Jaarg 21ste Jaargang MAANDAG 7 JULI 1930 No. 6636 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN De Kathedraalsfeesten te Haarlem BUITENLAND 3)e £eicbe!t&(8ou/tamt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeolingen wordt bet dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Zondag en Maandag, 27 en 28 Juli a.s. De groote dagen van jubel en blijdschap voor de Haarlemsche Diocees gaan nu nadern met rassche schreden: De viering der voltooiing van de kathedrale kerk, de Moederkerk van het Haarlemsche Bisdom! Wat een schoone, verheven gedachte ligt er voor ons, Katholieken aan de feestviering ten grondslag! Onze voorouders moesten destijds de oude Bavo verliezen, maar de in deze tijdsperiode levende Katholieken in dit Bisdom mogen, dank zij hun godsdienst- en offerzin, de histo rische vreugde beleven op 27 Juli a.s. aan hun Bisschop een voltooide, nieuwe kathedraal weer terug te schenken. Zeggen wij teveel, wanneer wij aan deze feest viering een ideëele beteekenis van den eer sten rang toekennen? En de historie-boeken van het Bisdom Haarlem zullen met gulden letteren aan ons nageslacht van deze beteeke- nisvolle gebeurtenis gewagen, „Vollendet ist das grosze Werk!" Aangevangen onder het Bisschoppelijk Be stuur van Monseigneur Bottemanne z.g., voort gezet vooral door Monseigneur Callier z.g., voltooid in het begin van het Herderlijk Tijd perk van Monseigneur Aengenent. En dan verder: In 1500 werd door het Bisdom Gent aan de Haarlemsche Kerk een relikwie van Sint Bavo geschonken en op 27 Juli a.s., alzoo 430 jaren later geschiedt dit wederm, thans aan de nieuwe kathedraal en wordt zij zelfs overge bracht door Z. D. H. den Bisschop van Gent, vergezeld van Zijn Wijbisschop. Wèl gaat het Diocees Haarlem historische dagen tegemoet! Vrijdag, 25 Juli hebben in de kathedraal reeds enkele wijdingsplechtigheden plaats, waaraan evenwel geen officieel karakter zal gegeven worden. Maar op Zondag, 27 Juli, vangen in de ka thedraal des morgens te half elf de officieele kerkelijke plechtigheden aan, waarvoor echter slechts aan een zeer kleinen kring van geeste lijke en wereldlijke autoriteiten uitnoodigingen verzonden zijn. De groote, officieele feestviering voor het heele Diocees, voor de godsdienstige, cultu- reele, charitatieve, sociale, enz. Vereenigingen, Bonden, Genootschappen, enz, enz. zal des middags beginnen. Om half drie trekken hunne Deputaties met vaandels en banieren in optocht naar de ka thedraal. Het is wel interessant nu reeds een algemee- nen indruk te geven hoe deze optocht zal saomgesteld zijn, n.l. een weerspiegeling van het rijke katholieke leven in het Diocees Haar lem. Ten einde zich een goede voorstelling te kunnen vormen, laten wij hier de namen van een 50 Vereenigngen volgen, willekeurig uit de aanmeldingen genomen: De Hanze te Lisse; Ned. R.K. Volksbond, afd. Haarlem; R.K. Onderofficierenver. Haar lem; R.K. Militairenver. Haarlem; Euch. Bond Par. H. Hart, Haarlem; Eerherst. Communie, Par. H. Hart, Haarlem; Derde Orde, Par. H. Hart, Haarlem; Derde Orde, afd. H. Hart, Haarlem; Kruisverbond, Rotterdam; R.K. Mi- litairenvereen., Leiden; Par. Armbestuur Li- duina, Haarlem; Collectantencollege kathe draal, Haarlem; De Hanze, Delft; Leekenapos- tolaat, O. L. Vrouw, den Helder; Alg. R.K. Werkgeversver. in het Bisdom Haarlem; Ver. H.H. Martelaren van Gorkum, Amsterdam; Alg. R.K. Propagandaclub, Amsterdam; De Hanze, Sassenheim; St. Elisabeth's Ver. Lisse; Derde Orde, H. Hart, Den Haag; Kinderspeel tuinver. St. Theresia, Amsterdam; R.K. Mid denstandsbond in het Bisdom Haarlem; Prop. Club R.K. Vrouwenbond, Haarlem; Derde Orde Kathedraal, Haarlem; R.K. Stucadoorspatroons Haarlem; Prop. Club St. Paulus, Kethel; Haar lem's R.K. Mannenkoor; R.K. Volksbond, Ben- nebroek; Retraiteclub St. Ignatius, Amsterdam; R.K. Middenstandsver., Rotterdam; R.K. Bond van Overheidspersoneel, afd. Amsterdam; R.K. Volksbond, Feyenoord; R.K. Middenstandsver. Amsterdam; R.K. Ver. van Waschindustrieelen Haarlem; R.K. Volksbon, Wateringen; Alg. R. K. Prop. Club „De LiefdeAmsterdam; Kath. Garde, Naaldwijk; Patr. St. Gerardus Majella, Hillegom; R.K. v. Blindenzorg, Haarlem en O.; Geloof en Wetenschap, Haarlem; Derde Orde, par. St. Jozef, Den Haag; Derde Orde, Wog- num; R.K. Zangkoor, de Rijp; R.K. Politiever. „St. Michaël, Haarlem en O.; R.K. Vrouwen bond, Haarlem; Harmonie „De Spaarnebazuin" Haarlem; Prop. Club „St. Paulus", Stompwijk; R.K. Middenstandsver. Haarlem; Alg. R.K. Ambtenaarsver., afd. Haarlem; R.K. Slagers patroons, Haarlem; Congregatie O. L. Vr. O. O. Amsterdam; Ver. v. R.K. Onderwijzers in het Bisdom Haarlem; Kath. Harmonie „Koning David", Haarlem, enz. Ziehier een klein stukje van wat het Zondag 27 Juli worden zal! De indeeling der deelnemende Vereenigingen zal geschieden alfabetisch, doch met dien ver stande, dat de Afdeelingen volgen (weer in al fabetische volgorde) achter de delegatie van het Hoofdbestuur van den Bond. Dit alles wordt op 14 Jul a.s. nader geregeld. Na Zondag 13 Juli a.s. kunnen geen aan meldingen meer geaccepteerd worden! Wij staan dan nog 2 weken voor de feesten en het is dan dus hoog tijd, dat het geheel over zien kan worden. Met dezen optocht krijgen wij een défilé en saluut met de vaandels en banieren vóór het Bisschoppelijk Paleis, waar zich op het bordes zullen bevinden H.H. D. H.H. de Bis schoppen van Haarlem en Gent, benevens de Wijbisschop van Gent; hierna aan de overzijde der N. Gracht voor Z. Exc. den Commissaris der Koningin en ten slotte op de Groote Markt voor den burgemeester van Haarlem. De plechtigheden vóór en rondom en in de kathedraal mogen als bekend worden veron dersteld. Vóór de processie rondom de kathedraal aanvangt zullen de vóór de kathedraal opge stelde Muziekkorpsen en Fanfares onder de algemeene leiding van den heer Fr. A. M. Pie- lage, die daartoe op het bordes van de kathe draal zal staan gezamenlijk de „Roomsche Blijdschap" uitvoeren. Tijdens de processie speelt het Muziekkorps der Kathedraal „Koning David", de aloude St. Bavo-Processiemarsch. In de kathedraal zal de Z. F, heer C. van Kerckhove, Diocesaan Bestuurder der Maat schappelijke Werken te Gent een korte toe spraak houden. Men rekent, dat circa 5 uur hier de plechtig heden zullen geëindigd zijn. Des avonds te acht uur wordt in het Gem. Concertgebouw een gala-uitvoering gegeven door het nieuwe R.K. Oratorium, bestaande uit circa 300 dames en heeren, onder directie van den heer Hubert Cuypers, met medewerking der bekende Haarl. Orkestvereeniging en der solisten mevrouw Jo Vincent en de heeren Louis van Tulder en Jac. Caro. In het midden der zaal wordt een gereser veerd gedeelte aangebracht, bestemd voor de eerstgenoodigden: H.H. D.D. H.H. de Bisschop yen van Haarlem en Gent en de Wijbisschop van Gent; de H. E. Vicarissen-Generaal van Haarlem en Gent; het Kapittel en de Eere- Kanunniken der Haarlemsche Kerk; de Z. E. Dioc. Bestuurder der Maatsch. Werken te Gent; den heer Commissaris der Koningin van Noord-Holland; de R.K. leden der Eerste en Tweede Kamer; het R.K. lid van Ged. Staten, allen wonend te Haarlem en O.; het College van B. en W. der gemeene Haarlem; de archi tect der kathedraal met diens zoon en ten slotte de voorzitter van het Comité van K. A. Op Maandag, 28 Juli, des avonds te half ne gen wordt een 2e gala-uitvoering gegeven. Beide uitvoeringen in streng besloten kring; alleen toegankelijk voor de donateurs-leden van het R.K. Oratorium, onderafdeeling van het C. v. K. A. Na afloop dezer beide uitvoeringen zal beide avonden de kathedraal uitwendig schitterend verlicht zijn. Enkele dagen vóór de feesten zal een offi cieele Feestgids verschijnen voor het geheel en waarin ook alle Bonden en Vereenigingen, enz. welke aan den optocht deelnemen, zullen ver meld staan. .Verder wordt daarin opgenomen de volledige tekst van het uit te voeren koorwerk door het R.K. Oratorium „Die Schöpfung" van Haydn, Vermelden wij ten slotte nog, dat een groot gebrandschilderd transeptraam voor de kathe draal in bewerking is door den welbekenden Haarlemschen kunstenaar H. A. Byvoet, dat evenwel op 27 Juli nog niet geheel gereed zal kunnen zijn, maar dat evenwel een groote tee- kening daarvan tijdens de feestdagen in de kathedraal ter bezichtiging zal worden gesteld. DUITSCHLAND DE VIERING DER RIJNLAND ONTRUIMING Vliegtuigen en ballons naar het ontruimde gebied. Door een storm overvallen. Een groot aantal vliegtuigen en luchtballons hebben Zaterdagochtend een tocht over het ontruimde Rijnland ondernomen. Niet minder dan 57 vliegtuigen en verscheidene ballons na men aan dezen tocht deel. De ballons, die om half tien waren opgestegen, werden een half uur later door een hevigen storm verrast. De ballon Köln stortte nabij het dorp Poll om laag; de ballon Gelsenkirchen-Buer bij Eile en een derde ballon bij Ensen. Verschillende menschen werden bij deze ongelukken gewond. Enkelen zelfs zeer ernstig. De bestuurder van den ballon Köln werd levensgevaarlijk gewond opgenomen in een ziekenhuis van Keulen- Deutz en is aldaar overleden. Een stoet van 2000 auto's en motorfietsen. Aan den door de Algemeene Duitsche Auto mobielclub en den bond van Duitsche motor rijders georganiseerden rit door hel voormalig bezette gebied werd door ongeveer 2000 voer tuigen deelgenomen. Een groot aantal Neder landers behoorde tot de deelnemers. BELGIE DE NIEUW VERWORVEN GEBIEDEN. Een referendum blijft geëischt. Uit Luik wordt gemeld, dat tijdens de zit ting van den provincialen raad de vertegen woordigers van Eupen, Malmedy en St. Vieth hun gelukwenschen overbrachten met het eeuwfeest van het Belgische koninkrijk. De woordvoerder van St. Vieth voegde hier aan toe, dat hij en zijn collega's echter geen twijfel willen laten bestaan over het feit, dat hun instemming geenszins voldoening over den tegenwoordigen staatsrechterlijken toestand van hun gebieden beteekent, Zij zullen inte gendeel, in overeenstemming met het program der Christ. Volkspartij en met de overtuiging van de overweldigende meerderheid der be volking, niet ophouden voor Eupen, Malmedy en St. Vieth een nieuw, rechtstreeksch refe rendum te eischen. FRANKRIJK. EEN FRANSCH—ENGELSCHE KATHOLIEKE ENTENTE. De tekst van de onderteekende overeenkomst. Het Engelsch bericht, dat Zondag op de Montmartre een overenkomst tusschen de Ka tholieken van Engeland en Frankrijk gesloten is, blijkt inderdaad juist te zijn. Het belangrijke document, dat als „de grond steen van groot werk" wordt beschouwd, luidt in vertaling als volgt: „In het jaar onzes Heeren, negentienhonderd endertig, op den 29sten van de maand Juni, zijnde de Zondag binnen het octaaf van het H. Hart en de feestdag van de apostelen Pe trus en Paulus, in de Basiliek du Sacré Coeur op Montmartre, in tegenwoordigheid van onzen Goddelijken Heiland, uitgesteld in het Aller heiligste Sacrament; met den zegen en goedkeuring van Francis, kardinaal-priester van de heilige Roomsch- Katholieke Kerk, aartsbisschop van Westmin ster en Jean, kardinaal-priester van de heilige Roomsch-Katholieke Kerk, aartsbisschop van Parijs en in aanwezigheid van Z. D. H. Mgr. Maglione, aartsbisschop van Nicea in Palestina Pauselijk nuntius te Parijs; vereenigen Wij, afgevaardigden van de „So ciety for the Maintenance of the apostolic See" eenerzijds en afgevaardigden van de „Voldn- taires du Pape" anderzijds, hierdoor onze twee Vereenigingen door een plechtige daad van vereeniging, in overeenstemming met den wensch van den H. Vader, dat een nauwer ver eeniging moge tot stand komen tusschen de kindern der Kerk. Wij wenschen door deze vereeniging in gebed en in werk nadrukkelijk onze onveranderlijke onderdanigheid aan den Stedehouder van Christus te betuigen. Wij ver binden ons plechtig, Hem met al onze krachten te helpen en beloven Zijn voortdurend streven te steunen, om het Koningschap van Christus in de wereld tot erkenning te brengen. Wij doen een dringend beroep op onze Broe ders van alle naties om mede te werken, dat wij met meer kracht mogen deelnemen aan het grootsche werk van Christus' Stedehouder: de vereeniging van de volken in één geloof en één liefde. MAATREGELEN TER BESCHERMING VAN DEN LANDBOUW. De afgevaardigde Selts en eenige andere afgevaardigden hebben een voorstel ingediend, waarin de regeering wordt verzocht maatrege len te treffen om den landbouw tegen buiten- "landsche concurrentie te beschermen. VIJFTIG JAREN ONDERWIJS- VERVOLGING. Frankrijk gaat zijn laïcistisch onderwijs herdenken. De Fransche Kamer heeft gisternacht tot vier uur vergaderd en o.ni. een voor stel van Herriot behandeld, waarvan de strekking was het volgend jaar een ten toonstelling en een congres te organisee- ren in verband met het feit, dat de wet ten, aan welke men het verplichte laïcis tisch onderwijs dankt, dan vijftig jaar oud zijn en tevens het eeuwfeest van de ge boorte van Jules Ferry te vieren. Naar aanleiding van het tweede gedeel te van Herriots voorstel zijn socialisten en socialistische radicalen tegenover elkaar komen te staan daar de eersten weigerden daaraan hun stem te geven wegens Ferry's koloniale politiek. De rechterzijde verwijt Ferry de laïcis- tische school te hebben verwezenlijkt. Na een reeks van rumoerige incidenten is het eerste deel van Herriot's voorstel aangenomen met 450 tegen 135 stemmen; het tweede met 387 tegen 164. De Katholieken hebben tegen dit voor stel een waardig protest doen hooren. Men had gehoopt, dat bij den aanval, die het voorstel Herriot is, het verweer zou geleid worden door den slagvaardigen en bekwamen abbé Desgranges, doch deze is plotseling ernstig ziek geworden en daardoor van de parlementaire werkzaam heid verwijderd gehouden. De taak is thans ten deel gevallen aan den bejaarden en zoo hoogst achtcnswaar- digen Grousseau, dien ouden kampioen voor do rechten der Katholieken. Hij heeft het katholieke protest in de kamer uitge bracht op een wijze, die zelfs op de meest fanatieke tegenstanders indruk heeft ge maakt. De heer Grousseau is een van de zeer weinige kamerleden, die persoonlijke her inneringen hebben aan den tijd, dat die be treurenswaardige wetten tot stand zijn ge- kpmen. Die persoonlijke herinneringen, zoo zei hij, legden hem den plicht op, den weerklank te doen hooren van do smart der Katholieken van zijn generatie, toen ondergaan. „Weldra zal het vijftig jaren geleden zijn", zoo zei hij, „dat krachtens de wet ten, die men verheerlijken wil, de ouders in drie kwart der Fransche gemeenten, slechts over een unieke school beschikken, waar hun kinderen niet de Christelijke op voeding vinden, die zij volgens hun gewe ten en volgens de voorschriften der H. Kerk hun moeten doen geven. De school wet van 1882 is een tyranniek wapen ge worden. De Katholieken noemen haar de ongelukswet en zij was niet anders dan een werk, door de vrijmetselarij en haar onder- wijsliga voorbereid". De heer Grousseau lichtte voor de zoo- veelste maal het masker van Jules Ferry, die geen ander doel had dan, zooals hij aan Jaurès zei, de menschheid zonder God te organiseeren. Spreker wees er op, dat reeds bij de bespreking der wet Jules Ferry den heer Jules Simon bestreed, die in den tekst van de wet de woorden „de plichten jegens God" wilde opgenomen zien. Maar in de circulaire schreef hij hetzelfde jaar „dat de onderwijzers de zedeleer moesten on derwijzen, wier niet-naleving schuldig maakt jegens zich-zelf en" j*egens God". W7elk een frontverandering! Maar dat kwam, omdat het er op aan kwam, do ge moederen te sussen en d^ Katholieken te bedriegen. Viviani heeft verklaard: „'t was een noodzakelijke leugen". Men heeft ook gezegd, dat de laïciteits- school geen school zonder God en zonder moraal zal zijn. Toch is zij absoluut gewor den de school zonder God. Is zij ook zon der moraal geraakt? Zij heeft geen gods dienstige moraal meer. Wat haar beïnvloedt is de atheïstische „moraal" en die moraal is volop in crisistoestand, zoodat de heer DE SIAMEESCHE PRINS DAMRONG EN ZIJN BEIDE DOCHTERS IN ONS LAND. Met den Pullman-trein, welke heden avond, te 18 u. 57 min. te Amsterdam aan komt, wordt, zooals reeds gemeld, voor een verblijf van een viertal dagen in ons land verwacht Z. K. H. Somdech Krom Phya Damrong Rajanuchan, een oom van den tegenwoordigen koning van Siam. Z. K. H., kortweg Prins Damrong ge noemd, is in zijn eigen land algemeen be mind en geniet daarbuiten een groote be kendheid. Hij ontving zijn militaire opleiding in de gelederen van het lijfgarde-regiment en bekleedde later den rang van commandee- rend luitenant-kolonel. Vervolgens werd hem de moeilijke taak opgedragen het on derwijs in Siam te reorganiseeren. Aan zijn bemoeiingen, aan zijn energie en aan zijn persoonlijkheid is het dan ook te danken, Dit nummer bestaat uit drie bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BINNENLAND. De nationale Gezellendag te 's-Graven- hage. (Eerste blad). De Kathedraalsfeesten te Haarlem be loven schitterend te zullen slagen. (Eerste blad). Ernstige verkeersongelukken. (Gem. Ber. Derde blad). Op de kermis te Woensel werd een jongeman door een paard doodgetrapt. (Gem. Ber., derde blad). Moordaanslag te Den Haag. (Gem. Ber., derde blad). dat het huidige onderwijssysteem is inge voerd. De Koning van Siam, Chulalongkorn, zond Prins Damrong naar Europa, Egypte en Ned. Indië, teneinde de verschillende onderwijsmethoden aldaar te bestudeeren. Bij zijn terugkomst in Siam werd hij be noemd tot minister van Binnenlunclsche Zaken. Koning Chulalangkorn belastio Prins Damrong met de regeling en voorbereiding zijner reizen; ook was hij een der raads lieden van de Koningin-Moeder van Siam, toen deze regentesse was gedurende do af wezigheid en het verblijf van den Koning in Europa. Zijn overgaan van het ministerschap tot dc positie van president van den Raad der Vejiranana Nationalo Bibliotheek en van den Avchaeologischeu Dienst werd alge meen toegejuicht en dc uitbreiding van beide instellingen en dc verkregen bekend heid in het buitenland zijn uitsluitend te danken aan zijn onvermoeid pogen, do lite raire voortbrengselen van Siam vast te leggen en belangstelling op te wekken voor het verleden. Prins Damrong wordt beschouwd als dc beste kenner van Siam's geschiedenis en vele van zijn voordrachten aan de Chu lalongkorn Universiteit, voor het Sia- meesch Onderwijzersgenootschap, voor het Siam-Genootschap en voor de Rotarians zijn in druk verschenen en vormen inte ressante bijdragen tot de vorming van dit Oostersch Koninkrijk. Prins Damrong reist, zooals reeds ge meld, in gezelschap van zijn beide doch ters, de Prinsessen Poon Diskul en Pilai Diskul, dan Phya Vijitavongs, gezant van Siam te Parijs en den Generaal majoor Phya Bejintra. Het hooge gezelschap, dat, zooals reeds gemeld, zijn intrek zal nemen in het Ara- stel-Hotel te Amsterdam, zal aan het grensstation Esschen in ons land aanko men en vandaar worden begeleid door den consul-generaal van Siam in den Haag, den heer G. A. Sardeman. Zooals reeds gemeld zal het gezelschap een bezoek brongen aan de Zuiderzeewer ken en aan do nieuwe sluizen te IJmui- den, voorts aan het Koloniaal Instituut, hot Rijksmuseum en de diamantslijperij van de firma I. J. Asscher te Amsterdam en aan het Frans Halsmuseum te Haar lem. Woensdag zal een bezoek worden gebracht aan Leiden, waar de hooge gas ten zullen worden ontvangen door den senaat der Leidsche universiteit en ver volgens door het bestuur van het te be zoeken Instituut Kern.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1