li BINNENLAND ZATERDAG 12 JULI 1930 DE LElDSgHp COURANT DERDE BLAD PAG. 9 R.-K. STAATSPARTIJ. inOi 1 van de „Mededeelingen". Het Dagelijksch Bestuur der R.-K. Staatspartij rekent het tot zijn zaak al dus zegt het in een circulaire aan de be- stuien der R.-K. Rijkskieskringorganisaties van tijd tot tijd, wanneer bepaalde om standigheden daartoe aanleiding geven, zich te wenden tot de besturen der R.-K. Rijkskieskringorganisaties met korte „Me dedeelingen". De bedoeling van deze „Me dedeelingen" is de besturen nader op de hoogte te stellen van den stand van be paalde politieke aangelegenheden, welke de belangstelling in den lande in die mate trekken, dat zij voor de actie en activiteit in onze Partij van belang kunnen zijn. Het Dagelijksch Bestuur vertrouwt, dat de besturen '"t op prijs zullen stellen, dat op deze wijze hunne taak om ook buiten verkiezingstijden aan de partijleden voor lichting en leiding te geven over actueele politieke vraagstukken, zal worden verge makkelijkt. Als eerste mededeeling is nu toegezon den een korte, zakelijke uiteenzetting over heb wetsontwerp van 5 Mei 1930 (stuk No. 346 zitting 19291930), warbij voor de vloot gelden worden aangevraagd, welk wetsontwerp thans bij de Staten-Generaal aanhangig is. 'Het Dagelijksch Bestuur acht het nuttig, te doen blijken aan de organisatie, dat deze aangelegenheid de volle aandacht der partijleiding heeft. Hierbij is volstaan met een objectieve en positieve uiteenzetting van deze zaak, waarbij als uitgangspunt is genomen het Partijprogram, waaraan on ze Partij uiteraard het voorstel heeft te toetsen. Voorts vertrouwt het Dagelijksch Bc- stur, dat de besturen van deze „Mededee lingen" het meest nuttige gebruik zullen weten te maken. Ten einde daarbij van dienst te zijn, worden van deze ..Mededeelingen" een aan tal exemplaren toegezonden, welke door de goede zorgen van de Kringbesturen zou den kunnen worden toegezonden aan de onder de Rijkskieskringorganisaties res- sorteerende kiesvereenigingen. Op deze wijze zullen deze „Mededeelingen" het best beantwoorden aan haar doel. Bureau dr. Schaepmanfonds. Het kantoor van het Algemeen Secre tariaat der R.-K. Staatspartij (met bureau „Dr. Schaepmanfonds") is met ingang van 15 Juli verplaatst van Laan, v. Meerder- voort 45a naar Laan van Meerdervoort 65, !s-Gravenhage. DE KATHOLIEKE BOUWVAK ARBEIDERS. De Katholieke Bouwvakarbei dersbond verbreekt officieel de samenwerking met de Lan delijke Federatie van Bouw vakarbeiders, naar aanleiding van het steenzettersconflict te Amsterdam* De Landelijke Federatie heeft, door haar optreden, zich de antipathie ook van de bouwvakbonden, op den hals gehaald. Door het bestuur van den R.-K. Bouw vakarbeidersbond is het volgende schrijven aan genoemde Federatie gezonden: „Utrecht, 11 Juli 1930. Aan het bestuur der Landelijke Fe deratie van Bouwvakarbeiders, Se cretaris de heer M. Roodveldt, Brederodestr. 17—-17a. Amsterdam (W.) M.H., In zijn laatst gehotmen bestuursverga dering besprak ons hoofdbestuur het con flict in het steenzettersbedrijf te Amster dam, alsmede dc houding welke Uwe Fe deratie in en om dit conflict aanneemt. Het conflict zelfs, alsmede de beteekenis van de daaraan door uwe Federatie ver bonden besmetverklaring der door onze le den steenzetters geloste steenen, behoeft in dit schrijven geen nadere bespreking. Een en ander kan van voldoende bekend heid worden geacht. Eveneens nam ons bondsbestuur kennis van de publicaties in „De Arbeid" en „Het Bouwvak", terwijl ook de uitlatingen op wat door u protestvergaderingen worden genoemd, ons niet zijn ontgaan. Hieruit moet geconcludeerd worden dat uw bestuur en uwe Federatie volledig staan achter het door E.M.D.S. in het le ven geroepen conflict, de in dit conflict door E.M.O.S. toegepaste strijdmethodes, alsmede de besmetverklaring der door on zen groep geloste steenen, volledig dekt. Deze door uw bestuur en uw Federatie aangenomen houding noopt ons bestuur de samenwerking met uwe Federatie ge heel te verbreken, waaruit volgt dat voor taan elke relatie zoowel tusschen uw en ons bestuur, alsmede tusschen leden van uwe Federatie en onze afdeelingsbesturen niet meer bestaan. Het is, gegeven de boven geschetste fei ten, voor ernstig werkende vakbonden niet meer mogelijk betrekkingen met uwe Fe deratie te onderhouden. Er niet aan twijfelende of u zult van den inhoud van dit schrijven nota nemen. Voor het bestuur van den Ned. R.-K. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph". (w.g.) J. ANDRIESSEN, Voorzitter. DE ECONOMISCHE CRISIS. Naar bet „Centrum" verneemt, heeft de minister van Arbeid, Handel en Nijverheid de staatscommissie voor de economische politiek bijeengeroepen tot een vergadering op Maandag 14 Juli. Als eenig agendapunt zal op die vergadering besproken worden de huidige economische crisis. R. K. GEMEENTE-AMBTENAREN. Eene beslissing van het Doorluchtig Episcopaat. In zijn vergadering van 16 en 17 Juni j.l. heeft het Doorluchtig Episcopaat eene uit spraak gedaan omtrent de reeds eenige ja ren hangende kwestie der organiseering van de R. K. Gemeente-ambtenaren. Beslist is thans, dat deze ambtenaren thuis hooren in de Algemeene Roomsch Katholieke Ambtenarenvereeniging (A. R. K. A.). De uitspraak van het Doorluchtig Epis copaat luidt: lo. Het is en blijft de ernstige en uitdruk kelijke wensch der Hoogwaardige Bisschop pen, dat de katholieke ambtenaren ook de katholieke gemeente-ambtenaren zich vereenigen en vereenigd blijven in de ka tholieke organisatie van ambtenaren. 2o. Zij, die reeds lid waren van een neu trale ambtenarenvereeniging, mogen daar van niet lid blijven, tenzij het opzeggen van het lidmaatschap groote financieele schade met zich brengt. In dit geval kun nen zij contribueerende leden blijven, maar nimmer een bestuursfunctie aanvaarden, (zie de beslissing van het Doorl. Episcopaat van 16 en 17 Juni 1919, c.f. Analecten van het Bisdom Roermond jg. 1919 blz. 124). NED. R.-K. BOND VAN OVERHEIDS PERSONEEL „ST. PAULUS". Verschenen is het verslag 19281930 van den Ned. R.-K. Bond van Overheids personeel „St. Paulus". Hieruit blijkt o.m., dat het Santal bondskringen uitgebreid werd met één kring, king I, die zou omvat- ten Twente, benevens het Noordelijke ge deelte van ons land. Er kwam eenige wijziging in de func- tieverdeeling en de samenstelling van het hoofdbestuur is thans als volgt: L. F. Guit, voorzitterJos.! A. v. Segge- len, secretarisJoh. Mulders, penning meester; H. A. Vulink, 2e voorzitter; P. Se walt, 2e secretarisJ. H. Nijhoff, 2e pen- nningmeester; F. Spit, algemeen secundus. Op 1 April 1930 bedroeg het aantal le den 5525. In het verslag van 19261928 ga ven wij te zien het werkelijk bezit,, zijnde ƒ21.761.63. Sinds dien werd dit bedrag op gevoerd tot 32.920.64. RIJWIELBELASTING. De nieuwe plaatjes. Van 16 Juli a.s. af verkrijgbaar. Met ingang van 16 Juli a.s. zullen op de kantoren der posterijen verkrijgbaar zijn de rijwielbelastingmerken voor het belas tingtijdvak, aanvangende 1 Augustus a.s. en eindigende 31 Juli 1931. Het geval zal zich kunnen voordoeu dat op een postkantoor, en in het bijzonder op een hulpkantoor tijdelijk geen be- lastingmerken voorhanden zijn. Het ver dient daarom aanbeveling, het koopen van een merk niet uit te stellen tot het tijd stip, waarop men het moet gebruiken. Voorts wordt er met nadruk op gewe zen dat de controle op het gebruiken van geldige belastingmerken reeds dadelijk na den aanvang van het nieuwe belastingtijd perk zal worden ingesteld. Uit de textiel-industrie. Onderhandelingen. Gisteravond kwamen in het R. K. Ver- eenigingsgebouw St. Joseph te Goor de leden van de textiel-arbeiders-organisaties St. Lambertus en Unitas bijeen. Door de heeren Mensink en Vunderink werd in deze vergadering verslag uitgebracht van de conferentie, die Vrijdag in het Concertge bouw te Hengelo heeft plaats gehad tus schen de besturen van de Twentsch-Gelder- sche fabrikantenvereeniging en de besturen der resp. Textiel-arbeiders-organisaties, welke, naar aanleiding van het conflict, bij de N.V. Katoenfabrieken v/h. Arntzenius Jannink en Co. te Goor. Met alg. stemmen werd door de leden van bovengenoemde organisaties goedkeu ring gehecht aan de voorwaarden, waarop Maandag a.s. de bontwevers het werk zul len hervatben. Naar wij vernemen, heeft de Textiel-ar- beiders-organisatie „De Eendracht" en de vrije organisatie een dergelijke vergadering met de leden'gehouden, waar aanwezig wa ren de hoofdbestuursleden, welke vergade ringen eenzelfde besluit eenomen hebben. DE ONTZETTENDE MIJN-CATASTROFE in Silezië heeft meer dan 160 slachtoffers geëischL-_Een over zicht van de wenzes- lausgroeve bij Neu- rode, waar het onge luk plaats vond CONGRES R. K. HANDELS-, KANTOOR- EN WINKELBEDIENDEN. Een motie. Naar wij vernemen zal op het demon stratief congres van den Nederl. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkel bedienden, morgen te Amersfoort, onder staande motie ter behandeling en goedkeu ring worden voorgelegd: Dc Nederl. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Fran- ciscus van Assisië" in congres bijeen op Zondag, 13 Juli 1930 in het Gebouw Amicitia te Amersfoort; gehoord de uiteenzettingen over de na leving van het Koninklijk Besluit van den 13en Juni 1929 inzake de regeling der werk en rusttijden voor winkels, constateert: le. dat de toepassing van het Werktij denbesluit voor winkels in de practijk nog zeer veel te wenschen overlaat; a. ten aanzien van den arbeidsduur in het algemeen; b. ten aanzien van den door de bedien den zoo zeer gewenschten vrijen middag; c. ten aanzien van een speciale groep, n.l. die der magazijnbedienden in zooverre een en ander in het betreffende Werktij denbesluit zeer onvolledig is geregeld; 2e. dat door het uitblijven der Rijks- wettelijke Regeling der Winkelsluiting een landelijke chaos is geschapen ten aan zien van de sluiting der winkels, zoowel op de werkdagen als op de Zondagen. (Het congres doet in deze een speciaal beroep op dc leden van de Eerste Kamer der Sta ten-Generaal) 3e. voorts, dat de wettelijke bescherming van de bedienden, werkzaam op de kanto ren, wat de regeling der werktijden be treft, ten zeerste dringt. Doet een ernstig beroep op de regee ring, om: le. te zorgen voor een behoorlijke nale ving van het Werktijdenbesluit voor de winkels door heeren werkgevers, o.m. door uitbreiding van het corps ambtenaren dei- Arbeidsinspectie 2e. Art. 2 van het in sub 1 genoemd be sluit in dier voege te wijzigen, dat in de eerste alinea, van dit artikel worde gelezen: „Behalve den wckeÜjkschen rusttijd be doeld in art. 1, mag een arbeider, die in een winkel arbeid verricht, bovendien op een dag der week geen arbeid verrichten na 1 uur des middags"; 3e. alsnog een Werktijdenbesluit uit te vaardigen waardoor allen magazijnbedien den, waarop art. 3 der Arbeidswet 1919 geen betrekking heeft, een behoorlijke re geling der werktijden worde verzekerd; 4e. om het door den Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid toegezegde Werktijdenbesluit voor de kantoren zoo spoedig mogelijk, doch uiterlijk op den in uitzicht gestelden datum uit te vaardigen. Verwacht van het bondsbestuur, dat de actie voor de hierboven genoemde punten met alle ten dienste staande middelen wordt gevoerd, door onder meer bij de Re geering, bij de Volksvertegenwoordiging in de beide Kamers en bij de gemeentelijke overheidslichamen in genoemde richting aan te dringen en besluit deze motie te publiceeren in de pers. GEESTELIJK OF STOFFELIJK? Wij maakten onlangs in een kring van Roomsche middenstandsvoormannen iets eigenaardigs mee. Dat eigenaardige was een ernstig meeningsvorschil of tenmin ste iets dat daarop leek Nu komen meeningsverschillen en soort gelijke verschijningen naar het heet in de beste families voor. Wij hoeven ons dus niet te schamen hoewel de Roomsche middenstandsbeweging ons na aan 't hart ligt om het bewuste meeningsversohil hier op te biechten. Het was anders werkelijk een eigenaar dige twist: een geestelijke bqweerde, dat het doel der Roomsche middenstandsbewe ging een stoffelijk doel is, terwijl een lee- ken-bestuurslid bij hoog en laag staande hiekl dat onze middenstandsorganisatie een zuiver geestelijk doelwit nastreeft. Ra, ra, wie had gelijk? Vermoedelijk hadden beiden gelijk, omdat zij allebei hetzelfde bedoelden.... Het is de moeite waard, hier even stil te staan bij de vraag: geestelijk of stoffe lijk? Blijft niet de een ver van de Hanze, omdat zij niet voldoende voor zijn stoffe lijke belangen zorgt? En zegt niet de an der, dat hij niets voor de middenstandsbe weging voelt, omdat zij zich te veel met stoffelijke kwesties inlaat en hij zich lie ver alleen voor geestelijke en ideeële doel einden organiseert? Onze Katholieke middenstaudsbeweging heeft een grootsche taak in geestelijk en in stoffelijk opzicht beide! Behartiging der geestelijke belangen staat op het Hanze-program. En wat de Hanze daarvoor doet, mag gezien worden; al is dit werk altijd voor vermeerdering en voor verbetering vatbaar. Onze Roomsche sociale beweging heeft te werken voor de practiseering van onze Roomsche beginselen in het openbare le ven èn in het gewone, dood-gewone zaken leven van iedcren dag, in het optreden van den middenstander tegenover zijn klant, zijn personeel enzijn concurrent. Gij idealist, die uit idealisme verre blijft van de middenstandsbeweging, kent ge een ideëeler werk? Wij hebben echter ook stoffelijk werk te doen. En dat is heusch niet het minst voor name. De organisatie van den middenstand heeft tot taak, met alle kracht, die in haar is, op te komen voor do handhaving en versterking der positie van den midden stand in sociaal en economisch opzicht. Middenstander, die ruim en breed het belang van uw stand beziet-, dat het belang is van u en al uw standgenooten meent ge buiten de organisatie dat belang te kunnen dienen? Strijd in de organisatie voor de handha ving en de verheffing van den zelfstandi gen, onafhankelijken middenstand. En ge strijdt meteen voor een der zuiver ste idealen van uw Roomsche maatschap pijleer B. PRINS TAKAMATSU en zijn echtgenoote hebben bij hun be zoek aan Londen ook den dierentuin be zichtigd en maakten daar kennis met een der reusachtige Nijl paarden A. N. W. B. TOERISTENBOND VOOR NEDERLAND. De algemeene jaarvergadering. Aan het 47ste jaarverslag van het dage lijksch bestuur van den A. N. W. B., Toe ristenbond voor Nederland, uitgebracht in de jaarlijksche algemeene vergadering, welke heden te Groningen wordt gehouden, is het volgende ontleend: Na een en ander meegedeeld te hebben over de werkwijze en de samenstelling van heb Alg. Bestuur, wordt overgegaan tot do mededeeling over hetgeen in het afgeloo- pen tijdperk van belang is geschied. In de eerste plaats wordt hier genoemd de Inlich tingsdienst. In totaal werd in 1929 het respectabele aantal van 13403 reisinlichtingen verstrekt, waarvan 8565 schriftelijk. Dat de A. N. W. B. niet meer alleen een wielrijdersvereeniging is, zooals nog zoo dikwijls door sommigen gedacht wordt, blijkt wel uit het groote aantal aanvragen voor treinreizen (5878), voor autotochten (5931), welke door ons bureau te Amster dam werden behandeld. Niet alleen moeten wij die inlichtingen geven aan onze leden voor bijna alle lan den van de wereld, maar bovendien ook aan buitenlanders, leden van met ons bevriende Touring Clubs, dio tochten per auto, fiets, ja zelfs per trein, naar ons land maken, want bijna geen enkele buitcnland- sche toeristenbond of club denkt er aan om deze inlichtingen zelf te verstrekken. Dit blijkt wel uit het feit dat wij o.a. aan leden van met ons bevriende Duitsche Automobiel Clubs, die groeprcizen naar ons land tijdens den bollenbloeitijd organiseer den, alle inlichtingen verstrekt hebben voor de te volgen route, de te bezoeken hotels, enz., ja, zelfs de noodige stappen voor hen hebben moeten doen ter verkrijging van faciliteiten met de grensoverschrijding, de wegenbelasting, enz. Om aan dien stroom van aanvragen iiet hoofd te kunnen bieden hebben wij de door ons samengestelde reiswijzers voor binnen- en buitenland voor automobilisten, motor en wielrijders, onze gidsjes en reisplannen voor hen, die per trein of tram reizen. Bij de samenstelling en de herziening van die werkjes wordt voortdurend rekening go- houden met de wenschen van de leden, zoodat vrijwel nimmer een herdruk van eene uitgave kan verschijnen zonder dat deze aanmerkelijk moet worden herzien en uitgebreid. In 1929 werden 7622 deeltjes van do Reiswijzers voor het Buitenland verkocht met het gevolg, dat verschillende dezer in zeer korten tijd uitverkocht raakten cn moesten worden herdrukt. Als nieuwe uitgaaf is onderhanden cn zal binnenkort verschijnen een geheel nieu we kaart van Nederland voor automobilis ten, schaal 1200.000 in drie bladen. Nog vóór de vacantie zal blad I. Mid den-Nederland gereed en verkrijgbaar zijn. Dit blad omvat het gedeelte van Neder land tusschen de lijn SchoorlEnkhuizen, MeppelCoevorden en do lijn Brielle Tiel—Nijmegen, terwijl do kop van Noord- Holland afzonderlijk in een der hoeken wordt aangebracht. De kaart wordt gedrukt in vijf kleuren en gevouwen op dezelfde wijze als onze bekende Rijwielpadkaarten. De verklarin gen zijn in het Nederlandsch, Fransch, Duitsch en Engelsch. Alle wegen, welke van Bondswegwijzers voorzien zijn, vrordcn in rood aangegeven, waaruit dan tevens nog weer eens kan blijken, hoe systematisch daarbij is to werk gegaan en welk een ontzaglijke ar beid door den A. N. W. B. in den loop dei- jaren is verricht. Van de overige wegen worden die, welke voor automobilisten van beteekenis zijn, geel gekleurd, de andere blijven wit. Met dc afwerking der beide andere bla den, Zuid-Nederland en Noord-Nederland wordt natuurlijk zoo veel mogelijk spoed betracht. Naast het -verstrekken van reisinlichtin gen is wel de afgifte van Grensdocuinentcn een der omvangrijkste werkzaamheden van onze bureaux te Amsterdam cn te 's-Gra- venhage. Aan dit laatste bureau wordeu thans ook, sedert medio April 1930, reisinlichtin gen voor binnen- en buitenland verstrekt en zijn er de buitenlandsche kaarten cn gid sen verkrijgbaar gesteld. Ten einde u een denkbeold te geven van het ontzettend aantal grensdocumenten, dat aan onze beide bureaux wordt afge geven, oen werk, dat tegenwoordig niet alleen des zomers, maar vrijwel het ge- heele jaar door ons personeel bezig houdt*

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9