Nederl. R. K. Volksbond. 40ste Centrale Raadsvergadering. BINNENLAND Vreest geen amen WOENSDAG 25 JUNI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 DE GROEP WIJNKOOP HEEFT GECAPITULEERD. Wijnkoop eerst op de knieën! Het. secretariaat der Communistische Partij Holland heeft den volgenden brief van de groep Wijnkoop ontvangen: Wij deelen u hierbij mee, dat het cen traal comité in zijn vergadering van Za terdag 21 Juni j.l. de houding van de dele gatie in de verga-dering van uw bestuur op Vrijdag 20 Juni j.l. heeft goedgekeurd en vervolgens besloten heeft de onderstaan de verklaring van de C.P.H. (Sectie van de Ille Internationale) te aanvaarden: „De Communistische Partij Holland (Sectie van de IHe Internationale), con stateert, dat de zich steeds verder door zettende rationalisatie in het kapitalisme, gepaard aan de zich verscherpende econo mische crisis, het levenspeil der arbeiders klasse steeds meer naar omlaag drukt. Loonsverlaging, verlenging van den ar beidstijd, toenemende werkloosheid, teiste ren overal de arbeidersklas-se, ook in Hol land. Daarbij verscherpt zioh het oorlogsge vaar met den dag, door de onderlinge con currentie der imperialistische staten. Voor alles echter wordt het gevaar van een oor log der imperialistische roovers gezamen lijk tegen de sovj et-Unie ter vernietiging van de dictatuur van het proletariaat en den daaronder tot stand gebrachten gewel digen economischen en cultureelen voor uitgang met den dag grooter. Tegen deze aanvallen van alle zijden op de arbeidersklasse wordt het onmiddellijk eensgezinde strijdfront aller revolution- naire arbeiders noodzakelijk. Iedere dag, waarmee het tot stand komen van dit eens gezinde strijdfront zou worden vertraagd, zou dc grootste gevaren voor de arbeiders klasse met zich meebrengen en een mis daad zijn tegenover de arbeidersklasse. Op grond van deze feiten besluit de C. P.H. (Sectie der IHe Internationale) dat het noodzakelijk is: dat de leden der groep-Wijnkoop onmid dellijk zullen toetreden, tot de plaatselijke afdeeling der C.P.H. dat het geheelo apparaat en alle bezit tingen en schulden der groep-Wijnkoop en haar plaatselijke afdeelingen zullen over gaan aan de Communistische Partij Hol land dat met 1 Juli a.s. de Communistische Gids zal ophouden te bestaan en tot dien datum zal verschijnen onder een gemeng de redactie van de C.P.H. en de groep- Wijnkoop en slechts berichten zal inhou den, die daarop gericht zullen zijn de een heid dor arbeiders onder de vaan dei- Communistische Internationale te bevorde ren; dat de vergadering der plaatselijke af deelingen der groep-Wijnkoop zullen wor den geregeld tusschen het secretariaat der C.P.H., dat der groep-Wijnkoop en dat der plaatselijke afdeelingen; dat op deze vergaderingen, waar alles in het werk gesteld moet worden ook een vertegenwoordiger der Communistische In ternationale aanwezig te doen zijn, tot on middellijke toetreding van de C.P.H. zal worden beslist; dat voor de opneming in de C.P.H. van D. J. Wijnkoop, C. van Burink, J. Brom mer!; Jr. en J. Hoogcarspel de beslissing dor Communistische Internationale zelf noodzakelijk is. Ten slotte roept de C.P.H. (Sectie Ille Intern.) niet alleen alle leden der groep- Wijnkoop op, zich onmiddellijk te scharen onder de vanen der Communistische Inter nationale, doch wendt zich met grooten na druk tot de gcheele arbeidersklasse van Holland met den oproep zich te scharen onder dc vanen der Communistische Inter nationale en een gemeenschappelijk strijd front te vormen tegen het kapitalisme. Naar de „Tijd" verneemt, zal het Ka merlid D. J. Wijnkoop voorloopig nog niet tot de hereeniging met de Communistische Partij worden toegelaten. Evenals Trotzki, Boecharin e.a. na de bekende strubbelin gen in Sovjet-Rusland, wordt Wijnkoop door de bonzen te Moskou gewantrouwd, ondanks zijn aankloppen, om weer te wor den toegelaten. Dc Opperste Raad eischt van Wijnkoop een knieval voor Stajin. Hij zal eerst een leidende functie in de C.P.H. kunnen be- kleeden, als hij aan al de harde voorwaar den zal hebben voldaan, die Stalin van hem eischt, en hij een schriftelijke verkla ring zal hebben ingediend, waarin hij de dwalingen zijns weegs diep betreurt en waarborgen geeft, dat hij voortaan slafelijk aan Moskou zal gehoorzamen. want er is een middel dai II en waardoor Uw geest helde hardfc's Zenuwtabletten belloc lejr U voor zenuwachtigheid. Zij zijn kokers van 75 ct. bij Apoth. (Reclame) kalm houdt bliift. Mijn- [jgbaar Drogisten. 11 335 fende vragen dat tot uiterlijk 15 Juli a.s. deelnemers voor de tegen 12 Augustus georganiseerde reis naar Weenen (of Bu dapest) aangenomen kunnen worden. Een bijzondere attractie van deze reis is, dat de deelnemers voor Budapest aldaar de groote St. Emericus- en St. Stephaans feesten op 19 en 20 Augustus kunnen bij wonen. Men make intusschen spoed met de aanmeldingen. Goedkcope trein. Op de Woensdagen 2, 9, 10, 23 en 30 Juli, 6, 13, 20 en 27 Augustus en 3 September 1930, zal van de stations den Haag S.S., Voorburg, Zoetermeer-Zegwaard, Zeven- huizen-Moerkapclle, Leiden H.S.M., Ha- zerswoude-Ivoudekerk, Alphen a. d. Rijn, Zwammerdam, Bodegraven en Waardcr naar Ede, Arnhem, Oosterbeck Laag en Nijmegen en terug een goeclkoope trein loopen. De verkoop der plaatskaarten, tot een beperkt aantal, heeft telkens plaats van Donderdags tot en met Dinsdags vooraf gaande aan den dag, waarop de trein loopt en wel tot des Dins-dags ten 15 uur of vroe ger, indien het vastgestelde aantal plaats- kaarten is uitgegeven. Zij worden verkocht door bovengenoemde stations en op werk dagen door het reisbureau te den Haag Groenmarkt 22 en zijn op geen andere dan de genoemde treinen geldig. HollandDenemarken. Ook ditmaal heeft katholiek Ncde^and geloond, dat het altijd bereid is, om een offer te brengen voor een goede zaak. Het aantal families, die zich hebben aangeboden overtreft verre het aantal kin- deren, die in aanmerking komen. Gaarne had ik gebruik gemaakt van alle aanbie- j dingen om niemand te leur te stellen. Maar j dat is nu eenmaal onmogelijk. I De kinderen komen den 3en Juli iu Hol- i land aan. De families, die een kind kunnen verwachten, worden daarvan in kennis ge steld, terwijl tevens het uur van aan- I komst wordt meegedeeld. I Correspondentie aangaande de Dccnsche kinderen tijdens hun verblijf hier te lande I richt men aan Pater Suitbcrtus Smitz. R. K. Pastorie, Ammerzoden (Gld.) I De dag van vertrek is bepaald op 8 Augustus. Aan allen mijnen hartclijken dank, cven- I eens aan de katholieke pers, die altijd be reid was om hare hulp te verleenen. Nykobing F 21/6 3e Pater A. SMITZ, O. M. Conv. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Vrachtauto met acht menschen in een sloot. Vier gewonden. Onder de gemeente Maasdam heeft, naar de „Tel." meldt, een ernstig ongeval plaats gehad, waarbij vier personen min of meer ernstig werden gewond. Bij het uit wijken voor een andere auto geraakte de met bloemkool geladen vrachtauto van den groentenkweeker B. S. uit 's43ravcndecl nabij den Oostmolen in een zeer diepe sloot. Op deze auto bevonden zich acht personen met fietsen, die op verzoek moch ten meerijden. Vier hunner kwamen in zeer j benarde positie, waaruit zij eerst na heel veel moeite bevrijd konden worden. Zij bleken allen min of meer ernstig gewond, zoodat geneeskundige hulp ontboden moest worden. Ook werden enkele fietsen ver nield. Botsing tusschen vrachtauto cn stoomtram. Twee niet ernstig gewonden; groote materieele schade. Gooische tram gederailleerd. Auto aangereden. In de Kattenhagerstraat te Kaarden zijn Dinsdagmiddag een motorwagen en een bijwagen van de Gooische tram ontspoord, waardoor een vrachtauto van de firma J. L. Flesscman uit Amsterdam, werd aange reden. De wielen werden verbrijzeld. Een hek en een deur van het huis van ds. Drij ver werden eveneens ernstig beschadigd. Daar de tram zeer langzaam reed, zijn er geen verdere gevolgen geweest. Een wisseldcfeet bleek de oorzaak van het- ongeluk te zijn. Na drie kwartier heeft men de tram weer in de rails kunnen brengen. Onder een wagen geraakt. Aan de gevolgen overleden. Dinsdagmiddag om kwart voor vijf reed de 15-jarige R. uit Soest in de Zonnebloem straat te Amersfoort van de Handels school naar huis. Hij week verkeerd uit voor een vrachtwagen met steenen. De jongen kwam te vallen en kreeg den wa gen over zijn lichaam. Het voorwiel ging over de borstkas en hel, achterwiel over zijn hoofd. Na nog eenige oogenblikken te hebben geleefd, is de knaap overleden. Voerman overleden. Dinsdag is in het gasthuis te Grave overleden de voerman de Bruyn uit Bal- goy bij Nijmegen. De man is Maandag, toen hij van zijn wagen wilde springen, voorover gevallen en met zijn borst onder het karrad gekomen. De zware wagen ging hem over het lichaam. Ernstig inwendig gekneusd werd hij naar het ziekenhuis te Grave overgebracht, alwaar hij is over leden. Kind doodgereden. Een 6-jarig knaapje werd Dinsdagavond aan de Vlietkadc te Botterdam door een auto overreden. Het kind is kort daarop aan de bekomen verwondingen overleden. Vrachtrijder van een wagen gevallen. Op deu Bussunmier Grintweg te Bussum werd een hooiwagen door een verhuisauto aangereden, waardoor dc voerman W. uit Bussum van den bok viel. Hij werd meteen paar gebroken ribben naar do Majella- stichting overgebracht. Door een auto overreden. Toen Maandagmiddag dc lieer L. uit. Middelburg met zijn auto te Aagtekerke een groepje spelende kinderen voorbij reed, liep plotseling een jongen de straal over. Hel kind kreeg een der wielen van den auto over zich heen. De bestuurder stopte direct en nam het kind en reed er mede naar Domburg, waar de dokter een beenbreuk en verwondingen aan den mond vaststelde. Na verbonden te zijn werd liet kind naar Middelburg overgebracht en daar in het gasthuis ter verpleging opgenomen. Auto te water. Gisternacht omstreeks een uur is een auto van den heer R., uit. Den Bosch, ko mende uit de richting Hedikluiizen, ter hoogte van de protestantsche begraaf plaats onder Vlijmen in een scherpe bocht in den weg tegen een boom gereden. De auto kantelde en kwam in een sloot te recht. Dc chauffeur en een naast hem zil- tende jongeman sprongen tijdig uil den wagen, daar /,ij het ongeluk zagen aanko men, omdat het stuur weigerde. De wa gen werd ernstig beschadigd Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. ARBEIDER DOOR DEN ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. Maandagmiddag is bij hel verrichten van werkzaamheden in oen der lokalen van de school der Eerw. Brocdors aan de Vughtstraat te Roozcndaal dc 31-jarige arbeider W. v d. Broek, aldaar woonachtig tengevolge van hot gebruik maken van een onbeschermde looplamp door den electrischen stroom gedood. Hel duurde enkele minuten voor de monteur die met hem onder den vloer van het lokaal aan de centrale verwarming werkte, den stroom kon uitschakelen. Men heeft gcruimen tijd nog getracht de levensgeesten op te wek ken, zonder gevolg echter. Het slachtoffer laat een vrouw en 5 jeugdige kinderen na. In Araicitia te VGravenhage werd de 40ste Centrale Raadsvergadering gehou den, nadat vooraf iu de St. Theresiakerk de jaarlijksche H. Mis voor den stichter wijlen Willem Pastoors werd opgedragen. Voorzitter L. H. van Rooven, begrootte de afgevaardigden, voorts den geestelijken adviseur rector J. F. A. Bots, liet eerelid den heer B. Lammers. on den alg, voorz.. den heer De Bruyn. Met verheugenis kon spr. op het toe nemend ledental wijzen. Na een tijd van achteruitgang on van stilstand trad een hernieuwde groei in, die niet van tijclelijken aard blijkt te zijn, maar zich blijvend voortzet. Immers in 1920 was er nog een daling; daarna in 1927--1928 een bescheiden toename van 155 leden, doch in 1928 een vooruitgang van 549 leden en in 1929 een groei van 1392 leden, terwijl het eerste kwartaal van dit jaar een aanwinst gaf van 320 leden. Allereerst zal aandacht worden geschon ken aan de versterking der organisatie in de afdeelingen, in leiding, in administratie, en in activiteit; waarbij meer in het bij zonder, in samenwerking met de vakbon den, de naleving van het verplichte lid maatschap moet worden bevorderd. Zoo lang dit groote euvel nog bestaat kan en zal er nog geen sprake kunnen, zijn van een eenheid in onze R. K. Arbeidersbeweging. Met voldoening mag worden geconsta teerd dat de rechtskundige bureaux in een groote behoefte voorzien. Zijn de finan- cieele voordeelen het noemen waard? Niet minder dan 5563.03 kwam onzen leden ten goede. De resultaten kunnen echter nog grooter worden indien de afdeelingsbe- s-turen aan een volledige functionneering de noodige medewerking verleenen. Dit geldt ook voor de afdeeling „Petrus Canisius". Ofschoon de deelname aan de retraite bevredigend mag worden genoemd, toch zou het aantal grooter kunnen zijn. Met groote waardeering mogen wij ge wagen van de offervaardigheid voor onze zegenrijke instelling Herwonnen Levens kracht, niet minder dan pl.m. ƒ40.000. is door onze leden bijgedragen. En met nog grooter geestdrift zullen wij omie actie verhoogen en onze bijdragen verdubbelen voor den bouw van dat grootsche monu ment van naastenliefde: ons nieuw sanato rium. Met voldoening mogen wij terugzien op hetgeen aan de ontwikkeling van de le den is verricht: wanneer men het verslag der werkzaamheden van het Centraal Be stuur raadpleegt, dan vinden wij daarin vermeld niet minder dan 115 spreekbeurten en 69 cursusavonden en het is een ver blijdend verschijnsel, dat de behoefte aan ontwikekling zich meer en meer open baart. In dit verband weer spr. ook op de „so ciale week", die het volgend jaar waar schijnlijk gehouden wordt. Met de Diocesane Inkoopscentrale Haar lem zijn we op den goeden weg. Het secre tariaat is thans in handen van onzen secre taris en wij zullen moeten zien of dat in stituut een middel kan zijn tot uitbrei ding van den coöperatieven arbeid in on zen bond. Naast de zorg die de bedrijfsvereenigin- gen voor een richtige uitvoering op zich hebben genomen, rust op ons de plicht hieraaji naar best vermogen mede te wer ken en dan bedoel ik voornamelijk mede te voorkomen dat geen ziekengeld wordt uit gekeerd dan in geweten is geoorloofd. Mede als gevolg van de Ziektewet zal een zoogenaamde Ziekenfondswet tot stand komen, waarin regelen zullen worden ge steld, omtrent de eischen waaraan een goed ziekenfonds behoort te voldoen. Wanneer wij zien dat er naar wordt ge streefd om in iedere plaats één Centraal Ziekenfonds op te richten, dan zullen wij moeten zorgen, dat daar waar katholieke ziekenfondsen bestaan deze zoo krachtig mogelijk worden versterkt en - daar waar zij niet bestaan zoo spoedig mogelijk wor den opgericht, willen wij niet worden ge dwongen lid te worden van een niet-katho- liek ziekenfonds. Het Centraal Bureau is van plan deze zaak spoedig met de afdee lingen terhand te nemen. Een andere zaak van beteekenis is de nieuwe regeling der Jeugdorganisatie. Waar ons gebleken is, dat niet overal de nieuwe Bisschoppelijke bepalingen ten opzichte van de vertegenwoordiging van onzen bond in de genoemde jeugdraden wordt nageleefd, zal eerstdaags aan de afdeelingen een instructie worden verzon den. Tenslotte vestigt spr. de aandacht op gemeentebesturen verzonden circulaire, waarin medewerking wordt gevraagd om te bevorderen dat onder bepaalde voor waarden de met Rijksvoorschot ingevolge de Woningwet gebouwde arbeiderswonin gen in eigendom van de bewoners over gaan. De opheffing van district Leiden. Betreurd werd, dat bij de nieuwe dis- trictsindeeling het district Leiden werd opgeheven. Alkmaar huldigde het C. B. voor zijn indeeling der districten en vroeg, of er samenwerking is van R. K. Volks bond met Wit-Gele Ivruis. Zoeterwoude wensckte behoud van een centraal rechtskundig adviesbureau, doch subsidies aan gedecentraliseerde bureaux. Ook ten aanzien van de coöperatie wensch- te zij meer de centralisafctie. De voorzitter beantwoordde de gevraag de inlichtingen. Samenwerking met het Wit-Gele Kruis bestaat. De rechtskundige bureaux moeten naar de meening van het centraal bestuur nog meer gecentraliseerd worden evenals de coöperatie. Bij de dis- trictsindeeling heeft men in 't oog gehou den wat de meest praktische resultaten kan afwerpen, de regeling is voorloopig en de praktijk zal doen zien wat er misschien nog in moeten worden veranderd. De vra gen van Rotterdam werden na de pauze beantwoord. Het verslag van den secretaris werd goedgekeurd, evenals het financieel ver slag van den penningmeester. Vlissingen stelde voor in het vervolg eens per jaar te vergaderen en dan ge durende twee dagen. Het voorstel werd met 12929 tegen 11051 stemmen verwor pen. Het wederzijdsch lidmaat schap. Een tweede voorstel-Vlissingen vroeg een onderzoek in te stellen in de afdeelingen, hoe 't gaat met het wederzijdsch lidmaat schap, alsook bij het R. K. Werkliedenver bond, aan te dringen dat aan het weder zijdsch lidmaatschap de hand wordt ge houden. Het centraal bestuur achtte een onder zoek overbodig, steeds heeft 5t zijn aan dacht op die doorvoering gericht. De voorzitter wees er op, dat hij in zijn openingsrede reeds op het euvel gewezen heeft. De vergadering stelde vast, dat het dio cees Haarlem in 't algemeen een dragelijk beeld geeft. Terecht, werd er opgemerkt, dat daar waar 'n Volksbond als b.v. in Lisse in zijn instellingen iets biedt, er niet de minste last is met de doorvoering van het wederzijdsch lidmaatschap. Bestuursverkiezing. De heeren Van Rooijen en Mouwens werden herkozen en gekozen werd de heer Dekker uit Haarlem. De voorzitter dankte het aftredende be stuurslid Van der Leeuw uit Pijnacker voor hetgeen hij voor de organisatie deed. Hierna was het woord aan den verbonds voorzitter, den heer de Bruyn. De Verbondsvoorzitter in goed gezelschap. De verbondsvoorzitter meende zonder kans op tegenspraak te mogen zeggen, dat dc Haarlemsche bond alles doet om den invloed te bevorderen der arbeiders beweging zoowel in het diocees als in dc Katholieke Arbeidersbeweging. De leiding wordt zoo krachtig mogelijk gemaakt om wezenlijke belangen te behartigen. Spr.vestigde ook de aandacht op het we derzijds lidmaatschap. Dc niet-naleving is een angel, die steekt in het leven der Ka- -tholieke Arbeidersbeweging. Laat ons ho pen, dat we de kwestie in de naaste toe komst plossen. Met Lisse wijst spr. er op, dat daar, waar de Volksbond inderdaad de kern, de plaatselijke centrale is, de sa menwerking met de vakvereenigingen goed is en de handhaving van het wederzijds verplicht lidmaatschap geen moeite geeft. Men moet niet alleen verwachten oplossing door het Verbond, maar vooral te zien dat men het plaatselijk oplost. Vervolgens citeerde spr. een stukje, ge schreven door Mgr. Ottokar Prohaszka, bisschop van Stuhlweiszenburg (Hongarije). „De katholieke sociale actie moet zich thans uitspreken tegen de anarchistische, kapitalistische productie-wijze en inzien dat het kapitalisme zeer beslist plaats moet maken vooi* een andere productie- orde. Vreezen wij de opmerking „radicaal te zijn" niet. Hem, die ons beschuldigt ra- dicaal te zijn, antwoorden wij, dat we slechts aan de verwerkelijking van het hierop betrekking hebbende program van Leo XIII werkzaam zijn. Met Leo XIII benadrukken wij het recht van het pro letariaat om te leven, het recht om een bewoonbaar huis te bezitten, een familie te onderhouden en de vruchten van pro ductie en arbeid te ontvangen". Spr. stelde er prijs op dit woord van Mgr. Prohaszka hier te herhalen, mis schien beloopt hij dan.de kans-, dat eenige aannemers weer een motie aan de Pers zenden (gelach). Men behoeft 't, die 22 Heerlensche aannemers overigens niet kwa lijk te nemen, dat zij niet weten, wat er voor een menschwaardig bestaan gevor derd. wordt. Onze leiders moeten een opmerking ra dicaal te zijn niét vreezen, we moeten het volk beduiden, dat we het program van Leo XIII benadrukken en meewerken, dat het proletariaat (het woord is door Leo XIII gebruikt en het heeft nog beteeke nis) kan leven. We zijn nu eenmaal geen organisatie om feestjes te vieren. We hebben te zorgen, dat ook onze arbeiders in 't bezit komen van een eigen bewoon baar huis en het productie-apparaat zóó is, dat den arbeider het hem rechtvaardige deel toekomt. Als dan zoo'n aannemer vraagt, of dat thans niet het geval is, dan zeg ik op z'n zachtst „ik geloof ;t niet", de tegenstelling tuschen arbeider en kapitaal verstrekkers is nog zoo groot en bovendien de arbeiders moeten zeker kunnen we ten, dat ze een rechtvaardig deel ontvan gen. Voorzitter van Rooyen. De voorzitter, de heer L. H. van Rooyen, werd herkozen. Bij deze verkiezing werd gediscussieerd over de vraag, of het wen- sohelijk is, dat de voorzitter diende te worden gekozen uit de gesalarieerde be stuurders. Het Centraal Bestuur gaf in deze als zijn eenstemmige wensch te ken nen, dat over een of twee jaar de voorzit ter gekozen zal worden uit de vijf gesala rieerde bestuurders, waartoe dan te zijner tijd door het Centraal Bestuur aan den Centralen Raad een voordracht zal worden gedaan. Hierna volgde sluiting. DE TWEEDE KAMER EN DE AKKERBOUW. In hel „Handelsblad" (voor wiens re kening het bericht blijft) lezen wij: De Tweede Kamer heeft in haar korte open bare zitting van gistermiddag o.a. liet Sui- kerinvoerwetje naar de afdeelingen ver wezen. Het ligt in de bedoeling dit wetje inderdaad met crisisspoed af te doen. Men hoopt dat het reeds de volgende week in openbare discussie zal komen; dan zou de Eerste Kamer, wanneer zij daartoe me dewerken wil, in haar bijeenkomst in de eerste helft van Juli deze zaak ook nog kunnen afdoen. Naar ons ter oore komt is wel niet ter stond een ruimere tegemoetkoming aan den akkerbouw te wachten, maar ligt het in de bedoeling der regeering na het reces tc komen met een maalgebod voor tarwe en een voorstel, dat de positie der eige naren van de groote aardappelmeelvoor- raden eenigermate zou verlichten. R. K. COMITÉ PLEEGOUDERSTREIN WEENEN—BUDAPEST. Het R. K. Comité Pleegouderstrein Wee nenBudapest te Alkmaar, verzoekt ons mede te deelen zulks in antwoord op de vele tot het comité gerichte desbetref- Gistermiddag kwam te Bergen (L.) een zware vrachtauto uit Gennep, beladen met mais, in botsing met de stoomtram vai dc Maasbuurt-spoorweg van de lijn Venlo- Nijmegen. De chauffeur wist tijdig uit de auto te springen. Dc auto werd ruim 100 M. door de tram meegesleurd, waarna dc machine derailleerde en omsloeg. Dc ma chinist wist nog tijdig van de machine af te springen. De vier volgwagens van de tram derailleerden eveneens en sloegen geheel in en over elkaar. Zoowel de chauffeur van dc vrachtauto als de machinist werden gewond, vermoe delijk niet ernstig. De materieele schade is zeer aanzienlijk. Dc geheele lijn is versperd. Van Gennep uit is men de lijn aan het vrijmaken met een hulptram. „Msb." Man doodgereden. Dinsdagavond half zes reed de 21-jarige G. Uitendaal van Santpoort met zijn mo torfiets tegen een stilstaande vrachtauto, die langs den weg te Velzen stond. De man was onmiddellijk dood. De motorrijder had achter zich gekeken, waardoor jhij de vrachtauto niet gezien had met net ver melde noodlottige gevolg. Het slachtoffer was ongehuwd. VITRIOOL GEDRONKEN. In een onbewaakt oogenblik was het vierjarig kindje van den heer van B. uil dc Rcmbrandtstraat tc Tilburg in den kel der geslopen en dronk daar uit een flesch- je vitriool. Ofschoon men den kleine ter stond naar het ziekenhuis overbracht mocht geneeskundige luilp niet moer ba ten. Het kind was na een uur overleden. Meisje door kokende koffie verbrand. Een S-jarig meisje van de familie K. aan dc Iepenlaan te Bussum, stootte bij het spelen een tafeltje om, waardoor een kof fiepot op haar viel. Zij kreeg zulke ern stige brandwonden, dat zij aan dc gevol gen is overleden. Vrouw door gas vergiftigd. Zondagmiddag werd de echtgenoote van P. in de Boerhaavelaan te Utrecht bewus teloos gevonden. Het bleek, dat zij door gas was vergiftigd. Terwijl men trachtle haar levensgeesten op te wekken, kwam haar man dronken thuis. De vrouw is in zorgw ekkenden toestand naar de Rijksklinieken, de man naar het politiebureau vervoerd.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 7