BINNENLAND Transpirerende LASTER VRIJDAG 4 JULI 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 INTELLECTUEELE TOENADERING TUSSCHEN NEDERLAND EN BELGIE. Installatie van de Neder- landsche afdeeling der techni sche commissie. Rede van mi nister Terpstra. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft gistermiddag in een der localiteiten van zijn departement als voorzittor van de Nederlandsche afdeeling der technische commissie, bedoeld in art. 2 van het verdrag betreffende intellec- tueele toenadering tusschen Nederland en België (ondervoorzitter mr. J. Limburg; leden prof. dr. J. A. J. Barge, prof. R. N. Roland Holst, prof. dr. J. Schrijnen en C. T. Stork D.Wzn.; secretaris mr. H. J. Smidt), deze afdeeling geïnstalleerd met het uitspreken van de volgende rede: De Belgische Regeering wendde zich op 20 Januari 1921 door tusschenkomst van Hr. Ms. gezant te Brussel tot de Nedcr- landsohe Regeering met het voorstel, een overeenkomst te sluiten, strekkende tot een wederzijdsche uitwisseling van hoog leeraren en studenten ter bevordering van de intellectueele toenadering tusschen beide landen. In verband met den stand van 's Lands geldmiddelen kon destijds aan dit voorstel niet dadelijk gevolg wor den gegeven. Aan de Belgische Regeering werd evenwel medegedeeld, dat voorzoo ver de belangen van het hooger onderwijs hier te lande dit zouden toelaten, de Ne- derlandsche Regeering in beginsel gaarne bereid zou zijn, een uitwisseling van hoog leeraren tusschen Nederland en België te bevorderen. Meende men aanvankelijk, dat uitwisse ling alleen zou kunnen plaats hebben in dien hoogleeraren met elkander tot over eenstemming waren gekomen, zoodat de uitwisseling allereerst aan het initiatief overgelaten, naderhand keerde ook de overgelaten, naderhand meende ook de Nederlandsche Regeering terug tot het oorspronkelijke denkbeeld om een verdrag ter bevordering van de intellectueele toe nadering tusschen beide landen te slui ten. Daartoe werden in 1926 de onderhan delingen hervat, hetgeen tenslotte geleid heeft tot het op 26 October 1927 te Brus sel gesloten verdrag, dat bij de wet van 21 Juli 1928 (Staatsblad no. 266) is goedge keurd. De akten van bekrachtiging van dit verdrag werden op 9 Maart 1929 te Den Haag uitgewisseld; de tekst is bij Kon. besluit van 2 April 1929 (St.bl. 142) bekend gemaakt. Wat wordt nu met dit verdrag beoogd? Het verdrag heeft ten doel de intellec tueele betrekkingen tusschen Nederland en België te versterken. Ter bereiking van dit doel hebben de regeeringen een vaste technische commissie ingesteld, aan welke is opgedragen het bestudeeren van de vraagstukken, welke dezer intellectueele be trekkingen raken en het doen van voor stellen om deze te ontwikkelen. Inderdaad is dit een verheven doel en als voorzitter van de Nederlandsche afdeeling van de commissie verklaar ik gaarne bereid te zijn mijn medewerking te verleenen, om dit doel ten volle te bereiken. Het is im mers een aangename gedachte, in harmo nie en vriendschap te mogen arbeiden aan de verhooging van het cultureele peil van deze beade landen, terwijl de wijze, waar op dit overeenkomstig het verdrag zal ge schieden, ertoe zal kunnen bijdragen, dat men elkander over en weer op intellec tueel gebied beter zal gaan begrijpen en waardeeren. Wacht onze commissie eenerzijds een schoone taak, anderzijds mag reeds aan stonds niet uit het oog worden verloren, dat wil men het gestelde doel bereiken, met tact en overleg te werk zal moeten worden gegaan, opdat geen misverstand zal ontstaan met betrekking tot de goede bedoelingen, welke aan het verdrag ten grondslag liggen. Ik houd mij ervan over tuigd, dat Gij, mijne medeleden, met uw ervaring en doorzicht op allerlei gebied, deze takt en dit overleg zult weten te vinden. Heeft het verdrag ten doel in ruimen zin de intellectueele betrekkingen tus schen Nederland en België te versterken, zoodat tot de taak van de commissie in het algemeen behoort het doen van voor stellen om deze te ontwikkelen, daarnaast zal in de eerste plaats aandacht moeten worden geschonken aan hetgeen ter be reiking van het beoogde doel met namo in het verdrag wordt genoemd, te weten de uitwisseling van hoogleeraren en de toe kenning van een beurs. Zonder u reeds bij voorbaat in uw werkzaamheden te willen vastleggen, zou ik mij kunnen voorstellen, dat gij straks zult besluiten, allereerst een regeling voor te bereiden voor deze beide punten. Thans rest mij nog, u, mijnheer de on dervoorzitter en u, leden van de Neder landsche afdeeling van deze vaste tech nische commissie, mijn oprechte erkente lijkheid te betuigen voor uw welwillend heid om, ondanks uw drukke werkzaam heden, deze nieuwe taak op u te nemen. Moge deze onder Gods zegen strekken tot een werkelijke toenadering tusschen Neder land en België, hetgeen naar mijn vasle overtuiging beiden landen ten goede zal strekken. En hiermede verklaar ik de Nederland sche afdeeling van de vaste technische commissie, bedoeld in art. 2 van het ver drag van 26 October 1927 geinstalleerd. NATIONALE GEZELLENDAG TE 'S-GRAVENHAGE. Het verdere programma. Omtrent den nationalen Gezellendag, welke op 5 en 6 Juli zal worden gehouden en waarover wij reeds eenige mededeelin- gen deden, kunnen wij het volgende be richten: Op Zaterdag 5 Juli zal in het gebouw Den Haag I, Maasstraat 1 G, de middags 5 uur de vergadering der senioren en com missarissen plaats hebben. Openings woord door Senior Den Haag I. Pastoor W. L. van Adrichem,oud-Centraal-Prae- ses, over: „Roeping der St. Josephs-Gezel- len-Vereeniging ah opvoedkundig insti tuut". Na deze inleiding: Gedachtenwis- seling. Slotwoord van Centraal-Praeses J. Th. van Galen. 78.30: Vrije tijd (gelegenheid tot kof fiedrinken in hetzelfde gebouw); 8.30 Réunie (eveneens in het gebouw van Den Haag I). Deze avond wordt den senioren en commissarissen aangeboden door Den Haag I bij gelegenheid van haar 60-jarig bestaansfeest. Zondag ten 9 uur Pontificale Hoogmis van Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, bij gelegenheid van het 60-jarig bestaan van Den Haag I. Senioren en commissarissen, die in Den Haag overnachten, worden vriendelijk ver zocht deze bij te wonen. Zondag 6 Juli. 1 uur: Solemneel Lof van Deken van Dam, in de St. Josephs- kerk. Van Limburg Stirumstraat, waaron der toespraak van dén Centraal-Praeses. 1 uur: Solemneel Lof van dr. Joh. Nat- terman, GeneraaJ-secretaris, in de kerk van den H. Antonius, Boschkant. Na het Lof optocht met muziek en vanen naar de Rijswijksche Wielerbaan. 3 uur: Groote vergadering m de Rijs wijksche Wielerbaan, welke wordt uitge zonden door den K. R. O. Marsch, Har monie Den Haag I. Verwelkoming door den weleerw. pater F. J. Janssen, locaal- praeses van Den Haag I. Baniercantate (woorden van H. Janssen, overleden lid van Amtserdam I), muziek J. Winnubst. Deze cantate wordt gezongen door de Lie dertafels van Amsterdam I, Den Haag II, Leiden, Rotterdam I en Schiedam met begeleiding van de St. Josephs-Symphonie Amsterdam I. Het geheel onder leiding van kap. Th. Boonekamp. Begroeting door Centraal-Praeses. Feestrede, uit te spre ken door pater P. C. Biesta O.P. Onder werp: „De sociale taak der St. Josephs- Gezellenvereeniging. Feestlied (door allen te zingen). De solo's worden gezongen oksels en voeten behandele men mejf Pui^pocder. Dit is het meest afdoende nnddaf daarvoor. Het kost ^5 en 60 ct. per bus on is evenals Purol, verkrijgbaar bij Apofh. en Drogisten. 335 door den heer Vincent van Bers. Toespraak door Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem. Be groeting door Gencraal-Secretaris, dr. Joh. Nattermann. „De Gezellenvader" (door allen te zingen) blz. 8.' Slotwoord Cen traal-Praeses. Marsch, Harmonie Den Haag I. „ST. MICHAEL". 16e bonuscongres te Maastricht. Te Maastricht had het 16e Bondscon- gres plaats van den Ned. R. K. Politiebond „St. Michael", bij we*ke gelegenheid te vens gevierd werd het tweede lustrum van de afd. Maastrichi van genoemden Bond. De afdelingsvoorzitter de heer Spee opende de bijeenkomst waarna de Bonds voorzitter de heer van Duin, allen har telijk welkom heette. De Bond telt thans 2110 leden in 66 afdeeijngen verdeeld. De burgemeester van Oppen, ter ver gadering aanwezig, sprak de congresleden in hartelijke woorden tcie. De gebruikelijke jaarverslagen werden vervolgens goedgekeurd; evenals het be stuursbeleid. Na bespieking van nog eenige punten werd de vergauering geschorst. Daarna had de officieele ontvangst plaats ten stadhuize door het volledige college van B. en W. Vervolgens ging men naar den Commis saris der Koningin, teneinde Zijne Excel lentie te zijne huize te begroeten. Op beide officieele begroetingen werd het woord gevoerd door den heer van Duin, bondsvoorzitter. A s slot van den eersten dag werd in het stadspark ;s avends een concert ge geven door het Tilburgsch Politie-muziek- corps. De 2e congresdag werd geopend met een H. Mis om 8 uur in de St Mathiaskerk, waaronder algemeene H. Communie der leden. Na dit begin werd oni 10 uur in de con certzaal het congres voortgezet. Kort na dc opening kon de Commissa ris der Koningin op de vergadering be groet worden. Zijne Exc. sprak daarna de aanwezigen toe. Spreker, leeft mede met den Bond en waardeert het vele goede werk, dat hij verricht. In de vacature v. d. Zijden werd ver volgens in het hoofdbestuur gekozen de heer Kruik uit Amsterdam. Daarop kwam aan de orde een voorstel van het hoofdbestuur om te komen tot een priester-studiefonds uit allerlei bijdragen, en uit het reservekapitaal 1000 daar voor te storten. Hiertegen hadden ver schillende afdeclingen bezwaar. Zij meen den, dat het gevaarlijk was zoo'n greep uit de reservekas te doen. De afd. den Haag stelde voor „een fonds alleen voor studie tot wereldgeestelijke" in te las- Schen. De afd. Heerlen verdedigde hei hoofd- bestuurs-voorstel, evenzoo de geestelijke adviseur. De voorzitter beantwoordde vervolgens de gemaakte opmerkingen en wees op de vrijheid welke aan allen gegeven wordt om bij te dragen en merkte op, dat het fonds pas in werking treedt, wanneer hef kapitaal 500 aan rente zal hebben op gebracht. Door velen werd daarna nog over dit voorstel gesproken. Tenslotte werd het aangenomen. Na eenige tusschen-besprekingen kwam een voorstel-A. Hettinga aan de orde om bij de Regeering aan te dringen op het instellen van een staatsexamen en een staatsdiploma hetgeen werd aangenomen. Vervolgens kwam een tweede voorstel- Hettinga aan de orde n.l. tot het voeren UIT DE RADIO-WERELf Programma's vcor Zaterdag 5 Juli. Hilversum. Na 6 uur 1071 M. (Uitsluitend K. R. O.-uitzendingen). 8.15—9.30 Gramofoonpl. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje. 12.151.15 Concert door K. R. O.-Trio. I.152.00 Gramofoonpl. 2.003.15 Kinderuurtje. 5.006.00 Gramofoonpl. 6.016.25 Gramofoonpl. 6.256.55 Zeereerw Pater dr. C. Wilde S. J.: „28 Juni 1914". 6.557.15 Journal. Weekoverzicht. 7.157.45 Rector J. P J. Kok: „De eer ste R. K. Tuinbouwwinterschool te Bever wijk". 8.01—-11.00 Concert. K. R. O. Salon-or kest. Louis Saalbcrn (voordrachtskunste naar). II.0012.00 Gramofoonpl. 12.00 Sluiting. Huizen. 1875 M V. A. R.t A.-u it zending. 10.00—10.15 Morgenwijding. (Te verzor gen door den V. P. R. O.). 12.00 Gramofoonpl. 2.00 V. A. R. A.-liedjes voor V. A. R. A.- kinderen. 2.40 Paedagogisch concert door her V. A. R. A.-orkest. 4.10 D. van Kreveld: „Waarom fotogra feeren 4.40 V. A. R. A.-Varia. 5.00 Gramofoonpl. 5.20 Bij de Pomp. 5.40 Gramofoonpl. 6.00 G. J. Zwertbroek: ,,De geschiedenis van den radio-omroep in Nederland". 6.30 Kinderuurtje. 7.30 Politiek-economische weekoverzicht te verzorgen door de S. D A. P. 8.00 V. A. R. A.-actualiteiten. 8.15 Concert. VAR. A.-actualiteiten. 8.15 Concert. V. A. K A.-orkest. 9.00 Voordracht door Frans Hulleman. 9.30 Vervolg concert 10.00 Persber. 10.10 Muzikale artrac+ie door H. Bonda. 10.25 Vervolg concert. 11.00 Vervolg Muzikale attractie. 11.15 Gramofoonpl. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 11.20 c.a. Tynwald Ceremony op het eiland Man. 12.50 School-prijsuitdeeling. 1.202.20 Orkestconcert. 2.20—5.35 Eventueel verslag van tennis wedstrijden. van een krachtige actie tot herziening van de Pensioenswet met dien verstande dat het percentage weer op 2 pet. wordt teruggebracht en het recht wordt toege kend om op 55-jarigen leeftijd eervol ont slag te vragen met recht Op ouderdoms pensioen. En dat het pensioen per maand wordt uitbetaald. Dit voorstel werd eveneens aangeno men. Voorts werd besloten het volgende jaar het congres te houden te Breda. Om half vijf werd de vergadering met den Chris- telijken groet gesloten. Daarna werd een bezoek gebracht aan de E. N. C. I. en Slavante, alles in een echt feestelijke stemming. 's Avonds had tot slot een feestavond plaats in de Concertzaal. Pater Rubbens SJ. heeft hier het woord gevoerd. „Msb." Bezoek van Nederlandsche journalisten aan de tentoonstellingen te Luik en Antwerpen. In opdracht van zijn regeering heeft de Belgische gezant te Den Haag een aantal vertegenwoordigers van de Nederlandsche dagbladen uitgenoodigd tot een bezoek 3.50 Concert. Orkest.. H. Simmonds (ba riton). 5.05 Orgelspel door R. New. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Verslag van tennismatch. 6.35 Nieuwsber. 7.00 Sportber. 7.05 Concert. C. Fuchs (cello), L. Pierce (piano). 7.50 Literaire wedstrijd. 7.40 Lezing. 7.50 Variété. 9.20 Nieuwsber. 9.40 „Behind the Screen". Detective geschiedenis. 10.00 Dansmuziek. 11.0012.20 Dansmuziek. „R a d i 0 - P a r i s", 1725 M. 12.502.20 Gramofoonpl. 4.05 Kinderuurtje. 4.50 Solisten-concert. 9.05Declamatie en optreden van een humor, teekenaar. 9.50 Concert door Cubaansch Orkest m. m. v. solisten. Langenberg, 473 M. 7.257.50 Gramofoonpl. 7.508.50 Orkestconcert. 10.3512.15 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl. 1.252.50 Concert. Orkest. 5.506.50 Gramofoonpl.. 8.20 Vroolijke a-vond. Daarna tot 12.20: Dansmuziek. K a 1 u n d b o r g, 1153 M. I.051.35 Gramofoonpl. 3.505.50 Orkestconcert. Zang. 8.209.20 Concert. Orkest en solisten. 10.0511.05 Orkestconcert. II.0512.35 Dansmuziek. Brussel, 508.5 M. 5.20 Gramofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 8.35 Gramofoonpl. 8.50 Concert uit Luik. Z e e s e n, 1635 M. 6.107.20 Berichten. 7.207.50 Gramofoonpl. 10.50 Berichten. 12.201.15 Gramofoonpl. 1.15—2.20 Berichten. 2.203.20 Gramofoonpl. 3.204.20 Lezingen. 4.205.50 Concert. 5.508.20 Lezingen. 8.20 Dansmuziek. 8.50 Bluff" en „In flagantri" van A. Awertschenko. 9.20 Orkestconcert. Daarna tot 12.50: Dansmuziek. aan de tentoonstellingen, welke in Be?-gië in verband met het Eeuwfeest worden ge houden. De vertegenwoordigers der Neder landsche pers zullen gedurende hun ver blijf in België de gasten zijn van de uit voerende comité's der tentoonstellingen. Vrijdag 4 Juli a.s. vertrokken dc Ne derlandsche journalisten met den Pullman- trein naar Antwerpen, waar dien dag de tentoonstelling nog wordt bezocht. Zaterdag 5 Juli worden de Antwerpsclic havens bezichtigd. Des middags zal den Hollandschen gasten op de tentoonstel ling een lunch worden aangeboden door het uitvoerend comité der tentoonstelling. Des avonds aan het diner zullen zij de gasten zijn van den Raad van Beheer van „Oud België". Voor den Zondag vermeldt heb program ma o.a. een uitstapje naar Tervucren en het Zoniënwoud bij Brussel, een bezoek aan de kunsttentoonstelling in het Paleis voor Schoone Kuqsten en aan het Kolo niaal Museum in de Belgische hoofdstad. Des Maandags vertrekt het gezelschap naar Luik, waar het de tentoonstelling en de omgeving bezoeken zal Woensdag daar aanvolgend zal dc terugtocht worden aan vaard. FEUILLETON Vrij bewerkt naar het Duitsch P. G. HüCKS. (Nadruk verboden). 23) De officier werd door don inhoud van deze brieven pijnlijk getroffen. Hij was, ovenals de Von Trottens uit het stadje A. geboortig, had met Eduard dezelfde scho len bezocht en Greta dikwijks ontmoet. Hij had van haar gehouden en in zijn hart hield hij nog van haar, doch daar hij schuchter van aard was, had hij haar dit nooit durven bekennen, vooral niet, na dat het praatje de rondo deed, dat Guido Ebeling de uitverkorene haars harten zou zijn. Hij had geen oogenblik aan de waar heid van dit gerucht getwijfeld. Waarom zou het meisje dien flinken officier niet kunnen liefhebben? En. wat een verschil was er niet tusschen hem en GuidoHij, officier in de rechtbank, die weinig in ge zelschappen verscheen en Guido, officier in het leger, een man, die graag een schit terend figuur in de wereld wilde maken Hij vertrouwde daarom zijn oogen niet. toen hij den brief van den kamerdienaar las. Eerst hield hij den schrijver voor krankzinnig, maar de onderteekening van den eersten brief, prof. Evers, uit Breslau deed hem toch anders over Kleber den ken. Niet dat hij het voor mogelijk hield, d»t Greta schuldig zou zijn, verre van Jaar. Doch het deed hem onaangenaam uan, dat iemand het durfde wagen haar bij hem aan te klagen. Zijn bezigheden verhinderden hem deze zaak zelf in handen te nemen, aangezien er een zeer gewichtige rechtszitting gehou den moest worden, waarbij hij dien morgen tegenwoordig moest zijn. Hij zond der halve eerst twee deskundigen naar See- bach om lijkschouwing te houden en ont bood toen inspecteur Hoek bij zich. Hoek stond niet alleen bekend als een uitste kend rechercheur, maar ook als een man van een edel karakter. Berg liet hem beide brieven lezen. „De jonge dame", zei hij dan, „die door den kamerdienaar van de misdaad beschuldigd wordt, is de dochter van een man, dien ik persoonlijk gekend heb en die in zijn woonplaats in hoog aan zien stond en algemeen geacht werd. Ik druk u dus op -het hart in deze zaak zeer voorzichtig te werk te gaan, Hoek. Meer kan ik op 't oogenblik niet zeggen." Hoek wist reeds genoeg. Als de officier zóó tot hem sprak, dan moest deze, al zei hij zulks niet ronduit, wel bijna zéker zijn van de onschuld der verdachte. En hier mee zou hij rekening houden bij het ver hoor, als dit mogelijk bleek. Reeds op zijn tocht naar Seebach had Hoek gelegenheid van enkele dingen op dc hoogte te komen. Er kwam een defect aan het tuig van een der paarden en de koet sier was genoodzaakt uit te spannen om het defect te herstellen. Hoek en de grif fier gingen onderwijl de gelagkamer bin nen, waar ze verscheidene bezoekers aan troffen, druk redeneerend over het gebeur de op Seebach. „En ik zeg je", zei een man, die op 't oog barbier scheen te zijn, „dat de moor denaarster, een freule nog wel, al geboeid naar de gevangenis gebracht is. Ik heb het voor waar -hooren vertellen. Ze was zoo veel als gezelschapsjuffrouw bij den ouden generaal." „Jc kletst maar wat raak, vrind", zei een ander, een jager. „De wereld is er gauw genoeg bij om iemand te belasteren en hem de kroon van 't hoofd te rukken. De dame, die jij bedoelt, is een engel van goedheid. Je moet maar eens hooren, hoe de arme menschen haar prijzen. Maar wil ik je eens wat zeggen. Ze heeft vijanden op 't slot. Ze let op alles en zorgt er voor, dat daar niet meer zoo gestolen wordt als vrceger. En als ik jou was, zou ik nou verder mijn mond maar houden." „Ze zullen zeker iemand geboeid meene men, die onschuldig isLaat naar je kijken, kerelzei de barbier spottend. „En ik zeg je nóg eens, dat het een leu gen isEen dame boeien, wie heeft dat ooit gehoord Dat doet men alleen oen groot misdadige^, van wien men denkt, dat hij zou kunnen ontvluchten." „Ik elk geval heb ik gehoord, dat ze geboeid was. Haar schuld is dus bewezen." „En van wie heb je dat dan gehoord „Van geloofwaardige menschen. De stad is er vol van. De kamerdienaar Kle ber heeft zelf verteld, dat zij 't gedaan heeft en dat hij de politie op 't spoor gebracht heeft. En die zal 't wel weten, denk ik." „Die Een mooie jongenriep de ja ger. „Grooter schurk bestaat cr op Gods aardbodem nietDien hadden ze geboeid moeten meenemenDan hadden ze d en rechten man te pakken gehad, denk ik Hoek had stil toegeluisterd en was door dit gesprek tot de overtuiging gekomen, dat freule Von Trotten op 't kasteel om ring was door menschen, die haar een er- gen haat toedroegen. Zooals we weten, had Hoek bij zijn komst op het slot reeds dadelijk een on derhoud met freule Wolfenstein gehad cn ook Kleber in verhoor genomen en nu be gaf hij zich naar de kamer van Greta om deze te ondervragen. De indruk, dien hij van haar kreeg, was niet zeer gunstig. Hij had gedacht iemand te vinden, die door de gebeurtenissen van dien morgen geheel ontdaan en bedroefd zou zijn en hij vond haar integendeel zeer kalm cn gelaten. „Ik weet", zei ze in 't ge voel van haar onschuld, „van welke afzich telijke misdaad ik beschuldigd word. Doch de minne behandeling, die ik vandaag hier heb ondervonden en do mededceling van mijn broer hebben me op 't ergste voorbe reid en ik acht het beneden mijn waardig heid om één woord te mijner verdediging op zulk een lasterlijke aanklacht uit tc spreken." „Zooveel te beter", antwoordde Hoek. „En toch moet ik u verzoeken mij eens precies te verte'len, wat er gisteravond voorgevallen is. Mijnheer de griffier zal aanteekening houden." „Ik heb slechts weinig te zeggen. Ik ben hier op Seebach gekomen als gezelschaps dame van den generaal en tevens om het bestuur over de huishouding te voeren. Allerlei verkeerde dingen vond ik hier en door deze op te knappen schijn ik me vij anden gemaakt te hebben. Volgens plicht cn geweten heb ik den generaal al den tijd, die ik hier geweest ben, verzorgd cn op zijn gezondheid gelet, vooral tijdens de gezondheidskuur, die hij den laat sten tijd doormaakte. Gisteren kwam er onver wachts familie van den generaal, een nicht en een neef. Ze behandelden me bij hun komst zeer uit de hoogte, maar later wa ren ze gewoon tegen mij. De generaal was aan tafel verstrooid en dronk zeer veel en geheimraad Von Sorben kan bet ffetuiirGn. dat ik hem telkens tegen dat vele drinken gewaarschuwd heb. Nadat de geheimraad omstreeks middernacht vertrokken was, begaf ik me naar mijn slaapkamer. Een paar uur daarna werd ik gewekt cn moest toen vernemen, dat de generaal plotseling doodziek was geworden. Dadelijk ging ik naar hem toe om hem te verplegen, maar tot mijn groote verwondering werd ik door freule Agathe niet aan het ziekbed toege laten. De freule beleedigde mij op hatelij ke manier cn zelfs Kleber durfde met min achting over mijn broer te spreken." „Is 't u bekend", onderbrak Hoek haar, „dat de generaal een paar weken terug zijn testament in uw voordeel heeft laten veranderen'" „Wat zegt u?" vroeg zo een kleur krij gend en zeer verlegen. „Daar weet ik niets vanEn als dat gebeurd is, is 't tegen mijn wil geschied. De generaal u moogt het weten heeft me allerlei voordeelige aan biedingen gedaan, die ik allemaal van dc hand gewezen heb, omdat ik nu eenmaal van meening ben, dat plicht het allereer stc is, wat iemand moet nakomen. Plicht, is niet voor geld tc koop. Ik verlangde niet naar geld, wel naar een menschwaar dige behandeling; Heeft hij in 't geheim zijn testament tóch laten veranderen, dan heb ik dit niet kunnen verhinderen." „Maar u weet toch, dat de generaal gis teren een brief aan zijn notaris geschre ven beeft. Heeft hij u daarover ijgespre ken „Neen. Ik weet alleen, dat hij gisteie langpr in zijn werkkamer bleef, dan gr woon! ijk." (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9