BINNENLAND LASTER DONDERDAG 10 JULI 1930 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. S UITBREIDING VERPLICHTE ZIEKTE- VERZEKERING. Voor loonarbeiders die niet in een onderneming werkzaam zijn. Voorontwerp bij den Hoogen Raad van Arbeid. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig geaakt het volgende ont- werpbesluit tot vaststelling van een alge- meenen maatregel van bestuur als bedoeld in art. 22, eerste lid, der^ Ziektewet. Artikel 1. Personen, niet werkzaam in een onderneming, die echter krachtens het eerste lid van artikel 21 der Ziektewet ver zekerd zouden zijn, indien zij in dienst wa ren van een onderneming, zijn verzekerd overeenkomstig de bepalingen der Ziekte wet in de navolgende gevallen: a. indien zij in loondienst werkzaam zijn aan inrichtingen, staande onder beheer van een natuurlijk of een rechtspersoon en zij niet ingevolge Ons besluit van 11 Octo ber 1929, Staatsblad No. 456, van de ver plichte verzekering zijn uitgezonderd. b. indien zij in loondienst werkzaam zijn van personen, die een vrij beroep uit oefenen, als dat van advocaat, procureur, notaris, architect, accountant, ten behoeve van de uitoefening van dat beroep; c. indien zij in loondienst werkzaam zijn van rechtspersoonlijkheid bezittende vereenigingen of van stichtingen d. indien zij in loondienst werkzaam zijn als chauffeur, koetsier tuinman of in een soortgelijke betrekking e. indien zij in loondienst werkzaam zijn bij in aanbouw, aanleg, herstelling of slooping zijnde bouwwerken, uitgevoerd in eigen beheer. Artikel 2. Dit besluit treedt in werking met ingang van een nader door ons te be palen datum. Aan de toelichting ontleenen wij het volgende Het eerste lid van artikel 22 der Ziekte wet geeft aan de Regeering de bevoegd heid om bij algemeenen maatregel van be stuur de verplichte ziekteverzekering uit te breiden tot groepen van loonarbeiders, die niet in een onderneming werkzaam zijn en daarom, in verband met het bepaalde onder artikel 1, lid 1, der Ziektewet, niet zijn arbeider in den zin der Ziektewet en mitsdien niet zijn verzekerd ingevolge die wet. Deze uitbreiding van de verplichte verzekering mag zich echter, naar het tweede lid van artikel 22 der Ziektewet bepaalt, niet uitstrekken tot personen, uitsluitend belast met het verrichten van huiselijke of persoonlijke diensten. Het onderhavige ontwerp-besluit strekt tot uitvoering van het in vorenaangehaald wetsvoorschrift bepaalde. DE KATHOLIEKE STAATSPARTIJ. Haar eenheid een nationaal goed. In de inleiding tot het jongste werk van Gerard Knuvelder schrijft Prof. Ger- retson het volgende: (men bedenke dat hier een niet-katholiek aan het woord is). „Dat afscheiding van de Katholieke Staatspartij nimmer tot het beoogde doel kan leiden, kan slechts voor den staatkun dig-onontwikkelde een geheim zijn: de on gebroken eenheid van die partij is voor het tegenwoordige Noord-Nederland, naar mij ne meening, een nationaal goed, en de eeni- ge mogelijkheid om de bestaande staats instellingen voor verder verval te bewa ren; de Beneden-Moerdijk heeft niet het recht, het door het voorgeslacht verwor vene, waarvan 't ruimschoots heeft mede genoten, te vernietigen, tenzij men er iets beters voor in de plaats stelt. Maar men verheele zich niet, dat de beïnvloeding van de samenstelling der katholieke Kamer- groep, hoe nuttig ook, bij het geldend al gemeen evenredig kiesrecht, nimmer be slissende uitkomsten kan opleveren". Deze merkwaardige woorden van een hoogstaande figuur als Prof. Gerritson verdienen ernstig overwogen te worden, ook door degenen onder ons, die nog altijd meenen in afscheiding van de groote katho lieke Staatspartij heil te moeten zoeken. FEUILLETON Vrij bewerkt naar het Duitsch P. G. HOCKS. (Nadruk verboden). 28) XII. Hoek zat eenige oogenbliken te overwe genen, wat hij nu verder tegen den ge heimraad zou zeggen en welke gedragslijn hij ten opzichte van de verdachte zou vol gen^ „Uw verklaringen", zoo begon hij einde lijk, „maken het onnoodig, dat u borg blijft voor freule Von Trotten. Ook i k geloof aan haar onschuld, maar de bewijzen voor haar schuld zijn zóó in 't oog loopend, dat ik niets anders kan doen dan haar in hechte nis houden, hoe '^rd het haar en ons ook moge vallen. Ja, iT geloof zelfs in haar be lang te handelen, als ik haar niet dadelijk ontsla. Als we de bedienden in den waan laten, dat zij schuldig is, zal de werkelijk schuldige zijn best doen nog meer bewijzen voor haar schulde bij te brengen en zich daardoor verraden." De geheimraad knikte den inspecteur toe, waaruit deze opmaakte, dat hij het geheel met die opvatting eens was. Eduard, die zich zoo opeens in zijn hoop bedrogen zag kon niet nalaten te zeggen: „Uw voornemen, inspecteur, moge prac- tisch zijn, doch rechtvaardig kan ik het niet noemen. Afgezien nog van het feit, da*, mijn zuster onder deze ontecrende ver denking verschrikkelijk zal te lijden heb R. K. ESPERANTISTEN. Gewestelijke bijeenkomst. Zondag werd te Haarlem een streekver- gadering gehouden van R. K. Esperantis ten, op voorstel van de afd. Leiden, met het doel, de eerste stappen te doen om te komen tot voortdurende samenwerking tusschen de verschillende afdeelingen on derling. In een der bovenzalen van Café Brinkman (Groote Markt) waren vertegen woordigd de afdeelingen Haarlem, Leiden, Den Haag, Wormerveer en Bussum. Te ongeveer half drie opende de heer Hoogeveen de vergadering met alle aan wezigen hartelijk welkom te heeten, waar na het woord weid gegeven aan den voor zitter van de initiatiefnemende afd., den heer van der Meijden. De heer v. d. Meijden zette het doel der vergadering uiteen, n.l. te komen tot een gewestelijke samenwerking, zooals die in het Zuiden van ons land reeds eenigen tijd be staat en waarvan het stijgend succes voor ons een spoorslag is tot navolging. Men wilde er mede bereiken: le. De uitbreiding en bevestiging van iedere afdeeling afzonderlijk. 2e. Ditzelfde voor de R. K. Esperantobe- weging in het algemeen, o.a. door de be langstelling te wekken van de Geestelijk heid en de R. K. Pers en het oprichten van nieuwe afdeelingen. Spr. stelde voor, tot twee of meermalen per jaar een gewestelijke bijeenkomst te houden. Voor velen is d reis naar de jaar vergadering van Nederlandia Katolika te kostbaar. Laat ons ook daarom meerdere malen gewestelijk bijeenkomen en daar door allen, ook de z.g. verspreide leden, in de gelegenheid stellen om in het Esperanto met elkaar te kunnen converseeren. Ook zullen we ons meer een gaan voelen met den Ned. Esperantistenbond, het natio nale lichaam, waarvan we allen inder daad leden zijn. De heeren Oudejans en Brouwer steun den namens hun afdeelingen het voors-tel van Leiden. Na eenige gedachtenwisseling besloot men een comité samen te stellen, bestaande uit drie leden, n.l. één uit Haarlem, Leiden en Den Haag, en den afgevaardigden van het hoofdbestuur hieraan toe te voegen. Andere afgevaardigden kunnen elk een afgevaardigde toevoegen. Het voorloopig secretariaat is bij den heer F. Marreve, Hugo de Grootstraat 74, Den Haag, bij wien de afdeelingen voor 15 Augustus a.s. hun afgevaardigden kunnen opgeven en aan wien correspondentie kan gericht worden. De heer Marreve sprak namens allen een dankwoord aan het adres van den heer v. d. Meijen. Gezamenlijk werd nu een t^mrit onder nomen naar Bloemendaal en een wandeling gemaakt naar ,,'t Kopje". Na terugkomst in Haarlem werd nog een wandeling gemaakt in den Haarlem merhout en de meesten namen pas om on geveer tien uur afscheid met een hartelijk: „gis revido", „tot weerziens!" „Tijd". CONFERENTIE TE HEERLEN. De corr. te Brussel van de „N. R. Crt." bericht Zondag heeft er te Heerlen een bijeen komst plaats gehad van vooraanstaande Duitsche en Belgische Katholieken ter be spreking van de kwestie der franctireurs en het vraagstuk van Eupen en Malmédy. Voorzitter van deze bijeenkomst was het Duitsche rijksdaglid Joos. Ook de Beier- sche volkspartij was vertegenwoordigd. Over de aan de orde zijnde punten werd langdurig van gedachten gewisseld, maar tot een conclusie kwam de vergadering ïiog niet, daar de aanwezigen eerst mededee- ling van het gesprokene aan hun vrienden in België en Duitschland moesten doen. Binnen eenige weken zal een nieuwe bij eenkomst worden belegd. ben, komt hei me voor, dat ze later ge heel onteerd zal zijn, als de schuldige niet ontdekt wordt, want dan is haar eer me: meer te redden en daarom zou ik u willen verzoeken haar dadelijk vrij te laten." „Mijnheer Von Trotten", antwoordc Hoek, „de generaal is door rattenkruid vergiftigd gewordenhet is gevonden aan de japon van freule van Trotten en de kamenier zégt ons, dat ze gisterenavond het witte poeder aan de japon heeft gezien. Deze feiten zijn niet weg te cijferen en leggen mij de plicht op haar hechtenis te besten digen en zooals ik reeds zei, zal de ware schuldige nu hoe langer hoe brutaler optre den en zich blootgeven, zoodat hij makke lijk te ontdekken zal zijn. In het tegen overgestelde geval zou hij zeer voorzicütig worden en ons zou de ontdekking des te lastiger vallen." „Inspecteur Hoe", heeft gelijk zei de geheimraad nu. „Hoe moeilijk het me valt, ik moet het met hem eens zijn en ik beloof u, dat ze niet voor den avond weggevoerd en met groote toegevendheid zal behan deld worden." Eduard kon aan den geheimraad mer ken, hoe na hem de zaak ter harte ging. Toch kon hem dit niet troosten, noch de bitterheid wegnemen, die hij in zijn hart voelde. De man geloofde aan de onschuld van zijn zuster en toch liet hij toe, dat men haar de eerekroon van het hoofd rukte Eduard maakte zich nu gereed het slot te verlaten. Op dringend verlangen van Hoek moest hij weggaan zonder zijn zuster gesproken te hebben, hetgeen hij ook deed. Maar de gevoelens en gedachten, waaran hij ten prooi was, terwijl nij zich huiswaarts begaf, laten zich beter den ken dan beschrijven. DE VERKIEZINGEN IN 1930. Bij de tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot Bijzondere voorziening met betrekking tot de in 1931 to houden algemeene verkiezingen van de leden der gemeenteraden en van de door die raden to verkiezen wethouders. In de Memorie van Toelichting wordt gezegd, dat in 1931 algemeene verkiezingen moeten worden gehouden van do leden der gemeenteraden, welke met den eersten Dinsdag van September van dat jaar pe riodiek afreden, terwijl de alsdan nieuw samengestelde gemeenteraden, overeen komstig art. 83 der gemeentewet, een nieuwe keuze van wethouders zullen moeten doen. Zoowel ter bepaling van het aantal le den, waaruit, overeenkomstig art. 4 der ge meentewet, de raad bestaat, als ter bepa ling van het aantal in de gemeente aan wezige wethouders, geldt als criterium het door de laatste openbare volkstelling in do gemeente aangewezen getal inwoners. De getalsterkte der thans nog zitting heb bende gemeenteraden en wethouders is dus geregeld naar de officieelo uitkomsten der volkstelling voor 1920. Voor 13 Mei 1931 is echter de officieele vaststelling van de op 31 December 1930 te houden volkstelling niet bekend. In ver band hiermede moet voor 1931 een bijzon dere voorziening getroffen worden. Het gewenschte doel kan worden bereikt door een wettelijke bepaling, volgens welke mot eerbiediging van de op 331 December 1930 te houden tienjarige openbare volkstelling als grondslag, met betrekking tot de in 1931 te houden verkiezingen de bevolking eener gemeente wordt geacht te bestaan uit het getal inwoners, aangewezen door den voorloopigen uitslag van die volkstel ling, zooals die uitslag door het gemeente bestuur wordt vastgesteld. NED. R. K. BOND VAN OVERHEIDS PERSONEEL. Verplegend personeel. Onder leiding van het hoofdbestuur van St. Paulus is te Utrecht een vergadering gehouden van afgevaardigden der afdee lingen van genoemden bond, die verple gend personeel in haar midden hebben. In zijn openingsrede gaf de voorzitter de heer Guit, een breedvoerige beschou wing over de positie en organisatie van het verplegend personeel. Hij kwam tot de conclusie, dat sterkere concentratie van het kaïholiek-verplegend personeel nood zakelijk is. Die concentratie moet zoo ge schieden dat zijn bijzondere vakbelangen, alsmede zijn algemeen maatschappelijke belangen zoo goed mogelijk worden ge diend. Daarom behoort aldus spr. de concentratie te geschieden in den bond St. Paulus, die op zijn beurt weer deel uitmaakt van het K. K. Werkliedenver bond in Nederland. Bijzondere aandacht werd geschonken aan de posiiie van het personeel der B. K. verplegingsinrichtingen. Na de inleiding ontspon zich een breede gedachtenwisseling, waarbij bleek, dat men algemeen van oordeel was, dat de stichting van een zoodanige groep in den bond zeer gewensoht is. Hierbij trad echter de wensohelijkheid naar voren, niet alleen het verplegend personeel, maar ook het technisch en huishoudelijk personeel in de concentratie te doen deelen. Eenstemmig werd vervolgens besloten, dat de nieuw te stichten groep het geheele personeel van verplegingsinrichtingen moest omvatten. Afzonderlijke bespreking had plaats van de wijze, waarop de bijzondere vakbelan gen der verplegenden zouden worden ge diend, waaruit een belangrijke discussie meer bijzonder over de arbeidstherapie en hetgeen rondom dat vraagstuk in do in richtingen plaats vindt, voortvloeide. Besloten werd, in September een ver- volgvergadering te houden, waar, naast de verdere organisatorische zaken, een inleiding over zooeven genoemd vraagstuk zal worden gehouden. Voor dit laatste zal een gezaghebbende persoon worden aan gezocht, terwijl het onderwerp zal luiden: de arbeidstherapie bezien uit geneeskun dig, sociaal en economisch oogpunt. Volgens het plan van Hoek toonde de geheimraad zich tegen Kleber nu vriende lijker dan bij zijn komst en daar men Eduard had zien wegrijden, zonder dat hij zijn zuster gezien of gesproken had, verdween bij de slotbewoners de laatste twijfel, dat de schuld van de verdachte zoo goed als bewezen was. Terwijl Hoek alle kamers, kasten en schrijftafels aan een nauwkeurig onderzoen onderwierp, had de geheimraad een ern stig onderhoud met zijn nicht, maar het mocht hem niet geluken haar van de on schuld van freule Von Trotten te overtui gen. Ze hield hardnekkig vol, dat deze naar Seebach was gekomen alleen met hei doel haar oom zoover te brengen, da!, hij haar tot zijn erfgename zou benoemen en dat ze een volleerde huichelaarster en een moordenaarster was. Spoedig zou evenwel blijken, dat het Greta nooit te doen was geweest om het geld van den generaal. De notaris was aangekomen. Hij had een af schrift bij zich van het testament, dat da delijk na zijn dood zoo had dc gene raal het gewild in tegenwoordigheid van zijn neef Karei von Sorben geopend en voorgelezen meest worden. Het laatste testament luidde, dat freule Margaretha von Trotten zijn eenige erfge name was en dat aan Karei von Sorben, Agathe von Wolfenstein en nog eenigen anderen bloedverwanten legaten werden vermaakt. „Dit testament is rechtsgeldig", begon dc notaris. .,De generaal was volgens getui genis van dokter Manders bij zijn volle ver stand, toen het door hem geheel vrijwillig gedicteerd werd." „Naar ik heb vernomen", merkte de ge heimraad kalm op, „heeft oom u gister avond laat' nog een brief laten bezorgen, UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Vrijdag 11 Juli a.s. Huizen, 298 M. N a 6 u. 1071 M. Uitsl. NCRV.-uitzendingen. Algemeen Programma. 8.159.30 Concert. 10.3010.50 Ziekendienst. 12.302.00 Concert. Mevr. v. Ravenzwaay Mollenkamp, zang; heeren H. Hermann, viool, H v. d. Horst Jr., cello, mevr. v. d. Horst Bleekrode, piano. 3.004.00 Gramofoonpl. 5.006.30 Concert. Mevr. I. MulderBelser, alt-raezz, heeren Wittpen, fluit, M. van 't Woud, cello, G. Hengevel d, piano. 6.306.40 Koersen. 6.407.10 A. J. Herwig: „Zomersnoei van vruchtboonen". 7.107.40 Bezoek van den Radio-dokter 7.408.25 E. J. Stoffels: „Hoe Dujtschers over Nederland denken". 8,2510.45 Concert door het Utr. Sted. Or kest. Mej. Di Moorlag, sopraan, C Kwant en P v. d. Hurk, fluit, Joh. Vink, hobo, J. Oelters viool, Dames en Heerenleden van het Utr Toonkunstkoor. Spreker: Prof. Henry J. G. v. Andel, over: „Nederlandsche invloed in Ame rika". 10.00 Persber, 10.4511.30 Gramofoonpl. Hilversum, 1875 M. 10.0010.15 VPRO. Morgenwijding 12.00 Tijdsein AVRO-klok. 12.152.00 AVRO. Concert door het Om roeporkest. Hèlène Cals, sopraan. 2.052.45 AVRO. Uitzending voor scholen. S Boon: „De duinen en haar bewoners". 2.353.00 AVRO. Gramofoonpl. 3.004.00 Concert door het AVRO-Kwintel. 4.00 VARA-uitzending. 8.00 VPRO-uitzending. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Concert. M. Wilson, viool, H. Bronk- hurst, piano. 12.50 Orgelconcert door L. H. Warner, E. Phillips, alt. 1.502.50 Gramofoonpl. 4.20 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsber. 6.50 Sportverslag door ooggetuige. 7.00 Piano-recital door E. Isaacs. 7.207.40 Lezing. Aan het einde der vergadering wekte de voorzitter op tot onvermoeide propagan da, omdat het daardoor mogelijk zal zijn krachtig in de goede richting te sturen. Ter bevordering hiervan zal een propa- ganda-geschrift samengesteld en op ruime schaal verspreid worden. Vergemakkelijking van het personen verkeer tusschen Nederland en Duitschland. Gisteren zijn op het Departement van Büilenlandsche Zaken besprekingen aan gevangen tusschen Nederlandsche en Duit sche ambtenaren, ten doel hebbende na te gaan, welke maatregelen zouden kunnen worden getroffen tot vergemakkelijking van het personenverkeer tusschen Noder- land en Duitschland. Aan deze besprekingen nemen van Duit sche zijde deel de heeren Ivrause, Wolff en Lamle, van Nederlandsche zijde de heeren Folmer, v. d. Minne, Van Lier en Boer. Mogen zij spoedig tot een practisch re sultaat komen Nederlandsche journalisten in België. Dc Nederlandsche journalisten-delegatie heeft voor haar vertrek uit België een brief gezonden aan den minister van spoorwegen, waarin uiting gegeven wordt aan haar erkentelijkheid voor de uitnoodi- ging van de Belgische regccring om dc internationale tentoonstellingen te Ant werpen en Luik te bezoeken en voor de buitengewoon hartelijke ontvangst, welke haar ten deel is gevallen. waarin hij u berichtte, dat hij heden het testament weer veranderd had willen heb ben." Dien brief heb ik hier. Hierin berichtte de generaal mij, dat hij freule Von Trotten dertig duizend gulden wenschte te legatee- ren en dat de rest van zijn vermogen ge lijkelijk onder zijn bloedverwanten ver deeld zou worden. Deze brief bewijst de veranderlijkheid van den generaal, doch kan het oorspronkelijke testament onmo gelijk te niet doen." Geheimraad Sorben probeerde deze meening te ontzenuwen, doch moest het ten laatste tegen dan notaris opgeven en hem in 't gelijk stellen. Freule Agathe was onderwijl in do ka mer gekomen en had het geheele onder houd aangehoord. Ze was woedend, toen ze de meening van den notaris vernam en riep met schrille stem: „Dat is ongehoord! Zou die moordenaarster nu van haar slacht offer nog erven ookDat zal ik niet toela ten Ik teeken protest aan en zal de zaak- bij het gerecht aanhangig maken 1" „Ik ben bereid uw protest te aanvaar den, maar verstandiger zou het zijn met de erfgename in overleg te treden. De gene raal heeft mij vroeger al eens gezegd, dat hij er bang voor was, dat freule Von Trot ten de erfenis niet zou willen aanvaar den.' „Nooit ga ik met dat mensch onderhan delen riep Agathe. „Ik zal mijn rechten wel laten verdedigen voor de rechtbank." Daarop verliet ze het vertrek en smeet in haar boosheid de deur hard achter zich toe. „Het is noodig," zei de notaris na een poosje, dat ik freule Von Trotten met den inhoud van het testament in kennis stel." „Dat kunt u doen, wanneer het u het 7.45 Lezing. 8.05 Concert. Orkest, N. Walker (bas). 9.20 Nieuwsber. 9.45 Lezing. 9.45 Lezing. 10.00 Concert. Orkest, W. Widdop, tenor. 11.2012.20 Dansmuziek. - „R a d i o - P a r i s", 1725 M. 12.502.20 Gramofoonpl. 4.05 Orkestconcert en soli. 9.05 Concert. Orkest en solisten. Brussel, 50S.5 M. 3.20 Klassiek concert uit de Kurzaal te Os- lende. 5.20 Trio-concert. 6.55 Gramofoonpl. 8.35 Orgelconcert. 9.25 Trio-concert. 9.35 „Robinson". Eén-acter van A. Cantillon. 10.05 Trio-concert. 8.35 (338.2 M.) Concert georganiseerd door de SAROV. Langenberg, 473 M. 7.257.50 Gramofoonpl. 7.508.50 Orkestconcert. 10.3511.35 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl. I.252.50 Orkestconcert. 5.506.50 Concert. Tenor, bariton en piano. 8.209.20 Orkestconcert. 9.20 „Der Narr mit der Hacke". Spel van Eduard Reinacher. Daarna tot 12.20. Orkest concert. Kalundborg, 1153 M. 12.202.20 Orkestconcert. 3.505.50 Orkestconcert en viool. 8.309.45 Koorconcert m. m. v. solist. Toe spraak. 10.0511.20 Concert. Orkest en solisten. II.2012.50 Dansmuziek. Z e e s e 1635 M. 6.107.20 Lezingen. 7.207.50 Gramofoonpl, 10.50 Berichten. 12.201.15 Gramofoonpl. 1.152.20 Berichten. 2.203.20 Gramofoonpl. 3.204.50 Lezingen. 4.505.50 Concert. 5.508.20 Lezingen. 8.20 Piano-recital. 8.50 Feestelijke opening der „Badener Hei- mattag" uit Karlsruhe. Toespraken en Con cert. Koor, orkest en orgel. Daarna tot 12.50: Dansmuziek. Staking te Blerick en Tegclen opgeheven. Naar de „Msbd." verneemt, is door de werknemers, betrokken bij het conflict in dc metaalnijverheid te Blerick en Tegc len een compromis der werkgevers met op vier na algemeene stemmen aanvaard, zoo dat de staking is opgeheven. Do oplossing van het conflict .komt hier op neer, dat het contract mot do R.-K. Werkgeversvereeniging ook door de hier bij betrokken ondernemers wordt aan vaard, terwijl het ook op een zelfde tijdstip zal afloopen. Eveneens met betrekking tot het „oude zeer" is voor beide partijen een bevredigende oplossing gevonden. De hoedenmaker tot Methusalem: Dat is nou juist een hoed voor u. Hij maakt u minstens 150 jaar jonger. beste voorkomt", zei de geheimraad. „Zou het nu kunnen? Ik heb gehoord, dat men haar gevangen heeft genomen." „Dat is zoo. Ik zal den inspecteur roe pen en hem vragen, of hij 't goed vindt." Hoek werd geroepen en was bereid met de heeren dc gevangene te bezoeken. XIII Inspecteur Hoek had dien middag bij 't doorzoeken van de werkkamer van den generaal een gewichtige ontdekking ge daan. Terwijl hij, voorgelicht door Kleber daarmee bezig was, zag hij op don bodem van een weinig gebruikte kast tusschen allerlei andere dingen een oude blikken trommel staan. Hij haalde zc tevoorschijn en merkte aan vingerafdrukken op het stof, waarmee die trommel bedekt was dat men ze, nog niet lang geleden, uil de kast moest gehaald en opengebroken hebben, want het hangslot, waarmee ze gesloten was geweest, ontbrak en het oog, waarin dit slot paste, was hcelemaal stuk en ver wrongen. Hij maakte zc open en vond op den bodem een aantal busjes, die precies in vakjes van den bodem pasten. Elk busje bevatte een papieren zakje met poeder, dat waarschijnlijk had moeten dienen tot verdelging van muizen, motten en ander ongedierte. Eén busje ontbrak en hoe do inspecteur ook keek en zocht, hij kon het maar nooit vinden. Kleber hielp hem zoe ken en toen deze als bij toeval, de kamer rondkeek riep hij verheugd: „Ik zie ;t al, inspecteur. Kijk, daar staat het in dc boe kenkast, precies op de plek, waar een boe': moest staan 1" (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5