21ste Jaargang \J WOENSDAG 9 JULI 1930 No. 6638 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND STADSNIEUWS 3)e Êcicbdve 6oti/fca/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 V Kennis, wil en gemoed Op den Gezellendag te 's Gravenhage heeft rector v. Adrichem een rede gehou den, waarin hij een klare uiteenzetting gaf van de wijze, waarop het doel der opvoe ding moet worden nagestreefd, n.l. door vermeerdering van kennis, versterking van den wil en verrijking van het gemoed. De spreker zeide o.m.: De eerste kennis, die we noodig hebben, is die van ons levensdoel en van de midde len om dat doel te bereiken. Wij zijn ge schapen om God te dienen en hem eeuwig te aanschouwen in den hemel. Wij moeten leeren zien heel het leven in het licht van deze waarheid. Zoo leeren we ook kennen de taak van den arbeid. De arbeid is niet alleen een straf voor de zonde en een mid del om te verkrijgen wat wij noodig hebben om te leven, maar ook een medewerken aan Gods schepping. Als we zoo ons leven en onzen arbeid leeren zien, dan leeren we ook beter begrijpen onze roeping. Op ons vak en ons beroep zullen we dan in de eerste plaats onze ontwikkeling richten. Maar laten we ons niet wijs maken, dat kennis alles is. Het spreekwoord kennis is macht, is eigenlijk een groote leugen. Want niet kennis, maar wil is macht. Tot. de op voeding behoort daarom versterking en ontwikkeling van den wil. Niet alleen de natuurlijke opvoeding van den wil moet ter hand genomen worden, maar ook de bovennatuurlijke. Het leven der genade geeft aan onze ontwikkeling een boven natuurlijke waarde. We hebben echter niet alleen onze kracht te zoeken in het gebed, maar ook zelf onzen wil te versterken door zelftucht, zelfbeheersching, versterving en levenseenvoud. Op de derde plaats: de ontwikkeling van het gemoed. Het gemoed richt zich op het schoone. De oneindige schoonheid is God. In iederen mensch leeft de zucht naar de oneindige schoonheid en hij ziet in de schoonheid van het aardsche de afspiege ling van God. Hij leert de natuur lief te hebben, de natuur als een rijke bron van genieting. De spreker zette dan verder uiteen, hoe deze vorming, deze opvoeding door ver meerdering van kennis, versterking van den wil, verrijking van ®het gemoed doel bewust en stelselmatig wordt nagestreefd in de St. Josephsgezellenver. Wij willen deze gedachte, waarin de kern van de opvoeding wordt blootgelegd, on der de aandacht brengen van alle opvoe ders. Onder de aandacht van ouders, on derwijzers, leeraren, enz. Vermeerdering van kennis van ons eerste levensdoel en dan van ons vak, ons beroep. Versterking van den wil, door na tuurlijke middelen (levenseenvoud!) en door bovennatuurlijke middelen. Verrij king van het gemoed door het leeren ge nieten van de door God geschonken schoonheid. VAN HET VATICAAN. Kardinaal Vannutelli bediend. Kardinaal Vannutelli is gisteren van de H.H. Sacramenten der Stervenden voor zien, nadat zijn toestand plotseling verer gerd was. Z.Em, is reeds 95 jaar oud. DUITSCHLAND RUIM TWEE MILLIOEN WERKLOOZEN IN DUITSCHLAND. Stegerwald over werkverschaffing. In de sociaal-politieke commissie van den Rijksdag deelde de rijks-minister van Ar beid dr. Stegerwald gisteren mede, dat vol gens de nieuwste gegevens het aantal werkloozen in Duitschland in totaal 2.146.091 bedraagt. De uitvoering van het werkverschaffingsprogram, aldus de minis ter wordt zooveel mogelijk bespoedigd. De spoorwegen en de posterijen zullen reeds binnen zeer korten tijd groote bestellingen bij de industrie plaatsen. In totaal zal bijna een milliard mark ter beschikking worden gesteld, waarmede in de naaste toekomst 200.000 a 300.000 personen aan werk gehol pen zullen worden. Het succes van Oberammergau. Het aantal Nederlandsche bezoekers. Het overweldigend succes der Passie spelen blijkt ontegensprekelijk uit de dezer dagen gepubliceerde, officieele cijfers. Tot den 20sten Juni loopt deze eerste statis tiek: 101.500 personen hebben tot op dien datum het verheven spel aanschouwd. Alle nevenspelen waren totaal uitverkocht, en in hoofdzaak door Duitschers bezocht. Het getal der Duitsche toeschouwers wordt op 84.000 geschat. Daarna komen de Engel- sche gasten, ten getal van 6786. Hierop volgt Nederland dat reeds door 1315 be zoekers vertegenwoordigd was, en de Duit sche bladen leggen er den nadruk op dat de Engelschen meestal Oberammergau als een onderdeel van een grootere reis aan doen, terwijl de Nederlanders daareentcgen hoofdzakelijk alleen en uitsluitend om het Passiespel naar Oberammergau komen. Denemarken is verder vertegenwoordigd door 567, Zweden door 344, Zwitserland door 154, België door 147, Frankrijk door 108 bezoekers. Uit Tsjecho-Slowakije wa ren er 88, uit Spanje 42, uit Finland, Est land en Letland 32, uit Hongarije 25, uit Joego-SIavië 6 en uit Roemenië 6. Uit de Vereenigde Staten van N.Ameri ka kwamen 6923 toeschouwers: hierbij steekt het overige Amerika af, met 346, wanneer men bedenkt dat dit toch in hoofdzaak door Katholieken bevolkt is. Ook Azië, Afrika en Australië waren ver tegenwoordigd, waaronder vooral Japan. „Tijd". FRANKRIJK Rond de leekenschool. Tee kenende interpellatie in den Senaat. De radicale afgevaardigde Philip inter pelleerde in den Senaat over het feit, dat het den inspecteurs van het lager onder wijs in het departement Gers verboden is deel te nemen aan een betooging ter ver dediging van de leekenschool. Hij diende een motie in, waarin het geloof in de lee kenschool werd bevestigd en het bovenge noemd verbod werd betreurd. De minister van onderwijs diende Philip van antwoord, waarbij hij verzekerde dat de regeering de leekenschool welgezind was, doch waarbij hij tevens verklaarde, dat de voorgenomen betooging een regee- ringsvijandig karakter had. Tadieu sprak in denzelfen geest; hij aanvaardde het eerste gedeelte van de motie-Philip (de bevestiging van het ge loof in de leekenschool), hetwelk daarop met 265 tegen 17 stemmen werd aanvaard. Tegen het tweede gedeelte (waarin het be wuste verbod werd betreurd) stelde Tar- dieu echter de vertrouwenskwestie. Met een meerderheid van slechts vijf stemmen (140 tegen 135) werd dit tweede deel ver worpen. ENGELAND DE REGEERING IN GEVAAR. De politieke toestand lijkt onzeker te zijn en men bespreekt de mogelijkheid, dat de regeering morgen in het Lagerhuis ver slagen zal worden als de liberalen een amendement op de begrooting van finan ciën om het deel van de winst van onder nemingen dat gebruikt wordt voor beleg ging in het bedrijf, niet te belasten. De conservatieven zullen het amende ment steunen en de regeering zal in ern stig gevaar verkeeren als het in stemming komt, wat echter nog niet vast staat. De regeering zal verder waarschijnlijk morgen de intrekking van de kolenwet aan kondigen, daar de onderhandelingen met het Hoogerhuis over de door dit lichaam aangenomen amendementen mislukt zijn. Het oordeel van de „Daily Herald". Ook het blad der Labour-partij de „Dai ly Herald" noemt de toestand uiterst cri- tiek. Het blad berekent, dat bij de stemming over het liberale voorstel tot wijziging der financieele regeeringsvoorstellen, de re geering slechts een zeer kleine meerder heid zal behalen of misschien zelfs wel in de minderheid zal blijven. Volgens het blad zullen Lloyd George en de liberalen met de conservatieve mee stemmen. Het voorstel der liberalen, dat neerkomt op een verlaging der inkomsten belasting, waarbij de voor verbetering van fabrieken en voor andere industrieele doel einden-uitgegeven bedragen bij de bere kening der inkomstenbelasting zullen wor den afgetrokken, stuit op sterken tegen VAN 8 T0TJ3 JULI WORDEN TE NOORDWIJK de internationale tenniskampioenschappen gehouden. Tilden wint van Jhr. van Riemsdijk. Tilden en van Riemsdijk na de partij. stand van den kanselier van de schatkist. Snowden is van meening, dat aanne ming van dit voorstel een jaarlijksch ver lies zal opleveren van 7 millioen pond ster ling en dat het bovendien een groote be- lastingvlucht mogelijk zal maken. Het werkloozencijfer M e t 7 5.0 0 0 gestegen. Het aantal werkloozen bedroeg 30 Juni 1.890.600, of 75.258 meer dan in de vooraf gaande week en 747.216 meer dan in de zelfde periode van het vorig jaar. ZWEDEN Finsch communist gearresteerd. Wegens beleediging van den Finschen minister president. Gisterenavond werd hier een der leiders der Communistische Partij Finland gear resteerd, die in een recle heftig tegen de Lappo-beweging in Finland te keer ging en beleedigende woorden aan het adres van den Finsche minister-president Sviu- hufvud richtte. 's Avonds hielden opgewonden commu nisten demonstraties voor het politiebu reau. Zij werden echter door de politie uit eengedreven. I TURKIJE De gevechten in Koerdistan. De gevechten tusschen de Koerdische stammen uit Koerdistan en de Turksche troepen nemen steeds grooter omvang aan. In de afgeloopen twee dagen vonden ge vechten plaats ten westen van Uruna in Perzië en in de nabijheid van Qoetoer aan de Turksch-Perzische grens, respectievelijk ongeveer 90 en 160 mijlen verwijderd van Ararat. PALESTINA Arabisch politieman gedood. Twee Arabische politieruiters, die inden avond van 6 Juli op den weg van Safed naar Akka patrouilleerden, werden door struikroovers aangevallen. Er werden scho ten gewisëeld, waarbij een politieagent werd gedood; de ander vluchtte naar Akka en keerde met versterkingen terug. Het lijk vin den gedooden politieman werd gevon den, maar zijn paard was verdwenen. EGYPTE. ERNSTIGE ONLUSTEN. Bij een bezoek van Nahas Pasja te Mansoera. Bij een vergadering van Egyptische na tionalisten kwam het to Kaïro tot ernstige onlusten. De automobiel van den vroegeren minister-president Nahas Pasja baando zich een weg door het politie-cordon en wilde ook door de militaire afzetting heen- breken, hetgeen echter verhinderd werd. De troepen losten een salvo, waarbij ver scheidene personen gedood werden. Bloedige evenementen, reeds kort ge meld, speelden zich eveneens af te Man soera bij gelegenheid van het bezoek van den nationalistenleider Nahas Pasja, ver gezeld van een groep nationalisten. Na her haalde waarschuwingen schoten de troe pen, wijl de menigte met steenen wierp naar politie en soldaten. Groobendeels kwamen deze projectielen van de balkons langs de kade. Een Wafdistisch afgevaar digde werd door een bajonetstoot aan den arm gewond. Het hoofd van het parket poogde een onderzoek in te stellen, doch werd met een regen van steenen en fles- schen begroet. Het geweld duurde een aanmerkelijken tijd. Oproerlingen trachtten een politie agent aan een venster op te hangen met behulp van een strop van ijzerdraad, doch het ijzerdraad brak af. Het aantal dooden bedraagt 6, van wie 3 aan regeeringszijde en 3 aan den kant der oproerlingen. Er werden 21 politiemannen en 13 soldaten ge wond. De rebellen hadden 12 gekwetsten. Thans zijn nog 1700 politie-agenten en soldaten geconcentreerd in Mansoera en omstreken. Officieel wordt medegedeeld, dat de regeering den toestand goed mees ter is. Nahas Pasja is naar Kairo vertrok ken (waar zijn komst de bovengemelde in cidenten verwekte). Voor zijn vertrek was hem verboden zich in de straten van Man soera te vertoonen; hij verbleef op order in het huis van Shinnawi Bey tot het uur van vertrek van den trein. Dit nummer bestaat uit twee bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Engelsche labour-regeering staat een crisis te wachten. Ongeregeldheden in Egypte, waarbij dooden zijn gevallen. BINNENLAND Het wetsontwerp tot aanleg van een scheepvaartverbinding van Amsterdam mot den Boven-Rijn via Wijk bij Duurste de is thans ingediend (2de blad). De Zeppelin boven Nederland. (2de blad). DE KATHEDRAALSFEESTEN TE HAARLEM R. K. Propagandaclub „Dr. Schaepman" te Leiden. Ongetwijfeld zijn de, ook in de Leidschc Courant opgenomen opwekkingen tot bij woning van de Kathedraalsfeesten op Zon dag en Maandag, 27 en 28 Juli a.s. Ic Haar lem niet aan de aandacht van Katholiek Leiden ontgaan. Het behoeft wel geen betoog, dat op die feesten Leiden niet mag ontbreken, inte gendeel in groote getale daaraan dient deel te nemeh. Teneinde die deelname zoo mogelijk nog te bevorderen en in het bijzondor de deel name aan het défilé van alle Kabh. or ganisaties met hunne vaandels en banie ren op juiste wijze te kunnen organiseeren kwam het 't bestuur van de Algomoene R. K. Propagandaclub: „Dr. Schaepman" wen- söhelijk voor, alle vereenigingen, welke zich nog niet voor deelname opgaven, drin gend aan te sporen zulks alsnog to doen. De besturen kunnen deze opgave rich ten aan het secretariaat van de Alg. R. K. Propagandaclub: „Dr. Schaepman", Stationsweg 8a, mits zulks u i t c r 1 ij k geschiedt Zaterdag, 12 Juli a.s. tot 6 uur namiddag. Ons bestuur zal dan voor verdere door zending zorgdragen. Do besturen van die organisaties, welke zich reeds voor deelname rechtstreeks op gaven, zouden wij willen verzoeken ook ons hiervan spoedig in kennis te willen stollen, teneinde bij voldoende deelname maatregelen te kunnen overwegen, tot een gezamenlijk optrekken naar Haarlom, bijv. per extra-trein, hetgeen tevens een kosten- Ijcsparing zou opleveren en aan een groo tere deelname zeer bevorderlijk zou kun nen zijn. Om dit evenwel te kunnen bcoordeelen en verdere stappen te doen is het derhal ve zeer gewenscht spoedige opgave te doen, liefst met vermelding van het aantal deelnemers. Indien aan ons bestuur blijkt, dal een voldoende deelname verzekerd is, stellen wij ons voor terstond nadere maatregelen te treffen en hiervan spoedig kennis te geven. Moge Kath. Leiden bij de Kathedraals feesten een waardige plaats innemen. Voor het Bestuur van „Dr. Schaepman": Mr. H. F. A. Donders, voorzitter en H. Lombert, 1ste Secretaris. AUSTRALIË Van telegrambesteller tot minister. O u d-p remier van Nieuw- Zeeland overleden. Sir Joseph Ward, do onlangs wegens zijn slechten gezondheidstoestand afgetreden premier van Nieuw-Zeeland, is overleden. Ward was op vijftienjarigen leeftijd in staatsdienst gekomen als telegrambestel ler. Later ging hij in den handel, werd bur gemeester van de plaats zijner inwoning en lid van het parlement. Op 33-jarigen leeftijd maakte hij reeds deel uit van het kabinet. Bij het leger in Oost-Indië zijn benoemd tob officier van gezondheid 2o kl. de on langs alhier gepromoveerde artsen J. A. N. Gijsberti Hodenpijl en J. J. Krijnen. Gisternacht is door een van de bewakers van dc N.V. Leidsche Nachtveiligheids dienst cn Controle, Heerengracht 18, een rijwiel gevonden, hetwelk ten kantore van den dienst kan worden afgehaald. Geslaagd zijn voor het gymnasium hier ter stede Elmyre Gans en voor het R. K. Lyceum tc den Haag Jooko Walenkamp (Warmond), beiden leerlingen der Maria- school Haarlemmerstraat. Alhier is aangehouden J. V., die wegens verduistering nog 2 maanden gevangenis straf te goed had. Vannacht is te Zwijndrcch! aangehouden de 2i-jarige psychopaat F. T., die zich heftig tegen zijn arrestatie verzette.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1