SPOOR's MOSTERD NED. OOST-INDIE KERKNIEUWS DONDERDAG 17 JULI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD FAG. 6 GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER Auto-ongeval te Toulouse. De Nederlandsche Consul te Malaga ernstig gewond. Naar de „Matin" uit Toulouse bericht is de Nederlandsche consul van Duiken te Malaga zwaar gewond bij een auto- ongerval. Zijn broer liep slechts lichte kneuzingen op. Nader wordt nog gemeld, dat de heer Van Duiken met zijn broer, die aan een groot Engelsch blad verbonden is, op weg was naar Rotterdam. In de Pyre neeën viel de auto in een ravijn van 60 meter diepte. De chauffeur kon het mees terschap over het stuur bewaren en een val op den bodem van het ravijn voor komen. Niettemin deden zij een gewel digen smak. De heer Van Duiken werd ernstig, maar blijkbaar niet levensgevaar lijk, gewond. Zijn broer en de chauffeur kwamen er met talrijke kneuzingen af. Ernstig auto-ongeval te Doorn. Verslagenheid onder de bevol king. Gisterenmiddag om ongeveer vijf uur kwamen de beide predikanten ds. Jonge- breur en ds. Snoek, beiden uit Veenen- daal, terug van het Zendingsfeest te Hij sen-burg. Tusschen Doorn en Driebergen op den Rijksstraatweg nabij de garage De Bruin moest de chauffeur uitwijken voor een grooten toerwagen. De wagen, een nieuwe Cadillac, slipte in de tram rails, die daar ter plaatse niet bestraat is. De auto werd eerst tegen een boom aan de eene zijde van den weg geslin gerd, en daarna aan de overzijde van den weg. De chauffeur, G. Beukhos uit Veenendaal, werd half uit den wagen ge slingerd, doch wist het stuur nog vast te houden. Daar het chassis weinig werd beschadigd, kon de auto nog verder rijden en na een vijftigtal meters werd de wa gen tot stilstand gebracht. De vierde inzittende, J. H. Jansen, eveneens uit Veenendaal, werd uit de auto geslingerd, doch bekwam geen letsel. Het achterste gedeelte van den wagen werd echter totaal vernield. Do beide predikanten, die achterin zaten, werden vreeselijk verwond. Dr. van der Wey van het nabijgelegen sanatorium „Dennenoord" verleende de eerste hulp, terwijl spoedig na het ongeval dr. Lc Heux, dr. Barkey Wolf, beiden uit Doorn, en dr. Beelaerts van Blokland uit Driebergen, aanwezig waren. Ds. Snoek bleek ernstige vleeschwon- den en eenige gebroken ribben te heb ben. Per ziekenauto ion hij naar Veenen daal worden overgebracht. Dr. Jongbreur werd met zware hoofdwonden en andere verwondingen opgenomen en naar het zie kenhuis- te Doorn vervoerd, wa<ar hij he dennacht is overleden. Toen het tragisch ongeval te Veenen daal in den loop van den avond bekend werd, verzamelde de bevolking zich op het Marktplein. De verslagenheid is groot. Verdronken. Te Zuid-Soharwoude is gisterenmiddag het 6-jarig zoontje van den heer H. van der Vliet te water geraakt en verdron ken. Doodelijk ongeluk. Bij de Zuiderzeewerken op het eiland Breezand kreeg zekere P. K., varende op een onderlosser een zoodanigen slag tegen zijn voorhoofd van een slinger der voor lier, dat de dood onmiddellijk intrad. De getroffene was ongehuwd, ongeveer 20 jaar oud en woonde sedert kort te Medemblik. Been afgekneld. Dinsdagochtend was te Rotterdam de schipper J. S. uit Ouddorp aan boord van een in het Haringvliet liggend mo torschip van de N.V. „Onderneming" uit Ouddorp bezig met het nazien van den motor. Toen'het bleek, dat reparatie niet mogelijk was-, riep hij assistentie in van een langszij liggende boot, de „Schie dam 2". S. wilde zijn boot door een staaldraad aan den bolder van de „Schiedam" ver binden, doch geraakte daarbij door on bekende oorzaak met zijn rechterbeen tusschen draad en bolder bekneld, met het gevolg, dat het been boven den enkel werd versplinterd. De ongelukkige moest per auto van den G.G.D. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel worden gebracht. Daai is het been onder de knie afge zet. Zijn toestand is ernstig. Van het dak gevallen. Op den Middenweg te Amsterdam is gisterenmiddag een schilder, wonende op de Tranrvaalkade, van het dak eener wo ning, waar hij aan het werk was, geval len. De ongelukkige viel op een hok en de ijzeren punten van dat hek drongen hem diep in de dij. In zorgwekkenden toestand werd de ongelukkge, die zeer veel bloed verloor, opgenomen, en nadat een geneesheer de eerste hulp verleend had, naar een der gasthuizen vervoerd. Daar is de schilder na korten tijd over leden. Scheepje gszonKen. Ten zuiden van Enkhuizen, dwars van Leek, is gisterenmiddag een kleine on geladen aak door de onstuimige zee vol- geslagen en gezonken. Het vaartuig werd getrokken door een sleepboot en kwam van Amsterdam met bestemming Medem blik. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. KINDERVERLAMMING. Meisje te IJmuiden overleden. Het tien-jarig dochtertje van den heer v. d. L. in de Lagerstraat te IJmuiden is in het Antonius-ziekenhuis aldaar aan kinderverlamming overleden. Te Oldeberkoop. Te Oldeberkoop zijn twee nieuwe ge vallen van kinderverlamming geconsta teerd, Een der patiënten is negentien jaar oud. VERPLEEGSTER AANGEVALLEN Zondagavond omstreeks half twaalf keerde een der verpleegsters van het R.K. Gasthuis te Eindhoven huiswaarts. Toen zij bij den portier de sleutels voor het paviljoen, waar zij thuis- hoorde, had gehaald en de buitendeur wilde openen, werd zij plotseling door een onbekend gebleven persoon aangevallen. De onver laat gooide haar tegen den grond en wierp een zak over haar hoofd. Op het luide gillen, dat echter door den zak ge deeltelijk werd gedempt, kwamen ein delijk eenige van haar collega's toege sneld, waarop de aanrander de vlucht Een onmiddellijk ingesteld onderzoek had geen resultaat. Wel kwam men den volgenden dag tot de ontdekking, dat een eenzaam staande schuur was open gebroken. Uit het feit nu, dat de zak, welke de verpleegster over het hoofd was getrokken, uit deze schuur afkomstig is, legt men verband tusschen deze aanran ding en inbraak. Naar den dader wordt intussohen nog gezocht. De kindermoord te Rotterdam. Gisterenmorgen zijn te Rotterdam de beide kinderen P. en H. Stap, de twee slachtoffertjes van den dubbelen kinder moord in de Rubroekstraat, teraarde be steld. In die straat zijn door een com missie uit de buurtbewoners onder groote belangstelling een zestal kransen gehecht aan de beide lijkwagens, waarop reeds twee kransen van de schoolkinderen la gen. Op het kerkhof hadden zich nog meer belangstellenden verzameld. In den stroomenden regen zijn de beide kinderen begraven, waarbij de heer P. den Oude namens de buren een kort woord van deelneming heeft gesproken. Een oom $an de twee kinderen dankte voor de Gevecht met de politie te Rotterdam. Twee kalf-besohonken werklieden, die Maandagavond op hun fiets over den Oostzeedijk te Rotterdam laveerden, wer den door de politie aangehouden. Zij ver zetten zich zoo hevig, dat een vechtpartij volgde. In de hitte van den strijd greep een der werklieden een stuk ijzer, dat hij naar het hoofd van den agent sineet, waardoor een bloedende wonde ontstond. De agent moest naar het ziekenhuis wor den overgebracht. Een hoofdagent werd in het verwond, zonder ernstig letsel te men. Tenslotte wist de politie meester te blijven van het terrein en werden de dronkaards onder woedend verzet naar den politiepost Hoflaan overgebracht. Dronken vischverkooper in een trein. Rustig dommelt de trein van Breda naar Rotterdam. In een coupé zitten twee dames met twee heeren en nog een negentien-jarige student. Onverwaoht schiet een doorgangsdeur open en zwaait een beschonken man binnen. Tusschen het ratelen der wielen klinken door de opengeworpen deur de tonen van een harmonica. De dronken man eischt geld. Hij zet zijn pet af en gooit er demon stratief een dubbeltje in. Vervolgens doet hij de ronde. Of de student uit principe handelde, of zijn portemonnaie leeg was, meldt het verhaal niet, maar in ieder geval trotseert hij de pet van den be schonken© een visohhandelaar uit Moerdijk en weigert een gift te geven. Dit wordt de aanleiding tot een conflict, dat na een scherpe woordenwisseling in handgemeen dreigt te ontaarden. Maar de student ietwat sohriele figuur te genover de forsohe vischverkooper trekt aan de noodrem. De wielen knarsen, het lied der harmonica verstilt en de trein stopt. Het verhaal krijgt thans een zake lijk verloop. De hoofdconducteur zet den dronken man uit de coupé en maakt pro ces-verbaal op. Vergeefs tracht e«n vriend van den vischverkooper zoete broodjes te bakken. Geen vergeving is mogelijk. En nadat de man is verwijderd, schokt de trein weer voort, terwijl twee dametjes hun betraande oogen drogen. De vader van den student heeft de zaak bij de politie aanhangig gemaakt. Onaangenaam bezoek. Ongeveer 10 dagen geleden kwamen bij den slager M. aan den Jansweg te Haar lem herhaaldelijk 4 personen die etens waren kochten om deze in den winkel op te eten. Gisterenmiddag kwamen deze personen weer. Zij begroetten den slager zeer hartelijk, doch toen zij, na iets- ge- kooht te hebben weer weggingen, miste de heer M. vijf bankbiljetten van f 100, welke hij toevallig even los in zijn vest zak had gestoken. Uit het onderzoek van de politie is gebleken, dat een der vier personen een bekend zakkenroller is. Herrie in den trein. In den voorlaatsten trein, welke des avonds te kwart vóór twaalf van Am sterdam naar Haarlem vertrekt, hebben een drietal beschonkenen heel wat con sternatie verwekt. Door een bejaard heer gewezen op het rookverbod in de coupé, waar zij hadden plaats genomen en aan welk verbod zij zich niet wensckten te storen, vielen zij den ouden man lastig en wel op zóó ergerlijke wijze, dat mede passagiers zich in liet geval mengden. Een van hen, de heer v. A. uit Haarlem, moest het thans ontgelden en er ont stond een formeele vechtpartij, welke na aankomst te Haarlem nog op het perron werd voortgezet. Omstanders wisten ten slotte de woestelingen tot rede te bren- Bravourstuk.ie van een insluiper. De 30-jarige juffrouw N. uit de Rozen straat te Sneek, ging even een bood schap doen, terwijl haar zieke moeder bo ven op bed lag. Zij keerde na enkele mi nuten in haar woning terug en zag in de huiskamer een ongeveer 18-jarigen jongen staan, voor de geopende linnenkast. Zij vroeg hem wat hij daar moest doen, waarop deze antwoordde: „Ik kom om vodden te koopen, er is nog een man boven". De juffrouw schrok hevig én vloog de trap op naar boven, om te zien of dit zoo was en of er iets met baar moeder was gebeurd, daar ze deze niet hoorde. Inmiddels wist het jongmensch te ont vluchten. Er bleek behalve de moeder nie mand boven te zijn of te zijn geweest, maar het jongmensch maakte van de gelegenheid gebruik om ziek uit de voe ten te maken. Weer beneden gekomen ontdekte de juffrouw, dat een geldtrom- meltje, inhoudende ongeveer f 500, ver dwenen was. Zij vloog naar buiten, sprong op de fiets en zag den jongeman niet meer. 1 Zij reed toen oogenblikkelijk naar het politiebureau, alwaar terstond een on derzoek werd ingesteld. Het mocht de politie gelukken binnen zeer korten tijd het jongmensch aan'te houden, maar hij had toen het geld niet meer bij zich. Dit was niet langer dan 15 minuten geleden na den diefstal. Hij ontkende aanvankelijk, doah zeide tenslotte, dat hij met een vriend was geweest, die op de fiets naar Bolsward was gegaan. Oogenblikkelijk werd per auto een on derzoek in Bols'ward ingesteld, doch dit bleef zonder resultaat. Het jongmensch, opnieuw gehoord, legde toen een volledige bekentenis af en gaf voor het geld te water te hebben gegooid. Tot dusver is het' geld echter te plaatse niet gevonden. Het onderzoek wordt voortgezet. Perzische tapijten. Bij een familie te Hilversum vervoegde zich deze dagen iemand, zich noemende Hendriks, stuurman op de „Stella" van de Paketvaart, met eenige kleeden, die door hem als echt Perzisch betiteld wer den. Hij noemde eenige personen, die aan de famile bekend waren, als koopers van zijn waar. De familie vloog er in en kooht een kleed voor een prijs, die voor een Perzisch kleed al vrij behoorlijk was. Bij onderzoek, na den koop gedaan, bleek er geen stuurman van dien naam op de „Stella" te dienen en het kleed een na maak van zeer weinig waarde te zijn. De Ned. Paketvaart-Mij. was al meer malen over eenzelfde geval opgebeld. De zaak is aangegeven en de politie doet onderzoek. Biggen voor koffie. Naar men ons meldt, is de surveillance door de commiezen aan de Oost-Groning- sch© grens de laatste dagen zeer ver scherpt in verband met de smokkelarij. Deze bestaat voor een groot deel uit ruilhandel, waarbij in het bijzonder Duit- scho biggen worden geruild voor koffie en dergelijke artikelen. Vader, mag ik ook olifantje rijden? Neen jongen, het regent zoo. Is er dan geen plaats binnen in? BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN. EEN VLOEDGOLF. Vele badgasten verdronken. In de badplaats Montalto di Castro i§ gisteren plotseling een vloedgolf op het strand geslagen, waardoor talrijke perso nen in zee werden gesleurd en verdronken zijn. Tot nu toe heeft men zeven lijken ge borgen. AARDBEVINGEN IN GUATEMALA. De staat Guatemala is geteisterd door een groot aantal aardbevingen, waardoor ook in de hoofdstad Guatemala vele gebou wen werden verwoest. Uit het binnenland wordt gemeld, dat op vele plaatsen men- schen ten gevolge van het instorten der huizen gewond werden. Te Galpataqua stortten een honderdtal huizen in. Kerk afgebrand in België. Het dorpje Haus'ecroix, bij Eughien, is het tooneel geweest van een ernstigen brand, die veel menschenlevens had kun nen kosten. Door een tot nu toe onbekende oorzaak brak Dinsdagavond in de kerk brand uit, die spoedig dreigde over te slaan op het pensionaat er naast. Dank zij de koelbloedigheid der Ursuli- nenzusters, konden ale leerlingen gered worden. De brand duurde acht uren en tegen den morgen was de geheel kerk met al haar schatten afgebrand. De schade is aanzienlijk, doch het pen sionaat bleef behouden. „Msb." Een erfenis van bijna een milliard. In Camberwell liggen bezitingen, de z.g. Stocwell-Angell estates, ter grootte van verscheidene vierkante mijlen, die hebben toebehoord aan een zekeren John Stock- wel], die in 1730 overleed zonder een be stemming aan zijn eigendom te geven. Deze bezittingen worden sedert beheerd door trustees en geschat op een waarde ten be drage van zestig millioen pond sterling of 720 millioen gulden met een bedrag aan jaarlijksche rente van 250.000 pd.st. of drie milioen gulden. Al sedert meer dan eens zijn vermeende nakomelingen van John ko men opdagen om hun erfrecht te vindicee- ren, doch tot nog toe zonder succes. Dezer dagen^ heeft de eigenaar van een kleerma kerswinkel te Bristol, een zekere George Edward Bloodworth, in de kranten een advertentie geplaatst, waarin hij allen die meenden rechten te kunnen doen gelden, zich tot hem te wenden. Het resultaat was, dat hij meer dan zestig brieven uit alle deelen van Engeland doch ook uit Zuid-Afrika en de Vereenigde Staten ont ving, en dat Maandag in den kleermakers winkel ongeveer dertig personen tezamen kwamen om te overleggen, wat zij zouden doen om hun rechten te bewijzen. John Stockwell ws voordat hij zich in Camberwell vestigde een zeeschuimer. Ge zegd wordt, dat daarom een vloek op het bezit rust, te meer daar hij met een non in het huwelijk trad, die daardoor haar ge lofte brak. Een naspel van de papegaaienziekte. Een groote Hamburgsche dierenhandel eischt van den staat Hamburg schadever goeding voor 132 papegaaien, die in ver band met de papegaaicniekte, in April op last van de politie zijn gedood. De firma beweert, dat de papegaaien volkomen ge zond waren en verlangt tevens een gerech telijke uitspraak om te weten te komen of de autoriteiten het recht hadden de bees ten te dooden. GROOTE BRAND TE BATAVIA. De stad Batavia is wederom door een feilen brand geteisterd. De brand woedde ditmaal in het kampong-complex Tangké, hetwelk zich uitstrekt tusschen den Jaca- tra-weg en de Blodok gevangenis. Toen de brandweer op het terrein arriveerde, bleek het complex, dat meerendeels werd ingenomen door uit bilik opgetrokken hui zen, reeds in een vlammenzee te zijn her schapen. Door het natspuiten van de om liggende perceelen, slaagde men er in den brand te localiseeren. Toch zijn er nog tusschen de 40 en 50 woningen afgebrand, bewoond door inlan ders en Chineezen. Het aantal dakloozen loopt in de honderden. De omvang van de geleden schade, alsmede de oorzaak van den brand zijn onbekend. De brandweer was eerst tegen elf uur gered met het na- blusschingswerk. De gloed was zichtbaar binnen een radius van ruim tien kilometer Een geweldige menschenmassa bewoog zich rondom het terrein van den brand. De brand was te wijten aan opzet en werd veroorzaakt door een Cbineesche houtzager, die na een ruzie met eenige ka meraden mataglap werd en brandstichtte. De man rende vervolgens de kampong in en liep binnen in 'n Chineesche toko, waar hij alles kort en klein sloeg. De brand stichter, die bereids werd gearresteerd heeft volmondig bekend. DE PATERS CARMELIETEN TE ZENDEREN. Gisteren, op het feest van O. L. Vr. van den Berg Carmel, herdachten te Zenderen de Paters Carmelieten hun 75-jarige vesti ging in Twente. Nadat 's avonds tevoren de feestdag was ingebeierd, trok s mor gens om half 9 uur een twintigtal ruiters op om Z. D. H. den Aartsbisschop Mgr. J. H. G. Jansen tegemoet te gaan en aan de grens van de parochie te verwelkomen. Om goed 9 uur arriveerde Z. D. H. voor de eerepoort, waar de kloostergemeente, verschillende geestelijken, een stoet van bruidjes en heel Katholiek Zenderen hem opwachtte. De Hcogeerw. Pater Provinciaal heette Monseigneur welkom en sprak woorden van dank, dat Z. D. H. zoo goed geweest was hier te komen, wel een bewijs, dat hij het werk der Paters op hoogen prijs stelde. De kerk was schitterend versierd met bloemen en palmen en tientallen bloemen manden, door vrienden en dankbaren ge schonken, stonden in het priesterkoor. Het studentenkoor van het gymnasium zong bij het binnentreden van Monseig neur „Sacerdos et Pontifex". Om half tien werd een Pontificale Hoogmis opgedragen. Na de Pontificale H. Mis werd druk ge bruik gemaakt van de gelegenheid om de Paters te complimenteeren. De voorz. der feestcommissie, de heer Th. Thien bood onder eenige hartelijke woorden een enveloppe aan, bedoeld als feestgeschenk om de kerk te verrijken met een nieuwe klok; deze gift was door heel Zenderen bijeengebracht, en vermeerderd door enkele giften van buiten. De burgemeester van Borne sprak nog eenige waardeerende woorden, terwijl de Z. E. P. Prior allen hartelijk dankte voor de schenking, maar vooral voor de aan hankelijkheid en het meeleven met de Paters. Nog bracht Z. D. H. een bezoek aan het Gymnasium, waar hij door den Hoog- eerw. Pater Rector werd welkom gehee- ten en toegezongen werd door de stu denten. Hierna legde Monseigneur nog een kort bezoek af bij de Eerw. Zusters. NATIONALE BEDEVAART NAAR LOURDES. Men seint uit Lourdes d.d. 16 dezer: De vier treinen met Nederlandsche pel grims zijn hier op tijd aangekomen. Alle zieken hebben zich goed gehouden en geen last van de reis ondervonden. Pater C. C. Bronsveld. Een kleinzoon van dominee Bronsveld. In de parochiekerk te Hoorn heeft pa ter C. C. Bronsveld, van de Witte Paters van kardinaal Lavigerie, een kleinzoon van dominee Bronsveld, een plechtige H. Mis opgedragen aan het altaar zijner vroe gere parochiekerk. In vroeger jaren aldus deken Hui- bers in de feestpredikatie was de naam Bronsveld een schrik voor ons katholieke volk, en de drager van dien naam scheen het als een levenstaak te beschouwen, de Kerk Gods op alle mogelijke wijzen aan te vallen en te bestoken en afbreuk te doen waar hij kon. En toch, daar was geen ver bittering, geen wraakgevoel onder de Ka tholieken. Men voelde het: daar was in dien man iets oprechts. Een dwalende, maar die wellicht ook kon zeggen: ik deed het in onwetendheid. Men had mede lijden met hem. Daar werd gebeden, ge beden: „Bewaar, Heer, Uwe Kerk". Maar ook: „Heer, dat ook hij moge zien". En ziet, het uur van Gods wrake is ge komen, als een vruchtbare zegen van on afgebroken vaderlijke liefde en van godde lijke barmhartigheid en nooit volprezen voorzienigheid. Spreker schetste, hoe de genade Gods gewerkt heeft in het gezin, Bronsveld. De echtgenoot© van een zoon van den grijs aard werd een vurig voorvechtster voor de katholieke zaak; niet alleen in Hoorn, maar voor heel het land, en in het Parle ment, tot later zuster Johanna achter de tralies van het klooster God nu looft en dient. Maar grooter overwinning beleven wij nu thans, op dit oogenblik. Een eigen zoon van den grijsaard had zelf het geluk het katholiek geloof te leeren kennen en te omhelzen. Na zijn dood kregen zijn kin deren in Hoorn hun verdere opvoeding en een hunner staat thans aan het altaar als priester Gods. Spreker schetste dit als een bewijs van Gods oneindige liefde. Deze priester heeft niet het geluk zijn ouders hier tegenwoordig te zien, maar zij zien uit den Hemel en danken God voor het geluk, hun in hun kind geschonken. Ja, daar gaat zelfs een jubelkreet omhoog van hem, die eens in onwetendheid gehan deld heeft, maar toch zijn kinderen en kleinkinderen bleef zegenen en die nu hij de waarheid ziet, zich eindeloos verheugt in den kleinzoon, die gegeven is om alle? te herstellen!

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6