Onthulling Burgemeester Schölvinck Bank te Warmond MAANDAG 23 JUNI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 OP HET OEGSTGEESTER KANAAL BIJ LEIDEN werden Zaterdag de roeiwedstrijden gehouden ter gelegenheid der Leidsche Lustrumfeesten, georganiseerd door de vereni ging Njord. De dames van Willem III brengen de boot naar het water DE BURGE MEESTER SCHöLVINCK- BANK TE WAR MOND IS ZA TERDAGMID DAG PLECHTIG ONTHULD. DE OUD-BURGE MEESTER EN FAMILIE MET DE LEDEN VAN HET COMITé EN HET EERE- COMITé ATHLETIEK R, K. Sportvereeniging „Meerburg" (Hooge Rijndijk). Wij zijn verheugd melding te kunnen maken van liet succes onzer athleten in den wedloop om Haarlem. Ondanks -den groofcen afstand en gewel dige hitte wisten onze jongens zich als volgt te plaatsen: Arie Slingerland twee de, Jan v. d. Poel vijfde, en S. Brakel ne gende. Ontvingen de twee eersten een keurige medaille, de laatste ontving een diploma, daar de 7 K.M. door hem werd geloopen binnen 28 minuten. Wij brengen hiermede onze jongens hul de voor hun taai volhouden en stellen hen als voorbeeld aan de andere leden. Ook de athletiek onder de junioren wordt nu flink onderhanden genomen. Een twintigtal is lid geworden van de D. H. A. Iv. en gaan vanaf deze week in training Woensdag- en Donderdagavond. Wij verwachten dat zij allen trouw zul len komen; Woensdagavond wordt bepaald in welke takken zij zullen moeten trainen. Wie heel goed z'n best doet komt in aan merking om binnenkort op een wedstrijd uit te komen. Zondag a.s. gaat een flinke ploeg naar Haarlem om aldaar op de wedstrijden van A. C. E. uit te komen. Alle deelnemers gelieven beslist Donderdagavond aanwe zig te zijn om de startkaarten in ont vangst te nemen en het reisplan af te spreken. Wedloop om Haarlem. Gisteren werd dus in Haarlem, in na volging van Leiden de eerste wedloop ge houden om de stad, waarbij onze Room- sche athletiek naar buiten hebben kun nen demonstreeren wat zij vermogen en laten wij direct zeggen, dat de vereeni- ging A. E. C. hiermede een groot succes heeft behaald en een mooie propaganda heeft gemaakt voor onze R. K. Sport. Over het verloop van den strijd het vol gende: Onder een geweldige hitte ston den om half drie 28 athleten, het puikje onzer Roomsche clubs, aan den start. Het tempo hetwelk al direct wred ingezet was zoo snel, dat hier alleen de jongens met uithoudingsvermogen de beste kansen maakten. Na enkele kilometers liepen Haack, Vessies, Stijnman (Leiden) en Van Oerle (Leiden) aan den kop, gevolgd door de Meerburgploeg, Slingerland, Poel en Brakel. Een later moest Stijnman loslaten, daar hij het te kwaad kreeg met de warm- le. Ongeveer 500 meter voor de finish wist Haac-k zich los te werken en ging er flink van door gevolgd door Slingerland. Daar vele loopers last van de warmte kregen lag het veld geheel uit elkaar en moest ieder op zichzelf loopen en werd het nu een kwestie van doorzetten. Het eindresultaat werd: Afstand ruim 7 K.M.: 1. J. Haack, Lco- nidas, Haarlem; 2. A. Slingerland, Meer burg, Zoeterwoude; 3. P. Filipsen, A. C. E., Haarlem; 4. A. Smit, Leonidas, Haar lem; 5. J. v. d. Poel, Meerburg, Zoeterwou de; 6. M. Knape, Leonidas, Haarlem; 7. J. 'ivluiskens, Holland, Haarlem; 8. W. Vessies, D. E. M., Beverwijk; 9. S. Brakel, Meerburg, Zoeterwoude; 10. G. v. Oerle, Rood-Wit, Leiden; en 11. Th. Stijnman, Rood-Wit, Leiden. Wij besluiten dit verslag met te wijzen op het mooie succes hetwelk onze vereeni- gingen „Meerburg" en „Rood Wit" in deze buitengewoon zwaren wedstrijd hebben behaald, en hopen dat dit een aansporing moge zijn voor clie athleten welke in neu traal verband uitkomen om zich aan te sluiten bij onze Roomsche clubs, welke nu toch wel langzamerhand bewijzen, dat zij op dit gebied er toch mogen zijn. Als men bedenkt dat in Haarlem R. Iv. Athletiek- clubs zijn welke meer dan 100 leden lel len, dan moet het toch mogelijk zijn dat dc R. K. vereenigingen in Leiden en om streken op minstens even groote aan! allen moeten kunnen bogen. WATERPOLO Competitie H. Z. C. A.s. Donderdagavond speelt „de Zijl" II cm comp. wedstrijd tegen L.Z.C. IV. Aanvang 8.15 uur n.m. ZWEMMEN Nederiandsche Zwembond. De propagandacommissie van den Ne- derlandschen Zwembond heeft den vol genden brief gezonden aan de directies der gemeentelijke en particuliere zwemin richtingen in Nederland. „Mijne heeren, wij nemen beleefd de vrijheid uw aandacht voor het navolgende te vragen. Gedurende het a.s. zwemseizoen hoopt de Nederiandsche Zwembond in de gele genheid te zijn. om een zwemfilm te doen vervaardigen. Het is in de eerste plaats de bedoeling, met de samen te stellen film propaganda te maken voor het zwemmen en het leeren zwemmen. Weliswaar zal het sportieve zwemmen niet verwaarloosd worden, zooda* de film ook voor den wed strijdzwemmer van beteekenis zal zijn, maar hoofdzaak is de propaganda. Wij zijn ervan overtuigd, dat met een mooie film'— veel beter dan met lezingen, licht beelden en vlugschriftjes een succesvol le propaganda-actie onder de massa kan worden gevoerd. Wij stellen ons voor, ge durende den komenden winter in zooveel mogelijk plaatsen de film te vertoonen. Nu reeds wordt ons voortdurend en het meest vanuit de plaatsen met zwem inrichtingen gevraagd om een filmver- tooning. Waar deze propaganda t.z.t. al len bes laanden inrichtingen ten goede zal komen, meenen wij ook een beroep op uwe medewerking te mogen doen. Zeer zullen wij het op prijs stellen, u bereid te vinden, ons door een financieele bijdrage te steunen, om de uitvoering van dit plan mogelijk te maken. Uit eigen middelen kan onze bond circa 1000 beschikbaar stellen. Doch met de vervaardiging van een film van waarde zijn zeker enkele dui zenden guldens gemoeid. Dit bedrag kan de bond de eerste jaren zeer zeker ni/t uit eigen middelen bijeen brengen. Moge lijk zal de film voor uwe inrichting niet van direct belang zijn, doch in het alge meen zullen de inrichtingen ongetwijfeld door de met de film te voeren propaganda acties gediend worden. Het is nu in ver band hiermede, dat wij om uw steun ver zoeken. Algemeene propaganda wordt door ons zooveel mogelijk gevoerd. Mogen wij rekenen op algemeene belangstelling en steun? Wij zien uwe aangename berichten met belangstelling tegemoet, en danken u bij voorbaat voor uwe zeer gewaardeerde medewerking." ZEILEN De Kieler Zeilweek. In de zesmeterklasse won Lou Zaterdag in 2 uren 10 min. 38 sec.; 2. Braassemer- meer in 2.11.07; 3. Kitty in 2.13.03; 4. Pan in 2.18.39. Zaterdagavond ging de Kitty scheep naar Gothenburg, waar zij deelneemt aan de wedstrijden om de Gold Cup. De derde wedstrijd der twaalfvoetsjol- len om den Busleyprijs werd een fraai succes voor Nederland, daar van de 27 deelnemers de drie Nederiandsche jollen het eerst aankwamen. Jan Maas werd eer ste in 1.29.33, 2e Bohré in 1.30; 3e Tony Hin in 1.31.38. Daarop volgde Obst 1.32.05. Gistermorgen moet derhalve do beslissing om den Busleyprijs plaats hebben tusschen Jan Maas, Bo'hré en Obst. Do Hollandsche Molenprijs is door Obst gewonnen. WIELRENNEN Leidsche Ren- en Toerist-Ver. „Swift". Gistermorgen was het de dag dat „Swift" de groote trainingswedstrijd over 100 K.M. liet verrijden. Hiervoor was de samenkomst der deel nemers om 7.45 u. aan de Gijselaarsbank, terwijl de start om ongeveer 8.15 u. plaats had. Deelgenomen werd er door een 9-tal renners o.w. G. v. Parijs, C. Sladek, W. Soverijnen, A. v. Egmond, J. Verschoor, J. v. Wezel, J. Steenvcorden, D. Ramp cn Th. Wurzer. Door den heer A. Ravcnsberg zijn wij schitterend in de gelegenheid gesteld, dc verrichtingen der renners waar te nemen daar genoemde heer belangloos dezen wedstrijd per auto volgde. Nadat het sein. tot vertrek was gegeven nam al spoedig Wurzer de leiding in een tempo van on geveer 25 K.M., hetwelk hem werd gelaten tot bij Alphen, waar Soverijnen de leiding overnam, en dit opvoerde tot bijna 40 K.M., zeker omdat hij de plaats zijner in woning passeerde. Dit ging van Egmond Begunstigd door hnibengewone weers omstandigheden had Zaterdagmiddag cir ca drie uur de onthulling plaats van de Burgemeester Schölvinck Bank, bij het aftreden van Burgemeester Schölvinck als zoodanig hem door de burgerij aangeboden. Het eere- en uitvoerend comité had zich met het geheele college van den Raad en Burgemeester en Wethouders in het Ge meentelijk plantsoen vereenigd, waar zich tevens bevond oud-burgemeester Schöl vinck met zijn echtgenoote en kinderen. Met een vroolijke marsch begaven zich zoowel St. Mathias als de Warmondsche fanfare naar het terrein der plechtigheid waar zich inmiddels een groote menigte had verzameld om bij het aanbieden van dit geschenk aan him geliefden oud-burge meester tegenwoordig te kunnen zijn. Allereerst werd het woord gevoerd door Monseigneur H. J. M. Taskin, President van het Groot-Seminarie en voorzitter van het Eere-Comité Aan mij, aldus spreker, valt de groote eer te beurt u oud-burgemeester Schöl vinck namens de ingezetenen dezer ge meente een geschenk in den vorm van een bank te kunnen aanbieden. Ik wil niet in herhaling treden over hetgeen ik reeds bij uw aftreden als burgemeester dezer gemeente heb gezegd, want in deze bank zullen voortleven de gevoelens der inwo ners te uwen opzichte Dit monument zal steeds een herinnering zijn en een aange naam herdenken aan uw lang en vrucht baar burgemeesterschap. Mag ik mevrouw Schölvinck verzoeken aan het koord te trekken waardoor de bank zichtbaar zal zijn. Nadat mevrouw Schölvinck hieraan voldaan had, was de prachtige bank voor een ieder zichtbaar. De Warmondsche fanfare zette hierna, een krachtig „Lang zal hij leven" in hetgeen ondersteund werd door een geweldig applaus der aanwezi gen. Hierna nam oud burgemeester Schöl vinck het woord. Het is mij een behoefte aldus spreker een woord van dank aan allen te brengen, die hebben medegewerkt aan dit voor mij onvergetelijke moment. wat te snel en hij moest lossen, maar niet voor goed, want hij wist al spoedig bij te komen. Allen schenen nu al wat losser in de beenen te zijn geworden, want het werd steeds demarreeren waarbij in het bijzonder Severijnen, Parijs en Wezel paardenwerk verrichtten en er snelheden werden genoteerd van 45 K.M.. Hierbij was het Wurzer, die door een lekken band den strijd opgaf. G. Parijs, die nabij Bo degraven eenzelfde pech kreeg, ging vol goeden moed aan het werk een andere tuub om te leggen waarop hij doorzette, totdat hij 5 K.M. voor het keerpunt weer een lekken band kreeg en door gebrek aan tuubs den strijd moest opgeven, wat jam mer was, daar hij in praclitvorm reed. Bij Woerden gaf Steenbergen op. Nu was het in hoofdzaak Severijnen, die het tempo aangaf, waarbij D. Ramp steeds aan zijn wieltje bleef hangen; dit zou hem echter noodlottig worden, want op een gegeven oogenblik maakte hij een klap waarbij z'n achterwiel een gevoeligen til kreeg en ging slingeren. Toch w.ist hij door te zetten waardoor hij do tweede plaats bemachtig de. Gelijkertijd bijna kreeg ook Sladek een lekken band, hetgeen spoedig door hem was verholpen en de jacht naar dé kop stukken begon. Harmeien was de pech- plaats van v. Egmond. Gelukkig zonder veel achterstand wist ook hij to volgen. Daar nu hét keerpunt in zicht was ging de volgauto vooruit om nog even voor de renners aan het keerpunt te zijn. De eer ste, die het keerpunt bereikte was Seve rijnen, die den afstand LeidenUtrecht had gereden in 1.33 u., direct gevolgd door Ramp, Verschoor en v. Wezel. Direct na men zij den terugweg naar Leiden, 2 min. later kwam C. Sladek aan het keerpunt, en weer 5 min. daarna v. Egmond. Alle aanvaardden onvermoeid weer de terug reis. Nu was het wachten op Parijs, maar nadat er een half uur gewacht was gingen ook wij met de auto terug. Dc eerste, die opgenomen \yerd, was G. Parijs, die door lekke banden niet verder kon. Nu ging het met- een flinken gang op Leiden aan, maar de kopstukken waren niet meer in te ha len. v. Egmond was de tweede die op dc terugreis in de auto werd opgenomen. Zon der eenige bijzonderheid werd er nu door- Inzonder breng ik een woord van dank aan het Eere-Comité, het uitvoereüd co mité en de beide muziekkorpsen, die bij deze plechtigheid luister hebben willen bijzetten. Het heeft mij destijds, aldus spreker, tot groote vreugde gestemd dat de keuze van het geschenk gevallen was op een bank. En hierbij gaan mijn ge dachten terug naar 28 December van het vorige jaar, waarbij ik zoo'n grootsche hulde van u allen in ontvangst had te DE BURGEMEESTERLIJKE FAMILIE BEPROEFT DE BRUIKBAARHEID VAN HET GESCHENK gereden totdat in Alphen, J. Verschoor werd opgenomen, die door spierkramp had moeten opgeven. Bij informatie vernamen wij, dat Severijnen, D. Ramp en v. Wezel nog steeds bij elkaar zaten, met- enkele Kilometers daarachter E. Sladek. Lang voordat wij met de auto de finish passeer den waren de renners alreeds binnen, waarbij wij vernamen, dat W. Severijnen als le den eindstreep gepasseerd was, di rect gevolgd door D. Ramp Sis 2e, J. v. We zel 3e, E. Sladek 4e. De Junioren, die een 25 K.M. wedstrijd moesten rijden, heeft een mooie overwin ning gebracht aan C. Paats, die deze 25 K.M. in een tijd van 59 min. had afgelegd. De tweede, die volgde was R. Riethoven, terwijl als derde volgde E. de Water, en de 9-jarige H. Riethoven als 4e eindigde. Nadat nu alle renners binnen waren, werd er 'naar het clubgebouw gereden, al waar de prijsuitreiking geschiedde en eenige mededeelingen werden gedaan. In de eerste plaats bracht de voorzitter dank aam den heer A. Ravensberg voor het be langloos disponibel stellen van zijn auto, waarvoor hem uit erkentelijkheid een kistje sigaren werd overhandigd. Aan W. Severijnen werd de le prijs der A-klassers overhandigd en aan D. Ramp de 2e pr. van dezelfde klas. J. v. Wezel heeft de plaats van Ramp ingenomen bij do B- klassers, want hij wist n.l. beslag te leg gen op den len prijs, wat zeer zeker een prachtprestatie is, want zijn tijd was bijna gelijk met de eerste n.l 3 u. 13 m.; aan E. Sladek werd de 2e pr. der B-kla-ssers overhandigd. De laats ten die nu nog prij zen in ontvangst hadden te nemen waren dc Junioren, le pr. winnaar was C. Paats, 2e pr. R. Riethoven. De heer J. v. Meizen, die ook de klein tjes aan het werk had gezien, bood twee extra prijzen voor E. de Water en H. Riet hoven aan, hetgeen met dank werd aan vaard. Hiema deelde liet bestuur mede, dat er de volgende maand nogmaals een 100 K.M. trainingswedstrijd zal plaats heb ben, daar wegens te veel pech in deze rit een goede beoordeeling moeilijk was, of de wedstrijd in Gelderland doorgang kon hebben. nemen. Een heerlijk en prettig idee vond ik het, dit geschenk te geven in den vorm van een bank, want hier kunnen zwakken, herstellenden en ouden van da gen zoo noodig uitrusten wat voor mijzelf een aangenaam idee geeft. Bijzonder en diep erkentelijk ben ik ik u allen voor dit grootsche geschenk en u, monseigneur, breng ik een woord van oprechten dank voor de gevoelvolle woorden, waarmede u mij deze bank hebt aangeboden. Aan het gemeentebestuur zou ik vergunning willen vragen deze bank te mogen overdragen aan de gemeente. Na een krachtig applaus nam burge meester Ketelaar het woord om te spre ken als volgt: Hooggeachte heer Schöl vinck. Het zal het gemeentebestuur een zeer groot genoegen zijn de door u aan geboden bank te mogen aanvaarden. Dit geschenk bewijst, dat .u in uw 22-jarig burgemeesterschap de harten der inwoners gewonnen hebt en hunne sympathie ver worven hebt. Ik feliciteer u met deze wel verdiende grootsche hulde. Ook het ge meentebestuur heeft gemeend als blijk van groote erkentelijkheid voor alles wat u in het belang der gemeente gedaan hebt, een blijvende herinnering aan uwe be stuursjaren te moeten geven en zij heeft gemeend dit te moeten doen door een dei- straten met uw naam te vereeren en te moeten doopen in de Burgemeester Schöl- vinckstraat. Helaas kon het bord niet tij dig gereed zijn maar wij zullen zorg dra gen, dat zulks binnen enkele dagen ge schiedt. Hierna werd het Wilhelmus uitgevoerd en bracht oud-burgemeester Schölvinck heb gemeentebestuur dank voor deze door hem op hoogen prijs gestelde geste. Vervolgens werden verschillende foto's genomen en nadat nog de heer Bergman een woord van dank gebracht had aan het uitvoerend comité en de beide muziek corpsen was de plechtigheid geëindigd en werd aan het eere- en uitvoerend comité een thee aangeboden in den tuin van dc buitenplaats van den oud-burgemeester. DUITSCHLAND SLAAT NEDERLAND 152—93. Vrijdagavond was het Stadion te Keu len druk bezocht voor den wedstrijd DuitsehlandNederland. Ongeveer tien duizend toeschouwers waren aanwezig. In den eersten sprintwedstrijd kwam alleen de Nederlander Moeskops in den eindstrijd, in welke hij den Duitscher En gel ternauwernood sloeg. Steffes bezette de derde plaats voor Oszmella, zoodat Duitsehland met 42—20 punten leidde. De achtervolgingswedstrijd over 4000 M. werd gewonnen door RauschHürtgen in 4 min. 52.4 sec. voor TietzKroll, Pijnen burgBraspenninx en Bakker-Ranschaert. De voorsprong van Duitsehland werd daar door vergroot tot 6226. In den wedstrijd tijdrijden bezetten Moeskops en Engel beiden de eerste plaats mei; 12.1 sec. voor Oszmella. en Steffes, die elk 12.2 sec. bereikten. Duitsehland 78, Nederland 36 punten. In den wedstrijd met voorgift bezette Pijnenburg (20 M. voorgift) de eerste plaats voor Engel, Hürtgen en Schmitz. De stand was daarop 92—48. Ook de koppelwed strijd bracht geen verandering ten gunste van ons land, ofschoon de gebroeders van Kempen eersten werden. Daar overigens de beste plaatsen door de Duitschers bezet werden werd de einduitslag 15295 punten Piet en Jan v. Kempen winnen te Brussol. Op de wielerbaan van Zïten (Brussel) werd gisteren een wedstrijd over 3 uur, koppelrit, gehouden, waarvan de uitslag als volgt was: 1. Gebr. van Kempen 16 punten in het leuur 39 K.M. 100 M.; in 2 uren 11 K.M 60 M. In 3 uren 114 K.M. 80 M. Op 1 ronde: 2 Tonani-Wouters 16 p.; 3. Bonduel-Van Rijsselberghe 4 p.; 4. Coster. man-Hernalsteen 0 p. Op 2 rondeBosman- Van Buggenhout; op 3 ronde: Cloquet- Seijnaeve.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 8