Nationaal Gezellen-Congres te Den Haag STADSNIEUWS Agenda MAANDAG 7 JULI 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 De Monzie zelfs een wetsontwerp heeft in gediend om expres dc moraal uit het on derwijs te verwijderen. En in de program ma's, die van het ministerie komen, is reeds geen sprake van moraal. Do heer Ferdinand Buisson, de groote man van dc onder wijs-liga, heeft plechtig verklaard, dat Frankrijk zich inspant, zijn jeugd op te voeden zonder van godsdienst zelfs maar te spreken, tot grondslag ne mend een laïcistische „moraal". Evenwel, thans stelt men reeds de schrapping van alle moraal voor. De wet van 1822 is nog verergerd door die van 1884, waarbij de onderwijsgevende congregaties werden opgeheven. Met een diepe droefheid moet de heer Grousseau dan ook verklaren, dat de onderwijswetten, die men wil herdenken, het voorspel zijn geweest van een oorlog tegen den gods dienst in Frankrijk. Voor de Katholieken is het niet alleen niet mogelijk aan die feestviering deel te nemen, doch voor hen zal die herdenking er een zijn van rouw. Na een antwoordredc van Herriot wer den de besprekingen verdaagd tot de nachtzitting. Deze nacjjf-zitting zou buitengewoon stormachtig worden. Onmiddellijk bleek, dat de meest fanatieke laïciteits-apostelen waren opgekomen om te beproeven de puur anti-Katholieke manifestatie er door te halen. t Want het ging hun zoo weinig om de Ferry-herdenking, dat daarover de groot ste oneenigheid uitbrak onder radicalen en socialisten onderling en de zitting daar door meermalen geschorst moet worden. Evenwel liet de regeering geen kans om in den strijd doodgedrukt te worden. Tar- dieu kweet zich op buitengewoon handige wijze van zijn taak en omzeilde de moge lijkheid, de kwestie van vertrouwen te moe ten stellen, en ook die van den schijn op zich te laden do laïciteitsopvatting van Herriot te steunen. Daarom accepteerde de regeering een amendement-Thompson om den „geheelen" Ferry te herdenken, dus ook den grooten ..kolonialen" man, iets waartegen de socia listen heftig gekant waren. Het amendement werd verworpen door een hoogst twijfelachtige stemming, waar bij stemmen van de rechterzijde verdwenen met 281 tegen 279 stemmen. Eerst in de tweede nachtzitting is dè feestviering aangenomen, aangezien de ge- heele linkerzijde toen voorstemde en ook het onverschillige midden. De socialisten kwamen vertellen, dat de Ferry-herdenking door hen slechts geac cepteerd kon worden, als zij uitsluitend zijn laïciteitswerk betrof. Als de socialisten en radicalen door hun onderling geharrewar het den sprekers onmogelijk maken verder te gaan, wil Her riot het woord hebben, wat tot een groot tumult aanleiding geeft en de socialisten steken bet niet onder stoelen of banken, dat zij de herdenking willen gebruiken voor de propaganda van het schoolmono- polie. De radicaal-socialistische oud-minister van onderwijs, Albert, wil ook het woord en zulks geeft opnieuw tot een tumult aanleiding, waarbij de zitting weer ge schorst moet worden. Als de kamer weer bijeenkomt zijn de gemoederen bij links nog zoo opgewonden, dat de socialisten en radicalen slaags ra ken en de opportunist Bracke den radicaal Blavet weet te pakken te krijgen en er op los slaat- Zij worden echter van elkaar gehaald door Blum en Blavet neemt de vlucht naar het. buffet. Tenslotte stelt de oent.rumman Thomp son voor. om in de lezing van de commis sie na het woord laïcistisch het woord neu traal in te voegen en dit brengt Tardieu op de tribune om een betoog te houden, dat de regeering de laïciteitswet wil opge vat zien in den zin van neutraliteit. Dit geeft tot een heftige woordenwisse ling tusschen den minister-president en ITerriob 'aanleiding. Tardieu betoogt, dat hij geen onderwijs- monopolie wil, de vrijheid van onderwijs eerbiedigd wil zien en de neutraliteit van de openbare school. Maar, zoo zegt hij, de afwezigheid van belijdenis van de openbare school wil nog niet zeggen, dat zij beveiligd is tegen phi- losophische en politieke inmenging. Deze woorden wekten een langdurig ap plaus bij het centrum en de rechterzijde en brachten Herriot buiten zich zelf van woede en hij riep uit: „Het is gevaarlijk dat te zeggen". Maar Tardieu antwoordde hem met tek sten van Jules Ferry en Paul Bert. Tenslotte kwam het om vier uur tot stemming met het bekende gevolg. FINLAND WEER TWEE COMMUNISTEN ONTVOERD Zaterdag voormiddag drongen in de zitting zaal van de grondwettelijke commissie van den Finschen rijksdag vier onbekende mannen bin nen en ontvoerden twee communisten, leden van genoemde commissie. In gereedstaande auto's gingen zij er met hun slachtoffers in razende vaart vandoor. Een der indringers was in het bezit eener politiepenning. De voorzitter der commissie heeft onmiddel lijk van het voorval aan het departement van binnenlandsche zaken kennis gegeven. ROEMENIE KONING KAREL VAN ROEMENIE EN PRINSES HELENA. De regeering publiceert een verklaring, waar in alle geruchten over een eventueelen terug keer van madame Lupescu naar Roemenië met de grootste beslistheid worden tegengesproken De bemoeiingen, opdat een verzoening tus schen Karei en koningin Helena tot stand ko- me, vorderen, naar in hofkringen verluidt, be vredigend. JOEGO-SLAVIE. BELGRADO'S DICTATUUR. Geen terugkeer tot het parlementaire stelsel. De Joego-Slavische regeering heeft zich, naar uit Belgrado wordt gemeld, tegen iedere wijziging van het bestaande regeeringsstelsel verklaard. Dit geschiedde naar aanleiding van de geruchten, volgens welke een geleidelijke terugkeer tot het gewone parlementaire stelsel overwogen werd. In de kabinetszitting, waarin tot deze ver klaring werd besloten, werd vastgesteld, dat het oude stelsel voor goed verdwenen is en dat naar nieuwe bestuursraethoden moet wor den gestreefd. De politieke partijen, die door haar verdeeldheid het bestaan van den staat bedreigden, zijn voor goed verdwenen en zul len nooit terugkeeren. De ministers, die door het vertrouwen van den koning tot hun post zijn beroepen moeten, evenals de ambtenaren zoowel in hun functie als in hun particuliere leven de eenheid van den Joego-Slavischen staat bevorderen. CHINA CHINEESCHE HAVENPLAATS DOOR COMMUNISTEN BEZET. De Communisten hebben behalve Jotsjau ook de aangrenzende havenplaats Tsjenlintsjau veroverd, waar zij de douane-gelden in beslag hebben genomen. De Nanking-regeering vreest, dat zich in dit gebied een uitgebreide com munistische beweging ontwikkelt. PORTUGAL EEN SAMENZWERING Tot herstel van het monarchistisch bewind. Naar uit Lissabon gemeld wordt, zijn Vrij dagavond majoor Joao Almeida, professor Fi- guerede en de drie andere prsonen aldaar gear resteerd, onder beschuldiging, een complot te hebben gesmeed tot het herstellen van een mo narchistisch bewind in Portugal. Naar verluidt, zou prins Duarte Numo op den Portugeeschen troon worden geplaatst. Vergadering van Seniores en Commissarissen. Zaterdagmiddag is ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan der St. Jozefgezellenvereeni- ging een Nationaal Gezellencongres te Den Haag aangevangen met een vergadering van seniores en commissarissen in het gebouw der St. Jozefsgezellenvereeniging den Haag I in de Maasstraat. Op het podium hadden plaats genomen de zeereerw. heeren rector J. Th. van Galen, cen traal praeses, die de bijeenkomst voorzat, pas toor W. L. van Adrichem, oud-centraal prae ses, pater F. J. Janssen, O.F.M., pater L. Oor sprong, O.P., pater C. Biesta O.P., pater J. Weenink O.F.M. en kapelaan Th. N. M. M. Boonekamp. De Senior van Den Haag I, de heer J. A. M. Eyckelhoff, sprak een openingswoord, waarin hij allen hartelijk welkom heette en er op wees, dat de St. Jozefgezellen nog altijd de viervou dige Kolpingsleuze trouw zijn: godsdienstzin, arbeidszaamheid, tevredenheid en vroolijkheid. Dit zal ook door dit congres weer worden be wezen. De centraal praeses, rector v. Galen, sprak vervolgens nog een welkomstwoord. Hier in Den Haag heeft het Kolpingswerk, aldus spr., een 60-jarige traditie achter zich. Den Haag heeft veel voor het Kolpingswerk gedaan, maar het kan en zal nog veel meer doen. Wij zijn hier bijeen om te getuigen op de eerste plaats van onzen uiterlijken groei. Wa ren er in 1923 59 vereenigingen in centraal verband verenigd, thans zijn er 102 met te zamen bijna 10.000 leden. Vervolgens komen wij getuigen van den innerlijken bloei, welke blijkt uit het krachtig leven der onderafdee- lingen en uit het losstooten der zelfwerkzaam heid der leden, zoodat thans 500 bestuursleden uit alle deelen van het land hier bijeen zijn. Wij zijn hier ook bijeen om elkander te vin den. Wij allen, gedeelten, vormen één groot gezin. Wij zullen in deze dagen elkander be- invloeden door den geest van broederzin. Wij zijn op de derde plaats bijeengekomen om te beraadslagen, waardoor van dit congres zal uitgaan en sterk élan voor ons mooie werk voor de duizenden naar buiten, die ons mooie werk nog niet kennen. Spr. leidde vervolgens den oud-centraal- praeses, pastoor v. Adrichem, in, als spreker van dezen middag. Hierna was het woord aan pastoor v. Adri chem om te spreken over: „Roeping der St. Jozefgezellen-vereeniging als opvoedkundig instituut". ZONDAG. Pontificale Hoogmis. Ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de afd. Den Haag I van de St. Joseph- Gezellen-Vereeniging (Maasstraat), droeg Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, te 9 uur in de kerk van de H.H. Antonius en Ledewijk (Boschkant) een Pon tificale Hoogmis op. Op het priesterkoor had den plaats genomen Mgr. Th. Hürth, géneraal- praeses van de Kath. Gezellen Vereeniging te Keulen en Pater Biesta, O. P., de redenaar van den middag, terwijl wij in de kerk o.a. zagen, vele leden van het eere-comité, w.o. Z.Exc. T. Verschuur, minister van Arbeid, Z.Exc. D. P. A. N. Kooien, minister van Staat en mr. R. H. A. M. Romme, het bestuur van de St. Joseph Gezellen Vereen., Den Haag I, vele gezellen van buiten de stad en honderden Haagsche gezellen. Terwijl Mgr. Aengenent, voorafgegaan door een stoet van priesters, zegenend naar het so ber, doch smaakvol versierde fraaie hoogal taar schreed, zong het zangkoor, samengesteld uit de R.K. Zangvereeniging St. Caecilia, on- derafdeelihg van de St. Joseph-Gezellen-Ver eeniging, het parochiaal zangkoor en de ge zellen, die leden zijn van andere zangkoren, onder leiding van den directeur-organist, den heer Fr, Haring, het „Sacerdos et Pontifex" van Lens. Bij de H. Mis werd Mgr. geassisteerd door den Hoogeerw. heer Kanunnik H. A. Th. v. Dam, Deken van s Gravenhage als presbyter- assistens, den Zeereerw. heer A. Bulters, O.F. M., pastoor der parochie en Rector J. Th. v. Galen, Centraal-praeses der St. Joseph-Gezel- len-Vereen. als troondiakens, Pater F. J. Jans sen, O.F.M., praeses in de aid. I als diaken en Kap. Boon, vice-praeses afd. H. Hart als sub diaken, terwijl de lagere functies als volgt wa ren verdeeld: ad baculum: Pater Wils, S. J.; ad milram: Pater D. v. Heel, O.F.M.; ad li- bium: Pater de Wildt, S. J.; thuriferarius: Pat. Koppendraaier, S. J.; ad candelam: Kap. C. Kemper; ad gremiale et ampullam Kap. Heijnen en ceremoniarius den Zeereerw. heer Pichot, secretaris van Mgf. Aengenent. Het zangkoor voerde de Missa in honorem Mariae Magdalenae van Ph. Loots op zeer fraaie wijze uit. Nadat Mgr. op het eind der H. Mis den bis- schoppelijken zegen had gegeven, las de Hoog eerw. heer Kanunnik H. L. Fl. v. Dam het for mulier voor, waarbij Mgr. Aengenent aan alle aanwezigen een aflaat van 50 dagen verleende. Bij het vertrek van den bisschop zong het zangkoor nog „Laudatem" van C. Eddna. Het Lof. De kerk van den H. Joseph, v. Limburg Sti- rumstraat, was geheel gevuld met gezellen van buiten Den Haag, toen Mgr. Hürth, generaal- praeses te 1 uur een plechtig lof celebreerde; geassiteerd door de parochie-kapelaans P. Si mons en A. Mudde. Ook de paden der kerk en de zij-altaren wa ren geheel bezet. Op het hoofdaltaar en ook tusschen de gezellen hadden vele praeses en vice-praeses plaats genomen. De gezangen onder het lof werden door alle aanwezigen gezongen. „De Gezellen Vader", welk lied na het Lof werd gezongen, werd begeleid door de harmo nie van de St. Joseph-Gezellen-Vereen., afd. Amsterdam. Onder het Lof betrad Rector J. Th. v. Ga len, centraal-praeses, den kansel en wees op den godsdienstzin, welke iedere gezel moet be zitten en uitleven. De zuiver christelijke geest moet vooral door de jongere gezellen, aan wie de toekomst is, aan de maatschappij gegeven worden, doch dan moeten zij zelf van dezen geest bezield zijn. Laat dus Christus het be gin van al uw werken zijn. Na het lof begaven de gezellen zich met hunne vele vaandels naar het Oranjeplein, waar de stoet werd opgesteld, om vervolgens naar het Rijswijkscheplein te trekken en daar bij de groep, welke van de Boschkant-kerk kwam, aan te sluiten. Groote bijeenkomst op de Wielerbaan. Op het Rijswijksche plein kwamen de beide groepen bijeen. Voorop gingen zij die in de St. Joseph- kerk aan de van Limb. Stirumstraat het Lof hadden bijgewoond. Daarachter sloten de groepen welke uit de Bosclikantkerk kwamen en op de Weteringkade het voorbij trekken afgewacht hadden, zich bij den lan gen stoet aan. Een schitterend gezicht boden de door het felle zonlicht beschenen banieren. Overal langs den Rijswijkschen weg ston den belangstellenden langs den weg. Met de commissie van Orde ging luite nant N. Kortekaas, secretaris van „Katho liek 's-Gravenhage", aan het hoofd van den stoet. Bij de grens der gemeente 's-Gravenhage nam dc Rijswijksche politie dc begeleidings- taak van de Haagsche collega's over. Op den Haagweg ten huize van mevrouw Melchcrs stond mgr. Aengenent op het bo- venbalcon met mgr. Hürth, benevens den pastoor en de kapelaans van Rijswijk, de secretaris van den bisschop en regent Mel ders, benevens nog enkele andere eerw. heeren geestelijken, waaronder rector van Galen, den stoet op tc wachten. Achtereen volgens neigden de vanen en brachten de voorbijtrekkende gezellen den Romein- schen groet. Tegen half vier bereikte de top van den stoet de Rijswijksche wielerbaan, de plaats waar het Congres zou worden gehouden. Onder fanfarcgeschal trokken de ver schillende ai'deelingen binnen. Voorop gin gen met Alkmaar de dertien Amsterdam- sche groepen. Allengs vulden zich de tribu nes en tegen vier uur kondigde men de aankomst van mgr. Aengenent aan. Pad vinders vormden dc eerowacht, toen mgr. zich naar de voor hem bestemde plaats m de met tapijten versierde loge begaf. Naast den Bisschop waren gezeten Mgr. Th. Hürth, General Prases Kath. Gez. Ver. te Keulen en de Hoogeerw. Heer H. A. Th van Dam, deken van 's-Gravenhage, voorts oud-centraal praeses W. L. van Adrichem, de Zeereerw. Hooggcl. Heer J. H. van Nie- ke], voorzitter Dioc. Jeugdraad benevens rector J. Th. van Galen, Centr. Praeses en voorzitter van den Centr. Raad, Pater Jansen, secretaris benevens Pater Biesta den spreker van dezen middag met de overige leden dier Raad waarachter tal van pastoors en kapelaans, meest allen gezel- lenvaders of werkzaam aan het jeugdwerk. Voorts waren er dr. H. J. Borghols, lid van Ged. Staten, de heer L. F. Guit, lid van de Tweede Kamer en mevrouw, L. B. v. Rooijen, Centr. Voorzitter Ned. R.-K. Volksbond en verder tal van leden van den Raad van Bestuur der Haagsche afdeeling en vele anderen. Rector van Galen sprak een begroetings woord en vertolkte de gevoelens welke deze grootsche manifestatie bij zoovele duizendeu moest opwekken. Spr. richtte een hartelijk welkom tot den Bisschop en tot mgr. Hürth, tot den Deken, als voor zitter der Dioc. Jeugdraad, tot de leden dier Raad, tot de vele presidenten en bij zonder tot de duizenden leden hier tegen woordig. Spr. zette het doel dezer demonstratie uiteen n.l. het uitdragen van de gezinsge dachte, de beroepsgedachte, waarna hij de beide telegrammen aan Z. H. den Paus en H .M. de Koningin te verzenden, voorlas. Hierna sprak pater P. Ie Biesta O. P. over: „De sociale taak der St. Joseph-Ge- zellen-V ereeniging". In den aanvang heeft spr. den heerlij ken inzet van dezen dag des morgens vroeg in de kerken gememoreerd, waar allen met denzelfden Gastheer mede wis ten aan te zitten, de grootste sociale daad van ons geheel program. Spr. weidde verder breed uit over het nut, doel en beteekenis van het Kolpings werk. Er was een zwak verzuim ten op zichte van het gezin. Kolping heeft het voor 80 jaren gezien en begrepen. Wat het gezin ten goede komt, komt een volk ten goede, luidde zijn devies. Daarom uit het gezin, door liet gezin, vóór het ge zin. Kolping was ook overtuigd dat de pries ter onmisbaar was in de gezellenvereeni- ging, het groote gezin. Daarom verzocht hij den Bisschop overal gezellenvaders aan te stellen en overal moest reeds op de se minaries over het jeugdwerk worden ge sproken. Zoo hoog sloeg Kolping dit werk aan. Maar ook onze' Bisschop sloeg dit werk zoo hoog aan. Te Amsterdam heeft Mgr. Aengenent getuigd van zijne groote waardeering ten opzichte van het Kol pingswerk. Spr. roemt het groot aantal gezellen vaders welke ziöh geheel aan het jeugd werk weten te geven. De gezel zij ook niet onverschillig in de keuze zijner echtgenoote. Van haar hangt het grootendeels af hoe de gezins gedachte zal worden opgebouwd. Na de gezinsgedaohte ontwikkeld te hebben bespreekt pater Biesta voorts de liefde tot den arbeid waarvan niet het hoofddoel het verdienen doch het dienen moet wezen. Na de liefde van de gezellenvader ben opzichte van alles, doch bovenal tot de onsterfelijke ziel te hebben geschetst wil spr. eindigen met den wensch dat de Ge- zellenvereenigingen mogen groeien en gedijen tot een heerlijke kracht en onver- winbare macht. (Applaus). Toespraak Mgr. Aengenent. Ook onze Hoogwaardige Bisschop wilde in deze ure getuigenis geven van zijn ge voelens nu hij deze groote schare vaxx dui zenden hier voor hem ziet; allen vervuld met die heerlijke Kolpingsidealen welke zij niet alleen in het harte met zich voeren doch ook fier met mannenmoed, naar bui ten wenschen uit te dragen. Onvergankelijke idealen voor alle tijden zijn het waarvoor wij hier zoo enthousiast opk<r.-tn: godsdienst, huisgezin en beroep, de drie Kolpingsidealen. Allereerst komt de godsdienst, dan volge de eensgezindheid, het ideaal van het huis gezin, voorts strijden wij voor het derde Kolpingsideaal, de arbeidzaamheid, het beroepsideaal ten slotte. Schenke de ar beid ons dat als levensvreugde, de blij heid. Streven wij deze idealen na, dan zou niet anders dan een zalige levensblij heid ons heele leven doortintelen. Spr. wil het dankwoord van den Gen.-Pres. terug wijzen en als Bisschop danken voor deze heerlijke manifestatie. Met den wensch dat de Gezellenver. tot steeds hooger bloei mag komen eindigt de Bisschop, die daarna luide werd toegejuicht, zijn rede. Hierna weerklonk het feestlied waarna de heer Vincent van Bers dc solo zong. Vervolgens richtte Mgr. Hürth, Gen.- Praescs Kath. Gezel. Vereen, enkele har telijke woorden tot de bijeenkomst waarna de baniercantate werd gezongen. Rector van Galen sprak het slotwoord, waarna te ongeveer half zes deze middag door buitengewoon prachtig weer begun stigd besloten werd met het zingen van het Bondslied. Door een vergissing in dc verzending der copie waarvan wij de oorzaak nog niet hebben achterhaald is zeer tot ons leedwezen het verslag slechts gedeeltelijk in ons bezit gekomen. Wij moeten daarom tot onzen spijt onze belangstellende lezers teleurstellen. Morgen plaatsen wij het nog ontbreken de gedeelte van het verslag van dezen uit stekend geslaagden Gezellendag. Examen Nuttige handwerken. Aan de Gemoentelijke Kweekschool al hier zijn geslaagd voor het examen nuttige handwerken de dames: A. J. C. Bootsma, S. C. J. van Es en O. Meeter tc Leiden en C. van Ingen te Bodegraven. Onderwijzers-examen. Voor het eindexamen Chr. Kweekschool alhier zijn geslaagd de heeren F. van Rhec te Katwijk aan Zee, P. A. G. J. v. d. Steen te Oegstgeest, G. Ultee te Woerden, G. Verwey te Rijpwetering. Voor het examen boekhouden is geslaagd mej. Betsy W. Lambrechts, leerlinge der Mariaschool aan de Haarlemmerstraat. De alhier tot arts bevorderde semi-art- en M. C. Boon van Ochee en D. Moolhuij- zen zijn bestemd tot officier van gezond heid 2e kl. bij het legr in Oost-Indië. Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Lei- den brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek' van: a. de firma B. Th^Smit om vergunning! tot het uitbreiden /an» de instrumentenfa- j briek in het perceel Hjooge Rijndijk n. 58, kadasy^al bekend .Seciie^. No. 3702; 1 b. dfe |V-V. American Petitoleum Compa. ny onJkjcsrgunning tot het ijjtbreiden van de bewaarplaats voor petroféum op het: perceel Zilsingcl no. 36, kadastraal be- kend Sect® K. No. 1912, en c. de Sinclair Petx&^um Company S.A. j om vergurming>ót het oprichten van een bewaarpl£jickS"voor benzine in het perceel Garenmarkt no. 46, kadastraal bekend Sectie E, No 1453, is verdaagd. Leiden, 7 Juli 1930. A. VAN DE SANDE BAKHUYSESf, Burgemeester. I VAN STRIJEN, Secretaris. LEIDEN. Woensdag. R. K. Bond van Handels-, Ivan- I toor- en Winkelbedienden, Zita- I vereeniging, Pieterskerkkoorsteeg I 15, 8.15 uur. Woensdag. R. K. Rijtuig- en Wagenmakers I patroons-vereeniging „St. Joseph" „Concordia" Steenstraat, 6 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 7 tot I en met Zondag 13 Juli a.s. waargeno- I men door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telef. 502; D. J. v. Drie- sum, Mare 76, telef. 406. Ned. R.-K. Bond van Transportarbeiders. I Vrijdag 1.1. vergaderdede afdeeling Lei den van den Ned. R.-K. Bond van Trans portarbeiders in het Bondsgebouw. De vergadering was ondanks het slechte weer vrij goedbezocht. Alvorens tot de behandeling der agenda over te gaan, deelde de voorzitter mede, dat tot deze vergadering was uitgenoodigd een agent van een Levensverzekering-Mij., die zich tegenover een der leden in zeer ongunstigen zin had uitgelaten over dc Verzekering-Mij. „Concordia", instelling van het R.-K. Werkliedenverbond, om zich hierover nader te verklaren en ook de plaatselijke vertegenwoordiger van „Con cordia" om zoo noodig de gemaakte op- en aanmerkingen te weerleggen. De eerste Avas niet verschenen, de laatste wel. Deze maakt van de hem geboden gelegenheid ge bruik om te wijzen op 't minder mooie van aan huis bij leden, die uit den aard der zaak „Concordia" niet zoo goed kennen, zoo te sprken, maar zich op deze vergadering niet te vertoonen. Dan wijst hij er op waarom „Concordia" is de verzekering voor alle R.-K. georganiseerden. Zoo goed als wij zelf kunnen hebben onze werkloosheids verzekering, ziekteverzekering enz., zoo goed kunnen wij ook zelf een begrafenis fonds en levnsverzekering hebben en uit verslagen in de verzekeringspers bewees hij dat „Concordia" behoort tot de aller- soliedste Maatschappijen van ons land, wat niet gezegd kan worden van de Mij. wier agent zich zoo ongunstig over „Concox-dia" meende te moeten uitlaten. Geen winst wordt gedeeld onder de aan deelhouders van „Concordia" zooals bij andere Maatschappijen, waar het geen zeld zaamheid is, dat 30 pet. ©x^ meer wordt gedeeld, doch de eventueele winst komt ten goede aaxx de verzekerden. Uit dc winst wordt. o.m. vrijstelling van premiebetaling gegeven bij eziekte, werk loosheid, werkstaking, uitsluiting en ge zinsvermeerdering. Eenige voorbeelden uit eigen afdeeling worden genoemd. Hierdoor wordt ontlasting gegeven in moeilijk© tij den aan het gezin (de vrijstelling geldt voor het geheele gezin van den werklooze) maar ook wordt hierdoor heel wat roye ment voorkomen. (De Mij. van meerge noemde agent heeft in 1928 maar liefst 11.145.000 verzekerd kapitaal wegens wan betaling geroyeerd). Na nog gewezen tc hebben op verschil lende andere voordeelen, als het werken voo:r „Eigen Huis", die steun verleent aan „Herwonnen Levenskracht" enz. sluit spr. zijn betoog met een aansporing alle verze keringen zooveel mogelijk onder te bren gen bij de eigexi instelling „Coxxcordia", dit is het beste protest tegen den laster tegon onze eigen zaak. Hierixa wordt overgegaan tot de eigen lijke agenda. Bespreking van de viering van het 12 1/2-jarig bestaan. De feestelijke viering zal plaats hebben op Zondag 3 Augustus in het St. Antoniuspatronoaat, terwijl dienzelfden dag een Alg. H. Com munie zal worden gehouden in de St. Pe- truskerk. Nog hadden eenige besprekingen plaats van huishoudelijken aard, waaxaxa dc ver gadering, die een zeer aangenaam verloop had op de gebruikelijke wijze werd geslo ten. Reserve le luitexxats C. G. Aafjes, W. H. C. Knapp, P. de Fremery van het 2e, dr. G. C. Labouchère en jhr. R. A. van Rijcke vorsel, van het 3e, zoomede J. A. Paul, G. E. Kiers en J. A. M. van Well, van het 6c regt. veld-art„ komen van 21 Juli t/m. 13 Aug. alhier onder de wapexxen tot het volgen van een cursus voor den xxaasthoo geren rang. De R. K. Zangvereeu. „Pulchri Studio" alhier, behaalde gisteren op het nationaal concours t© Gouda een 2den prijs in de eerste afdeeling met 288 punten.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2