3D BINNENLAND DoorziMetii PUR LASTER i 4 MAANDAG 7 JULI 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 HERDENKING. MGR. DR. H. J. A. M. SCHAEPMAN. I vrijftig jaren geleden tot Kamerlid gekozen I Heden is het een halve eeuw geleden, dat I door het kiesdistrict Breda Mgr. Dr. H. J. A. M. Schaepman, z.g., tot lid der Tweede Ka- I mer werd gekozen, waar hij zeer spoedig door I zijn groot verstand, zijn geweldige kennis en I zijn onnavolgbare welsprekendheid onder de allereersten werd gerekend. Dit feit herden kend, schrijft het „Centrum o.m.: „Met dr. Schaepman kwam niet slechts een nieuwe figuur en een nieuw geluid in de Ka mer, zijn optreden in dezen belangrijken tak der Volksvertegenwoordiging beteekende ook het inluiden eener nieuwe aera in de Neder- landsche politieke verhoudingen, en meer nog in den groei en de ontwikkeling onzer partij. Men heeft van den doctor gezegd, dat hij het Katholicisme in Nederland heeft gepopulari- i seerd. En zeker is, dat hij door zijn wijze van optreden er veel toe bijdroeg de anti-roomsche vooroordeelen weg te nemen, of althans te verminderen. In de Kamer voelde hij zich ter- i stond op zijn plaats, en niet slechts door zijn bekwaamheid en ontzaglijke belezenheid, maar evenzeer door zijn bonhomie en breedheid van opvatting won hij spoedig de waardeering en het aanzien, ook van principieele tegenstan ders. Zoo telde hij zijn vrienden ter linker- en ter rechterzijde. En wat hem, en zijn partij, vooral ook het vertrouwen zijner medeleden verzekerde, was zijn ridderlijke strijdmanier en zijn diep nationaal gevoel, zijn gehechtheid aan den Nederlandschen stam, zijn liefde tot het vaderland. De zesde Juli 1880 is een gedenkwaardige datum voor Katholiek Nederland. Met allen eerbied voor hetgeen door anderen in vroeger en later tijd is gedaan mogen wij toch wel zeg gen, dat dr. Schaepman de groote wegbereider is geweest voor onze partij. Zonder hem zou den wij niet zijn geworden, wat wij zijn. Hij was in moeilijke en felbewogen jaren de stoe re stuwkracht, de geniale aanvoerder, de be zielende leider en redenaar, de scherpzinnige tacticus en parlementariër, die het pad effen de voor de overwinning en die de grondslagen legde, waarop met vol vertrouwen kon en nog kan worden voortgebouwd". ME.ENINGSVERSCHIL OVER ZONDAGSHEILIGING. Onder Protestanten. Een medewerker van „Het Volk", herinne rend aan de vraag van ds. Kersten in de Tweede Kamer, „of de regeering op dc ten toonstelling te Antwerpen den dag des Heeren zal doen heiligen", wijst op het volgende be richt uit „De Kerkbode van Gent", maandblad van de Evangelisch-H'ervormde Gemeenfe al daar: „We moeten hier een paar komende ge beurtenissen vermelden. En ten eerste den Protestantendag, die gehouden zal worden op de Tentoonstelling te Antwerpen, Zondag 6 Juli. Men kan zich laten inschrijven bij M. v. Kesteren. Zie hier in het kort de voorwaarden en het programma: inschrijvingskosten fr. 1.50 per persoon, waardoor men recht krijgt op een afslag van 35 pet. op de reisbiljetten en een gratis entree tot de Tentoonstelling. Vertrek uur om 8 u. 17 in Gent St. Pieter. Om 10 u. 45: openbare vergadering in de groote feestzaal van de Tentoonstelling deze plechtigheid zal vóór 1 u. afgeloopen zijn. Daarna middagmaal: tegen den prijs van 12 frank zal men in het restaurant „Sinalco" een warm maal kunnen gekomen ook zullen er broodjes, gebakjes, enz te verkrijgen zijn. Het overige van den dag wordt doorgebracht met een bezoek aan de Tentoonstelling, en in het bizonder aan den stand van de Congo-zending (in het Congo- Paleis) en aan de Bijbelkiosk (Britsche afdee- ling tuin). De Protestantendag staat onder de bescherming van Minister Paul Hymans (Bui- tenlandsche Zaken), minister Maurice Lippens (Spoorwegen) en Staatsminister Louis Franck, gouverneur van de Nationale Bank. Wij hopen, dat een flinke groep uit Gent aan dezen dag zal deelnemen". HANDELS-, KANTOOR- EN WINKELBEDIENDEN. Zooals bekend, wordt door den Nederl. R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbe dienden een demonstratief Landelijk Congres gehouden op Zondag 13 Juli a.s. in het Ge bouw „Araicitia", Plantsoen bij de Utrechtsche- straat, te Amersfoort. Het congres vangt aan des namiddags 1 uur onder voorzitterschap van den heer A. v. Ha- mersveld, Bndsvoorzitter. Als sprekers zullen optreden de hecren: H. B. Haver uit Utrecht met het onderwerp: Het Werktijdenbesluit voor kantoor- en win kelbedienden, de rijkswet op de Winkelsluiting en de tegenwerking, welke de organisaties bij hare acties ondervinden. A. C. dc Bruijn uit Utrecht met het onder werp: Een zoo sterk mogelijke centralisatie in de R.K. vakbeweging is een gebiedende nood zakelijkheid. De Zeereerw. Pater B. A. Makaaij uit Eind hoven met het onderwerp: De beleekenis eener stevige organisatie van R.K. bedienden op het maatschappelijk-zedelijk terrein. Jeugdige bouwvakarbeiders te Nijmegen. Een der deelnemers, Th. B. aan bovenge noemd Congres, zendt ons nog een aanvullend verslag, waaraan wij hier een en ander willen ontleenen: Wij, R.K. jeugdbouwvakarbeiders, zijn naar Nijmegen getrokken, om ook aanwezig te zijn ,op het Jeugdcongres, dat Zondag plaats vond. Het gezelschap, dat bestond uit 16 personen en een leider (waaronder 3 uit Warmond), ver trok om 4.16 van Leiden en kwam om ongeveer 7,30 te Nijmegen aan. De reis verliep goed en de stemming zat er gauw in. Toen wij te Nijmegen aankwamen, stonden twee Nijmeegsche leiders ons op te wachten, die ons door de stad zouden leiden in de uren, die restten buiten het Congres. Na eerst wat te hebben gebruikt, gingen we het schoone Nijmegen in. Vooreerst werd een bezoek gebracht aan de Belvèdere, vanwaar de omgeving der stad, waartusschen de Waal zich voortbeweegt, werd bewonderd. Daarna zijn wij naar de Waal ge gaan en hebben bekeken het drukke vervoer op de groote pont, waarachter rustig en eenzaam de groote spoorwegbrug. Na nog wat door de straten der stad gewan deld te hebben, wandelden wij door het Krone- burgerpark naar het Gezellenhuis, waar we dien nacht zouden verblijven. Daar we nog eenigen tijd over hadden, voor we ons ter ruste begaven, werd de tijd in dit echt gezellige tehuis verder doorgebracht met biljarten, kaarten, enz. Dan naar bed, want den volgenden morgen om 7 uur was er een H. Mis. Onder deze H. Mis naderde allen tot de H. Tafel. Na het ontbijt trok ons gezelschap naar Berg en Dal. In het Gezellenhuis gebruikten wij ons 12- uurtje en maakten we ons klaar voor het Congres, hetwelk te 1.30 begon in het Con certgebouw der vereeniging. Hiervan zal ik geen verslag geven. In „De Leidsche Courant" heeft het uitgebreid gestaan. Het Congres, hetwelk om 4.30 eindigde, is wel geslaagd.' Na het Congres weer naar het Gezellenhuis, waar we om 6 uur aan tafel gingen en afscheid namen van den concierge, die ons zoo gastvrij had ontvangen. Toen werd de reis naar Leiden weer aan vaard. We brachten nog een bezoek aan Arn hem en Utrecht, in welke laatste stad de Dom werd bekeken. Om 12.16 uur arriveerde ons gezelschap weer in de Sleutelstad, waar de verschillende autobussen nog klaar stonden om de vèr afwonende vermoeide congressisten naar hun woning terug te brengen. Heck's 14de Lunchroom. Morgen wordt Heck's 14de lunchroom ge opend en wel in Utrecht, Potterstraat 2, hoek Oude Gracht, tegenover het Postkantoor. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Paard op hol. Een jongen gedood. Op de landerijen, behoorende bij de hoeve Vrederust van den heer Zoetelief in De Koog op Texel reden Zaterdagmorgen drie zoontjes van den eigenaar met paard en kar in het land. Het paard schrikte en sloeg op hol, waardoor de jongens uit de kar werden geslingerd. Het 7-jarige zoou- tje was onmiddellijk dood; de anderen kre gen geen letsel. Ernstig motorongeluk. De horlogemaker E. van der Veer, te Meppel is Vrijdagavond met zijn motor fiets tusschen Havelte en Paps-erveen bij het uitwijken voor een kind, over den kop geslagen. Van der Veer kreeg een emstigo hersenschudding en was deerlijk gewond. Zijn bediende, die op de duo zat, was even eens bewusteloos. Zijn gelaat was onherken baar verminkt. Hij is onmiddellijk per auto naar een ziekenhuis te Zwolle vervoerd. Hij was Zaterdagmorgen nog bewusteloos. Auto tegen een boom. Op de St. Anna straat te Nijmegen is gis termiddag omstreeks 1 uur een auto, waar in vijf personen gezeten waren, tegen een boom gereden: alle vijf inzittenden liepen verwondingen op. Deze auto werd bestuurd door de dochter van Dr. S. uit Gennep, wier vader naast haar had plaats genomen. Achter in de auto bevonden zich de overige drie leden van het gezelschap. De auto reed met vrij groote snelheid aan de rechterzijde van den weg, toen de bestuurster, mej. S., waarschijnlijk de macht over het stuur is kwijtgeraakt; hoe het ook zij, de wagen schoot van rechts naar den linkerkant van den weg, kwam daar in botsing met een lantaarnpaal die tengevolge hiervan in 3 stukken brak, bot ste vervolgens tegen een boom om daarna in een greppel terzijde van den weg neer te komen. Alle vijf inzittenden liepen ver wondingen op. Dr. S. en diens dochter bleken er het ernstigst aan toe te zijn. Dr. Frcnken was onmiddellijk ter plaatse en verleende de eerste hulp. Dr. S. en mej. S. werden hier na per ziekenauto naar het Wilhelmina- ziekenhuis overgebracht. Beider toestand was gisteravond redelijk te noemen. De drie andore gewonden konden na voor- loopig verbonden te zijn, hun weg vervol gen. De auto werd zwaar gehavend. Botsing tusschen auto en mo tor. Duo-rijdster op slag gedcocl. Berijder zwaar gewond. Zaterdagmiddag om twee uur heeft op den rijksstraatweg ter hoogte van den weg naar Weidum een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Omstreeks dien tijd reed daar de heer Bautuma, leeraar aan de Ambachtsschool te Leeuwarden, met zijn auto op weg naar de zeilwedstrijden te Grauw. Terzelfder tijd kwam de heer Dijkstra, café-houder, wonende te Roordahuizen, met zijn motor, op de duo waarvan zijn vrouw had plaats genomen, van den Weiduinmerweg gere den. Er had een botsing plaats, waarbij de motorrijder en diens vrouw over den weg werden geslingerd. De duo-rijdster, me vrouw Dijkstra werd dood opgenomen. De heer Dijkstra werd in ernstigen toestand naar liet Diaconessen-ziekenhuis te Leeu warden overgebracht. Hem was de borst kas ingedrukt. De burgemeester van Leeuwarden, als mede de gemeenle-politie waren onmiddel lijk op het terrein van het ongeluk aan wezig. De oorzaak en de omstandigheden van het ongeluk konden nog niet worden vasU gesteld, omdat de heer Bautuma in zóó'n ÜIT DE RADIO WERELD Programma's voor Dinsdag 8 Juni. Huizen, (298 M.) Na 6 uur 1071 M. 8.159.30 Concert. 11.30—12.00 K. R. O. Godsdienstig half uurtje. 12.0012.15 K. R. O. Gramofoonplaten. 12.151.15 K. R. O. Concert door K. R. O. Trio. I.15—2.00 K. R. O. Gramofoonplaten. '2.003.00 K R. O. Vrouwenuurtje. 5.006.00 K. R. O. Gramofoonplaten. 6.016.15 K. R. O. Pater E. J. M. van Voorst tot Voorst S.J.: „Karaktervorming in Competitieverband.". 6.15—6.30 K. R. O. Gramofoonplaten. 6.306.40 K. R. O. Koersen. 6.407.00 K. R. O. Gramofoonplaten. 7.007.30 K. R. O. Cursus Kerklatijn. 7.30—J8.00 K. R. O. Dr. R. Post „De Her leving van het Katholicisme in Neder land". 8.00 N. C. R. V. Uitz. van dc Groote Feest vergadering van den Bond van Ohr. Politic-ambtenaren te Den Haag. Sprekers Z.Exc. den Minister van Justitie Mr. Dr. J. Donner, Mr. J. A. de Wilde, Mr. J. A. N. Patijn (burgemeester van Den Haag), J. Kooistra, W. de Jong. Declamatie door W. Siebesma. „Patrimoniums Harmonie" on Mej. Jeanne Vonk (piano). In de pauze Gramofoonplaten. Hilversum 1S75 M. Uitsluitend A. V. R. O.-uitzending. 10.00—10.15 Morgenwijding. II.00 Aansl. Cabaret „La Gaité" te Am sterdam. 12.3012.00 Concert door de Groning- sche Orkestveroeniging. 12.152.00 Concert door het A. V. R. O.-Kwintet. 2.003.00 Gramofoonplaten. 3.003.30 Knipcursus door Mevr. de Leeuw-van Rees. 3.304.00 Concert. Greet Wortman (pia no), Mischa Fokinc (zang). •1.005.00 Concert door de Gaston Ras kin-Band in het Carlton Hotel tc Amster dam. 5.005.20 J. Conradi: „Muziek langs mathematische weg gecomponeerd". 6.00 Tijdsein. Daarna: Vervolg concert. 6.15>-6.30 Voordracht door Nono. 6.307.15 Vervolg concert. 7.157.45 Radio Volk6 Universiteit. Mu- ziekcursus. 8.00 Tijdsein Gramofoonplaten. 8.019.45 Gramonfoonplaten. 8.15 Concert door het Concertgebouw- Orkest onder auspiciën van de A. V. R. O. Louis Zimmerman (viool). 8.35 Concert. Orkest en solisten. 9.25 „Huwelijksgctuige", Vlaamsoh blij spel in 1 bedrijf bewerkt door Dom de Gruijter. Daarna: Vervolg Concert. D a v e n t r y, 155-1.-1 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Toespraak door Z. M den Koning van Engeland. 12.50 Orgelspel door E. O'fienry. 1.20 Orkestconcert. 2.20 Televisie. 4.20 Trio-coneerl J.50 Ooncert. Orkest en orgel. 5.35 Kinaeruurtje. 5.306.15 Ooncert door het Omroepor kest. 5.506.50 Militaire muziek, dansen en volksliederen. 6.35 Weerbericht en nieuwsberichten. 7.00 Piano-recital door E. Isaacs. 7.207.40 Lezing. 7.45. Lezing. 8.05 Concert. lustrum. K win lel, H. Thorps (tenor), F. Richardson (bas). 9.20 Nieuwsberichten. 9.45 Lezing. 10.05 Piano-recital door Marco'Me Meijer 10.5012.20 Dansmuziek. „Radio-Pari s", 1735 M. s 12.502.20 Gramofoonplaten. 4.05 Orkestconcert en soli. 8-20 Concert. Orkest en solisten. Brussel, 508.5 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Gramofoonplaten. 8.35 (338.2 M.) Concert georganiseerd door de S. A. R. O. V. L a n g e n b e r g, 473 M. 7.25—7.50 Gramofoonplaten. 7.50S.50 Orkestconcert. 10.3511.35 Gramofoonplaten. 12.30 Gramofoonplaten. T.252.50 Gramofoonplaten. 8.30 Concert. Orkest en sopraan. Kalundborg, 1163 M. 12.202.20 Orkostconcert. 3.505.50 Concert. Orkest en voorlezing S.209.45 Ooncert. Orkest en vocale so listen. 9.4510.15 Cello-recitill door K. Bjarn- hof. 10.3511.20 Orkest concert. 1.201.20 Dansmuziek. Z e c s e n, 1635 M. 10.50 Beridhten. 12.201.15 Gramofoonplaten. 1.152.20 Berichten. 2.203.20 Gramo foon plate n. 3.204.50 Lezingen. 4.505.50 'Ooncert. 5.508.20 Lezingen. 6.107.20 Lezingen. 7.207.50 Gramofoonplaten. S.20 Concert. Cello cn piano. 8.35 Lezing. 9.20 Concert. Orkest en zangeres. 2.00—3.00 Gramofoonplaten. zenuwachtigen toestand verkeerde, dat hij niet kon worden gehoord. De motor werd geheel vernield. De auto werd licht beschadigd. D00DELIJK ONGELUK OP EEN KERMIS. Trap van een paard in een hippodroom. Op de kermis te Woensel (gemeente Eindhoven) heeft Zondagavond omstreeks half twaalf een doodclijk ongeluk plaats gehad. De arbeider J. C. A. van de Riet, oud 23 juar, wonende te Woensel, wilde in een hippodroom een ritje op een paard ma ken. Hij kreeg daarbij cen trap van het paard met het gevolg, dab hij op slag dood bleef. Zijn lijk is naar het lijkenhuis overge bracht. Het ongeval verwekte hevige consterna tie in het hippodroom, dat op last van de politie werd gesloten. De politie stelt een onderzoek in. Zonnebrand en J van Huid en verzacht on gi Noodlottige brandwecroefening. Vrijdagavond werd door eenige slangen- wagens van de Rotlcrda-msclio Vrijwillige Brandweer een „natte" oefening gehouden op de Admiraliteitskade. Tijdens dezo oefe ningen is plotseling ecu straalpijp uitge schoten, waarbij dc stcunstok in het on derlijf drong vai^ cen der brandweerlie den, den 44-jarigen G. Dentro. Ernstig ge wond, werd de ongelukkige naar liet zie kenhuis aan den Coqlsingel overgebracht, waar hij is overleden. FEUILLETON Vrij bewerkt naar het Duitsch P. G. HOCKS. (Nadruk verboden). 25) Het spijt me, dat de generaal dood is, want ik ben hem dankbaar voor alles, wat hij voor mij heeft willen doen of gedaan heeft en ik heb dus geen enkele reden om hem te haten en zoo ik die gehad zou hebben, clan zou ik tegen dat gevoel van haat uit alle macht gestreden hebben. Als u mé- voor schuldig houdt, doe dan met me, wat uw plicht is, maar val me niet meer las tig met vragen, die mijn gevoel van on schuld beleedigen. God zal vroeg of laat uit komst geven. Op Hem vertrouw ik. Hij zal me niet verlaten." „Sta me toe u dan nog ééne vraag te doen. Was het mogelijk, dat iemand onge merkt in uw kamer kon komen 1 Stond de deur open, of was ze op slot? Hebt u soms iemand, die u vijandig gezind is cn die de verdenking op u wil laten vallen?" Dc inspecteur keek haar strak aan. Hij gaf haar een middel aan de hand de ver denking, die op haar rustte op een ander te wentelen en hij zag, dat Greta dit voel de. Haar antwoord stelde hem boven ver wachting te leur. „Ik weet niet, of ik mijn kamer gesloten heb" zei ze, „maar ik geloof het niet. Ik dacht, alleen aan den generaal: Ik heb vijanden hier in huis, dat weet ik, maar niemand van hen zal toch zóó in-slccht zijn om op zóó'n lage manier mij in verdenking te brengen, hoe die vuiligheid aan mijn japon gekomen is, en ik houd ook niemand voor zóó slecht, dat hij 't er opzettelijk opgesmeerd zou hebben." „Hebt u niets gemerkt, toen u de japon uittrok? Was het hier in de kamer licht genoeg om het te kunnen zien, of ze ge vlekt was?" „Ik had, zooals ik gewoon ben. een kaars aangestoken. Meer licht was er niet. Maar nu valt me in, dat Mina ook wel niets aan de japon gezien zal hebben. Ze zou het me anders wel gezegd hebben." „Is Mina uw kamenier vroeg Hoek. Zijn gezicht klaarde op bij clie vraag. Hij hoopte uit haar mond te vernemen, dat ze niets gezien had en dat hij nog niet stren ger tegen Greta zou moeten optreden. Toen Greta bevestigend antwoordde, schelde hij, waarop Mina, die juist in de gang bezig was met stof afnemen, ver scheen. Ze keek den inspecteur met ang stig© blikken aan en het was aan haar te merken, dat ze heel niet op haar gemak was en waarschijnlijk aan de deur had staan luisteren. „Hebt u gisterenavond iets aan de japon van de freule gemerkt, toen u die weg hing?" vroeg Hoek. Mina beefde over al haar leden bij die vraag. „Ik.. ikweet het niet", stotterde ze. „Wat..., zou.... ik gemerkt moeten hebben „U hoeft niet zoo beangst te wezen. Antwoord vrijuit. Hebt u gezien, of er gis teravond iets writs op de japon kleefde, dal veel op suiker gèleek?" ..Jaantwoordde ze dralend. Dat had hij niet verwacht. Zou dc freule dan toch schuldig zijn? Hij keek haar aan vol verwachting, wat ze nu zou zeggen. „Je hebt daar niets van gezegd Mina. Waarom niet?" vroeg Greta heel rustig. „Waarom niet?" vroeg nu ook Hoek. „Ikik was bang, dut ik 'n standje zou krijgen", hakkelde ze. Het was klaar blijkelijk, dat ze loog, want haar heele ge zicht gloeide en ze durfde haar oogen niet op te slaan. „En waarom was je dan bang, dat je een stand zou krijgen?" vroeg Hoek nadruk kelijk. „Je moogt me dat gerust zeggen." „De freule is altijd uit haar humeur", loog ze onbeschaamd verder, „als er vlek ken op haar japon zitten en daarom dacht ik ik zal maar niets zeggen en de japon morgenochtend schoonmaken.'' „Maar Mina, hoe kom je daarbij? Hoe durf je zoo iels te zeggen?" vroeg Greta ontroerd door die valsche beschuldiging. Hoek deed, alsof hij dit laatste niet ge hoord had en vroeg aan Mina: „Durft u dat met een eed te bevestigen Denk goed nn. wat u zegt." „Ik kan er een eed op doen" antwoordde ze. „Het is goed", zei Hoek. „U kunt weg gaan." Mina ging de kamer uit. „Freule", zei Hoek nu tot Greta, „hoe zeer het me ook spijt, ik moet u in hech tenis nemen. Alles pleit legen u. U kunt een mantel en cen hoed uit tnv kleerkast nemen, want straks zult u met mij mee moeten gaan. Mijnheer de griffier kan nu beginnen met alle kasten 1c sluiten en te verzegelen." Greta stond op zonder één woord te zeg gen, zocht een mantel en een hoed op. Dan viel haar blik op de portretten van haar vader en haar moeder, die op het schrijfbu reau stonden. Tranen kwamen in haar oogen en me: bewogen stem vroeg ze aan Hoek: „Zou ik die alstublieft, mee mo gen nemen, inspecteur? Het zijn de por tretten van mijn lieve ouders." Hij nam ze van hel bureau en reikte ze baar over. Zijn hand beefde, want die vraag had hem ontroerd en had hem in de war gebracht en meer en meer kwam hij tot de overtuiging, dat die vrouw het slachtoffer was van cen listige samenzwe ring. En toch moest hij haar gevangen hou den „Dc griffier moet ook deze kamer ver zegelen, freule. Ik zal u in dc kamer hier naast brengen." Toen hij Greta in de aangrenzende ka mer gebracht had en met den griffier al leen was, fluisterde hij dezen toe: „Ik wou, dab officier Berg een ander met dit zaak je opgeknapt had. Daar steekt meer achter dan we op 't oogenblik wel denken." XI. Freule Agathe had juist een brief naar Berlijn klaar om haar kamenier te verzoe ken zoo spoedig mogelijk met rouwgoed naar Scebach te komen, toen Frans Kle- ber zeer geheimzinnig bij haar binnentrad cn haar half fluisterend met groot leed vermaak mededeelde, dat de inspecteur „dat mensch daarboven" in hechtenis had genomen. „Ze probeerde eerst alles te loo chenen", voer hij voort, „maar men heeft alles op haar kamer doorzocht cn sporen van rattenruid op haar japon gevonden. Mina heeft dan toch gelijk gehad. Jk had niet gedacht dat „dat mensch" zoo onvoor zichtig had kunnen zijn. Vanavond wordt ze naar de gevangenis overgebracht." Dt freule luisterde nieuwsgierig toe en scheen uiterst tevreden over die mede- deeling. „Het is goed, dat het al zoo ver gevor derd is eer de geheimraad komt", ging Kle- bcr voort, „het rijtuig, dat hem afhalen inn el, zal wel spoedig hier wezen." Nauwelijks had hij dit gozegd, of hij hoorde het rijtuig aankomen cn liep naar hetraam. „Daar is hij al, freule!" riep Klc- ber. En dan, erg verwonderd. „Maar wat is dat? Hij brengt den dokter mee, U weet wel, dien kwakzalver, Trottcn!" Wie Ivleber's gezicht nu had kunnen zien, zou gemerkt hebben, dat liet geheel en al van kleur verschoot en dat er zich een trek van angst op vertoonde. Freule Agathe merkte daar niets van, want ze was ook naar het raam gekomen om tc zien. of 'b we! waar was, wat Kleber zei. „Hoe komt neet Karei er toe om dien mee Ic brengen?" vroeg ze. Kleber haalde do schouders op en haast te zich naar benedon om dc heeren in de vestibule te kunne ontvangen. Freule Aga the volgde hem op den voet. Eduard had, zooals wc weten, zijn zus ter dien morgen verlaten met de woorden, dat ze zich op 'I ergste moest voorborci- den. Dadelijk daarop had hij zich naar huis begeven en toen het plan opgevat den geheimraad tclgrafisch te berichten, wat er o)> .Scebach voorgevallen was, hetgeen hij, in zijn kwaliteit van geneesheer van den overledene dan ook daedlijk dood. Daar na had hij den trein genomen oin den offi cier van justitie Otto Berg dc zaak in handen te geven. Borg was niet thuis en bevond zich in het rcchtsgebottw, waarheen Eduard zich begaf cn daar hij zeer vriend schappelijk en welwillend door zijn vroe- gcren schoolkameraad ontvangen werd. Deze beloofde hein in den loop van den dag zelf naar Scebach te gaan om de zaak te onderzoeken, die trouwens reeds door in specteur Hoek ter hand genomen was. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5