BINNENLAND isal STER-I LASTER VRIJDAG 18 JULI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 DE NEDERLANDSCHE PERS IN HET MUTSAERS-OORD. Een schoone stichting te Venlo. (Van onzen Verslaggever). Vooreerst een woord ter inleiding. De R. K. Herstellingsoordvereeniging „Mgr. Mutsaers" is gegroeid uit de z.g. Mo nument-actie. Deze Monument-actie dankte haar ont staan aan het feit, dat het katholieke ge moed geen bevrediging vond in neutrale herstellingsoord verpleging. De gedachte, om het katholieke spoor- en tramwegpersoneel verpleging in katholieke herstellingsoor den te bezorgen, werd gecombineerd met de idee, om „St. Raphael" bij zijn 25-jarig bestaan een geschenk aan te bieden. Dit geschenk wilde men laten bestaan in een fonds, waaruit de verpleging-behoe- vende leden van „St. Raphaël" zouden uit gezonden worden naar katholieke herstel lingsoorden. De actie, welke gevoerd werd om dit fonds bijeen te brengen, werd Monu ment-actie genoemd. Deze actie ontwikkelde zich oorspron kelijk niet voorspoedig. Tal van vooroor- deelen en vooral de vrees om niet te zullen slagen moesten overwonnen worden. Op 28 Februari 1926 werd het doel der actie rechtstreeks gericht op het stichten van een R. K. Herstellingsoordvereeniging en het bouwen van een eigen R. K. Herstel lingsoord. Kort daarop werd reeds beslo ten twee herstellingsoorden te bouwen, n..l één voor 45 volwassen patiënten en een kinderhuis voor 60 kinderen. Dit besluit heeft de actie zeer bevorderd. De financieele opzet. De vereeniging werd opgericht te Venlo op 7 Augustus 1927. Op dien datum bedroeg het aantal deelnemers aan de Monument-actie 6378. Deze deelnemers verbonden zich vrijwillig om wekelijks, maandelijks of per jaar een zeker bedrag ten bate der actie beschik baar te stellen. Zoo waren er 1 Mei 1928, toen de baten der Monument-actie werden overgedragen aan de inmiddels opgerichte Herstellingsoordvereeniging, 29 Verschil lende bijdragen. De aan de Vereeniging geschonken bate bedroeg, na aftrek van alle gemaakte onkosten, aankoop terrein, enz., bijna 64.000. Van de 6378 deelnemers aan de M. A. waren op 1 Mei 1928 4025 perosnen lid der Vereeniging tegen een vaste contributie van 10 ct. per week, welke later is vastge steld op 45 oenten per maand. De ledenaanwas ging voorspoedig. Op 1 Januari 1929, 1 Januari 1930 en 1 Juni 1930 bedroeg dit resp. 7656, 8594 en 9252, terwijl thans de 9500 zijn gepas seerd. Na het overlijden van den Bondsadvi- seur Mgr. Mutsaers, werd om zijn groote verdiensten voor het kathlieke spoorweg personeel en zijn nagedachtenis te huldi gen, besloten, het herstellingsoord naar hem „Mgr. Mutsaersoord" te noemen. Ook financieel heeft de Vereeniging zich buitengewoon ontwikkeld. Trouwens zon der de groote offervaardigheid der Ra- phaëlmannen ware het ook volslagen onmo gelijk geweest gedurende nauwelijks 5 ja ren een zoo mooi resultaat te bereiken. Wie er medewerkten. Om een beeld te geven van de finan cieele ontwikkeling moge dienen, dat in 4 jaren tijds in 1925 kwam nog zoo goed als niets binnen aan contributie en an dere baten is bijeengebracht bijna 230.000 gulden. Ook bij den bouw der herstellingsoorden ging het de Vereeniging voor den wind. Do gemeente Venlo bood haar een schitte rend gelegen terrein groot ruim 14 H.A. aan. Dit terrein werd door aankoop ver groot tot ruim 20 H.A. Als bouwmeester werd gekozen Ir. Kayser te Venlo, terwijl aannemer werd de heer Spreuwenberg, eveneens te Venlo. De ver zorging van waterleiding, xerwarming, ver lichting en andere technisceh installaties werden toevertruwd aan den Ir. Engeler te Amsterdam. Na vele vruchtelooze pogingen bij ver schillende congregaties, vond het Bestuur de Zusters van den H. Vinoentius a Paulo bereid het beheer der Herstellingsoorden op zich te nemen. Tot zijn vreugde vond het Bestuur den Bondsadviseur van „St. Raphaël" bereid zijn intrek te nemen in het Mgr. Mutsaers oord. Dit besluit van Pastoor Donders is met uitbundige vreugde begroet. Het bestuur in actie. De Vereeniging heeft met het aanvan gen harer taak natuurlijk niet kunnen wachten tot haar herstellingsoorden gereed waren. Vanaf 1 Maart 1928 is zij reeds met uitzending naar andere R. K. Herstellings oorden doende. Zoo werden van 1 Maart 1928 tot 1 Jului 1930 naar andere katho lieke inrichtingen uitgezonden: 38 man nen, 99 vrouwen, 141 jongens en 154 meis jes; in totaal 432 patiënten, waarvoor de vereeniging aan verpleging etc. betaalde een bedrag van rond 50.000. Met recht mogen wij zeggen, dat de Raphaelmannen met de totstandbrenging van deze beide herstellingsoorden, die aan bouw en inrichting ver over de 300.000. zullen kosten, een daad gesteld hebben, welke getuigt van opgewekt, frisch katho liek leven. Dit getuigenis zal men te sterker aan voelen als men weet, dat het Nederland- sche spoorwegpersoneel sedert ruim 20 ja ren reeds twee goed ingerichte neutrale herstellingsoorden bezit en oprichting van het Mgr. Mutsaersoord zijn oorzaak dus niet vindt in redenen van materieelen aard, maar gesticht werd op grond van hoogerc motieven Door de gebouwen. Toen de Nederlandsche pers dezer dagen den stijlvollen bouw bezocht, is er uit drukkelijk op gewezen, dat het hier geen sanatorium voor lijdenden betreft, maar uitsluitend een herstellingsoord voor leden en hun gezinnen. Misschien dat later parti culieren tegen betaling kunnen worden op genomen. Het gebouw schitterend liggend op het plateau van de Groote Heide te Venlo is symetrisch opgevat, vol comfort en hygiëne, modern, doch nergens ovei'dreven. De liefde der leden demonstreert zich wel het meest in de devote kapel, waar veel is geschonken door afzonderlijke af- deelingen van „Sint Raphaël". 75 Meter verder ligt het royale Kinder huis, met een ondergrondsche gang ver bonden. Ook hier is alles aangewend ten dienste der komende bezoekers. Aan tafel heeft voorzitter Timmermans en ook pastoor Donders een vriendelijk woord gesproken tot de pers. Omgekeerd mochten enkele sprekers namens de pers verklaren, dat ze hier een monument heb ben gevonden, dat in elk opzicht een wel daad kan worden genoemd. v. O. Verkeer tusschen Duitschland en Nederland Geen pas meer voor 3-d a a g s c h e reisjes. Naar aanleiding van het bericht uit Den Haag omtrent de vergemakkelijking van het verkeer tusschen Duitschland en Ne derland kan nog worden medegedeeld, dat de onderhandelingen zijn geëindigd met de volgende besluiten: Duitschers die ons land gedurende drie dageü komen bezoeken hebben geen pas meer noodig. Slechts moeten ze een „Aus- flugschein" koopen van 25 Pfennig bij het passeeren der grens. Omgekeerd kunnen Nederlanders tegen een dergelijk drie da gen geldig bewijs de districten Helgoland, Aurich, Osnabrück, Munster, Dusseldorf, Keulen, Aken, Trier en Colblenz berei zen. De overeenkomst betreffende het z.g. kleine grensverkeer blijft van kracht. De nieuwe regeling zal reeds in Augus tus in werking treden. „Tel." Derederv,daternogmannen zijn, die geen pijp rooken, ligt aan hun onbekendheid met Wie de onvei goede Ster-t. maal heeft gepra* zich deze bron/ nooit meer on HET BUITENLANDSCH VLEESCH. Sprekende cijfers. De Veeverbeteringscommïssie voor Over- ijsel heeft een adres gezonden aan den minister van Binn. Zaken en Landbouw, waarin gewezen wordt op den grooten om vang, die het verbruik van versch buiten- landsch vleesch, speciaal uit Denemarken, heeft aangenomen. Zij verzoekt den minis ter verder, maatregelen te willen nemen, waardoor de consumptie van binnenlandsch vleesch zal worden bevorderd. Aan het adres zijn tabellen toegevoegd, waaruit deze toeneming voor de stad En schede blijkt. Heb aantal aan het Enschedesche abat toir geslachte runderen daaldq voor de maand Mei, vergeleken bij vorig jaar, van 615 tot 204 en voor Juni van 538 tot 164 stuks. (Voor de rest bleven de cijfers vrijwel gelijk, behalve voor wat betreft het aantal geslachte varkens, dat n.l. steeg, resp. van 340 tot 549 en van 328 tot 605). Het gewicht aan buitenlandsch vleesch steeg voor de maand Mei van 1500 tot 153.000 K.G., dus tot ruim het honderdvou dige En voor Juni steeg het van 2150 tot 160.000 K.G. Buitenlandsch vet steeg voor Mei van 11.700 K.G. tot bijna 15.000 K.G. en voor Juni van bijna 9700 tot 16.700 K.G. Het binnenlandsch vleesch steeg slechts van 3550 tot 5160 en van 3400 tot 6600 K.G., terwijl binnenlandsch vet voor Mei daalde van 1000 tot 335 cn voor Juni steeg van 365 tot 470 K.G. Vragen van het Kamerlid Weitkamp. Het Tweede Kamerlid de heer Weit kamp heeft den minister van Binnenl. Za ken en Landbouw de volgende vragen ge steld: Is het den minister bekend, dat geregeld groote parten Deensch vleesch in Neder land worden ingevoerd, welke vleesch hier te lande als inlandsch wordt verkocht? Zoo ja, is dan de minister bereid om te gelasten, dat door verkoopers van boven bedoeld vleesch duidelijk worden aangege ven, dat de koopers hier met buitenlandsch product te doen hebben? UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Zaterdag 19 Juli. Huizen, 298 M. N a 6 u. 1071 M Uitel. KRO-Uitz. 8.159.30 Gramafoonplaten. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje. 12.0012.15 Gramafoonplaten. 12.151.15 Concert K.R.O.-Kwintet. I.15 2.00 Gramafoonplaten. 2.003.15 Kinderuurtje. 5.006.00 Gramafoonplaten. 6.016.10 Jaap Valk: „Feest in het land van Pallieter". 6.106.55 Gramafoonplaten. 6.557.15 Journal Weekoverzicht door Paul de Waart. 7.157.30 Gramafoonplaten. 7.308.00 Mevr. v, d. Schrieck: „Schoo- heidszorg in Nederland". 8.0111.00 Concert. Het K.R.O.-Salon- Orkest. Jan Verheijen (declamator). 9.30 Nieuwsberichten. 11.0012.00 Gramafoonplaten. Hilversum, 1875 M. V.A.R.A.-uitzending. 10.00 Morgenwijding (V.P.R.O.). 12.00 Politieberichten. 12.15 Gramafoonplaten. 2.00 Varaliedjes voor Vara-kinderen. 2.40 Paedagogisch Coocert door het Vara- Orkest. 4.10 D. v. Kreveld: Welk fotografietoestel 4.40 Vara-Varia. 5.00 Gramafoonplaten. 5.20 Bij de pomp. 5.40 G. J. Zwertbroek: De geschiedenis van den Radio-Omroep in Nederland. 6.10 Kinderuurtje. 7.10 Politiek-econ. weekoverzicht van de S.D.A.P. 7.45 Politieberichten. 8.15 Concert. Het Vara-Orkest. 9.00 Voordracht door Willem van Cappel- len. 9.30 Vervolg Coocert. 10.00 Persberichten. 10.10 Guitaarspel door P. van Es. 10.25 Concert. Vara-Orkest. II.00 Guitaarspel. 11.15 Gramafoonplaten. 12.00 Sluiting. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. -11.05—11.20 Lezing. 1.202.20 Orkestconcert. 3.50 Sportverslag. 4.50 Gramafoonplaten. 5.05 Orgelspel door R. New. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Nieuwsberichten. 7.00 Sportberichten. 7.05 Concert Strijkkwartet. 7.20 Literaire wedstrijd. 7.40 Lezing. 7.50 Vaudeville. 9.20 Nieuwsberichten. 9.40 „Behind the Screer". Detective ver haal. 10.00 Concert Instrum. Kwintet, J. S. Mac- kinlay. 11.0012.20 Dansmuziek. „Radio-Pari s", 1725 M. 12.502.20 Gramafoonplaten. 4.05 Kinderuurtje. 4.50 Dansmuziek. 9.05 Gramafoonplaten. Langenborg, 473 M. 7.257.50 Gramafoonplaten. 7.508.50 Orkestcoocert. 10.3511.35 Gramafoonplaten. 12.30 Gramafoonplaten. 1.252.50 Orkestconcert. 5.255.45 Voorbereiding tot de Deutsche Bundesshiessen te Keulen. 5.506.50 Gramafoonplaten. 8.20 Vroolijke avond. .12.201.20 Gramafoonplaten. Kalundborg, 1153 M. 11.3512.05 Gramafoonplaten. 12.202.20 Orkestconcert. 3.505.50 Concert. Orkest en zangeres. 8.209.20 Ouderwetsche dansmuziek. 10.0011.10 Orkestconcert en zang. 11.1012.35 Dansmuziek. B r u s s o 1, 508.5 M. 5.20 Gramafoonplaten. 6.50 Gramafoonplaten. 8.35 Orkestconcert. 9.20 Concert vanuit de Kurzaal te Ostende Zeesen, 1635 M. 6.10 7.20 Lezingen. 7.207.50 Gramafdonplaten. 10.50 Berichten. 12.201.15 Gramafoonplaten. 1,152.20 Berichten. 2.203.20 Gramafoonplaten. 3.204.20 Lezingen. 4.20— 5.50 Concert. 5.508.20 Lezingen. 8.20 Concret. 9.20 Cabaret-uitzending. Daarna tot 12.50 Dansmuziek. OP DE] RINGVAART BIJ SLOTEN begonnen Donderdagavond den om de Nationale Roeikampioenschappen v. Nederland. Eerst Njord tegen Nereus, gewonnen door Njord de wedstrij- heat achten, FEUILLETON Vrij bewerkt naar het Duitsch P. G. HOOKS. (Nadruk verboden). 35) „Neen, hij is ziek en hij heeft me sterk op 't hart gedrukt niets van u aan te nemen." „Dat is dwaasheid. Daar moet hij nog maar eens goed over nadenken. Ik ben rijk en heb veel invloed. -Bij vrienden en beken den kan ik hem aanbevelen. Misschien denkt hij, dat ik door angst gedreven hem een som gelds aanbied, maar dat is zoo niet, want ik heb niets van het gerecht te vreezen, omdat ik kan bewijzen, dat ik mij heb vergist. Vergissen kan zich ieder mensch. Dat is niet strafbaar. Ik wil graag een klein offer brengen om de monden van de menschen te stoppen." „Mijnheer Goldberg", antwoord Greta zoo kalm mogelijk, ofschoon een hevige af keer tegen dien man haar vervulde „spreek er nu alstublieft niet langer over. Als u mijn broer in zijn goeden naam en in zijn eer wilt herstellen, zal hij er niet aan den ken u te vervolgen, evenmin als hij van plan is iets van u aan te nemen. En nu verzoek ik u beleefd heen te gaan, omdat mijn broer mij misschien noodig heeft." Goldberg keek beschaamd voor zich. Men wees hem de deur., men wees zijn geld van de hand. Daarop had hij niet gerekend. Zooiets was hem nog nooit overkomen. „Ik dring me niet op", zei hij, „als u er op staat, zal ik dadelijk wegaan. Maar ik verzoek u nog even naar me te luisteren. Mijn zwager heeft een leelijken streek uit gehaald naar ik vernomen heb. Hij ge loofde vast, dat uw broer mijn porfeuille gestolen had uit armoede. Hij heeft er erg spijt- van, dat hij uw broer belasterd heeft, te meer nog, omdat hij altijd veel hoogachting voor u gevoeld heeft. Hij komt heel dikwijls bij minister Van'Hosten aan huis en hij zou niet graag willen, dat de minister hoorde „Spaar verder uw woorden, mijnheer", onderbrak Greta den bankier. „Luitenant Ebeling ontzeg ik het recht een beroep op mij te doen en wat mij betreft leunt u hem zeggen, dat ik hem veel te diep veracht en mijn broer ook om een aanklacht we gens laster tegen hem in te dienen." „U is zeer trotsch, dat moet ik zeggen. Bijna geen stoel in huis en dan nog zoo hoogmoedig. Goldberg werd niet vergund verder te spreken. Greta's geduld was uitgeput. Die vernederende woorden deden de maat over loopen. Zo deed de deur van de kamer open en naar de deur wijzende, zei ze: „Mag ik u nu verzoeken weg te gaan?" Zonder verder één woord te zeggen, droop hij af als een geslagen hond. Hij had een volkomen fiasco geledenIn de vaste overtuiging, dat hij de zaak met geld zou kunnen sussen, had hij het huis betreden en» nu had hij tot zijn beschaming moeten ondervinden, dat die twee menschen, die aan alles gebrek hadden, zóó fier waren, dat ze niets van zijn geld wilden weten, en dat freule Von Trotten zijn zwager, die de trots der familie was, in 't diepst van haar hart verachtte. XVI. Kieber nam geen genoegen met de laat ste beschikking van den generaal, waarbij freule Von Trotten tot eenigc erfgename was benoemd. In een vroeger testament was hem tien duizend gulden vermaakt, die de generaal hem beloofd had en nu freule Von Trotten afstand had gedaan van de erfenis, verklaarde hij aan geheimraad Von Sorben, dat hij niet zou rusten, voordat hij de hem beloofde tien duizend gulden in handen had. De geheimraad verwees hem naar 't ge recht. Als hij wat te klagen had, dan kon hij het daar gaan doen, zei de geheimraad en al spoedig vernam deze, dat Kieber dit inderdaad gedaan had. Bij zijn aanklacht beriep de vroegere kamerdienaar zich op de getuigenis van verscheidene vrienden van den generaal, ja zelfs op die van freule Agathe Von Wolfenstein, die hem volko men gelijk gaf. Daar ambtsplichten Von Sorben verhin derden met Agathe hierover te gaan spre ken, vroeg hij haar schriftelijk, of zij Kie ber verlof gegeven had zich bij zijn aan klacht op haar te beroepen. Hij verzocht haar hem hierover naar waarheid in te lichten, aangezien hij een familieschandaal wenschte to vermijden. Nog had hij geen antwoord op zijn schrij ven ontvangen, toen op een dag inspecteur Hoek bij hem aangediend werd met de me- dedeeling, dat deze den geheimraad ge wichtig nieuws kwam brengen. Sorben liet den man, die niet naar Bres- lau zou gekomen zijn, als hij hem niet iets bijzonders te vertellen had, dadelijk bij zich toe, „U moet het me niet kwalijk nemen, mijn heer", zoo ving Hoek aan, „dat ik zoo vrij postig ben geweest hier bij u te komen, maar de aangelegenheid, waarover ik u wensch te spreken, is ook voor u van groot belang. Ik heb me namelijk tot taak ge steld den werkelijken moordenaar van ge neraal Von Sorben te ontmaskeren." Sorben keek hem verrast aan. „Als u die hoop koestert, inspecteur", den verwondert het me, dat u de voortzet ting van het proces niet verhinderd hebt. Dc rechtbank heeft uitspraak gedaan en het dunkt me, dat daar weinig aan te ver anderen zal zijn." „Maar we kunnen het weer aanhangig maken door herziening aan te vragen" ant woordde Hoek. „Tegen het verwijt, dat in uw woorden ligt opgesloten, kan ik me rechtvaardigen door tc zeggen, dat ik alles gedaan heb, wat in mijn macht was. Nu de werkelijke misdadiger vrijgesproken is, is het niet onmogelijk, dat hij zich tot daden laat verleiden, waarop ik hem betrappen kan en daardoor meer licht in de moord zaak kan brengen. Daarenboven heeft de heer Berg mij ccn flinke belooning toege zegd, indien het me mogelijk is, freule Von Trotten van iedere verdenking vrij te ma ken. Maar dit wil ik wel zeggen, dat die toezegging niet de eenige drijfveer voor me is om mijn onderzoek voort te zetten. Mijn eigen eer staat er bij op het spel. „U gelooft dus ook, dat freule Von Trot ten geen schuld heeft." „Natuurlijk. Om nu tot de zaak te ko men, wil ik u dan zeggen, dat ik Mina Brinkman, de kamernier van de freule voortdurend heb laten nagaan. U weet, dat ze eerst tegen de freule getuigd heeft en later verklaarde, dat Kieber haar daar toe had overgehaald. Ze was, toen ze voor de rechtbank verscheen, evenwel zóó ze nuwachtig en zóó overspannen, dat de rech ter haar voor ontoerekenbaar verklaarde." „Dat herinner ik mij ook", zei Sorben. „De rechter had dat niet moeten doen. Uit alles toch bleek duidelijk, dat ze 'n werktuig was in de hand van Kieber." „Kieber maakte de sluwe opmerking, dat Mina voor het gerecht anders sprak dan vroeger en dat alleen uit medelijden met do freule. Daar men er van afzag haar onder eede te verhooren, kon haar getuige nis Kieber weinig schaden, maar ook niet in 't voordeel zijn van de freule. Na af loop van het proces is ze op het slot ont slagen, zooals li weet en woont sedert dien tijd bij haar ouders in. Ze blijft nog even zenuwachtig cn overspannen als vroeger. Ik heb gehoord, dat zo moeite heeft ge daan het adres van freule Wolfenstein te weten to komen, nog voordat Kieber haar weer opgezocht had en dat komt me nog te vreemder voor, aangezien Kieber onmid dellijk na zijn vrijlating naar Berlijn is ge gaan om daar met freule .Wolfenstein le gaan spreken." Deze mededecling stemde don geheim raad somber en hij zei: „Het is me niet duidelijk, wat die laatste mededeeling moet beduiden, alhoewel ik moet toegeven, dat mijn nicht zich door Kieber liet beïnvloe den, zoodra het freule Von Trotten gold." „Mijnheer dc geheimraad, ik ben er van overtuigd, dat Kieber en Mina op brutale wijze misbruik willen maken van het ver trouwen, dat freule Wolfenstein hun ge schonken heeft. Ik vermoed stellig, dat zij de freule in het complot hebben betrokken en daarvan nu willen profiteeren „Mijnheer Hoek", riep Sorben, hem in de rede vallend en vermoedend, dat Hoek waarheid sprak, „weet, wat u zegt. U spreekt over een achtbare dame, over mijn nicht!" (Wordt vervolgd^

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5