MAANDAG 23 JUNI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 CHANTEURSBENDE ONTMASKERD. Naar de „Nieuwsbron" meldt, hebben de chef der Haagsche zedenpolitie en diens medewerkers dezer dagen, na maanden van ingespannen arbeid en geduld, de hand weten te leggen op een bende misdadigers van het minste allooi. De tactiek, welke de schurken voor hun afschuwelijk bedrijf volgden komt neer op het volgende: Wanneer een heer zich alleen in de Scheveningsche Boschjes, in de duinen of in een of andere gelegenheid in de binnen stad bevond, werd een handlanger op hem afgestuurd, die een gesprek aanknoopte en den heer trachtte over te halen tot min der eerbare handelingen. Hoewel dit, voor zoover althans tot dus ver bekend is, in geen enkel geval gelukte, kwamen op een teelten van den handlan ger twee van diens kornuiten te voor schijn, die voorgaven „van de zedenpoli tie te zijn" en den heer verzochten mede te gaan naar het politiebureau, waar we gens niet nader te noemen handelingen proces-verbaal tegen hem zou worden opge maakt. Eerst noteerde echter één van de bende naam, vo.ornamen, adres enz. van het slachtoffer en van den handlanger. Deze laatste kon dan weggaan. „Hij zou later wel een oproep ontvangen om tegen den heer te getuigen." Op weg naar het politie bureau werd dan aan het slachtoffer het voorstel gedaan de zaak te sussen tegen betaling van bedragen die, al naar zijn welgesteldheid, varieerden van 100 af tot 1500. In tal van gevallen is hot den misdadi gers gelukt, zich aldus van belangrijke bedragen meester te maken. Ontmoetten de leden der bende hun slachtoffer in de duinen, dan gingen zij nog verder en beroofden zij hem van al het geld en kostbaarheden, welke hij bij zich had. Eenige dagen later presten zij dan hun slachtoffer deze kostbaarheden tegen hooge bedragen terug te koopen. Uit vrees voor verdere chantage en voor mogelijke verwikkelingen, giugen vele slachtoffers hierop in zonder de politie met het gebeurde in kennis te stellen. Enkele anderen deden echter wel aan gifte bij de politie en zoodoende stond reeds maanden geleden vast, wie de per sonen waren, die zich aan de bovenom schreven feiten schuldig maakten. Verschillende malen zijn deze perso nen daarop in politie-bewaring gesteld, doch steeds moesten zij bij gebrek aan be wijs (daar er immers maar één getuige was) weer op vrije voeten worden gesteld. De chef der zedenpolitie bleef diligent en liet telkenmale van ieder geval nauw keurig proces-verbaal opmaken, verzamel de vervolgens al deze verhalen tot één groot dossier en wachtte voorts den tijd af tot het hem gelukkken zou voldoende ma teriaal tot ingrijpen bijeen te brengen. Dit oogenblik kwam eindelijk vorige week. Een dezer dagen ging een heer aan het strand bij het Wassenaarsche Slag baden. Eenige leden der bende, die in de nabij heid loerden, stuurden onmiddellijk een handlanger eveneens zee in. Na het bad maakte deze handlanger met den heer een praatje en samen gingen zij aan het strand in zwempak een sigaret liggen rooken. Plots kwamen daarop van achter een duin eenige leden der bende te voor schijn, die zich uitgaven voor rechercheurs der zedenpolitie en den heer beschuldigden van niet nader te noemen handelingen. Terwijl één der misdadigers den naam en het adres van het slachtoffer noteerde, zocht een ander zijn kleeren na en roofde daaruit zijn geld, gouden horloge met dito ketting, enz. Het slachtoffer was ditmaal echter voor geen kleintje vervaard en trad zoo door tastend op, dat de roovers het hazenpad kozen. De heer deed onmiddellijk aangifte bij de politie, die voor de zooveelste maai overging tot arrestatie van eenige leden der bende. Deze arrestatie had echter met zulk een voortvarendheid plaats, dat de ver dachten geen gelegenheid meer hadden de overtuigingsstukken te doen verdwijnen. De geroofde kostbaarheden konden n.l. bij hen in beslag worden genomen, zoodat ditmaal het wettig en overtuigend bewijs geleverd kon worden. Drie leden van de bende zijn reeds naar het Huis van Bewaring overgebracht, een paar anderen zitten nog in politiebewaring terwijl nog eenige arrestaties te wachten zijn. Een woord van hulde en dank aan het adres van hoofdinspecteur Hol en zijn man nen voor hun kranig werk is hier zeker op zijn plaats De juweelenroof in den Brusseischen trein. Over den juweelenroof te Brussel, waar van de heer Th. de Bruyn uit Amsterdam het slachtoffer is geworden, wordt nog aan de „Tel." gemeld, dat de dader vermoede lijk behoort tot een goed georganiseerde internationale dievenbende. De heer de B. bevond zich in den Parijschen trein, die om i uur nam. liet Zuidstation te Brussel bin nenreed. Hij keek even door het open staande raampje naast zijn compartiment. Toen hij weer ging zitten constateerde hij tot zijn groote ontsteltenis, dat zijn koffer, waarin voor ruim 20.000 gulden aan juwee- len waren, was weggenomen. Zoodra de trein stilstond, diende hij een klacht in bij den poliiie-commissaris van het station. Deze liet dadelijk een strengen bewa kingsdienst aan de uitgangen organiseeren doch er werd geen spoor van den verdwe nen reiskoffer gevonden. Het onderzoek wordt met groote zorgvuldigheid voortge zet. Schip aan den grond. Vrijdagavond om 10 uur bleef n de zuidzijde van het in aanbouw zijnuc brng- gehoofd in de provinciale vaart te Delft een zwaar geladen schip aan den grond zitten, waardoor het drukke verkeer van motorbooten geheel moet worden ge staakt op het traject van Rotterdam naar Leiden. De noordelijke doorgang is n.l. ge heel versperd door een heistelling, ten dienste van de te bouwen brug. Na lang durige pogingen konden enkele motorboo ten het schip door de vaargeul krijgen. BUITENL BERICHTEN ONGELUKKEN. MOTORBOOT VERGAAN. Vijftien personen verdronken. Uit Port Moresby, (Nieuw Guinea) wordt gemeld: Een resident, drie zijner kinderen en elf inboorlingen zijn in zee verdronken, toen de motorboot, aan boord waarvan zij zich bevonden, in den storm verging, door het defect raken van de stuurinrichting. Omtrent het vergaan van de motorboot van den resident-magistraat van Papoea, Bergé genaamd, waarbij deze, zijn kinde ren en elf inboorlingen zijn omgekomen, wordt gemeld, dat in de boot de heer Berge, zijn echtgenoote, vier kinderen en 23 inboorlingen hadden plaats genomen. De boot bevond zich op grooten afstand van het strand, toen zij door den storm werd omgeslagen. Berge en drie kinderen, clie zich in de kajuit bevonden, verdron ken direct, terwijl de andere opvarenden in zee terecht kwamen. De inlandsche schipper en een andere opvarende zagen hoe mevr. Berge met een meisje in haar arm tegen de golven worstelde en er ein delijk in slaagde zich aan een luik vast te klampen, terwijl zij haar kindje kramp achtig vasthield. Vier uur lang wist zij zich en het meisje vast te houden, tot een groote golf het kind wegrukte. Nog vijf uur wisten de inlanders do moeder boven wa ter te houden, tot eindelijk land werd be reikt. Het lijkje van het vierde kind is aangespoeld, doch van do andere kinde ren en Berge is nog geen spoor gevonden, evenmin als van de elf verdronken inboor lingen. Japansch schip tijdens typhoon gezonken. Donderdag is in de nabijheid van het eiland Sachalin het Japansche stoomschip Tsjano Mara tijdens een zwaren typhoon gezonken. Zeventien leden der bemanning zijn verdronken. Ongelukkige zeilwedstrijden. Te New York zijn bij de zeilwedstrijden elf jachten gekapseisd of gezonken. On geveer 40 personen geraakten te water; allen werden gered. Brug ingestort in een zweminrichting. In de gemeentelijke zweminrichting te Chemnitz had zich in verband met de groote hitte een talrijke menigte op de houten brug verzameld. Plotseling stortte de brug in, waardoor S personen zoo ern stig gewond werden, dat zij naar het zie kenhuis moesten worden overgebracht. Voorts werden zeventig personen licht gewond. N. v. d. D. Gebouw ingestort. Vrijdagmiddag stortte in het westen der stad New York een steenen gebouw van zeven verdiepingen in elkaar met een don derend geraas, dat een K.M. ver werd ge hoord. De in het gebouw werkzame perso nen, o.w. vele meisjes, vluchtten zoodra het begon te trillen in allerijl de straat op, waardoor zij van een anders wissen dood werden gered. Een persoon werd ge kwetst. Nieuwe overstroomingen in Zuid-Frankrijk Uit St. Maurice (Rhonedal) wordt ge meld: De St. Barthélemybeek is opnieuw bui ten haar oevers getreden. Daar een groo te massa kiezelsteenen en rolsteenen door den stoom over de rails van de Simplon- baan gespoeld werden, moest het spoor wegverkeer onderbroken worden en de Simplon-express een andere baan volgen. Tot nadere aankondiging maakt de ex press thans het traject over Bern en den Loetschberg. Overstrooming in Tangayika. Omvangrijke, overstroomingen in Tan gayika (Belgische Congo) hebben het spoor wegverkeer tusschen het Tangayika-meer en den Indischen Oceaan onderbroken. De post, die over den weg van Dar-es- Salam verzonden werd, kreeg aanmerke lijke vertraging. Volgens de laatste berich ten verbetert de toestand. Men dacht Koetjepoff's lijk gevonden te hebben. De ontvoering van generaal Koetjepoff is weder liet middelpunt van de publieke be langstelling geworden, nu bij Mont d'Or in het midden van Frankrijk een lijk is gevon den, waarvan men aanvankelijk veronder stelde, dat dit het lijk van den verdwenen generaal was. In verschillende bladen verschenen reeds artikelen, waarin gissingen werden ge waagd over de wijze waarop het lijk hier terecht zou zijn gekomen. Intusschen heeft het politieonderzoek aan het licht gebracht, dat het gevonden lijk dat van een notaris is, die sedert April werd vermist. ENORME COCAINESMOKKELARIJ ONTDEKT. Douane te Marseille neemt 1100 K.G. in beslag. Elfhonderd Iv.G. cocaïne, morfine en heroïne ter waarde van 360 millioen gul den zijn door de douane-autoriteiten te Marseille in beslag genomen. De verdoo- vende middelen maakten deel uit van een lading, die door een Italiaahsche boot uit Stamboel was aangebracht. Vijf kisten, waarvan de inhoud was aangegeven als gom en die naar het Verre Oosten zouden worden doorgevoerd, wekten de verdenking der douane op. De kisten werden geopend en het bleek, dat zich onder een dunne laag gom de verdoovende- middelen be vonden. Daarna werden nog 33 andere kis ten geopend, waarvan de inhoud was aangegeven als gedroogde vruchten, ta bak etc. Ook deze bicken alle verdoovende middelen te bevatten. Ei' is onmiddellijk ,i een onderzoek ingesteld, doch do identi teit van afzender en geadresseerde is nog niet ontdekt. N. v. cl. D. EXCESSEN VAN SPORT-EER. Een Australisch student pieegt zelfmoord. Een treurig bewijs va-n de excessen, waartoe een overdreven enthousiasme in de sport kan leiden is het tragisch overlijden van den nog slechts 23-jarigen Australi- schen student Gordon Rudolph Piper, die werkzaam was in hot Rothamstecl Labo ratorium to Harpenden. Men vond den jongeman in zijn kamer met doorgesneden hals, badende in zijn bloed. Met zwakke stem antwoordde Piper, toen men hem vroeg waarom hij do hand aan zichzelf geslagen had, dat hij het leven moede was, o.a. „omdat Australië do testmatch legen Engeland verloren heeft".... Volgens verklaring van een vriend van Piper heeft hij dien morgen gezegd: „Ik ben heelemaal down Een geneesheer liet het slachtoffer naar een ziekenhuis transporteeren. Tengevolge van uitputting door bloedverlies overleed de jongeman daar kort na aankomst. „Zelfmoord tengevolge van tijdelijke krankzinnigheid" luidde de uitspraak van den gereehtelijken ambtenaar, die de lijk schouwing verrichtte. NED. OOST-INDIE OP ZOEK NAAR MENSCHENETERS OP NI EU v GUINEA. Een nieuwe strooptocht voorkomen. Aneta meldt uit Buitenzorg: Officieel wordt gemeld, dat de bestuurs-assistent van Kaimana (Ternate) die de actie leidde tegen een bende-uit Zuid-Nieuw-Guinea af komstige deelnemers aan een hongi-tocht, clie in Februari j.l. een overval hebben on dernomen op de bevolking van het ge hucht Atoeka, met een patrouille gewapen de politie eerst de stroomgebieden van de rivieren Inaboeka en Oetakw^ in do on- derafdeeling Zuid-Nieuw-Guinea heeft be zocht. De patrouille kwam daarbij in vriend schappelijke aanraking met de aldaar wo nende bevolking en kreeg van deze gege vens omtrent ligging en verblijfplaats van de deelnemers aan den hongi-tocht. Ver volgens werd doorgereisd naar de Tjemara- rivier, waarbij gebruik werd gemaakt van roeiers uit Mimika-stroomgebied. Men stuitte daar op een met pijl en boog, als mede lansen gewapende bevolking, die zich vijandig toonde. Naderhand bleek deze in derdaad schuldig te zijn aan den hongi- tocht in het Mimika-stroomgebied. Door aanbieding van geschenken wist de bestuurs-assistent de loslating van een geroofde vrouw met kind uit het Mimika- gebied te bewerkstelligen. De pogingen in het werk gesteld, om verder vriendschappelijke aanraking te krijgen, liepen echter op mislukking uit, daar de bevolking zich vijandig bleef too- .nen, en op de vlucht sloeg, toen zij de patrouille zag bivakkeeren. Tijdens den terugtocht werd de pa trouille door de haar achtervolgende ge- wapenden herhaaldelijk bepijld, waardoor de ter dekking medegenomen gewapende po- litie-dienaren genoodzaakt waren op de achtervolgers te vuren, met gevolg, dat aan de zijde der laatsten 3 dooden vielen. Een dezer werd door de losgelaten vrouw uit het Mimika-stroomgebied herkend als de leider voor een opnieuw te ondernemen hongi-tocht naar de Mimika. Blijkens de verklaringen van de vrouw moet de overval op de bewoners van Atoe ka op den lsten Februari van dit jaar zijn gepleegd door de bewoners van het stroom gebied der Tjemara. Deze bevolking is be kend onder den naam van Manoewes, het geen zou beteekenen menschen-eters. Bij den overval op Atoeka werden geroofd 1 man, 4 vrouwen en 5 kinderen uit Jt Mimi ka-stroomgebied, terwijl bij Jn treffen tus schen de deelnemers aan de hongi-tocht en de gewapende politie in het Mimika-gebied aan de zijde der Manoewes 6 dooden en 4 zwaargewonden vielen. Een dezer dooclen werd in handen van de gewapende politie achtergelaten. Behalve de nu vrijgelaten vrouw met kind waren alle geroofden af gemaakt en opgegeten, hetgeen eveneens geschiedde met de medegenomen eigen dooclen. Volgens de verklaringen der lasge- laten vrouw zouden de Manoewes reeds al les in gereedheid hebben gebracht voor een nieuwen hongi-tocht naar de Mimika. Dit laatste wordt bevestigd door de door de patrouille aangetroffen groote hoeveel heid sago, de klaarliggende hongi-prauwen en de nieuwe pijlen en lansen. De bestuurs-assistent heeft door het buitmaken en vernietigen van eerderge noemde materiaal getracht X doorzetten der nieuwe hongi-tocht te voorkomen. Na afloop van hun tocht is de patrouille behouden te Kaimana teruggekeerd. ERNSTIGE AARDBEVING. Geen persoonlijke ongelukken. Aneta seint uit Telok Betoeng: Donder dag deden 2 hevige en langdurige aard schokken, welke gepaard gingen met vele bevingen, een groote paniek ontstaan. Een massamenschen uit heb öhneesche kamp alhier vluchten naar Tandjong Karang en hooger gelegen punten. Het Koninklijk Magnetisch en Metereo- logisch Observatorium te Batavia meldt, dat Donderdagavond om 20.80 uur een zware aardschok werd geregistreèrd, ge volgd door een nog zwaarderen om 20.4S uur. Tenslotte volgden om 21.09 uur nog eenige lichtere schokken alle uit West- Noord-Westelijke richting op een afstand van 180 K.M., hetgeen uitwijst dat de schokken zijn opgetreden in Straat Soenda tusschen Anjer en Teolk Betoeng. Zij wa ren evenwel niet afkomstig van de Kraka- tau. Dc eerste schokken waren zoo zwaar, dat de wijzer van cle standaardklok in het Observatorium 3 secunden is versprongen. UIT DE OMGEVING ALKEMADE. Geboren: Helena Cornelia Ignatia d. van J. P. Hogenboom en A. P. Straat hof Geertruida Wilhelmina d. van Th. van Egmoncl en M. van der Tang Eliza beth Theresia Maria en Adrian a Theresia Maria 2 d. van A. A. Brand en O. Louter. KATWIJK AAN DEN RUN. Mond- en klauwzeer. De gevreesde ziekte, het mond- en klauwzeer, heeft ook hier haar intrede gedaan, en wel bij vee van den landbouwer v. D. Bloemen plukken. Inzittenden van auto G 51240 veroorloofden zich dc vrijheid in een veld papavers zich een hoeveel heid van deze bloemen toe te eigenen. Van dit geval werd nota genomen door perso nen, die juist clen lN oorcl wij kor weg passeer den. ROELOFARENDSVEEN. Zieken-triduum. Evenals vorige ja ren reeds is geschied zal ook dit jaar door een aantal zieken en ouden van dagen deel worden genomen aan het triduum, dat in de St. Joseph-kerk te Leiden bin nenkort zal worden gehouden. In verband hiermede zal Zuster Sinuige bij de inge zetenen rondgaan om giften voor bestrij ding van de kosten, welke daaraan ver bonden zijn, in te zamelen. SASSENHEIM. Gemeenteraad. De Raad vergadert hedenavond te 19.30 uur ter behandeling der volgende agenda: 1. Notulen. 2. Inge komen stukken. 3. Voorstel tot het aan gaan van een geldleening groot 270000 met het algemeen burgerlijk pensioenfonds tegen een koers van 100 pet. rentende 4 3/4 pet. voor velschillende doeleinden. 4. Voorstel tot het aangaan van een anui- teitsleening groot 27000 met de Maat schappij voor Gemeente-Grecliet tegen een j koers van 991/- pet. rentende, 4 3/4 pet. voor den bouw van 10 woningen aan de Hein Baderstraat. (Woningbouw vereeni- ging Vooruitgang). 5. Ooniptabiliteit-sbe- sluit begrooting 1929. 6. Idem begrooting 1930. VOORHOUT. Holl. Bloembollenkw. Genootschap. Zaterdagavond hield de afd. Voorhout van heb H. B. G. in café „Boerhaave", alhier, een ledenvergadering. De voorz., de heer W. van der Laan, opende deze vergadering met een kort inleidend welkomstwoord. De secr., de heer L. P. Zonneveld, las hierop de notulen, welke onveranderd wer den vastgesteld. Vervolgens ging men over tob heb be noemen van afgevaardigden voor de al- gemeene vergadering Prijsraming. Voor vroege tulpen, hyacinthen en narcissen werden benoemd resp. de heeren P. van den Berg, O. J. Zonneveld en L. van Die- men en tot hun plaatsvervangers de hee ren J. de Ridder en P. L. van der Hulst. Hierop stelde de J voorz. aan de orde de bespreking van den stand der gewas sen. De hyacinthen beschouwde men als goed alsmede de gezondheidstoestand. Het gewas was normaal. Voor de vroege tulpen was het gewas evenens goed, of schoon de vergadering van meening was, dat de raap niet zou meevallen. Het ge was van de narcissen oordeelde de verga dering middelmatig. Achtereenvolgens werden voor de hyacinthen, vroege tulpen en narcissen de prijzen geraamd. Nadat de rondvraag, welke enkele huishoudelijke aangelegenheden opleverde, was gehouden sloot de voorz. met een kort woord, de vergadering. De opkomst wa-s slecht. Slechts 12 leclen waren aan wezig. Inenting. Vrijdag, 27 Juni a.s. des namiddags om half drie bestaat er de ge legenheid, ten huize van dr. Bots alhier, tot lcostelooze vaccinatie en revaccinatie. Overleden: Gerrit Francois van den Bergh, 16 j. Maria Hoger vorst 71 j., wed. van J. van Wieringen. Gevestigd: H. Siebens van Rotter dam C. Chr. Schellekens van Tilburg F. Kemper van Essen W. van Hoe ven en gezin van Noordwijk P. A. Hoog straten van Aalsmeer H. L. J. Timmer mans van Kessel C. J. van der Lans van Lis-se E. Oorfc en A. de Jong van Leiden. Vertrokken: J. G. M. van der Cam- men naar Rotterdam G. A. van Hout naar Utrecht M. G. van Perera naar Noordwijkerhout. LISSE. Mond- en klauwzeer. In de week van 16 tot en met 21 Juni j.l. zijn 3 gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd en wel bij de veehouders: J. de Regt, L. A. van der Zon en J. J. Loogman. Geitenkeuring. Op Zaterdag 21 Juni 1.1 werd door den Rijksveeteeltconsulent voor Zuid-Holland, den heer P. Verhoe ven van 's-Gravenhage, de jaarlijkscho geitenkeuring gehouden. Door eenige in gezetenen daartoe in staat gesteld, waren door het bestuur voor alle afdeelingen prijzen, bestaande uit huishoudelijke arti kelen, beschikbaar gesteld. Aangevoerd werden 26 geiten en lammeren. 3 dieren werden in het stamboek ingeschreven. De prijzen werden als volgt toegekend: I-jari ge als lam ingeschreven: J. van den Bar selaar, medaille. J. Clemens Hzn, le pi'., jW. Ivranenurg 2e prijs. Oude geiten met Me daille, P. P. A. Clemens le pr„ W. Kra nenburg 2e pr. Oudere geiten zonder me daille. P. P. A. Clemens medaille. J. van den Barselaar le pr., J. de Kooker 2e pr., J. van Noort 2e pr.. A, J. van Noort 2e pr. B, Pa Clemens Hzn,, 3e pr., H. Siebelt, 4e pr., J. Ivorsuize, 5e pr„ II. Siebelt, 6e pr. Lammeren: J. Verdegaal, le pr., J. van Kampen 2e'pr., H. Siebelt 3e pr., J. van Noort 3o pr. A, id. 3e pr. B. De Rijksvoeteeltconsulent betuigde zijne volle tevredenheid over de kwantiteit .en kwaliteit der aangevoerde dieren en de ac tiviteit van het bestuur. ZOETERMEER. GEMEENTERAAD. Onder voorzitterschap van burgemees ter F. S. G. Bos vergaderde de Raad dezer gemeente. Aanwezig alle leden. Na opening op de gebruikelijke wijze, met het voorgeschreven gebed, werden de notulen der vergadering gelezen en onver anderd vastgesteld. Naar aanleiding der notulen deelde de voorz. mede, dat hij over het plaatsen van eeii bord op den Broekweg, bij de boerde rij van A. Huysman gesproken had met den consul van den A._ N. W. B. en deze van den bond een voorloopige toezegging had gekregen aldaar een bord zou ge plaatst worden met het opschrift „dood- loopende weg". De heer J. W. Groenewe- gen merkte naar aanleiding hierover op, dat het gedeelte Broekweg voorbij cle boerderij vau A. Huysman voor wielrijders geen doodloopende weg is. De voorz. ant woordde hierop, dat het definitieve ant woord zal worden afgewacht. Verder deed de voorz. nog me-dedeeHug van de aanbesteding van de brug en den Zwaardslootschenweg, n.l. dat 3 ambachts lieden hadden ingeschreven voor dat werk en dat- het den laagsten inschrijver, do ge broeders Smits, was gegund. Spr. gaf mede een technische uiteenzetting van de te maken brug. Daarna werd aan de orde gesteld: Modedeelingen, bevattende o.m. proces-ver baal van kas opname van den gemeente- ontvanger; missive Geel. Staten betreffen de goedkeuring vermenigvuldigings-oijfer, belastingjaar 19301931; verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim; goedkeuringsbesluit van Ged. Staten, van verhuur tuingrond aan A. A. B. van der Meer te Zoeterwoude en A. C. Arkensteijn te Zegwaarb; rekening en verantwoording over 1929 van de Gezondheidscommissie; verslag ove rl929 van diezelfde commissie; begrooting over 1931 van de Gezondheids commissie. De voorz. deelde mede, dat de Gezond heidscommissie gezeteld te Zoetermeer on geveer 25 jaar haar taak verricht. In dien tijd is het aantal zielen verdubbeld, van 41000 zielen tot 82000 inwoners en toonde met cijfers aan de gemeenten die het meest' in zielental waren toegenomen. Schrijven van dokter W. E. Steur, waarin deze bericht, de aanneming van zijn be noeming tot gemeentegeneesheer; schrij ven van de Kerkeraden van de Hervormde en Gereformeerde Kerk en Gereformeerde Gemeente oiii des Zondags de café's te sluiten; schrijven van de R. K. Midden- standsvereeniging om op het verzoek van de Kerkeraden der verschillende kerken niet in te gaan. De voorzitter deelde mede, dat over beide laatste adressen in een vergadering van B. en W. nog niet van gedachten was gewisseld, weshalve besloten werd deze adressen in een vqlgende vergadering te behandelen. Verzoekschrift van het Baljuwschap Schieland van Burgerwachten om subsi die. Prae-advies van B. en W. om 10 sub sidie te verleenen. Nadat de voorz. een uit eenzetting omtrent dit instituut, had gege ven, werd aldus besloten. Verkoop gemeente-eigendom aan dokter W. E. Steur. Alvorens clit punt te behandelen wordt besloten in geheime zitting over te gaan. De besprekingen'daarin duurden ruim een uur. Na heropening van de openbare zit ting stelde de voorz. aan dé orde of de Raad bereid was-gemeentegrond te verkoo- pen. Met algemeene stemmen wercl daartoe besloten. Daarna werd met algemeene stemmen besloten aan dokter W. E. Steur een gedeelte gemeentegrond, gelegen ten N. W. van het Raadhuis te verkoopen, ou der verschillende voorwaarden die, nadat het concept door den gemeente-secretaris was voorgelezen, werdén vastgesteld. Wijziging gemeentebegrooting 1929 en 1930. Tot het doen van verschillende af- en overschrijvingen werd besloten. Door den heer G. L. de Groot werden inlichtingen gevraagd omtrent uitbreiding waterleidingsnet. De heer J. P. van Dorp vroeg eveneens inlichtingen over de waterleiding. Beide sprekers kregen de verlangde in lichtingen van den voorzitter. De heer A. G. Scheer gewaagde van de overlast den landeigenaar Koetsier aan gedaan door zwemlustigen en kijkers naar dien tak van sport en of er geen maatrege len konden worden getroffen om een en onder te ondervangen. Naar aanleiding hiervan werden verschillende opmerkingen gemaakt, terwijl vorder uitgebreide be sprekingen over het zwememn, zwembaden, enz. wei-den'gevoerd. Daarna sluiting.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6