KERKNIEUWS ONDERWIJS VRAGENBUS Het Gezellen-Leven ZATERDAG 12 JULI 1930 DE LEIDSCHE COURAN'k DERDE BLAD PAG. 10 deelen wij u mede, dat in 1929 in totaal werden verstrekt 47.236 triptieken, carnets de passages et douanes, internationale rij bewijzen en douanekaarten. Alleen in de maand Mei 1930 was het getal 7058, tegen 5846 in de zelfde maand van 1929, terwijl in de maanden Januari t./m Mei van dit jaar werden verstrekt in totaal 20.150 grenspapieren, tegen 15.546 in het zelfde tijdvak van 1929. Ten gerieve van onze leden, die naar heb buitenland gaan, is ook het aantal onzer Bondshotels aldaar aanmerkelijk uitge breid. Er zijn er thans 870, waarvan 105 in België, 169 in Zwitserland, 178 in Frankrijk en 246 in Duitschland. Verbeteringen aanbrengen doet onmid dellijk denken aan den weg, en ook daar over valt zeer zeker het een en ander mede te deelen. In ruim 200 gevallen werd de medewer king van de Wegen-Commissie van den A. N. W. B. en de K. N. A. O. ingeroepen en verleend om verbetering van weg- en ver- keerstoestanden, het opruimen van ge zichtsbelemmeringen en het verbeteren van gevaarlijke bochten te verkrijgen, alsmede voor aanleg of verbetering van rijwielpaden. In totaal werd hiervoor een bedrag van 7741.50 aan subsidies verleend. Een 30-tal technische adviezen werd ver strekt voor den aanleg, verharding of ver betering van wegen en rijwielpaden. Sedert half Maart j.l. en in verband met de overbrenging van het bureau der Weg wijzers, Waarschuwingsborden, Plaats- naamborden, Hulpkisten en Voetpompen naar 's-Gravenhage, heeft ons medelid, de heer J. C. Red el die zoovele jaren het be heer over deze zeer belangrijken tak van dienst heeft gevoerd, die functie nederge- legd, omdat zijne maatschappelijke bezig heden de waarneming van deze omvangrijke taak niet langer onmogelijk maakten, en overgedragen aan den heer M. W. O. de Bruyn, het hoofd der afdeeling C, Wegen en Verkeer, die dus nu ook de „bebakening" van den weg onder zijne hoede heeft ge kregen. Het bureau der Wegwijzers enz. is gevestigd in het nieuwe gedeelte van ons gebouw in de Parkstraat, zoodat een nauw contact tusschen de afdeelingen „Wegen- dienst" en „Bebakeningsdienst" verze kerd is. Op 1 Juni 1930 waren er in ons land ge plaatst 3233 wegwijzers; 549 waarschuwings borden en 4201 plaatsnaamborden. Met het bijplaatsen van nieuwe wegwij zers wordt, naar behoefte, zooveel moge lijk voortgegaan; met waarschuwingsbor den zijn wij zuiniger, omdat o. i. slechts on verwacht gevaar moet worden gesignaleerd, en de weggebruiker steeds de noodige voor zichtigheid, zoowel in eigen belang als in dat van anderen, behoort in acht te nemen en dit niet slechts moet doen als een bord hem daartoe nog een extra aanmaant. Met het aanbrengen van plaatsnaambor den A.N.W.B.-K.N.A.O. is weder doorge gaan .In 1929 werden er geplaatst 1176 en in 1930 worden er nog 1200 aangebracht, zoodat dan vrijwel alle plaatsen, gelegen aan wegen van eenig belang, hunne naam kaartjes zullen hebben. Het aantal rijwielpadwegwijzers (padde stoelen) werd naar behoefte en bij aanleg van nieuwe rijwielpaden uitgebreid, terwijl, door de aanbrenging van metalen koppen daarop en een geregelden controledienst, deze zeer op prijs gestelde bonds-ba-kens zoo goed mogelijk worden onderhouden. De wandelwegbordjes, langs onze aan geduide wandelwegen verheugen zich nog steeds in de overdreven belangstelling van zeker soort wandelaars, die ze liever ver zamelen of onleesbaar maken dan ze aan de boomen en palen hun nuttigen dienst te laten doen. Controle op den bijna 1800 K.M. langen wandelweg door Nederland is niet zoo eenvoudig en het vinden van geschikte personen om alles juist weer aan te bren gen, niet zoo gemakkelijk. Dat onze wandelwegbordjes nog zooveel verdwijnen of onleesbaar worden gemaakt, of gedraaid worden, is al zeer ongelukkig. Voor onze watertoeristen was in 1929 een Rondvaart georganiseerd in samenwerking met de Verbonden Watersportverenigin gen, waaraan door 83 vaartuigen werd deel genomen, terwijl door de deelnemers van 30 roeivaartuigen, 20 zeiljachten en 8 mo torbooten hunne journalen werden inge zonden. Voor 1930 is een nieuwe Rondvaart uit geschreven, waarvan het secretariaat dit maal wordt waargenomen door het Cen traal Bureau voor Watersport. Tal van inlichtingen werden door onze afdeeling Watertoerisme verstrekt, zoowel voor binnen- als voor buitenlandsche toch ten, waarbij de in het vorig verslag genoem de gidsjes zeer goede diensten bewezen. In nauw verband met het toerisme staat zeker ook wel de bevordering der ver keersveiligheid op de wegen, want, wie toert, gebruikt den weg en moet niet al leen de verkeersvoorschriften kennen, doch ook juist toepassen in het belang van de veiligheid van anderen en van hemzelf. En helaas nog steeds ontbreekt hieraan veel. Dit laatste bleek weer dezen winter toen een onzer leden het examen voor autobe stuurder, dat door eene speciale commis sie op bepaalde tijden wordt afgenomen in de Nijverheidsschool te Utrecht, namens den A. N. W. B. bijwoonde. Het was verbazend, zoo niet treurig dat hij moest constateeren, dat sommige der candidaten, die reeds geruimen tijd een auto op den weg bestuurden en nu gaarne het diploma zouden bezitten, in soms er- gerlijke mate hun onkunde van de meest elementaire regels voor den weg aan den dag legden. Heeft onze Bond niet te klagen over te weinig- belangstelling voor zijn werk en kunnen wij tevreden, hoewel nog lang niet voldaan zijn met de geleidelijke stijging van het ledental, hetwelk op 1 Juni 1930 bedroeg 83.109, tegen 78.728 op 1 Juni 1929, en hebben wij daardoor tal van pieuwa »w*»den verworven, daartegenover EERSTE KAMER. Verschillende wetsontwerpen. De verwachting, dat de eerste Kamer het compenseerend invoerrecht op suiker met crisisspoed zou afdoen wordt niet ver vuld. Er zal de volgende week niet worden vergaderd, mede in verband met de om standigheid, dat een vrij groot aantal leden der Kamer voornemens is naar de Inter parlementaire Conferentie in Engeland en Ierland te gaan. Men verwacht, dat onze senatoren tegen 29 Juli weer zullen bijeen komen. Verscheidene wetsontwerpen zullen ech ter moeten blijven liggen tot het najaar. Gisteren zijn een aantal wetsontwerpen afgehandeld, o.a. dat betreffende den che- mischen en bacteriologisch en oorlog en be treffende het wegennet. De Paters Carmelieten. Hun 7 5-jarige vestiging in T w en te. Woensdag 16 Juli, vieren de Paters Car melieten den dag van htin 75-jarige vesti ging in Twente. Het was in 1855, dat door hen het „Hui sdier" te Zendereu, een landgoed, toebe- hoorend aan den gepensionneerden Majoor Crans, werd aangekocht; Pater Bernar- dus van Cuyk werd als eerste Prior aange steld en leidde met twee paters en een broeder de eerste jaren een sober leven, zooals de annalen van het klooster ons me- deeelden, n.m. „onder velerlei moeilijkhe den (hebben zij) een hard leven geleid". De paardenstal van het landhuis werd tot ka pel ingericht. Daar hier in Twente meerdere geeste lijke hulp noodig was, gingen de paters op assistentie, om in de buurtparochies der Pastoors behulpzaam te zijn in hun werk. Spoedig echter werd het klooster te klein, en zag men ook uit, om het Aller heiligste een eenigszins passende woning te schenken. Door den bijstand en de hulp der Katholieken uit Twente, die steeds meer zich interesseerden voor „hun paoters" kwamen na een 15-tal jaren de kapel en tuinvleugel tot stand. In 1S84 werd het klooster weer vergroot en werd de voor vleugel gebouwd, die in 1885 gereed kwam. Het oude „Hulscher" stond nog altijd tus schen deze nieuwbouwen in en diende nog als gastenkwartier. Doch het werd bouw vallig en de tand des tijds knaagde aan zijn grondslagen. De tegenwoordige Prior, die in 1924 de kapel ook reeds liet vergroo- ten, maakte de plannen voor een geheel nieuwen achtervleugel, in plaats van het oude landhuis. In 1927 werd het sloopingswerk begon nen en het volgend jaar stond op de plaats van het oude „Hulscher" de prachtige nieuwe vleugel van het klooster, dat een keurig geheel vormt. In 1890 begonnen de paters in Zende ren een Gymnasium voor jonge priester studenten, dat het studentental van 14 tot 160 zag uitgroeien. Aan den overkant van den grooten ver keersweg hebben zich indertijd de Zus ters Carmelietessen gevestigd, die dag en nacht bidden voor het behoud van het ge loof in het Roomsche Twente. „Mabd." Audiëntie. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week alleen Zaterdag audiën tie verleenen. 131. White Horse Eagle is, meen ik, zijn naam, de naam van het Roodhuiden-op perhoofd, dat ons land met een bezoek vereert. Juist nu dat in Rome de gemar telde Roodhuiden-Apostelen Jean de Bré- beuf en Gezellen zalig verklaard worden. Er ligt iets pijnlijks in dit paradeeren met een der gezonken grootheden van een volk, dat eens zeer machtig was, fier en kloek en de schrik van zijn belagers. Zou White Horse Eagle (de naam in de Inlandsche taal wordt niet eens genoemd) de geschiedenis van het verval van zijn volk kennen? Zou hij o.a. weten dat „de Indianen het gebruik hadden leeren ken nen van sterken drank, dien, tot hunne schande, Hollandsche handelaren hun verschaften, waardoor zij onderhevig wa ren aan dolle uitbarstingen van louter woede? Zou hij weten dat onze voorvade ren stoer hebben meegeholpen om te ver delgen dat heerlijke maar wilde ras, dat onder de leiding van heilige mannen als Jean de Bré'beuf aan het groeien was tot een prachtig, gezeten volk? Arme White Horse Eagle, die koning had kunnen zijn van een groot volk en nu bekenen wordt als een soort curiositeit door de afstammelingen van de avontu riers die meegeholpen hebben om uw volk te maken wat het nu is, en die niet denkt aan en misschien nooit gehoord heeft vafl de Missie-helden, die uw volk goed en groot hadden willen maken en wier daden nu in Rome bezongen worden. Bespotting der geschiedenis! De geschiedenis herhaalt zich, ook in onze dagen. Nog altijd trachten de mach ten der duisternis het werk der Missiona rissen tegen te werken en belaagt de geld zucht het werk der Godsgezanten. Ach, als wij, Christenen, allen eens evenveel medewerking gaven aan ons Mis siewerk als de vijanden tegenwerking or- ganiseeren! FATHER LEBEBER, St. Bonifacius-Missiehuis Directeur. Hoorn, postrek. 120937. Priesters, Priesters en nog 'eens Pries ters! Daar ligt de redding der volkeren. Helpt ons om er steeds meer op te leiden. Jubileum Rector Aalberse. Vrijdag werd te Haarlem in intiemen kring het feit herdacht, dat de Weleerw. heer J. C. Aalberse 121/2 jaar rector was van het St. Jacobs Godshuis aan de Ha- gestraat. De jubilaris droeg het H. Mis offer op geassisteerd door de Weleerw. heeren Rector J. P. J. Kok en J. M. v. d. Tuijn, secretaris van het bisdom. Tegen woordig waren o.m. alle regenten van het weeshuis. De kapel was fraai versierd. Na een feestelijk ontbijt had om ongeveer half twaalf de huldiging plaats. De voorzitter der regenten, de heer J. J. Beccari, sprak zijn dank uit namens de verpleegden en memoreerde het werk, dat de rector ver richtte in het belang der drukkerij. Daar na werd den rector een grootsche bloemen hulde gebracht en werd de cantate „De Priester" van Fred, van Eeden uitgevoerd. Het feest werd verder in intiemen kring gevierd. LIMBURGSCHE ONDERWIJZERSDAG. Te Roermond werd Donderdag in de Manége voor de inspectiën Roermond en Venlo de negende onderwijzersdag gehou den. De voorzitter, de heer J. Cals, inspec teur van het l.o., dankte burgemeester Waszink, ter vergadering aanwezig, voor hetgeen hij als minister van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen voor het on derwijs gedaan heeft, o.m. de invoering van het zevende leerjaar, en zijn bemoeiingen voor den terugkeer naar het 23 stelsel. De vereenvoudigde spelling. De ZeerEerw. Pater dr. Gerlach Royen O.F.M., Heerlen, hield een inleiding over de vereenvoudigde spelling en het taalon derwijs op de lagere school. Spr. betoogt, dat verderfelijk is geweest het systeem om het Nederlandsch naar Latijnsch model te persen in een klassie ken vorm, waardoor het een versteende cliché-taal met zijn geijkte uitdrukkingen werd. Spr. verdedigde zijn stelling, dat de ver eenvoudigde spelling niet- alleen een let terkundig en nationaal, maar voorts ook een wetenschappelijk en paedagogisch be lang is. Hij spoorde de onderwijzers aan, om buiten de school voorstanders te zijn der nieuwe spelling, vooral ook in hun vakbladen. Burgemeester Waszink verklaart, dat een der moeilijkheden bij de oplossing der spellingskwestie gelegen is in het feit, dat wij momenteel in Nederland geen juist-om- schreven spellingsmethode hebben. Aan den tcgenwoordigen chaos kan volgens spr. slechts een einde gemaakt worden, indien de Regeering krachtig ingrijpt. Voert men van onderwijzerszijde een gestage actie, dan komt de kwestie wel tot een oplossing, zegt spr. en hiermee ook wellicht verschil lende andere ongewenschte toestanden bij het onderwijs. Th de namiddagvergaderïng sprak de ZeerEerw. Pater J. Jacobs M.O.C. uit Steen, over de sociale taak van den onder wijzer in Limburg. Vraag: Ik heb een zwarte japon wol- stof. daar is vernis aangekomen, het zijn harde grijze plekjes; nu heb ik al benzine geprobeerd, maar dat geeft ook niets. Wat moet ik er nu aan doen? Antwoord Harde grijze vernis- plekjes in een" zwarte japon moeten eerst zoo mogelijk stuk gemaakt worden dcor de stof op die plaatsen heen en weer te wrij ven. Daarna kan men de vlek verwijderen met spiritus. Vraag Hoe kan ik in een stoffen ja pon regenvlekken verwijderen. De japon is blauw? Antwoord Regenvlekken in een wollen japon ontslaan, doordat zich aan de regendroppels vuil vast gehecht heeft, wat na verdampen van het water op de japon is achtergebleven. Men borstelt de japon geheel uit en neemt ze daarna af met een doek gedrenkt in water, waaraan een scheut azijn is toegevoegd (doek niet nat maar vochtig). Daarna nadoen met schoone vochtige doek. Vraag: Hoe moet men zwarte bes sen bereiden voor jam? Antwoord: 1 Kg. boschbessen, 600 gr. suiker, sap van 2 citroenen. Maak de bessen schoon. Breng ze langzaam aan de kook en laat ze onder roeren inkoken, tot ze met de suiker nog slechts 10 min. be hoeft te koken. Voeg dan de suiker toe en laat dit samen koken tot de suiker vol doende ingekookt is. Leg een weinig van de jam op een bord, laat dit vlug koud worden, zie of het goed van dikte is, voeg citroensap toe en vul er dan schoonge maakte potten mee. Vraag: Zoudt U mij misschien aan een adres kunnen helpen van Zusters, waar kinderen in de vacantie worden opgeno men voor 3 k 4 weken tegen vergoeding? Antwoord: Daarvoor zult u bij een Vacantiekolonie terecht moeten komen, als daar zijn: R. K. Gezondheidskoloniehuis te Eersel bij Eindhoven, bestuurd door de Eerw. Zusters van Schijndel of R. K. Ver- eeniging voor Kinder- Vacantie- en Her stellingsoorden, te Egmond aan Zee, be stuurd door Eerw. Zusters Franciscanessen van den H. Joseph. U kunt zich wenden tot de plaatselijke afdeeling van liet R. K. Huisvestingscomité om verdere inlichtingen desgewenscht. WIJ HEBBEN GETUIGD, MET DUIZENDEN. Holland's residentie-stad 's-Gravenhage heeft jJ. Zondag binnen haar muren en daarbuiten de duizenden Kolpingszonen gehad. Van alle kanten waren zij gekomen, uit de steden en de dorpen, de jonge mannen waarop straks de plicht zal rus ten van steunpilaar tezijn voor Maat schappij en Kerk. Van Den Helder en van Vlissingen, van Bergen op Zoom, Nij megen en Amsterdam, van Lutjebroek en Rotterdam, ja, vanuit alle plaatsen waar 'b Kolpingswerk groeit, waren zij opgekomen om te getuigen van hun trouw en aanhankelijkheid, maar ook van hun dankbaarheid jegens datgene, wat de nederige priester-gezellenvader Adolf Kolping in Elberfeld begon. Leiden was er met bijna 190 leden. Het was een uit gezochte dag voor deze- demonstratie. Want zoo heerlijk als do zon haar gou den stralen zond, zoo heerlijk was- ook de vreugde van de duizendenden dernon- streerende gezellen. Vol levensblijheid, met frisschen tred, in opgewekte stem ming, trokken zij langs de stralen, ge tuigenis afleggend van het „waarom" en „hoe" van ons werk. En zij, die zich nog afvroegen wat deze stoet van mannen en jongemannen beduidde, zij hebben 't kunnen lezen op de doeken en vlaggen. Wij doen een greep uit de vele opschrif ten: „Godsdienst en arbeid zijn de gouden bodem van ons- volk". „Het herstel der Maatschappij moet -beginnen in het huisgezin." „Werkzame liefde heelt alle wonden." „Voor Godsdienst, Familie en Beroep." „Wij verrichten den arbeid niet om loon alleen, maar als roeping Gods." Neen, hier wag 't niet een loos geluid, hier sprak de geest, die leeft in de harten der gezellen, een geest, zoo uitnemend om den jongeman bij te brengen liefde voor de Kolpings-idealen. Maar nog dui delijker bleek, wat wij willen, toen we trokken langs Haarlem's Bisschop Mgr. Aengenent. Wat moet 't voor Hem een vreugde zijn geweest, dat bewust-levende Katholicisme te zien van die schare Ge zellen van St. Jozeph. Nog nooit heb'jen wij 't enthousiasme hooger zien oplaaien, dan bij de massale vergadering in de Wielerbaan. Daar wap perden de vlaggen, daar straalde de zon, daar juichten de feestklanken, daar trilde de harteklop van het Gezelleuwerk. Daar werd getuigd, indrukwekkend en massaal, dab Kolping? deviezen van Godsdienst, Arbeid, Vroolijkheid en Eendracht be leefd worden, daadwerkelijk en met geest drift, in de 102 vereenigingen van Neder land. Maar nog nooit hebben wa de geest drift zóó zien oplaaien en hooren juichen, dan bij de belangrijke verklaring van on zen Bissohop, dat de Gezellenvereenigiag de 'beste is voor de opvoeding van den jongeman. Aan het applaus kwam schier geen einde en dat ze Hem droegen naar zijn plaats was wel te begrijpen, Dat allen zijn woord begrijpen mogen! Was 'b wonder, dat, toen we den terug tocht aanvaarden, een oud manneke ons zcide: „We moeten God dankbaar zijn, dat Hij ons Kolping gaf! Hij had gelijk nietwaar? Want Kolping's werk is- Gods werk en zijn vereeniging is een opvoe- dings-instituut bij uitnemendheid. En we zijn dankbaar, allen. En we heb ben 't getuigd met duizenden! En we zullen 't blijven getuigen, door woord en werk, wij allen. De geest-Trift van ons Congres blijve ons bij en geve bezieling en werkkracht in verre toekomst! Zonen van Kolping, staat pal! S. M. GESCHIEDENIS DER ST. JOSEPH'S GEZELLEN-VEREENIG ING. Als passend slot van het Jubeljaar 1912 vierde de Gezellen-vereeniging in Novem ber haar 25e Stiehtingefeest op de ge wone, huishoudelijke manier in eigen Huis. Prachtig werk leverde o.m. de Tooneel- clu'b „Vader Kolping" (on er de bekwame leiding des heeren L. Bayer), iqet de opvoering van Tneod. :Torner's „Zrini", uit heb Duitsch vertaald door Pater W. Vraag: Wat is de kortste weg per fiets van Roelofarendsveen naar Goirle? Hoeveel K.M? Antwoord: Alphen a. d. Rijn, Bos koop, Waddinxveen, Gouda, Stolwijk, Ara- merstol, Groot Ammers, Laag Blokland, Giessen-Oudekerk, Hardinxveld, Werken dam, Nieuwendijk, Geertruidenberg, Vijf huizen, Horst, Dongen, Tilburg, Goirle. Afstand 95 K.M. V raag: Weet u ook, of ik een tent mee mag brengen aan 't strand te Wassenaar? Geen tent om consumptie te verkoopen, maar een tentje om in te verblijven gedu rende het strandbezoek. Of moet daar nog vergunning voor gevraagd worden? Antwoord: Daarvoor is geen ver gunning noodig. Vraag: Welke is -de weg per auto van Den Haag naar Loon op Zand? Antwoord: Den Haag, Delft, Rotter dam, De Punt, Rijsoord, Zwijndrecht, Dordrecht, De Mijl, Willemsdorp, Moer dijk, Zevenbergsche Hoek, Wagenberg, Made, Geertriudenberg, Raamsdonk, Was pik, 's Gre vel duin, Waalwijk, Horst, Loon op Zand. Vraag: Welke is de kortste weg van Liss-e naar Naarden, van Lisse naar Weesp,. van Lisse naar Houten? Antwoord: Lisse, Nieuw Vennep, Aalsmeer, Amstelveen, Ouderkerk, Weesp, A-ewerdonk S.J En dan, voldaan over 'het welslagen van dit be teekenis volle Jubeljaar en bezield met de beste voor nemens voor de toekomst onzer vereeni ging gingen Praeses, Bestuur en Leden vol werklust het jaar 1913 tegemoet. 1913 Een jaar. dat ale vervolg op het Zil veren Jubeljaar speciaal in vrucht baar werken een goed figuuur sloeg, en met eere mocht genoemd worden. Het goed verzorgde Vastenavondsfeest, om te beginnen, was een eervolle inzet van den arbeid der actieve Tooneelclu'b. Maar ook was er „tusschen de bedrijven door" dap per geblokt voor het weldra te houden onderling Voordach ten-concours; respec tievelijk voor de afd. leerlingen en gezel len. Met een prettige huiselijke feest viering, opgeluisterd door ei-gen krach ten, werd dit concours- op Zondag 4 Mei, met gebruikelijke -bekroning der win naars, beëindigd. Op dien avond ook werd het biljart-concours, tijdens den af- geloopen "winter gehouden, onder „drin gende" belangstelling afgesloten. Tot onze voldoening merken wij op, hoe zeer die declameer-wedstrijd aller instemming wegdroeg en aldus een „wel sprekend" pleidooi was voor den goeden smaak en hét verlangen naar meerdere ontwikkeling in alle lagen en rangen der vereeniging. Inderdaad, gelukkig de Ge- zellenvereemging, die zoodanige eigen schappen bij haar leden zoo ruimschoots aanwezig weet; dan immers- heerscht in baar midden de zuiver aangevoelde Kol- pingsgeest. Dat vervolgens ook de belang rijkheid van het „alledaagsche" werk werd ingezienen gepractiseerd, blijkt wel daaruit, dat er door Praeses en de onderscheidene bestuurscolleges volle aandacht werd geschonken aan hot spa ren door leerlingen en gezellen. Eveneens zien wij, dat hun herhaalde lijk met aandrang werd voorgehouden de sociale verplichting van uniforme deel name aan de repectieve vakorganisaties. Opvallend is ook de eerbied en hoog achting, die de gezellenvereeniging in haar leden weet te onderhouden of op te wekken voor de dragers van het Kerke lijk of wereldlijk gezag. Nauw is het bekend gemaakt, dat Z.E. Kardinaal W. van Rossum op Zondag 13 Jui te Amster dam het Kolpingswerk met zijn hoogé tegenwoordigheid zal komen vereeren, of een dertigtal gezellen staan aanstonds klaar, om het hun Praeses aan de pleoh- ti-ge huldiging van Zijne Eminentie deel te nemen. Aldus geschiedde, tot groote vreugde en stichting 'der honderden Kolpings zonen, die mede getuigen waren van het historisch feit, dat dien eigen middag aan Z. E. het eerstverschenen nummer van het Hollandsche Kolpingsblad werd aangeboden. Maandvergadering afd. Gezellen. Dinsdag a.s. wordt de maandvergade ring voor de afd. gezellen gehouden te kwartier, voor negen. Deze keer worden niet als- de vorige maand afzonderlijke convocaties aan de l^den toegezonden. Het schijnt echter voor sommige leden nog eens goed te vermelden dat de vast gestelde dag voor de maandvergadering van de afd. gezellen is de Dinsdag van de tweede volle week. Mededeelingen. Gedurende de maanden Juli en Augus tus zijn de zittingen van de Spaarkas slechts om de veertien dagen n.l. Zondag 13 en 27 Juli en 10 en 24 Augustus van 1 tot 2 uur. Voor spoedeisohende gevallen wende men zich tot den administrateur. De arbeidsbeurs voor jongelingen, in stelling van den Raad van Bestuur der St. Joseph's Gezellen vereeniging en de R.K Patronaten'bond te Leiden, is ge durende de maanden Juli en Augustus gesloten. Symphonie „Franz Schweitzer". Zondag a.s-. viert deze onderafdeeling haar jaarfeest. Des morgens wordt te acht uur een H. Mis opgedragen tot intentie van de leden, waaronder Alge- meene H. Communie der leden. Na de H. Mis is er een gemeenschappelijk ont bijt in het Gezellenhuis. Des avonds wordt door de fees vieren de onderafdeeling de vereeniging een gezellige avond aangeboden. Muiden Naarden. De tweede route 16 dezelfde als hier boven. De derde route luidt: Lisse, Rijnsater- woude, Alphen, Woerden, Harmeeln, Vleu ten, Utrecht, Houten. Ga nou zoet spelerf, jongen, terwijl vader in 't water gaat. Dan krijg je een dubbeltje, als ik er weer uit kom. En als u er niet uitkomt, vader, krijg ik het dan van moeder?

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10