WOENSDAG 25 JUNI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 Uw Boekhouding in orde VANAF 5.— PER M^AND. Verdronken. De 21-jarigc bakkerknecht B. en H. uit Hagenstein, is bij met zwemmen verdron ken. Zondagmiddag is do 24-jarige C. V. te Piershil bij het zwemmen verdronken. Het 4-jarig zoontje van K. M. te Ber- kenwoudo is in een onbewaakt oogenblik te water geraakt en verdronken. Te Alblasserdam is de twee-en-veer tigjarige Aart Hardan bij het baden ver dronken. Te Stadskanaal is gistermiddag de 21-jarige mej. D. Koops bij het zwemmen in de badinrichting verdronken. De ontbo den geneesheer constateerde hartverlam ming. Aan de gevolgen overleden. Gistermorgen is in het St. Elisabeth- gasthuis te Amersfoort de 18-jarige Am sterdammer P. G. B. overleden. Hij was Donderdag in de Barnevcldsche beek bij Amersfoort geen zwemmen en was daar bij in de modder gezakt. Vitriool gedronken. Het vier-jarig kindjo van den heer B. te Tilburg was ongemerkt in een kelder geslopen en dronk daar uit een fleschje vi triool. Na een uur was het kind overleden. Slaapziekte. Te Nieuwe Schans heeft zich een geval van slaapziekte voorgedaan bij het zes jarig kind van den arbeider J. Bol. Het noodweer boven Kennemerland. Het gebied, dat Zondagavond tijdens het boven Kennemerland woedende nood weer door den geweldigen hagelslag het ergst getroffen is, beslaat een oppervlakte van 200 H.A. De aan den land- en tuin bouw toegebrachte schade wordt op meer dan 200.000 geschat. Een inmiddels gevormde commissie zal trachten voor de zwaarst getroffenen een schadevergoeding te verkrijgen. DE AANVARING IN HET KANAAL. Een onderhoud met den kapitein van de „Casablanca". Gisternacht is. te Botterdam in de Maas haven aangekomen het Engclsche s.s. Hen ri Stanley, dat Zondagmorgen in het Ka naal in aanvaring is geweest met het Duit- sche s.s. „Capablanca", waarna het laat ste schip is gezonken. Dc bemanning be staande uit vijfentwintig koppen, en twee passagiers, zijn door de „Henri Stanley" gered en mee naar Rotterdam gebracht. In een onderhoud met den kapitein, den heer W. Klaassens, vertelde deze, dat de aanvaring Zondagmorgen om- halfzeven plaats vond, tijdens een dichten mist in het Kanaal, op ongeveer drie en twintig mijl afstand ten Westen van Casquet. Het Engelsche schip kwam plotseling uit den nevel te voorschijn en een aanvaring was niet meer te vermijden. De „Henri Stanley" trof met het voor schip de „Casablanca" aan bakboordzijde middcnscheeps. Onmiddellijk na de aanva ring begon de „Casablanca" naar bakboord zijde over te hellen, zoodat de kapitein order gaf om twee reddingbooten te strij ken. De passagiers en manschappen, be halve de kapitein en de eerste officier, be gaven zich in de booten. Daar de zee zeer rustig was, leverde dc redding geen moei lijkheden op. Er waren nog andere sche pen in de nabijheid gekomen om hulp te bieden, maar dit bleek overbodig. Ge tracht is nog dc „Casablanca" met de „Henril Stanley" tc verbinden, teneinde 't schip te kunnen bergen, maar de boot maakte zooveel slagzij, dat dit onmogelijk bleek. Twee uur na dc aanvaring zonk de „Casablanca" weg. De kapitein en de eer ste stuurman zijn slechts een paar secon den voor het zinken van boord gegaan. De „Casablanca" was een vrachtschip met passagicrs-accommondatie en het was pas ongeveer veertien maanden oud. Er hebben geen persoolijkc ongelukken plaats gehad, hoewel het schip getroffen werd bij de aanvaring juist op de hoogte van een der passagiersverblijven, waar een der een der pasagiersverblijven waar 'n passa gier lag te slapen. Ook deze is er goed afgekomen. De passagiers en de beman ning hebben niets anders kunngji redden dan hun kleedingstukken. DE R. K. STEENZETTERS EN E. M. 0. S. De vechtpartij te Amsterdam. Nader vernemen wij nog, dat dc toe stand van den man, die gisteren op het' bouwwerk te Amsterdam in het onderlijf werd getroffen, niet levensgevaarlijk is. Hij kon vanmiddag reeds door de politie worden gehoord. De twge andere gewonden hebben het ziekenhuis reeds kunnen verlaten. Aan de vechtpartij in de Krommert- straat is nog eenige herrie voorafgegaan aan de' Baarsjes, waar het lossen der sche pen met steenen geschiedt. Hier kwamen dc Emos-menschen in grooten getale op zetten om de R. K. Steenzetters te belet ten hun werkzaamheden to verrichten. Er werd met steenen gegooid en een man kreeg een klap met een vaarboom, waar door hij eer. bloedende hoofdwonde op liep. Toen trok de communistische groep naar dc Kromrnertstraat, waar zich de vecht partij afspeelde, zooals wij deze gisteren weergaven. Baldadige Delftschê studenten. Gistermiddag hebben studenten in het gebouw voor werktuig- en scheepsbouw- kunde aan de Nieuwe Laan te Delft, toen eenigo vrienden binnen waren om den uitslag van een examen te vernemen, voor de deur der vergaderzaal een donderbus afgestoken. De vergadering was zoo verontwaardigd dat zij besloot den uitslag der examens niet mede te deelen. De chauffeur van Richard Tauber op den bon. Ook groote mannen moeten onderdanig zijn aan de politieverordeningen. Dat heeft Richard Tauber Zondagavond, na een grandioos succes in den Koninklijken Schouwburg te 's-Gravenhage, moeten lee- ren, schrijft „De Tijd". Misschien had het optreden in „Das Land des Lachelns" hem in een toestand van zóó grooten slaap gebracht,, dat alleen een duizelingwekkend snelle autorit hem nog bijtijds in zijn hotel kon brengen. Al thans zijn chauffeur reed zoo snel over de Nieuwe Parklaan, dat de motorpolitie het te bar vond. Het liep uit op een wed strijd, wie wel de grootste vaart kon ont wikkelen, de wagen van Tauber of de po litie per motor. En deze laatste overwon. Dc chauffeur van Tauber ging op den bon. Dat is heel erg voor een groot man, te moeten wachten totdat alle levensbijzon derheden van den chauffeur netjes gerang schikt staan in het bekende boekje. En immers hij had slaap. Toornig roept hij uit: „Wissen Sie denn nicht, dass ich der Kam- mersanger Richard Tauber bin. Wissen Sie denn nicht.2" Maar de agent heeft met tergende kalm te de belangrijke data uit het leven van den chauffeur genoteerd en toen de wa gen het terras van het Palace-hotel te Schcveningen opreed „gelachelt". Berucht oplichter aangehouden. Verleden week is in Den Haag aange houden de 22-jarige J. H. ,v. Z., die er zijn werk van maakte om goudsmeden en win keliers voor ringen op te lichten. Hij no teerde den naam van een te goeder naam bekend staand persoon, die in de buurt van den juwelier, waar hij zijn slag wilde slaan, woonde en vroeg dan uit naam van dien persoon ringen op zicht. Verschil lende juweliers hebben zich op die manier laten beetnemen. Allereerst heeft hij zich in Den Haag voor een dergelijk feit te verantwoorden gehad, daarna is hij naar Dordrecht op transport gesteld, vanwaar hij naar Rotterdam is gebracht. De bena deelde te Rotterdam is de goudsmid D. P. uit de Zwartjanstraat, dien hij 7 ringen af handig gemaakt heeft. Alshet onderzoek te Rotterdam beëin digd is, zal hij zich voor soortgelijke ver grijpen nog te verantwoorden hebben in Bussum, Haarlem en Maastricht. Gedupeerde bedevaartgangers. Men meldt aan „De Tijd", dat de aan gekondigde processie uit Rotterdam naar de H. Bloedfeesten te Boxtel op Maan dag j.l. niet kon doorgaan, daar van de Nederlandsche Spoorwegen bericht was ontvangen, dat vregens overbelasting geen materieel beschikbaar was voor het ver voer der pelgrims. Een cocosmat en gerstenat. Opgewonden, gebelgd, vertoornd en tot het diepst van haar ziel geschokt, kwam een juffrouw op een van de politie-bureaux te Rotterdam vertellen, dat haar mat, een bovenstebeste echte cocosmat, was gesto len, brutaalweg gegapt uit het portaaltje achter de straatdeur De politie, aldus de „.NR.Ct.", deed haar taak, een lang rap port werd opgesteld en een rechecheurr trok op kondschap uit en ziet, al spoedig keerde hij weer, met een verdachte en de mat. De verdachte vertelde het gewone verhaal van een eerlijke koop. Dc met het justitieelc onderzoek belaste inspecteur vroeg dan ook dadelijk sarcastisch: Ge kocht? Natuurlijk van Jan den onbeken de. Maar tot zijn groote verbazing zeide de verdachte den verkooper heel goed te kennen en hij noemde naam en adres. Toen bleek, dat de verdachte beweerde de mat te hebben gekocht van den man van de aangeefster Deze echtgenoot werd op liet bureau ontboden en hij deed een droef verhaal van erg warm weer, onweerstaan bare dorst, een op de penning zijnde vrouw, weinig zakgeld en verleiding Voor acht glazen bier had hij de mat aan een vriend verkocht, maar of meneer de inspecteur het asjeblieft niet tegen moeder de vrouw wou zeggen, want anders zou er wat waaien.... Meikersen voor Prinses Juliana. Maandag werd door dc firma Jac. Bouw man te Tiel de eerste Meikersen per lucht post verzonden aan H. K. H. Prinses Ju liana te Finse in Noorwegen. BUITENL. BERICHTEN ONCELUKKEN. VEERPONT OMGESLAGEN. Drie en twintig slachtoffers. Volgens een bericht uit Foe-San (Ko rea) is op de rivier Ja-Loe een veerpont tengevolge van den sterken stroom omge slagen. Drie en twintig personen kwamen hierbij om. Landbouwer en twee paarden door horzels gedood. Te Kiekörös (Hongarije) is een land bouwer, die met twee paarden op het veld aan het werk was, door een zwerm horzels aangevallen. Toen hij trachtte de paarden in veiligheid te brengen, brachten de hor zels hem zulke ernstige steken toe, dat hij dood neerviel. Ook de paarden bezweken kort daarop onder de aanvallen van den zwerm. DE BLIKSEM IN EEN CELLUL0SE- FABRIEK. Millioenen schade aangericht. Gistermiddag is tijdens een onweder de bliksem geslagen in een opslagplaats van do cellulosefabriek Mannheim-Waldhof. De 60 Meter lange hal met alle daarin aan wezige voorraden, ging in vlammen op. De brand zal nog wel twee dagen aanhouden. De schade bedraagt ongeveer twee mil- lioen mark. MERKWAARDIGE TUNNELBOUW. Tusschen de Vereenigde Staten en Canada. Volgens berichten uit Detroit nadert de bouw van de tunnel onder dc Detroit- rivier, die de stad Detroit zal verbinden met de stad Windsor in Ontario (Canada) zijn voltooiing en men verwacht, dat de officieele opening van de tunnel nog de zen zomer zal plaats vinden. Deze tunnel zal de eerste internationale verbinding van dien aard ter wereld zijn en daardoor zal men van Detroit Windsor in Canada per automobiel in drie minuten kunnen bereiken. Men verwacht, dat als gevolg van het in gebruik stellen van deze tunnel de be volking van de Canadeesche stad binnen een eeuw door vestiging zal verdubbelen. Per uur zullen duizend voertuigen door de tunnel kunnen rijden in beide richtin gen en de eindpunten zullen in de zaken centra van beide genoemde steden liggen. Het uitvoeren van dit werk vereischt een bedrag van 5.000.000 dollai en reeds twee jaar geleden is men ermede begon nen. Een maatschappij, die gevormd was met financieelen steun van de firma Har- ris Forbes en andere machtige bankonder nemingen, bracht het tot stand. Deze maatschappij zal de tunnel exploi- teeren en een busdienst tusschen de twee steden onderhouden. DE REDDER DER MORAAL GEVAT? De politie te Jersey City heeft naar het N. T. A. meldt een man gearresteerd, dien zij verdenkt dö „redder der moraal" te zijn, dié den laatsten tijd moordaansla gen op jonge paartjes pleegde. In zijn zak zou men papieren hebben gevonden, die dezelfde kabalistische teekenen dragen, als .de brieven, welke de moordenaar aan de redacties der bladen zond. MISLUKTE AANSLAG OP EEN SPOORWEG. Gisternacht hebben onbekende daders op het station Dijon den D-trein Parijs Dijon willen laten ontsporen. De aanslag werd echter bijtijds ontdekt. STRIJD OM MILL 10 EN EN-ERFENIS TE BERLIJN. Dc rechtbank te Berlijn heeft dezer dagen vonnis geveld in een proces om een fortuin dat geschat wordt op een bedrag tusschen de 60 en 100 millioocn gulden, af komstig van Albert Loeske, den in Octo ber jl. overleden Duitsehen financier, ju welier en kunsthandelaar. Het hof wees de erfenis toe, overeenkomstig de beschik kingen van den erflater, aan diens be- drijfschef Oppenheimer, mevrouw Oppen- heimer en Loeske's huishoudster Rosa Blaustein. De 300 bloedverwanten van Loeske kregen niets. De bloedverwanten van den merkwaar- digen vrijgezel, die in zijn leven-niets met zijn familie te maken wilde hebben, be streden de rechtmatigheid der wilsbeschik king, omdat deze h. i. valseh was, resp. omdat de erflater niet toerekenbaar was en omdat hij onder slechte invloeden had gestaan. De rechtbank kwam echter na een be raadslaging van nauwelijks vijf minuten tot de conclusie, dat al deze loeweringen ongegrond waren. Ter rechtzitting bleek, dat de teleurgestelde verwanten vooral waren aangemoedigd door een te Parijs wonenden Rus, die zich specialiteit in er feniskwesties noemde. Voorts had men een schriftkundige in den arm genomen, die het testament valsch noemde; men had hem een belooning ran 30.000 gulden be loofd als zijn opvatting door de rechtbank werd onderschreven. Albert Loeske leefde uiterst eenvoudig. Hij dineerde steeds in een eenvoudige ge legenheid en besteedde daaraan nooit meer dan 45 cent. Hij bezat waardevolle eigendommen in Berlijn en andere Duit- sche steden, oliebronnen in Galicië en Roemenië, klokkenfabrieken in Zwitserland eenige kunsthandels en eenige juweliers zaken. De familieleden moesten bij opening van het testament vernemen, dat er niets voor hen was nagelaten. De heer Oppen heimer mocht voor 180.000 gulden schilde rijen uitzoeken, de klokkenfabrieken moes ten worden verdeeld onder eenige leden van het personeel cn nadat alle bedien den, arbeiders etc. een jaar salaris hadden ontvangen moest de rest verdeeld worden onder de dames Oppenheimer en Blau stein. Bij worsteling "met de politie gedood. Toen een rijwielagent iemand, die in het Spandauer Kanaal te Berlijn zwom, erop opmerkzaam maakte, dat het zwem men op deze plaats was verboden, kwam de man in zwemcostuum uit het water,- wierp de fiets van den agent in het kauaal en pakte den agent vervolgens in den rug beet, om te trachten hem eveneens in het water te gooien. De agent greep zijn re volver en schoot. De zwemmer werd zoo ernstig getroffen, dat hij tijdens het trans port naar het ziekenhuis overleed. De revolveraanslag bij Reinickendorf. De overval op een autobus bij Reinic kendorf, welke in den nacht van Dinsdag op Woensdag der vorige week plaats had en waarbij 4 personen met revolverschoten werden gewond, is thans volkomen opge helderd. De daders, S communisten, o.w. zich ook enkele commandanten van afdee- lingen van den inmiddels verboden Roodc Frontstrijdcrsbond bevinden, zijn gearres teerd. Het schijnt een van tevoren beraam de overval te zijn geweest, waaraan par- tijpolitiek niet vreemd is. NED. OOST-INDIE ERUPTIES VAN DEN KRAKATAU. Aneta seint uit Lang EilandDe hoogte der erupties bewegen zich tusschen 300 en 750 M. Het eilandje Anak Krakatau is in den laatsten tijd zeer vlug gegroeid. Ver moedelijk komt de krater boven water. iSeries van 40 tot 90 erupties volgen elkaar voortdurend op; daartusschen zijn pau zes van 20 minuten. De onlangs geregis treerde aardbevingen staan in synchro nisch verband met de vulkaanwerking. Brandstichting op last van den eigenaar? Aneta seint uit Malang: Zaterdagnacht is een geweldige brand uitgebroken in de oliefabriek van Liauw An Hing, te Toe ren, waarvan een magazijn geheel af brandde. Door krachtige maatregelen kon een grootere ramp, waarbij geheel Toeren weed bedreigd, worden voorkomen. De schade wordt door verzekering gedekt. Men vermoedt, dat men hier te doen heeft met een geval van brandstichting op last van den eigenaar. Een streng onderzoek is in gesteld. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op Vrijdagavond te 7 uur. Agenda: 1. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwgrond aan de Lemzonlaan aan den heer G. Bergs- hoeff. 2. Voorstel van B. en W. inzake overdracht van de Post- en Hofbruggen aan het Rijk. HAZERSW0UDE. Personalia. Het einddiploma van den 3-jarigen kanediscursus van „De Hanze" te Boskoop is behaald door de heeren M. L. G. de Boer en P. J. van der Spek, alhier- KOUDEKERK. Gemeenteraad. De Raad vergadert Vrijdagmiddag te 2 uur ten Raadhuize. Agenda: 1. Onderzoek geloofsbrieven van het benoemd verklaarde lid van den Raad den heer N. P. Slegtenhorst. 2. Be- eediging van den heer N. P. Slegtenhorst. 3. Benoeming wethouder (vacature J. van den Berg). 4. Notulen. 5. Ingekomen stuk ken. Mededeelingen. 6. Vaststelling beloo ning plaatsvervangend brugknecht. 7. Voor stel publieke verkoop terrein bij de Koude- kerksche brug. 8. Comptabele besluiten. 9. Besluit tot rangschikking der gemeente in de Ille klasse voor dc heffing der Gemeen tefondsbelasting en idem betreffende de classificatie voor de heffing der Personee- le belasting. 10. Wijziging bouw- en woning verordening. 11. Wijziging verordening op den keuringsdienst voor vee en vleesch. 12. Reclame schoolgeld J. Jongeneel. 13. schrijven der Nat. Commissie tegen het alcoholisme inzake verlaging van het maxi mum aantal vergunningen voor den ver koop van sterken drank in het klein. 14. Wijziging voorwaarden Commissie van voorbereiding Drinkwatervoorziening Alke made c.a. 15. Voorstel tot vernieuwing der wegbestrating bij de Ned. Herv. Kerk. 16. Schrijven van B. en W. van Hazerswoude inzake de weigering van Rijnland tot het betalen eener jaarlijksche bijdrage ten be hoeve van de brug, met voorstel van B. en W. 17. Voorstel tot het verleenen van vergunning voor radio-distributie aan W. den Hertog te Alphen a. d. Rijn. 18. Schrij ven van B. en W. van Alphen aan den Rijn inzake brug Gnephoek en voorstel van B. en W. EEN KRASSE OUDERLING IN DE SCHUTTERSSPORT. De handboogschutterij „De Unie" te Veghel heeft haar 65-jarig bestaan gevierd. De eerste pijlen van het nationaal concours, dat in verband hiermede gehouden werd, werden afgeschoten door den zestigjarigen Jac. v. d. Crommert, die vanaf zijn prille jeugd deze sport beoefent

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 8