollen gang. I Omtrent den moord wordt nader gemeld, dat de aanvallers, na hun weerzinwekkende daad te hebben beëindigd, zich strootjes (een dun soort inlandsche cigaretten)- rookende neerzetten in afwachting van de komst van de politie. Het lichamelijk overschot van den heer Bellink is naar Magetan overgebracht, alwaar de begra fenis zal plaats vinden. In verband met j den moord zijn 28 koeues gearresteerd. Tijdens het voorloopig verhoor verklaar den zij ter motiveering van hun daad, dat de toean (heer) kassar (ruw) was geweest.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6