DONDERDAG 10 JULI 1930 No. 6639 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN HERWONNEN LEVENSKRACHT. BUITENLAND j Zlste Jaargang 3)e Sto\dte\ui&3\\nwï)JC DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Eet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen I TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit twee bladen Aan alle leden der Nederland- sche Katholieke Arbeiders beweging en aan hunne vrouwen. Herwonnen Levenskracht komt u een groote daad van liefde vragen. Herwonnen Levenskracht leeft uit uw liefde en al haar werk ten bate van hon derden van u, wordt door uw liefdedaden gedragen. Maar nu heeft Herwonnen Levenskracht een taak te vervullen, grooter dan ooit, een werk dat ze met uw hulp zal volbrengen: zonder uw hulp zou zij het niet kunnen en niet willen. Dit groote werk is de bouw van een nieuw Sanatorium. De grond is al gekocht. 46 Hectaren bouwterrein in Bilthoven, schitterend ge legen en uitstekend geschikt om er een model-Sanatorium op te bouwen. Daar komt straks „Berg en Bosch". Tien jaar geleden, in 1920, werd ons Sanatorium „Berg en Bosch" te Apeldoorn geopend. Maar dat was een noodbouw. Het bestond uit oude militaire barakken, o, netjes opgeverfd en omgetooverd tot een kleurig vroolijk dorp van paviljoens maar toch een zeer tijdelijk tehuis, dat veel onderhoud vroeg, dat op gehuurden grond stond, dien we in 1933 moeten verla ten, dat gebouwd was in opdracht van en met steun van het Rijk, dat zich met ieder onderdeel van bestuur en inrichting bemoeide. Toch in dat houten-keeten-dorp is „Berg en Bosch" geworden tot een der beste, zoo niet het beste der Nederlandsche Sanatoria. Want „Berg en Bosch", dat is niet die verzameling planken, die we oVer enkele jaren zullen afbreken. „Berg en Bosch", is het levend organisme van wetenschap en liefde, van zorg en ijver, van initiatief en volharding, dat in dat barakkendorp is ontstaan onder de leiding van den uitste kenden directeur, dien Herwonnen Levens kracht in Dr. Bronkhorst bezit. Ons Sanatorium „Berg en Bosch" is in die tien jaren tot een zegen voor de Ne derlandsche arbeiders geworden. En nu is de tijd gekomen voor dit Sana torium een eigen huis te bouwen in plaats van het houten huurhuis van Apeldoorn, een eigen huis, dat wij zelf bouwen en be talen zonder de hulp van den Staat. Dat is het werk van morgen. In het mooie Bilthovensche bosch, waar nu de reeën en de hazen een heerlijk leven hebben, tusschen de dennen en beuken en berken en eiken, zullen de gebouwen ver rijzen, die ons Sanatorium zullen huis vesten. Dat werk, dat groote werk wordt thans begonnen. Dit groote Sanatorium met zijn pavil joens voor mannen, vrouwen en kinderen, met zijn hoofdgebouw, zijn eetzalen, keu kens, badhuis, met zijn kapel en zusterhuis, met zijn werkplaatsen en nazorgpaviljoens, die nieuwe huis van Berg en Bosch, dit eerste groote monument, dat onze Neder landsche Katholieke arbeidersbeweging bouwt, het zal het monument worden van uwe kracht en uwen moed, van uw wil en uw werken, van uw stuwen en uw streven, maar bovenal het lichtend monument uwer liefde. Want wij gaan bouwen voor hen die onze liefde noodig hebben om te leven. Wij gaan bouwen voor hen, die langs den weg van ons leven zijn neergezonken, gesla gen door den roover tuberculose. Wij gaan bouwen, niet uit trots of ijdel- heid, maar omdat het moet, omdat het noodig is voor onze patiënten. Wij gaan bouwen om beter nog ons Sana- toriumwerk te kunnen volbrengen. Wij gaan over bergen van bezwaren en door bosschen van moeilijkheden om voor Berg en Bosch een huis te bouwen, omdat wij de zwakke en zieke en moede mannen en vrouwen en kinderen, die door den wit ten dood zijn gegrepen, willen brengen tot nieuw licht en nieuw leven, omdat wij wil len geven nieuwe levenskracht. Wij gaan Berg en Bosch bouwen uit de schatkist van uwe en onze christelijke liefde. Wij gaan bouwen. Wij. Wie zijn dat? Dit is het bestuur van Herwonnen Le venskracht met den geneesheer-directeur. Dat is het bestuur van het Verbond en de besturen der Diocesane Bonden en de besturen der Vakbonden en de besturen der instellingen. WOENSDAGMIDDAG OMSTREEKS HALF VIER IS HET FARMAN VLIEG TUIG de F. A. D. F. Q. bestuurd door piloot Guilbaud, van Schiphol met post opgestegen voor Parijs. Boven Aalsmeer geraakte de machine plotseling onklaar en stortte naar beneden. De mecanicien Vélard kwam daarbij om het leven. Een foto van het totaal vernielde vliegtuig. Wij, de bouwers van Berg en Bosch dat zijn alle leden onzer arbeidersbeweging, allen, mannen en vrouwen, veteranen en nieuwelingen, ouden en jongeren. Wij allen. Wij, de honderdvijftigduizend, die de vaan van het R. K. Werkliedenverbond Wij, die samenmarcheeren in dien mach tigen stoet onzer Roomsche arbeidersbewe ging. Wij, m->t de vrienden onzer mooie en machtige beweging. Wij, met onze vrouwen en onze gezin nen. Wij allen, die vechten voor wat recht is, die werken voor wat goed is. Wij, die da den durven doen, daden van offer, daden van grootmoedige liefde. Wij zullen Berg en Bosch bouwen. Kan onze arbeidersbeweging dat? Zij kan het, als zij wil. Onze arbeidersbeweging is geen kind, dat alleen kleine dingen doen kan, dat een stuk speelgoed vergeeft om een vlinder, maar een man, die in den strijd der da gen zijn wil heeft gesmeed als sterk staal, een man, die geleerd heeft, in taaien, noesten, langen arbeid te bouwen aan het huis van morgen, een man, die geleerd heeft voor oen groote zaak groote offers te brengen, een man, die de waarde van het offer weet uit ervaring en die met liefde een offer brengt voor zijn armen zwakken, zie ken broeder. Onze arbeidersbeweging zal dit grooie werk tot stand brengen, omdat zij het tot stand brengen wil. Reeds hebben de instellingen en bonden onzer beweging de hypothecaire leening volteekend. De coöperaties willen de kapel bouwen. De bouw is verzekerd, als nu'ook ieder lid zijn plicht doet. Wij rekenen op een bijdrage van een gulden voor ieder lid onzer vakbonden en diocesane bonden. Daar rekenen wij vast op en wij weten, dan uw offerliefde niet te hoog aan te slaan. Wij vragen niet van ieder een gulden in eens. Gij kunt ook in gedeelten uw bijdra ge geven. Wij hebben daarom steenen van een kwartje, planken van een gulden en balken van een rijksdaalder ter beschikking gesteld. Nu kunt ge iedere maand een steen koo- pen, of in eens een plank, of iedere week een steen en ook al een balk in eens. Gij kunt alleen vier steenen voor uw re kening nemen of zorgen dat uw vrouw er twee koopt.... Maar weigeren zult gij niet, weigeren zal ook uw vrouw niet. Ons eigen sanatorium mag niet gebouwd worden zonder de hulp van alle leden onzer arbeidersbeweging. Wij willen door eigen kracht omhoog. Wij willen laten zien, wat wij kunnen, wat wij durven, wat wij doen. Wij willen uit eigen kracht dit sanato rium bouwen. Wij bouwen het uit onze liefde. Ter bereiking van dit schoone doel en zoo gunstig mogelijk resultaat te dezer stede doet het Leidsche Comité van Actie voor den verkoop van meergenoemde Stee nen Planken en Balken een beroep op de welwillende medewerking van allo leden van de afdeeling Leiden van den N. R. K. Volksbond en de leden van de ver schillende Vakbondsafdeelingen, voor wie het een eereplicht genoemd moet worden te zorgen, dat het in hen gestelde vertrou wen niet teleur wordt gesteld. Behalve door het koopen van Steenen Planken en Balken kunt gij echter uwe medewerking verleenen, door uwe dochters en huisgenooten aan te sporen daadwerke lijk mede te helpen bij den verkoop daar van. Zeer spoedig zal het Leidsche Comité een beroep doen op de kath. meisjes en dames om hunne medewerking te willen verleenen. Aan u, Volksbonders en leden van de R. K. Vakbonden dan allereerst de taak om te zorgen, dat uwe dochters of huisgonoo- ten spontaan aan dien oproep zullen gehoor geven zonder uitzondering of aarzeling, opdat een leger van kath. meisjes en da mes ons behulpzaam moge zijn ter berei king van het schoone doel: „De Bouw van Uw Sanatorium". Namens het Leidsche Comité van Actie, H. LCMBERT. Leiden, 9 Juli 1930. VAN HET VATIC A AN. KARDINAAL VANUTELLI. t Gistermiddag is in den leeftijd van 94 jaar na een korte ziekte overleden Kardi naal Vanutelli, deken van het H. College. Vinoenzo Kardinaal Vanutelli werd in 183S te Genzano nabij Rome geboren. Tot het laatste oogenblik bewaarde de kardi naal zijn helderheid van geest. DU1TSCHLAND Het Centrum stemt voor de regeerings- voorstellen. De Centrumfractie van den Rijksdag heeft gisteren op voorstel van de fractie leider, ondanks vele bezwaren, eenparig gestemd voor de aanvullingsvoorstellen der regeering, aangezien door deze de eenige mogelijkheid geschapen wordt de dckkings- voorstellen langs parlementairen weg te De relletjes te Trier. Ook gisternacht is het to Trier voor dc woningen van vroegere separatisten tot samenscholingen gekomen. In vorscheidene straten hebben de demonstranten getracht huizen en winkels binnen te dringen. Bij het vallen van den avond hoeft do politie met karabijnen de menigto uiteengejaagd. De hoeken der straten waren met sterke patrouilles bezet. Niemand mocht blijven staan, de straten waar huizen door do po litie werden bewaakt, werden voor het ver keer gesloten. De politie-agenten, die de wacht hielden, waren van traangasbommen voorzien. Gisteravond om 10 uur zijn verschillende samenscholingen uiteengejaagd. Niettegen staande dit, kon de politie niet voorkomen, dat in een sigarenwinkel en in twee an dere huizen de ruiten zijn ingeworpen Twee jongelieden, die de bevelen der po litie niet opvolgden, zijn gearresteerd. Te gen 2 uur was het weer rustig. Terwijl de politie voor de orde in de binnenstad zorgde, is in een villa van een sigarenhandelaar, buiten de stad, een over val gepleegd. Groote schade werd aange richt. De eigenaar van de villa was afwe zig. Toen de politie verscheen, vluchtten dc daders. ENGELAND DE REGEERING GERED. Slechts drie stemmen meerderheid. In het Lagerhuis heeft in den loop der debatten over het financieele wetsontwerp dr. Burgin, liberaal, het in het telegram van gisteren genoemde amendement inge diend. De kritieke stemming had tegen half acht 's avonds plaats. Het liberale amen dement werd met 278 tegen 275 stemmen verworpen, zoodat de regeering met slechts 3 stemmen in de meerderheid bleef. Het amendement behelsde do vrijstelling van inkomstenbelasting van dat deel der bedrijfswinst, hetwelk voor veserveering of nieuwe bedrijfsoutilleering wordt ge bruikt. Het zou de schatkist ongeveer 7 millioen pond gekost hebben en een nieu wen weg openen tot belastingontduiking. De regeering werd gered, naar Reuter nader meldt, doordat vier liberalen tegen het amendement Burgin stemden en een dozijn andere liberalen zich van stemmen onthielden. Vijf-en-twintig liberalen stem den met de conservatieven voor het amen dement. Geen enkele politieke consequentie wordt vor.yzien in verband met de minieme re- geeringsmeerderheid. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Te Rome is overleden Kardinaal Vanu telli. Een ontzettende mijnramp heeft in Sile- zië plaats gevonden; het aantal slacht offers bedraagt bijna 150 man. (2de blad). BINNENLAND. Te Aalsmeer heeft een vliegtuig een noodlanding gemaakt, waarbij een doode en twee zwaar gewonden (2de blad). Uitbreiding van de verplichte Ziekte verzekering in voorbereiding (2do blad). De roeping van den Geneesheer Z. H. de Paus heeft op oen audiëntie voor de leden der Katholieke Artsenvcr- eeniging in Italië een belangwekkende rede gehouden. De Paus wees er op, dat Katholieke art sen, omdat zij Katholiek zijn, goede artsen moeten zijn. Zij moeten de geneeskunde stellen in den dienst van God. Zijne Heiligheid vortelde, hoe hij juist dezer dagen van een jongen Pnrijschen Katholieken arts, de examentheses kreeg toegezonden, welke deze voor zijn examen had gekozen en verdedigd. Deze betroffen een wonderbare genezing te Lourdes. Dit was de eerste maal, dat een dergelijke thesis bij een examen in de geneeskunde werd behandeld. De jonge arts was voor zijn examen „magna cum laude" geslaagd. Verder beval Z. H aan de artsen do retraite aan, opdat op hen niet van toe passing zij: Geneesheer genees u zelf. In zijn practijk toch zal do arts niet alleen streven om de lichamelijko gezondheid zijner patiënten te herstellen, maar ook zijn aandacht schenken aan do gezondheid van de ziel. Men zegt dikwijls, dat de zielzorg aan den priester toevertrouwd is en do zorg voor het lichaam aan den arts. Dit echter beantwoordt niet geheel en al aan do waar heid. Dikwijls moet de arts ook zijn invloed op de zielen doen gelden. Wegens zijn be roep is hij hiertoe dikwijls beter in staat d&c de priester. Vandaar is het beroep van den arts een waar apostolaat. Het is zelfs voorgekomen, dat het woord van een arts meer invloed had dan dat van don Paus, aldus de Heilige Vader. Zoo bijv. op het gebied van kleeding en mode, waar dc uitspraak van den arts absoluut den door slag geeft, terwijl men, helaas, vaak voor anderen doof schijnt. Dan wees de Paus er op, dat hot voor komt, dat van medische zijde worden be vorderd. practijken, die ongeoorloofd zijn en derhalve nooit kunnen worden goedge keurd, zoo b.v. wat betreft do verhouding tusschen de geslachten onderling en het huwelijksleven. Men moet alle achting hebben voor dc wetenschap, maar, wanneer deze zich van onjuiste en verkeerde methoden bedient, wanneer men onder het mom dor weten schap dingen wil verkondigen, die tegen de natuur ingaan, dan mag de Katholieke arts iets dergelijks in geen geval toelaten. Gelukkig kan Zijne Heiligheid echter constateeren, dat ook onder do artsen het aantal van hen, die, met de oogen op God gericht, denken, en werken, steeds gröoter wordt. ROEMENIE De Koningin-weduwe naar het buitenland. Koningin-weduwe Maria van Roemenië zal zich in een der eerstvolgende weken naar het buitenland begeven, waar zij een lange reis zal ondernemen. Eerst gaat zij naar Bayreuth en verder naar Frankrijk FINLAND DE VELDTOCHT TEGEN DE COMMUNISTEN. De Kamer achter de Regeering. In de kwestie van de arrestatie der com munistische afgevaardigden heeft de Ka mer met 105 tegen 58 stemmen haar ver trouwen in de regeering uitgesproken. EGYPTE. De bloedige botsingen in Egypte. Een aanslag op Nahas Pas ha. De correspondent van de „Daily Herald" te Cairo verklaart ooggetuige geweest to zijn van de bloedige onlusten, die daar gis teren hebben plaats gehad en hij geeft het volgende bericht: Toen de soldaten de betoogers, die op de treeplank van den auto van Nahas Pasha gesprongen waren, hadden verwij derd, greep er plotseling een ontzettende gebeurtenis plaats. Een soldaat, die op de treeplank der auto stond, stak met zijn bajonet naar Nahas Pasha. De naast Nahas zittende afgevaardigde, een vooraanstaand lid van dc Wad-partij, weerde de stoot af met zijn arm, die door de bajonet werd opengescheurd. Op Nahas' rok en hemd stroomde het bloed van zijn heldhaftige collega.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1